NAYO-top moet demonstratie van eenheid worden Nationalisme in Sovjetunie spookbeeld voor Gorbatsjov Shamir: „Relschoppers krijgen terechte straf" Amnesty: situatie mensenrechten in Sovjetunie beter Aquino overweegt terugkeer Marcos Moskou beschuldigt Voice of America van onruststoken BUITENLAND CeidaeSoaumt DINSDAG 1 MAART 1983 PAGINA 5 LONDEN De eerbiediging van de rechten van de mensen in de Sovjetunie is in 1987 duidelijk verbe terd In dat jaar zijn ongeveer 250 politieke gevange nen vrijgelaten, het grootste aantal sinds de jaren '50, zo constateert Amnesty Internationaal in zijn nieuwsbrief van maart. Maar nog steeds zitten hon derden mensen gevangen omdat zij „op geweldloze wijze gebruik hebben gemaakt van hun fundamente le mensenrechten". Amnesty prijst Gorbatsjov voor de aanzet tot een herziening van het strafrecht, die volgens de mensenrechtenorganisatie kennelijk is bedoeld om het Sovjet-recht in overeenstemming te brengen met de normen van de Verenigde Naties. Raketfabriek gaat kinderwagens maken MOSKOU Zodra de ratificatie van het INF-akkoord tussen de Sovjetunie en de Verenigde Staten rond is, schakelt een militaire fa briek in de Oeral van de produktie van raketten voor de middellange afstand over op de aanmaak van kinderwagens. Dit heeft een parle mentaire commissie in Moskou gis teren te horen gekregen. Sergej Sjtsjoeklin, een functionaris van de vakbond van werknemers in de defensie-industrie, vertelde dat prototypes van twee modellen al gereed zijn in de tot voor kort su pergeheime raketfabriek in Vot- kinsk in de Oeral. Waldheim zag brief over deportaties NEW YORK Uit een document van de Amerikaanse National Archives blijkt dat de huidige Oostenrijkse president Kurt Wald heim in 1943 een brief heeft doorgegeven, waarin toestemming werd gevraagd voor massadeportaties van Griekse burgers tijdens de Tweede Wereldoorlog. Dit document was de aanleiding voor de Amerikanen om Waldheim op de zogeheten „watchlist" van ongewenste personen te plaatsen. Het bewus te document toont aan dat Waldheim het be richt heeft ontvangen, herschreven en door gegeven. In het bericht wordt gesproken van een noodzaak tot een „schoonmaakoperatie" in het bewuste gebied en dat er „hoop op succes is als alle mannelijke burgers worden vastgenomen en gedeporteerd". NOODTOESTAND IN SENEGAL DAKAR In het Westafrikaanse Se negal is gistermiddag de noodtoestand uitgeroepen voor de hoofdstad Dakar. De maatregel werd genomen nadat sympatisanten van de gisteren herko zen president Diouf en diens rivaal Wade elkaar in de haren waren gevlo gen. Studenten staken winkels en au to's in brand. Wade is inmiddels gear resteerd. Aanhangers van Wade be schuldigden de president, die ongeveer zeventig procent van de stemmen be haalde van fraude. Bewijzen daarvoor zijn niet geleverd. Senegal is voor een Afrikaanse begrippen een zeer demo cratisch land: de pers is vrij en aan de verkiezingen mochten zes partijen meedoen. Bombardement op Teheran BAGHDAD De Iraakse luchtmacht heeft gisteren bombardementen uitgevoerd op diverse wijken van de Iraanse hoofdstad Teheran. Dit heeft radio-Teheran mee gedeeld. Bij de Iraakse luch tacties boven Teheran, de eer ste in meer dan een jaar, kwa men 16 mensen om en raakten tientallen mensen gewond, on der wie een aantal pas geboren baby's in een ziekenhuis, aldus radio-Teheran. Eind vorige week hervatten Iran en Iraq de „stedenoorlog" toen Iran drie grond-grondraketten lan ceerde tegen Baghdad. West-Europa bereid tot hulp aan Midden-Amerika HAMBURG De twaalf landen van de Europese Gemeenschap zijn in beginsel bereid een bijdrage te leveren aan het actieplan van circa drie miljard gulden, dat de vijf landen