Tekort Vaticaan steeds hoger ÊeidóeSou/taitl" li GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £cidóe(3otw<wit R kerk wereld Mgr. Simonis laakt illegale dooppraktijk beroepingen BALANS VOOR HET EERST GEPUBLICEERD Nederlandse tak electronisehe kerk op onderzoek in VS Een Centrum voor Godsdienstige Vorming Schoolwijzer De krekel en de mier b"; I >weer VRÏÏDAG 4 MAART 1988 PAGINAI TOPGESPREK KERK EN HONECKER „REALISTISCH" OOST-BERLIJN Voor het eerst sinds februari 1985 heeft de Oostduitse partijleider Erich Honecker gesproken met de voorzit ter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR. Het ge sprek tussen Honecker en bisschop Werner Leich had volgens kerkelijke waarnemers tot doel de problemen op te lossen die tussen kerk en staat zijn ontstaan na de inval in de milieubiblio theek van de Zionsgemeente vorig jaar en de arrestatie van dissi denten bij de herdenking van de moord op Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht in januari dit jaar. Leich noemde zijn gesprek met Honecker „openhartig en realistisch". „Wij hebben alle pro blemen besproken", aldus Leich. Tien jaar geleden sprak Honec ker voor het eerst met de leiding van de Evagelische kerk. BULGAARSE KATHOLIEKEN MOGEN NAAR ROME VATICAANSTAD Voor de tweede keer sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog is een groep Bulgaarse katholieken voor een bedevaart naar Rome gekomen. Dat heeft Radio Vatica- na meegedeeld. De pelgrims vieren het Mariajaar en herdenken de opstand van de Ciprovzi tegen de Turkse overheersing, dit jaar 300 jaar geleden. Deze opstand wordt beschouwd als het be gin van de onafhankelijkheidsstrijd van de Bulgaren. De 33 pel grims worden geleid door bisschop Samuel Serpahimov Djoun- drine van Nicopoli. Onder hen zijn zes priesters en twee zusters. De enige andere bedevaart van Bulgaarse katholieken sinds 1945 had plaats tijdens het heilig jaar in 1975. Van de negen miljoen Bulgaren zijn er ongeveer 100.000 rooms-katholiek. Zij die aan hun geloof soms twijfelen zijn Hem het dichtst nabij. toe- UTRECHT Kardinaal A.J. Simonis heeft in een brief aan de priesters, diakens, pasto raal werk(st)ers en parochie besturen in het aartsbisdom Utrecht kritiek uitgeoefend op het feit dat kinderen worden gedoopt door niet-ge- wijden. In een brief aan de geestelijken in zijn bisdom wijst hij erop dat de toedie ning van het doopsel normaal gesproken alleen door priester of diaken verricht mag worden. Uit de brief blijkt dat in een aantal parochies in het aartsbisdom doop door niet- gewijden schering en inslag is geworden. Ook in andere bis- dommmen komt het naar ver luidt veelvuldig voor dat niet- gewijde ambtsdragers tot do pen overgaan. De kerkelijke richtlijn „in ge val van nood mag en moet eenieder dopen" is volgens een woordvoerder van het aartsbisdom vooral v passing op de situatie mensen in stervensgevaar verkeren. De kardinaal er kent in zijn brief dat er nu door het sterk teruggelopen aantal priesters een nieuwe noodsituatie is ontstaan. Daar om wil hij in bepaalde welom schreven gevallen toestaan dat een niet-geestelijke het doopsel toedient. De kardi naal baseert zich daarvoor op het kerkelijk wetboek dat deze mogelijkheid open laat. Wel is het zo dat die mogelijk heid gegeven moet worden door de bisschop en dan nog in schaarse mate. Toestem ming daarvoor laat de kardi naal verder afhangen van de omvang van de parochie en het aantal doopsels per jaar, van de (on)mogelijkneid ge meenschappelijke doopvierin gen te beleggen of andere priesters te vragen. Boven dien kan hij de opdracht aan een niet-gewijde slechts geven voor een beperkte tijd „waar na een evaluatie zal worden gevraagd". De kardinaal hoopt dat zijn schrijven verstaan zal worden „als voortkomend uit zorg voor die geloofstraditie, met name voor de betekenis van het gewijde ambt." Communie In een voorwoord bij het boek De leer van de kerk over het waardig communiceren van de hand van de liturgist van Rolduc, mag. dr. J. Hermans, schrijft kardinaal Simonis