Herkansing voor Peter Larsson TOTO Ciidóe Courant WINTERSPELEN OOK IN DE TOEKOMST ZESTIEN DAGEN Zes spelers FC Utrecht in Olympische selectie Schaakpartij om een auto Italiaanse voetballers dreigen met staking ZWEEDSE VOORSTOPPER MET AJAX WEER IN EUROPA CUP Veld Young Boys ligt er slecht bij Spelersgroep FC Den Haag bespreekt nederlaag KNSB neemt Van 't Oever in bescherming SPORT DINSDAG 1 MAART 1988 PAGINA 7 Portugese GP naar Spanje verplaatst GENEVE De Internationale Motor sport Federatie (FIM) heeft maandag besloten de Grote Prijs van Portugal voor wegmotoren, op 1 mei in Estoril, van de kalender te schrappen en de wedstrijd naar het circuit in Jerez de la Frontera (Spanje) te verplaatsen. De beslissing van de FIM volgt op het uitblijven van de aangekondigde ver beteringen aan het circuit van Estoril. De Portugese baan had in januari ge keurd moeten worden, maar de werk zaamheden zijn nog steeds niet uitge voerd. Australië mag in 1989 voor het eerst in de geschiedenis een Grand Prix wegrace organiseren. Phillip Island krijgt de primeur. CALGARY De Olympische Winterspelen zullen ook in de toekomst zestien dagen in beslag nemen. Dat verklaarde Juan Antonio Samaranch, voorzitter van het Internationale Olympi-. sche Comité, gisteren in Calgary. „We hadden die zestien dagen hier heel hard nodig", zo zei de Spanjaard, die de daags tevoren afgesloten Winterspelen de beste uit de historie noemde. In het verleden duurden de Winterspelen vier dagen korter. Samaranch verklaarde voorts, dat een evenement als de Olym pische Winterspelen het verdient een groter scala van sporten op het programma te krijgen. Volgens de Spanjaard is de kans groot, dat het vrije stijl skiën op de volgende Winterspelen, van 1992 in Albertville, officieel zal worden toegelaten. Over het grote aantal deelnemers met geringe kwaliteiten op de diverse nummers zei Samaranch: „Hier ligt een taak voor de federaties. Zij moeten een strenge controle uitoefenen in hun takken van sport. Het zou bij voorbeeld ook beter zijn als bij het rodelen en het bobslee de beste deelnemers het eerst starten". ZEIST FC Utrecht is sterk vertegenwoor digd in de selectie van het Olympisch elftal voor het kwalificatie-duel op 9 maart in Gro ningen tegen Italië. Van Ede, Verrips, Plomp, Frëser, Van der Meer en Van Loen vormen het grootste clubblok. Voor Nederland telt op 9 maart alleen winst op de koploper in de groep. Bij een gelijkspel of nederlaag is de ploeg uitge schakeld in de strijd om een plaats in Seoul. De selectie bestaat uit: Van Ede, Verrips, Plomp, Van der Meer, Fraser en Van Loen (FC Utrecht), Van Dijk, Boekweg, Roossien en Verkuyl (FC Groningen), De Goeij en Ellerman (Sparta), Blatt- ler en Suvrijn (Roda JC), Peeper (Haarlem) en Meijer (Ajax). KÖLN Wereldkampioen scha ken Gari Kasparov heeft besloten zijn titel zo goed als mogelijk ten gelde te maken. Gisteren maakte hij in de Westduitse stad Köln be kend, dat hij eind oktober een tweekamp zal spelen met als inzet voor de winnaar een auto ter waarde van ongeveer 50.000 gul den. Tegenstander van 24 tot en met 30 oktober is de Westduitse kampioen Vladimir Hort. Er staan slechts drie partijen op het pro gramma. Volgens de Sovjetrus is de tweekamp het begin van een reeks van dergelijke ontmoetin gen. Boycot bedreigt EK driebanden SAARBRUECKEN De Europese titelstrijd drieban den in de Deense stad Vejle, van 10 tot en met 13 maart, dreigt getroffen te worden door een boycot van Europa's sterkste spelers. De vier leden van de proforganisatie BWA, waaronder Rini van