Brain drain" Zuidafrika zet rem op hervormingen Waldheim zwijgt bij herdenking AnscKluss FRANK ZAPPA OP POLITIEKE TOER Shultz ontvouwt vredesplan MOSKOU VERWACHT REAGAN EIND MEf Initiatief Delvalle was tot mislukken gedoemd BUITENLAND CeidócSotwwt VRIJDAG 26 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 i iken vindt geen kandidaat oor Karel-de-Groteprijs JCEN Het Westduitse Aken heeft niemand evonden. aan wie zij dit jaar de internationale ;arel-de-Groteprijs zou kunnen toekennen. De fdeling voorlichting van de stad in Nordrhein- Vestfalen heeft overigens laten weten dat „het iet-verlenen van de onderscheiding aan per- jonlijkheden of instanties die zich op politiek, conomisch en geestelijk gebied ingezet hebben N oor de Europese eenwording, geen zeldzaam- u eid is". Sinds 1950 is de Karel-de-Groteprijs in u 3taal 28 keer toegekend, terwijl de stad tien eer oversloeg. De prijs is in het verleden on- lèr meer toegekend aan Winston Churchill, Conrad Adenauer. Joseph Luns. koning Juan larlos van Spanje, Robert Schuman, Henry tissinger en de inwoners van het groothertog- om Luxemburg. Helft van EG-burgers wil Europese regering BRUSSEL Van alle EG-burgers wil de helft dat er een aparte Europese re gering komt. Deze nieuwe Euro-rege ring moet een aantal taken van de na tionale regeringen overnemen, en daar over verantwoording afleggen aan het Europees Parlement Dat blijkt uit een opiniepeiling die de EG-commissie eind vorig jaar heeft laten uitvoeren. Van de Nederlanders die vóór een Euro-rege- gering zou moeten worden, maar ook wordne genoemd veiligheid en defensie, wetenschap en techniek en samenwer king met de Derde Wereld. Honderden doden in Angola NAIROBI Zuidafrikaanse straaljagers en artillerie hebben honderden mensen gedood bij zware bombardementen op het zuiden van Angola. Dit heeft het ministerie van defensie in de An golese hoofdstad Luanda meege deeld. De staatsradio van Angola meldde „de dood van honderden burgers, onder wie vrouwen, be jaarden en kinderen in de getrof fen gebieden". Het ministerie van defensie van Zuidafrika liet weten dat men de berichten natrekt en weigerde vanmorgen verder com mentaar. PITTSBURGH De Amerikaanse gitarist, componist en rockster Frank Zappa ge bruikt zijn huidige toernee door de Vere nigde Staten om de jeugd van zijn vader land actief bij de politiek te betrekken. In een grijs verleden, toen Zappa zichzelf nog tot de jeugd kon rekenen, riep hij zijn aan hang vanaf het podium al op zich te laten registreren als kiezers, om een eind te kun nen maken aan het presidentschap van Ri chard Nixon. Nu biedt Zappa de concert gangers de mogelijkheid zich tijdens zijn concerten te laten inschrijven als kiezers voor de komende presidentsverkiezingen. „De enige manier om te veranderen wat er aan de gang is is te stemmen", aldus Zappa. VN: VREDESMACHT VOOR AFGHANISTAN NEW YORK De Verenigde Naties zijn voor bereidingen begonnen om VN-troepen te statio neren in Afghanistan als het komt tot een rege ling van het Afghaanse conflict. Dat is in offi ciële VN-kringen vernomen. In Genève begint volgende week een nieuwe reeks onderhande lingen over Afghanistan, die zou kunnen uit monden in een definitief akkoord over de te rugtrekking van de Russische troepen en de vorming van een nieuwe regering. De VN-troe pen. de ..blauwhelmen", zouden voornamelijk gaan werken aan de grens tussen Afghanistan en Pakistan, van waaruit het Afghaanse islami tische verzet zijn guerrillastrijd voert tegen het communistische bewind in Kabul. Het is niet bekend welke landen zijn benaderd om troepen te leveren voor de eventuele vredesmacht Justitie Italië wil Cicciolina pakken ROME De procureur-gene raal bij het gerechtshof van Rome heeft opheffing ver zocht van de parlementaire