„Bezoek Lubbers zou steun zijn voor vredelievende Israëliërs" Nederland niet blij met campagne VS tegen FAO EeicLeSomcmt Ook mensenrechten ter sprake op NAVO-top P O hangt vlag niet halfstok ISRAËLISCH PARLEMENTSLID ZUCKER (VREDE NU): Georgiërs betuigen steun aan Armeniërs Koude campagne BUITENLAND WOENSDAG 2 MAART 1988 PAGINA 5 Berucht IRA-lid gedood door bom BELFAST Brendan Burns, één van de twee leden van het Iers Re publikeins Leger (IRA) die maan dag bij het plaatsen van explosie ven om het leven kwamen, was het meest gezochte lid van de organisa tie. Burns (33) werd onder meer ge zocht in verband met een hinder laag van de IRA bij Warrenpoint in County Down in augustus 1979, die aan achttien Britse soldaten het le ven kostte. Hij zou hebben meege werkt aan meerdere hinderlagen waarbij eveneens doden vielen. Burns en Brendan Morley (30) kwamen om het leven toen een bom te vroeg af ging. Walesa mag niet naar Australië WARSCHAU Lech Walesa krijgt geen paspoort om naar Australië te reizen, waar later deze maand een congres gehouden wordt van het in ternationale verbond van vrije vak verenigingen (IVVV). Dit heeft rege ringswoordvoerder Jerzy Urban giste ren verklaard. Walesa, die verlof had gekregen op de Leninwerf in Gdansk waar hij elektromonteur is, mag niet vertrekken ómdat het „tegen de be langen van Polen is" een papspoort te verstrekken aan de voorzitter van een verboden vakbond. Walesa heeft zeer teleurgesteld gereageerd op de afwij zing. BRUSSEL Op het hoofdkwartier van de NAVO in Brussel zijn staatshoofden en rege ringsleiders van de zestien NAVO-landen begonnen aan een tweedaagse top conferentie. De bijeenkomst is bedoeld om de eensgezindheid van het bondgenootschap te on derstrepen, met het oog op de mogelijke top van presi dent Reagan en partijleider Gorbatsjov, later dit jaar in Moksou. Hoewel voornamelijk zal worden gesproken over wa penbeheersing en ontwape ning, komen ook onderwer pen als de mensenrechten aan de orde. In de verschil lende visies op mensenrech ten ligt immers een kern van de spanningen tussen Oost en West. Tijdens de top zal zeker ook worden gesproken over het NAVO-budget. Het zit er niet in dat veel NAVO- landen dit jaar aan de afge sproken drie procent groei van hun defensie-budget zul len toekomen. In tegendeel, in sommige landen, waaron der de VS, zal op de defen siebegroting worden bezui nigd. De komst van de staatshoof den en regeringsleiders heeft in Brussel geleid tot uiterst strenge veiligheidsmaatrege len. Zo wordt president bege leid door driehonderd eigen veiligheidsagenten. Zijn au tostoet telt bijna twintig wa gens, waaronder die van het. team tegen sluipschutters, zijn bepantserde limousine en volgauto's, allemaal spe ciaal overgevlogen uit Was hington. LONDEN De Britse rederij P O, de moe dermaatschappij van European Ferries (vroe ger Townsend Thoresen) weigert zondag op al haar schepen de vlag halfstok te laten hangen in verband met de ramp met de Herald of Free Enterprise, precies een iaar geleden. Nabe staanden van de slachtoffers hadden hierom gevraagd. De rederij wees het verzoek af om dat Townsend Thoresen pas enkele weken vóór de veerramp van Zeebrugge door haar werd overgenomen. Al het TT-kaderpersoneel is vervangen door nieuwelingen, die nooit iets te maken hebben gehad met de tragedie. Op initiatief van P O reizen zondag wel een aantal nabestaanden naar Zeebrugge. FJffflfrt ttn Mn£ ttumumim MUI 