lEcidóe Sou/temt Leids taxibedrij'f Kerkhof failliet STAD OMGEVING Met de politieke invloed ad ik moeite THEATERVOORSTELLING LAKENFEESTEN TE DUUR" Onderzoek naar „afgeslankt' Uit-bureau Uitgekiend schrijlgerei gewonden bij lanrijdingen Wellicht gratis busvervoer naar Leidse bibliotheek TOEKOMST PERSONEEL NOG ONDUIDELIJK Scheidende directeur Brooshooft vanebr-. nr> „Gemeente moet meer kunstwerken kopen" BOMEN DE SITTERLAAN OVER DRIE WEKEN GEKAPT j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. DONDERDAG 3 MAART 1988 PAGINA 13 BEIDEN Een fietsster en een brom- jetsster zijn, gistermorgen gewond ge- aakt bij aanrijdingen. Rond kwart over .cht verzuimde een 29-jarige autombi- meriiste uit Oegstgeest, die op de Roosevelt- jan reed, op het kruispunt met de Vijf vriftleilaan voorrang te verlenen aan een ur: 7-jarige bromfietsster. Die kwam in g lotsing met de auto en liep beenletsel ip. Nog geen kwartier later was het een irenTD-jarige fietsster, die op de Telderskade 07t^jchting Churchilllaan reed, die geen oorrang gaf aan een auto die werd be- ;uurd door een 29-jarige Leidse die inaf de Boshuizerkade naderde. De jetsster liep bij die botsing knieletsel i. Ze is overgebracht .naar het Diaco- issenhuis LEIDEN De kans bestaat dat bewoners van wijken waar geen filiaal van de bibliotheek is gevestigd gratis met een bus kunnen worden vervoerd naar de boekencentrale aan de Nieuwstraat. De openbare bibliotheek doet on derzoek naar deze voorziening. Dat zei wethou der F. Kuijers (cultuur) gisteravond tijdens een commissievergadering. Kuijers sprak van een „spiegelbeeld". „We on derzoeken nu eens niet de mogelijkheid om boeken naar de mensen te brengen, maar om de mensen naar de boeken te brengen". Dat is volgens de wethouder „relatief goedkoper". Bo vendien zouden de lezers volgens Kuijers kun nen kiezen uit meer verschillende boeken. De gratis bus zou beschikbaar moeten zijn voor de mensen die in de zogenaamde „witte vlekken" wonen, dat zijn de wijken waar in de nabijheid geen boeken kunnen worden geleend. Vooral de wijk Zuid-Oost en het Houtkwartier zijn in Leiden wat dat betreft probleemgebieden, aldus Kuijers. De bibliobus in het Houtkwartier werd enige maanden geleden opgeheven. De biblio theek zei geen geld meer te hebben voor deze vorm van boekenuitleen omdat er in de Ste venshof een nieuw filiaal wordt geopend. Daar voor komt geen extra geld beschikbaar. Bewoners van het Houtkwartier protesteerden heftig tegen het verdwijnen van de bibliobus. De Initiatiefgroep Houtlcwartier overlegt met de bibliotheek over alternatieven. Volgens Kuijers worden diverse opties besproken: „Dat varieert van een nieuw filiaal en boeken uitle nen via de school in het Houtkwartier tot de bus die naar de Centrale Bibliotheek aan de Nieuwstraat zal rijden". Deze maand voert Kuijers nog overleg met de bibliotheek en met de Initiatiefgroep. Snelheidscontrole Lammenschansweg LEIDEN Bij een snelheidscontrole op de Lammen schansweg zijn gisterochtend tien automobilisten bekeurd die duidelijk te hard reden. De hoogst gemeten snelheid was 81 kilometer per uur, terwijl maar 50 mag worden ge reden. De politie controleerde tussen kwart voor elf en twaalf uur. In die periode passeerden 200 auto's. Slechts degenen die duidelijk harder reden dan vijftig zijn aange houden. Volgens een politiewoordvoerder reden veel meer mensen te hard dan degenen die zijn bekeurd. De politie zal de komende tijd weer meer op snelheid gaan controleren. Meldpunt verhuisd LEIDEN Het telefonisch spreekuur van het Klachten meldpunt Ambulante Psychotherapie is per 1 