NAVO houdt raketten voortaan „up to date" Jordaanoever voor journalisten verboden QeidócQowumt Koningin op bres voor Britse oorlogsgraven MODERNISERING TABOE IN SLOTVERKLARING YS geven Contra's geen hulp meer Britse democraten van start in centrumpartij Akkoord over terugtrekken Sovjettroepen uit Afghanistan Libische piloten terug naar huis Post - BUITENLAND VRIJDAG 4 MAART 1988 PAGINA 5 1 LONDEN De Londense gemeente Westminster wil drie be- ayrt graafplaatsen, waar onder andere 250 Nederlandse oorlogsgra- vo®' ven liggen, terugkopen. De kerkhoven waren voor zeventig cent s, verkocht aan een projectontwikkelaar die ze inmiddels weer eK'd voor zeven miljoen gulden had doorverkocht. 1 e De gemeenteraad van Westminster kwam tot haar besluit onder j lr druk van familieleden, kritiek van de Britse oorlogsgravenstich- ~\~i' ting en ook een verzoek om een onderzoek van koningin Bea- j trix. De koningin deed haar verzoek rechtstreeks aan koningin )r Elizabeth. De begraafplaatsen, alle drie ten noorden van Lon- °er den, werden ruim een jaar geleden door de gemeente Westmin- I ei ster verkocht om de onderhoudskosten van 1,2 miljoen gulden per jaar uit te sparen. De gemeenteraad van Westminster gaat Ë>eoe nu onderzoeken hoe ze weer in het bezit kan komen van de be- 011 graafplaatsen en vraagt de Britse regering de nieuwe eigenaar te verplichten ze te verkopen. Vlaggend haar „Fergie", de her togin van York. heeft een kleur haar die door sommigen als „vlammend" wordt omschre ven. Tijdens haar bezoek aan Cali- fornië gaf zij aan leiding tot een kleine variatie op dit thema. Dank zij speldjes van de Stars and Stripes en de Union Jack kan ook gesproken worden van „vlaggend haar". FOTO: AP Italië arresteert Sovjet - smokkelaars met ikonenschat VERONA De Italiaanse recher che heeft beslaggelegd op Russische ikonen ter waarde van 4,5 miljoen gulden en twee Sovjetburgers aan gehouden. Zij beweerden de ikonen te hebben gekocht op een vlooien markt in Rome. Een onderzoek naar een zwarte markt in gestolen kunst leidde tot de aanhouding van de 40-jarige Boris Lewim, eem mu sicus, en zijn 41-jarige broer Efrim. Men vond in de kofferruimte van hun wagen ongeveer 100 ikonen gevat in goud en zilver en dateren de uit de achttiende en negentiende Familie Barschel doet aangifte van moord GENÈVE De nabestaanden van de op 11 oktober 1987 in Genève ge storven ex-premier van de West- duitse deelstaat Schleswig-Holstein, Uwe Barschel, hebben bij de recht bank in de Zwitserse stad aangifte gedaan van moord. De nieuwe ad vocaat van de familie Barschel, Jac ques Barillon, heeft verklaard dat met name bijzonderheden van het toxicologisch onderzoek de verwan ten van de politicus sterken in de opvatting dat hij vermoord is. De officiële lezing is dat Barschel zelf moord gepleegd heeft, maar de schijn wilde wekken dat Ijet om moord ging. Jongen (12)dood in vaatwasser GREEN BAY In Green Bay in de Amerikaanse staat Wisconsin heeft een 12-jarige jongen de dood gevon den in een vaatwasmachine. De poli tie stond voor een raadsel, maar de oom van de jongen vermoedde dat Michael Conard erin gekropen was om te zien hoe het apparaat werkte en wellicht om zich te „douchen". „Michael was een typische jongen. Hij moest altijd uitvinden hoe iets werkte", aldus de oom Darold De- Grand. De jongen werd dood en naakt in het draaiende apparaat aan getroffen door zijn moeder Jean Co nard, toen zij van haar werk thuis kwam. BRUSSEL Sinds de dis cussie over de kruisraket ten en de Pershings-II is het woord „modernise ring" een beladen begrip in het westers bondge nootschap. Vandaar dat deze term niet is terug te vinden in de slotverkla ring van de NAVO-top- conferentie in Brussel. Twee staatshoofden en vijf tien regeringsleiders van NAVO-landen besloten giste ren dat de gezamenlijke stra tegie moet uitgaan van een combinatie van conventione le en kernwapens die „waar noodzakelijk, up to date zul len worden gehouden". Met