Bracht, hebben de CEB in een telex een ultimatum ge steld. Daarin eisen de vier onder leiding van de Belg Ceule- mans dat de Westduitser Muller alsnog wordt toegelaten tot de strijd in Vejle. Het ontbreken van Muller heeft te maken te hebben met een ruzie hem Muller en de Westduitse bond, die Muller als lid heeft geschorst. „De Europese bond heeft dat blijkbaar overgenomen", aldus Ceulemans. „Maar dat kan helemaal niet. Wij eisen van de CEB, die de eerste ver antwoordelijke voor de gang van zaken is, dat Muller wel mee mag doen. Voor vrijdagnacht 00.00 uur willen wij een antwoord hebben. Mag Dieter dan nog steeds niet aan het Europees kampioenschap deelnemen, dan blijven de vier BWA-spelers uit Vejle weg". ROME De voetballers uit de serie A in Italië dreigen op 17 april te sta ken. Voorzitter Sergio Campana van de spelers- yakbond verklaarde giste ren dat de Italiaanse voet balbond afspraken met de spelersorganisatie heeft geschonden. Volgens Campana was de bond akkoord gegaan met de regeling geen buitenlanders in de tweede divisie toe te staan. De Italiaanse voetbalbond be paalde vorige week, dat de tweede-divisieclubs vanaf vol gend seizoen één buitenlandse speler mogen opstellen. De vakbond stemde onlangs in met de komst van een derde buitenlander bij de clubs in de Série A, maar stelde als eis dat dé clubs in de lagere klassen louter Italiaanse spelers onder contract mogen hebben. De spelersorganisatie is bang, dat door de nieuwe regeling de doorstroming van jonge Itali aanse talenten in gevaar komt. Campana zei dat de staking doorgaat als de Italiaanse bond de eerder gemaakte afspraken niet nakomt. Sportwereld Voetbal Eerste-di visie club Excelsior heeft besloten het contract met oefenmees- ter Henk Wullems aan het einde van dit seizoen niet te verlengen. De Rotterdamse club wil gezien de financiële situatie af van een full-time trainer. Tennis Michiel Schapers bezet na zijn finaleplaats in Metz de achtste plaats in de stand van het Grand Prix- circuit van dit jaar. De Rot terdammer heeft 538 punten. Eerste is de Zweed Mats Wi- lander (1200), voor zijn land genoot Stefan Edberg (948). Schapers staat vlak achter Ivan Lendl (Tsj), die vijf punten meer heeft verza meld in dit voor het tot nu toe nog niet zo succesvolle jaar. BERN Peter Larsson ziet het Europa Cup II- avontuur van Ajax als een herkansing. De 26-ja- rige Zweedse centrum- verdediger, die vorig sei zoen met IFK Göteborg de UEFA-Cup veroverde, kreeg luttele maanden geleden te maken met de keerzijde van de medail le. Het Deense Bröndby maakte al in een vroeg stadium een eind aan de Zweedse aspiraties. Die vroege eliminatie zit de ambitieuze Scandinaviër behoorlijk dwars en hij liet in Berri, waar Ajax vanavond in de kwartfi nale aantreedt tegen Young Boys, dan ook we ten alles te geven om niet nóg eens uit het Europese bekertoernooi gekegeld te worden. „Wij moeten gewoon verder komen. Ook al, omdat de compe titie niet meer interessant is", vindt de Zweed. Peter Larsson werd in decem ber aangetrokken door de in middels opgestapte technisch directeur Johan Cruijff. De Zweed behoort vanaf zijn eer ste duel tegen AZ wekelijks tot de uitblinkers in het overi gens stroef draaiende elftal. Daarmee is zijn eerste doel bereikt. De volgende stap is om de Nederlandse taal zo snel mogelijk machtig te worden. Vandaar dat hij' zich in het vliegtuig naar Bern en in het Zwisterse hotel zoveel mogelijk afzondert van de rest. De studieboeken genie ten de voorkeur. Larsson: „Sommige mensen vinden, dat ik overdrijf