NAVO eist forse inkrimping conventionele Oostblok-macht Voorzichtig optimisme over Afghaanse oorlog Iraq wil doorbraak forceren met bombardement op Teheran Shultz weer op pad voor vrede in Midden- Oosten Westduitse politie in actie tegen neo-nazi's BUITENLAND ZeidótQowiant DONDERDAG 3 MAART 1988 PAGINA 4 "BI BRUSSEL De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken George Shultz is vandaag na het afsluiten van de NAVO-bijeenkomst in Brussel op nieuw op pad gestuurd om het vredesproces in het Midden-Oosten op gang te brengen. De bewindsman vloog naar Londen voor een on derhóud met de Jordaanse koning Husayn en van- daaruit ging de reis naar Jeruzalem. De Ameri kaan praat morgen met premier Shamir en minis ter van buitenlandse zaken Peres. Hij wil proberen de partijen nader tot elkaar te brengen en de me ningsverschillen weg te nemen over de vraag zouden moeten deelnemen aan desconferentie over het Mid den-Oosten. De twee Palestijnen die vorig week ernstig werden mishan deld door Israëlische militai ren, en waarvan de mishande ling via een televisiefilm over de hele wereld verontwaardi ging wekte, worden juridisch vervolgd voor het gooien van stenen naar Israëlische solda ten. De betreffende soldaten zijn gedurende het onderzoek op vrije voeten gesteld. Israëlische troepen zijn giste ren een dorpje op de bezette westelijke Jordaanoever bin nengevallen dat zichzelf tot „bevrijd gebied" had ver klaard. Jongeren gooiden met stenen naar auto's van joodse nederzetters en in een mum van tijd leverde nagenoeg het gehele dorp slag met de mili tairen. Het ziekenhuis van Ra- mallah, eveneens op de Jor daanoever is opnieuw door Is raëlische militairen met rub berkogels en traangas be stookt. Tientallen patiënten werden naar buiten gebracht vanwege de verstikkende rookontwikkeling. eventuele i ORTEGA SCHUIFT KARDINAAL OPZIJ MANAGUA De Nicaraguaanse president Daniel Ortega heeft giste ren voorgesteld directe besprekin gen te beginnen met de Contra' s over een wapenstilstand. Daarmee heeft Ortega aartsbisschop kardi naal Obando y Bravo als bemidde laar in de burgeroorlog opzij gescho ven. „De stier moet bij de horens gevat worden", zei Ortega, die het feit hekelde dat de kardinaal tot dusverre nog geen resultaat bij de besprekingen boekte. De derde on derhandelingsronde op 10 en 11 maart zou volgens Ortega in het Ni caraguaanse stadje Sapoa kunnen plaatsvinden. Het zou het eerste rechtstreekse overleg tussen de San dinisten en de Contra's worden. Elisabeth Waldheim: Demonstranten zijn geen Oostenrijkers WENEN In een vraaggesprek met het Westduitse volksblad Bild zegt Elisabeth Waldheim dat zij „haar man nooit aangeraden heeft, af te treden". Zij zegt dat zij achteraf haar man wel zou hebben afgeraden een gooi naar het presidentschap te doen als zij „de verla ging van de politieke cultuur, de spelletjes, de leugens en de haat die op ons neerkomen, had kunnen voor zien". Ze spreekt van „een nachtmerrie". Volgens Eli sabeth Waldheim kan „men aan de tongval vaststellen dat de demonstranten tegen haar man geen Oostenrij kers zijn". Ongeveer driehonderd vooraanstaande Oos tenrijkers hebben aangedrongen op een onderzoek naar de mogelijkheid president Kurt Waldheim te ver volgen op verdenking van moord. De volledige oplage van het weekblad waarin de oproep stond is gisteren op last van Waldheim in beslag genomen. Slachtoffers Herald akkoord met vergoeding LONDEN Tweederde van de overlevenden en de nabestaanden van de slachtoffers van de ramp met de veerboot Herald of Free En terprise heeft gisteren een compen satieregeling aanvaard, die was aan geboden door de Britse eigenaar van de veerboot, P O European Fer ries (voorheen Townsend Thore- sen). Een woordvoerder van P O wilde niet zeggen welk bedrag ge moeid is met de regeling van de schadeclaims. Eerder