maart ver huisd naar het Inloophuis. Het meldpunt registreert klachten over hulpverlening en helpt bij het aanspannen van procedures tegen psycholoo, psychiater of psychothe rapeut. Het is op het nieuwe adres op donderdag van 18.00 tot 19.00 uur bereikbaar onder telefoonnummer 141808. LEIDEN Het Leidse taxibedrijf Kerkhof b.v. is failliet. Rechter-com- missaris J. Cleyndert heeft het faillis- Isement gisteren uitgesproken, enkele weken nadat al surseance van betaling was verleend. De belastingdienst is de grootste schuldeiser. De 17 werkne- lu mers in vaste dienst en de 23 oproep krachten zijn gisteren geïnformeerd. Of ze allemaal ontslagen worden, is noS onduidelijk. no Het bedrijf blijft volgens directeur A. Koot nog even doordraaien. Curator mr. J. Janssen uit Wassenaar zal binnenkort gaan praten met enkele bedrijven die geïnteresseerd zijn in overname. Om welke bedrijven het gaat, wil Janssen niet zeggen. Directeur A. Koot is zeer verbolgen over het gedrag van de belastingdienst, die volgens hem de zaak geforceerd heeft. „Als ze ge woon hadden gewacht tot de bijeenkomst van 20 april met alle schuldeisers, dan waren we ongetwijfeld tot een compromis gekomen. Het is in principe een kerngezond bedrijf. De fiscus kon geen geduld opbrengen, en hebben daarbij ook de belangen van het personeel uit het oog verloren". Volgens Koot is onder meer ook de bedrijfsvereniging schuldeiser. Het taxibedrijf heeft gisteren zelf het faillis sement moeten aanvragen, omdat anders vandaag een openbare verkoping door de be lastingdienst zou hebben plaats gevonden. De fiscus kan namelijk van ae surséance van be taling afwijken en tot een openbare verko ping overgaan. „We hebben toen besloten om het faillissment zelf maar aan te vragen, an ders zou het hebben betekend dat we geen wagens meer beschikbaar zouden hebben. Nu kunnen we nog even doordraaien, in de hoop dat er nog een oplossing gevonden kan worden", aldus Koot. Curator A. Janssen is terughoudend in zijn commentaar. „Het personeel is wel geïnfor meerd over het faillissement, maar we heb ben nog geen tekst en uitleg gegeven. Boven dien is het nog te vroeg om nu al te praten over de verdere stappen. We gaan praten met enkele geïnteresseerden in overname. Welke dat zijn kan ik niet zeggen". e vertrekkende directeur Brooshooft van het BR krijgt wat meer tijd voor zijn hobby's: „Het beter dat jonge mensen het fusieproces ter nd nemen". foto: wim van noort p. li-I no$EIDEN „Ik heb altijd wat 'oarjoeite gehad met de rol die de >23-plitiek in ons bedrijf heeft ge- - Jeeld. Dat voortdurende terug spelen naar de gemeentera- :n zorgt vaak voor vertraging, at maakt het werken voor de rectie er niet altijd rpakkelij- j®' er op". H.W. Brooshooft, deze ja.i leek voor het laatst directeur 30 an het Energiebedrijf Rijnland la-. SBR), zal het niet meer mee- aken dat „zijn" bedrijf wat in-; agvaardiger zal kunnen ope- 52/ ren. Aan de vooravond van tn fusie van de nutsbedrijven het noordelijk deel van Zuid- Jolland gaat hij op 60-jarige ftijd met de VUT. „Ik denk it het beter is dat jonge men- 1KTin dat fusieproces ter hand ne- ri^en. Mijn betrokkenheid bij dit jedrijf is te sterk". ishooft hoopt dat het lammoetnutsbedrijf" de vorm in een NV zal krijgen. In die uctuur kan de directie rede- zelfstandig en vooral slag- lardiger opereren, zonder dat 6 politiek zich overal voortdu- mee bemoeit en voor ver- Rijfjaging zorgt. „De angst dat de jupjiplitiek te weinig controle kan artf||toefenen, is naar mijn idee lisplaatst. De doelstelling van THfct bedrijf is toch een goea pro- ■ftikt leveren tegen een zo laag ^Bogelijke prijs en de conti nuï- ^iit van de levering verzekeren, der bekomst moet het minis- jfcie van economische zaken ifle tariefvoorstellen goedkeu- tn. Wat valt er dan verder nog «I controleren? Via een raad Bn commissarissen met verte- ïnwoordigers uit de deelne- :nde gemeenten is die contro- naar mijn idee voldoende ge- larborgd". 