Politie op zoek naar amok makende boeren „Foute" pers na de oorlog hard aangepakt Afslanking overheid verloopt ondanks tegenvallers redelijk Bedrijven willen aan sanering Rijn werken CDA-kamerlid „knarsetandend" VPRO-lid HILVERSUM Het CDA-ka- merlid Ton de Kok is lid ge worden van de VPRO. Deze omroep maakte dat vanoch tend bekend door een brief van De Kok voor te lezen. „Hoewel ik van enkele VPRO-programma's vorstelijk over m'n nek ga, van sommige hevig geïrriteerd raak en van een aantal m'n kaken niet van elkaar krijg, is de kwaliteit van de meerderheid van wat u brengt zo voortreffelijk dat ik mij knarsetandend heb moeten neerleggen bij een innerlijke' „drive" tientjeslid te worden. Met andere woorden stuur mij die accept-girokaart maar", al dus De Kok in zijn schrijven! aan de VPRO. ASSEN De politie van Assen wil de boeren aan sprakelijk stellen voor de schade van tienduizen den guldens die zij giste ren in het bureau voor de mestheffing in die plaats hebben aange richt. Volgens minister Braks van landbouw is de actie niet representa tief voor de houding van de boeren. Verreweg de meestep hebben de laat ste dagen alsnog nog aangifte gedaan. De ongeveer 250 boeren, af komstig uit Noord-Brabant, de Veluwe en de noordelijke regio, kwamen onder protest hun mestformulieren indie nen. De rellen begonnen met het verbranden van formu lieren en een grote pop met de tekst „Braks dictator". Na dat het gebouw werd beko geld met eieren en mest ver scheen de ME ter plaatse. Desondanks zagen de boeren kans de geblokkeerde toe gangsdeur van de mestbank open te trappen en het kan toor binnen te dringen. Een deel van het meubilair, de compilers en dergelijke werd vernield. Minister Braks van landbouw zei gisteren desgevraagd „geen goed woord voor deze actie over te hebben". Hij sprak zijn afkeur uit over het door de boeren gebruikte middel van vernieling om ui ting aan hun protest te ge ven. „Deze actie draagt niet bij tot vergroting van het be grip van de problemen waar de veehouders voor staan", aldus de minister. De bewindsman is van me ning dat de actie ook niet re presentatief is voor de boeren in Nederland. „Er is juist ge bleken dat de veehouders zich in overwegende mate wèl aan de regeling houden". Braks verwijst daarmee naar het feit dat een groot aantal boeren na een aanvankelijke weigering eergisteren en gis teren alsnog aangifte hebben gedaan van hun mestover schot. Bij de dienst Heffingen van het ministerie zijn de laatste dagen nog enige dui- delde blijkt echter zeer groot te zijn: dè ene boer betaalt slechts enkele guldens voor zijn bescheiden overschot, zijn buurman met een groter bedrijf moet dit jaar (en ui teraard straks elk jaar) enke le tienduizenden guldens op hoesten. Voor de meeste boe ren komen daar nog de kos ten bij voor het afzetten van de overtollige mest, waarvoor per kubieke meter soms wel f 25 moet worden betaald, voor een heel bedrijf niet zel den duizenden guldens. Het geld dat bij het ministerie aan heffingen binnenkomt wordt zoals bekend gebruikt voor onderzoek naar oplos sing van de mestproblema tiek. Mede uit protest tegen de mestpolitiek is onlangs een nieuwe bond opgericht, de Nederlandse Agrarische Bond. De NAB gaat het juri dische pad op om via de rechter de mestwetgeving aan te vechten. „De wet is fi nancieel niet haalbaar en werkt bovendien concurren tievervalsend omdat men in het buitenland zulke hoge heffingen niet kent", aldus een woordvoerder zet een woordvoerder van de bond z'n bezwaren uiteen. VRIJDAG 4 MAART 1988 PAGINA 4 Luchtmacht mag laag vliegen in Canada DEN HAAG De Tweede Ka- mer vindt het goed dat de lucht macht in Canada laagvliegoefe ningen houdt. Dit ondanks krachtig protest van de bevol king in het betrokken gebied, de Innu-indianen. De drie grote fracties stemden gisteren in met de overeenkomst tussen Neder land en Canada volgens welke Nederland gedurende tien jaren vliegoefeningen in het gebied mag houden; de PPR is tegen. De F-16's van de luchtmacht houden hun oefeningen in laagvliegen al sinds enige tijd in het noord-oos ten van Canada, omdat