ok pakt goed uit r\ Qoosterboer en zijn gelijk ?ORT Gemser bang voor griep Flaim kan reis naar WK niet betalen Zilver voor Monique Velzeboer VAN GENNIP NIET ZEKER VAN START OP 5 KM Spelenderwijs QeidóaQowuvnt WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGINA 9 Calgary '88 CALGARY Getroffen door een griepvirus en bevreesd voor verspreiding daarvan heeft, schaatscoach Henk Gemser zich buiten het olympische dorp ge vestigd. Gemser is een van de velen in het olympisch dorp met griep. Om te voorkomen dat hij zijn schaatsenrijders aan steekt, heeft Gemser zijn intrek genomen in een hotel in Calga ry. Het vertrek van coach en allrounders is voorzien op 27 fe bruari. De allrounders moeten na aankomst in Nederland fit zijn voor vertrek naar Alma Ata, waar het wereldkampioen schap op het spel staat. Westduitsers sterk in Noordse combinatie CALGARY De Westduit- se ploeg is de landenwed- strijd van de Noordse combi natie goed begonnen. Pohl, Maller en Schwarz haalden met het springen van de 70- meter schans 629,8 punten. Het betekent dat de West duitsers, wereldkampioen van 1987, bij de estafette over 3 x 10 kilometer begin nen met een „voorsprong" van zestien seconden op Oos tenrijk en bijna drie minuten op Noorwegen. TWEEDE GOUD VOOR RÖTSCH CALGARY De Oostduitser Frank-Peter Rötsch, die eerder al olympisch goud won op de twin tig kilometer biathlon, heeft zich gisteren ook de beste getoond op de halve afstand. Rötsch moest door een misser bij het schieten een extra rondje van 150 meter afleggen. Het deerde hem geens zins. De drievoudige wereldkam pioen finishte na 25 minuten en 8,1 seconden. De Sovjetrus Valeri Medvedsev mikte net als zijn landgenoot Sergej Tsjepikov erg zuiver, zij waren bij het skilopen niet snel genoeg om aan dit voor deeltje meer over te houden dan respectievelijk zilver en brons. Bonnie Blair naar Disneyland CALGARY Bonnie Blair lijkt aan haar gouden medaille een con tract met Disneyland over te hou den. Het levengrote poppentheater heeft gevraagd of de goedlachse Amerikaanse bereid is op te treden. Welke rol de winnares van de 500 meter gaat vervullen is nog ondui delijk. Een mogelijk contract als Minnie Mouse of Ka tri en Duck is een welkome aanvulling van %het budget van de olympisch kampioe ne. Het plaatselijk politiekorps in Champaign verleent Blair financië le en morele steun. Bovendien A wordt de schaatsen rijdster gespon- sord door de basketballer Jack Sik- ma van de Milwaukee Bucks. CALGARY Een van de grote favorieten voor het wereldkampioenschap schaatsen zal mogelijk afwezig zijn. Eric Flaim, winnaar van zilver op ae 1500 meter, zoekt nog een sponsor om de reis van zijn trainers naar Alma Ata te bekostigen. Flaim, met afstand leider in de wereldranglijst aller tij den, wordt getraind door de Nederlander Peter Schotting en Bob Fenn. De Amerikaanse schaats bond financiert alleen de reis van de geselecteerde rijders en bondscoach Mike Crowe. Het gaat om een bedrag van ongeveer 12.000 gulden. Door zijn prestaties in Calgary geldt de twintigjarige Flaim als een van van de favorieten voor de wereldtitel. Naast het zilver op de schaatsmijl eindigde hij in de Olympic Oval als vierde op de 1000, 5000 en 10.000 meter. De Amerikaanse maakt ook een kans als wielrenner te worden uitgezonden naar de Olympische Spelen van Seoul. iLGARY Het