onschendbaarheid van Ilona Steller, het Italiaanse parle mentslid dat te pas en te onpas uit de blouse gaat en die bij haar landgenoten beter be kend is als „Cicciolina". Hij wil haar vervolgen wegens handel in „obscene films". De politie heeft hiertoe besloten na een onderzoek tegen Stel ler, haar „manager" Riccardo- Schicchi en een van haar naaste medewerkers. (Van onze correspondent Anthony Heard) AAPSTAD Het leger an Zuidafrikaanse bal- ngen in het buitenland roeit en de kans dat ooit K en raciale verzoening rordt bereikt in Zuidafri- a neemt daarmee af. Dat /as de indruk die ik de fgelopen maanden kreeg jdens mijn lange buiten- mdse reis, waarbij ik de 'erenigde Staten en Eu- opa bezocht. Overal kom ballingen tegen; in Am- terdam, Londen, Toronto, an Diego en Boston. Ze ehoren tot de verstrooi- e, multi-raciale minder- leid van getalenteerde iuidafrikanen, die niet ;ünnen terugkeren naar kiun land onder de huidi- ;e omstandigheden. Zij ijn het overtuigende be- vijs van de hoge tol die iet apartheidssyteem eist. >e meeste ballingen zijn ge voelige en intelligente mensen t en zouden juist een uitsteken de bijdrage kunnen leveren i het vestigen van een nieu- orde in Zuidafrika. Zo ziin r onder hen bijvoorbeeld ëestelijken. die vroom hun verk doen in knusse Engelse cerkgemeentes ofwel lopen te Waaien met hun anti-apart- leidvaandel. Maar onder de lallingen bevinden zich ook rerstokte zwarte activisten die n militaire kampen of onder wijsinstellingen hun bevrij- lingsslag beramen, ver weg •an de kusten van hun ge- joorteland. k ontmoette een toenemend Anthony Heard, voormalig hoofdredacteur van de Cape Times, is na een verblijf in de Verenigde Staten en Westeuropa deze week te ruggekeerd in Zuidafrika. In dit verslag blikt hij terug op ziin ervaringen en be spreekt een zelden belichte schaduwzijde van het apart heidssysteem: het balling schap van blanke en zwarte Zuidafrikanen in het bui tenland. aantal voorstanders van sanc ties en strenge maatregelen te gen Pretoria. Ik ontmoette voormalige Zuidafrikaanse po litici met een uitstekende libe rale staat van dienst, die hun dagen slijten onder de Carli- fornische zon. Ik maakte ken nis met Zulu-historici, die col leges aflopen in de Verenigde Staten. Ik kwam ook uiterst bekwame advocaten tegen in het besneeuwde Boston die ooit als studentenleider sena tor Robert Kennedy in Zuid afrika onthaalden. In Toronto kwam ik een zwar te jongeman tegen, eveneens een balling, die bij de Soweto- opstand in 1976 door een poli- tie-kogel in zijn gezicht was geraakt. Hij koestert echter geen haatgevoelens jegens de blanke Zuidafrikanen die in dezelfde stad wonen. F rustra ties Het klimaat van San Diego en omgeving heeft veel weg van de Kaapstranden in Zuidafri ka, waar ik zelf vandaan kom. En deze streek biedt plaats aan talloze Zuidafrikanen van di verse pluimage. Zo zijn er libe ralen die Zuidafrika ont vluchtten omdat ze de wreed heden van de blanke over macht en de reacties van de zwarten hierop niet langer konden verdragen. Maar er wonen ook conservatieven die vluchtten omdat ze vonden dat president Botha met zijn spaarzame hervormingen te veel toegaf aan de zwarten. Dan is er nog de categorie van blanke Zuidafrikaanse man nen die de dienstplicht zijn ontvlucht. Bij terugkomst in hun land staat hen een te rechtzitting te wachten en in veel gevallen een gevangenis straf. Misschien zijn deze jon gens nog wel de meest trieste ballingen. Op een congres in Californië ontmoette ik een rijzige man met een ietwat vale huids kleur en een sterk Zuidafri kaans accent. In de jaren veer tig vertrok hij uit zijn geboor teland, nadat hij teleurgesteld was in zijn pogingen om als „kleurling" dienst te nemen bij het Zuidafrikaanse leger in de strijd tegen