de Bonds republiek Duitsland er niet lan ger toestemming voor geeft. Franse kernproef Sahara mislukte PARIJS In 1960 heeft het Fran se leger in de Sahara een kernproef gedaan die mislukte omdat de gra- nietlagen minder sterk waren dan verwacht. Door de kracht van de explosie scheurde de aarde open en ontstond een enorme steekvlam van radio-actief gas en stof. Dit wordt komende maandag onthuld door de toenmalige Franse minister van defensie Pierre Messmer in een radioprogramma uit de serie „Histoire en direct". Volgens Mess mer bereikte het stof heel snel het commandocentrum, maar omdat „voorzorgsmaatregelen" waren ge nomen zou niemand besmet zijn geraakt. Gijzelaar vrijgelaten BAYRUT De Westduits ingenieur Ralph Schray (30) i gisterochtend vroeg in Bayru door zijn Sji'itische ontvoer ders op vrije voeten gestelij Schray werd 27 januari gekid napt, bij het begin van he proces tegen de gebroeder Hamadei in Westduitsland. D ontvoerders, van de organisa tie „Heilige Strijders voor d- Vrijheid" eisten dat de broer zouden worden vrijgelaten Volgens Bonn had Syrië de af gelopen weken druk uitgeoe fend op de ontvoerders on hun actie op te geven. VOORBURGSE PROMOVENDUS R. VOS: LEIDEN De zuivering van de Nederlandse pers is na de oorlog, zeker in vergelijking met andere beroepsgroepen, stevig en consequent aangepakt. Tot deze conclusie komt R. Vos uit Voorburg. Hij is gisteren aan de Leidse universiteit gepromoveerd op een proefschrift over het reilen en zeilen van de vaderlandse pers in de jaren 1940 tot en met 1945. „Die zuivering van de pers heeft na de oorlog uiteindelijk niet geleid tot een nieuw pers- bestel. Voor het merendendeel zijn de dagbladen die na de oorlog een verschijningsver bod hebben gekregen weer te ruggekomen", zegt hij. In het proefschrift, waaraan Vos ruim zeven jaar heeft gewerkt, komt hij tot de conclusie dat de Nederlandse kranten en journalisten zich over het alge meen vrij snel hebben ge schikt naar de wensen van de Duitse bezetter. „Alle 120 dag bladen die in de meidagen van 1940 verschenen, bleven na de oorlogshandelingen gewoon doorgaan. Dat een krant niet verscheen had dikwijls een technische oorzaak. Er is er dus niet één om principiële re denen gestopt. Pas in de twee de helft van 1940 verdween de eerste krant: de Avondster uil Bergen op Zoom", aldus Vos. In de loop van de bezettingsja ren werd het aantal kranter dat bleef verschijnen steed: kleiner. „Pas in 1941 verdwe nen de meeste bladen. Dit ge beurde onder het motto van papierschaarste. Maar de wer kelijke reden was dat de Duit- sers meer greep op de kranten wilden hebben en onwelgeval lige bladen onder het mom van papierschaarste lieten ver dwijnen". Nederland kwam uiteindelijk de oorlog uit mei een kleine 50 dagbladen die nog verschenen. „In tegenstelling tot wat alge meen wordt gedacht, is hel dagblad De Telegraaf niet zo fout geweest als dikwijls wordl gezegd. Dit hardnekkig mis verstand kan niet overeind blijven", zegt de promovendus, die dit één van de meest in hel oog springende details van zijn' proefschrift noemt. Komende woensdag wordt er in het perscentrum Nieuws-j poort in Den Haag naar aan-, ieiding van dit proefschrift een openbare forumdiscussie! gehouden. Deze discussie over de houding van de Nederland se pers tijdens de oorlog wordt voorgezeten door Han Lam mere, commissaris van de ko ningin in Flevoland. Lammen heeft volgens Vos halverwegi de jaren '60 de aanzet gegevei voor het onderzoek naar dt pers in '40-'45. Links: Een boer op he terdaad betrapt bij het vernielen van appara tuur. Hij wordt door een agent in burger in de kraag gevat. Rechts: Deze boer heeft geen woorden nodig om duidelijk te maken dat de financiële strop van de mestheffing hem te veel wordt. In de laatste twee weken zijn er dagelijks nog vijfhonderd tot duizend formulieren bij de dienst binnengekomen, maar naar schatting vijfdui zend boeren hebben nog al tijd niet gereageerd. Van de 17 miljoen gulden die het mi nisterie van landbouw ver wachtte te ontvangen is in middels 15 miljoen binnen. Op niet voldoen aan de wet