Ëeidóe 6ou*a/rit Premie ziekenfonds geleidelijk omhoog Bon-. 2 3 4 5 13 15 11 Up to date o 11 t n n u i u FOKKER-2 7 ■JIJ PARIJS NEERGESTORT Delftenaar ontvoerd in Colombia UFO's blijken Venus en Jupiter „GROENLICHT" VOOR BEJAARDEN ENSCHEDE KABINET AKKOORD OVER NIEUWE VERZEKERING cfolland nternational roor de ïelft Duits Jngeluk bij geldtransport 120 km/u op losse schroeven Weghouden van rugzak-toeristen uit Venetië is „doodzonde VANDAAG Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. BuijtewegAbonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (exd. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Vrijdag 4 maart 1988 79e jaargang no. 24054 Losse nummers f. 1,10 Morgen wisselend bewolkt en enkele winterse buien. Mini mumtemperatuur om het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 5 graden. Matige tot krachtige wind variërend van zuidwest tot noordwest. Zon op: 07.16; zon onder: 18.27. Hoog water Scheveningen: 04.23 en 16.29; laag water: 12.06. Vrijdag 18 maar! verschijnt bij deze krant de bijlage Auto 1988 ftRIJS Ten zuidoosten van Parijs is inmorgen een Fokker-27 tegen elektrici- jtskabels aangevlogen en ontploft. De po- je vreest dat 22 ménsen bij het ongeluk n omgekomen. Het vliegtuig, van de chtvaartmaatschappij Touraine Air ansport (TAT), was op weg van Nancy iar Parijs en vloog aan op het Parijse iegveld Orly. Een woordvoerder van de litie zei dat er geen hoop op overleven- jn is. De oorzaak van het ongeluk is niet •kend. Het vliegtuig zou 19 passagiers en ie bemanningsleden aan boord hebben had. DELFT/BOGOTA In de Co lombiaanse hoofdstad Bogota zijn eind februari twee Neder landers ontvoerd door onbe kenden. Jan Meertens (29), ge boren in Delft, en Hugo Bolhuis (37), geboren in Groningen, wa ren uitgezonden door Holland Chemical International Servi ces (HCI) in Diemen. Op vrij dag 19 februari drongen tien gewapende personen het kan toor van Distribuidora Quimica Holanda Colombia S.A. binnen. Zij deden zich voor als politie agenten in burger en namen de Nederlanders mee. Meertens, wiens vrouw een tweede kind verwacht, verbleef sinds drie maanden in Colombia, zijn col lega en diens vrouw al twee jaar. Meertens' grootvader in Delft en ouders in Eersel (N-B) zijn reeds op 21 februari op de hoogte gesteld van de ontvoe ring. Volgens woordvoerder Takkenberg van HCI is elke fantasie over het motief van de ontvoering nog mogelijk. „Maar wii denken dat het gewoon om geld gaat. Het Zuidamerikaanse patroon bij kidnappingen is dat je eerst zes weken niets hoort, dan volgt een lange onderhan delingsperiode en na zes tot ne gen maanden worden de ont voerden meestal weer vrijgela ten". AMSTERDAM De onbekende vliegende voorwerpen (UFO's) die gisteravond boven het westelijk deel van Amsterdam zijn waar genomen, blijken de planeten Venus en Jupi ter te zijn. Dit heeft sterrenkundige prof. C. de Jager vanmorgen bekendgemaakt. De Ja ger, die tevens voorzitter is van Skepsis (on derzoek naar paranormale verschijnselen), zei dat de twee planeten gisteravond dicht bij elkaar stonden in dezelfde richting, Venus op 100 milioen kilometer en Jupiter op 750 mil joen kilometer vanaf de aarde. Donderdag avond was het half bewolkt. De wolken joe gen langs de hemel, waardoor de indruk ont stond van een verplaatsing van de objecten die zelf echter niet bewogen. Vanavond staan de twee planeten nog dichter bij elkaar. ïikh-bloedbad ijdens relgieus eest: 32 doden MRITSAR In de Indiase lelstaat Punjab hebben sikhs inmorgen tijdens een reli- ëus feest een waar bloedbad cht. Zeker 32 mensen •amen om het leven en 40 itival-gangers raakten ge ïnd toen ongeveer tien ex- misten in het wilde weg op meningte begonnen te ieten met pistolen en auto- [atische wapens. •t bloedbad vond plaats tij- :ns het Holi-feest in het dorp iri Sari, waar hindu's en :hs samen de overwinning in de Hindu-god Krishna op ;t kwaad vierden. „Holi" is