Hitier. Hij ging naar Groot-Brittannië, waar hij zich zonder problemen aan sloot bij de strijdkrachten. Hij ging nooit meer terug naar Zuidafrika. Verbannen Kortom: onder de schare bal lingen en semi-bannelingen bevinden zich toneelschrijvers, priesters, guerillastrijders, aca demici, artsen, juristen, inge nieurs, journalisten, noem maar op. En die bestaan weer uit blanke en zwarte christe nen, joden, moslims, atheïsten en agnostici; liberalen en con servatieven. De meesten zijn uitgesproken anti-Botha. Maar ze hebben allemaal twee din gen gemeen; ze zijn Zuidafri kanen en ze geven om hun land. Sommige ballingen zullen zich nooit echt helemaal thuis voe len in het buitenland. Ze zitten hun tijd als het ware uit en blijven wachten op een zoda nige fundamentele verande ring in Zuidafrika dat ze kun nen terugkeren. Ze zitten ge kluisterd aan korte-golfradio's en spitsen hun oren bij de pro- paganda-uitzendingen van de Zuidafrikaanse Radio-omroep, in de hoop iets van belang op te vangen. Veel ballingen zijn behoorlijk gefrustreerd en ontevreden met hun huidige situatie. Ze doen weliswaar werk dat in een normale samenleving ab soluut de moeite waard is, maar in vergelijking met hun bijzondere kennis en de enor me behoefte aan hun talenten in Zuidafrika, voelen ze zich in feite nutteloos. Ik weet van één vooraanstaande persoon dat hij serieus heeft overwo gen om gewoon terug te gaan naar Zuidafrika en dan maar een terechtstelling te riskeren. Ballingen die betrokken zijn geweest bij guerrilla-activitei ten lopen zelfs de kans ter dood veroordeeld te worden als ze een stap in Zuidafrika. Klap Een treffend voorbeeld van de massale „brain drain", de uit tocht van het intellect uit Zuidafrika, is Bill Hoffenburg een voormalige top-medicus uit Kaapstad. In 1967 werd hij verbannen en vestigde zich in Groot-Brittannië, waar hij uit eindelijk voorzitter werd van het Royal College of Physici ans, het Britse koninklijk me disch genootschap. Ook nog recent bliezen enkele vooraanstaande Zuidafrikanen de aftocht. Zo moesten de Zuidafrikaanse liberalen een gevoelige klap incasseren toen Gordon Waddell en Tony Bloom beide naar Groot-Brit tannië emigreerden. Waddell. de vroegere Schotse rugby-in- ternational en effectenmake laar, kwam vele jaren geleden naar Zuidafrika trouwde daar met de dochter van diaman tenkoning Harry Oppenhei- mer. Hij werd één van de pei lers van de Anglo-Amerikaan- se economische belangenge meenschap en een openlijke begunstiger van de vrije pers. Bloom stond aan het hoofd van het grootste meel- en bak- produktenconcern in Zuidafri ka en was van alle zakenlie den de meest uitgesproken te genstander van de regering Botha. Nog niet zo lang gele den spraken Bloom en Wad dell met het Afrikaans Natio naal Congres ANC in Lusaka en riskeerden daarmee de woede van Pretoria. De lijst van ballingen is echter niet compleet zonder de naam van de beroemdste banneling van allemaal: ANC-leider Oli ver Tambo, die nu al vijfen twintig jaar in het buitenland verblijft. In 1985 sprak ik hem in Londen en op mijn vraag of hij zijn laatste levensdagen in zijn geboorteland zou door brengen, antwoordde hij dat hij vreselijke heimwee had en graag naar huis wenste te gaan. ,0 o <-• Studenten van de Witwatersrand Universiteit in Johannesburg demonstreerden gisteren tegen de maatregelen van de regering Botha, waarbij de zwarte oppositie monddood werd gemaakt. Op spandoeken werd met name de „ban" op het Verenigd Democratisch Front (UDF) veroordeeld. FOTO: EPA wijken en de vrijlating van de politieke gevangenen. Maar welke argumenten de regering ook aanvoert voor het weige ren van die voorwaarden, er is één ding dat het politieke kli maat van confrontatie in vrede kan veranderen: een uitnodiging aan de ballingen