Publiek bejubelt Nykanen en Edwards dÖb {/fis Q&p Geduld levert titel op Wielerploeg met acht dames de weg op Aanval geopend op sexy-optredei' Katarina Witt t Piket tevreden terug uit Rusland CALGARY De een ijs beerde door het olym pisch dorp, de ander dan ste in een nachtclub tus sen halfnaakte meiden. Gisteren deden ze in het Olympic Park van Calga ry allebei hetzelfde: ski springen van de 90-meter- schans. De een, Matti Ny kanen, won - weer - goud, de ander, Eddy Edwards, eindigde - weer - als laat ste. Zo was het acht dagen geleden ook geweest op de 70-meterschans. Bij de langste vluchten raakten 80.000 kijkers door het dolle heen. Ze bejubelden twee helden. De Finse trainer Pulli had een moeilijke periode achter de rug. Nykanen was des duivels. Hij was haast niet in te tomen. Nykanen wilde springen en winnen. Elke dag weer werd het schansspringen afgelast wegens de harde wind. De si tuatie was dag in dag uit zo slecht, dat er gespeculeerd werd over een wedstrijd na de sluitingsceremonie. Een woordvoerder van de interna- Calgary '88 tionale skifederatie riep uit, dat Calgary nooit in aanmer king mocht komen voor een wedstrijd om de wereldbeker. In het olympisch dorp schol den de Oostenrijkers op alles en iedereen, anderen haalden de schouders op en relaxten, Nykönen ijsbeerde en beet zijn onderlip stuk. Trainer Pulli liet hem veel extra trainen, rondjes lopen en gymnastiek doen. Plotseling veranderde het weer. De gure wind ging lig gen. Er kwam mooi vriesweer yoor in de plaats. Het schans springen kon doorgaan, 80.000 mensen trokken naar de schans. Ze kregen enorme sprongen te zien. De omstan digheden waren tenslotte ide aal. Bovendien maakte de wedstrijdleider een foutje door de springers van een te hoge positie te laten vertrekken. De helft van de deelnemers haal de de honderd meter. De ont ketende Nykanen vloog ver voorbij het gevaarlijke punt: een schansrecord van 118,5 meter, vier meter verder dan de jonge Noor Johnsen, de Tsjech Ploc en de Westduitser Klauser. Ploc verklaarde later dat hij zich ingehouden had. „Ik voelde een tegenwind. Daardoor had ik op 125 meter kunnen uitkomen. Het was te riskant." Dubbelslag Met de eerste sprong was Ny kanen al dicht bij goud. Waar de Fin op weg ging naar de eerste dubbelslag in het olym pisch schansspringen, vestigde Eddy Edwards een nieuw Brits record. Eddy The Eagle haalde 71 meter. Edwards was reusachtig blij, al stak deze prestatie schril af tegen de 94 meter van de Joegoslaaf Ula- ga, die voorlaatste was. In de tweede ronde werd het startplankje een paar treedjes lager gelegd. De lengte van de sprongen werd minder. Dat werd door Edwards getoond: 67 meter nog maar. NykSnen kwam ook minder ver: 107 meter. In afstand moest hij het ook afleggen tegen de Joegos laaf Debelak, die met een wanhoopsspong naar het brons reikte. Nykanen ging op zeker, wist zich de beste en was dat ook. Trainer Pulli was weer vol bewondering. „Je moet een engel zijn om dit te kun nen", herhaalde hij. „Matti is de beste aller tijden. Hij wint altijd wanneer hij het wil". Pulli wilde Nykknens bijzon dere klasse ook wel uitleggen. „Ten eerste springt hij al