Cultureel Centrum geschikt voor jeugd- en jongerenwerk Sportraad is tegen minder schoolzwemmen Lagere huur voor Stichting De Mast Kleiden omgeving Aanvraag nieuwe school uitgesteld Enquête in Lisserbroek Uitbreiding Kuip slecht voor verkeersveiligheid Voorlichting over gebruik medicijnen voor ouderen Strandvermaak oppapierrol fieidaeSowatvt DONDERDAG 3 MAART 1988 PAGINA 15 A. Mighout overleden WASSENAAR De heer Adrianus Mighout (65), oud-gemeentesecreta ris van Wassenaar, is in de nacht van dinsdag op woensdag plotseling overleden. De heer Mighout nam in oktober 1985 afscheid van de ge meente na een 40-jarig dienstver band. Hij maakte gebruik van de vfUT-regeling. De heer Mighout was ridder in de orde van Oranje-Nassau. In oktober 1945 trad hij in dienst van de gemeente Wassenaar. In 1970 werd hij hoofd van de afdeling fi nanciën. In oktober 1980 werd de heer Mighout geïnstalleerd als ge meente-secretaris. De heer Mighout heeft vele bestuursfuncties vervuld, met name in het kruiswerk en in de afdeling Wassenaar van het Konin gin Wilhelmina Fonds. Geen sportinstuif in 1988 RIJNSBURG De sportinstuif in augustus 1988 gaat niet door. Er is te weinig belangstelling voor dit tweejaarlijkse evenement. Dit besloot de Rijns- burgse sportraad gisteravond. Slechts een derde van de Rijnsburgse sportverenigingen wil mede werking verlenen aan een dergelijke manifestatie waarin de sport wordt gepromoot en de verenigin gen leden kunnen werven. Van de resterende verenigingen had de helft negatief gereageerd op het plan om in augustus een instuif te houden. Bij enkele verenigingen speelde daarbij een rol dat de clubs al wachtlijsten hebben en daarom weinig zin hebben om op een instuif leden te werven. Van de verenigingen die nog niet gereageerd hadden werd gisteravond door de sportraad gevoeglijk aangenomen dat ook zij geen belangstelling heb ben voor het evenement. De sportinstuif wordt nu mogelijk in 1989 gehouden, mits er dan wel vol doende belangstelling voor is bij de Rijnsburgse verenigingen. AANVAL OP SCHILRECORD WASSENAAR Nico Dijkhuizen doet dit jaar een poging zijn wereldrecord aardappelschillen scherper te stellen. Van 17 tot 19 mei onderneemt hij in het at tractiepark Duinrell een tweede record- poging. Vorig jaar schilde hij in 24 uur twee ton aardappels. Nico Dijkhuizen wil nu met meerdere „medeschillers" trach ten zijn vorig jaar gevestigde record te verbeteren met minstens 10 procent. Hij is inmiddels weer flink in training. In het dagelijks leven is Nico Dijkhuizen kok in de aan de Storm van 's Gravezandeweg gelegen pannekoekhut. Ook deze keer zal hij om zijn recordpoging te realiseren krachtig gesponserd worden door een be kende fabrikant die van aardappels knapperige zoutjes maakt. Bromfietser gewond ALPHEN AAN DEN RIJN Een 19-jarige bromfietser uit Alphen is gistermiddag gewond ge raakt bij een aanrijding op de Pietersberg. De jongen is met kneuzingen aan zijn linkerbeen opgeno men in het Rijnoord zie kenhuis. Het ongeluk ont stond rond kwart voor vier toen een 25-jarige au tomobilist uit Harderwijk de brommer die hem tege moet kwam vanaf de Hor- stenweg geen voorrang verleende. Hij botste op de bromfietser die viel en gewond raakte. INBREKER BETRAPT ALPHEN AAN DEN RIJN Een 25-jarige Alphenaar is gisteren op heterdaad betrapt toen hij probeerde in te breken in de Gulden Regenschool aan de Henri Dunantweg in zijn woonplaats. Hij werd even na half elf aangehouden door de politie die was gewaar schuwd door mensen die glasgerinkel hadden gehoord. De man is in gesloten. Het is nog on bekend of hij er in was geslaagd spullen van waarde te bemachtigen. Automobilist laat gewonde fietser achter LEIDSCHENDAM Een automobilist, vermoe delijk met een witte Mercedes, is