hadden de verzekeraars de kosten van de scheepsramp geraamd op zeker vier miljoen pond sterling. Na de ramp ontving de maatschappij 193 schade claims van nabestaanden en 343 Zeventien doden bij rellen Azerbajdzjan MOSKOU De nationalistische rel len die zich dit weekeinde voordeden in Soemgait in de republiek Azer bajdzjan hebben aan ongeveer zeven tien mensen het leven gekost. Dat is gisteren bevestigd door de woord voerder van Buitenlandse Zaken Ge- rasimov. In massale betogingen werd geëist dat het gebied Nagorno Kara- bach, dat deel uitmaakt van Azer bajdzjan, wordt teruggeven aan Ar menië. De rust in Soemgait is inmid dels weergekeerd. Ook in Armenië is de situatie weer normaal. In Nagorno Karabach, waar voor 75 procent Ar meniërs wonen, wordt een Armeense •televisiezender geïnstalleerd, maar het besluit hiertoe was al vóór de rel len genomen, aldus Moskou. VN willen kantoor jyj PLO open houden NEW YORK De Algemene Ver gadering van de Verenigde Naties heeft gisteren een beroep gedaan op de Verenigde Staten om terug te ko men van hun voornemen het kan toor van de Palestijnse bevrijdings organisatie PLO bij de Verenigde Naties te sluiten. De VS namen zelf geen deel aan de stemming en Israel stemde tegen. Het Amerikaanse congres besloot vorig jaar de PLO- vestiging te sluiten; dit zou uiterlijk op 21 maart moeten geschieden. Het geschil hangt rond de vraag over het geweld dat de PLO gebruikt te gen Israel. Volgens de laatste is de PLO uit op vernietiging van een VN-lidstaat. Ex-kamermeisje vorstin klapt uitt paleis LONDEN Een gewezen kamermeisje van koningin Elizabeth heeft op Buc kingham Palace grote ont stemming veroorzaakt, door uit de school te klap pen over het privé-leven van leden van het Britse Haar onthullingen, die door een Schots persbu reau op de markt zijn ge bracht. verschijnen bin nenkort in een Frans ma gazine. Koningin Eliza beth is niet bij machte om daar iets tegen te doen. Zij probeert wel haar perso neel een zwijgplicht op te leggen, maar het (overi gens nog onbekende) praatzieke ex-kamermeisje werkte afgelopen jaar maar drie maanden op het koninklijke vakantiekas teel van Balmoral in Schotland. Als tijdelijke kracht was zij niet ver plicht formeel te beloven dat zij alles wat zij daar zag of hoorde zou meene men in het graf. Het Franse blad zou voor het verhaal ruim 15.000 pond (meer dan 50.000 gul den) hebben betaald. De vrouw, die momenteel als kindermeisje werkt in Londen, vertelt onder meer dat koningin Eliza beth zo'n afkeer heeft van de Britse premier Marga ret Thatcher, dat deze laatste met haar man De- nis nooit mag logeren op Balmoral. Komen de That chers toch op bezoek, dan stopt de vorstin hen in een huisje op het koninklijke domein, een flink eind lo pen van het eigenlijke kasteel. Verder bevestigt het ex-kamermeisje dat koningin Elizabeth een van de rijkste vrouwen ter wereld geen royale werkgeefster is. „Mijn uurloon als tijdelijke dienstbode bedroeg slechts 2.25 pond en de inwoning was Spartaans". BRUSSEL Het enor me overwicht aan con ventionele wapens van het Oostblok is een van de grootste bedreigingen voor de vrijheid van het Weèten. NAVO en War schau Pact zullen daar om snel moeten onder handelen over vermin dering van deze wapens. Daarbij zal het Warschau Pact bereid moeten zijn tienduizenden tanks en artillerie-eenheden vernietigen. Deze eis hebben de twee staatshoofden en vijftien re geringsleiders van de NAVO- landen, in Brussel bijeen voor de NAVO-topconferen- tie, vastgelegd in een verkla ring. In de door waarnemers als „uiterst hard" omschre ven verklaringen worden met nadruk „sterk ongelijke wapenverminderingen' ge ëist om het evenwicht tussen Oost en West te herstellen. Met deze verklaring vanuit het zwaarbewaakte NAVO- hoofdkwartier hebben de NAVO-landen een „duidelijk signaal naar