olym- ch schaatstoernooi is h niet zo voorspelbaar, het zich liet aanzien, bookmaker zou een /e cent kunnen verdie- aan deze al jaren >r Oost-Duitsland gedi- eerde tak van de port. De hoofd- juddende Yvonne van nnip kon gisteravond Calgary eigenlijk ook geloven, dat zij het ssieve machtsblok had «-broken. Eindelijk ii I de 23-jarige Haar- t ise haar krachten ge- knd. Die waren groter die van Andrea Eh- Karin Kania en Gabi Gennip gokte en won. 1 enige mogelijkheid om bij le drie te komen is sneller ijgaan dan ik normaal doe. leb Egbert van 't Oever de zuurstofflessen Br te zetten. Voor als ik het zou redden". Gestart op schema van 4.16 (haar erlandse record) bleek al dat een betere tijd tot de lelijkheden behoorde. Eg- t van 't Oever: „Na een ki- ieter ben ik overgescha- d op 4.12. Toen Yvonne ie ronden voor het einde steeds goed door ging, st ik dat er meer in zat dan naar een medaille", it'Oostduitse duo vertrok e fitten eerder op een sche- ~van 4.10, ruim zes secon- onder het oude wereldre- Tyan Gabi Zange: 4.16.76. reed dat record tijdens .wereldrecord wedstrijden december in Calgary en roonde daarmee record- dster Yvonne van Gennip. önrtbrak op dat moment at ze herstelde van een toperatie aan haar rech- foet. Kania hield het sche- drie minuten vol. Maar ite daarna volkomen in el- De beste schaatster al- ;v ff Karin Kania valt uitgeput op de bank na haar race over de 3000 meter. Het zou tien minuten duren voor ze weer In staat was zich te verroeren. lertijden was zo vermoeid dat ze zelfs twee keer dreigde te vallen. Haar laatste ronde werd een martelgang in 40 se conden. En nadien lag ze tien minuten op de grond bij te komen. Van Gennip zat 400 meter voor de finish op een kleine seconde onder de tus sentijd van Kania maar reed haar laatste ronde in 34.8. Snel genoeg ook om Ehrig, de Olymische kampioene van 1984 van het goud te rijden. Ehrig had haar krachten veel beter verdeeld dan Kania en was een ronde voor het einde nog 63/100 seconde sneller dan Van Gennip. Maar Van Gennip bleek haar krachten als allerbeste te hebben uitge smeerd. Dat ze de tijd van Gabi Zan- ge-Schönbrunn (derde in 4.16,92) kon pakken, had Van Gennip aangevoeld. Ze ging weg op een schema van 4.16. „Dat was mijn persoonlijk re cord en dat vond ik zelf al een beretijd, gezien mijn 4.23 als snelste tijd van dit jaar". Het waren niet alleen de Oostduitse rijdsters die gister avond bluften. Ook Van Gen- nip trok vanaf de start alle re gisters open, noteerde de snel ste opening na 600 meter, maar raakte daarna iets ach ter op het schema van Ehrig. Tot de formidabele laatste ronde. „Ik ging in het verle den altijd vertraagd weg. Ik had me nu voorgenomen in ieder geval hard weg te gaan De drie besten op de 3000 meter. Links Andrea Ehrig. winnares van het zilver. Rechts Gabi Zange, die het brons veroverde en in het midden, met de gouden medaille, Yvonne van Gennip. FOTO'S EPA en dan maar te zien wat er gebeurde. Ik had ook gezegd: hou de bezemwagen maar bij de hand, want gaat het fout dan zul je me van het ijs moeten halen'. Maar ik ging niet weg voor het goud, alleen met het idee dat ik zo snel ge moest kunnen pakken". De bliksemstart kwam onder meer op aanraden van Tjaart Kloosterboer, Van Gennips persoonlijk adviseur, die twee jaar geleden door de KNVB aan de kant werd gezet, was er niet