'agerend op de zogenaamde IM-affaire, waarbij een direc- ir van het Leidse waterlei- igbedrijf jarenlang kon sjoe- ;len met de waterkwaliteit: n goede raad van commissa- .en moet altijd ingrijpen als directie haar werk niet goed In de gemeenschappelij- 'eling die het EBR is, 'ft de directie veelvuldig met 't College van Beheer te ma- £n, in feite het dagelijks be stuur van het EBR, waarin poli tici uit de deelnemende ge meenten zitten. Op gezette tij den wordt er vergaderd met de Algemene Raad, waar de echt grote beslissingen worden geno men. Veel invloed van de poli tiek derhalve. Brooshooft schat dat hij twintig procent van zijn tijd kwijt is aan overleg met vertegenwoordigers van de po litiek. „Ik heb daar wel eens moeite mee gehad, maar over het alge meen heb ik toch redelijk kun nen boeren met het College van Beheer. Er zaten altijd mensen in die begrip hadden voor de positie van de directie, die tech nisch en financieel een beter overzicht heeft. Een voordeel in vergelijking met vroeger, toen de stedelijke lichtfabriek nog onder de verantwoordelijkheid van de gemeente viel, is dat de directie nu bij de vergaderingen van het College van Beheer zit. Bij de B en W-vergaderingen gebeurde dat niet". Stedelijke Fabrieken De Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit in Leiden. Brooshooft trad er in 1955 in dienst als assistent van de chef van de afdeling elektriciteit. „De start van een niet-geplande carrière", zoals hij het zelf noemt. De basis voor die carriè re werd vlak na de oorlog ge legd, toen hij ging studeren in Delft. „Ik zat daar met jongens die in Duitsland hadden geze ten. Ik werd als jongen van het Zeeuwse land aardig wegwijs gemaakt". Na het vergaren van de titel elektrotechnisch inge nieur bracht hij zijn militaire dienst door als reserve-officier bij de marine. Na zijn afzwaai en kon hij direct terecht in Lei den. „Prachtig om in die baan te rollen", blikt Brooshooft te rug. „Je kon al het mogelijke aanpakken. Dat is het voordeel van een bedrijf van middelma tige grootte als dit. Opwekking, ook heel veel ontwikkelingen. De vraag naar elektriciteit steeg enorm; een verdubbeling in zeven jaar. Er kwam daarom ook een nieuw transportnet van 50.000 volt in plaats van 10.000 volt". Brooshooft volgde eerst zijn chef op en in 1969 ook de toenmalige directeur Ykema. Brooshooft over zijn ruim der tigjarig dienstverband bij het zelfde bedrijf: „Ik heb, nadat ik directeur werd, eigenlijk nooit meer de neiging gehad om el ders wat te zoeken. Je raakt hier ingeburgerd. Ik heb ook veel bezigheden naast mijn werk. Ik zit bij de Rotary Club en sociëteit Amicitia, was be stuurslid bij de 3 October Ver- eeniging. En al is er dan ergens anders een leuke baan, je neemt de stap dan toch minder snel". Werkgroep Tijdens het directeurschap van Brooshooft kwam ook het hui dige EBR tot stand. Na uiterst moeizame onderhandelingen kwam het in 1977 eindelijk tot oprichting van de gemeen schappelijke regeling. In 1967 waren er vanuit de Leidse ge meenteraad al stemmen opge gaan om de stedelijke lichtfa brieken te verzelfstandigen. Er werd een werkgroep opgericht met vertegenwoordigers van de grote gemeenten in ae regio die energie afnamen van de Leidse fabriek. De