dat wie te communie gaat, eerst zijn geweten moet onderzoe ken of hij wel waardig is het Lichaam van Christus te ont vangen. De communie mag niet zonder meer uitgedeeld worden en als men in strijd handelt met de regels van de kerk, dient men niet tot de communie te worden toegela ten. Open dag KTUA op 12 maart AMSTERDAM Evenals voorgaande jaren organiseert de Katholieke Theologische Universiteit Amsterdam een open dag voor al degenen die geïnteresseerd zijn in de theo logie. Deze zal gehouden worden op zaterdag 12 maart vanaf 10.30., Keizersgracht 105. Het programma bestaat uit speciale colleges, rondlei dingen en demonstraties. Do centen behandelen enkele in teressante onderdelen uit hun lesstof en studenten lichten hun scriptie-onderwerp toe. De onderwerpen van de colle ges liggen zeer uiteen en ge ven een beeld van wat er zoal op de ktua wordt onderwezen. doorn. Bedankt voor Barneveld A. van de Beek te Genemuiden. Gereformeerd* Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Heerenveen C. van Breemen te Avereest-Dedemsvaart. ROME Het valt de Heilige Stoel steeds moei lijker de eindjes aan el kaar te knopen. Bij het bestuur van de wereld kerk heeft zich in 1986 een tekort voorgedaan van ruim 120 miljoen gul den. Dat blijkt uit de ba lans die gisteren door de Heilige Stoel gepubli ceerd is. Aangenomen mag worden dat de fi nanciële situatie het afge lopen jaar nog verder verslechterd is. Het is voor het eerst in de ge schiedenis dat het Vaticaan volledige opening van zaken geeft, waar het de financiën betreft. Sinds 1979 worden jaarlijks enkele kerncijfers ge publiceerd, maar nu is er voor het eerst een gedetailleerde balans van inkomsten en uit gaven. De internationale com missie van kardinalen die toe zicht houdt op de financiën van de Heilige Stoel verga dert momenteel in het Vati caan over de benarde situatie. De commissie moet het voor het eerst zonder een van zijn grootste experts doen. Vorig jaar overleed de Duitse kardi naal Joseph Höffner, een van de weinige prelaten met een afgeronde economie-studie. Höffner en zijn Amerikaanse collega, kardinaal Krol, heb ben jarenlang aangedrongen op openbaarmaking van de balans. Door inzicht te ver schaffen in de precaire finan- Uit het overzicht over 1986 blijkt dat de uitga ven voor de Curie, het centrale bestuursappa raat van de rooms-ka- tholieke kerk, de nunti aturen en Radio Vatica- na in totaal 216 miljoen gulden bedroegen. Daar stonden inkomsten ter waarde van 109 miljoen gulden tegenover. Ruim de helft van het tekort (ruim 60 miljoen gulden) werd gedekt door de opbrengst van de St. Pieterspenning. Het resterende bedrag werd aan de reserves onttrokken. „De reser ves zijn nu bijna volle dig uitgeput", zo staat in de toelichting op het jaaroverzicht. ciële situatie van de Heilige Stoel wordt de bereidheid van de gelovigen om meer bij te dragen ongetwijfeld Vergroot, zo argumenteerden zij steeds. Steeds duurder Het bestuur van de wereld kerk wordt steeds duurder. Het Curie-apparaat in Rome is vergroot. Het aantal nuntia turen, zeg maar ambassades van de Heilige Stoel, is sterk uitgebreid. De bijdragen van de gelovigen, middels de zoge naamde Sint Pieterspenning, zijn allang niet meer toerei kend. De uitgaven bedragen inmid dels het dubbele van de in komsten. Het onroerend goed van de Heilige Stoel is goed voor de helft van de eigen in komsten. De laatste jaren moet er een steeds sterker beroep worden gedaan op de reserves om het tekort te be talen. De bodem van de reser ves is echter in zicht. "Het vermogen van de Heilige Stoel is beperkt en bij lange na niet toereikend om de te korten te dekken", zo consta teert de kardinalen-commissie in een begeleidende brief. De publicatie van de balans betekent echter niet dat nu alles bekend is wat er op fi nancieel gebied binnen de ge wijde muren gebeurt. In Rome wordt immers gewerkt met drie balansen: die van de Heilige Stoel, die van Vati caanstad en van het Istituto per le Opere di Religione (IOR), de bank van het Vati caan. De