Goud levert Yan Gennip slechts zakcent op Thuis Open Huis Buningh ALN/SUFA en SNS willen lot in eigen handen houden Smit-Kroes hekelt rijgedrag Nederlanders Meer vrijheid voor Russische waarnemers Ombudsman maakt zich zorgen over afnemende service rijksoverheid BINNENLAND CcicUcSomant DINSDAG 1 MAART 1988 PAGINA 3 (Vervolg van de voorpagina) SCHIPHOL/HAARLEM In Noord-Amerika zou Yvonne van Gennip met drie olympische ti tels op zak een aanko mend miljonaire zijn ge weest. Eric Heiden en Gaetan Boucher zijn daar duidelijke voorbeelden van. In het nuchtere Ne derland, met zijn kille topsportklimaat, wordt anders omgegaan met een olympische held, in dit geval heldin. De com merciële effecten van de gouden drieslag van Cal gary voor bellefleur vonne van Gennip "worden door deskundige jmarketing-mensen ge schat op hooguit een aar dige zakcent of iets meer. Een-zakcent is de omschrij ving van bemiddelaar Frank van de Wall Bake, van het tjureau Trefpunt uit Hilver- ,sum, voor de neven-inkom sten van tweevoudig Elste- dentocht-winnaar Evert van Benthem. Die verdiende de tlrie, jaar na zijn opvolging van Paping (in 1985) een be drag van anderhalf tot twee ton op jaarbasis. Dick Ebben- horst, via zijn bedrijf Forman and Partners uit Amsterdam bekend met de ins en outs van de schaatswereld en de sportcommercie, houdt het fi nanciële gewin van Van Gennip uit haar olympisch succes op andere, hogere cij fers, zonder verder in details te treden. Ron Mulder, de Haagse zaak waarnemer van de gouden Haarlemse sportvrouw, hult zich qua bedragen en aanbie dingen in bedekte termen. Mulder, die via zijn bureau Ice Productions alle nationa le topschaatsers onder con tract heeft, is vandaag, direct na aankomst van Van Gen nip uit Canada, om de tafel gaan zitten met de 23-jarige Haarlemse. De stortvloed van aanbiedingen, die vorige week na het eerste goud op de drie kilometer al los kwam, moet worden doorge nomen. „Er zijn heel veel aanvragen. Het grenst aan het ongelooflijke", liet zaak waarnemer Mulder gisteren tussen vele besprekingen Langlopend „Onder de aanbiedingen, aantal en aard noem ik niet, zijn langlopende contracten. Allemaal heel mooi, maar voor Amerikaanse toestan den zijn we hier in Neder land te nuchter. Wij moeten nu even op de rem trappen. Yvonne moet beschermd worden. Geld is voor haar niet alleen zaligmakend. Bo vendien komt ze uit een heel beschermd milieu. Met deze belangstelling van het bedrijfsleven en de media komt er een hele onwente- ling in haar leven. Yvonne van Gennip staat al drie jaar bij ons bureau onder con tract, maar met zaken zoals die nu loskomen heeft ze niets te maken gehad. Op jaarbasis betekent het zeker meer dan een verdubbeling van haar activiteiten. Maar ook voor schaatsers als Kern- kers, Visser en Ykema is veel interesse", aldus Mulder. Van de Wall Bake heeft er varing met het commercieel uitbuiten van een schaatssuc- ees. Evert van Benthem koos voor deze uit het hockey, tennis, volleybal en zeilen bekende bemiddelaar na zijn verrassende zege in de der tiende Elfstedentocht in 1985. Van de Wall Bake bekijkt de zaak realistisch en ietwat sceptisch na zijn ervaringen met de schaatsende veehou der uit Sint-Jansklooster. „Het zal nu niet anders zijn dan toen. Nederland heeft geen idolenklimaat. We ge nieten ervan, maar willen er niet voor betalen. Topspor ters hebben hier nog altijd het imago dat ze te dom zijn geweest om te leren. In de De schaats- activiteiten van Yvonne van Gennip leverden haar drie gouden medailles op, die de drievoudige olympische kampioene best wel even op de terugreis vanuit Calgary in de cockpit wilde laten zien. Gouden plakken betékenen in Nederland evenwel nog geen gouden bergen. FOTO'S: ANP De rechtstreekse tv-uitzendingen van de Olympische schaatswedstrijden in Calgary voor vrouwen op de 1.500 en 5.000 meter zijn het afgelopen weekein de in ons land door een miljoenenpu bliek bekeken. Volgens de NOS werd Van Gennips succes op de 5.000 meter zondagavond laat gevolgd door vier en een half miljoen kijkers, die een waar dering gaven van 8. Tijdens