Personeel Lidwinahuis stopt met bezetting Minibankschroef aM2i06CC OUACHU^- STAD OMGEVING BESTUUR ZOEKT EXTERN INTERIM- DIRECTEUR OPNIEUW MEISJES LASTIGGEVALLEN Eis zes jaar voor bankoverval Bevrijdingsplein Stadsverwarming drukt stookkosten Slaaghwi jk met tien procent iewoners Slaaghwijk positief over buurt Gezondheid thema van viering vrouwendag Q m A VRIJDAG 4 MAART 1988 PAGINA 111 Automobiliste let niet op LEIDEN Een 54-jarige automobiliste uit Noord- wijk raakte gistermiddag rond drie uur gewond bij een aanrijding op het Sta tionsplein. De vrouw zag niet dat drie auto's voor haar stonden te wachten voor het rode verkeers licht. Ze verminderde geen snelheid en botste te gen de achterste van de drie wachtende voertui gen. De auto's raakten alle vier beschadigd. De Noordwijkse is met onbe kend letsel overgebracht naar het AZL. Geen egards voor kantonrechters E1DEN „Met dergelij ke verhalen moet u bij het gemeentebestuur zijn. Zes tig gulden boete, bij niet betalen te vervangen door twee dagen hechtenis". Deze onverbiddelijke fra- ;en klinken vrijwel elke maandagochtend in de zit tingzaal van het Leidse .antongerecht aan het Ra penburg. De kantonrech ters zijn zo langzamerhand joodmoe van de klaagver- ialen van automobilisten iie een parkeerovertre- iing in de Leidse binnen- tad hebben begaan. Steevast komt er een lood kreet van de ver- jachten over het abomina bele parkeerbeleid van Leidse gemeentebestuur ders. Hun wederwaardig heden zijn deerniswek kend: Uren rondrijden op zoek naar een parkeer plek. uiteindelijk je auto ergens tussen kunnen wurmen en dan ook nog een bon krijgen omdat je niet in de gelegenheid was de meter bij te vullen. Het is inderdaad niet ideaal, oordelen de heren in het zwart over het algemeen, maar de verdachte moet zelf maar naar een op, sing zoeken. Zij hebben met de wet te maken en moet nageleefd worden. U moet maar proberen een parkeerver- gunning te krijgen", luidt geregeld het advies. Wellicht dat verdachten in de toekomst wat vaker op clementie van de heren kantonrechters kunnen rekenen. Want de wetge vende macht in Leiden blijkt ook de rechterlijke macht behoorlijk dwars te zitten. Griffier Van der Krogt van de kantonrecht bank heeft namens de rechters Rigters en De Haan verzocht om twee parkeervergunningen, maar het college en la ter ook de commissie beroep en bezwaar vin den daarvoor geen gron den aanwezig. Het klaag- verhaal dat de beide heren Zes maanden cel voor poging moord op vrouw DEN HAAG/LEIDEN Twaalf maan-l den gevangenisstraf waarvan zes voor-j waardelijk met aftrek van voorarrest. Dat hoorde een 43-jarige Leidenaar gis teren tegen zich eisen voor de Haagse rechtbank. Tevens werd geëist dat de man zich onder begeleiding van het Consultatie Bureau voor Alcohol en Drugs stelt vanwege zijn drankpro bleem. De man probeerde op 16 november vo rig jaar zijn vrouw van het leven te be roven dopr haar twee keer bij de keel te grijpen. De vrouw raakte hierdoor be wusteloos. De man heeft zich na zijn daad zelf aangegeven. Tijdens de zitting was gebleken dat de man al jaren een slechte relatie met zijn vrouw had. LEIDEN De ouders van een 10-jarig meisje uit Warmond en van een 15-jarig meisje uit Leiden hebben bij de politie aangifte gedaan omdat hun dochters werden lastig gevallen door een onbeken de man. Het meisje uit Warmond werd woensdag rond half een hinderlijk gevolgd toen ze liep in de buurt van het Belastingkantoor bij het station. Daar werden eerder ook al vrouwen lastig gevallen. Het Leidse meisje werd rond half een woensdagmiddag ge volgd door een man. Dat was in de buurt van de Lage Morswég. Een 20-jarige Leidse vrouw werd gisteravond rond half tien hinderlijk gevolgd toen ze fietste in de buurt van de Tuinen. Drie jongens in een auto volgden haar en op een gegeven mo ment stapte er een uit. Die rende tevergeefs achter de fietsster aan. Gemeente betaalt liggeld voor historische haven LEIDEN De Stichting Historische Haven Leiden zal over 1987 opnieuw ongeveer 11.000 gulden aan subsidie.van de gemeente krijgen. Met dat bedrag wordt vooruitgelopen op een definitieve subsidie aan de stichting. Dat stellen B en W de raad voor. Het bedrag is gebaseerd op de liggelden voor de schepen die de haven bij het Galgewater aandoen en is even hoog als vorig jaar. De stichting zal dat geld zelf niet in handen krijgen. Het komt