10HUK MMOt SUH> tiaar met komen kijken,he1 i ïètf ROME Amerika schiet met scherp op de Wereld- voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenig de Naties (FAO) in Rome. Door geen bijdrages meer te betalen hebben de Amerika nen de 6.000 man tellende or ganisatie in een houdgreep ge nomen. Het wordt met de dag duidelijker dat de Amerikaan se actie er op gericht is de Li banese topman van de FAO, Edouard Saouma, tot aftreden te dwingen. Na de Unesco in Parijs, met zijn verfoeide topman M'Bow, nemen de Amerika nen de FAO op de korrel. In hun strijd tegen M'Bow kre gen de Amerikanen uitein delijk zoveel steun, dat de Afrikaan niet herkozen werd. Zal het ze ook lukken Saouma weg te krijgen? De Libanees is immers eind vo rig jaar voor een derde ter mijn van zes jaar herkozen. Mensen in de directe omge ving van de FAO-topman merken dat hij de laatste we ken steeds nerveuzer wordt. De FAO werkt met een jaar lijks budget van ruim een miljard gulden, waarvan de Verenigde Staten meer dan een kwart voor hun reke ning nemen. De Amerikanen hebben op dit moment echter al een schuld van een slordi ge 250 miljoen gulden bij de organisatie. Door middel van dat geldgebrek hoopt de re- gering-Reagan Saouma op de knieën te krijgen. V riendjespolitiek Volgens de VS heeft Saouma op grote schaal vriendjespoli tiek bedreven. Fred J. Ec- kert, de Amerikaanse verte genwoordiger bij de FAO: „Het is interessant om na te gaan hoeveel familieleden van landen vertegenwoordi gers bij de FAO baantjes bij de organisatie hebben gekre gen". Saouma heeft volgens zijn tegenstanders het perso neelsbeleid steeds georuikt als een machtig wapen voor de versterking van zijn posi tie. „Toen hij een tijd gele den in Nederland op bezoek was? had hij twee hoge FAO- banen te vergeven", zo beaamt een Nederlandse functionaris. Maar het is niet alleen het personeelsbeleid. De Ameri kanen wijzen ook op het zo genaamde Technische Hulp programma. Met de fondsen van het Technische Hulppro gramma kan FAO snel te hulp komen wanneer er er gens acute nood optreedt. Uiteindelijk beslist maar één man waar de miljoenen naar toe gaan: Saouma. Ook op die manier zou hij invloed en prestige kopen. De Amerikanen vergroten nu de druk op de ketel. Zij hebben een aantal andere landen, waaronder Enge land, Australië en Canada aan hun kant gekregen. Saouma komt daarom straks voor een simpele keuze te staan: of de FAO kapot laten gaan of de handdoek in de ring gooien. Voor de Liba nees lijkt het breekpunt be reikt wanneer hij door geld gebrek zou moeten gaan snij den in de vaste staf experts van de organisatie. Deze des kundigen, zo zei Saouma on langs, zijn „het kapitaal van de FAO De Nederlandse vertegen woordiger bij de FAO, Leo Hertog, ging onlangs met pensioen. Tijdens een af- scheidsborrel maakte hij dui delijk weinig waardering te hebben voor de Amerikaanse actie. „Een heel onaangena me zaak". „Het grote punt is: treiteren de Amerikanen net zo lang tot Saouma opstapt? Bij hoge FAO-beambten be staat de indruk dat Saouma uiteindelijk de handdoek in de ring zal gooien". Ook Nederland heeft enige moeite met de manier waar op Saouma de FAO leidt. Maar dat was niet de reden dat ons land vorig jaar zijn kandidatuur niet meer te steunen. Nederland be schouwt Saouma, ondanks alle kritiek op zijn regerings stijl, als een behoorlijk mana ger die de mammoet-tanker FAO met strakke hand leidt. Vooral landbouwminister Braks