gistermiddag in Leidschendam doorgereden na een aanrijding met een fietser die gewond achterbleef. De auto die uit de richting Zoetermeer kwam, botste rond drie uur achterop de fietser die langs de Kostverlorenweg reed. Die kwam door de klap in een sloot langs de weg terecht. Hij brak daar bij zijn linkerschouderblad en liep een scheur in een kuitbeen op. Volgens de politie is het onmo gelijk dat de automobilist niets van de aanrijding zou hebben gemerkt. „Daarvoor was de klap te groot", aldus een woordvoerder. De Mercedes zou ook schade hebben opgelopen. Op de weg zijn stukken glas van een koplamp gevonden. De politie van Leidschendam zoekt getuigen van het ongeluk. Die kunnen contact zoeken via te lefoonnummer 070-209304. Acties tegen atoomtaak VALKENBURG Enkele plaatselijke vredesplat- forms in Zuid-Holland gaan gezamenlijk actie voeren tegen de atoomtaak van de Orion-vliegtuigen die zijn gestationeerd op de militai re vliegbasis in Valken burg. Het gegeven dat de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht niet door gaat, is voor de platforms geen reden om de strijd te gen de bewapening te sta ken. De acties beginnen maandag als de B.B. sirenes hun maandelijks geloei la ten horen en worden elke eerste maandag van de maand herhaald. KATWIJK De aanvraag voor de oprichting van een Al gemeen Bijzondere School in de Bollenstreek is een jaar uit gesteld. De vier Katwijkse ini tiatiefnemers zien geen kans om op korte termijn voldoende handtekeningen te verzamelen voor een aanvraag voor een school bij het ministerie van onderwijs. De initiatiefnemers hadden zich aanvankelijk als doel ge steld om in maart 1988 50 handtekeningen binnen te hebben. Dit aantal was er op 1 maart nog niet. Verder wer den de initiatiefnemers gecon fronteerd met een nieuwe re- !;gel per april 1988. Vanaf april moeten 100 handtekeningen zijn ingezameld, voordat toe stemming wordt gegeven om een school te stichten. Bram Guyt, een van de initia tiefnemers, wijt het tekort aan -handtekeningen aan de korte •voorbereidingstijd. „In februa ri hebben we een informatiea vond gehouden. We waren toen zelf net vijf weken bezig et het plan. Daardoor kon den we de ouders, die op de informatieavond aanwezig wa ren. onvoldoende informatie bieden. We konden onze uit gangspunten uiteen zetten. Voor iemand uit het onderwijs is het dan wel duidelijk wat je wilt. Ouders willen echter we ten wat er nu precies op maandagmorgen om half ne gen gebeurt". Het uitstel van de aanvraag voor de nieuwe school bete kent volgens Guyt geen afstel. Guyt. „Er is behoefte aan een dergelijke school, zeker gezien, onze plannen met het onder wijs aan de hoogbegaafden. We gaan ons in de komende maanden verder oriënteren op hoe het onderwijs exact wordt ingericht. We gaan modules ontwikkelen en we gaan onze ideeën verder uitdragen". LISSERBROEK De Dorps- 'er' raad van Lisserbroek wil we- '*J*'ten voor welke activiteiten in- *®rteresse bestaat. Onder de be- ^0iwoners is daartoe een enquéte- 'formulier verspreid. In de -jaarvergadering van septem- r<,'"ber vorig jaar was al aange- er' kondigd dat de Dorpsraad be- er'hoefte had aan een herbezin- ning. Over enige tijd zullen de on' formulieren bij de dorpsbewo- ?n^ ners worden opgehaald en 'heeft de Dorpsraad antwoord -r* op vragen als welke georgani- lal Secrde activiteiten als het meest positief zijn ervaren; of het aantal activiteiten uitge- 'eB 'breid moet worden en zo ja e" waarmee; hoe men als Lisser- er' broeker de informatiever s-strekking vanuit de Dorpsraad ïer -ervaart en of men eventueel ar .bereid is om bij te dragen in de JW.