in Calgary. Hij is in Oostenrijk op vakantie. Van Gennip had de laatste weken en dagen wel meermalen tele fonisch contact. Kloosterboer praatte zijn pupil aan zich een paar dagen voor de race dage lijks geestelijk voor te berei den op een rit waarin ze tot de uiterste grens van haar vermogens zou moeten rijden. „Daar moet je je ook op voor bereiden, je lichaam heeft er toch altijd problemen mee om alles te geven, zeker als dat zonder voorbereiding moet gebeuren'. Daarom heb ik me daar een paar dagen op voor bereid". Compliment Van Gennip greep het succes gelijk aan om aan te dringen" op de terugkeer van Klooster boer als bondstrainer. Kloos terboer adviseert haar niet al leen maar voorziet Van Gen- nnip ook van trainingsche ma's. Maar ook voor kern ploeg trainer Egbert van 't Oever was er een compli ment. „Egbert is toch iemand die je je eigen gang laat gaan. Dat waardeer ik ook zeer. Het was gewoon het beste geweest wanneer ze dit jaar samen aan de kernploeg hadden kunnen werken'. Van Gennip stond bij het grote toernooi nog nooit op het hoogste platvorm. En helemaal nog nooit op een Olympisch schavot. Maar niet alleen daarom genoot ze gis teravond. Ze genoot ook van de triomf over Kania en Eh rig in het bijzonder. De beide schaatsters stoppen na dit sei zoen en hadden laten weten dat op dat moment de troon vrij was voor de Hollandse ri valen. „Maar dat was niet zo leuk geweest om zo de beste te zijn, daarom wilde ik ze voor die tiid verslaan. Dat dat hier is gebeurd is natuurlijk fantastisch. Ik heb de laatste jaren ook te veel naar ze ge keken. Zo ben je eigenlijk al verslagen. Ik heb nu naar me zelf gekeken" Geheim Maandagavond ook maakte Van Gennip een afspraakje dat tot gisteren geheim bleef. „De afgelopen vier jaren wa ren de Oostduitsen altijd de sterksten en iedereen heeft altijd maar gedacht dat ze on verslaanbaar waren. Maandag heb ik tegen Bonnie (Blair) gezegd: „Laat mij zien dat je ze kunt verslaan, dan doe ik het ook'. De doopceel van de 23-jarige Haarlemse hoeft nauwelijks meer te worden gelicht. Nadat ze in 1984 elfde werd bij het EK in Alma Ata, 12e bij het WK in Deventer nestelde zich in de wereldtop. En waren het alleen de Oost duitse vrouwen die aan ieder WK en EK haar van een gro te riomf afhielden. Maandag al knabbelde Bonnie Blair een stukje van het Oostduitse schaatsimperium. Gisteren nam Van Gennip de tweede hap van de Olympische taart die de DDR eigenlijk hela- maal voor zich zelf dacht te hebben gereserveerd. En reed Van Gennip ook Annie Bor- kinck uit de geschiedenisboe ken, die Nederland in 1980 als laatste een gouden olympische schaatsmedaille bezorgde. RENÉ VAN HATTUM SRENVEEN Bonds- lh Egbert van 't Oever )eerde Yvonne van inip na haar gouden op het Olympic Oval de borst te drukken, lukte niet. Met Tjaart osterboer was het wei anders geweest. Maar ex-kernploegtrainer, rgegaan als Yvonne's é-trainer, zat thuis de buis in Heeren en reageerde nuch- p het olympisch suc- lat voor hem niet on- vacht kwam. „Ik heb staan schreeuwen of ten. Ik heb rustig zit- kijken en tegen me- gezegd: Dit is heel Ik ben gigantisch en ik zie dit succes als chtigheid". isterboer, een kleine twee geleden van de baan ge- als ijstramer, kreeg met goud van zijn oogappel nne, nog altijd giebelig als kostschoolmeisje maar in )ntacten met haar trainer zelfbewuste