van Midden-Amerika hebben voorgesteld. Het actieplan moet een vervolg worden op het vredesplan# yoor Midden-Amerika. Er is overigens' geen bedrag genoemd voor de Europese bijdrage. Het Midden-Amerikaanse ac tieplan omvat een noodplan dat gaat over voedselhulp, de vorming van een fonds voor economisch herstel van Mid den-Amerika, energievoorziening, de buitenlandse schuld en het vluchtelin genvraagstuk. MANILA De Filipijnse regering heeft gisteren bekend gemaakt dat eerder dit jaar twee afge zanten op Hawaii zijn ge weest om met oud-presi dent Ferdinand Marcos te onderhandelen over diens terugkeer. President Aquino zelf heeft gisteren gezegd dat zij Marcos nog niet naar huis wil laten komen, maar diverse ambtenaren lieten door schemeren dat Marcos kan komen als er een re geling wordt getroffen voor teruggaaf van de miljarden dollars die hij tijdens zijn 20-jarig bewind heeft verduisterd, en als hij trouw zweert aan president Aquino. Èery woordvoerder van Mar- tos^ias gisteren een verkla ring voor, waarin de oud président de huidige rege ring omstandig prijst voor de pogingen de eenheid van het land op vreedzame wijze te herstellen en een oplossing te vinden voor de economische crisis. „We moeten erkennen dat het een prestatie van de huidige regering is om zo- lanjfte overleven, waar vele panden, vooral die behoren 'tot>dé Derde Wereld, hebben 'gefaald. Hiermee moeten we ^de jegering-Aquino openlijk en oprecht gelukwensen", al dus Marcos in de verklaring. Egmidio Tanjuatco, een Fili- pijng Congreslid en een neef van .president Aquino, ver klaarde dat hij op 26 januari onder vier ogen met Marcos heeft gesproken. Daarbij zou Marcos duidelijk hebben ge maakt dat hij zo snel moge lijk naar de Filipijnen wil te rugkeren: Volgens Francisco Sumulong, leider van de meerderheid in het Huis van Afgevaardigden van het Fili pijnse Congres, gaat de ge zondheid van Marcos hard achteruit en is dit mogelijk de ^achtergrond van zijn wens,om terug te keren. De woordvoerder van Aqui no, Teodoro Benigno, zei dat de president van mening is dat er ook naar Marcos ge luisterd moet worden, omdat hij had gezegd dat hii „een belangrijke boodschap' had. Marcbs ontvluchtte op 7 fe bruari 1986 de Filipijnen na een door de bevolking ge steunde staatsgreep van het leger, waarbij president Aauino in het zadel werd ge holpen: De coup volgde op presidentsverkiezingen Waarbij zowel Marcos als Aquirïp de overwinning op eisten. Na zijn vlucht trok de "regering de paspoorten van Marcös en zijn gezin in en verbood hem het land nog te bétreden. BRUSSEL Nog maar twee weken geleden leek het erop, dat het er in Brussel echt om zou gaan spannen. Commentatoren aan weerszijden van de oceaan wezen op „diepe tegenstellingen" tussen de bondgenoten, met name over de kernwapens voor de korte afstand (tot 500 kilometer). Londen en Washington willen deze wapens niet kwijt, maar de Westduitsers zien ze het liefst zo snel mogelijk van hun grondgebied ver dwijnen. Morgen en overmorgen wordt op het NAVO-hoofdkwartier in Brussel voor het éérst sinds '82 weer een echte NAVO-top gehouden. Twee staatshoofden en vijftien regeringsleiders zullen zich buigen over de koers van het bondgenoot schap en het antwoord op de glimlach-diplomatie van Gor batsjov. Daarbij zullen de ver schillende visies zeker worden aangestipt. Maar de spreektijd die voor de regeringsleiders is uitgetrokken verdeeld over de twee conferentiedagen maximaal zestien minuten per persoon laat geen echte ge- dachtenwisseling toe. Dat is ook precies de bedoe ling. De top moet vooral een spektakel voor de visuele me dia worden. Het belangrijkste onderdeel wordt het maken van de bekende „familie-foto", als