balans van de Heili ge Stoel is nu dus bekend. De gang van zaken in Vaticaan stad wordt slechts uitgedrukt in een paar kerncijfers. Voor naamste uitgavenpost van Va ticaanstad, de kleinste staat ter wereld: de 1800 lekenper- soneelsleden, waaronder de Zwiterse Garde. Voornaamste bronnen van inkomsten van Vaticaanstad zijn de verkoop van postzegels en de entree gelden voor de musea. Vati caanstad speelt financieel on geveer quitte. Waar helemaal niets van be kend is, is de balans van het IOR, de in opspraak geraakte Vaticaanse bank. De chef van de bank, de Amerikaanse aartsbisschop Marcinckus, moest zich wekenlang in het Vaticaan verschuilen omdat de Italiaanse justitie hem wil de berechten. De IOR was volop verwikkeld in de duis tere praktijken van de Banco Ambrosiano, die met een mil jardenschuld failliet ging. De Vaticaanse bank heeft hon derden miljoenen gulden moeten betalen aan de schuldeisers van de Banco Ambrosiano. Op openbaarma- FOTO: AP king van de balans van het IOR hoeft voorlopig dan ook nog niet gerekend te worden. Daarvoor is de affaire voor het Vaticaan te pijnlijk. APELDOORN Morgen reist de vertegenwoordiger in Nederland van de 'Jimmy Swaggart Ministries', ds. G. Blankespoor, naar de Vere nigde Staten om zich op de hoogte te stellen van de ge volgen van het schandaal rond de Amerikaanse televi siepredikant. In het bijzonder wil Blankespoor nagaan, of het schandaal „op bijbels ver antwoorde wijze" wordt aan gepakt. Tot zolang zal Blan- kespoors organisatie, die ge heel van de Verenigde Staten uit wordt gefinancierd, geen pogingen doen programma's van Swaggart via de lokale televisie in Nederland uitge zonden te krijgen. Swaggart, die aan het hoofd staat van een van de grootste electronisehe kerken in de Verenigde Staten, bekende kort geleden dat hij in een motel een ontmoeting had ge had met een prostituée. Nadat Swaggart zijn ambt had neer gelegd, besloot zijn kerkge nootschap, de 'Assemblies of God', hem een 'rehabilitatie- periode' van twee jaar te laten ondergaan. Zeker drie maan den lang mag Swaggart niet preken. Hoewel Blankespoor „ge schokt" is door de handelwij ze van Swaggart, voegt hij er direct aan toe dat „ieder mens zoiets kan overkomen". „Wie staat, zie toe dat hij niet val- le", zo citeerthij de apostel Paulus. Swaggart is een keer op de lo kale televisie van Amsterdam te zien geweest. De Stichting Amsterdamse Lokale Televi sie (SALTO) oordeelde toen dat de preken van Swaggart niet in overeenstemming zijn met de functie van lokale om roep. De organisatie heeft aanvragen lopen in Den Haag, Gouda en Delft. Een uiterst belangrijk on derdeel van confessio neel, christelijk onderwijs is de godsdienstige vor ming van de leerling. Deze staat momenteel bij de denkers over dat on derwijs in het middelpunt van de belangstelling. Deze vernieuwde aan dacht die ook hard nodig was, bracht met name de Unie „School en Evange lie" tot een belangrijk initiatief. Godsdienstige vorming is veel meer dan alleen godsdienst onderwijs. Op een christelijke school wordt men onderwe zen in de christelijke gods dienst. Dat begint met gods dienst-, met bijbelonderwijs. Men leert er de Bijbel ken nen, etc. Dat gebeurt op som mige scholen door speciale onderwijsgevenden, gods dienstdocenten of catecheten, op andere door de „modale" onderwijsgevenden. Maar daarna, daarnaast moeten de leerlingen, studenten ook er vooral leren, wat dat christe lijk geloof betekent voor het leven, hoe je met elkaar om gaat, hoe je keuzen moet ma ken, wat de betekenis is voor de leerstof etc. Ook dat is godsdienstige vorming en ui teraard een taal van alle do centen. Maar, het valt niet te ontkennen: de godsdienstlera ren, het vak godsdienst- of bijbelonderwijs speelt hierbij een centrale rol. In dat godsdienstonderwijs is de laatste tijd heel wat aan de hand. Er is veel vraag naar de manier waarop je het op een bepaalde school moet geven. Onder andere speelt daar ook een rol bij dat op christelijke scholen steeds meer leerlin gen worden