-.kosten die een uitbreiding van de activiteiten wellicht met d^zich mee zullen brengen. VOORSCHOTEN Het Cultureel Centrum is zeer geschikt voor het jeugd- en jongerenwerk. Het ge bouw moet wel worden uitbreid met een aparte afdeling voor jongeren. Dit is een van de aanbeve lingen in het rapport over het jongerenwerk, dat gis teren werd gepresenteerd. In augustus vorig jaar werd een aparte commissie ingesteld die in samenwerking met Rijnconsult (organisatie-advi seurs), diende te onderzoeken of er in Voorschoten behoefte bestaat aan jeugd- en jonge renwerk in open vorm, dus voor jongeren, die zich niet willen binden aan het vereni gingsleven. De onderzoekers concluderen dat zo'n 440 tot 600 jongeren in Voorschoten als doelgroep aangerekend kunnen worden. Duidelijk moet wel afstand ge nomen worden van de visie die ongeveer 15 jaar geleden tot de oprichting leidde van de Stichting De Lindehoeve. Het nieuwe jeugd- en jongeren werk dient meer educatief ge richt te zijn, kleinschaliger en slechts enige keren per jaar dienen grootschalige activitei ten gehouden te worden. De accommodatie is uiterst be langrijk. De tijd is voorbij dat jongeren gehuisvest worden in leegstaande oude gebouwen. zp wordt gesteld. Gedacht wordt daarom aan een cen traal gebouw met multi-func- tionele gebruiksmogelijkhe den. De onderzoekers vinden het Cultureel Centrum uiter mate geschikt mits daaraan nog een aparte ruimte ge bouwd kan worden speciaal voor de jongeren. Grootschali ge gebeurtenissen kunnen dan plaats vinden in de grote zaal van het Cultureel Centrum. Volgens het rapport gaat het open jeugd- en jongerenwerk jaarlijks 136.500 gulden kosten. Wethouder L. Marselis (CDA) zei gisteren in de commissie welzijn dat B en W nog geen oordeel hebben gevormd over het rapport: „Er zijn nog te veel vraagtekens". J. Ligthart (CDA) sprak namens zijn frac tie over de twijfels bij de hard heid van de cijfers ten aanzien van de behoefte aan het jeugd- en jongerenwerk. Hij wilde graag het verschil ontdekken tussen het vroegere werk van De Lindehoeve en de thans voorgestelde werkwijze te meer daar vele voornemens gelijk zijn. Mr. H. van Gogh (VVD) meende dat de schatting van de „markt" voor dit soort werk niet overtuigend is. Veel activiteiten die worden voor gesteld, gebeuren thans binnen het club- en buurthuiswerk of in verenigingsverband zoals disco-avonden. Mr. G. Both (PvdA) vroeg zich af waarom Ben W niet eerst „het veld" de kans gegeven hebben om het rapport te bespreken zoals afgesproken was. Zodra de be trokkenen zich hebben kun nen buigen over het rapport worden veel vragen opgelost. J. Aikens (D66) dacht te be luisteren dat de wethouder aan de orde wilen stellen of het open jeugd- en jongeren werk inderdaad zin heeft? Dat is een voorbijgegaan station, de raad heeft bepaald dat jeugd- en jongerenwerk nodig Wethouder Marselis gaf de toezegging het rapport naar de betrokkenen, zoals het Jonge ren Overleg Voorschoten te zenden. Daarna komt het rap port weer terug in de commis- NOORDWIJK De uitbrei ding van het dorpshuis De Kuip is vermindert de veilig heid op het kruispunt Zee straat en Heilige Geestweg. De uitbouw verslechtert het uit zicht op de kruising in Noord- wijk-Binnen. Een reconstruc tie van het kruispunt zou een oplossing kunnen zijn, maar een dergelijk voorstel is al eens afgewezen in verband met de hoge kosten. Dat staat in een „opiniërende" notitie, opgesteld door de gemeentelij ke afdeling onderwijs, sport en welzijn. In de notitie worden de voor- en nadelen van een dergelijke uitbreiding bespro ken. De commissie welzijn praat vanavond over de noti- In de notitie wordt het uitbrei dingsplan van dorpshuis De Kuip onder de loep genomen. Eind vorig jaar lanceerde de CDA-fractie een plan om een uitbouw (een soort serre) aan het dorpshuis van Noordwijk- Binnen te maken. Dit zou be stemd zijn voor de ouderenor- ganisaties