India een nationale feest dag, waarbij het toegestaan is elkaar met water en verfpoe- der te besproeien. De sikh-aanval was de bloe digste sedert de sikhs in 1982 begonnen aan hun strijd voor de onafhankelijkheid van Punjab. AMSTERDAM Bejaarden en gehandicapten in Ensche de krijgen via een zendertje de mogelijkheid de duur van groene verkeerslichten te verlengen. De vinding werd gis teren tijdens een congres over verkeersveiligheid in de RAI in Amsterdam gedemonstreerd. De gemeente Ensche de is al enige tijd bezig het .langzame' verkeer tegemoet te komen. Men denkt nu de oplossing gevonden te hebben in het toch al bestaande alarmeringssysteem voor ouderen, dat als een soort horloge aan een koord om de nek wordt gedragen. In de alarmerings-drukknop zit namelijk nog een vrij kanaal dat voor het genoemde doel kan worden gebruikt. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Binnen het kabinet is een ak koord bereikt over één ziektekostenverzeke ring voor alle burgers. Dit naar aanleiding van voorstellen die de com missie-Dekker verleden jaar deed. Het nieuwe systeem kan in 1992 in gaan. De komende jaren zullen geleidelijk de verschillen tussen ziekenfonds en parti culiere verzekering worden weggenomen. Stap voor stap zullen de premies voor de ziekenfondsverzekerden omhoog gaan. Dat komt doordat de premie, die nu nog geheel afhankelijk is van het inkomen, langza merhand wordt opgebouwd uit een vast deel (voor ie dereen gelijk) van 20% èn een inkomensafhankelijk deel van 80%. De vaste pre mie zou al met ingang van 1 juli ingevoerd moeten worden, maar het is nog on zeker of die datum wordt gehaald: De achteruitgang in koop kracht die de operatie voor de meeste ziekenfondsver zekerden met zich mee brengt, zal worden gecom penseerd door de kinderbij slag te verhogen. De zwaar ste klappen zullen namelijk vallen bij gezinnen met kin deren. Zo betekent de nieu we regeling voor een gezin met twee kinderen een las tenverzwaring van 200 per jaar. Voor particuliere verzeker den komt op termijn een einde aan het nu bestaande systeem van een vaste pre mie, ongeacht de hoogte van het inkomen. Het plan is om de premie voor 60% vast te laten blijven, maar voor 40% te koppelen aan de hoogte van het inkomen. Dit betekent voor veel „particulieren" een geringe verlaging van de premie. Het kabinet is van plan om de inkomenseffecten van de operatie-pekker mee te ne men in de besluitvorming rond extra bezuinigingen voor een bedrag van 6,5 tot 8 miljard en een ver gaande belastinghervor ming zoals voorgesteld door de commissie-Oort. Naar verwachting zullen daar over binnen enkele weken standpunten worden be paald. Een andere combinatie van de plannen van Oort en Dekker is het overhevelen van de Algemene Wet Bij zondere Ziektekosten (AWBZ) van de werkgevers naar de werknemers. Deze laatsten worden voor het betalen van de (inkomens afhankelijke) AWBZ-pre- mie schadeloos gesteld door het verhogen van hun bru toloon. Het kabinet voelt voor deze operatie, omdat het de AWBZ ziet als de toekomstige „centrale kas" voor de gezondheidszorg en de maatschappelijke dienst verlening. Vandaar ook het plan om nu reeds een aantal nieuwe zaken onder de AWBZ te brengen: gezins zorg, bejaardenzorg en de hulp van de huisarts. JSWIJK - Holland Interna- inal, Nederlands grootste isorganisatie, komt voor 50 ocent in handen van de uitse internationaal opere- nde reisorganisatie ITS. jlland International, dat zelf t initiatief voor het samen- an heeft genomen, zegt dat voor 1992 voorziene een- irding van de Europese arkt samenwerking met een utenlandse partner noodza- :lijl^ maakt. Vij vervoeren per jaar 0.000 vakantiegangers en •rgeleken met de echt grote llega's in Europa zijn we •in", aldus directiesecretaris Dorhout Mees van Holland iternational. Volgens hem n de onderhandelingen nog lande, maar wordt een ak- >ord zeker verwacht. ITS nternational Tourist