aangetroffen, die de Bijbel van huis uit niet kennen. In het voortgezet on derwijs hebben godsdienstdo centen het nogal eens extra moeilijk onder andere omdat de leerlingen geen of te wei nig belangstelling hebben voor hun vak. Ook krijgen ze van het schoolbestuur wel eens te weinig uren (naar hun zin) toebedeeld om hun vak naar behoren te kunnen ge ven. Veel van deze problemen kwamen op de tafel bij de Unie „School en Evangelie", de landelijke organisatie van het christelijk onderwijs, die onder meer tot taak heeft het bevorderen van een geloof waardige invulling van de identiteit van het christelijk onderwijs. Zoals nogal eens te doen ge bruikelijk heeft deze eerst eens iemand gevraagd een in ventarisatie te maken van de problemen, van alle initiatie ven die er op dit gebied zijn, alsmede ook van de mogelijk heden. Daarna is er een com missie aan het werk gezet om te komen met voorstellen aangaande wat de Unie ten i deze materie zou moeten onderne- Vorming Op 24 februari heeft de Raad van Beheer van de Unie (waarin het gehele christelijk onderwijs zich vertegenwoor digd mag weten) het besluit genomen te komen tot de op richting van een Centrum voor Godsdienstige Vorming. Dit zal als doelstelling heb ben: bevordering van de gods dienstige vorming in het christelijk onderwijs. (Geko zen is dus voor de brede doel stelling: niet alleen gods dienstonderwijs, maar de ge hele godsdienstige vorming). Het zal „op afstand" door de Unie worden bestuurd. Het bestuur ervan wordt door de Unie benoemd en er is rap portageplicht aan de Unie. Voorlopig zal één full-time functionaris (of twee half time) plus een secretaresse aan het Centrum worden ver bonden. Verder komt er een Adviesraad met deskundigen, die de plannen zal bedenken. Om in bouwtermen te spre ken: het Centrum zal meer als architectenbureau dan als aannemingsfirma gaan func tioneren. Als uitgangspunt mag worden gezien het vaste voornemen van de Unie zich er mee voor te blijven inzet ten, dat de christelijke school een „School met de Bijbel" blijft. Ook haar is het niet ontgaan dat de kennis van de Bijbel helaas afneemt en daar moet wat aan gedaan worden. Aan wat voor activiteiten wordt dan onder andere ge dacht? Men wil eerst nog eens goed op een rij zetten, wat er op dit terrein allemaal al wordt ge daan, opdat er geen dubbel- activiteiten plaatsvinden. Verder moeten de behoeften en leemten in dezen worden gesignaleerd. Scholen etc. die opbellen of informatie vragen zullen van advies worden gediend of worden doorverwezen. Eén van de eerste dingen die daarna waarschijnlijk zal ge beuren is het (laten) organise ren van bezinningsconferen- ties dan wel leerhuizen voor docenten aan christelijke scholen. Velen van hen zijn (naar eigen zeggen) dringend toe aan enige geestelijke be zinning, een geestelijke „op knapbeurt". Hoe heilzaam kan het niet zijn om in een rustige bosrijke omgeving on der goede leiding eens een week in de Bijbel te lezen en te studeren! Verdere plannen hebben on der andere betrekking op het bezig zijn met leerplanont wikkeling ten behoeve van de godsdienstige vorming, het verlenen van studie-opdrach ten, het initiëren van projec ten ten bate van godsdienstige vorming etc. Zo hoopt men opdrachten te kunnen ver strekken aan allerlei deskun dige personen, maar ook aan instituten als het CPS, de christelijke lerarenopleiding, door drs. K. de Jong Ozn. het Nederlands Bijbel Insti tuut etc. Het blad „Voorwerk" zal ook onder het beheer van het Centrum komen. Voorlopig stelt de Unie voor dit werk 250.000 gulden per jaar be schikbaar, welk geld afkom stig is uit de Unie-collecte binnenland. Christelijke scho len, kerken en vele tiendui zenden particulieren die nog steeds royaal aan de Unie ge ven, kunnen- ook aangeven, dat ze hun bijdrage gaarne ge heel of gedeeltelijk bestemd willen zien voor dit Centrum voor Godsdienstige Vorming. Het staat ook op de projecten- lijst van de Unie. Zo hoopt de Unie namens het hele christelijk onderwijs nieuwe initiatieven te kunnen ontplooien