waardeert Saouma. Maar na twaalf jaar vond het kabinet het welletjes. Van Afrikaan Mensah werden nieuwe impulsen verwacht. ben de mensen genoeg van. Ze staan op en zeggen: luister naar ons! Maar het kost tijd voordat de PLO-leiders zich dat realiseren. Het is niet een voudig toe te geven dat je ge faald hebt, dat geldt ook voor onze Israëlische leiders". „Arafat faalt zolang hij ons recht op zelfbeschikking niet erkent, want zolang raakt hij zelfs niet in gesprek met ons, de progressieve partijen en Vrede Nu. Want ook wij pra ten niet met hem zolang hij ons bestaan niet erkent. Sha mir faalt omdat hij op zijn beurt weigert land op te ge ven in ruil voor vrede. Onge- lukkeriger hebben we nog geen antwoord op de vraag kunnen vinden met wie we het land moeten ruilen Jor danië, de PLO? Maar laten we ons voorlopig concentreren op de vraag hoe we de verschil lende partijen aan eenzelfde tafel krijgen". Niet kiezen De Nederlandse publieke opi nie, ooit goed voor onvoor waardelijke steun aan het be loofde land, geeft op dit mo ment de voorkeur aan de pa- lestijnen boven de Israeli, zo blijkt uit peilingen. Daar maakt Zucker zich ernstige zorgen over. „Omdat het onze eigen fout is, maar meer nog omdat ieder menselijk wezen beide partijen zou moeten on dersteunen. Dat kan, want ik doe het en ik ben jood en zio nist. Je moet voorstander zijn van zelfbeschikking voor Pa- lestijnen én joden. Je moet niet kiezen tussen die twee, ze hebben dezelfde rechten". Als premier Lubbers het daarmee eens is, doet hij er goed aan de viering van veertig jaar Israel bij te wonen en geen gehoor te geven aan de roep om de festiviteiten in Jeruzalem te boycotten, aldus Zucker. „Wat is het nut van een boycot? Dan heb je geen invloed. Laat jullie premier de goede repu tatie van Nederland gebrui ken om de vrede te bevorde ren. Dat kan hij beter vanuit Jeruzalem doen dan vanuit Den Haag. Als hij niet komt, verandert er zeker niets.. Maar als hij komt en spreekt, kan hij de vredelievende krachten een duwtje in de rug geven". STEVO AKKERMAN (Vervolg van de voorpagina) MOSKOU In kringen k van Russische dissidenten is vernomen dat in Tiblisi in de republiek Georgië de afgelopen week beto- gingen zijn gehouden om steun te betuigen aan de eis van bevolking van Na- gorno Karabach. Ook in Rostov en zelfs in Mos kou zouden pogingen onderno men zijn te komen tot solidari teitsbetuigingen aan de Arme niërs. Deze berichten zijn ech ter niet door onafhankelijke bronnen bevestigd. De hoofdstad van Azerbajd- San, Bakoe, de hoofdstad van 2 republiek Armenië, Eri- i wan, en Rostov in het zuiden van Rusland zijn momenteel voor buitenlanders afgesloten. Ook met Karabach is geen verbinding mogelijk. Het zou er nu overigens rustig zijn, na dat afgevaardigden van de be togers het afgelopen weekein de met partijleider Michaïl Gorbatsjov hebben gesproken. Deze zegde toe dat hij de kwestie zal bestuderen. Volgens woordvoerder Gerasi- mov in Moskou, die op zijn wekelijkse persconferentie werd overstelpt met vragen over Armenië, is de onrust het t gevolg is van een „fout" die 65 1 jaar geleden werd gemaakt. Toen werd Nagorno-Karabach bij Azerbajdzjan gevoegd. AMSTERDAM In 1947 stelde de Verenigde Na ties voor het mandaatge bied Palestina te verde len in twee naties: een joodse en een Palestijnse.» David Ben Goerion stem de met dit voorstel in, de Palestijnen wezen het af. Nu, aan de vooravond van het veertigjarig