Omwegen Wm IGer Lepelaar (42) droomt nu van hen beauty farm en snookercenter lewoners Oostenrijkse uizen vormen commissie Hulpverlening aan ineestplegers nog in kinderschoenen WiHNil I VRIJDAG 4 MAART 1988 PAGINA 13 Op mijn omwegen door st;id en land 1 kom ik graag mensen tegen. U kunt I mij telefonisch ol' schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen ^9 tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 HK> iL^Hi - 12 22 44 op toestel 10. iloor Ton Pirti-rs heb ik bijna 21) procent meer mensen en omzet; het gaat van „hoort zegt het voort". Elk jaar heb ik een lekker stukje meer aan het bedrijf gebouwd; op eigen kracht, daar ben je bouwvakker voor. Je weet niet wat je ziet". Een gebeuren Dat weet je zeker niet, als je bij de Lepelaars rond gaat kijken. Ger noemt het alle- maal „een gebeuren", dat weer onderverdeeld is in verschillende andere „gebeu- rens": twee sauna-cabines, Turks stoombad, warme voe- tenbaden, koude dompelba den, een Kneipp voetenbad, twee whirlpools, batterijen koude en warme douches, binnen- en buitenzwembad, groot zonneterras, wintertuin met schuifdak, kleedkamers, riante rustruimte, bar met zithoek en open haard, ru struimte voor niet-rokers. Adempauze. En weer verder: zonnecentrum. sportmassage (rug, nek en schouder is weer duurder dan armen of be nen), schoonheidssalon en een kapsalon. Fitness-insti tuut op de eerste etage' trai nen onder gediplomeerde lei ding. De meeste van de onge veer 10 mede-werkers en - werksters ter begeleiding van het „gebeuren" zijn trouwens gediplomeerd. Elke avond aerobic en conditietraining, alsmede een zogeheten body- slimcursus: een zaal vol acti viteiten. Het Warmondse „Sport" is één van de drie grootste sauna-instellingen van het land. De bistro is 's avonds een lui lekkerland, gepresenteerd door een eigen chef kok met serveuse. Een greepje uit de kaart: schnitzels, shoarma- schotel, Proven^aalse mosse len, entrecote, gebakken zalm of forel. Met een wijntje natuurlijk. Alleen door sau- na-gangers te consumeren. Ger: „Onze bistro is geen openbare eetgelegenheid". Het wordt wel duidelijk: „een dagje uit in Sauna Sport is een mini-vakantie". „Het is de begeleiding in de gaten houden. Dat ontbreekt hier en daar nog wel eens", vindt Lepelaar. Een sauna als familiebedrijf. Woensdag is „de enige dag dat ik er niet bij mag zijn", vertelt Ger Lepelaar; „dan is het damesdag. Die draait Ca- try samen met een geheel vrouwelijke begeleiding. Daar komt geen man aan te pas. Voor het overige is bij ons alles gemengd". Catry in haar element: „Het is dan net een kippenhok met die 150 vrouwen bij elkaar. En maar kakelen!" Ger: „Kun je 't je voorstellen: 150 vrouwen bij elkaar?" Beauty-dagen Dochter Brigitte (20) zit bij pa's gebeuren in de schoon- heidsspeoalisatie, schoon dochter Pauline Speel (22) gaat over de kapsalon, zoon Robert (23) is opgeleid bij het Cios en geeft boven sportles. Iedereen is in touw. zeven dagen van de week. Daar zijn ook „Beauty-dagen" bij. Ca try: „De hele dag dames ver wennen met een complete schoonheidsbehandeling, massage, zonnekuur, kappen, manicuren (ook een pedicure is aanwezig), een kopje koffie met gebak om weer aan te komen en een diner. Ver zorging van top tot teen". Daarna keren de dames als herboren beauty's huis waarts, met aangename her inneringen aan het epileren, harsen en de make-up. „Dan zijn ze óp en willen niet meer gaan stappen, wat ze eerste nog wél van plan waren", weet Catry Lepelaar. Het was een summier over zicht van Lepelaars sauna- gebeuren, inclusief en exclu sief. 