Merendeel werknemers Vaticaan in staking Dagboek Anne Frank toch verplichte lectuur in VS )weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld Christelijke echtparen moeten zoveel mogelijk kinderen krijgen Bezwaren prof. Dobbelaere tegen „God in Vlaanderen" beroepingen Bijbelse geneeskunst wetenschappelijker dan gedacht £iidae(3otn<wi DINSDAG 1 MAART 1988 PAGINA 2 „Video-pastoraal" tegen sekten MEXICO-STAD De Rooms-Katholieke Kerk in Latijns- Amerika wil meer gebruik maken van de electronische media om de opmars van fundamentalistische sekten tegen te gaan. Daartoe heeft de mediacommissie van de Latijnsamerikaanse bisschoppenconferentie CELAM een commissie voor ..video- pastoraal'' ingesteld. De kerk moet een pastoraal antwoord zien te vinden op de uitdaging van de electronische kerken en de televisiepredikanten en daarbij meer gebruik maken van de moderne communicatiemiddelen, aldus de secretaris van de CELAM, bisschop Oscar Rodriguez Maradiaga uit Honduras, tegenover Radio Vaticana. De CELAM wil voorts een katho liek weekblad voor heel Latijns-Amerika oprichten. V Jfc zoi lag van de arbeid over moderne techniek Ai •Tl"ï«P ,M Voor de vijfde maal vraagt DISK (Dienst in de ,cie samenleving vanwege de kerken) de kerken op zondag 1 mei een zondag van de arbeid te houden. Het thema is dit jaar .Achter de schermen - moderne techniek - vragen bij de vooruitgang'. In een aanbeveling namens de Raad van Ker ken schrijft secretaris ds. W.R. van der Zee dat „de ontwikke lingen van de techniek de mensheid voor de vraag stellen of wij de aarde nog kunnen beheren". De kerken staan volgens hem nog wat onwennig tegen dergelijke vragen aan te kijken. De opvatting wordt bestreden dat gewone mensen machteloos zijn om iets tegen de uitwassen van de techniek te doen. Geen gift is kostbaarder dan goede raad STAATSSECRETARIS: „ACTIE IS ONACCEPTABEL" VATICAANSTAD Ruim negentig procent van de leken-werkne- mers van het Vaticaan heeft gisteren gegeven aan de oproep van hun vakbond een „christelij ke staking" te houden. De actie wordt door het Vaticaan ten sterkste af gekeurd. Het werk is wel doorgegaan, maar de werknemers hebben hun salaris voor de eerste drie uur, ruim 60.000 gulden, afgestaan. Het is de bedoeling dat het geld via de paus terechtkomt bij de slachtoffers van hongersnoden. Het Vaticaan zelf beschouwt de actie van zijn werknemers als een „provocatie". Staats secretaris kardinaal Agostino Casaroli bestempelde het ini tiatief als „absoluut onaccep tabel". En volgens de Belgi- Mgr. Casaroli sche aartsbisschop Jan Schot- te, president van de commis sie voor het personeel, is een staking „nooit te rechtvaardi gen. Niet door de sociaal-eco nomische situatie waarin het personeel verkeert en niet door de laatste encycliek van de paus." Iets wat zijns in ziens dus ook geldt voor „bij zondere acties" als die van de leken-werknemers. „Een sta king zorgt voor een slecht beeld van de kerk in de pu blieke opinie en schaadt de daadkracht van het Vati caan. De directe aanleiding voor de actie van de ruim 1400 leken- werknemers van het Vati caan was het besluit van het staatssecretariaat de salaris sen voortaan niet meer aan het begin, maar aan het ein de van de maand uit te beta len. Het steekt het actievoe rende personeel vooral dat het staatssecretariaat hen niet heeft gehoord voordat het besluit werd genomen. De leke-personeelsleden van het Vaticaan klagen al jarén over hun salariëring, die