Servi- s) is een volle dochter van aufhof, de op één na grootste arenhuisketen in West- intsland. De rest van de aan- ;len gaat naar Vendex Inter- itional (30 procent) KLM (10 ocent), Nedlloyd (7,5 pro- Tit) en de Nederlandse ioorwegen (2,5 procent), e nieuwe aandelenschikking il volgens Dorhout Mees geen ïgatieve invloed hebben op werkgelegenheid. Bij Hol- nd International, dat het oofdkantoor in Rijswijk eeft, werken circa 1.000 men- tn. agina 3: Holland Int. tevre- en met nieuwe eigenaar. Bus klemvast IEIDERDORP Een gepant- erd personenbusje van de Ko- Tnklijke Marechaussee is gis- ïrmorgen kort na elf uur over e kop geslagen op rijksweg 4 abij de Hoge Rijndijk. Het usje begeleidde een geldtran- ?ort naar Amsterdam. Het ou daarbij om het vervoer an een bijzonder groot bedrag ijn gegaan. Het ongeval was lè oorzaak van een file van neer dan tien kilometer tot an Leidschendam. let gepantserde busje veron- elukte doordat een personen- uto van de oprit vanuit Zoe- irwoude plotseling de snel- ëg opreed. De busbestuurder aakte daard«er de macht over et stuur kwijt, raakte een op e snelweg rijdende personen- n sloeg over de kop. De geraakte personenauto kwam tégen de rechtervangrail tot stilstand. Niemand raakte ge wond; het geldtransport reed met hoge snelheid door. Het achteropkomende verkeer raakte volledig geblokkeerd met een file tot op het ver keersplein Leidschendam als 304 extra plaatsen voor zwakzinnigen EINDHOVEN De 'zwakzinnigeninrichtingen krijgen er de komende drie jaar via een noodoperatie 304 extra plaatsen bij, naast de uitbreiding met 649 plaatsen waartoe al was besloten. Staatssecretaris Dees van volksgezondheid heeft dit vandaag in Eindhoven op een speciale bijeenkomst meegedeeld. De uitbrei ding is eigenlijk in strijd met het beleid om geestelijk gehandi capten als het even kan in hun eigen omgeving te houden. Om dat de vernieuwing in de zwakzinnigenzorg echter niet zo snel gaat als Dees graag zou zien, heeft hij nu besloten om plaatsen die zouden verdwijnen vanwege vervangende nieuwbouw el ders, tot 1995 te handhaven. Geen krant ontvangen Bet tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tus sen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071-122248 en uw krant wordt na bezorgd. Mannen in politie-uniform plegen gewapende overval LEIDEN Twee onbe kende mannen die waren gekleed in politie-unifor- men hebben gisteravond een gewapende overval gepleegd op de Praxis aan de Zoeterwoudseweg. De buit bedroeg tussen de 15.000 en 20.000 gulden. Van de daders ontbreekt elk spoor. Rond kwart over negen verliet de 23-jarige assistent-bedrijfs leider het terrein van de doe- het-zelf-zaak. De mannen re den op dat moment het terrein op met een blauwe Opel Ka- dett stationcar. Toen de be drijfsleider vroeg wat er aan de hand was, duwden de man nen een klein vuurwapen on der zijn neus. Ze dwongen hem het gebouw binnen te gaan en de kluis te openen. De daders namen tussen de 10.000 en 15.000 mee en cadeaubon nen met'een waarde van onge veer 3.000 gulden. Een zoekac tie van de Leidse politie en de rijkspolitie van omringende gemeenten had geen resultaat. De politie van Leiden (tel. 071- 258888) wil graag in contact komen met getuigen die rond negen uur de auto hebben ge zien bij de Zoeterwoudseweg. De ene overvaller was onge veer 1.90 meter lang en had blond haar, de ander was 1.65 meter en had een bruine ge laatskleur. DEN HAAG Het is on zeker of de verhoging van de maximum-snelheid op de autosnelwegen tot 120 kilometer per uur door gaat. Binnen het CDA is men verdeeld over dit plan van het kabinet, dat verdedigd is door minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat). De CDA-jongerenorganisatie heeft de CDA-kamerfractie opgeroepen niet aan de plan nen mee te werken. Als er ten minste zes CDA'ers uit de boot vallen, lijkt het plan kansloos. Naar verwachting zullen alle oppositiepartijen, inclusief klein rechts, tegen het plan stemmen. Ook bij de PvdA zijn er dissidenten (die dus voorstander zijn van de verhoging van de maximum snelheid), maar naar ver wachting zullen zij worden overgehaald tegen te stem men. De mogelijke misluk king van de 120 km-operatie is onder meer het gevolg van een rappport van minister Nijpels (milieu) waarin de schadelijke gevolgen van harder rijden voor het het milieu worden aangetoond. Ook is er kritiek op het feit dat er tot nu toe geen af doende maatregelen zijn ge nomen om het aantal snel heidscontroles op te voeren. 