bewijs van de grote eensge zindheid. De NAVO heeft de 1.700 aangemelde journalisten gewaarschuwd dat zij „om lo gistieke en veiligheidsrede nen" drie uur moeten uittrek ken voor het verslaan van een gebeurtenis, die een kwartier tje zal duren. Toch is men er in Brussel niet in geslaagd alle onenigheid te verbergen. Sterker: er zijn nieuwe meningsverschillen gerezen tussen de Bondsrepu bliek enerzijds en de VS, Frankrijk en Groot-Brittannië anderzijds. Dit keer gaat het over de conventionele wapens. Bondskanselier Kohl wil dat in de slotverklaring wordt op genomen dat toekomstige on derhandelingen over de con ventionele bewapening ook betrekking zullen hebben op gevechtsvliegtuigen. Die zul len, net als de kernwapens voor de korte afstand, in geval van een conflict vooral in en boven Duits grondgebied worden ingezet. Bonn kan wat dit standpunt betreft rekenen op de stilzwijgende steun van Nederland, Noorwegen en De nemarken. Maar de VS, Groot-Brittannië en Frankrijk verzetten zich omdat de luchtstrijdkrachten „dual capable" zijn: ze kunnen zowel conventionele als nucle aire taken vervullen. De drie landen vrezen dat een verbod op het stationeren van bepaal de dual-capablesystemen de NAVO zal verlammen ingeval van een verrassingsaanval van het, Warschau Pact. Het valt evenwel te verwach ten dat de staats- en regerings leiders de onderlinge geschil len voor het moment met de mantel der liefde zullen be dekken. Donderdag wordt een slotverklaring verwacht over de prioriteiten die het bonde- nootschap wil stellen in de on derhandelingen met het War schau Pact. Nederland is er ook veel aan gelegen een verband te leggen tussen ontwapening en de mensenrechten. De top moet volgens minister Van den broek de Sovjetunie een dui delijk signaal geven dat wer kelijke ontspanning niet los kan worden gezien van eer bied voor de rechten van de Vluchtelingen Een Thaise soldaat houdt de wacht bij vluchtelingen uit Vietnam, die aangehouden waren nadat zij illegaal via Kampuchea de grens waren overgestoken. Thailand heeft aangekondigd strenger op te, gaan treden tegen Vietnamese vluchtelingen, aangezien de vluchtelingenstroom de laatse maanden behoorlijk is toegenomen. AD SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN Standaard Ultgeveflj/Wavory P Conflict over PLO-missie bij VN NEW YORK Het besluit van het Amerikaanse Con gres om de PLO-missie bij de Verenigde Naties voor 21 maart te sluiten is gisteren in de Algemene Vergadering van de VN eenstemmig ge- kriteerd, ook door Washing- tons bondgenoten. Namens de twaalf EG-landen zei de Westduitse ambassadeur A.G. York von Wartenburg dat sluiting van de missie strijdig zou zijn met het VN- verdrag. De Amerikaanse re gering heeft nog geen besluit genomen over de uitvoering vsn het Congre'sbesluit. Verdeling per republiek: 1. Rusland: 144 miljoen inw. 83 Russen, 17 anderen. 2. Estland: 1.5 miljoen inw. 25 Rus* 4.1 miljoen inw. 13 *A 9. Armenië: 3.3 miljoen inw. 2 Rus-1 o Russen. 90 andere 10 11. Toerkmenistan: 3,2 miljoen inwl 13 Russen, 87 anderen 12. Oezbekistan: 18 miljoen inw. 11 Russen. 89 anderen. 13. Tadzjikistan: 4.6 miljoen Inw. 12» Russen, 59 anderen. MOSKOU De nationa listische problemen in Ar menië en Azerbajdzjan (Azerbeidjan) hebben Sov jetpartijleider Gorbatsjov behoorlijk doen schrik ken. Eind vorige week, toen de onrust in Armenië elke dag groter werd, be sloot hij tot een opmerke lijke stap: een oproep aan de inwoners van beide re publieken om het hoofd koel te houden. Hij waar schuwde dat de gebeurte nissen „ernstige gevolgen" kunnen hebben. De crisis in de zuidelijke staten vormt een zware tegen slag voor zijn beleid. De Amerikaanse regering on derschat