jubi leum van de staat Israel, liggen de kaarten omge keerd: de Palestijnen véchten voor een deel van Palestina, de Isreali- sche regering weigert die claim te honoreren. Ontvoerde VN-ambtenaren weer vrij in Bayrut BAYRUT De Unwra, de hulporganisatie van de Verenigde Naties in Liba non, heeft met grote op luchting gereageerd op de vrijlating gisteravond van twee van zijn medewer kers. De Zweed Jan Ste ning (44) en de Noor Wil liam Jorgensen (58) ston den vanmiddag al, wat bleekjes maar „in goede conditie" de pers te woord in een hotel in Oostbay- rut Waarom de Scandinaviërs 5 februari bij Sidon ontvoerd werden, is nog steeds niet dui- delijk. In een geschreven ver- j klaring liet de Libanese Orga nisatie van Revolutionaire j Cellen weten dat gebleken was ,t dat beide mannen „onschul- dig" waren. Zowel Jan Stening als William Jorgensen werk- e ten in Libanon voor Pale stijnse vluchtelingen. Kort na de ontvoering op 5 fe- f bruari besloot de Unwra zijn operaties in Zuid-Libanon gro- tendeels op te schorten. Over voortzetting van de operaties ,t moet volgens een woordvoer- der van de Unwra nader over- leg worden gepleegd. „We moeten bepaalde garanties hebben voor de veiligheid van p onze medewerkers hebben", n aldus een woordvoerder, e SUSKEENWISKE Raket Iraq raakt bijna Turkse premier TEHERAN De opgelaaide stedenoorlog tussen Iran en Iraq heeft bijna het leven ge kost van de Turkse premier Özal, die gisteren met een gro te delegatie op bezoek was in Teheran om over vrede te pra ten. Een Iraakse grond-grond- raket miste het hotel waarin Özal verbleef op een paar me ter en richtte grote schade aan. Na koortsachtig diplomatiek overleg wist Turkije Iraq ertoe te beweging zijn beschieting van Teheran een paar uur te staken. Totaal heeft Iraq de af gelopen 24 uur 19 raketten op Teheran afgevuurd. Twee Iraanse raketten troffen van morgen doel in Baghdad. DE EDELE ELFEN Heel onverstandig, vindt Ded- di Zucker, lid van het Israëli sche parlement. Gisteren was hij op uitnodiging van Neder landse „Vrienden van Vrede Nu" in Amsterdam om uit te leggen hoe „verantwoordelijk en gewetensvol" de opstande lingen te werk gaan en waar ompremier Lubbers vooral wél naar Jeruzalem moet. Als mede-oprichter van de Is raëlische vredesbeweging Vrede Nu en parlementslid voor de progressieve Burger rechtenpartij, gruwt Zucker van wat er op dit moment in zijn land gebeurt. Terwijl pre mier Shamir niets beters kan verzinnen dan geweld met ge weld te beantwoorden, pre senteert -Zucker (evenals de staat Israel geboren in 1948) een alternatief scenario. Sha mir moet de bezette gebieden opgeven, de PLO moet Israel erkennen, de westelijke Jor- daanoever moet wapenvrij blijven en de rest moeten de Palestijnen zelf maar weten: „Al sluiten ze een verbond met Mexico". Schokkend rapport Zes weken geleden kwam Zucker met een collega van de vijfmans-fractie van de Burgerrechtenpartij met een schokkènd rapport naar bui ten over de situatie in Gaza. Hoewel hij achteraf vindt dat hij nog wel wat scherper uit de hoek had mogen komen, zegt Zucker toch trots te zijn op zijn werk. „Wij hebben als eersten laten zien dat sommi ge soldaten uit sommige een- Dedi Zucker tijdens zijn toespraak In Amsterdam. Op de achtergrond leden van de Nederlandse afdeling van „Vrede Nu", die hem hadden uitgenodigd. FOTO: ANP heden het slaan met knuppels gebruiken als straf. Let wel, het is zeer legaal geweld te gen te gaan