's Morgens om half 8 be gint de schoonmaakploeg haar taak met de hogedruk spuit en „ontsmettingsspul", indrogen en weer schoon spuiten. Lepelaar: „Dat gaat tot 's middags 1 uur door. Om 2 uur gaat de sauna open. Dat schoonmaken vind ik het voornaamste aspect van het gebeuren. Met 8U tot 90 men sen dagelijks over de vloeren moet alles heel rein zijn, de baden ververst, gecleand en weer op temperatuur ge bracht". Echter, met een man als Ger Lepelaar is het als met de hobbyist die enthousiast een tijdrovend scheepsmodel in elkaar heeft geknutseld. Als het karwei is geklaard, is de aardigheid er vanaf en de spanning eruit. „Als de uitda ging ervan af is, begin ik weer aan andere ideetjes. Ik moet iets kunnen opzetten en als het dan naar wens ver loopt moet er weer wat an ders gebeuren. Enfin, ik wil nu nog een zoutbad en een sneeuwcabine maken en dan is het afgelopen wat mij be treft". Ger Lepelaar (met als hob by's tennissen en werken) heeft de hele sauna-santek- raam verkocht aan Bob van Overbeeke, die in het sport gebeuren zit. „Hij is er erg geschikt voor. weet ik". Ger heeft inmiddels in Bodegra ven een boerderij met opstal len gekocht. Daar komen drie gezinnen te wonen, de hele familie: de twee Lepe laars. Brigitte en gezinnetje en Robert met de zijnen. Per soonlijk beveiligd door een herder en bouvier, een pit- bulletje en twee katten. „Op 1 juni is de overdracht. Ik wil er een beauty-centrum be ginnen. Catry wil niet meer dat ik 70 tot 80 uur in de week werk. Rustiger aan doen, heet dat geloof ik. Maar goed, in september of oktober wil ik ergens een snooker center openen, met darten, een leuk barretje en zitjes erbij. Ook groot van op zet, uiteraard, anders kom je niet aan de bak. Dat is mijn nieuwe uitdaging". Tweede Paasdag is het „open dag" bij Sauna Sport. Dan wordt Bob van Overbeeke als de nieuwe eigenaar van het gezondheid simperium geïntroduceerd. Ik heb zo'n flauw idee, dat we nog wel meer van de aan en af vliegende Lepelaars zullen horen in de toekomst „MEESTE DADERS VOELEN ZICH NIET VERANTWOORDELIJK" LEIDEN De hulpverlening aan ineestplegers staat in Ne derland nog in de kinder schoenen. Een van de thera peuten die zich ermee bezig houdt, is Ruud Bullens, werk zaam bij het ambulant Bureau Jeugdwelzijnszorg in Leiden en bij de Riagg in Rotterdam. „Mijn verwachtingen van da derbehandelingen zijn laag. Als het gevaar van herhalin gen kan worden voorkomen, dan is er al veel gewonnen. Ik ben niet optimistisch over de enorme persoonliikheidsver- anderingen van daders. Er zijn er niet veel die zeggen: Wat heb ik het allemaal toch verkeerd gedaan". Bullens zei dat gistermiddag in het Gulden Vlies tijdens een voorlichtingsmiddag voor hulpverleners uit Leiden en omstreken. Ongeveer 75 men sen die werken bij instellingen als de Riagg, het maatschappe lijk werk, de vrouwentelefoon en de jeugd- en zedenpolitie gaven gehoor aan de uitnodi ging van de Stichting Samen werkingsverband Tegen Sek sueel Geweld regio Leiden. Bullens vertelde dat hij uit de praktijk slechts één voorbeeld kon noemen van een man die