voor (opnieuw) een School met de Bijbel. of iets onder nul en 's nachts lichte tot matige vorst. Britse Eilanden: Morgen op klaringen en vooral in Schot land en langs de oostkust sneeuwbuien, zondag af en toe zon en in het noordwesten eni ge regen. Middagtemperatuur van 8 graden in het westen tot 3 graden in Schotland. Denemarken, Benelux en noord-Duitsland: Nu en dan sneeuwbuien. Ook enkele op klaringen. Middagtemperatuur 3 tot 7 graden, Nachts lichte vorst, vooral landinwaarts. Noordwest en west-Frankrijk: Wisselend bewolkt. Vooral morgen enkele buien. Middag- Een op de zes Nederlanders van 65 jaar en ouder woont de kinderen en doordat die hun inwonende ouders grotw^ deels zelf verzorgen spaart de overheid jaarlijks ongeveer $gn miljard gulden uit, zo constateert de Nederlandse Federafaeei voor Bejaardenbeleid (NFB) aan de hand van een onderzotfoor Los daarvan heeft ook de Wetenschappelijke Raad voor H3" Regeringsbeleid onlangs opzet en financiering van de ouoj|j® renzorg in ons land onder de loep genomen. Daarbij is gecójaeng cludeerd dat verzorgingstehuizen nieuwe stijl op korte t^ald mijn de plaats moeten innemen van de huidige bejaardenooistoi den en verpleeghuizen. >00 Die verzorgingstehuizen moeten een laatste uitwijkhaVfU gaan vormen voor wie op gevorderde leeftijd niet langt*-* zelfstandig kan of wil wonen en niet meer voldoende heL aan de „mantelzorg", het opvangnet van de thuiszorg. Om een sterk vergrijzende samenleving de kosten van het oud- renbeleid in de hand te houden, is bovendien de invoerii|Yi van een verplichte basisverzekering voor oudedagshur noodzakelijk, aldus de Wetenschappelijke Raad. '01 DiE bevindingen en aanbevelingen zijn niet revolution^ In feit vormt het onderzoeksrapport één warm pleidooi vof(^e snelle realisering van het plan van de commissie-Dekker, (L voorziet in de totstandkoming van een verplichte volksvtf"*' zekering, een onderwerp waarover het kabinet zich vandaf6™ weer eens heeft gebogen. In het verzekeringspakket Vff61 Dekker c.s. is de bejaardenzorg opgenomen. Het onderzoeMP^ei rapport van de Wetenschappelijke Raad voor het Regerinjr beleid baseert een schets van de toekomstige ouderenzorg jPe wel op dat rapport-Dekker als op het beleid van ministpbe Brinkman. con In de te verwachten toekomstige situatie vervaagt de greE" tussen verpleeghuis en bejaardenoord in rap tempo. De b^er| volking van het gemiddelde bejaardenhuis wordt steeds óf der en hulpbehoevender, zodat veel bewoners eigenlijk voirot een plaats in een verpleeghuis in aanmerking zouden moettenv komen. (Dit levert thans schrijnende gevallen op van schiern ding als twee partners een verschillende verzorging nodPj^ hebben). Van beide verzorgingscentra wordt het aantal ec& ter niet of nauwelijks uitgebreid, omdat een toenemend aL p cent op de goedkopere thuiszorg wordt gelegd. Om die red wan wordt een streng toelatingsbeleid voor de bestaande verzejach gingscentra gehanteerd. ter In de filosofie van de zorgzame samenleving is thuiszojtvas. niet alleen een vorm van kostenbesparing. De achterliggende! gedachte is dat familieleden, buren en vrienden zoveel spoj^ tane onderlinge solidariteit opbrengen, dat de maatschap^ het menselijke gezicht terugkrijgt dat nu dreigt te verdv nen in een mist van materialisme en individualisme. De sta is niet geschikt gebleken voor de rol van gezinshoofd. Een gewijzigd „normbesef" bij de burger moet de overhel ontslaan van die verplichting. De vraag daarbij is of zo'n ziging van het normbesef zich laat afdwingen. Ligt het nfcpoc voor de hand dat hier en daar professionele, betaalde thupisl hulp de rol gaat spelen die de overheid aan zorgzame blo verwanten toedenkt? Tal van wetenschappelijke beschoj wingen gaan daar van uit. jjéëf Jteld EeN deze week verschenen onderzoeksrapport van Landelijk Steunpunt Vrijwilligerswerk sprak wat dat betrfë^' duidelijke taal: ouderen van nu vinden dat ze erop moffin rekenen dat belangrijke hulp, waarvoor specifieke kenntèden, vereist, door professionele, betaalde