„Liever prijsverlaging dan zegels" m349r. Geding door ex-directeur tegen Inf okab aangespannen Nieuw sociaal stelsel vorm van „stervens begeleiding" CONSUMENTENBOND NA ACTIE „WEDDEN DAT": Ambassadeur Zuidafrika op het matje geroepen Protest verpleegkundigen tegen tv-serie Tl BINNENLAND £eidóc Courant woensdag 2 maart i988 pagina 3 DEN HAAG „Wij merken dat het ver schijnsel van zegels en waardebonnen verstrek ken en sparen weer toe neemt, nadat het een tijdje „uit" is geweest", zegt een woordvoerder van de Consumenten bond ruim een dag na de rechtstreekse uitzending van „Wedden dat". Zoals bekend werden in dat televisieprogramma vele postzakken aangesleept met miljoenen zegels en waardebonnen, die bij allerlei bedrijven zullen worden verzilverd in het kader van de actie „pe- geltjes voor zegeltjes". Zo betitelde Jos Brink ten minste zelf de oproep van Unicef-vrijwilligster Anneke de Bruin uit Zoetermeer om televisie kijkers thuis de keuken- laden leeg te laten halen. Met de daarin gevonden „vergeten" zegels en bonnen zouden 300.000 Libanese kinderen van schoenen kunnen worden voorzien. Hoewel de Consumenten bond zich ervan bewust is dat de bedrijven zegels verstrek ken vanwege de klantenbin ding, zou men toch het liefst zien dat dit systeem werd af geschaft. „De bedrijven ver disconteren hef in de prijs van de artikelen, dus de con sument betaalt het uiteinde lijk zelf. Laten ze toch die hele rim-ram vergeten en ge woon de prijs verlagen". Dat is kennelijk gemakkelij ker gezegd dan gedaan, want het verstrekken van toegif tartikelen is al bijna net zo oud als de weg naar Rome. In het jubileumboek van Douwe Egberts wordt er zelfs een apart hoofdstuk aan gewijd onder de titel „Geschenken Het geschenkensysteem van Douwe Egberts ging eind 1924 van start met de serie kinderboekjes „De avonturen van Flip en Flap". Koffie- en theedrinkers leerden al slurpend alles over de twee onsterfelijke hondjes. Rechts: Ook bij Albert Heijn werkt men al sinds jaar en dag met spaarzegels. foto's: pr onderhouden de -vriend schap". Hierin valt te lezen dat het geschenkensysteem van Dou we Egberts eind 1924 van start ging met de serie kin derboekjes „De avonturen van Flip en Flap". Deze twee hondjes werden onsterfelijk door een uitspraak van Jan Raas vóór de nationale wie lerkampioenschappen op de weg die in 1984 in Zuid-Lim burg werden gehouden. Op de vraag van een radiover slaggever om nu eens twee kanshebbers voor de proftitel te noemen, kwam hij met het verrassende antwoord: „Flip en Flap misschien". Na de kinderboekjes kwam Douwe Egberts met gekleur de (dieren)plaatjes en in fe bruari 1930 verscheen de eer ste geschenkenlijst. Zeer be kend werden ook de albums geschreven door A. Viruly en de later uitgegeven landen- albums. In de op 1 maart 1956 van kracht geworden Wet Beperking Cadeaustelsel werd echter bepaald dat slechts „brancheverwante" voorwerpen als toegift-arti kelen mochten worden ver strekt. In de nieuwe versie van deze wet, die op 1 janua ri 1979 van kracht werd, stond bovendien dat de ge schenken moesten worden voorzien van een reclame- kenmerk. Veelgevraagde ar tikelen werden bij koffie- en theeverkoper DE de koffie zetapparaten, thee- en koffie potten, maar bijvoorbeeld ook (wand)koffiemolens, roomstellen en theemutsen. Eenmalig bedrag Publiciteitsman Groen van DE wil op dit punt even op de zegeltjesactie van „Wed den dat" inhaken. „Bij ons systeem kunnen de waarde- punten niet tegen geld worden ingewisseld. Wij han teren de waardepunten al leen als rekeneenheid om ar tikelen (goedkoper) te kun nen verstrekken. Daarom is Douwe Egberts ook niet wet telijk verplicht de ingezon den punten te verzilveren. Natuurlijk heeft deze actie van Jos Brink wel onze sym pathie en dat hebben wij ook laten