met een stu die Nederlands, omdat ik vrij goed Engels spreek. Maar ik wil ook weten waarover mijn ploeggenoten het met elkaar hebben. En het is de bedoe ling dat ik een paar jaartjes in Nederland blijf". Van heimwee is dan ook geen sprake, ook al moet de Zweed zijn eigen boontjesdoppen. Moederziel alleen woont hij in een flatje in Diemen. Zijn verloofde studeert in Londen en komt pas over een jaar naar Nederland. „Of ik steun heb aan mijn ploeggenoten Jazeker. De opvang bij Ajax was perfect. Vanaf het eerste moment betrokken de jongens mij overal bij. Heel af en toe ga ik ook wel eens een hapje eten met een ploeggenoot, maar meestal moet ik mijzelf redden. Ach, dat hoort bij het leven van een voetballer". De afgelopen weken had de eenzame Larsson overigens genoeg om handen. Zoals het volgen van de Olympische Spelen, waarbij hij intens ge noot van de prestaties van zijn landgenoten. „Ze zeggen van de Zweden, dat zij zo „cool" zijn, maar dat is niet in alle gevallen zo. Ik denk dat het erg belangrijk is dat wij er geen moeite mee hebben on der druk te presteren. De ten nissers zijn daar bijvoorbeeld erg sterk in, maar ik heb ook veel bewondering voor een man als Gustafsson, die alles alleen moet opknappen. Ik genoot ervan dat hij tweemaal goud won, maar eerlijk ge zegd interesseer ik mij niet voor schaatsen". Mis „Het Zweedse voetbal is de laatste jaren een behoorlijk stuk vooruit gegaan", vindt Larsson. „Er loopt veel talent bij ons, al zullen de beteren steeds naar het buitenland vertrekken. Op zich een goe de zaak, want door te spelen in zwaardere competities word je alleen maar beter. Het is jammer dat wij het EK niet gehaald hebben. Op het beslissende moment ging het mis. Wij hadden gewoon onze laatste thuiswedstrijd moeten winnen van Portugal. Helaas verloren we met 1-0 en gin De nieuwbakken Ajacied Peter Larsson (geheel rechts) met een aantal van zijn ploeggenoten In de Zwitserse sneeuw De blonde Zweed wordt geflankeerd door John Bosman en Danny Hesp (staand) en Danny Blind en John van t Schip (gehurkt). BERN Met man en macht wordt er vandaag in het Wankdorf stadion, waar Ajax vanavond het eerste duel in de kwartfinale van het Europa Cup li-toernooi speelt tegen Young Boys, ge werkt om het veld sneeuw vrij te maken. Gisteren lag de grasmat in Bern bedekt onder een laagje sneeuw. De bovenlaag van het veld, waarop FC Den Haag een ronde eerder sneuvelde, is erg zacht. „Maar deze wed strijd móet gewoon door gaan", aldus Alexander Mandziara, de trainer van Young Boys vanmorgen. „Uitwijkmogelijkheden zijn er immers nauwelijks". De situatie in Bern doet denken aan die in Malmö, waar een jaar geleden het duel Malmö FF-Ajax werd afgelast, omdat een ijslaag voetballen onmogelijk maakte. Dat duel kon pas tien dagen later worden in gehaald. FOTO: ANP gen we vervolgens onterecht de boot in tegen Italië. Geluk kig zijn we wel uitgenodigd voor een sterk bezet vier-lan- dentoernooi dat over enkele maanden in West-Berlijn wordt gehouden. We spelen tegen West-Duitsland, de Sov jet-Unie en Argentinië. Dat is natuurlijk fantastisch. Ja, ik zal er zeker bij zijn. In mijn contract met Ajax is door de Zweedse bond laten opnemen, dat ik voor interlands vrijaf krijg. En natuurlijk is dat ook mijn eigen wens". De eerste weken in Amster dam waren bepaald niet de rustigste. „Dat kun je wel zeg gen", meent Larsson. „Ik was hier amper twee weken toen Johan Cruijff vertrok. Dat vond ik jammer, want ik dacht veel van hem te kun nen leren. Hij was de beste ter wereld. Ik heb vroeger veel van