zijn leven lang. Ten tweede is hij ideaal gebouwd voor schans springen. Ten derde heeft hij een instinct voor aërodynami ca. Ten vierde bezit hij een sterke afzet. Ten vijfde rea geert hij koelbloedig in de lucht. Ten zesde bezit hij een sportuitslagen ATLETIEK Indoorwedstrijden Valencia Damea: 800 meter: 1. Monday (Vst) 2 minuten 5,09 seconden, 2. Van Hulst (Ned) 2.8,90, 3. Boulemara (Alg) 2.11,60. Verspringen: 1. Van Heezik (Ned) 6 meter 36, 2. Lopez (Spa) 5,79, 3. Gonzales (Spa) 5.73. Heren: 1500 meter 1. Elliott (Ier) 3 minuten 41,26 seconden, 2. Ruiker (Ned) 3.41,92, 3. Fitzpatrlck (Ier) 3.43,06. PAARDESPORT Koersen van Hilversum EERSTE KOERS. 2000 m. 1. Crown Jewel (J. Pool) 2.44,3 - 1.22,2, 2. Ca rol Buitenzorg, 3. Ceres Yoly. Niet ge start: Carina Hanover. Toto: winnend 1,90, plaats 1,20, 1,10, 1,50, koppel 3,50, trio 42,70. TWEEDE KOERS. 2000 m: 1. Cismo Ruimzicht (C. Wortel) 2.46.3 - 1.23,2, 2. Carola van Ranum, 3. Cobus Swa- german. Toto: winnend 16,30, plaats 2.50. 2,10, 3,80. koppel 10.60, trio 424,80. DERDE KOERS. 2440 m: 1. Cosmos Greenacre (A. Mollema) 3.18,1 - 1.21,2, 2. Bambino Boshoeve, 3. Ane- gen di Robles. Toto: winnend 2,80, plaats 1,50, 6.40. koppel 15,80, trio 218.40. VIERDE KOERS. 2000 m: 1. Brice Sun (A. van der Wal) 2.43.0 - 1.21,5, 2. Cereal. 3. Charly Quick. Niet ge start: Black Shadow. Toto: winnend 7,00, plaats 1,70, 2,30, 1,30, koppel 42,90, trio 796,30. VIJFDE KOERS. 2000 m: 1. Anne Shoeing (B. Duivenvoorden) 2.41,3 - 1.20.7, 2. Zorro Six. 3. Yankee Staaw- eide. Toto: winnend 7,20, plaats 1,60, 1 20 1,50, koppel 9,00, trio 164,30. ZESDE KOERS. 1609 m: 1. Crebas Bas (T. Smeding) 2.06,8 - 1.18,8. 2. Bob Bush, 3. Annabel K. Niet gestart: Annemiek Victory. Toto: winnend 7,40, plaats 4,00, 1,50, 3.70, koppel 8,10, trio 361,10. ZEVENDE KOERS. 2900 m: 1. All Star Ashton (A. Suykerbuyk) 3.57,1 - 1.21.8, 2. Ajax Buitenzorg, 3. Boris Boshoeve. Niet gestart: Zanta Catarl- na. Toto: winnend 2.40, plaats 1,40, 1.30, koppel 4,60, trio 7,80. ACHTSTE KOERS. 2000 m: 1. Wez Warber (M. Pools) 2.36,9 - 1.18,5, 2. Amazone Cede, 3. Yet Star Last. Toto: winnend 5,00, plaats 1,00, 1,00, koppel 1,90, trio 41,30. NEGENDE KOERS. 2000 m: 1. Ama zing Star (R. van Toor) 2.40,8 - 1.20,4, 2. Aquavit, 3. Ashley Siro. Toto: winnend 6,80. plaats 2,40, 1,80, 1,30, koppel 21,00, trio 164,00. De omzet van de totalisator is 343.474.00. TENNIS Grand-Prixtoernooi van Metz Tweede ronde: Jelen (Wdl) - Ostert- hun (Wdl) 6-3, 6-3; Oosting (Ned) - Srejber (Tsj) 7-5, 7-6; Drewett (Aus) - Narducci (Ita) 6-1, 6-3; Potier (Fra) - Doumbia (Sen) 6-2, 6-7, 6-3; Prades (Fra) - Gerars (Fra) 6-2, 2-6, 7-6; Wi- nogradsky (Fra) - Kuentz (Fra) 6-4, 7- 6; Schapers (Ned) - Antonitsch (Oos) 6-4, 6-3. VOETBAL Reserve divisie A: Telstar - Feye- noord 0-4, Sparta - SW 2-0, AZ - FC Utrecht 2-4, DS '79 - Ajax 2-3, Excel sior - Volendam 1-3, FC Den Haag - Haarlem 0-2. Reserve divisie B: SC Cambuur - PEC Zwolle 1-1, De Graafschap - Go Ahead Eagles 1-3. Reserve divisie C: PSV - RBC 5-1, RKC - Fortuna Sittard 3-1, Roda JC - WV 1-1, Eindhoven - FC Den Bosch 1-0, NAC - Helmond Sport 6-1. Franse competitie Paris St. Germain-Cannes 1-1. WIELRENNEN Siciliaanse wielerweek Vierde etappe: 1. Baffi (Ita) 205 km in 5.27.33. 