vol gens woordvoerder Cerullo varieert van 1,15 miljoen lire tot 1,7 miljoen (1.750 tot 2.590 gulden) per maand. De me dewerkers van het Vaticaan hoeven geen Italiaanse belas ting te betalen, werken 36 uur per week, hebben een maand vakantie en 26 betaal de verlofdagen. Zij werken bij de musea, het postkan toor, de hoofd-bibliotheek, de Osservatore Romano, de Va ticaanse radio en diverse bu- Swaggart weg, Rentzkomt Ds. Jim Rentz is de nieuwe man van de electronische kerk, na de schorsing van ds. Jimmy Swaggart. De laatste is op non-actief gesteld na het bekend worden van zijn bezoeken aan een prostituee. Nog niet duidelijk is welke strafmaatregelen tegen hem worden genomen. FOTO: AP WASHINGTON Het Amerikaanse Hoogge rechtshof heeft bepaald dat kinderen van funda- mentalische christenen verplicht kunnen worden boeken als „Het dagboek van Anne Frank" en „De tovenaar van Oz" op de openbare school te lezen. De kwestie speelt sinds 1983 toen zeven fundamentalisti sche gezinnen bij de justitie een klacht indienden wegens het verplicht stellen van een bloemlezing op een lagere school in Hawkins County in de staat Tennessee. Het boek zou „anti-christelij ke" onderwerpen aan de orde stellen, zoals de evolu tieleer, het feminisme en het pacifisme. De ouders haalden meer dan 300 „beledigende" passages aan, waaronder fragmenten uit „Het dagboek van Anne Frank", waarin volgens de ouders werd ge- suggeerd dat alle godsdien sten gelijk zijn, en „De tove naar van Oz" dat volgens de ouders in strijd is met de bij belse opvatting dat alle tove narij slecht is. Teksten van Hans Christian Andersen, de anthropologe Margaret Mead en de science fiction-schrij- ver Isaac Asimov konden evenmin door de fundamen talistische beugel. Twee jaar geleden oordeelde rechter Thomas Huil dat het schoolbestuur de grondwette lijke rechten van de ouders had geschonden door aan hun godsdienstige opvattin gen voorbij te gaan en hun kinderen opdracht te geven het boek te lezen of anders een andere school te zoeken. Hij bepaalde dat de kinderen thuis het vak lezen mochten volgen. Huil kende voorts aan de gezinnen meer dan 51.000 dollar toe voor de kos ten die ze voor het proces hadden moeten maken en om de opleiding van hun kinde ren te betalen op particuliere „christelijke scholen". Een hof van beroep herriep Hulls beslissing. Het bepaalde dat het de ouders net zo goed hun kinderen van school kunnen nemen en hen op een particuliere school of thuis onderwijs laten volgen. Gesteund door presidents kandidaat Pat Robertson en een aantal conservatieve groeperingen proberen fun damentalistische ouders al verscheidene jaren „gods dienstige leerstof" als het bij belse scheppingsverhaal weer op het lesrooster van de staatsscholen geplaatst te krijgen als tegenwicht tegen de evolutieleer. Alle pogin gen daartoe zijn tot nu toe door het hooggerechtshof af gewezen. LEIDER OPUS DEI: DEN HAAG Christe lijke echtparen hebben de plicht zoveel mogelijk kinderen ter wereld te brengen. Echtparen die maar een of twee kinde ren willen, handelen uit egoïsme. Gewoonlijk zijn er geen serieuze en gel dige redenen om het aantal kinderen te be perken. Dat hield het hoofd van de katholieke organisatie Opus Dei, mgr. Alvaro del Portillo, ongeveer 4000 merendeels jonge mensen voor tijdens een toespraak in Chicago. Portillo was daar ter gelegen heid van het feit dat 58 jaar geleden in Chicago de eerste vrouwenafdeling van Opus Bisschoppen