deze woordkeuze zijn de NAVO-landen een ondubbel zinnig antwoord uit de weg gegaan op de moeilijke vraag, of de voornamelijk in West-Duitsland gestationeer de Amerikaanse atoomwa pens voor korte afstand moeten worden gemoderni seerd. Daartoe werd al in 1983 in beginsel besloten. De VS. Groot-Brittannië en Frankrijk willen aan die af spraak vasthouden, ondanks het INF-akkoord over de af schaffing van de kernwapens voor de middellange afstand. West-Duitsland is tegen, om dat dergelijke wapens vrij wel alleen Duits grondgebied Reagan vergeet slotverklaring BRUSSEL De Ameri kaanse president Reagan was gisteren in Brussel aan het slot van de NAVO-top even verkou den als vergeetachtig. Na dat hij had laten weten dat het bondgenootschap in een „uitstekende staat" verkeert, antwoordde hij tijdens een fotosessie met premier Thatcher op de vraag wat hij van de slot verklaring vond: „Ik heb dat nog niet gezien". Zijn stafchef Howard Baker kwam schielijk tussenbei de en zei: „Nee, we hebben het gisteravond gezien. Er zijn geen problemen en het is erg goed". „Ja, erg goed, geen problemen," voegde Reagan daar aan kunnen bereiken. De bonds regering ziet het liefst dat de VS en de Sovjetunie snel overeenstemming bereiken over een aanzienlijke ver mindering van deze wapens, tot er in Oost en West even veel zijn. Ofschoon het in Brussel dus duidelijk ging over de mo dernisering van kernwapens, werd dit woord met grote omzichtigheid gebruikt. De secretaris-generaal van de NAVO, Lord Carrington, verklaarde dat modernise ring niet het invoeren van „nieuwe, meer verschrikke lijke" wapens betekent, maar het verhogen van de accura tesse, waardoor zij minder vernietigende kracht hoeven te hebben. Alleen de Britse premier Thatcher weigerde een blad voor de mond te nemen. Zij verklaarde dat „iedereen er kent dat je geen afschrikking hebt, tenzij je alles moderni seert wat je hebt". Bovendien is „moderniseren" en „up-to- date houden" volgens naar precies hetzelfde. Daarop re ageerde bondskanselier Hel mut Kohl door te zeggen dat dit „absoluut niet het mo ment was om te praten over modernisering". Hij werd in die mening bijgevallen door premier Lubbers en de Bel gische premier Wilfried Mar tens. Volgens Lubbers biedt het communique de soepel heid om „het moment, het waar en het hoe" voor mo dernisering nog te kiezen, en Martens wees erop dat er slechts „een principe-besluit" is genomen. Meer overeenstemming be staat er over het wensenlijs- tje waarmee president Reagan later dit jaar naar Moskou reist, voor zijn ont moeting met partijleider Gorbatsjov. Over de strategi sche kernwapens eigen lijk alleen een zaak van de VS en de Sovjetunie lijkt een akkoord wellicht haal baar. Maar het is de vraag wat het antwoord van Mos kou zal zijn op de westerse eis, dat het Oostblok bij de vermindering van de con ventionele wapens veel meer tanks en artillerie inlevert dan het Westen volgens sommige NAVO-diplomaten tot acht maal zoveel. Volgens minister Van den Broek zijn er evenwel grenzen aan wat het Westen van Moskou kan eisen. En aangezien binnen de NAVO nauwelijks bereid heid bestaat om de defensie budgetten fors te verhogen, heeft het niets om mee te dreigen als Moskou niet ge noeg zou willen korten op de conventionale bewapening. Daar komt dan nog eens bij dat Gorbatsjov ook in propa gandistisch opzicht in het voordeel is. Hij zal al gauw de westerse publieke opinie op zijn hand weten, als hij voorstelt twee maal zoveel te reduceren als de NAVO. Voor de westerse regeringen is dat veel te weinig, maar voor het publiek lijkt dat heel genereus. Treinramp Van de sneltrein Santander-Madrid is niet veel meer over. nadat een goederentrein op het station Valladolid zich donderdagnacht in de achterste slaapwagon had geboord. De acht dodelijke slacht offers werden in hun slaap verrast; twee passagiers werden met ernstige verwondingen in het zie kenhuis opgenomen. Pas elf uur na het ongeluk waren