de gouden race van de Haarlemse op de 1.500 me ter in de nacht van zaterdag op zondag zaten anderhalf miljoen kijkers voor het scherm. Het waarderingscijfer be droeg toen 7,8. Verenigde Staten wordt een topsporter gelijk geschakeld aan een chirurg of een top man uit het bedrijfsleven. Daar is zo'n atleet ook te ver kopen. Yvonne van Gennip gaat aan haar succes onge twijfeld een leuk zakcentje overhouden. Voor Evert van Benthem heeft het tussen de anderhalf en twee ton per jaar opgebracht. We deden dingen op korte termijn, zo als het openen van winkels en manifestaties en we had den contracten op lange ter mijn, zoals met kledingfabri kanten en gezien zijn agrari sche achtergrond met produ centen van tractoren en ter reinwagens. Nu drie jaar ha dat eerste succes heeft Van Benthem nog een aantal con tracten lopen, maar de inte resse voor hem is nu wel weggeëbd", aldus Van de Wall Bake, die voor Van Gennip meer mogelijkheden ziet binnen de beperkingen van Nederland. „Ze is een vrouw en ze ziet er goed uit. In de mode en cosmetica zie ik mogelijkheden. Bovendien heeft ze kwaliteit. Banken en verzekeringsmaatschappijen zullen met haar willen pron ken op affiches". Vol lof Dick Ebbenhorst zou met haar op niveau aan het werk gaan. De man achter het marketingplan om de Olym pische Zomerspelen van 1992 naar Amsterdam te halen, is vol lof over Yvonne van Gennip. „Voor commerciële doeleinden is zij de meest perfecte vrouw die je je maar kunt voorstellen. Als ze maar een goede adviseur heeft, en Ron Mulder is volgens mij een goede, dan denk ik dat voor haar toekomst, buiten haar maatschappelijke carriè re, een heleboel bereikt kan worden", aldus Ebbenhorst. Of Van Gennip al die extra activiteiten in haar schaatsle- ven kan plannen, is de vraag. De trainingsfrequentie van twee a drie keer per dag vraagt eigenlijk een fulltime beschikbaarheid voor de sport. De amateurschaatsers van vroeger zijn professio nals geworden, die slechts de financiële honorering missen. Vorig jaar stelde de KNSB- sponsor Aegon vijftigduizend gulden, zijnde tien procent van het totaalbedrag aan sponsoring, beschikbaar voor directe beloning aan de schaatsers. Van Gennip ver diende bovendien aardig wat bij: op de recordwedstrijden van maart 1987 in Thialf schnabbelde ze via twee we reldrecords (3 en 5 km) en één nationaal record (1000 meter) 45.000 gulden bij el kaar. De amateurbepalingen van de ISU zorgen, dat dat bedrag voor de Haarlemse voorlopig op een door de schaatsbond beheerde spaai<* rekening is geparkeerd. Van Gennip duikt momen teel ook op in reclame-uiting en van een grote autofabri kant uit Frankrijk (Citroën). Sinds vorig jaar rijdt ze, evenals Stam en Moolhuizen in bruikleen, een kleine auto van dat merk, dat de hele Ajax-selectie een midden klasser beschikbaar stelde. Meer vakanties in eigen land LEIDSCHENDAM Bij de VVV's is een „opmerkelijke stijging" ijt) het aantal boekin gen voor vakanties in eigen f land opgetreden, zo meldt net Nederlands Bureau voor Toe risme (NBT). Bij de bungalow vakanties en de kant-en-klare arrangementen is er zelfs spra ke, van een verdubbeling ten opzichte van vorige jaren.De gemiddelde stijging bedraagt zo'n 35 procent. Er is vooral veel animo voor Texel, Bra bant en Limburg. ADVERTENTIE B U N I N G H INTERIEUR Wij vefkiezen dt jaar onze eigen expositieruimte boven het beperkte aantal vierkante meters van een beurs. Omdat daar onze internationale top-koöektie optimaal tot zijn recht komt. En in alle rust OE KNOLLEN HtRKwMftPic20 Te honeJ Lvopr ie <-£&■ .Teeviii) ie -toch PUipELi)K iw owfi^ic TOeNegMT. DEN HAAG Niet zel den beperkt de aanpak van een probleem zich tot het instellen van een werkgroep, die dat pro bleem dan onderzoekt en er een vaag rapport over uitbrengt. Maar de „Werkgroep Van Aarden- ne" is duidelijk een ande re geweest. Deze moest van de staatssecretaris van financien de mogelijkheid onderzoeken de Staatslo terij de privatiseren, maar zag daar al snel de meer waarde niet van in. En ongevraagd kwam deze werkgroep half december met het voorstel voor een fusie