besefte dat hij door het plegen van incest zijn „vaderrechten had verspeeld". „Het meren deel van de mannen voelt zich niet verantwoordelijk, maar legt de schuld bij het slachtof fer. Ze zeggen dan dat hun zus of dochter „het zelf wilde" of „zich zo verleidelijk gedroeg", aldus Bullens. „Maar", bena drukte hij, „per definitie ligt de verantwoordelijkheid bij de dader zelf. Nooit kan worden gezegd dat het is gebeurd om dat de moeder is paan werken ctf omdat het kind zich uitda gend gedroeg". Dat de schuld- en schaamtege voelens bij vrouwelijke slacht offers van incest vaak groot is, werd aangegeven door Ingrid Foeken. Ze is als therapeute verbonden aan het Vrouwen- therapiecentrum De Maan in Amsterdam. „Als de incest fei telijk is opgehouden, gaat deze emotioneel vaak nog jarenlang door", zei ze. Een van de ma nieren om dat proces te stop pen is volgens haar ontmoe ting tussen slachtoffer en da der. „Als ze dan recht op de man af vragen waarom de da der het heeft gedaan, luidt het antwoord vrijwel nooit: „Om dat jij mii verleid hebt" Wel geven daders vaak aan dat ze incest pleegden omdat ze „zo weinig liefde kregen" van hun partner, of dat het ging om „uit de hand gelopen seksuele voorlichting". Broers zeggen vaak dat ze het hebben gedaan omdat ze „bloednieuwsgierig waren", aldus Foeken. „Als vrouwen dit horen, dan vallen er meestal een heleboel stukjes van de puzzel op een andere plaats". Ze benadrukte het be lang van de voorbereiding op de confrontatie. „De vrouw moet het aan kunnen". De sprekers pleitten gistermiddag voor individuele hulpverle ning aan dader, slachtoffer en overige familieleden. Later kan dan gezinstherapie vol gen. Voorts werd het belang benadrukt van samenwerking tussen hulpverleners. „Vaak komt de incesthulpverlener binnen de instelling waar hij of zij werkt in een isolement terecht. Het is belangrijk dat met collega's de therapie kan worden besproken", hield Foe- kpn naar pehnnr voor >TDEN OMGEVING &iid*i(2owwnt «ZSRuilbeurs rkre- iuilclub Koningskerk houdt ranavond tussen zeven en ien een rui la vond voor ver- iX9ftimelaars van onder andere Postzegels en munten in tuurt hu is 't Spoortje (Ber- tardkade 40). De entree voor tiet-leden is 1,50 gulden en foor de jeugd 1 gulden. 1'PPR 8J lDe afdeling Leiden van de rPR houdt vanavond om 20.00 uur een ledenvergade ring in het pand Rapenburg 100. Jazz De groep Slide, Stick and Pe dals treedt zaterdag op in het Waaggebouw Het door Hot house georganiseerde optre den begint om 21.30 uur. En tree 7,50 gulden, donateurs Hothouse gratis, leden 2,50 gulden. Wandeltoch ten De Wandelkring Leiden houdt zaterdag en zondag de Sleutelstad Wandeltochten. De afstanden die kunnen worden afgelegd zijn 5, 10, 15, 25 en 40 kilometer. De start is bij het restaurant van de Leidse IJsbaan, Vondellaan 41. De starttijd voor de 40 ki lometer is van 9.00 tot en met 10.00 uur en voor de overige afstanden van 9.00 tot 14.00 uur. Het inschrijfgeld is drie gulden per persoon. Deelne mers kunnen zich inschrijven bij P. Woordes, Alphen aan den Rijn, tel. 01720-75724 en P. Vos, Aarlanderveen, tel. 01725-2456. Bingo In buurthuis Op Eigen Wie ken aan het Valkenpad wordt zaterdag een bingo gehouden vanaf 20.15 uur. Oud Poelgeest De oudste volksdansvereni ging van Leiden, 'Oud Poel geest'. viert zaterdag het 