het Warschau Pact gegeven", aldus minister Van den Broek. De NAVO wijst onder meer op het feit dat alleen de Sovjetunie al over vijftig procent van alle conventionele strijdkrachten tussen de Oeral en de Atlan tische Oceaan beschikt. Premier Lubbers toonde zich zeer ingenomen met de grote overeenstemming onder de bondgenoten. Verrast was de Nederlandse premier vooral over de zeer tegemoetkomen de opstelling van de Franse president Mitterrand, die zijn «voorwaardelijke steun gaf n voortgezet overleg over wapenbeheersing, en die de Amerikanen complimenteer de met het vorig jaar decem ber ondertekende INF-ak- koord. In een verklaring aan het be gin van de buitengewone NAVO-top verklaarde de scheidende secretaris-gene raal van de NAVO, lord Car- rington, dat het INF-akkoord „niet meer dan een eerste mijlpaal" is en dat één over eenkomst over wapenver mindering en één Sovjet-lei der die bereid is tot ontspan ning niet genoeg zijn om het algehele Sovjet-overwicht te niet te dóen. In de slotverklaring worden Gorbatjovs ideeën over een derde nuloptie het uitban nen van de korte-drachtwa- pens (met een bereik tot 500 km) als vervolg op het af schaffen van de middellange- afstandswapens afgewe zen. De NAVO-landen zeg gen nadrukkelijk dat zij geen voorstellen zullen doen of ac cepteren die de nucleaire af schrikking van het bondge nootschap zullen aantasten. Zelfs als op het gebied van de conventionele bewapening een evenwicht zou worden bereikt, is de NAVO niet be reid af te zien van atoomwa pens. Premier Thatcher keek belangstellend toe hoe president Reagan wat aan zijn gehoorapparaat frutselde, alvorens hij met de overige leiders van de NAVO-landen op de foto^ginc^ Ontsnapping per parachute Het lijkt op pols- stokspringen in de ruimte, maar in wer kelijkheid test deze parachutist een nieuw ontsnap pingssysteem uit voor de Space Shuttle. De astro naut glijdt in nood gevallen eerst een eindje langs de paal omlaag, alvorens de parachute zich opent. FOTO: EPA GENEVE De Afghaanse en Pakistaanse delegaties in Ge- nève hebben zich gisteren voorzichtig optimistisch uitge laten over het verloop van de jongste gespreksronde die zij onder auspiciën van de Vere nigde Naties houden over de kwestie-Afghanistan. „Er is meer begrip voor de positie van de andere partij", zei de Pakistaanse minister van bui tenlandse zaken Zain Noorani. Ziin Afghaanse ambtgenoot Abul Wakil volstond met te zeggen dat de gesprekken „goed" waren. De twee landen praten niet rechtstreeks met elkaar. De besprekingen worden geleid door Diego Cordovez, de van de Pakistaanse regering, aan één tafel te zitten met de regering in Kabul, die in de ogen van Islamabad weinig meer is dan een marionet van de Sovjetunie. Maar sommige onderdelen van het verzet menen dat Genève geen oplossing zal opleveren, omdat de twee miljoen vluch telingen in Iran niet zijn ver tegenwoordigd evenmin als de de strijders in Afghanistan zelf. Verzetsleider Younis Khalis zei: „Wij vechten door tot de laatste Sovjet-soldaat naar huis is en tot het commu nistische bewind in Kabul om ver geworpen is". de der-secrefaris-generaal van de terugtrekking van de naar Verenigde Naties die al zes schatting 115.000 Sovjet-mili- het al of niet instel- an een overgangsrege- o_ w Zonder de Russen, zo derhandefen is de weigering wordt verwacht, is de regering jaar tussen de twee landen be- tairen middelt. Verklaring voor deze len omslachtige Najibullah geen lang leven be schoren. Bovendien wordt verwacht dat een bloedbad zal plaatsvinden, wanneer het verzet zich gaat wreken op al les dat met Moskou heulde. De oorlog in Afghanistan heeft al aan één miljoen mensen het leven gekost. Cordovez zei zich te realiseren dat er meer doden kunnen vallen als er een burgeroorlog uitbreekt na de aftocht van ae Sovjet-mili tairen. Maar gelet op