Cruijff op tv gezien. Sinds zijn vertrek hebben we ineens te maken met drie trainers, maar het is wel dui delijk dat Barry Hulshoff „the big boss" is. Hij doet de wed strijdbesprekingen en leidt in feite de trainingen ook. Voor een verdediger is het fijn om met iemand als Hulshoff te werken. Nee, ik wist niet dat hij vroeger een goede voor stopper was, maar van veel kanten heb ik al gehoord, dat hij een belangrijke speler was. Van het oude Ajax ken ik ei- v 1:jk alleen Cruijff maar. .ris Ajax op tv was, keek ik maar naar één speler". „Vanavond start Ajax als fa voriet en dat is altijd gevaar lijk. Omdat er twee Zweden bij Young Boys spelen (inter national Björn Nilsson - die er vanavond niet bij zal zijn - en „Hasse" Holquist, red.) zond de Zweedse tv regelmatig beelden uit van deze club. Wat ik gezien heb, was zeker niet slecht. Het grootste ge vaar is onderschatting". Een voordeel voor Ajax kan zijn, dat de Zwitsers in december voor het laatst competitiever plichtingen hadden. „Hier hebben ze hetzelfde probleem als in Zweden. In deze perio de van het jaar, kwamen wij altijd wat scherpte tekort. Hadden dan ook een hekel aan ploegen, die in een vroeg stadium stoorden, want dan bleef je lopen". RICHARD TANNHAUSER DEN HAAG De spelersgroep van FC Den Haag heeft gister middag om de tafel gezeten om te praten over het tegenvallende resultaat van zondag bij FC Den Bosch (1-0). Duidelijk werd dat de nu nadrukkelijk in degradatiegevaar verkerende profsvoet ballers behoefte hebben aan zekerheid omtrent de toekomst. Zij willen zo snel mogelijk weten wie trainer Pim van de Meent zal opvolgen en vooral.is duidelijkheid gewenst omtrent het al of niet vertrekken van spits Remco Boere. Voorzitter Stoop heeft nog niet toegestemd in een voortijdige transfer van Boere naar Spanje en hij lijkt er bij Van de Meent op aan te sturen dat aanstaande zondag in het thuisduel tegen Ajax twee spitsen worden opgesteld (Boere en aankoop Byrne). De vernieuwde Noord-tribune in het Zuiderpark-stadion zal zondag bij het competitieduel tegen Ajax voor het eerst zijn geo pend. FC Den Haag rekent op de komst van zo'n duizend Am sterdammers, die zullen worden ondergebracht in het zoge naamde rellenvak op de verder gesloten blijvende Oost-tribune. Pikant gegeven is dat de opening van de gerenoveerde tribune uitgerekend plaatsvindt bij FC Den Haag - Ajax, het duel dat vandaag precies een jaar geleden moest worden gestaakt vanwe ge ongeregeldheden tussen beide supportersgroepen. Die rellen vormden de directe aanleiding tot de verbouwing van het tribu nedeel. Sportprijsvragen DEN HAAG De prijsverde ling van de sportprijsvragen van het afgelopen weekeinde is als volgt: Lotto 8: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 1 x 300.000,00; 3e prijs: 51 x ƒ4.892,00; 4e prijs: 3.612 x ƒ69,00; 5e prijs: 62.581 x /"5.00. Toto 8: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: 60 x ƒ280,30; 3e prijs: 727 x f 57,80. Toto-gelijk 8: le prijs: geen winnaar; 2e prijs: geen winnaar; 3e prijs: 4 x 420,90; 4e prijs: 228 x ƒ11,40. „Toen ik trainings-coordina tor was wilden alle bondstrai- ners dat ik Wil Westphal er uit gooide. Ik ben voor hem in de bres gesprongen, want hij mag dan wel een moeilijke jongen zijn, hij verstaat zijn vak. Neem Theo Kerste, de Trainer van Elly van Hulst, éèn hopeloos geval vind ik persoonlijk, maar zijn pupil 'Elly levert wél prestaties. 