35- jarig jubileum met een bal in het Antonius Clubhuis aan de Lange Mare. Aanvang 20.00 uur, toegangsprijs f7,50. Openbare lessen De Vrije School Mareland (Maresingel 19) houdt zater dag van 10 tot 13 uur openba re lessen. De groepen één tot en met zeven laten dan zien hoe er op de Vrije School wordt gewerkt. Rythm Blues In Breestraat 19 is op zaterdag weer een rythm and blues avond. Vanaf ongeveer 22.00 uur treden de bands Andrew Speaker en Maats op. Toegang vijf gulden; de zaal is open om 21.00 uur. Orgelconcert In de Waalse Kerk (Bree straat 64) wordt zondag een orgelconcert gegeven. Dit keer speelt Hendrik Kooiker, organist van de Waalse Kerk in Den Haag en de Gerefor meerde Kerk in Hazerswou- de. Het concert begint om 19.00 uur. Muziek Buurthuis Morschwijck (To paaslaan 19) houdt zondag middag in samenwerking met Muziekvereniging Nieuw Le ven een muziekmiddag. De toegang voor het concert is gratis, aanvang 13.30 uur. Lentefeest De Pink Puppies, de homo jongerengroep van het LWH, houdt zondag een Lentefeest. Het feest begint om 19.30 uur. Iedereen tot en met 25 jaar is welkom aan de Langegracht 65 in Leiden. Japan In de serie films op zondag middag van het Rijksmuseum voor Volkenkunde wordt zon dag om 15.00 uur de film Ja pan vertoond. De film geeft een algemeen beeld van het moderne en het traditionele Japan. Ook op 13, 20 en 27 maart worden films over Ja pan vertoond. Expositie De reizende expositie 'Vrij willigerswerk: Liefdewerk, oud papier?' is tot en met 24 maart te zien in het gebouw van de stichting Ouders op herhaling aan de Herensingel 3. De catalogus van de exposi tie is verkrijgbaar bij de Leid se Vrijwilligerscentrale, tele foon 149064. oor tihOE EEN TEGELZETTER IN WARMOND DE HOOGSTE SAUNA-REGIONEN BEREIKTE grer! ee, vei Oud i tegenstelling met de Ro- ieinse thermen van Diocle- inus of (diens collega-kei- r) Caracalla met een achtige hedendaagse ach- rgrond voor zomerse ope- s als Aida, met caffe caldo gelato freddo is het ba- ncomplex annex fitness- limte „Sauna Sport" in ir opgezet. Aan de bouw ,n de keizerlijke badhuizen erden vele tientallen jaren steed. Maar verder zijn er •noeg aanknopingspunten vinden die de „Thermen n Warmond" doen lijken die Romeinse wonderen in techniek. Met een ver- hil van bijna 2000 jaar, dat el. Ik vraag me af. of in 88. in de nabijheid van de linhopen van de op een eenworp afstand van War- ond liggende vroegere idse Merenwijk, nog resten vinden zullen zijn van de realiseerde droom van Ger Catry Lepelaar-Gout. De iblieke baden van de Ro- einse „heren der wereld" aren metersdikke stenen rmaties die de slopende uwen niet klein konden •ijgen; de subtielere bouw- iddelen van de laat-20ste uw vergen renovaties om 30, 40 jaar, anders gaan de ken subiet naar de knop- >n. Maar wat Ger Lepelaar et z'n tomeloze dynamiek ids 1983 nabij de Schiphol- n op de drassige bodem ;eft neergezet, mag gerust (merkelijk heten. Ter plek- is hij nu bijna uitgebouwd, aar hij heeft nieuwe wegen >or zijn energie gevonden, kom daar nog op terug, geschiedenis herhaalt zich lkens. Weer even die antie maar ook progressieve, imeinen. Ze konden zich irgens vestigen bij hun ver- reringszucht, of het nu was Gallie, Dacië, Trier, Heer- n, Londen, Bath of Cartha- ze bouwden overal hun iden. Daar trof men elkaar een manier die in onze