2. Manders (Ned), 3. Cassani (Ita), 4. Sörensen (Den), 5. Caroli (Ita), 7. Van der Velde (Ned), 8. Gambirasio (Ita), 9. Calcaterra (Ita), 10. Gaggloli (Ita) allen zelfde tijd als Baffi. Algemeen klassement: 1, Passera (Ita) 19.59.07, 2. Baffi op 0.02, 3. Fignon (Fra) 0.02, 4. Saronni (Ita) 0.04, 5. Contini (Ita) 0.06, 6. Sö rensen 0.09, 7. Cassani 0.10, 8. Caro li, 9. Theunisse (Ned), 10. Petito (Ita) zelfde tijd als Cassani. Ronde van Amerika Tweede gedeelte, eerste etappe: 1. Phlnney (Vst) de 160 km in 3.56,45, 2. LeMond (Vst) z.t., 3. Lameire (Bel) z.t, 4. Rosola (Ita), 5. Diehl (Wdl), 6. De- vos (Bel), 7. Daams (Ned), 8. Tilford (Vst). 9. Navarro (Spa). 10. Bruggman (Zwl). Algemeen klassement: 1. Phinney (Vst) 3.55,55, 2. Lemond (Vst) op 30 sec. 3. Diehl (Wdl) z.t., 4. Lameire (Bel) op 40 sec. 5. Worre (Den) z.t., 6. Knickman (Vst) z.t., 7. Rosola (Ita) op 50 sec, 8. Devos (Bel) z.t„ 9. Daams (Ned) z.t., 10. Tilford (Vst) z.t. CALGARY Vier iaar van werken en geduldig afwachten heeft gisteren uiteindelijk olympisch goud bij het ijsdansen op geleverd voor Natalja Be- stemjanova en Andrej Boekin. Het Sovjetrussi- sche paar behaalde vier jaar geleden in Sarajevo zilver achter de Britse bo lero-combinatie Jayne Torvill en Christopher Dean. Zij namen bij die gelegenheid het besluit nog een keer een gooi te doen naar het duurste ere metaal. In zwarte met goud versier de costuums realiseerden de inmiddels 28-jarige Bestemja- nova en haar twee jaar oude re partner hun droomwens. Hun openingsmuziek was „Stranger in Paradise". Bij het overstapje naar de mu ziek van Borodin gleed Be- stemianova even weg, maar ze herstelde zich onmiddel lijk. In het langzame deel, dat volgde, legde het Russi sche meisje haar hele ziel in de dramatische gebaren, waarom zij bekend staat. Ze eindigde op haar knieën met beide armen rond Boekins enkels geslagen. De voorstel ling werd beloond met uit- SPORT £eidöe@owuvnt WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGIN, Politie van Bern waarschuwt Ajax-aanhang BERN De politie van de Zwitserse stad Bern heeft gisteren de aanhang van de voetbalclub Ajax gewaarschuwd, dat personen die voor, tijdens en na de Europacup-II wedstrijd Young Boys-Ajax (komende dinsdag) de openbare orde in gevaar brengen of verstoren, zonder pardon zullen worden gearresteerd. Tevens maakte de politie bekend dat er overeen komstig voorschriften van de UEFA een alcohol verbod zal gelden voor het Wankdorf-stadion. Verder zal er net als bij de wedstrijd van Young Boys tegen FC Den Haag in november bij de en tree streng worden gecontroleerd, opdat er geen stokken, vuurwerk, flessen, blikjes en andere voorwerpen waarmee geslagen of gegooid kan worden het stadion binnen komen. LEIDEN Het Leider- dorpse schaaktalent Je roen Piket heeft het Rus sische Grootmeester toernooi in Lvov met een eindsprint van 2,5 uit 3 af gesloten. Na een wat on fortuinlijke start kwam Piket steeds beter in zijn spel. De vermoeienissen van de zware reis en het wennen aan het „slechte" eten kostten hem teveel