van Noordwijk die kampen met ruimtegebrek. De ouderenorganisaties willen en kele ruimten hebben voor hun activiteiten naast een kantoor, een vergaderruimte, een keu ken, een opslagruimte en een pedicureruimte. Met de uitbreiding van De Kuip wordt grotendeels tege moet gekomen aan de wensen van de Noordwijkse ouderen bonden en de Stichting voor Gecoördineerd Bejaardenwerk Noordwijk, aldus de notitie. Wel worden enkele vraagte kens gezet bij de financiële consequenties van een derge lijke uitbreiding. Ervan uit gaande dat dit een half miljoen gulden kost, moet de gemeente Noordwijk ook nog rekening houden met de jaarlijkse kos ten van bijna een ton. De ou derenorganisaties en de Stich ting Dorpshuizen Noordwijk hebben al te kennen gegeven hier geen bijdrage aan te kun nen leveren. Verder wordt in de notitie de vraag gesteld of de huisves tingsproblematiek van de Noordwijkse ouderen niet moet worden bekeken in een breder perspectief. Zo moet er tezijnertijd een ander onderko men voor de Stichting JOIN worden gevonden en voor de verenigingen die straks geen gebruik meer kunnen maken van het Lido-theater. Zoals be kend wordt het Lido gesloopt. Lente op Boerhaaveschool Het leek gisteravond wel lente in de Boerhaaveschool in Voor hout. De jaarlijkse huisbroeitentoonstelling van deze christelijke basisschool leverde weer volop kleur en geur in de gangen van de school, waar het resultaat van de huisbroei van de leerlingen viel te bewonderen. De eerste prijs- voor degene die over het al gemeen genomen het beste „gebroeid" had was voor Linda van Noort. De eerste prijs voor de beste tulpen was voor Berry Heemskerk. De mooiste narcissen waren van Marjon Erich en de beste hyacinten waren gebroeid door Pascal Anthonisse. De prij zen werden uitgereikt door de heer F. van der Geer van de Ko ninklijke Algemene Vereniging Voor Bloembollencultuur afdeling Voorhout. Deze vereniging heeft ook de wisselbeker voor de bes te broeier ter beschikking gesteld. De overige bekers kwamen van de Bondsspaarbank. In oktober 1987 hebben alle kinderen vijf narcissen, vijf tulpen en drie hyacinthen meegekregen naar huis. De bollen moesten in de grond worden gezet en na een berichtje van school eruit gehaald worden en in huis neergezet. Dan begint het eigenlijke broeien. Dat was exact vier weken gele den. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Meisje rijdt tegen klep OEGSTGEEST Een 15-jarig meisje uit Rijnsburg is gister middag met haar fiets tegen de laadklep van een auto gere den op de Geversstraat in Oegstgeest. De auto stond op de stoep in verband met werkzaamheden aan het trottoir. De klep stond open en stak daardoor uit over het fietspad. Het meisje zag in de sneeuwval het obstakel niet en werd geraakt aan het hoofd. Zij is met een snijwond en een gedeeltelijk afgebroken voortand overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. OEGSTGEEST De Stichting Welzijn Oude ren Oegstgeest gaat in de maanden maart en april voorlichting aan ouderen geven over geneesmidde len en het gebruik daar van. De stichting doet dit in samenwerking met de afdeling gezinsverzor ging van de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening Bollenstreek, de kruisvereniging Oegstgeest, de apothe kers Beker en Lebbink en de huisarts E.J. Roe- lants. Het project wordt begeleid door de Stich ting Gezondheidsvoor lichting en -opvoeding in Lisse. Uit onderzoek is gebleken dat ouderen een groot deel van alle medicijnen consu meren. Vijfenzeventig-plus sers nemen vijfenzeventig procent van de totale medi cijngebruik voor hun reke ning. De kennis over het hoe en waarom van medicamen ten is bij deze groep echter zeer beperkt. Ouderen blij ken ook veel moeite met het begrijpen en onthouden