sportvrouw, gelijk aan zijn kant. Het van Kloosterboer: „Vier geleden heb ik dit voor- I. Na de vernedering van Olympische Winterspelen Sarajevo heb ik gezegd we het schaatsen anders Bten gaan aanpakken. Niet t qua trainingsomvang, ook in de begeleiding en nentaliteit. Henk Gemser hebben daartoe de kans egen. We waren in Neder- tot dan amateuristisch be zig. Dat moest anders. Want het potentieel was er en is er". De potentie van Van Gennip was Kloosterboer van het be gin duidelijk. „Het is een gi gantisch talent. Zeker zoveel sporttalent als schaatstalent. Ze heeft bovendien concentra tie- en coördinatievermogen. Ze pikt de zaken snel op. Als coach heb je zo iemand in de vingers. Het is dan een subtiel spel. Met haar kun je het spe len. Ik heb Yvonne altijd ge zien als een schaatster voor de midden- en de lange afstan den. Bij het wereldkampioen schap sprint van 1982 in Alk maar ging ze wel hard, maar haar kracht ligt niet op de korte afstanden". Kloosterboer kreeg de jeugdi ge Van Gennip in de herfst van 1983 voor net eerst onder handen. In februari 1984 was zij de enige, die bij de Olympi sche Winterspelen in Sarajevo voldeed. Van Gennip was voor de Friese ClOS-leraar de vrouw, die het Nederlandse damesschaatsen de aansluiting, met de door Oostduitsen ge vormde wereldtop kon geven. Bij de Europese titelstrijd van 1985 in Groningen leek die al gerealiseerd. „Maar dat was veel te vroeg. Daarna moest een terugval komen". Die kwam en kostte Kloosterboer een dik seizoen later in 1986, na veel verdachtmakingen, zijn rol als coach van de da meskernploeg. Hij ging door als conditietrainer voor de zo merse activiteiten van de top- schaatsers. De relatie met Van Gennip bleef, hoewel Dinus Vos en la ter Egbert van 't Oever de of ficiële post van coach bezetten. Deze olympische winter kwam de band tussen Kloosterboer en Van Gennip weer terug. Tot de dag van haar succes in Calgary hing Van Gennip bij na dagelijks aan de hot-line met Heerenveen en zelfs met het wintersportadres van Kloosterboer om de technische en taktische zaken van het topschaatsen met Kloosterboer door te nemen. Officieel deed de Fries niets, officieus was al les mogelijk. Achterdeur „Ik was al eerder gevraagd door de meiden, maar de bond wilde het niet. Ik wilde niet via een achterdeur aan het werk blijven. Ik heb toen offi cieel afscheid genomen van de ploeg. Toen Yvonne echter moest worden geopereerd aan haar voet belde ze me vanuit Calgary. Ze dééd persoonlijk een beroep op mij. Nee sterker nog, ze eiste het. Toen moest ik wel aan de slag. Het was noodzakelijk voor haar. Ik heb zo anoniem mogelijk proberen te doen en met voorkoming van elk conflict. Ik heb na die operatie, die helaas onder voL ledige narcose moest plaats vinden, geprobeerd de juiste lijn voor naar aan te geven. Ik heb in december zelfs met Yvonne weer op het ijs ge staan. Ik moest wel, want hier was een sporter in de verdruk king". Toen later van 't Oever weer veel van de begeleiding in de vingers kreeg, bleef Van Gen- nip contacten met Klooster boer onderhouden. „Vooral te lefonisch. Deze laatste week hebben we zeker drie keer contact gehad. We hebben daarin belangrijke gesprekken gevoerd. Technisch, taktisch. Over de taktiek voor deze drie-kilometerrace zijn we bij het NK in Alkmaar al begon nen te praten. Yvonne moest op