rechtstreeks ten goede aan de gemeentelijke havendienst. Bij de oprichting van de historische haven in 1984-'85 werd bepaald dat de te betalen havengelden zouden worden gecompen seerd met subsidies. Dat is daarna steeds, op basis van het voorlopige karakter van de historische haven weer gebeurd. Ook voor 1987 gebeurt dat nog volgens die constructie. Het college verwacht binnenkort een besluit te nemen over een definitieve subsidiever strekking. Lapsnuittor in meidoorns Thorbeckestraat LEIDEN De meidoorns in de Thorbecke straat moeten worden gekapt, omdat ze te lij den hebben van de zogenaamde lapsnuittor. De bomen zouden door het insect nooit een fraai uiterlijk krijgen, aldus de directie groen. De ,twee meidoorns in het deel van de Thorbecke straat tussen de Wasstraat en de Roodenburger- straat zijn er zo slecht aan toe, dat ze binnen kort gekapt moeten worden. Aan de even zijde zullen vier sierperen worden geplant. Aan de andere kant komen geen nieuwe bomen, omdat in de particuliere tuinen al grote bomen en heesters staan. De komende jaren zullen de meidoorns zo lang mogelijk blijven staan. Zodra meer dan de helft ziek is, zullen alle meidoorns worden gekapt en sierperen worden geplant. LEIDEN/DORDRECHT Zes jaar celstraf is gisteren geëist door de officier van justitie mr. F.A.H. Vare kamp tegen een 36-jarige man uit Capelle aan den IJs- sel wegens het plegen van twee gewapende bankover vallen in Leiden en Gorinchem. De verdachte ontken de tijdens de zitting elke betrokkenheid. Zijn raadsman meende dat het bewijsmateriaal volstrekt onvoldoende was en vroeg vrijspraak voor zijn cliënt. De man zou betrokken zijn geweest bij zes bankovervallen. Een daarvan was op de Nutsspaarbank op het Leidse Bevriidings- plein in september '86. In die maand werden drie overvallen ge pleegd in het winkelcentrum in Leiden Zuid-West hetgeen voor grote onrust in de wijk zorgde. Zijn betrokkenheid zou volgens officier mr. Varekamp blijken uit onder andere twee verklarin gen van personen in hetzelfde circuit, die zeiden dat de man uit Capelle samen met een ander de overvallen gepleegd had. Bo vendien beschikte de officier van justitie over verklaringen van getuigen van de Leidse overval, die uit foto's meenden hem te herkennen aan zijn postuur. Mr. Szegedi, de raadsman van K., meende dat aan de twee getui genverklaringen niet al te veel waarde kon worden toegekend en wees de rechtbank er verder op dat de verklaringen over het postuur van één van de overvallers buitengewoon vaag waren. De verdachte zou de overvallen hebben gepleegd met een 32- jarige man die zichzelf vorig jaar mei in een stacaravan in Rijs- bergen doodschoot, toen een arrestatieteam hem wilde aanhou den. Uitspraak 17 maart. tegen de zestig lopen en }met enorme pakken dos siers naar hun ver buiten het centrum geparkeerde auto moeten sjouwen werd niet gehonoreerd. De op merking van de griffier dat van de lokale overheid „een welwillende opstel ling" ten aanzien van de rechtbank en „enige - egards" ten aanzien van de rechtsprekenden mag worden verwacht, heeft derhalve geen effect kun nen sorteren. Leiden heeft nu eenmaal geen welwil- lende opstelling ten aan- zien van automobilisten, ook al zijn ze rechter. VL overweegt uit BW te stappen i ÏIDEN Nadat de nieuwe mingbouwvereniging De j puteis te kennen heeft gege-. j n uit de Centrale Boekhou- ig Woningbouwcorporaties BW) te willen stappen, over legt ook de Woningbouwver- iging Leiden de deelname n de CBW te beëindigen. Ie merken dat er spanning i treedt tussen een elders on- rgebrachte boekhouding en n eigen technisch bureau", al- 1 s directeur A. Mulder van de VL. LEIDEN Aansluiting van de flatwoningen van de Woningbouwvereni ging Leiden (WVL) in Slaaghwijk op het stads- verwarmingsnet zou ge middeld een besparing van 100 gulden per wo ning per jaar opleveren. Ongeveer tien procent van de jaarlijkse stookkos ten. Dat schat P. Jansen, hoofd van de technische dienst van de WVL. Aan sluiting op stadsverwar ming moet wel binnen twee tot drie jaar plaats vinden, aldus directeur A. Mulder van de WVL. Het al eerder geopperde idee om de „Horstenflats" in Slaaghwijk aan te sluiten op stadsverwarming wordt onder steund door een onderzoek van het bureau Schreuder naar de stookkosten in Slaagh wijk. Ook de WVL voelt wel voor stadsverwarming, maar er moet nog overlegd worden met