van mondelinge en schriftelijke informatie over de medicij nen. Tenslotte blijken zij niet of nauwelijks vragen over het gebruik te stellen aan arts of apotheker. Doel van de voorlichtingsac tie is ouderen te leren om verantwoordelijk om te gaan met voorgeschreven en niet- voorgesch reven medicijnen, de kennis over de werking van medicijnen te verbete ren, hen te stimuleren vra gen te stellen aan de huisarts en voor te lichten over de ge volgen van onverantwoorde lijk gebruik van bepaalde medicijnen. De voorlichtingsbijeenkom sten worden op nader te be palen data gehouden in het dienstencentrum van de stichting aan de Lijtweg 9. Verder komt er op maanda gen van 10.00 tot 11.00 uur een medicijnspreekuur, waar ouderen gratis vragen kun nen stellen aan een apothe ker. Op 21 maart wordt er 's midaags een lezing gehou den door P. Lebbink over het werk van een apotheker. De lezing is vooral bedoeld voor ouderen, vrijwilligers en ge zinshulpen. Huisarts Roelants is dan ook aanwezig om eventuele vragen te beant woorden. Deze jongens vermaakten zich gisteren op het Katwijkse strand met deze grote papierrol die afkomstig is van de Zweedse veerboot Vinca Gorthon. Dit schip verging zondag bij Camperduin en de gevolgen daarvan zijn zeer goed te zien op de stranden tussen Zand- voort en Hoek van Holland. Gisteren namen zeer velen een kijkje op het strand, dat lag bezaaid met hout, papierrollen, reddingsmateriaal en zelfs tankauto's. Volgens de Katwijkse politie zijn de belangrijkste vondsten, waar gistermiddag vooral scholieren op afkwamen, in die gemeente aan de strandvonder overgedragen. FOTO: HENK VAN DEN ENDE RIJNSBURG De Rijns burgse sportraad is tegen het afschaffen van het schoolzwemmen voor de groepen 7 en 8 van de ba sisschool. De sportraad keerde zich gisteravond tegen een dergelijk voor stel van het college van B en W. De gemeente wil op deze wijze 30.000 gulden besparen op het zwemon derwijs. De sportraad vindt dat de gemeente moet proberen op een an dere wijze dit bedrag te bezuinigen. Op dit moment krijgen alle leerlingen van de groepen 5, 6, 7 en 8 van de Rijnsburgse ba sisscholen zwemles. Enkele ja ren geleden werd er al gespro ken over vermindering van het schoolzwemmen. Toen bleek dat de gemeente daar weinig geld mee bespaarde omdat de personeelskosten ge lijk bleven, werd besloten het schoolzwemmen te handha ven. Het onderwerp is nu op nieuw op tafel gekomen omdat er een zwemlerares bij het zwembad het Waterbos ver trekt. Als nu het schoolzwem men wordt verminderd, levert dat de gemeente een voordeel op van 30.000 gulden. De gemeente Rijnsburg stelt zich op het standpunt dat in twee klassen zwemonderwijs moet worden gegeven. In die twee jaar leren kinderen zwemmen en kunnen ze een diploma halen. Zodra de zwemles overgaat in een vorm van bewegingsonderwijs vindt Rijnsburg dat dat de verant woordelijkheid van de ouders is en niet meer van de ge meente. De gemeente moet al leen alle kinderen in staat stel len te leren zwemmen maar meer niet. Die doelstelling kan, volgens het college, ook in twee jaar worden bereikt. De meerderheid van de sport raad deelt deze mening van het college niet. Voorzitter J. Lissone wees erop dat op deze manier bij kinderen de animo voor het zwemmen vermin dert. In de toekomst daalt daardoor het aantal gebruikers van het Waterbos, meende hij. P. Knap, gesteund door andere leden van de sportraad, pleitte ervoor de ouders van school kinderen te benaderen voor een bijdrage. Wethouder W. Glasbergen wees deze optie van de hand. „Dat is in andere gemeenten geprobeerd en fali- kant mislukt. Ook al hoeven de ouders maar een tientje te betalen, toch zijn er mensen die dat niet kunnen opbren gen", meende hij. Mevrouw H. Rost was een van de weinige leden van de sport raad die het collegestandpunt onderschreven. „Alle kinde ren krijgen nog steeds de kans om te leren zwemmen. Als ze zich verder willen bekwamen, dan kunnen ze zich aanmel den bij een vereniging, net zo als dat bij andere sporten het geval is", meende zij. Glasber gen wees erop dat het Water bos alle mogelijkheden biedt aan de Rijnsburgse jeugd om buiten de schooluren beter te leren. 