het snelle ijs van Calgary aanvallender rijden. Op haar defensieve manier zou ze het niet redden tegen Ehrig. Maar we hebben ook gesproken over de fysieke grenzen, de pijngrenzen waar ze doorheen moest. Je ziet het niet aan haar, omdat het door haar techniek zo gemakkelijk lijkt te gaan. Ze is was dat betreft net Gustafson. Maar in de gou den rit is ze wel twee keer door een dal gegaan. Pakweg op zo'n vier ronden en twee ronden voor het eihd nog een keer". Kloosterboer is ondanks alle perikelen rond zijn privé-pupil altijd bliiven geloven in haar mogelijkheden voor Calgary. „Ja, wat moest ik anders. Als ik er niet meer in zou geloven, dan had Yvonne dat zeker niet meer gedaan. Bij de af standskampioenschappen in Heerenveen kwam ze over de ergste moeilijkheden heen. Dat was een cruciaal toernooi. Daar hadden we naar toe ge leefd. Daarna heeft ze de lijn doorgetrokken. Wat is dit mooi, dat goud. Een uitschieter Ben je gek. Het verleden heeft bewezen dat dit mogelijk was. Een succes voor het duo Van Gennip-Kloosterboer Ach, streep die laatste naam maar weg. Yvonne heeft ge schaatst. Ik niet". Monique Velzeboer gaat hier nog aan de leiding tijdens de 1500 meter. Eeven later wordt zij toch nog gepasseerd door de Cana dese Plagne. FOTO: ANP CALGARY Monique Velzeboer heeft gisteren zilver toege voegd aan het goud, dat ze op de openingsdag van het short- tracktoernooi in Calgary veroverde. De negentienjarige middel bare scholiere uit Oud Ade moest bij het demonstratietoemooi in de finale van de 1500 meter alleen voorrang verlenen aan de Canadese Sylvie Dagle, die een dag eerder nog achter Velzeboer eindigde. De Chinese Yan Li werd derde. Op de eerste dag had de jongste van de zusjes Velzeboer de 500 meter gewonnen. Mo nique Velzeboer nam vrijwel direct na de start de kop maar raakte die leidende positie twee ronden voor tijd kwijt omdat ze de binnenbocht niet helemaal kon houden. Dagle kans en dook in het gat. In de laatste ronde drong nauwelijks meer aan. Voor de Nederlandse shorttrack schaatsers was gisteren in Calgary weinig succes weggelegd. Geen van de Nederlandse heren slaagde er in de finale van de 500 meter te bereiken. Winnaar van ae kortste afstand tijdens het demonstra tietoemooi in de Max Bell Arena werd de Brit Wilfred O'Reilly. Charles Veldhoven, Peter van der Velde, Jacco Mos en Richard Suyten werden in een vroeg stadium uitgeschakeld. Mos en Veldhoven bereikten nog de kwartfinales. Van der Velde, die twee weken geleden in St. Louis wereldkampioen vierkamp werd, kwam niet verder dan de series. sportuitslagen 26.32,7, 14. Zingerle (Ita) 26.33,0, 15. Matous (Tsj) 26.33,3. NOORDSE COMBINATIE Stand na Hat springen; 1. West- Duitsland 629,8 punten. 2. Oostenrijk 626.6 punten (op 16 seconden), 3. Noorwegen 596,6 punten (op 2.46), 4. Tsjechoslowakije 573,5 punten (op 4.41), 5. Oost-Duitsland 571,6 punten (op 4.51), 6. Zwitserland 571,4 punten fop 4.52). SCHANSSPRINGEN 90 meter-schans; 1. Nykönen (Rn) 224,0 punten (118,5 meter 107,0), 2. Johnsen (Noo) 207,9 (114,5 102,0), 3. Debelak (Joe) 207,7 (113,0 t>8.0). 4. Klauser (Wdl) 205.1 (114,5 102.5). 5. Ploc (Tsj) 204,1 (114,5 102,5), 6. Felder (Oos) 203.9 (113,5 103,0), 7. Bulau (Can) 197,6 (112,5 99,5), 8. Steflan Tallberg (Zwe) 196,6 (110,0 102.0), 9. Zupan (Joe) 195,8 (111,5 98.5), 10. Tepes (Joe) 194,8 (105,0 102,5), 11. Puik- konen (Fin) 194,6 (106,0 103,5), 12. Kuttin (Oos) 193,5 (112,0 98,5), 13. Fijas (Pol) 192,6 (107,5 102,0). 