door te slaan. Maar het is onwettig te slaan als straf. Dat sommige Israe li's dat toch doen, heeft de mensen geschokt. Straf is een zaak voor de rechtbank, niet voor soldaten". Toch keert Zucker zich niet in de eerste plaats tegen de soldaten. Hun optreden is het gevolg van het beleid van mi nister Rabin, vindt hij. Ge weld tegen Palestijnen is geen ongelukkige incident, maar het gevolg van een politieke lijn. „De knuppel ligt in de handen van Rabin, niet in de handen van de soldaten. Het leger kreeg eerst helemaal geen orders en nu onmogelij ke. Het is oneerlijk, onverant woordelijk en gevaarlijk dit probleem op de schouders van het leger te leggen. Alleen po litici kunnen het oplossen, maar zij zijn vastgelopen en wentelen de zaak af op het le ger". Humanitair Mensen die zeer begaan zijn met het lot van Israel, in Ne derland en daarbuiten, heb ben de kritiek op het optre den van het Israëlische leger „eenzijdig" genoemd, zich verontwaardigd afvragend waarom aan Israel zulke hoge morele eisen worden gesteld en aan de rest van regio (men neme de martelingen in Sy rië, de uithongering van vluchtelingenkampen in Li banon) niet. Daar herkent Zucker zich niet in. „Ik wil beoordeeld worden aan de hand van westerse en huma nitaire criteria, want dat zijn ook de criteria waarmee ik zelf ook anderen beoordeel, of het nu gaat om Israel, Korea of Afganistan". Zucker gaat er vanuit dat de helft van zijn landgenoten de zelfde criteria hanteert en derhalve zoekt naar een dia loog met de Palestijnen. „Dat blijkt ook weer uit de jongste peiling van de krant Yedioth Ahronoth, volgens welke 51 procent van de bevolking vindt dat er onderhandeld moet worden. Wij van Vrede Nu zijn niet de enigen die ge schokt zijn, minstens de helft van de bevolking is geschrok ken van het gezicht in de spiegel die de media ons heb ben voorgehouden". „We hebben tijd nodig gehad om te ontdekken wat er pre cies aan de hand was", zegt Zucker. „Maar nu is duidelijk dat het niet gaat om relletjes, niet om demonstraties. Er is* een volksopstand gaande. Daar gaat het om. Het is een revolutie, een opstand van een natie. Goed georgani seerd, verantwoord uitge voerd. Het komt niet gemak kelijk over mijn lippen, maar ik moet toegeven dat onze vij anden zich hebben laten ken nen als verantwoordelijke en gewetensvolle mensen. Nee, niet door het gooien van ste nen. Maar door niet te schie ten! Dat is verbazend. Onge twijfeld beschikken ze over pistolen en geweren en toch hebben ze in die drie maan den nooit geschoten. En ver gis je niet: het gooien met ste nen is niet hun voornaamste activiteit. Dat is de actie van burgerlijke ongehoorzaam heid". Falende PLO Overigens komen de'palestii- nen volgens Zucker.niet al leen in verzet tegen de bezet ting („hoe gematigd die ook was") van Gaza en de weste lijke Jordaanoever, maar ook tegen de falende PLO-leiding. „De mensen in de bezette ge bieden zaten klem tussen de bezetter en hun eigen leiders. Die leefden buiten de gebie den en lieten zich van hot naar her vliegen. Daar heb- door Jo Wijnen WASHINGTON Het was zondagmorgen en we waren op verkiezingscampagne ergens in het noordoosten van de VS. Het was onbeschrijflijk koud en het licht van de dunne, bleke morgenzon lag bevroren op een dik pak sneeuw. We waren met een handjevol collega's op weg naar Bedford, een klein dorpje in het midden waarvan een kerk moest staan, alwaar presidentskandidaat Jack Kemp de