'Daar neem ik mijn petje voor ;hf". (Voormalig: trainings-coor dinator Herman Buuts van de KNAU in Het Parool) f.In Hooghalen was ik ook klasseleraar van Desi Bouter- se. hij was beroepsmilitair, sérgeant. Hij volgde bij mij een opleiding tot sportinstruc- teur. Ja, hij heeft het gehaald, laat ik je dit zeggen, Desi Bou- terse was een fantastische jon- 'gen. Hij was prettig in de om gang, stelde zich altijd heel bescheiden op en was beslist geen harde jongen". (Hans Westerhof, toekom stig trainer van FC Gronin gen in Voetbal Internatio nal) strijden niet beschikbaar 'is, omdat hij in onze kwalifica tiewedstrijd tegen Bulgarije uit het veld werd gestuurd. Door jullie scheidsrechter Jan Keizer. Het gebeurde vlak voor het einde en we stonden met 2-0 voor. Ik dacht, man wat doe je me nouMaar ik heb het maar bij gedachten gelaten. Ik praat achteraf nooit met scheidsrechters. Nooit gedaan". (Manager Jack Charlton van het Ierse nationale elf tal in de Haagsche Cou rant) „Iedere keer denk ik weer even dat het Franz Josef Strauss is in Beieren - maar telkens is het Henk Vonhoff in Calgary. Het gevoel is het zelfde: niet pluis. Hoe zou dat komen Ernstig ga ik bij me zelf te rade. En liefst elke ochtend het in kijkje in het troosteloze feest- zaaltje van de „Hollandse ko lonie" waar onze Franz Josef zich tussen de prinsen wier namen hij misschien net, en de sportlieden wier namen hij vast en zeker nooit uit elkaar kan houden, naar de camera wurmt om „he is a jolly good fellow" te zingen. En je ziet aan de trilling in zijn glas champagne over welke enige fellow hij het wil eigenlijk hebben. Het is niet pluis. En ik weet precies waarom niet". (Columnist Jan Blokker in de Volkskrant) „Wij zijn de Nederlanders, bromt hij in de spiegel. Hij weet het zeker dat hij geen ik liever een atleet die vecht voor een plaats bij de eerste tien, dan een „atleet", die re gelmatig kotsend langs de weg staat. De kijkers herinne ren zich vaak alleen de beel den van de laatstgenoemde „atleten" en vellen hiermee dan hun oordeel over de triathlon-sport, wat dan vaak negatief uitpakt, termen als sportverdwazing zijn dan niet van de lucht". (Matthijs de Koning in Triathlon) „Het is een logische zaak in een kapitalistische wereld dat toptennissers hun naam te gelde maken. En eveneens Hulst:preste- FOTO: ANP Belg is en alleen maar op een Duitser lijkt. Hoe heet hij ook alweer Dat hij de schaatsers door elkaar haalt is tot daar aan toe, maar nu weet hij ook al niet meer hoe hij zelf heetHet is ook veel te druk. Gelukkig gaat de tele foon. Hij valt er naar toe en wil een grapje over Ykema maken. De telefoon rinkelt door. Hij moet de hoorn opne men en zijn naam zeggen. Hij pakt de hoorn en zegt met vaste stem: „Met Henk Wie gel (Columnist Youp van 't Hek in NRC/Handelsblad) „Om onze sport voor het pu bliek verder te promoten zie dat anderen, zakenlieden, daar op hun beurt aan probe ren te verdienen. Ik zie alleen wel vaker gebeuren wat er onlangs in Mainz gebeurde. Dat een toernooi niet doorgaat omdat Steffi Graf afzegt en daardoor de sponsor afhaakt. Dat is niet goed voor het ten nis". (Directeur Ybo Bruma van de tennisbond in het Alge meen Dagblad) „Dit is toch een heerlijk vrij land. Daar voel ik me lekker. Er wordt geen rotzooi ge maakt, er wordt niks onder- gekladderd en iedereen doet wat 'ie wil. Ik ben heus geen rechtse bal, maar dit vind ik zalig. Bovendien wordt sport hier heel serieus genomen. Dat geroep van „Hi, how are you doing en do you like the Olympics hoeft voor mij ook niet, maar de mensen houden van sport en dat doe ik ook". (Mart Smeets in de Tele graaf) „En zie je dan hoé die Russen en Chinezen trainen, dan ver klaart