14. Dluhos (Tsj) 189,5(107,0 101,0), 15. Kjorum (Noo) 189,2 (107,0 101,5). SCHAATSEN 3000 meter dames: 1-Van Gennip (Ned) 4.11,94 (wereld- recora). 2. Ehrig (Odl) 4.12.09. 3. Zan ge (Odl) 4.16.92, 4. Kania (Odl) 4.18,80. 5. Rys (Pol) 4.22,59, 6. Bojko (Sov) 4.22,90, 7. Hashimoto (Jap) en Lapoega (Sov) 4.23,29, 9. Toemanova (Sov) 4.24.07. 10. Krohn (Zwe) 4.25,06, 11. Goldman (Vst) 4.25,26, 12. Mischke (Wdl) 4.26.30, 13. Elena Belci (Ita) 4.27.21, 14. Nemeth-Hunya- dl (Oos) 4.27.56. 15. Lolgnon (Can) 4.28,55, 16. Stam (Ned) 4.28,92, 17. Hang (Nko) 4.29,16, 18. Sekl (Jap) 4.29,77, 19. Doctor (Vst) 4.29,93, 20. Bader (Vst) 4.30,09, 21. Qing (Chl) 4.30.19. 22. Kim (Zko) 4.30.60. 23. Sung (Nko) 4.31.05, 24. Van Helden Dumont (Fra) 4.28,03, 28. Chol (Zko) 4.42,26. Paul (Ned) werd met een tijd van 4.29,53 gediskwalificeerd, Gre- nier (Can) startte niet wegens griep. SHORT TRACK 1500 meter dames: 1. Dalgle (Can) 2.37,61, 2. Monique Velzeboer (Ned) 2.37,77, 3. Yan Li (Chi) 2.37,92, 4. Sishii (Jap) 2.38,19, 5. Yamada (Jap) 2.38.49, 6. Lambert (Can) 2.44,77. IJSDANSEN 1. Bestemlanova/Boekin (Sov) 2,0, 2. Kllmova/Ponomarenko (Sov) 4,0, 3. Wllson/Mccall (Can) 6,0, 4. Annen- ko/Srftenski (Sov) 8.0. 5. Beck/Beck (Vst) 12,0, 7. Engi/Toth (Hon) 14,0, 8. Duchesnay/Duchesnay (Fra) 16,0, 9. Becherer/Becherer (Wdl) 18,0, 10. Trovati/Pelizzola (Ita) 20,0, 11. Wyn- ne/Druar (Vst) 22,0, 12. Garossino- /Garossino (Can) 24,0, 13. Jone- s/Askham (Gbr) 26,0, 14. Pallard- /Courtois (Fra) 28,6, 15, Rehakova- /Havranek (Tsj) 29,4 IJSHOCKEY Noorwegen-Frankrijk 6-8 na verlen ging en penalties (0-2, 3-3, 3-1/0-0/0- Onvoorstelbare prestatie Wat een fantastische 3000 meter van Yvonne van Gennip. Eerlijk gezegd had ik dit niet verwacht. Maar wie welDat zij zich tussen het Oostduitse geweld in zou kunnen rijden had ik al prachtig gevonden, maar het wereldrecord van Ehrig drie ritten later zelf weer verbeteren is onvoorstel baar. Ik gaf al eerder aan dat zij over een prima conditie beschikt en technisch uitstekend rijdt. Maar wat zal ze blij zijn. En met haar Tjaart Kloosterboer en heel schaatsmin- nend Nederland. Van de jongens hadden we het niet voor onmogelijk gehouden, maar uitgerekend Yvonne zorgt voor goud! Na twee afstanden dus nog geen echt Oostduitse suc cessen. Dat zal ongetwijfeld voor de rest van de week de spanning behoorlijk opvoeren. Het tegenvallende presteren van Marieke Stam en Ingrid Paul zag je al van tevoren aankomen. Zo goed als we de zo mermaanden hebben getraind, zo slecht ging het vanaf ok tober. Iedereen heeft maar een beetje voor zichzelf gerom meld, zonder dat er een goede lijn in de trainingsopbouw zat. Echt zonde. Nu is wel gebleken dat het gewoon noodzakelijk is om vol gens een zorgvuldig uitgestippelde lijn te trainen. Henk Gemser heeft dat met Leo Visser en-Gerard Kemkers wel heel nauwkeurig gedaan en Yvonne van Gennip met Tjaart Kloosterboer. Bij ons trainde iedereen op een gegeven mo ment maar een beetje op eigen gevoel. Natuurlijk moet je altijd goed blijven luisteren naar je lichaam, maar je moet aan de andere kant ook heel streng naar jezelf toe kunnen zijn. En daar hebben de meeste sporters toch wat leiding bij nodig. Pas vrijdag staat