Panama willen onderzoek naar Noriega PANAMA-STAD De rk bisschoppen in Panama heb ben een onderzoek geëist naar de beschuldigingen die tegen generaal Manuel Anto nio Noriega naar voren zijn gebracht. „Door de ernstige aantijgingen is de hachelijke politieke situatie nog inge wikkelder geworden en daarom moet een objectief onderzoek worden ingesteld om de kwestie op te helde- aldus de bisschoppen. Noriega wordt, door zijn poli tieke tegenstanders beschul digd van wapenhandel, het uit de weg ruimen van tegen standers, verkiezingsbedrog, spionage en handel in verdo vende middelen. Zij roepen de regering en de oppositie op niet toe te geven aan „haat, verbittering en ge voelens van wraak". „Het is nu de tijd door middel van een dialoog voor het alge meen belang van Panama te vechten", aldus de bisschop pen. Dei in de Verenigde Staten werd opgericht. Opus Dei. dat in totaal onge veer 75.000 leden heeft, werd in 1982 door paus Johannes Paulus II verheven tot per soonlijke prelatuur. Dat wil zeggen dat de organisatie, die aan het eind van de jaren twintig in Spanje werd opge richt. aan het toezicht van de plaatselijke bisschoppen is onttrokken en alleen aan de paus verantwoording is ver schuldigd. Portillo's rede werd voortdu rend door applaus onderbro ken. Hij noemde „kinderen altijd een zegen, omdat zij mensen opofferingsgezind maken". Bovendien, aldus Portillo, „als er meer kinde ren zijn, kunnen de oudere kinderen voor de jongere zorgen en kan de moeder rust nemen". Hij waarschuwde dat veel priesteropleidingen zullen moeten worden gesloten als rk echtparen gemiddeld niet meer dan twee kinderen krij gen. Het hoofd van Opus Dei kreeg veel bijval toen hij ver telde over een moeder die haar volwassen dochter had meegenomen naar een bij eenkomst van Opus Dei. Toen de dochter liet blijken het niet eens te zijn met het verbod van kunstmatige voorbehoedmiddelen, ant woordde de moeder: „Als ik meer kinderen had gehad, zou je niet de egoïïstische, onuitstaanbare persoon zijn geworden die je nu bent". (Vervolg van de voorpag.) HILVERSUM - De docu mentaire „God in Vlaan deren" zal in de origine le versie worden uitge zonden. Hiervoor werd in overleg met de BRT een bevredigende oplos sing gevonden. Er waren vooral bezwaren van prof. K. Dobbelaere van de katholieke universiteit in Leuven, die sprekend in deze documentaire wordt opge voerd. Die bezwaren bestaan er in. dat zijn commentaar, terwijl hij zelf niet in beeld is. werden gevoegd bij beel den, die geen directe betrek king hadden op zijn uitspra ken. De Nederlandse docu mentaire maakt deel uit van een tweeluik, waarvan de andere helft „God in Neder land" werd gemaakt door een cineast van de BRT. Tus sen die twee onderdelen bleek te weinig samenhang te bestaan. De KRO-uitzending op 11 april zal vooraf worden ge gaan door een inleiding en worden gevolgd door een pa neldiscussie o.l.v. Ad Lange- bent. Van dit panel maken behalve prof. Dobbelaere ook deel uit mevrouw A. Pas, voorzitter van het interdioce saan pastoraal beraad in Vlaanderen, en R. Vermaerc- ke van Caritas Catholica Vlaanderen. De KRO wil met het panel- gesprek „de onderwerpen die in de documentaire aan de orde komen verhelderen en verdiepen". Vragen die met Documentarist Ad Zonneveld. name aan de orde zullen ko men zijn of de leegloop van de kerken in Vlaanderen een onafwendbaar proces is, wat de verhouding is tussen ui terlijk vertoon en levende kerk en hoeveel vrijheid de