bewoners en het Energie bedrijf Rijnland (EBR) over de wenselijkheid en haalbaar heid. Onderwerp van gesprek met de bewoners zal ook de warm- temeting per woning zijn. „Verdampingsmeters zoals die nu in gebruik zijn, zijn het goedkoopste, wij hebben daar geen problemen mee, maar van de zijde van de bewoners zijn er klachten. Er ziin aller lei andere mogelijkheden voor warmtemeting, ook duurdere. De bewoners moeten hun voorkeur maar laten blijken. Maar duurdere systemen lei-' den tot verhoging van de woonlasten. De bewoners moeten het zelf betalen", aldus Jansen. LEIDEN Het perso neel van het Lidwina huis heeft de bezetting van de kamer van de ad ministrateur opgeheven. Daartoe is besloten nadat het bestuur het personeel vanmorgen in een brief heeft laten weten extern op zoek te gaan naar een tijdelijke directeur. Dat gebeurt nadat admini strateur Van der Meer, die als zodanig zou worden benoemd, zich heeft teruggetrokken. Diens benoeming was onder andere aanleiding voor de bezetting. Het bestuur heeft in de van morgen overhandigde brief ook een organisatie-onder zoek aangekondigd waarin onder andere ook de verhou ding tussen personeel en staf worden betrokken. Een woordvoerster van het be stuur zei vanmorgen blij te zijn over het besluit de bezet ting te beëindigen. Zij sprak de hoop uit dat de onderlinge verhoudingen zich snel zul len herstellen. Het personeel bezette de ka mer van de administrateur woensdag nadat bekend was geworden dat Van de Meer tot tijdelijk directeur zou worden benoemd. Hij zou in het gat voorzien dat is ont staan nadat directeur Van der Meyden door het bestuur van zijn taak was ontheven. Het personeel van het Lidwi nahuis voelde zich door die gang van zaken gepasseerd. Het noemde de opstelling van het bestuur „regentesk". Werknemers zouden als „on mondig voetvolk" worden behandeld. „De fatsoensre gels worden niet in acht ge nomen", aldus leden van het actiecomité van het perso neel. In een telegram werd meege deeld dat „het vertrouwen van het personeel in het be stuur ernstig is geschaad". arel Prior vanuit Leiden st radioprogramma „Kom is langs in Des Indes" van de o wordt zondag 13 maart it uitgezonden vanuit Den maar vanuit Leiden. Ge- nlijk wordt het programma gezonden vanuit hotel Des In- in de residentie, maar voor ;e keer is gekozen voor Lei- in, omdat hotel Holiday Inn intig jaar bestaat. Presentator npiaiarel Prior ontvangt zijn gasten latiek onder wie burgemeester C. ioekoop in de Utrechtzaal. opname van het programma ift plaats op zaterdag 12 taart van 14.00 uur en 15.45 Lr. Wie de opname wil bijwo- en, kan kaarten 7,50 be- lellen bij de Avro of bij Holiday in. Het programma wordt zon- 3 van 16.30 tot 18.00 uur uit- :onden via radio 2. Op de !o Karei Prior in gesprek met Manager M. Worms van Holiday Leiden en burgemeester ikoop. foto: pieters van JNDERZOEK LEEFMILIEU IN FLATWIJK: /EIDEN Bewoners van lout e wijk Slaaghwijk zijn na? ver het algemeen positief 3, ?ver het leefmilieu in de rijk, ondanks de vooroor- 79* elen over hun buurt. Dat _»lijkt uit een onderzoek at de Woningbouwver eniging Leiden (WVL) JIJ teeft laten doen door de en Universiteit van Amster dam- Eind maart worden 1 Ie definitieve resultaten iU van het onderzoek be kend gemaakt. „Slaaghwijk blijkt geen door- gangswijk te zijn, zoals wel wordt aangenomen. De men sen blijven er wonen en zijn tevreden over de ruime flat woningen en het groen", aldus directeur A. Mulder van de WVL. „Het stigma van pro bleemwijk blijkt niet terecht". Het onderzoek van de Univer siteit van Amsterdam maakt deel uit van het streven van gemeente en WVL om het leefklimaat in Slaaghwijk te verbeteren. „Er waren knel punten zoals de vervuiling in de wijk, waar de beheersgroep Slaaghwijk zich mee heeft be zig gehouden. Er is een schoonmaakactie geweest, er zijn containers geplaatst. Ook de bewoners vinden dat het een stuk beter gaat", aldus M. van der Heyden, medewerk ster bewonersparticipatie van de WVL. „De gemeenschappe lijke ruimten zijn nu een zorg van de bewoners zelf gewor den". De woningbouwvereniging heeft de flats in de Arends horst inmiddels een face-lift gegeven en wil ook andere flats onder handen nemen. Bo vendien is er bij het ministerie van binnenlandse zaken subsi die aangevraagd om voor de ruim 800 flatwoningen in Slaaghwijk vier huismeesters aan te stellen in het