gedachten gingen uit naar een NV. De politiek gaf echter de voorkeur aan een gemeenschappelijke regeling. De plannen verdwenen vervol gens om financiële redenen in de iiskast. In 74 kwam er een nieuwe werkgroep tot stand, die op nieuw alles op een rijtje zette. In 1977 leidde dat uiteindelijk tot het Energiebedrijf Rijnland, een gemeenschappelijke rege ling met 22 gemeenten. „We hadden in pakweg 1968 een ge fuseerd bedrijf kunnen hebben. Kan je nagaan hoe lang het al lemaal duurt. We zijn nu al weer 2,5 jaar bezig met in feite dezelfde soort gesprekken. De fusie had per 1 januari 1988 rond moeten zijn, maar dat is dus niet gelukt. Ik hoop dat het er nu snel van komt, vooral voor het personeel. Het ziet er naar uit dat er toch een NV komt. Naar mijn idee een goede zaak, het ondervangt veel ver traging", meent Brooshooft. De EBR-directeur denkt dat het nog wel een jaar of vijf duurt voordat het nieuwe nutsbedrijf echt als eenheid fungeert. De „pijn" die sommige gemeenten en bedrijven bij de fusiebespre kingen lijden, zal moeten slij ten. Die „pijn" betreft vooral de financiën, gedwongen ontslagen zullen er in principe niet val len. „Sommige gemeenten die uitkeringen ontvangen van het nutsbedrijf leggen claims die ten koste gaan van de consu menten. Ze hanteren via de nutstarieven in feite een soort verkapte belastingen en die kunnen ze moeilijk missen. Ik heb daar wel begrip voor, maar een echt goed nutsbedrijf doet dat niet. Het EBR doet het sinds 1980 al niet meer". Stadsverwarming Een ander punt in de fusiebe sprekingen is het stadsverwar mingsproject van het EBR. Re cente prognoses wijzen er op ,dat het project in de toekomst helemaal niet uit de kosten zou komen, zoals in de jaren zeven tig bij de start was voorspeld. De lage energieprijzen zouden stadsverwarming tot een debê- cle maken. Brooshooft: „Nie mand heeft kunnen voorzien dat er zo de klad in zou komen. Maar ik maak me geen zorgen. Ik kan me niet voorstellen dat de gasprijs de komende jaren niet stijgt. Maar het blijft alle maal koffiedik kijken. Je kunt niet vijf of tien jaar vooruit kij ken, laat'staan twintig jaar". „Het is niet goed zo negatief te spreken over de stadsverwar ming. Uiteindelijk wordt de Stevenshof verwarmd met warmte die anders hier de schoorsteen uit gaat. Maar ja, voor fusiepartners is het na tuurlijk een tactiek in de onder handelingen om er wat uit te kunnen slepen", denkt Broos hooft. Overigens is een even tueel echec niet voor rekening van het energiebedrijf. Het rijk heeft het stadsverwarmingspro ject gesubsidieerd en de Neder landse Energie Ontwikkelings maatschappij (NEOM), een semi-overheidsinstelling, heeft een risicodragende lening ver strekt: als het project niets ople vert hoeft de lening niet te worden afgelost. Tegen het einde van zijn loop baan als directeur kreeg Broos hooft nog te maken met een conflict met de medezeggen schapscommissie (MC) van het EBR. De vertegenwoordigers van het personeel meenden niet serieus genomen te worden en zegden het vertrouwen in de directie op. Na bemiddeling van het College van Beheer werd de strijdbijl begraven. „Een verve lende zaak", kenschetst Broos hooft de kwestie. „Terug te voeren op de nieuwe MC-ver- ordening die Leiden in 1984 heeft vastgesteld. Daar zitten punten in waar ik moeite mee had, die ik niet voor mijn ver antwoording wilde nemen. Ik ben van de oude stempel, en had altijd met de oude MC-ver- ordening te maken gehad. In die nieuwe kreeg de MC een dermate grote zeggenschap dat naar mijn idee de positie van de directie er door ondermijnd werd. Maar er zijn