merken door een een malig bedrag van 250.000,- beschikbaar te stellen". Eenzelfde bedrag gaf Albert Heijn als .positief gebaar'. „Volgens de eerste schatting zaten er 2 miljoen AH-zegels in de postzakken", aldus een woordvoerder van dit Zaan- damse concern. Die zegels zouden een waarde van f 200.000,- vertegenwoordi gen, aangezien ieder (koop- )zegeltje een waarde heeft van 10 cent. Ook hier iets over de histo rie: In 1955 ging dit kruide- niersbedrijf met het systeem van koopzegels van start. Bij besteding van één gulden aan kruidenierswaren werd en wordt de klant in staat ge steld een zegeltje te kopen. Nog steeds geldt dat na het volplakken van een boekje met 490 zegels (een gespaard bedrag van 49 gulden) de klant 52 gulden terug krijgt. „Dat is dus 3 gulden extra en dat betekent een rente van 16 procent. Dat krijg je bij geen enkele bank". Dat deze spaarmogelijkheid door de jaren heen overeind is gebleven komt ook door het feit dat Albert Heijn geen enkele moeite heeft met deze formule. De AH-woordvoer- der: „De consument doet een investering in ons bedrijf. Het geld van de zegels gaat in een aparte pot. Dat potje staat ook in het jaarverslag vermeld. Zodra men een boekje inlevert, wordt het geld gewoon uitgekeerd. Wij hebben daar geen problemen mee, omdat onze klanten ge lukkig nooit allemaal tegelijk daarmee komen. De praktijk wijst uit dat de mensen de boekjes „oppotten". Decem ber is bijvoorbeeld een druk ke maand voor uitbetalen". Nu krijgt deze grootgrutter dus wél vele zegeltjes tegelijk te verzilveren. Men is daar ook niet kinderachtig in. Wel is men blij dat alle verzamel de zegels en waardepunten na het sluiten van de actie onder notarieel toezicht worden vernietigd, want als de pegeltjes zijn verstrekt, moeten de zegeltjes uiteraard niet opnieuw in de roulatie komen. RITA RAS Borsele zoekt nieuwe plaats voor radioactief afval BORSELE t— Er moet een nieuw onderzoek komen naar - de mogelijkheid om de CO- VRA, de instantie die al het radioactief afval uit Nederland wil verwerken en opslaan bij de kerncentrale in Borsele, op een andere plaats te vestigen. Dat heeft een meerderheid van de gemeenteraad van Bor- sele gisteravond beslist. De raad steunde hiermee de motie die door de VVD-fractie was ingediend en die door de SGP' en het CDA mede was onder tekend. De motie vraagt twee maanden de tijd voor een hieuw onderzoek naar de ge wenste vestigingsplaats. Een PvdA-motie waarin werd ge vraagd volledig nee te zeggen tegen de COVRA-vestiging in Borsele, kreeg alleen de steun van de eigen fractieleden. De bewoners in Borsele hebben grote problemen met de opslag van het radioactief afval op een afstand van 750 meter van de dorpskern. Lichtgewicht Brother naaimachine Kan borduren, appliceren, maakt knoopsgaten en zet ritssluitingen in. towel geschikt voor rechte- als zig-zag steken. Instelbare steeklengte en -breedte DE KNOLLEN DEN HAAG Staatsse cretaris De Graaf van so ciale zaken en werkgele genheid voelt zich „ge griefd" door de inhoud van een zwartboek, ge wijd aan de herziening van de sociale zekerheid. Hij heeft dat gezegd tij dens een gesprek dat hij gisteren met de samen stellers van het zwartboek had. Volgens dat zwart boek ademt het nieuwe stelsel de sfeer van „haastwerk, afgeraffeld- heid, doordouwerij en op- lapperij" en laat het zich nog het beste vergelijken met „een vorm van ster vensbegeleiding". De samenstellers, 22 veront ruste organisaties, zeggen dit „onvergeeflijk te vinden te genover mensen die van een uitkering moeten leven". Naar hun mening gaat De Graaf uit van het principe „laat het volk even uitrazen; daarna accepte ren ze hun leed eenvoudiger, waarop een totale berusting zal volgen", aldus de letterlijke tekst van het zwartboek. De Graaf heeft er