van de Staatsloterij met ALN/SU- FA -(giro- en b&nkloterij) en SNS (Lotto en Toto). Op een bijeenkomst gisteren in Nieuwspoort te Den Haag ga ven ALN/SUFA, SNS en de NSF (Nederlandse sportfede ratie) officieel blijk van hun ongenoegen met de voorgestel de fusie. Mevrouw mr. J.M. Corver, voorzitter van de Al gemene Loterij Nederland, noemde de fusie-afwijzing een principieel-ideele afweging. „Wij hebben charitatieve be langen als doel, maar het geld van de Staatsloterij is slechts bestemd voor prijzen en de schatkist. Wij zouden ons in zo'n circuit niet thuisvoelen. Er zou ook sprake zijn van een te grote overheidsbemoeienis. Bovendien kloppen de bereke ningen in het rapport van de Werkgroep Van Aardenne niet. die zijn te optimistisch gesteld" In hun reactie verklaren zo wel de ALN/SUFA en SNS als de NSF dat bij een fusie de schatkist er financieel op vo uit gaat en de liefdadige instel lingen en de sport er op ach teruit gaan. Het zou daarbij om vele miljoenen guldens gaan. De ALN en de SNS hebben via hun nieuwe Stichting Na tionale Instant Loterij op 7 september vorig jaar al een aanvraag ingediend voor het organiseren van een instant loterij en willen daar liefst zo snel mogelijk mee beginnen. Zelfstandig, niet als fusiegeno ten van de Staatsloterij. Door een instant-lot van een gulden te bekrassen of open te maken kan de koper direct na beta ling bij het verkooppunt z of hij of zij wat gewonnen heeft. Deze nieuwe spelvorm is hard nodig om tegengas te bieden aan de buitenlandse en illegale concurrentie, waan vooral de toto en lotto te lijden hebben. DEN HAAG Het rijge drag van Nederlanders deugt niet. Soms is het „gewoon crimineel" en „onmenselijk". Men houdt veel te weinig rekening met elkaar. „Het is een soort instelling bij veel weggebruikers van ieder voor zich en God voor ons allen0, aldus minister Smit-Kroes van verkeer in het VVD-blad Vrijheid en democratie. De bewindsvrouwe zegt „ho rendol" te worden van de vele automobilisten die maar op de linkerrijbaan bliiven plakken. „De ene automobilist gunt de ander geen ruimte", aldus Smit-Kroes. Zij wijst ook op het agressieve gedrag bij weg werken en versmallingen. „Er zijn altijd „een paar dwazen" die tot het laatste moment doorrijden". BIJ OEFENING EERSTE LEGERKORPS „FREE LION" DEN HAAG De inspecteurs van de Sovjetunie en andere landen van het Warschau Pact zullen zo ruim mogelijke faciliteiten krijgen, wan neer zij in september een grote oe fening van het Nederlandse leger komen bijwonen. Het gaat om de oefening „Free Lion" van het in West-Duitsland gestationeerde Eer ste Legerkorps. De inspecteurs vanachter het IJzeren Gordijn zullen vijf dagen te gast zijn bij de Nederlandse troepen. In die tijd zal men proberen al hun wensen in te willigen, zo dat zij een zo goed mogelijke indruk van de manoeuvres krijgen. Zo zullen de Rus sen bijvoorbeeld niet alleen verrekijkers mogen gebruiken maar ook zal het hun zijn toegestaan foto's te maken. Door middel van deze openheid hoopt Ne derland te bewerkstelligen dat de afspra ken betreffende wederzijdse inspecties meer naar de geest zullen worden uitge voerd. Vooral de landen van het War schau Pact zouden sterk de neiging heb ben zich aan de letter van de afspraken te houden. Deze overeenkomsten liggen vast in het zogeheten document van Stock holm, dat eind 1986 ondertekend werd door alle landen van de NAVO, het War schau Pact en een aantal niet-gebonden staten. Volgens het Nederlandse ministerie van defensie dragen de wederzijdse inspecties bij tot de stabiliteit van de politiek-militai- re situatie in Europa. „Het gaat hier om een bescheiden maar wel een belangrijke stap," aldus drs. J. Veen, beleidsmedewer ker van het departement, gisteren op een persbijeenkomst. Volgens hem vormen deze inspecties ook een bewijs dat zich in Oost-Europa „wezenlijke veranderingen" hebben voorgedaan. Prijsverschillen bij sinaasappels DEN HAAG Sinaasappels zouden altijd per kilo en niet per aantal verkocht moeten worden, zodat je meteen kunt zien hoe duur ze zijn. Dit con cludeert Konsumenten Kon- takt na