het bloedvergieten dat gaande is, acht de VN-bemiddelaar het de beste oplossing dat het tot een spoedige terugtrekking van de militairen uit de Sov jetunie komt. Vóór de bespre kingen gisteren begonnen, voerde Cordovez in Genève overleg met vertegenwoordi gers van de Verenigde Staten en de Sovjetunie, die naar de Zwitserse stad gereisd zijn om de besprekingen van nabij te volgen. SUSKE EN W1SKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard UltoavarlJ. Antwarpan-Wvaap. VS betalen niet meer voor Panama-kanaal WASHINGTON De Vere nigde Staten zijn ermee ge stopt huur te betalen voor het gebruik van het Panama-ka-, naai. Via deze „huurstaking" tracht de VS generaal Noriega, die nog steeds de touwtjes in handen heeft, onder druk te zetten zo werd gisteren in Washington vernomen. Presi dent Delvalle, die dit weekein de werd afgezet, wordt nog steeds als wettig leider van Pa nama gezien. DEN HAAG Acht jaar niqués zijn de grond-grondra- na de Iraakse inval op ketten met een oereik van 680 Iraans grondgebied is de k,lometcr van e,gen fabrlkaat Golfoorlog een nieuwe fase ingegaan. Met massa le raketaanvallen op Te- heran en de heilige stad Golfconflict de laatste Quom. tracht,Iraq sedert Militaire waarnemers gaan niettemin van uit dat de raket ten afkomstig zijn uit de Sov jetunie, dat zijn politiek in het antwoordelijke voor breken van de oorlog, gebracht moeten worden. Tij dens verschillende vredesmis uit- een eigen staat vechten val Het militaire effect v« internationaal wapenembargo, tegen Iran moet verder niet te maandag de Iraanse aya tollahs op de knieën te stemmen met dwingen. Het moment van dit nieuwe bloedige offensief is zorgvuldig ge kozen. Na lang discussië ren lijken de Verenigde Naties in te willen stem men met een wapenem bargo tegen Iran. Tot dusverre speelde de „ste denoorlog" tussen Iran en Iraq zich hoofdzakelijk af in de grensgebieden, met een inci dentele Iraakse bombarde- mentsvlucht op de verder-af- gelegen hoofdstad. Maar vol gens militaire bronnen is Iraq er in geslaagd een groot aantal wapens voor de middellange- afstand te verwerven, die met redelijke preciesie doelen in Teheran kunnen treffen. Daarmee heeft president Sad dam Hussayn een belangrijke troefkaart in handen gekre gen. Dat de Iraakse raketten hun doel niet missen, ondervond de Turkse premier Turgut özal eerder deze week aan den lijve. Op een paar meter afstand van het hotel dat özal met zijn delegatie in Teheran had betrokken, sloeg een lange afstandraket met een daveren de klap een krater in het weg dek. Tientallen burgers kwa men om het leven en de Turk se delegatie moest in paniek een veilig heenkomen zoeken. Volgens Iraakse legercommu- Zlgd kige Iraanse weigering in te ?n staakt-het- die medio vo rig jaar in een VN-resolutie werd neergelegd zou ten slotte ook het geduld van de Sovjetunie te zeer op de proef hebben gesteld. Volgens de Amerikaanse VN-ambassadeur Vernon Walters zijn de VS en de Sovjetunie het bijna eens over een Veiligheidsraadsbe sluit, waarin een wapenem bargo tegen Iran wordt afge kondigd. Impasse Over zijn bedoelingen maakt Iraq intussen geen geheim. Een Iraakse militaire woord voerder kondigde zondag aan dat alle Iraanse steden, met in begrip van Teheran, voortaan het doelwit zijn van Iraakse raketten en vliegtuigen totdat Iran resolutie 589 van de VN over een staakt-het-vuren heeft aanvaard. Volgens waar nemers tracht Saddam Hus sayn via de dramatische bom bardementen weer internatio nale aandacht op te eisen voor de Golfoorlog, die door de rel len in Israels bezette gebieden wat op de achtergrond is ge raakt. Iran bleef tot dusverre eisen dat Baghdad eerst door de in ternationale gemeenschap aan gewezen wordt als de agressor in de Golfoorlog. Bovendien zou Saddam Hussayn, die wordt gezien als de eerst ver- vergeefs getracht