het belang van de protesten niet. Alles wat zich in Armenië, Azerbajdzjan en Moskou afspeelt wordt nauw lettend gadegeslagen. Ameri kaanse spionage-satellieten maken foto's van demonstra ties en nemen telefoonge sprekken op. De Amerikanen realiseren zich terdege dat de ontwikkelingen in de verafge legen Sovjet-republieken Gor- batsjovs toekomst in belangrij ke mate kunnen beïnvloeden. Gorbatsjov wordt constant be dreigd door mogelijk verzet van leden in het Politburo en het Centraal Comité die het niet eens zijn met zijn hervor mingsprogramma. Op dit mo ment zouden ze makkelijk kunnen profiteren van de moeilijkheden die hij onder vindt, om hem extra dwars te zitten. Er is immers geen on derwerp dat zo gevoelig ligt als dat van de vele nationali teiten in de Sovjetunie. Van Jigor Ligatsjov, de tweede sterke man in het Kremlin, is bekend dat hij het op een aan tal punten niet eens is met Gorbatsjovs hervormingsbe leid. Het staat wel bijna vast dat Ligatsjov zal trachten poli tiek voordeel te behalen aan elke misstap die Gorbatsjov maakt in de huidige etnische problematiek. „Dood hout" MOSKOU Het Sovjetministerie van buitenlandse za ken heeft gisteren het Amerikaanse radiostation „Voi ce of America" ervan beschuldigd „nationalistische sentimenten" aan te wakkeren in de Baltische repu blieken. In een officieel protest dat werd ingediend bij de Amerikaanse ambassade in Moskou schrijft het ministerie een uitzending van het station over Litouwen, Estland en Letland te beschouwen als een „flagrante inmenging in de binnenlandse aangelegenheden" en een „vijandige daad". De demonstraties in de Armeense hoofdstad Jerevan werden gisteren voor voorlopig een maand opgeschort, nadat Gorbatjsov zich persoonlijk met het conflict bemoeid had. Volgens het pers bureau Tass was het gisteren weer onrustig in de naburige repu bliek Azerbajdzjan. „Rellenschoppers" zouden in de stad Soem- gajt gewelddadigheden hebben veroorzaakt. Over een verband met de demonstraties in Jerevan schreef Tass niets. zijn er al méér uitbarstingen van nationalistische ontevre denheid geweest dan ooit tevo ren. Zijn beleid van decentra lisatie en glasnost heeft bij de minderheden voedsel gegeven aan de hoop, dat Moskou de teugels wat laat vieren. Die hoop heeft hen de moed gege ven met hun eisen de straat op te gaan. Onderdeel van Gorbatsjovs politiek van glasnost is zijn vaste voornemen een einde te maken aan de inefficiëntie en corruptie. Maar de meest cor rupte partij-netwerken bevin den zich juist in de meest afge legen Sovjet-republieken, waar het nationalisme het he vigst is. Dat heeft er toe geleid dat op dit moment slechts één partij secretaris van een niet-Russi- sche republiek zitting heeft in het Politbureau. Toen Gor batsjov aan de macht kwam, waren dat er nog zes. Bij deze pogingen om „dood hout" weg te kappen, heeft Gorbatsjov wellicht te weinig aandacht geschonken aan de mogelijke nationalistische gevolgen. Want aan de ene kant toont hij, vooral de afgelopen tijd, meer begrip voor de nationa listische problematiek. Maar aan de andere kant vervalt hij van tijd tot tijd, misschien zon der het zelf goed te beseffen, in een „russo-centrische" den kwijze. Zo had hij het in toe spraken tot de bewoners van Kiev, de hoofdstad van de Oekraïne, had hij het over „hier in Rusland". Kritiekpunten De problemen van dit moment bewijzen nog weer eens, dat de Sovjetunie een uiterst geva rieerde samenleving is met honderdvijftig verschillende nationaliteiten en talen. De Russen vormen, zoals uit bij gaand staatje blijkt, de grootste bevolkingsgroep. Een van de gehoorde kritiekpunten is wel, dat de Russen ook op andere republieken hun stempel pro beren te