nu goede werkafspraken gemaakt. Na de fusie komt er een onderne mingsraad. We moeten nu met z'n allen naar die periode toe werken". PAUL VAN DER BIJL LEIDEN Er wordt veel te veel geld uitgetrokken voor de theaterproduktie die tijdens de Leidse Lakenfeesten wordt opgevoerd. Het geld kan beter op een andere manier worden besteed. Deze mening spraken woordvoerders van VVD, D66 en PvdA gisteren uit tijdens een commissievergadering. De opvoering van het theater spektakel Lodewijk Napoleon in de Pieterskerk kostte vorig jaar 110.000 gulden. Volgens C. Hugens van de Stichting Eve nementenfonds Leiden, de or ganisator van de Lakenfees ten, zit daar „slechts" vijfdui zend gulden bij van de ge meente. „Daarom begrijp ik niet waarover de commissiele den zich druk maken". Totaal kwam een ton binnen aan subsidies van Rijk en pro vincie, sponsorgeld en entree gelden, zodat een tekort van 10.000 gulden ontstond. „Dat is belachelijk weinig voor een voorstelling die zoveel publiek trekt, ook uit de regio", be toogde Hugens. Volgens hem is de theatervoorstelling een van de pijlers van de Lakenfees ten. Dit jaar wordt de produktie Lodewijk Napoleon overigens weer opgevoerd. Het idee van CDA-raadslid C. Kramp om tijdens de Laken feesten een volksdansfestival te houden, is volgens wethou der F. Kuijers van cultuur niet haalbaar. „De gemeente is nog steeds bezig met de aflossing van de schulden die zijn ge maakt m^t vorige afleveringen van het volksdansfestival in de Groehoordhallen", aldus de wethouder. LEIDEN De gemeente gaat onderzoeken of het mogelijk is de kaartverkoop voor voorstellingen in de Leidse Schouwburg en voor evenementen van K&O te combineren. Op die manier zou er een „afgeslankt" Uit-bureau in Leiden komen. De raadscom missie cultuur toonde zich met uitzondering van Links Lei den gisteravond voorstander van deze mogelijkheid, nu een groot Uit-bureau niet haalbaar is gebleken. „Misschien dat later ook andere instellingen willen meedoen", werd gezegd. De commissie wil dat er een muur tussen de Leidse Schouwburg en het gebouw van K&O aan de Oude Vest wordt weggebroken, zodat er één balie kan worden gemaakt. Die balie zou moeten worden bemand door personeel van de Schouwburg en van K&O. De Leidse Schouwburg voelt niet veel voor dit idee. „Er moeten geen kosten worden gemaakt voor een gemeenschappe lijke balie. Leiden is te klein voor een Uit-bureau, het is Am sterdam niet", aldus een woordvoerder. Bovendien wil de Schouwburg aliëen kaarten voor de eigen voorstellingen verko pen: „Je verkoopt geen kaartje, je verkoopt je voorstelling". K&O heeft zich altijd voorstander getoond van een Uit-bureau. De gemeente gaat precies onderzoeken wat de kosten zijn van het maken van een gemeenschappelijke balie en wat de perso nele gevolgen hiervan zouden zijn voor beide instellingen. Gro ve berekeningen wezen uit dat het wegbreken van de muur tus sen K&O en Schouwburg een bedrag zou vergen van vier vijf ton. Bovendien moeten de directies van beide organisaties gaan overleggen voer samenwerking. De commissie stemde gisteravond in met het collegevoorstel om een einde te maken aan de kaartverkoop bij K&O voor voorstel lingen in de Schouwburg. De Leidse Schouwburg gaat zelf deze kaarten verkopen. Links Leiden stelde voor brj K&O alleen nog de inschrijving voor cursussen te situeren. Kaartjes voor mu- ziekconcerten van K&O zouden door de directie cultuur of door de directie van de Stadsgehoorzaal moeten worden verkocht. Met K&O gaat de gemeente overleggen over een mogelijke uit dunning van het takenpakket van de volksuniversiteit. Het