Teheran op andere gedachten te brengen Maar gisteren waren er ten slotte tekenen dat Iran water de wijn zou willen doen. angriikt wapenindustrie opgebouwd de afgelopen jaren al grote hoeveelheden wapens geïm porteerd; óók uit de Sovjetu- De lading Amerikaanse Volgens VN-kringen heeft de chemicaliën die zondag in de Iraanse VN-ambassadeur Mo- haven van Rotterdam werden i aanvaardbaar acht. gen weet te vinden handelsembargo's ontsnappen. - Embargo Los daarvan is het nog maar Optimisten zien in de woorden de vraag of de leden van de van Mahallati een teken, dat Veiligheidsraad bereid zijn een oplossing voor de Golfoor- eventueel wapenembargo ook in de praktijk af te dwingen; i bijvoorbeeld door het controle- ren van scheepsladingen in de Perzische Golf. w naderbij komt. Maar dat lijkt op zijn minst voorbarig. Iran is immers tot dusverre nooit gezwicht voor chantage. Zeker na de bombardementen op Teheran en de heilige stad Quom zouden de ayatollahs Verhoudingen Hoewel de bombardementen niet over een bestand willen op Quom en Teheran interna- praten. De Iraakse aanvallen tionaal grote indruk hebben op niet-militaire doelen tijdens gemaakt, hebben de Iraakse de eerste „stedenoorlog" begin vorig jaar hadden al precies het tegendeel bewerkt van wat raketaanvallen de machtver- houding in het Golfconflict nog niet drastisch gewijzigd. raliseerd raakte, meldden steeds meer burgers uit de ge troffen gebieden zich als vrijwilliger i het front dienen. In Teheran wint dan ook de opvatting terrein dat de Golf oorlog op den lange duur al leen maar in het nadeel van Iraq kan werken. Om die re den zou Teheran het afgelopen sprong jaar voor het eerst geen groot- sayn schalig „beslissend' winterof fensief begonnen zijn. In plaats daarvan beperkt Iran zich tot kleinere militaire ope raties in Iraq's meest onrustige provincies, waar Kurden voor financieren en langs het hele westfront militair ae druk op de ketel houdt, wordt het arm lastige Iraq steeds meer gecon fronteerd met desertie van dienstplichtigen en de onrust in Kurdistan. In dit perspec tief zou de hervatting van de bombardementen opgevat kunnen worden als een nood- het bewind Hus- i doorbraak in de oorlog te forceren nu het nog kan. Een doorbraak evenwel^ waarvoor burgers in Teheran én Baghdad de prijs moeteri betalen. PAUL KOOPMAN Hipporace Nijlpaarden heb ben niet de repu tatie vlotte rijdie ren te zijn; door gaans voelen hip po's zich in water meer thuis. Maar de organisatoren van de „Afrika jungle race" in Florida hebben een uitzondering willen maken. De oud-jockeys Bud dy Hasher (I) en Tim McCannick (r) konden giste ren in bijpassend HELP DE LEPRA BESTRIJDEN DOE HET NL STUTTGART De ten in de Bondsrepubliek zijn gisteren op grote schaal in ac tie gekomen tegen neo-nazi's. Politie-agenten deden invallen in 86 woningen in 61 steden. Er zijn mensen aangehouden, zo deelde een politiewoord voerder in Stuttgart mee. Er werden vier personen gearres teerd op verdenking van lid maatschap van het sinds 1983 verboden Front voor Natio- naalsocialistische Actie. richten om analoog aan Hitiers SA anti-nazi bijeenkomsten uit elkaar te slaan, tegenstanders te vermoorden en aanvallen uit te voeren op joodse win kels, woningen en synagogen. Het Front koesterde plannen Via de grootscheepse actie wil- SA (Sturmabteilung) op te de de politie meer informele er de strategie van het nog immer actieve Front. Volgens de Westduitse justitie zijn leden van het Front sinds het verbod geïnfiltreerd in an dere uiterstrechtse extremisti sche organisaties. Met name in de Onafhankelijke Duitse Ar beiderspartij zouden veel Frontleden zitten. Toen de or ganisatie werd verboden telde zij ongeveer 300 leden. Sinds dien is het ledental van de Ar beiderspartij verdubbeld tot 400.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4