alle slachtoffers uit de wrakstukken gebor gen. De goederentrein was volgens de Spaanse spoorwegen vermoedelijk door zijn remmen ge schoten. FOTO: AP WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gis teren een voorstel afgewe zen voor de humanitaire steun van dertig miljoen dollar aan de Contra's en aan jeugdige slachtoffers van de burgeroorlog in Nicaragua. De afwijzing betekent een overwinning door president Reagan. De Republikeinen stemden tegen, omdat zij het bedrag niet hoog genoeg von den. Enkele progressieve De mocraten stemden ook tegen omdat zij tegen elke vorm van hulp aan de Contra's zijn. De rebellen, die tegen het Sandi- nistische bewind in Nicaragua vechten, zijn nu officieel volle dig gespeend van Amerikaan se hulp. De Contra's hebben een voor stel voor rechtstreekse onder handelingen met een Sandi- nistische delegatie binnen Ni caragua aanvaard, maar ver binden daaraan de voorwaar de dat kardinaal Obando y Bravo daarbij aanwezig is als „getuige en waarborg". Presi dent Ortega van Nicaragua had de kardinaal deze week aan de kant gezet. Hij benoem de zijn broer, minister van de fensie Humberto Ortego tot delegatieleider. Ortega wil de besprekingen beperkt houden tot het agendapunt van rege lingen voor een staakt-het-vu- ren. Maar de Contra's lieten weten dat ze ook willen praten over een amnestie en demo cratisering. JERUZALEM Het Is raëlische leger heeft jour nalisten vandaag verbo den naar de westelijke Jordaanoever te gaan. Buitenlandse verslagge vers werden door soldaten tegengehouden en de we gen naar de plaatsen Ra- mallah en Hebron waren afgesloten voor de pers. De maatregel is kennelijk bedoeld om te voorkomen dat journalisten eind van deze middag getuige zijn. van demonstraties na het islamitische vrijdaggebed. Bovendien zijn verscheidene persfotografen gisteren in He- bron op de Jordaanoever aan gevallen door joodse kolonis ten en gewond. Een vrouwelij ke fotograaf werd bewusteloos geslagen. Aanleiding was het maken van een foto van een jonge Israëliër die, vermoede lijk door een Arabier met een mes was aangevallen. Kolonis ten hebben al verscheidene weken bedreigingen geuit je gens de media. Terwijl het Israëlische leger dezer dagen wordt voorzien van knuppels van glasvezel de soldaten bleken zich te be zeren aan de houten knuppels," wanneer zij deze hadden stuk geslagen op Palestijnen is de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz aan zijn tweede pendelmissie be gonnen. Gisteren sprak hij ko ning Hussayn. Ziin commen taar op de besprekingen luid de: „Ik glimlach". Vandaag vloog de minister weer naar Jeruzalem. Shultz gaat praten met de premier en de minister van buitenlandse zaken. Sha mir en Peres denken echter zeer verschillend over de plannen die Shultz de afgelo pen dagen op tafel heeft ge legd. Na zijn gesprekken in Is rael gaat de Amerikaanse be windsman naar Syrië en Egypte. LONDEN De grootste theepot van de wereld is gis teren vanuit Londen ver stuurd om de 200ste verjaar dag van Australië op te luis teren. De 59-literpot van 1 meter hoog vult 1.300 koppen fZrnntstP thfpnnt koningin Victoria en haar ge- (JU IS IC maaj prjns Albert, nog uit de rjnor J f jcffij 11 reusachtige pot gedronken. nddr siubirduc De pot met een waarde van en is gemaakt door Twining's naar schatting 1,5 miljoen in 1851 en verlucht in China, giflden, zal tentoongesteld Volgens de legende hebben worden in Sydney. Verkiezingen Jong en oud gaat in Dhaka op de loop voor de politie tijdens de parlementsverkiezing gisteren In Bangladesh. Een massale door de oppositie uitgeroepen boycot, rellen en berichten over groot scheepse fraude markeerden de verkiezingsdag. Hoewel slechts tien procent van de stemgerechtigden zich bij de stemlokalen meldde, waren de stembussen al na enkele uren mudvol. Er vie len zeker dertien doden tijdens de rellen. FOTO: AP Expeditie in het spoor van Hannibal BRIANCON Een Britse expeditie is van plan op de rug van olifanten het spoor te drukken van de Carthaagse veldheer Hannibal (247-183 voor Christus), die in 217 voor Christus de Alpen overstak. De expeditie vertrekt 30 maart uit Perpignan in het zuidoosten van Frankrijk, met be stemming Turijn in Italië. Het traject is ongeveer 700 kilo meter lang en men hoopt het in drie weken af te leggen. De reclame-opbrengsten worden bestemd voor leukemie- onderzoek. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN In een grote zaal van de Londense par lementaire gemeente Westminster zijn de Britse sociale en liberale demo craten gisteren van start gegaan met hun nieuwe centrumpartij. Deze is een samensmelting van de 150 iaar oude liberale en de bijna zevenjarige sociaal democratische partij. De leden van het nieuwe blok willen kort en bon dig „democraten" ge noemd worden. De oude SDP, die voorlopig verder blijft bestaan onder de leiding van Dr. David Owen, een van haar stichters, is vol gens de aanvoerders van de democraten niet meer de echte sociaal-democratische partij. Shirley Williams, een gewezen socialiste die in 1981 dr. Owen steunde bij de stichting van de SDP en tot gistermorgen voor zitster ervan was, behoort nu tot de leidende figuren van de democraten. De partij beloofde dat zij zich zou inspannen om van Groot-Brittannië opnieuw een echte democratie te ma ken. Zij wil een passend alter natief zijn in een land waar de politieke keuze meestal be perkt blijft tot de extreem rechtse conservatieven en het autocratische Thatcher- bewind of Labour, de partij die volgens Steel, Maclennan en Williams nog het beste kan worden vergeleken met een schaap met twee koppen. SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN iq Standaard Utt0«v*ri|, AntwarpwvWeMp. GENEVE De 115.000 man Sovjet-troepen zijn binnen negen maanden uit Afghanistan terugge trokken. De helft van de troepenmacht wordt al in de eerste drie maanden, na ondertekening van het akkoord teruggehaald. Dat heeft de de Afghaanse minister van buitenlandse zaken Wakil gisteren in Genève meegedeeld. Het akkoord is het resultaat van zes jaar durend overleg tussen de Afghaanse en Pa kistaanse regering; de laatste vertegenwoordigt in naam ook de belangen van het Af ghaanse verzet. Het huidige Resultaat is naar de tnening van Pakistan nog niet vol doende. De regering in Isla mabad vindt dat ook een ak koord moet worden bereikt over het instellen van een overgangsregering. Het hui dige regiem van Najibullah zal ongetwijfeld worden af gezet, zodra de eerste Russi sche troepen zich huiswaarts gaan begeven. Het Afghaans verzet heeft inmiddels laten weten zich weinig van het overleg in Genève aan te trekken, om dat zij zich daar door de Pa kistaanse regering niet vol doende vertegenwoordigd vindt. Behalve terugtrekking van troepen zijn de delega ties het eens geworden over een non-interventie akkoord tussen Pakistan en Afghanis- tin. over een vrijwillige te rugkeer van de miljoenen vluchtelingen, en over de status die de beide super machten hebben als „waar borg" voor de regeling. De akkoorden zullen waar schijnlijk volgende week worden getekend. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK .THEATER. RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA CAIRO Vier Libische pilo ten, die twee dagen geleden met hun Migs landden op een Egyptische luchtmachtbasis, zijn teruggekeerd naar huis. Hun terugkeer vond plaats in een ongekende sfeer van sa menwerking tussen beide lan den, die al jaren op voet van oorlog verkeren. Een Egypti sche zegsman, die anoniem wilde blijven, zei dat de rege ring blijkbaar de Libische ver klaring had aanvaard dat de toestellen als gevolg van slecht weer waren uitgeweken naar de Egyptische basis, vlak bij de Libische grens. Aanvankelijk was gedacht dat de piloten wa ren gevlucht. In Libië werd verklaard dat de piloten „broederlijk" waren ontvan gen in Egypte. Normaal ge sproken wordt Egypte slechts aangeduid als „de lakei van de