luw herontdekt is. Er wa n warme baden, lauwe en mde; stoombaden ook, en nessafdelingen waar ymnastiek kon doen of ge- iasseerd kon worden. Er nas „centrale verwarming' 'p je had „toiletgroepen' •aar je, gezellig naast elkaar ttend op het kouwe mar- ler, de laatste nieuwtjes of olitieke ontwikkelingen kon itwisselen, of wastafeltjes- abletten) lezen. Het perso- eel van die thermen telde onderden „deskundigen", brijen" en slaven liepen Dor elkaar. Misschien werd ort Ger en Catry Lepelaar in hun paradijselijke wintertuin. Een telefoontje, en een staflid komt u bedienen met een consumptie. „Comfort doet hét", zou Ger zeggen. foto: henk v.d. ende er ook adequate voorlichting gegeven. In elk geval waren die ther men enorm populair. Het was een gewoel en een gedoe van jewelste. In de wereldstad Rome, zowel als in de bijkans ontelbare garnizoenssteden die doezelden in de rust van de Pax Romana. Daarna, in de 4e en 5e eeuw, kwam het verval. De „grote volksver huizing" was de „atoombom" van de oudheid. De historie en de invallende, wraakzuch tige barbaren bedekten alles wat Romeins was (met inbe grip van de volksbaden), met een grauwsluier, die pas in de 18e, 19e en in onze eeuw, bij stukjes en beetjes werd doorbroken. Roma Antiqua was badzuchtig, maar pas in het einde der 19e eeuw werd dit stramien weer heront dekt. De Finnen De Finse sauna! Daar begon het mee, tientallen jaren te rug. Het zweten in een piep kleine, adembenemend opge stookte ruimte, het duiken in een ijskoud meer, je eigen body als een aan zichzelf ont stegen leke-monnik geselen met berketakjes, en dan den ken dat aan je leven daar door „een el toegevoegd zou kunnen worden". Wat bijbels niet helemaal verantwoord is. Dan had je nog de valse of reële schaamte. Je moest voor het sauna-ritueel bloot zijn. Anders hielp 't niet. Mannen en vrouwen door el kaar; zoals ze geschapen zijn. Ging daar maar eens aan staan, nog vóór het laatste Concilie. In Finland en om streken deden ze dat zo, en nu moest het hier ook! De ze delijke bewapening stelde zich in postuur, voorbereid op 't ergste. Maar de morele klap bleef uit, toen bleek dat je best zuiver kon genieten van een lichamelijke ont spanning die heerlijk verade mend was, zonder al die be denkingen die „bloot" zou den kunnen oproepen. Geen frustraties meer, maar een zorgeloze, wat aangepaste en aan banden gelegde Freikör- per Kultur. Ger Lepelaar: „Bij ons wordt elk lichame lijk contact voorkomen. Geen gekleef. Ongeveer eens per maand moet er door ons cor rigerend worden opgetreden. Ook al is er een meneer die ter ontspanning een ogenblik wil vrijen met z'n eigen vrouw. Dan zeg ik: dat kunt u veel beter beter thuis doen, mister!" Mens sana in corpo- re sano dus. Erg vlotte jongen Zo gaat dat bij Sauna Sport in Warmond in de Veerpol- der. Sinds 5 jaar. Slechts 4 tot 5 procent van de Nederland se bevolking is sauna-min- ded. Lepelaar: „Eenmaal ge wend, kun je er niet meer van buiten". Ger Lepelaar (42) is een Leidenaar „puur natuur". Hij vertelt z'n ver haal: „Ik heb van alles al ge daan sinds de ambachtschool. Als tegelzetter kwam ik in de bouw terecht. Toen ik 19 was trouwde ik met deze knappe dame hier, Catry Gout van de Vrouwen weg". Catry vult quasi cynisch aan: „Ger is met alles erg vlot". Het echt paar is overigens net opa en oma