een onderzoek naar de kwaliteit en prijs van sinaas appels. Uit het onderzoek blijkt dat voor de ene kilo 1,63 betaald werd en voor de andere 5,72. Dat komt omdat de ene winkel de sinaasappels per aantal en de ander per kilo verkoopt. Grote sinaasappels kunnen dus per kilo voordeli ger zijn dan kleine. De gemid delde Nederlander eet 95 si naasappels per jaar. DEN HAAG De Natio nale Ombudsman, mr. drs. M. Oosting, maakt zich zorgen over de gevolgen van de personeelsvermin dering bij de rijksover heid. De afslankingsope ratie bij ministeries en an dere rijksinstanties komt het dienstbetoon aan de burgers niet ten goede, meent Oosting. Steeds meer mensen klagen over het gebrek aan service bij de overheid en over de onbehoorlijke manier waarop zij door ambtena ren worden bejegend. In zijn jaarverslag over 1987, dat vandaag is gepubliceerd, zegt de Ombudsman dat het streven van de overheid om de bureaucratie te verminderen op zichzelf zinvol is. Toch kunnen daarbij problemen ontstaan, vooral als minder personeel hetzelfde werk of zelfs méér werk moet doen. Dan gaat de afslanking ten koste van het persoonlijk con tact, het dienstbetoon en de behandelingsduur van aanvra gen voor uitkeringen of subsi dies. Naar zijn mening moet elke overheidsdienst voortaan een bevestiging zenden van de ontvangst van een brief of verzoek als voor de beant woording daarvan enige tijd nodig is. Daarin dient te worden vermeld hoe lang de behandeling naar verwachting zal duren. Wordt de aangege ven tijd overschreden, dan moet de reden daarvan worden meegedeeld en tevens worden vermeld wanneer de zaak wél zal zijn afgehandeld. De Ombudsman doet een drin gend beroep om klachten van burgers serieus te nemen. „Deze signalen vormen kost bare informatie voor een kwa liteitsbeleid van de overheid", aldus Oosting. Andere aanbevelingen van de Ombudsman bétreffen onder meer een verkorting van de procedure voor asielzoekers en het minimaliseren van het ge bruik van politiecellen voor opsluiting van mensen die weigeren een boete te betalen. Voorts is mr. Oosting niet te vreden over de wijze waarop de PTT klachten over de post bezorging behandelt. „De mi nister van verkeer en water staat zou behoren te overwe gen om vóór de privatisering van de PTT-post in 1989 een landelijke uniforme wijze van klachtenbehandeling in te Het bureau van de Nationale Ombudsman heeft het afgelo pen jaar 3316 schriftelijke klachten behandeld, bijna 200 meer dan in 1986. Verder kwamen er 7286 telefonische verzoeken om advies binnen, een stijging van 1200 in verge lijking met het jaar daarvoor. Mooiere huid dank zij ballon 3 RON ING EN De plasti sche chirurgie is zeer gebaat bij zogenoemde weefselexpan- Daarbij wordt onderhuids i ballon aangebracht, die wordt gevuld met water en in enkele dagen de huid oprekt. Op deze in Amerika ontwik kelde methode promoveert morgen J. van Rappard uit Nijmegen aan de universiteit van Groningen tot doctor in de geneeskunde. In zijn proef schrift concludeert hij dat de ballons in vele delen van het lichaam kunnen worden ge bruikt en dat deze methode een veel mooier en beter re sultaat geeft dan de oude me thoden. Bovendien is werken met een ballon goedkoper om dat de operaties minder lang duren en de patiënten niet langdurig in het ziekenhuis hoeven te blijven. Politie sluit illegaal casino SCHAIJK De rijkspolitie heeft vannacht in het Bra bantse Schaijk met veertig man een inval gedaan in een illegaal casino. Daarbij zijn dertien personeelsleden en an deren die gelegenheid gaven tot gokken aangehouden en ingesloten. Twintig aanwezige spelers mochten naar huis. De actie verliep rustig. Alle speel tafels, de fiches, het aanwezige geld en twee pistolen werden inbeslaggenomen. Het casino werd gesloten. Levenstandem Burgemeester d'Hondt van Maarssen had gisteren de eer van twee grootheden uit de éénwielersport een tandem voor het le- i te maken. Sem Abrahams en Teresa Hemminger trokken veel bekijks toen zij het stadhuis binnenfietsten om elkaar het ja woord te geven.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3