tijdens het on derhoud geen geheim van ge maakt „weinig vertrouwen" in de kwaliteit van de gegevens uit het zwartboek te hebben. Districtsbestuurder Bart Top van het CNV en Klazina Bos- ker van de Rechtswinkel in Staatssecretaris de Graaf foto: dijkstra Groningen overhandigden het zwartboek gisteren aan voor zitter Kraaijeveld-Wouters (CDA) vari de vaste kamer commissie voor sociale Zaken en werkgelegenheid. De com missie vergadert vandaag over de wijze waarop de ervaringen met het nieuwe stelsel doorge licht kunnen worden en „de kinderziektes uit het stelsel te halen zijn", zoals mevrouw Kraaijeveld het uitdrukte. Zij erkende dat „wellicht hier en daar verbeteringen nodig zijn". Het zal echter van een groot scheeps onderzoek naar de werkwijze van het nieuwe stelsel afhangen in welke mate verbeteringen te verwachten zijn. Voor dat onderzoek, dat circa vijf jaar in beslag zal ne men, wil De Graaf in totaal twintig miljoen gulden uit te trekken. Ook dat onderzoek komt vandaag in de commissie aan de orde. DEN HAAG De ambas sadeur van Zuidafrika is gisteren ontboden op het ministerie van buiten landse zaken. Hem werd te verstaan gegeven dat Nederland zich „zorgen maakt" over de maatrege len door de regering in Pretoria van zeventien anti-apartheidsgroepen. Het verbieden van alle politie ke activiteiten door organisa ties als het UDF en de zwarte vakcentrale Cosatu vormen „een nieuwe hindernis op weg naar de zo noodzakelijke dia loog". Zij betekenen zelfs een stap terug, aldus het ministe rie. De oppositie toonde zich in de Tweede Kamer niet erg onder de indruk van dit optreden van de regering. Het PvdA- kamerlid Ter Beek vroeg om een krachtig, eigen „signaal". Premier Lubbers, die de in het buitenland verblijvende minis ter Van den Broek verving, wees erop dat Nederland al in EG-verband heeft geprotes teerd tegen de jongste maatre gelen van de Zuidafrikaanse regering. De EG-commissie is ook druk doende het effect van de reeds tegen Zuidafrika genomen economische straf maatregelen te bestuderen. In beginsel is Nederland wel be reid rechtstreeks hulp te bie den aan de getroffen organisa ties. Maar gezien de financiële situatie van de regering is het niet verstandig „verwachtin gen te wekken", aldus Lub bers. DEN HAAG Verpleeg kundigen uit het hele land hebben in een brief aan de TROS geprotes teerd tegen de televisiese rie Medisch Centrum West van deze omroep. De verpleegkundigen vinden dat in de serie een totaal verkeerd beeld word ge geven van hun vak. Ze vinden dat het kijken er naar „vernederend" en „ethisch onverantwoord". Het protest is een initiatief van studenten verpleeg kunde in het rk-zieken- huis te Groningen en de Hogeschool Oost-Neder land in Hengelo. Vertoning in de ontspannings ruimten van de ziekenhuizen is niet aan te bevelen. „Zeker niet als je de volgende dag zelf naar de operatiekamer moet", denkt Jenny Mulder. „In de serie is de manier waarop pa- tienten worden benaderd echt heel slecht. Maar in de prak tijk betekent het vak van ver pleegkundige keihard werken. We zijn juist heel erg met de patiënten begaan". Het hoofd drama van de TROS heeft als reactie gezegd dat het gewraakte programma te vergelijken is met een poli tieserie, waarin duidelijk te zien is dat die niet overeen komt met de werkelijkheid. De verpleegkundigen vinden juist dat Medisch Centrum West de indruk wekt dat het er in werkelijkheid ook zo toe gaat. Vooral de wijze waarop de hele beroepsgroep wordt af gebeeld vinden ze hemelter gend. Temeer daar verpleeg kundigen hard werken om het imago van hun beroep te ver beteren. Burgemeester van Eindhoven Eindhoven heeft een nieuwe burgemeester. Gisteren werd prof. dr. J. van Kemenade geïnstalleerd als eerste burger van de lichtstad. Minister Deetman van