geworden. „Snel erbij zijn" zit in de familie. Ger: „Voor mezelf ben ik met een tegelzetterij begonnen. Dat was druk werk, samen met een collega. Na 5 jaar zette ik een zaak in keukens en open haarden op, vloerbedekking, parket, gordijnen. Lestella bestaat nog steeds. De naam ontstond uit Lepelaar, Steen- kist en de Lang, compagnons. In de tijd, dat we de Bostella dansten. Het lukte. Ik heb een goeie neus en veel geluk, moet ik zeggen. Dat is op zichzelf geen verdienste". Lepelaar pakte ook een isola tiebedrijf op; daar was toen veel geld in te verdienen. „Dat heb ik ook 5 jaar ge daan. Toen was ik ook dat goed zat geworden. Het werd de sauna. Ik had al een beetje sauna-ervaring. „Goed voor je rug", zei een Duitser in Oostenrijk op vakantie tegen me. Ik ben eraan verslingerd geraakt. Overal ben ik gaan rondkijken. Meestal zijn die sauna's te klein opgezet. Je moet het groot en luxueus doen. Daar ben ik 5 jaar gele den mee begonnen. Elk jaar ng Ve il- KEMADE Op ad- van het bestuur van ningbouwvereniging !re temade hebben de be- ners van de Oostenrijk en luizen in Roelofarends- n, Oud Ade, Nieuwe tering en de Kaag be ien tot de oprichting een eigen bewoners- nmissie. Het doel van commissie is mee te iken over het opknap- en gedeeltelijk ver- ïgen van de houten ^Istenrijkse huizen. kendien kan een bewoners- nmissie worden betrokken het bedenken van oplossin- voor de specifieke proble- |n die gepaard gaan aan zo'n vangrijke operatie. De com mie kan fungeren als con- jtadres voor de overige be woners van Oostenrijkse hui zen en heeft de vrijheid om adviezen in te winnen buiten de Woningbouwvereniging De contactpersonen zijn: de heer A N. van Berkel, Linde laan 9, Roelofarendsveen; me vrouw Van Haastrecht, Linde laan 3 in Roelofarendsveen; de heer H. Clomp, Prins Bern- hardlaan 10, de Kaag; me vrouw Olijerhoek, Kolk 17 Oude Ade en mevrouw G. Struive, Voorweg 117 in Nieu we Wetering. Tijdens een onlangs gehouden eerste bespreking tussen de contactpersonen en het be stuur van de Woningbouwver eniging benadrukte voorzitter J. van Meteren dat de proble men rond de Oostenrijkse wo ningen niet alleen op het tech nische, maar ook op het sociale vlak liggen. De bewoners van de houten huizen moeten er van worden doordrongen dat hun woning, waarin zij soms al vele tientallen jaren wonen, intensief moet worden opge knapt of in enkele gevallen varvangen. Technici van de Woningbouwvereniging zijn deze week begonnen met het stuk voor stuk nalopen van de woningen teneinde goed in zicht te krijgen in wat er alle maal precies moet gebeuren. De bewonerscommissie mag gebruik maken van het kan toor van de Woningbouwver eniging als vergaderlegenheid. De onlangs opgerichte Vereni ging van bewoners van Euro woningen heeft inmiddels be sloten tot de oprichting van een huurdersbelangenvereni ging. Statuten hiervoor zijn in de maak. Aan het gemeentebe stuur is een verzoek om subsi die gedaan. Hoofdstraat ondergaat 'face-lift' De Hoofdstraat in Noordwijk aan Zee ondergaat momenteel een Ingrijpende „face-lift". De bestra ting wordt vernieuwd en de trottoirs worden veel breder. De werkzaamheden verlopen zeer spoe dig. Dankzij de zachte winter is men ruim op tijd klaar, voordat de eerste toeristen in de badplaats arriveren. foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13