kader van de Stimuleringsregeling Huis meesters. LEIDEN De viering van de internationale vrouwendag op 8 maart krijgt in Leiden het thema „Vrouw en gezondheid". Dat hangt samen met de plannen voor een vrou wengezondheidscentrum, waarover half maart een nota verschijnt, en met de bezuinigingen op de ge zondheidszorg. De plannen voor het vrouwen- gezondheidscentrum worden ontwikkeld door een groep die in het leven is geroepen na een hoorzitting over dat on derwerp in november. Er kwam toen nogal wat kritiek op plannen van wethouder Kuijers in die richting. In re actie daarop zijn de betrokke nen zelf aan de slag gegaan. Ze zullen de nota met het plan half maart aan de wethouder aanbieden. Programma Het dagprogramma van de vrouwendag heeft plaats in 't Spoortje, Bernhardkade 40, en in De Mirt/Honken aan de Driftstraat 49 en het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33a. Het avondprogramma is in 't Breehuys, Breestraat 19 en het Volkshuis. De dag in 't Spoortje wordt om 9.30 uur geopend met een praatshow over vrouwen en gezondheidszorg, afgewisseld met sketches, het optreden van vrouwenkoor „de houten keeltjes" en diverse demon- stratielessen en een program ma voor Marokkaanse vrou- Na de middag is er in het Volkshuis een lezing over eet- verslaving en zijn er onder an dere optredens van vrouwen- cabaretgroepen. In de Mirt is. er van 9.30 tot 11.30 uur een inleiding en discussie over vrouwengezondheidszorg, ge volgd door muziek en spel. Het avondprogramma in 't Breehuys begint om 20.00 uur met de film 'Loesje vindt haar weg', gevolgd door optredens van onder andere Monsieur Klunst en Praying Mantis. In het Volkshuis is er vanaf 18.00 uur Surinaams eten (van tevoren reserveren), gevolgd door een forumdiscussie over het vrouwengezondheidscen trum, muziek van Turkse vrouwen en een optreden van de band Mixed Up. „We hebben niet het vertrou wen opgezegd, omdat we nog een opening willen houden", aldus het actiecomité. Het personeel is op zich niet tegen het besluit van het be stuur om directeur Van der Meyden van zijn functie te ontheffen. In de argumenta tie van het bestuur dat hij te zeer een pedagogische invals hoek heeft en te weinig zake lijke inbreng heeft om het in ternaat te kunnen leiden, kunnen ze zich redelijk vin den. „Maar nu wordt een ad ministrateur benoemd die ab soluut geen pedagogische achtergrond heeft. Dat klopt dan net zo goed niet", menen de actievoerders. Onderzoek Het personeel en het bestuur waren het er eerder al, over eens dat er een extern onder zoek moet komen naar de or ganisatie en directie van het Lidwinahuis. „We vinden dat dat zonder voorwaarden vooraf moet gebeuren". In die opvatting paste de benoe ming van administrateur Van der Meer niet. Het per soneel vond dat de zittende directeur juist in functie moest blijven om een oordeel over de situatie te kunnen vellen. Van der Meyden heeft zich overigens tegen de bezetting uitgesproken, maar heeft de actievoerders laten weten dat hij geconstateerd heeft dat de zorg voor de kinderen tijdens de actie optimaal is gebleven. Ook de wijze waarop voorzit ter H. Moussault, notaris in Roeloférendsveen, zich dins dagavond en woensdag te genover het personeel heeft gedragen, is in slechte aarde I gevallen. Hij zou uitspraken van het personeel verdraaid hebben, ze niet volledig geïn formeerd hebben en denigre rend te hebben toegesproken met de vraag: „Zo, zijn jullie indiaantje aan het spelen?". Volgens het actiecomité 1 steunt 85 procent van het i personeel de actie. AbvaKa- L bo-bestuurder F. Pigmans b staat de actievoerders ter zij- de. De personeelsleden heb- ben tot actie besloten, omdat hen geen andere middelen ter beschikking zouden staan, u Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet nodig - naar I j Leidse Courant Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag Met spandoeken maakten de personeelsleden van het Lidwinahuis gisteren hun onvrede duidelijk. foto: TEJO ringers nieuwe aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voort.: Adres: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per maand automatisch betalen f 23,74 kwartaal acceptgiro f 70,93 Stuur als dank het bankschroefje Daar Naam: Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere karweitjes. Hij voor u als u een CeidócSouoant

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11