telijke verplichting tot beta ling van de mestheffing heeft Onder hen die op dit moment nog steeds geen aangifte heb ben gedaan bevinden zich naar verluidt vooral' boeren uit het midden en noorden van het land die naar ver wachting slechts een lage heffing hoeven te betalen. De gemiddelde heffing die de Nederlandse boer dit jaar moet gaan betalen bedraagt ongeveer ƒ600, zo blijkt uit gegevens van het ministerie. De spreiding rond dit gemid- BINNENLAND Roosevelt-medaille voor Helmut Schmidt MIDDELBURG Voor het eerst in de ge schiedenis van de zogenoemde Roosevelt- yrijheidsmedailles zal de belangrijkste prijs naar een Westduitser gaan, de voormalige Duitse bondskanselier Helmut Schmidt. De medailles, die worden toegekend door het Franklin en Eleanor Roosevelt Instituut in New York, worden op 4 juni in Middelburg uitgereikt. Schmidt krijgt de Franklin Dela no Roosevelt vrijheidsmedaille voor de rol die hij gespeeld heeft bij het op de eerste rang plaatsen van de Bondsrepubliek Duits land bij de landen die zich inzetten voor de menselijke vrijheid. Het Instituut heeft de vrijheid van godsdienstprijs toegekend aan Teddy Koliek, de burgemeester van Jeruza lem, die de bewondering van alle religieuze leiders heeft afgedwongen. ANWB-prijs voor veilig verkeer voor Rotterdam AMSTERDAM De ver- keersveiligheidsprijs 1988 van de ANWB is dit jaar toegekend aan Rotterdam. De Maasstad krijgt deze tweejaarlijkse wisseltrofee voor het verkeersbeleid dat in de jaren 1982 tot 1987. Mr. Pieter van Vollenhoven heeft als voorzitter van de Raad voor de Verkeersveilig heid de aan de prijs verbonden wisselbeker vanmiddag in Amsterdam uitgereikt aan de Rotterdamse wethouder drs. J. Laan. Het aantal verkeers slachtoffers is in de Maasstad per 1000 inwoners beduidend lager dan in andere grote ste den. In 1986 bedroeg dat aan tal in Amsterdam 5,2 per 1000, in Den Haag 4,4 en in Rotter- dam 3,3. DEN HAAG Minister Ruding van financiën moet dit jaar een tegen valler van circa 80 miljoen gulden binnen zijn eigen begroting opvangen nu hij er niet in slaagt voor eind 1990 het aantal ambtena ren op zijn departement voldoende te beperken. Oorzaak vormt het uitstellen van een grootscheepse belas tinghervorming volgens de vooretellen-Oort. Die operatie zal in 1992 afgerond worden. Dan pas kan Ruding zijn amb tenaren kwijt. Dit blijkt uit de eerste evalua tie van de afslankingsoperatie, die minister Van Dijk van bin nenlandse zaken aan de Ka mer heeft gezonden. Volgens de minister verloopt de opera tie ondanks de tegenvaller goed en zijn de resultaten hoopgevend. In het kader van de operatie zijn verleden jaar 4000 arbeidsplaatsen bij de rijksoverheid vervallen. In 1990 moet dit aantal op totaal 26.256 liggen. In zijn rapport geeft Van Dijk toe dat er tot nu toe nog geen blijvende maatregelen zijn ge troffen om aantallen ambtena ren te beperken. De verleden jaar weggevallen arbeidsplaat sen zijn maar voor een deel het gevolg van gerichte actie. Verder werd vooral door het niet opvullen van vacatures aan de taakstelling voldaan. De minister erkent ook dat de afslankingsoperatie tot nu toe nog niet die financiële resulta ten heeft gehad die werden verwacht. Behalve het geval- Ruding zijn de oorzaken hier voor de volgende: de operatie werd later ingezet dan ge dacht, er worden veel goedko pe, lagere functies geschrapt en het afstoten van rijksdien sten aan provincies en meenten levert extra kosten op bij het Provincie- en Ge meentefonds. Regionaal gezien treft de af slanking vooral de regio Den Haag (vijftien procent). Dit jaar zal de rijksoverheid 100 miljoen gulden besteden aan sociale maatregelen ter bege leiding van de ambtenaren die weg moeten, aldus Van Dijk. Gedwongen ontslagen zijn naar verwachting niet nodig gezien het natuurlijke verloop bij de rijksoverheid, dat op ze ven procent per jaar ligt. Ove rigens erkent de minister dat de rijksoverheid eind 1987 feite veel minder ambtenaren in dienst had dan toegestaan: 165.477, 5852 onder de begro tingssterkte. Explosie Twee politiemensen inspecteren de geblakerde resten van wat