krachten in het begin van het toernooi. Na op 4,5 uit 11 te hebben gestaan, bracht Piket zijn score nog op vijftig procent door een remise tegen A. Petrosjan, de broer van de voormalige wereldkampioen en twee fraaie overwinningen op de Hongaar Karoly en de Russische Grootmeester Koe- preitsjik. Een uiteindelijke gedeelde ze vende plaats was zijn deel, twee en een half punt achter de onbekende winnaar Kaido- nov. Hoewel het toernooi slechts een categorie 10 werd toegekend, was het in praktijk volgens Piket veel zwaarder. Het Russische legioen ijzer- sterke onbekende schakers met een lage rating is immers onuitputtelijk. Het was oorspronkelijk de be doeling dat Piket in Rusland ook getraind zou worden. Mis schien gaat dat nog gebeuren in een later stadium. De orga nisatoren beloofden (wat vaag) dat hij in mei of juni een uit nodiging zal krijgen voor de Kasparovtrainingsschool in Moskou. Alex Blanchard tegen James Shavers DEN HAAG Alex Blanchard zal maandag 14 maart, voor het eerst se dert het verlies van zijn Europese ti tel in het halfzwaargewicht in no vember tegen Tom Collins weer in de ring komen. In de Rijnhal in Arnhem bokst de Amsterdammer in een partij over acht ronden tegen de Amerikaan James Shavers. De twee de partij in het halfzwaargewicht gaat tussen Pedro van Raamsdonk en de Engelsman Dennis Banton. De Tilburgse zwaargewicht John Em- men, evenals Van Raamsdonk als professional nog ongeslagen, krijgt met Barry Ellis ook een Engelse op ponent. Oosting verslaat Srejber METZ Menno Oost ing heeft in de tweede ronde van het GP-toer- nooi van Metz een overwinning in twee sets behaald op Milan Srejber, de Tsjechoslo- waak, die in Milaan Michiel Schapers had uitgeschakeld. Scha pers bereikte trouwens in Metz ook de derde ronde door winst op de Oostenrijker Alex An tonitsch. Bezem door GA Eagles DEVENTER Het bestuur van Ahead Eagles heeft trainer Nico van 2* hel met onmiddellijke ingang op non i tief gesteld. Micea Petescu, met wie f eerste-divisieclub uit Deventer al een menwerkingsverband had, neemt werkzaamheden van Van Zoghei tot 1 over. Op die datum wordt Frits Korb coach van Go Ahead Eagles. Voorts'h het bestuur besloten dat aanvoerder Ai Back en Wim Woudsma voorlopig zu uitkomen voor het tweede elftal, wordt onvoldoende inzet verweten, leiding van de club uit Deventer be tot het op non-actief zetten van zijn ei oefenmeester omdat er volgens dit coll een niet-werkbare situatie was ontsl tussen spelers en trainer en er geen s| ke meer was van wederzijds vertrouw Katarina Witt: „fire on ice". ii ei Van de Wiel tekent driejaar bij WAALWIJK Ad van de Wiel, met 24 doelpunten topsci de eerste divisie, heeft gisteren zijn contract bij RKCjHL e jaar verlengd. De koploper van de eerste divisie heel Wiel voor dit seizoen gehuurd van de Belgische FC Turnhout. De Waalwijkse club heeft voor een bedrag 120.000 gulden een optie op koop van Van de Wiel. Die verloopt op 30 april. RKC heeft met Herman Teeuwen, doelijpp van het nationale amateurelftal en de Osse hoofdklasser inmiddels een opvolger aangetrokken voor Peter Gerards, goed als zeker bij de Stichting Arbeidszaken de vertrokken