onderwijs feliciteert hier de man die ooit zelf onderwijsminister wa?. foto anp Raad van State: afwijzing asiel Tamils terecht DEN HAAG Tamils hebben als groep op Sri Lanka onvol doende vervolging te vrezen om in Nederland als vluchte ling te worden erkend. De staatssecrtaris van justitie heeft een alleen daarop geba seerd verzoek om asiel dan ook terecht afgewezen. Er zijn geen politieke redenen om de Tamils niet terug te sturen naar hun land. Dat heeft de Raad van State gisteren be kend gemaakt. De Raad deed uitspraak in een beroep dat acht Tamils hadden aangete kend tegen hun afwijzing als asielzoekers. Twee van hen werden op formele gronden voorlopig nog toegelaten; de overige zes komen niet voor een verblijfsvergunning of vluchtelingenstatus in aan merking. ADVERTENTIE HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOOR T TE LAAT IS. van 9 lót 21 uur Kwart miljoen meer vakanties op de boot LEIDSCHENDAM Neder landse toeristen besteden meer vakantietijd aan watersport activiteiten. Zowel de aantal len vakanties met een boot als de activiteiten op en rond het water hebben vorig iaar een stijgende lijn vertoond. De be langstelling voor surfen is licht teruggelopen, zo meldt het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT). Ten opzichte van 1986 werden vorig jaar circa 250.000 vakanties meer op de boot doorgebracht: een miljoen tegenover 750.000. Roei-, zeil- en kanovakanties vertoonden een toename van 750.000 naar 800.0Ó0. Het aan tal vakanties waarin werd ge surft daalde licht, met 10.000 tot 350.000 Dr. Lucas Reijnders hoogleraar AMSTERDAM Dr. Lucas Reijnders van de Stichting Natuur en Milieu is be noemd tot hoog leraar aan de in terfacultaire vakgroep Milieu kunde van de Universiteit van Amsterdam. Reijnders zal zijn leerstoel twee dagen per week bezetten. HAARLEM Het ka belkrant-bedrijf Info- ar kab is door zijn voorma- et lige directeur R. Stibbe -d voor de rechter ge- ij- daagd. In een kort ge- ding dat vandaag voor a* de Haarlemse recht op bank diende, eiste Stib be be dat hij door zijn vroegere werkgever wordt gerehabiliteerd en dat een aantal finan ciële gegevens over het bedrijf worden vrijge geven. Infokab heeft hem ten on rechte aan de dijk gezet, zo vindt Stibbe. Volgens het sinds kort in Haarlem ge vestigde Infokab zou Stibbe ondernemingscijfers hebben vervalst. De voormalige di recteur beschuldigt Infokab op zijn beurt van smaad. In fokab verzorgt op tal van kabelnetten in ons land een kabelkrant, onder meer in het Westland, Amersfoort, Alkmaar en Leeuwarden. De exploitatie verloopt niet zonder problemen, hetgeen verband houdt met tegen vallende advertentie-in komsten. In de Rijnstreek (waaronder Koudekerk a.d. Rijn, Hazerswoude, Alphen aan den Rijn, Boskoop en Bodegraven), begint Info kab binnenkort met een ka belkrant. Postbus 51 niet bestemd voor politieke partijen DEN HAAG „Postbus 51", het tv-programma van de overheid, is niet beschikbaar voor politieke partij en. Er kan dus ook geen sprake van zijn dat CDA, PvdA en VVD gezamenlijk via deze tv-spots campag ne gaan voeren om de burgers op te wekken lid te worden van een partij. Dit bleek gisteren in de Twee de Kamer uit antwoorden van minister Van Dijk (bin nenlandse zaken) op verontruste vragen van PPR- fractievoorzitster Ria Beckers. „De suggestie (van CDA-voorzitter Van Velzen, red.) het medium te ge bruiken voor politieke partijen spreekt mij niet aan," aldus de bewindsman. Als CDA, PvdA en VVD via de omroep hun ledentallen willen opvijzelen, moeten zij maar gebruik maken van hun eigen „zendtijd voor po litieke partijen". De overheid moet in dit soort zaken „de uiterste terughoudenheid" betrachten, vindt Van Dijk. STAATSSECRETARIS GEGRIEFD

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3