drukken. De anti-Russische gevoelens zijn waarschijnlijk het sterkste in de drie Baltische republie-* ken, omdat deze de meeste re-; cente „aanwinsten" van het. Sovjet-imperium zijn en omdat er veel Russen wonen, met name in Letland en Estland. De afgelopen twaalf maanden werd in elk van deze republie ken gedemonstreerd. Ook in Kazachstan is het be^ hoorlijk onrustig geweest en in december 1986 braken zelfs rellen uit. Vorig jaar hielden Krim-Tataren een protestde monstratie op het Rode Plein. Stalin had hen massaal ver-,, bannen uit hun land aan de Zwarte Zee wegens collabora tie met de Nazi's en nu eisten de Tataren toestemming om naar „huis" terug te keren. Het aantal moslims in Cen- traal-Azië neemt rap toe, tot grote zorg van de Russen in het Kremlin. Deze sterke be volkingsgroei veroorzaakt weer ras- en taalproblemen binnen onder meer het Rode Leger. Het komt steeds vaker tot wrijvingen, niet alleen tus sen Russen en niet-Russen, maar ook tussen de minderhe den onderling, zoals vorige week in Nagorny Karabach, het door Armeniërs bewoonde deel van de staat Azerbajdzjan. Tot nu toe heeft het Kremlin nog niet het juiste middel ge vonden tegen deze spannin gen. Misschien dat het geplan de plenum (partijvergadering) over de nationalistische zaak wat meer duurzame oplossin gen zal bieden. Zo wordt mo gelijk een overheidslichaam ingesteld dat zich alleen met de nationalistische problema tiek gaat bezighouden en wordt er ook gesuggereerd dat nationale groeperingen die niet in hun eigen gebied wo-, nen, zoals joden en Armeniërs in Moskou, het recht moeten hebben hun eigen clubs en verenigingen te stichten. Intussen wrijven de tegenstan ders van glasnost opgetogen in hun handen en wijzen triom fantelijk naar de uitbarstingen en demonstraties als bedenke lijk resultaat van een door hen verfoeid beleid, dat er op is ge richt de teugèls wat te laten (ADVERTENTIE) HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338' VOOR 'T TE LAAT IS. von 9 tot 21 uur JERUZALEM „Als blijkt dat het de schade kan beperken" is de Israë lische premier Shamir be reid journalisten te ver bieden in de bezette ge bieden te werken. Bij rel len tussen Palestijnen en het leger vielen gisteren opnieuw twee doden en daarmee kwam het aantal, volgende Verenigde Na ties op 76 doden sinds de cember. Premier Shamir noemde de internationale kritiek op het harde optreden van de Israëli sche autoriteiten „onrecht vaardig". Hij zei dat de buiten staanders die Israel berispen, „graag zien dat wij geslagen worden, en er niet van houden dat wij onszelf met geweld verdedigen en in leven blij- „Landen die niets zeiden toen wij naar de slachtbank geleid werden, gaan nu tekeer als zij zien dat relschoppers hun te rechte straf krijgen. Het is moeilijk het onrecht in deze 'reacties te begrijpen," zo zei Shamir. Joodse kolonisten hebben in Palestijnse dorpen zo'n drie duizend pamfletten verspreid waarin zij waarschuwden dat Israel korte metten zal maken met Arabische agitatoren. Het veföpreiden van de pamfletten gebeurde 's nachts, om botsin gen met Palestijnen te vermij den. „Denk niet dat wij de andere wang toedraaien,' aldus de door de nationalistische bewe- fing Gush Emunim onderte- ende biljetten. „Vergis u niet in onze bedoelingen: Wij zijn hier voorgoed." Gush Emunim deed een beroep op de Israëli sche autoriteiten om noodwet ten af te kondigen in de bezet te gebieden. „Wie een steen oppakt, plaatst zijn leven in de waagschaal," zei woordvoerder Noam Arnon. „De Arabieren moet dit verteld worden. Wii wachten niet totdat er, God verhoede het, joden in een bus verbrand worden. Wij moeten dH nu doen".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5