gisterochtend nog een munitiefabriek j was bij de stad Ablon in Normandië. In de fabriek deed zich een explosie voor waarbij vijf mensen om het leven kwamen, onder wie ook de directeur van de fabriek. Zeven werknemers raakten gewond. FOTO: AFP STRAATSBURG Het bedrijfsleven in de Rijnoe- verstaten is bereid mee te werken aan de verdere sanering van de Rijn. Voorwaarde is echter dat er meer eenheid komt in het systeem van vergun ningen en heffingen dat in de betrokken landen wordt gehanteerd. Dit bleek uit de bijdrage van diverse vertegenwoordigers van grote ondernemingen in de landen langs de Rijn, die gisteren in Straatsburg deelna men aan een conferentie over de vervuiling van deze rivier. Het is voor het eerst dat het bedrijfsleven zich samen met de overheid buigt over de mo gelijkheden de lozingen van schadelijke stoffen op de rivier terug te dringen. De tweedaagse conferentie was belegd door de organisatie van het Europese Jaar van het Milieu. De bedoeling is te be zien in hoeverre het bedrijfs leven tegemoet kan komen aan de besluiten van de minis tersconferentie in september vorig jaar, die eveneens in Straatsburg werd gehouden. De bewindslieden spraken toen af dat de lozingen van schadelijke stoffen in 1995 met de helft gereduceerd moeten zijn. Uit een onderzoek dat op de conferentie werd gepresen teerd, blijkt dat er grote ver schillen zijn in de wettelijke regelingen met betrekking tot de vervuiling van het rivier water. Dit leidt volgens het bedrijfsleven tot scheve ver houdingen in de internationale concurrentie. In veel gevallen worden ondernemingen one venredig hoog belast. De con clusie is voorts dat het vooral voor de middelgrote onderne mingen uiterst moeilijk is een weg te vinden in een doolhof van reglementen. Vermindering Het bedrijfsleven pleitte daar om voor dezelfde normen in alle Rijnoeverstaten voor de kwaliteit van het water, overal eenzelfde heffing en in alle landen gelijke overheidssteun voor extra maatregelen die on dernemingen nemen om ver ontreiniging van het Rijnwa ter te voorkomen. Op die ma nier kan de zorg voor een schone Rijn ingebed worden in het economisch beleid van een onderneming. In het afgelopen jaar kwam nog zes miljoen kilo zware me talen, waaronder kwik, lood, koper, zink en nikkel in df Rijn terecht. Daarnaast werd de rivier belast met 600.000 ton organische chloorverbin ding en zestig miljoen kilo fos faten. De organisatie van che mische industrieën in de Bondsrepubliek wees er van daag echter op dat de veront reiniging van de Rijn met zware metalen in de afgelopen vijftien jaar aanmerkelijk min der is geworden. zenden formulieren binnen gekomen van boeren die als nog hebben besloten de om streden mestheffing te beta len. Vandaag liep de termijn af waarbinnen aangifte van overschotten kon worden ge daan. FOTO: ANP de overheid een boete van honderd procent van de aan slag gesteld. Dat is er volgens ambtenaren van de dienst de reden van dat tal van boeren op het lkatste moment eieren voor hun geld hebben geko- £eidóc6otucmt Chemisch afval Een graafmachine heeft zojuist in de buurt van het Zeeuwse Terneu- zen een vat met chemisch afval bo ven de grond ge bracht. In opdracht van de provincie Zeeland zoekt een aannemersbedrijf naar honderden va ten met afval, die twintig tot vijfen twintig jaar geleden illegaal in de omge ving van Terneuzen gestort zouden zijn. FOTO: ANP DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het zeilschip De Vrijheid niet mee. Spiedend kijkt Rob omhoog. Er is een val vastgelopen waardoor het hijstouw klemt. Als een aap klimt Rob naar boven. De stormvlagen drukken het scheepje met onverwachte hevig heid tegen de golven en Rob hangt ondersteboven In de lucht. 4) Stormvogels beginnen om „De Vrijheid" te scheren. Grau we wolken vliegen langs de hemel, die langzamerhand een loden kleur krijgt. De golven schieten als dolfijnen omhoog. „Dat wordt spookweer", bromt Rob vergenoegd. Bij de eerste vlagen begint hij met deskundige hand zeil te minderen. Maar de touwen geven

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4