H"1® Lagendijk opvolgt. Matti Nykënen vliegt naar zijn tweede gouden plak. keiharde wedstrijdmentaliteit. Kortom; hij is de ideale schansspringer". Nykanens bijzondere klasse werd uitgedrukt in weer ze ventien punten voorsprong in het totaalklassement. In zijn weinige tekst na afloop maak te de duivelse engel de sprin gerswereld bang: „Over vier jaar ben ik er weer bij." RIJSWIJK In het Rijs- wijkse bowling- en party centrum De Hofstede is gistermiddag de sterk ver nieuwde Haagse dames- wielerformatie van Piet de Wit Snacks voorge steld. Nog nooit eerder was er een sponsorploeg van acht dames. Vorig De nieuwe damesformatie van Piet de Wit Snacks. Van links naar rechts: Astrid Donkérs- loot, Mary van Gaaien, Sandy en Cyntha Lutke Schipholt, ploegleider Henny van Gent, Els Koolloos-Van Leeuwen, Pe tra de Bruin, Elske van der Meer, Corlinda van der Hoorn. FotofiPR jaar begon De Wit met zes dames. Van die groep ma ken vier deel uit van de nieuwe ploeg. Gebleven zijn oud-wereld kampioene Petra de Bruin (Nieuwkoop), Els Koolloos- Van Leeuwen (Lisse) en de Haagse zusters Sandy en Cynt ha Lutke Schipholt. Nieuw in de formatie zijn: Elske van der Meer (Jubbega), Astrid Don kersloot (Almkerk), Corlinda van der Hoorn (Ter Aar) en Mary van Gaaien (Delft). Ploegleider is de oud-beroeps renner Henny van Gent uit Pijnacker. Henny van Gent: „Vorig jaar kwamen we met zes dames tot vijfentwintig overwinningen. Met het zelfde aantal eerste plaatsen zijn de sponsor en ik tevreden. We moeten er na tuurlijk rekening mee houden dat Sandy Lutke Schipholt en Els Koolloos-van Leeuwen veel in het buitenland zullen verblijven, omdat ze in de na tionale selectie zijn opgeno men. Het is de bedoeling dat we in alle klassiekers aan de start komen. In de Batavus Lente Race van 12 maart met start en finish in de Haagse Kerketuinen komen we met alle acht dames aan de start". De dames verschijnen met fel rose fietsen onder het merk Duel aan de start. Deze fietsen zijn speciaal door framebou wer Jan van Dalen uit 's-Gra- venzande ontworpen. De fiets is superlicht. Op de tricots staan geen namen van CQ- sponsors. Witt heeft er nooit een geh van gemaakt dat ze haar schijning gebruikt om in te maken. Op de vraag of moeilijk is te winnen zon ij knap te zijn antwoordde „Ik denk dat het op een paalde manier bij het sch sen hoort, vooral gratie |e schoonheid. Ik denk ook i iedere man liever naar jE mooie vrouw kijkt dan r iemand die de bouw heeft een rubber balletje. Kuns den is een sport waari: sprongen juist moeten maar er is ook nog een al aspect, het artistieke. Er* kostuums kunnen de mul ondersteunen. Wanneer ikf juiste kleding bij de mu; draag voel ik me beter, waarom zouden we niet U zien wat we aan aantref lijks hebben". RENE VAN HA' Goethals opvolger van ontslagen Georges Leekens BRUSSEL Het bestuur van de Belgische eerste klasser Anderlecht heeft zijn trainer, de 38-jarige Georges Leekens, met onmiddellijke ingang ont slagen. Volgens het bestuur van de oud-landskampioen verliest Anderlecht te veel wedstrijden en moet worden voorkomen dat de kwaliteit van het spel nog verder terug loopt. Leekens, die nog maar een half