dat natuurlijk een hoop. Wij hebben geen val kuil bij Pro Patria, we moeten zelf onze toestellen opzetten en afbreken, al dat soort din gen. Kijk je dan een half jaar verder, dan kom je nog niet verder dan 49 punten. Voor jou geen doen, maar voor Ne derlandse begrippen heel goed hoor, maar vergeleken met de Russen of Chinezen een lachertje". (Ex-turner Ron Lamboo in het Turnblad) (ADVERTENTIE) Afgelopen zondag had B B n niemand 12 goed in de Toto Daarom pakt de Toto deze week twee keer uit. Met 'n beetje geluk wint u de hoofd prijs incl. de jackpot van circa f75.000,-. T/-yrC) Dusalsu'nsechtuwslagwiltslaan... I (Jrcz (Vervolg van de voorpagina) SCHIPHOL Het nieuws dat Tjaart Kloosterboer is gewipt als begeleider en kandidaat-bondscoach werd vanochtend bekend tijdens gemaakt tijdens één van de meest bizarre KNSB-persconferentie aller tijden. Gezeten op de trap naar de businessclass van de KL-698 uit Cal gary liet IJff weten dat „de KNSB van mening is dat Van 't Oever in bescherming moet worden genomen omdat hij zich loyaal heeft opgesteld", meende IJff. „Tot en met de laatste actie van Kloosterboer". Van 't Oever heeft besloten na het olym pisch seizoen niet meer terug te keren als damestrainer. Hij toonde zich pijnlijk getroffen door de opmerkingen van Kloos terboer. In samenwerking met KNSB-directeur Osinga besloten IJff en Charisius naar aanleiding van de geruchten tot de genoemde be kendmaking. Er is geen overleg geweest met KNSB-voorzitter Meijer, die zijn koffers pakt voor de reis naar Alma Ata, waar een week vóór het damestoernooi om de mondiale allround-titel voor heren wordt geschaatst. Het enige in Nederland aanwezige lid van het dagelijks bestuur van de KNSB is vice-voorzitter Van Zanten (tevens voorzitter van de Begeleidingscommissie Kernploegen). Hester Witvoet in tweede ronde WICHITA Hester Witvoet heeft zich gisteren geplaatst voor de tweede ronde van het met 100.000 dollar gedo teerde tennistoernooi van Wichita, bij Kansas. De 20-ja- rige linkshandige speelster zegevierde in drie sets over de Amerikaanse Cynthia McGregor. In de derde set gunde Witvoet haar oppo- nente geen game meer: 4-6, 6-4, 6-0. sportuitslagen SCHAKEN Toernooi in Linares Zesde ronde: Georgiev (Bul)-Chand- ler (GBr) afgebroken, Hjartarson (IJslHoesoepov (Sov) 1/2-1/2, Ljubo- jevic (Joe)-Tsiboerdanidze (Sov) 1-0, Timman (Ned>-Beljavski (Sov) afge broken, Porlisch (GBr>-Nikolic (Joe) afgebroken, Nunn (GBrHMescas (Spa) 1/2-1/2. Stand: 1. Timman 4 1/2 en 1 afg., 2. Beljavski 3 1/2 en 1 afg., 3. Nunn 3 1/2, 4. Ljubojevic 3 en 1 afg., 5. Joesoepov 2 1/2 en 2 afg., 6. Por- tisch, lllescs en Hjartarson 2 1/2 en 1 afg., 9. Chandler 2 en 2 afg., 10. Ge orgiev 1 1/2 en 2 afg., 11. Nikolic 1 en 1 afg., 12. Tslboerdanidze 1/2. TENNIS Toernooi van Philadelphia Herenenkelspel: Mayotte (VSt) - Fitz gerald (Aus) 4-6, 6-2, 6-2, 6-3. Herendubbelspel: Evemden/Kriek (NZI/VSt) - Curren/Vlsser (VSt/ZAf) 7- 6. 6-3. WIELRENNEN Ronde van de Etna: 1 Cimini (Ita) 192 km in 5 uur en 12 minuten, 2. Calcaterra (Ita), 3. Baffi (Ita), 4, Só- rensen (Den), 5. Strazzer (Ita). 6. Van der Poel (Ned), 7. Mandors (Ned), 8. Cassani (Ita), 9. Ghirotto (Ita), 10. Bof- fo (Ita) alleen in dezelfde tijd als Cimi ni. Boksen De Amerikaan Mike Tyson, wereldkam pioen in het zwaargewicht, heeft een contract afgesloten om in september zijn wereld titel op het spel te zetten te gen de Britse zwaargewicht Frank Bruno. Tyson ver dient aan het gevecht ruim twintig miljoen gulden.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7