om terug te keren, gekoppeld aan een onvoorwaardelijke amnestie. Juk Al deze verschillende groepen zouden, als ze weer gerepa- In veel opzichten plaatst deze trieerd werden, enorm kun- ploeg van zowel blanke als nen bijdragen bij het vinden zwarte ballingen en vluchte- van oplossingen voor de racia- lingen het juk op de minder le problemen. De onontbeerlij- robuuste schouders van dege- ke voorwaarden voor het juis- nen die achterblijven. Het be- te vredesklimaat zijn al vaak hoorde ten slotte ook tot hun genoeg benadrukt; de ophef- taak om wat te doen aan de fing van de noodtoestand, de explosieve en gepolariseerde terugtrekking van de strijd- situatie thuis. krachten uit de zwarte Woon- ERUZALEM In een j ran militairen en politie mensen wemelend Jeru- e alem heeft de Ameri kaanse minister van bui- enlandse zaken Shultz aag zijn tweefasen- ilan voor een oplossing i ran de Palestijnse kwestie liroorgelegd aan de Israeli- lche regering. )fschoon de verwachtingen aaggespannen zijn, blijft ihultz hopen dat hij gedu- >raak zal kunnen forceren, lijn plan moet er op korte ermijn toe leiden dat het Is- aelisch gezag over de 1,5 niljoen Palestijnen in bezet ebied wordt opgeheven, let de tweede fase, die een lefinitieve politieke regeling ran de Palestijnse kwestie ria onderhandelingen )eoogt, moet uiterlijk in de cember dit jaar een begin worden gemaakt. Het bezoek van Shultz is door de Palestijnen in de be zette gebieden aangegrepen om massaal te protesteren. Gisteren en vandaag ligt het openbare leven in de strook van Gaza en het gebied van de westelijke Jordaanoever vrijwel geheel stil door een algemene staking. Gisteren werden weer twee demonstrerende Palestijnen door het Israëlische' leger doodgeschoten. Het leger kondigde een onderzoek aan 'naar een bericht dat militai ren in een ziekenhuis in Na blus zowel patiënten als me- dewerkers hebben mishan deld en vernielingen hebben aangericht. In het dorp Qa- batiya werden ruim 100 Pa lestijnen gearresteerd nadat daar een dag eerder een groep woedende bewoners een dorpsgenoot, die werd verdacht van „collaboratie" met de Israëlische autoritei ten, had gelyncht. Als repre saille heeft het leger een aantal huizen verwoest en een volledig uitgaansverbod in het dorp ingesteld. Anti discriminatie campagne via tv DEN HAAG De omroepen in ons land gaan vanaf 1 april tussen de programma's door spotjes op tv uitzenden om on verdraagzaamheid jegens min derheden tegen te gaan. De korte filmpjes worden aange leverd door het ministerie van binnenlandse zaken. De spotjes zoals die momenteel via post bus 51 worden uitgezonden blijven doordraaien, deelde een woordvoerster van het mi nisterie vanmorgen mee. De nieuwe campagne heet „Zet eens een andere bril op". De spotjes zijn „goedmoedig, met een tikkeltje humor", aldus het ministerie. &USKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard UitgeverijAVavary Productions Hoewel het INF-akkoord nog niet door de Amerikaanse Senaat Is bekrachtigd, heeft de Sovjetunie een begin gemaakt met de terugtrekking van een aantal SS-12-kernraketten uit de DDR en Tsjechoslowakije. Zo vertrok uit Bischofswerda in de DDR (foto) voor de ogen van westerse journa listen een speciale trein met de onderdelen van vijf lanceerinstallaties, die in de Sovjetunie tot schroot verwerkt zullen worden. De Russische militairen werden door de plaatselijke bevolking feestelijk uitgeleide gedaan. MOSKOU De Sovjetunie is ervan overtuigd dat voor de komende topontmoeting tus sen president Reagan en Sov jetleider Gorbatsjov een ak koord voor de halvering van het aantal strategische kernra ketten (START) gereed is. Dat heeft een hoge Sovjetfunctio naris. die anoniem wenst te blijven, in Moskou meege deeld. De zegsman ging ervan uit dat Reagan