zondagsdienst zou bijwonen. Bedford bleek uiteindelijk een handjevol hellingen te beslaan, waarop hier en daar een huis was gebouwd. Het houten kerkje stond op een zeer winderige heuveltop. Verkleumde cameramannen waren er op zoek naar stemmige beelden. Mensen van Kemps campagneteam liepen af en aan. Toen gebeurde er iets vreemds. Over de bochtige weg naderde een lange rij auto's, die voor het kerkje tot stilstand kwam. Uit een zwarte limousine stapte niemand minder dan presidentskandidaat Robert Dole en zijn echtgenote Elisabeth. Tot grote schrik van de Kemp-mensen liepen Dole en Elisabeth regelrecht naar de voordeur van het kerkje en gingen binnen. Twee kandidaten in een en dezelfde kerk! Het was geen religieuze, maar in elk geval wel een politieke ongerijmdheid. Omdat mijn soms zeer vreemde beroep mij noodzaakte op dat moment naar Nederland te bellen, klampte ik de koster aan, een man die door de gebeurtenissen volkomen was overrompeld. Ik mocht gebruik maken van het kantoortje van de dominee, dat zich onder het kerkje bevond. Het houten plafond boven mij kreunde onder de last van de kerkgangers. Ik hoorde de stem van de dominee, het hoesten van de kerkgangers, het schuifelen van voeten. Ergens boven mijn hoofd zat misschien wel de toekomstige president van de Verenigde Staten. Een paar minuten later stond ik weer voor de deur van de kerk, in de snijdende kou. Eerst kwam Dole naar buiten, gewoon in zijn grijze pak. Ik wilde hem iets vragen, maar ik werd omvergelopen door een overactieve cameraploeg. Toch was ik dicht genoeg bij hem om te zien dat hij zich op dat vroege ochtenduur al had laten schminken. Elisabeth lachte alleen en ze kreeg meteen vuurrode kou-vlekjes op haar wangen. Even later kwam Kemp te voorschijn, maar de cameraploegen dromden nog steeds rond de Dole's. Ik zag dat Kemp knarsetandend die kant uitkeek. Voor hem waren alleen een eenzame amateur met een piepklein video- cameraatje en een paar buitenlandse journalisten overgebleven, waarvan ik er een was. Kemp had zich niet geschminkt. En hij droeg een dikke jekker. Zijn vrouw stond klappertandend naast hem, de schouders tegen haar hals getrokken. Hier was duidelijk hoe wreed een presidentscampagne is. Dat kandidaten elkaar voor de voeten lopen en naar het leven staan. Als het een kandidaat goed uitkomt laat hij zich schminken, loopt hij gewoon in zijn pak, ook al is het 25 graden onder nul en lacht hij tegen de verdrukking in. Hij graait de aandacht weg van een collega die hij vervolgens „'mijn vriend" noemt, of schuift zijn vrouw naar voren in een frivool mantelpakje, waarin ze alleen maar een longontsteking kan oplopen. Toen Kemp en Dole goed en wel vertrokken waren, zag ik pas hoe mooi het in Bedford was. Zonder de twee presidentskandidaten was het een soort kerstkaart vol met helder winterlicht, hoog oprijzende sparren, witte huizen, boerenschuren en sneeuw. Lang kon ik er niet van genieten. We moesten een eindweegs naar het noorden om met de verkiezingstrein van Jesse Jackson mee te reizen. oen we vertrokken luidden de klokken van het kerkje over de besneeuwde heuvels. De wreedheid van de campagne loste op in het ijle gebeier. De limousines waren achter de heuvels verdwenen. Een eindje verderop bewogen de dominee en de koster zich voorzichtig voort over de met sneeuwkorsten bedekte weg. Het begon alweer stil te worden in Bedford.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5