katholieke organisaties en in stellingen aan andersdenken den laat. FOTO: PR De BRT zendt deze docu- mentaire gelijktijdig uit. De uitzending van het tweede deel „God in Nederland", ge maakt door Erik Pertz van de BRT, wordt op 21 maart door de KRO uitgezonden. De BRT heeft deze documen taire al op 25 januari op het scherm gebracht. Politie omringt bijeenkomst kerkelijke basisgroepen DDR OOST-BERLIJN De Oost- duitse politie is het afgelopen weekeinde massaal aanwezig geweest bij een bijeenkomst van kerkelijke basisgroepen in de Oostduitse stad Cottbus. De omgeving van de kerke lijke ruimte waar de basis groepen samenkwamen werd dag en nacht door agenten in uniform en burger bewaakt, aldus de ruim tweehonderd deelnemers, allen lid van een werkgroep op het gebied van de vrede, het milieu of de ontwikkelingssamenwerking. De deelnemers hebben bij de autoriteiten tegen het optre den van de politie geprotes teerd. Tijdens de bijeenkomst werd gesproken over de doelstel lingen van kerkelijk groeps werk. Daarbij kwam her haaldelijk het optreden van de Oostduitse veiligheids dienst tegen de medewerkers van de milieubibliotheek van de Zionsgemeente en de ge beurtenissen bij de officiële herdenking van de moord op Rosa Luxemburg en Karl Liebknecht op 17 januari in Oost-Berlijn aan de orde. De directeur van de acade mie van de Evangelische Kerk in Magdeburg, Hans- Jochen Tschiche, betoogde dat rondom de basisgroepen een nieuwe cultuur groeit die zich keert tegen de neiging tot geweld en menswaardige maatschappelijke structuren ontwikkelt en beoordeelt. Be scherming van het milieu heeft daarin prioriteit. Van de kerk verwachten deze groepen ruimte om zonder verplichtingen en ondanks uiteenlopende motivatie met elkaar te kunnen discussië ren over noodzakelijke maat schappelijke en persoonlijke veranderingen. Nederlands* Hervormd* Kerk Aangenomen naar Poederoijen G.H. Koppelman, kand. te Staphorst. Gereformeerd* Kerken vrijge maakt Aangenomen: naar Rijswijk i.c.m. Pijnacker drs. A.S. van der Lugt, kand. te Kampen die bedankte voor Beverwijk, voor Bruchterveld, voor Grjjpskerk i.c.m. Niezijl, voor Lop- persum i.c.m. Westeremden, voor Lutten, voor Onnen, voor Ten Post i.c.m. Garrelsweer en voor Roode- school. Remonstrantse Broederschap Beroepen te Twente: B.A. Koek te Leiden die dit beroep heeft aange nomen: te Rotterdam, dr. M.D. Kos ter te Hengelo, die dit beroep heeft aangenomen. JERUZALEM Het ge bruik om „de toekomst te le zen" uit de organen van die ren, en andere bizar aan doende bezigheden die kun nen worden teruggevonden in oude bronnen als de Bij bel, blijken wel degelijk een wetenschappelijke achter grond te hebben. Dat is de conclusie van veer tig Britse, Canadese, Franse, Westduitse en Israëlische on derzoekers aan de He breeuwse Universiteit in Je ruzalem, tijdens een recent internationaal symposium over Medicijnen in de Bijbel en de Talmud. „Wij denken altijd dat ze in bijbelse tijden niets over me dicijnen wisten, maar in wer kelijkheid wisten ze heel wat," zei de Britse arts en medisch historicus Dr. Elinor Lieber van de universiteit van Oxford. „Ze hadden wel geen microscopen, maar wel hun eigen, betrouwbare me thodes". Lieber richtte zich met haar onderzoek op de hepatosco- pie, het bekijken van de le ver. Zij vond aanwijzingen uit de tijd van de profeet Ezechiel. Toen, in de vroege zesde eeuw voor Christus, was Nebuchadnezar koning van Babylon In Ezechiel 21:21 staat