eind mei een bezoek brengt aan de Sovjetu nie. De functionaris gaf aan dat de Sovjetunie het onderte kenen van een START-over- eenkomst niet langer verbindt aan het tegenhouden van SDI, het systeem van verdediging in de ruimte. Moskou blijft wel tegenstander van het testen van een volledig SDI-systeem. (Vervolg van de voorpagina) PANAMA STAD Het optreden van Delvalle tegen Noriega, die wordt gezien als de machtigste man van het land omdat hij het leger achter zich heeft, werd on middellijk beschouwd als te vermetel en tot mislukken gedoemd. Toen ook nog kolonel Justines weigerde om Noriega als legerleider op te volgen werd duidelijk dat de uren van Delvalle geteld waren. „Ik heb het aanbod afgeslagen", liet Justines weten. „We hebben doorlopend met Delvalle gesproken en hij weet dat onze opvatting is dat er teveel Amerikaanse invloed in deze Panamese zaak is", aldus de kolonel die nadrukkelijk stelde dat hij volledig achter Noriega blijft staan. In een televisieverklaring had Delvalle het ontslag van No riega gisteravond nog verdedigd. „Mijn besluit is onherroepe lijk. Noriega moet aftreden in het belang van het land en om een onderzoek naar zijn betrokkenheid bij drugshandel mo gelijk te maken", zei Delvalle. Enkele minuten later was de televisiezender al bestormd en uit de lucht gehaald. Onduidelijk is in hoeverre het initiatief van Delvalle is inge geven door de Verenigde Staten, waar Noriega voor drugs handel en afpersing in staat van beschuldiging is gesteld. Naar verluidt heeft Delvalle woensdag overleg gevoerd met Amerikaanse functionarissen in Miami in de Amerikaanse staat Florida. Gisteravond sprak Washington zijn ondubbel zinnige steun uit aan het burgerbewind van Delvalle. Het Witte Huis deed een beroep op Noriega en de militairen de politiek met rust te laten en de democratie een kans te ge ven. Noriega kon aanvankelijk rekenen op de steun van Was hington, maar daar kwam vorig jaar de klad in. De VS dron gen aan op democratische hervormingen en vonden dat No riega ook maar moest aftreden. De laatste maanden werden steeds meer bewijzen verzameld dat Noriega enkele müioe- nen dollars aan winsten op drugssmokkel in eigen zak had gestoken. Op papier is Noriega ondergeschikt aan de president, maar in de praktijk heeft hij het voor het zeggen. In hoeverre de „motie van wantrouwen" van het parlement rechtsgeldig is, valt nog te bezien. Van de 67 parlementaries waren er maar 38 allen loyaal aan Noriega aanwezig. WENEN President Kurt Waldheim van Oos tenrijk houdt volgende maand definitief geen of ficiële toespraak op de dag dat Oostenrijk de vijf tigste verjaardag herdenkt van de Anschluss bij Nazi- Duitsland. In plaats daar van houdt hij een tv-toe- spraak. Tegen de mogelijke herden kingstoespraak van Waldhein was hevig verzet gerezen, we gens het oorlogsverleden van de Oostenrijkse president. Hij zal er overigens wel bij aanwe zig zijn als op 11 maart offi cieel wordt herdacht dat vijftig jaar geleden kanselier Kurt Schussnigg gewdwongen werd af te treden. Dit aftreden maakte voor de Duitse militai- ren de weg vrij om de dag erop Oostenrijk binnen te trekken. Weer een dag later. In een interview op de Oos tenrijkse televisie verklaarde de omstreden president gister avond dat hij korte tiid heeft overwogen af te treden. Hij voegde daar echter aan toe dat hij deze gedachte vrijwel met een heeft verworpen, omdat zijn aftreden de zaak „alleen maar erger zou maken" De kans is groot dat de inter-' nationale commissie van histo- rici een aanvulling gaat schrij- ven op haar rapport over het' oorlogsverleden van president Kurt Waldheim. Dat heeft de Westduitse professor Messerscw; hmidt, die lid was van deze ccmmissie, verklaard.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5