col lege heeft het voorstel gedaan K&O alleen nog maar cursussen te laten verzorgen. Later dit jaar komt er een nieuw rapport uit, waarover de raad zich dan zal buigen. LEIDEN Er moet meer dui delijkheid komen over het aankoopbeleid van kunstwer ken door de gemeente Leiden. Het moet niet zo zijn, dat de gemeente alleen kunst koopt via de Kunstuitleen. Boven dien is het belangrijk dat geld beschikbaar wordt gesteld voor beginnende kunstenaars, die niet per se van een kunsta cademie afkomstig hoeven te zijn. Voorts moet de gemeente meer opdrachten geven aan Leidse kunstenaars: „Want al leen de opdracht een ontwerp te maken voor de kerstkaart van de gemeente, dat is een beetje weinig". Dat betoogde voorzitter Theos van de Beroepsvereniging Beeldende Kunstenaars gewest Leiden gisteravond tijdens een vergadering van de commissie cultuur, waarbij het beeldende kunstbeleid van de gemeente Leiden ter sprake kwam. Theos pleitte voor afschaffing van de bestaande kunstadvies commissies in Leiden. „Er moet één kerncommissie ko men". Bovendien vindt hij dat het geld om vrouwelijke kunstenaars te stimuleren niet uit de „pot cultuur" maar uit de „emancipatiepot" moet ko men. „Dat gebeurt altijd als er iets wordt gedaan voor vrou wen in achterstandposities". Op de opmerking van VVD- raadslid A. Geertsema dat bij een gerichter aankoopbeleid „de kelders nog voller zouden komen te liggen met kunst werken", antwoordde Theos dat het overschot aan kunst werken niet zo groot is als ie dereen denkt: „De Kunstuitle nen in het land hebben een te kort aan werken". Zodra bekend is hoeveel geld de provincie beschikbaar stelt voor het kunstbeleid in Lei den, komt de gemeente met concrete voorstellen. Daarover wordt dan een inspraakavond gehouden. LEIDEN De bomen langs de stoep van De Sitterlaan worden vanaf 14 maart gekapt. De bo men worden gekapt na klach ten van buurtbewoners over de slechte staat van de stoep van de De Sitterlaan. Meerdere be woners kwamen ten val en bra ken ledematen. Dit kwam door uitstekende wortels van de bo- Het werk zal ongeveer vijf da gen duren. Begonnen wordt met de bomen aan de oneven zijde. Er wordt gewerkt vanaf het Kamerlingh Onnesplein richting Lorentzkade. Daarna worden, in omgekeerde rich ting, de bomen aan de even zij de geveld. Aansluitend aan het kappen worden de trottoirs op nieuw betegeld en de parkeer plaatsen gerepareerd. Dit werk duurt zo'n acht weken. Ter vervanging van de gekapte bomen worden in het plantsei zoen '88-'89 enkele kleinere bo men geplant. Gedurende het verwijderen van de bomen wordt de naastgelegen rijbaan voor het verkeer afgesloten. Om het verkeer om te leiden wordt de rijbaan aan de overzij de ingericht voor tweerichting- verkeer. Overigens wordt het groen in de middenberm zoda nig gesnoeid, dat het zicht voor automobilisten wordt verbe terd. Dit hard plastic etui met uitgekiende pennenset voor werk, school of thuis is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. Het bevat een balpen, vulpotlood, twee fineliners en een marker. Vul de bon in en doe'm vandaag nog - gratis - op de bus! I Noteer als nieuwe abonnee Ingaande Naam: I Postcode/plaats: i (voor controle bezorging) j I Daarna wordt bet abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen 123,74 I P kwartaal acceptgiro 170,93 Stuur als dank de schrijfsel naar Naam: Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon Ineen open envelop-postzegel niet nodig-naar I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VO Den Haeg yiNZj Ccidóc Qowiant -

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13