geschreven hoe Nebuchadnezar „naar de le ver kijkt" om te besluiten of hij eerst Amman zal verove ren, dan wel Jeruzalem De latere Romeinse bestuur ders van Palestina namen die methode rond het begin van onze jaartelling over. aldus Lieber. Er bestaat verband tussen malaria en leverziektes, aldus Lieber. Hoewel de twee niet direct met elkaar te maken hebben, worden beide ver spreid door insecten die in hetzelfde moerassige klimaat leven. In de oudheid werd het voor komen van leverziektes in dieren in verband gebracht met het voorkomen van ma laria. Het onderzoeken had dus niets te maken met bijge loof, maar alles met een we tenschappelijke methode om vast te stellen waar de legers de minste kans op malaria liepen. Malaria eiste in die tijd onder soldaten een hoge re tol dan de gemiddelde „Dit was duidelijk een methode van onschatba re waarde voor de strategi sche planning," aldus Lieber. In Iraq en Israel zijn kleita bletten gevonden met teke ningen van de levers van schapen en ander vee, die waren onderzocht op gaten die waren veroorzaakt door zuigwormen of andere para sieten. Lieber zei dat uit de geschrif ten van de Romeinse inge nieur Vetruvius blijkt dat Romeinse soldaten die in de eerste eeuw voor Christus in de buurt van Jeruzalem hun kamp opsloegen soortgelijke methodes gebruikten om de plaatsen voor hun bases te bepalen. ALLYN FISHER (AP) Ziekteverzuim en overuren Het vormde geen verrassing meer toen minister Korthals Altes vorige week de Tweede Kamer meedeelde, dat de cel deurdeling definitief van de baan is en er ook geen kostbare Britse bajesboot aan te pas hoeft te komen om het tekort aan gevangenisruimte in ons land op te lossen. De minister heeft gekozen voor het alternatief dat de vakbond Abva/Kabo heeft aangedragen en dat meer dan 160 nieuwe cellen ople vert. De helft daarvan ontstaat als een inrichting van de kin derbescherming wordt omgetoverd tot een huis van bewa ring. De andere helft is gevonden bij een stofkam-operatie in bestaande gevangenissen. Dat laatste wekt enige verbazing. Men mag toch aannemen dat een minister van justitie eerst zelf de stofkam heeft ge hanteerd, alvorens hij ingrijpende voorstellen lanceert als het onderbrengen van twee gedetineerden in één cel? Maar nee, het was de vakbond die moest vaststellen dat schaarse celruimte op diverse plaatsen wordt gebruikt door kantoor personeel en geestelijke verzorgers in dienst van de strafin richtingen. tl ALS de sleutels van die cellen zijn teruggevonden en bin- ,j nen de gevangenismuren een paar barakken of caravans worden neergezet waar de betrokken stafleden bureau kun nen houden is het probleem opgelost. De kosten van het vak- bondsvoorstel, vooral voortvloeiend uit de verbouwing van - de inrichting van de kinderbescherming, komen overeen met het bedrag dat Korthals Altes voor zijn oorspronkelijke noodplan had gereserveerd en dat moet komen uit de ge plande stopzetting van de rijksbijdrage in de bewakingskos- 'j ten van Schiphol. DAARNAAST is extra geld nodig om het nieuwe huis van bewaring van bewakingspersoneel te voorzien. De minister wil dat geld loskrijgen via een wijziging van de arbeidsvoor waarden van het gevangenispersoneel. Hij denkt daarbij met name aan de post overwerk, die de laatste jaren danig uit de hand gelopen als gevolg van het hoge ziekteverzuim onder bewaarders. Hoe Korthals Altes zich voorstelt daar iets aan te doen is een open vraag. De vakbond, die haar eigen