zionistische vijand". door Gerard Kessels ROME Echt waar: in Italië verdient een postbode meer dan een hoogleraar aan de universiteit. Eerst kon ik het niet geloven, maar de bevindingen van de commissie Carniti die de post heeft doorgelicht laten geen twijfel. Met het rondbrengen van brieven in een zonnig land waar regenkleding zelden vereist is, valt meer te verdienen dan met het instrueren van de bloem der natie. Dank zij een geraffineerd systeem van toeslagen heeft de postbode aan het einde van de maand rechts onderaan meer dan de prof. Geen wonder dat de Italiaanse postbode een tevreden man is. Terwijl elders in werknemersland zwaar gemord wordt en militante „basis-comités" in opstand komen tegen hun gematigde vakbonden, is de post een oase van rust. Alle protest is in een grijs verleden in een regen van lires gesmoord. De moederlijke zorg van de staat voor de post beambten weerspiegelt zich ook in de naam van de huidige minister: Oscar Mammi. Jammer genoeg staat tegenover deze schitterende honorering geen evenredige service. Wie in Rome een stadgenoot iets wil laten weten most er rekening mee houden dat zijn brief er tussen de vier en veertien dagen over doet zijn bestemming te bereiken. Ambassades en grote bedrijven bezorgen hun post in de stad zelf of schakelen een particuliere onderneming zoals pony-expresin. Zo is het steeds in Italië: het particuliere bedrijfsleven groeit, bloeit en werkt zich suf, maar de staat functioneert niet. Op vakbondsbestuurder Cosimo Catapano zijn de collega's jaloers. Bij ziin katholieke vakbond CISL zijn 130.000 van de 235.000 post-beambten ingeschreven. Na minister Mammi is Catapano de belangrijkste man bij de post Het grootste euvel waar de post mee kampt, zo constateert Catapano in een bui van hartverwarmende openheid, is ■het „imboscamento". Wat is dat? De lezer met gevoel voor talen heeft uit dit fraaie Italiaanse woord al het Nederlandse "bos" gedistilleerd. Imboscamento betekent letterlijk: het bos opzoeken, zich verstoppen. Van de 7.000 post-beambten in Rome zijn er steeds duizend het bos in, oftewel volstrekt spoorloos. Niemand weet waar Sandro, Christina, Chiara, Luca en Paolo gebleven zijn. De resterende 6.000 doen waarschijnlijk niets anders dan het bos uitkammen op zoek naar hun Jammerlijk verdwenen collega's. Post beambten, dat zal duidelijk zijn, kunnen net als hun andere collega's in overheidsdienst nooit ontslagen worden. Als Sandro eindelijk weer uit het lover van het bos opduikt, gaat hij gewoon verder met het sorteren van de zak post die hij vier dagen eerder noodgedwongen tijdelijk in de steek moest laten en die nog steeds onaangeroerd op dezelfde plek staat Imboscamento doet zich het sterkste voor bij die banen die als „zwaar" gelden. Het werk aan de loketten bij voorbeeld. Soms zijn alle lokettisten het bos in, soms zijn er in plaats van tien maar twee. De schaarse beambten die achter ■het glas zitten te zweten en het vaandel vande post hoog proberen te houden krijgen al de kif en de woede van de ellenlange rijen over zich heen, ocharm. Ze nemen zich knarsetandend voor daags daarna ook in de tijd van Mammi toe te geven aan hun liefde voor de natuur. Werkt de superieur niet mee dan kan de beambte proberen van een of andere hoge piet, of die nu bij de post werkt of niet, als hij maar indrukwekkend briefpapier heeft, een racommandazioneeen dringende aanbeveling te krijgen. Italië hangt van de aanbevelingen aan elkaar. Lukt het aan nog niet dan moet het op de harde manier. De gekwelde, onbegrepen, beambte, maakt ernstige fouten. Er kunnen jaren overheen gaan voor het zover is. Maar dan, eindelijk, komt het lang verbeide briefje van de baas waarin de ambtenaar wordt meegedeeld dat hn „gedegradeerd" is. Vanaf maandag moet hij gemakkelijker, stompzinniger, in elk geval lichter werk doen Met behoud van salaris, uiteraard. Alweer een bekeerde bosjesman.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5