krachten wordt verriclg Niet alleen omdat ze ervoor betaald hebben, maar ook oipU wille van het behoud van de kwaliteit van de zorg. Veel deren vrezen dat de totale afhankelijkheid van vrijwilliger het gevaar inhoudt van een totaal isolement. Want hoe lajfojj blijft familie, buur of andere onbetaalde kracht vrijwillig ^ei( tief? jran De „mantelzorgers", kinderen, echtgenoten, buren, vrie|j|^ den en andere vrijwilligers, blijven lange tijd uit plichtsbesjjcom en verantwoordelijkheidsgevoel helpen, ook als dat bijna nfeen meer te doen is, zo blijkt uit het gisteren gepubliceerde ffioi derzoek van de Nederlandse Federatie voor Bejaardenbele* (NFB). Ze hebben het zwaar en ondervinden ook financit nadeel van hun zorgzaamheid. De NFB meent dat in nav< j~L>_ ging van het buitenland op zijn minst geëxperimenteerd zften moeten worden met een financiële ondersteuning „mantelzorgers" in de vorm van loon of belastingfaciliteitc«top En zo vullen drie onderzoeksrapporten elkaar voortreffeli BETAALDE krachten voor de thuiszorg van zieken en jaarden zou betekenen dat ook die aanpak geld blijft koste Het proces van verschuiving van zorg in bejaardenoord verpleeghuis naar thuishulp zal zeker wel een flinke bes] ring opleveren, maar men mag er in financieel opzicht gi gouden bergen van verwachten. Er zullen toch centen op fel moeten blijven komen en de centrale vraag is dan: betaalt, wanneer en hoe? Het huidige systeem in bejaardenoorden en verpleeghuiz« is even ondoorzichtig als onrechtvaardig. Een wonderlijl mengeling van verzekeringen en eigen bijdragen maakt d de ene bejaarde al zijn spaargeld kwijtraakt, terwijl zi; buurman in hetzelfde tehuis volledig door de staat wordt oi derhouden. Als ergens de fabel van Fontaine over de spilzi ke krekel en de zuinige mier opgaat en er tegelijkertijd spr ke is van een open-einderegeling die de samenleving har( denvol belastinggeld kost, dan is het in de zorg voor bejaa den. Verbazingwekkend is het dus geenszins dat èn commissie-Dekker èn de Wetenschappelijke Raad voor Regeringsbeleid de allesomvattende basisverzekering een deels naar draagkracht geheven premie aandragi1 als oplossing voor de financiële problemen van de oude I domskwalen. Het zou voor de hand liggen dat het kabinet allerhoogste prioriteit geeft aan invoering van zo'n niey I verzekeringsstelsel. Enkele buien. DE BILT (KNMI) Een lage drukgebied boven zuid-Skan- dinavië houdt morgen over onze omgeving een noordwes telijke stroming in stand. Dit betekent aanvoer van koude onstabiele lucht met enkele winterse buien. De tempera tuur daalt hierbij de komende nacht van 3 graden aan zee tot omstreeks min 2 graden in het oosten van het land. De mid dagtemperatuur wordt onge veer 5 graden. Er staat een matige wind uit richtingen tussen zuidwest en noordwest. Deze wind kan morgenmiddag aan de kust, met name in het Waddengebied, tijdelijk nog aantrekken tot krachtig. Na morgen neemt de buiigheid en de wind verder af en is er zon dag wat meer zon. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en zondag: Zuid-Skandinavië: Nu en dan sneeuw. Vooral op zondag ook zon. Middagtemperatuur rond temperatuur 7 a 9 graden. Alpengebied: Aan de noordzij de af en toe een sneeuwbui, langs de zuidrand tijdelijk sneeuw. Overigens perioden met zon. Aan de noordzijde 0 graden grens op laaglandni veau, aan de zuidzijde overdag tot op maximaal 1000 meter hoogte. Noord-Spanje, noord-Portugal en zuid-Frankrijk: Wolkenvel den, een enkele bui, langs de Middellandse zee vrij zonnig. Middagtemperatuur 8 tot 12 graden. Zuid-Portugal en zuid-Spanje: Perioden met zon. In het zuid oosten eerst bewolking. Mid dagtemperatuur 12 tot 17 gra den. Italië en Joegoslavische kust: Perioden met regen of buien, in midden en zuid Italië ook onweer. Middagtemperatuur van 7 graden in het noorden tot 16 graden op Sicilië en Sar dinië. HEDENMORGEN Papoea's van Irian Jaya ook uw zorg doe er wat aan Max Min Regen Mallorc Moskou

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2