constructieve bajesplan niet als een boemerang in het gezicht of tegen een nog gevoeliger plaats de portemonnee wil krijgen, verzet zich met hand en tand tegen een ingreep in de cao. Dat gevangenisbe waarders zo vaak in de lappenmand zitten is op zich een zorgwekkend verschijnsel. Het illustreert de zwaarte van de job. INDIEN het kabinet zich voorstelt dat de spiraal ziektever zuim-overuren uitsluitend op die manier kan worden terug gedraaid, houdt het zichzelf voor de gek. De enige oplossing is een uitbreiding van het aantal gevangenisbewaarders op zeer korte termijn. Het deze week aangekondigde experi ment met langdurig werklozen, die de bewaarders moeten ondersteunen als chauffeur, portier of administratieve kracht, kan daar een uiterst nuttige aanvulling op zijn. Dat kost allemaal geld, maar dat extra offer moet de sa menleving zich dan maar getroosten. Het is de onvermijdelij ke consequentie van het streven een eind te maken aan de situatie dat verdachten niet in voorarrest kunnen worden ge nomen bij gebrek aan gevangenissen of gevangenispersoneel. Sleutelen aan de arbeidsvoorwaarden van de cipiers zou de recrutering van nieuwe mensen nog moeilijker maken. Met het oog op de geplande uitbreiding van het aantal gevange nissen en huizen van bewaring, waarvoor een ferm aantal nieuwe bewaarders nodig zal zijn, is dat het laatste waar we op zitten te wachten. SNEEUWBERICHT Harz e DICHTBIJ-HUIS In de Belgische Ardennen ligt momenteel 20 tot 40 cm. sneeuw. Alpine-ski mogelijk in: Spa en Vielsalm/Baraque de Fraiture en Robertville. Langlauf mogelijk in Spa, Vielsalm/Baraque de Fraiture, Lierneux, Malmedy/Beverce en Gouvy In de Duitse Eifel zijn wintersportmogelijkheden in: Hollerath (ca. 50 cm). Udenbreth (ca. 55 cm). Daun (ca. 20 cm). Hohe Acht (ca. 30 cm). Nuerburg (ca. 20 cm) en Pruem (ca. 30 cm). De wintersportmogelijkheden in het Sauerland. Zwarte Woud zijn goed tot zeer goed. SAUERLAND Altastenberg Boedefeld Br i Ion HARZ Hahnenklee Braunlage ZWARTE WOUD Bernau Feldberg Freudenstadt Hinterzarten Menzenschwand Schonach Simmersfeld Todtmoos Todtnau tot 110 c tot 60 c tot 90 c tot 150 c Op één na zachtste winter DE BILT Deze winter (december, januari en fe bruari) is de op één na zachtste van deze eeuw ge weest. Alleen de winter van 1974/'75 was zachter. De gemiddelde tempera tuur bedroeg bijna vijf graden tegen 2,6 graden normaal. Er waren tot nu toe ook slechts 23 dagen met een minimumtempe ratuur onder de nul gra den, tegen 43 normaal. De laagst gemeten minimum temperatuur was 9 graden onder nul. In de omgeving van Rotterdam viel de meeste neerslag, 290 milli meter, terwijl het in Lim burg juist het minst nat was met ongeveer 160 mil limeter. Qua zonneschijn was de winter aan de „sombere kant". 15 10 o Minder buien. DE BILT (KNMI) De buiig heid wordt morgen geleidelijk minder. De noordwestelijke stroming waarmee de afgelo pen dagen lucht werd aange voerd, die vooral in de boven lagen erg koud was, maakt plaats voor minder koude lucht. Doordat via IJsland een storing naar de Britse Eilan den trekt, draait de wind bij ons morgenavond naar het westen en wordt de buiigheid minder. Wel daalt in de nacht de temperatuur nog tot dicht bij het vriespunt, waarna het overdag toch niet veel warmer wordt dan een graad of 5. Eerst in het weekeinde ziet het naar uit dat het droog is en af en toe de zon doorbreekt. regenbui 14 11 06,

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2