jaar in dienst was bij de Brusselse club, had een con tract van twee jaar. Hij wordt opgevolgd door de oud-trainer van het nationale Belgische elftal, de 66-jarige Raymond Goethals, die „technisch direc teur" wordt en voor de veld- trainingen wordt geassisteerd door Martin Lippens en Jean Dockx. Anderlecht, dat vorig jaar nog landskampioen werd, bekleedt momenteel in de competitie een magere zesde plaats. In de wedstrijd tegen het eveneens Brusselse RWDM (0-0) van af gelopen zondag scoorde de ploeg vooral op net gebied van de rode en gele kaarten. JAC bedwingt Rijnsburgse Boys DEN HAAG De Haagse zaterdag-derdeklasser JAC heeft gisteravond een knap pe prestatie geleverd door met 2-2 gelijk te spelen tegen Rijnsburgse Boys. Voor JAC scoorde Anton Nijboer twee keer. Martin Toet (oud-JAC en FC Den Haag) en Ron Carli waren de Rijnsburgse doelpuntenmakers. CALGARY Het toer nooi voor de kunstrijd sters moet nog beginnen (vanavond met de ver plichte figuren), maar Ka tarina Witt is in Calgary al dagenlang nieuws. Sinds de regerend olym pisch en wereldkampioe ne uit Oost-Duitsland vo rige week in Canada arri veerde is er nauwelijks een dag voorbij gegaan zonder dat ze de krant haalde. En Katarina Witt is niet vies van aandacht. Voor fotografen is ze altijd be reid een vriendelijke glimlach te produceren. Op ieder tijd stip en overal. In de plaatselij ke parken, op de ijsbaan, of zo als maandagavond tijdens haar bezoek aan het 500 metertoer- nooi voor de hardrijdsters op de schaats. Peter Dunfield vindt het allemaal maar niets. Dunfield is coach van Eliza beth Manley, dé kunstrij-kam- pioene van Canada. Gisteren in de Globe and Mail, een Ca nadees dagblad, trok Dunfield openlijk van leer tegen de charmes van Witt, waarvoor de hele wereldpers lijkt te zijn bezweken. Volgens Dunfield maakt Witt van het kunstrijtoernooi een bal van sexy kostuums. „We zijn hier om te schaatsen in een degelijk pakje en niet in een halterpakje", aldus Dun can doelend op het outfit waarin Witt haar korte kur zal schaatsen. „Het enige dat ont breekt zijn de paarden, dan was het circus compleet". Volgens zijn pupil Manley zal ;cl zijzelf noch de Amerikaal Debi Thomas, waarschijn Witts voornaamste concurr te, de benen laten zien. Zij }Vi len allebei een broek drag i voorspelde Manley. )i Bij Witt, ook al omschrej J( als „fire on ice", ligt dat bet dend anders. Er zijn geen 1 dingregels bij het kunstrijd u maar het is traditie dat de n venste delen van de heuj bedekt zijn. Witts (blauij pakje is tot royaal boven heupen uitgesneden. Manley is een beetje gefrj1 treerd. „Soms is het frusl rend omdat het eerste wat IS mensen zien Katarina's kn tuum is. Maanden nadat heeft geschaatst vragen mensen zich nog af: „heb' Witts kostuum gezien?" *1 Jury en publiek waren ondersteboven van de prestaties van Na talja Bestemjanova en Andrej Boekin. F0T0. Ap sluitend 5,9 door de jury voor de technische waardering, waarna drie zessen volgden voor de artistieke interpreta tie, viermaal 5,9, één 5,8 en één 5,5 van het Westduitse jurylid Willi Wernz, die het allemaal maar niets vond.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 8