de 1000 meter op het programma. De schaatsters hebben dus een aantal dagen rust. Tijdens die rustdagen wordt er niet veel meer getraind. Hooguit een uurtje op het ijs om de techniek en de snelheid te onderhou den en daarnaast misschien nog wat rustig herstelwerk op de fiets. De trainingsarbeid wordt vanaf half januari een stuk minder omvangrijk. De kwantiteit maakt dan plaats voor kwaliteit, waardoor het lichaam de kans krijgt om vol ledig te herstellen. Het grootste probleem in deze periode is om je hoofd goed te houden. De wedstrijdspanningen, de sfeer in de ploeg en het lange van huis zijn, zijn faktoren die er voor kunnen zorgen, dat „het tussen de oren niet goed zit" (citaat Henk Gemser). De sporter kan dan in nog zo'n uitstekende lichamelijke conditie verkeren, als het heilige vuur ontbreekt kan je de prestaties wel vergeten. Daarom vind ik het zo jammer, dat de jongens al klaar zijn met hun wedstrijden. De vijf Oranjerijdsters zijn al weken met dat kleine ploegje onderweg. Eerst bijna veertien dagen in het Amerikaanse plaatsje Butte, waar echt niets is te beleven en dan nu in Calgary, waar ze alleen overblijven als de jongens vroegtijdig naar huis gaan. Het zou toch veel gezelliger zijn geweest als de meiden daar tegelijk met de jongens hadden gereden. Want laten we eerlijk zijn, aan al die Nederlandse officials heb je ook niet veel. Op een enkele uitzondering na misschien. Maar als ik lees dat de heer Vonhoff niet eens weet wie Jan Ykema of Leo Visser is, en als hij de Neder landse dameskernploeg „de harem van Egbert" noemt, dan weet ik alweer voldoende CALGARY - Nog nagenietend van haar triomf wilde Yvonne" van Gennip gisteravond geen voorschot nemen op een eventueel succes op de vijfduizend meter die zondag, de slotdag van de Winterspelen, op het programma staat. Voor de afstand, waarop zij nog altijd het wereldrecord bezit (7.20,36), denkt Van Gennip momenteel nog te weinig inhoud te bezitten. De voetoperatie, die haar in december vier weken het schaatsen verhinderde, heeft volgens Van Gennip een te grote aanslag op de conditie gedaan om op de vijfduizend meter voor goud te knokken. MEDAILLES Land goud 8 zilver brons Sovjetunie 8 6 Oost-Duitsland 7 6 4 Oostenrijk 3- 3 1 Finland 3 0 2 Zweden 3 0 1 Verenigde Staten 2 1 1 Zwitserland 1 4 2 Nederland 1 2 2 West-Duitsland 1 1 1 Frankrijk 1 0 1 Noorwegen 0 3 1 Canada 0 1 3 Tsjechoslowakije 0 1 2 Italië 0 0 1 Japan 0 0 1 Joegoslavië 0 0 1 Gaetan Boucher moest de olympische titels op de 1600 en 1500 meter afstaan, maar won een weddenschap van onge veer 1500 gulden. Boucher, verreweg de best gesponsorde Canadese schaatser, werd dat bedrag rijker van de Noorse sprinter Frode Rönning. Beide veteranen kwamen aan het einde van het vorig seizoen overeen, dat de minste sprinter (over een gecombineerd klassement van 500 en 1000 meter) de ander die somma zou afdragen. De olympische vlam bij Mount Allan, waar de alpine ski- wedstrijden voor de Winterspelen worden gehouden, is vol gens de organisatoren „ontheiligd". Toeschouwers hebben de vlam gebruikt om er hot-dogs op te koken. Leden van het vrijwilligerscorps van de organisatie lieten er marshmal lows, een soort snoepgoed, op roosteren. Men is van plan het toezicht bij de olympische vlam te verscherpen. i

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9