9? VENETIË Het stadsbe stuur van Venetie zal jon- ge toeristen met weinig geld (de rugzak-toeristen) niet langer uit de lagune stad weren. Daartoe is be sloten nadat de plaatselij ke geestelijkheid deze maatregel als een „dood zonde" had bestempeld. Venetië besloot vorig jaar de stad het exclusieve domein te maken van kapitaalkrachtige toeristen. Jongeren met rug zakken werd verboden op het fraaie plaveisel van de stad te vertoeven. Op het verwijt van de jongeren dat Venetië dan maar voor goed kope slaapgelegenheid moet zorgen had de gemeente geen verweer. Venetië heeft geen jeugdherbergen, maar uitsluitend peperdure hotels. In een herderlijk schrijven heeft de geestelijkheid van Venetië het gemeentelijk be leid onlangs als „onchriste lijk" veroordeeld. Wie de jongeren uit de stad jaagt en buitensporige prijzen rekent, maakt zich schuldig aan de „zonde van uitbuiting en diefstal". Toeristen moeten ontvangen worden op een wijze „dat ze zich werkelijk thuis voelen". Opvallend is dat de verordening was inge voerd door een stadsbestuur van christen-democraten en socialisten, maar dat het het nieuwe gemeentebestuur van communisten en socialisten is, dat gehoor geeft aan de oproep van de bisschoppen. Jongeren zal voortaan netjes gevraagd worden niet op het San Marco-plein te over nachten en niet in badpak door de stad te lopen. Stranden Europa ernstig vervuild PARIJS Van de Noordzee tot aan de Griekse kust neemt de chemische vervuiling van de stranden als gevolg van industrieel afval alarmerend toe. Volgens een onderzoek van de samenwer kende Europese consumentenorganisaties bevat 60 procent van de onderzochte 312 stranden abnormaal hoge hoeveelheden zware metalen als zink, cadmium en kwik. Ruim 43 procent van de stranden blijkt te veel lood te bevatten, 23 procent te veel koper. Nederland en Groot-Brittannië hebben het meest te lij den van dit soort vervuiling, Denemarken het minst, aldus het rapport. De vervuiling leidt tot vergiftiging van de voedselke ten, maar zou weinig risico's met zich meebrengen voor baders. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 18 PAGINA'S Vaticaan publiceert voor het eerst financiële balans Kwaliteits aanduiding nodig voor huurjachten „Foute" pers na de oorlog hard aangepakt Westelijke Jordaanoever verboden voor journalisten Personeel stopt bezetting Lidwinahuis Ger Lepelaar droomt van beauty farm en snookercenter VVD Noordwijk wil ontmoetings centrum ouderen aan Sint Jeroensweg Freek de Jonge met „Damestasje" op tv De Russen zorgen er - evenals de NAVO - voor dat ze up to date blijven. Niet alleen wat de bewa pening betreft. Ze hebben nu immers ook een up to date betaalsysteem. Moesten ze eerder dit jaar al wennen aan een nieuw chequeboekje, nu krijgen ze ook al te maken met kredietkaarten. Afhankelijk van de hoogte van hun salaris kunnen ze met die kaart geld opnemen. Het is allemaal net een beetje anders dan bij ons, natuurlijk, maar de computer speelt net als hier ook daar de hoofdrol. Hoe up to date ze ook zijn, de Leidse Courant kopen kunnen ze zelfs met dat betaalsysteem niet. Dat is alleen aan u voorbehouden, sterker nog, u kunt zich zelfs abonneren. Allemaal met het doel up to date te blijven. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek orh een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1