06-nummers populair in sportzalen RIJNSBURG De Rijnsburgse jeugd houdt zich in de gemeentelijke sportzalen niet alleen met lichame lijke inspanning bezig. Tijdens de sportuurtjes blijkt ook regelmatig getelefoneerd te worden met de be ruchte 06-nummers. Dat maakte de Rijnsburgse amb tenaar W. Broos gisteravond duidelijk tijdens de ver gadering van de sportraad. Broos kwam aan deze in formatie omdat ongeruste ouders, die van hun kinde ren gehóórd hadden over de telefoonacties, bij hem hadden geklaagd. Ook de telefoonrekeningen zouden hoger zijn geworden. Broos meldde dat hij de sport verenigingen zou vragen om op het misbruik van de telefoons, die voor de veiligheid in de sportzalen staan, te letten. Ook de „gniffelende" leden van de sportraad vroeg hij dit door te geven aan hun vereni gingen. NOORDWIJKERHOUT De Mast mag ruim ze venduizend gulden huur minder gaan betalen. Dat heeft het college van B en W besloten naar aanlei ding van een verzoek tot huurverlaging door Stich ting De Mast. De Mast heeft om huurverlaging gevraagd omdat de stich-. ting sinds augustus 1987 jaarlijks bijna 120.000 gul den minder subsidie krijgt. Het collegevoorstel wordt besproken in de commissie welzijn die op maandag 7 maart verga dert. In augustus 1987 werd de rijksregeling basiseducatie van kracht. Deze verving de oude VJV-regeling waaraan ook de gemeente Noordwijkerhout een bijdrage leverde. Vanaf het moment dat de rijksrege ling in ging, trok de gemeente Noordwijkerhout haar subsidie in. De Mast moest zich zien te redden met het geld dat de rijksoverheid ter beschikking stelde. Ook andere gemeenten stelden zich op dat standpunt waardoor de inkomsten van de Mast fors daalden. Verder werd door de gemeente Noordwijkerhout bezuinigd op het vormingswerk voor vol wassenen. Directeur van de Mast Thea de Vries: „We hebben personeel moeten ontslaan om deze kor tingen op te vangen. Dit bete kent dat nu veel cursussen voor volwassenen worden ge geven door vrijwilligers. Ook moeten we nu een minimum aantal deelnemers hebben voordat een cursus van start kan gaan. Vroeger begonnen we vaak met een cursus en dan kwamen de cursisten vaak tijdens de cursus nog binnen. Dat kan nu niet meer". De Mast heeft tot nu toe de cursu sprijs inkomensafhankelijk kunnen houden. Thea de Vries: „De Mast wil cursussen geven voor iedereen. We wil len niet dat er een financiële drempel is want anders geven wij cursussen voor mensen die ook elders terecht kunnen. De hoge huur, die in 1984 is vast gesteld maar betaald werd door het ministerie, vormt nu een probleem". De gemeente Noordwijker hout, die eerder een subsi dieaanvraag van de Mast van de hand heeft gewezen, wil dat de Mast een kostendek kende huur betaalt. H. van den Hil: „Om de huur kosten dekkend te houden moet 27 28 duizend gulden worden be taald. Daar komt tweeënhalf duizend gulden bij dat wordt gereserveerd voor groot on derhoud". Of de voorgestelde huurverla ging er voor zorgt dat de cur- sistenbijdragen op het huidige niveau kunnen blijven, kan Thea de Vries nog niet voor zien. „We hadden uiteraard op een nog lagere huur gehoopt maar dit is in ieder geval wat. Hoe de bijdragen van de cur sisten er straks gaan uitzien is nu nog niet te zeggen. In juli is daar meer duidelijkheid over".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15