Kansen op succesvolle vredesmissie Shultz nihil fïAVO: Nadruk op beperking |an conventionnele wapens Massale uiting nationalisme in Sovjetrepubliek Armenië JITENLAND ukem- derzoek Ut nog muurvast Stafchef leger Israel eist meer beheersing Balkanlanden weer aan gesprekstafel CeidóeSomant WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 - glacisten wilden /ijken New York Vergiftigen !,d)RT SMITH Een groep Amerikaanse 'niksten was van plan meer dan 400.000 >e«nsen te doden door in bepaalde wijken 'erj, New York of Washington het drink ster te vergiftigen. Zij werden betrapt op jn[ bezit van dertig liter blauwzuur, een e |r dodelijk gif. Voor een rechtbank in de It it van Arkansas verklaarde één van de e $ers van de organisatie „Het verbond, vaj Zwaard en de arm van God" dat het 'nil was de bevolking tegen de regering in itand te brengen. De man, James Ellison el dat het niet belangrijk was wie de uijihtoffers zouden worden, maar dat het vejn goede opruiming" zou betekenen. Ier Brunswijk: Leger verhindert gesprek DEN HAAG De nieuwe regering in Suriname is „te laf" om onderhan delingen te beginnen met het Jungle commando van Ronnie Brunswijk. De regering durft geen besprekingen te beginnen, omdat zij bevreesd is voor de reactie die dit kan oproepen binnen het Surinaamse leger. Dat zegt Brunswijk in een gesprek met Radio Stad Amsterdam. Volgens Brunswijk houdt zijn verzetsleger nog altijd een bestand in acht. Maar indien niet wordt ingegaan op toena deringen van het Jungle Commando tot de regering, „gaan we gewoon door" met het verzet, aldus Ronnie Brunswijk. Herzog opnieuw president Israel JERUZALEM Het Is raëlische parlement heeft president Chaim Herzog herkozen voor een tweede 82 voor Herzog en twee te gen, terwijl de overige le den zich van stemming onthielden of niet aanwe zig waren. In Israel is het ambt van president voor namelijk ceremonieel van karakter. Beieren: verbod van video's met horror, pomo en geweld (Van onze correspondent) BONN In het parlement van de Duitse deelstaat Beieren is een wetsvoorstel ingediend dat beoogt de verhuur van videobanden met horror, porno en geweld te verbieden. Het voorstel is inmiddels ook doorgesluisd naar de Bondsraad, de Duitse Eerste Kamer, waar tien van de elf deelstaten zich er wel in kunnen vinden. De indieners hopen zo te berei ken, dat jeugdigen niet meer naar als schadelijk bestempelde films kunnen kijken. Voorkomen moet worden, aldus de ontwerpers van de wet, dat kinderen via het beeldscherm kennis nemen van de geheimen van leven, dood, geweld, ziekte en seksualiteit ervaren, nog voordat ze deze als wer kelijkheid hebben ervaren. De plannen stuiten evenwel op sterk verzet in de Bondsdag, de Duitse Tweede Kamer. Italië ligt dwars over EG-begroting BRUSSEL Nauwelijks anderhalve week na het histori sche genoemde akkoord van de Europese regeringsleiders, zijn de Europese begrotingsministers onverwachts vastgelo pen in hun pogingen een begroting op te stellen voor dit jaar. Die begroting had overigens al begin oktober 1987 bij het Europese Parlement moeten zijn ingeleverd. Na vijftien uur vergaderen hebben de bewindslieden de beraadslagin gen vannacht onderbroken. Volgende week dinsdag wordt verder gesproken. Met name Italië verzet zich tegen de ma nier waarop het Italiaanse aandeel in de begroting van dit jaar wordt berekend. Die berekening valt bijna 275 miljoen gulden duurder uit dan was verwacht. Volgens de Italianen heeft de Europese Commissie de besluiten van Brussel slecht gelezen. Volgens Nederlandse diplomaten staat Italië niet helemaal alleen in die mening en is het akkoord voor veler lei uitleg vatbaar. Polen klaagt over verlies talent WARSCHAU De Pool- se regering heeft het Wes ten verweten duizenden afgestudeerde Polen weg te lokken. De afgelopen vijf jaar zouden 21.000 aca demici onder wie 3.000 artsen en 8.000 ingenieurs naar het westen zijn ge ëmigreerd, aangelokt door hogere lonen en een bete re levensstandaard. De laatste vijf jaar zijn in to taal 117.000 Polen geëmi greerd, terwijl 327.000 „hun verblijf in het bui tenland hebben verlengd", aldus een regeringsverkla ring. NN/BRUSSEL Zo- il met het Europese als pstduitse onderzoek 4r de achtergronden het Nukem-schandaal enÜ het maar niet vlotten. zij Westduitse officier van jus- èl p Albert Farwick verzucht- rtgisteren dat het onderzoek etfr de illegale praktijken met vpmafval en kernmateriaal trsdang niet kan worden af- deBoten. De uit het Europese I rtpement samengestelde on- letzoekscommissie wachtte in- (gen vergeefs op de komst i enkele belangrijke getui- Lfet lijkt of er heel wat te rosbergen valt", zei voorzitter catyx Sherlock van de onder lijkscommissie. Maandag wa- taf.de Europese commissaris- l Nicholas Mozar en Clinton erh/is niet op komen dagen, en mieren liet ook nog eens het tfd van het atoom-onder- ;scentrum in Mol het af- Het commissielid Marie Lizin merkte ge dateerd op dat wellicht ook .ait Europese controle-orgaan leifratom bij de zaak betrokken towr de meest ernstige ver- dnking tegen Nukem n mending van het internatio- leie verdrag tegen de ver- 'ereiding van kernwapens nog geen bewijzen gevon- bin. Ook is nog onbekend staarom en aan wie precies het JdanSportbedrijf meer dan 23 t aljoen gulden smeergeld 'e/t betaald, na ^trekkingen "panden- Dublin ie) dieptepunt va! fjBLIN De betrek- •ejgen tussen Ierland en t Verenigd Koninkrijk _j op een nieuw diepte- ~nt beland. nleiding is het feit dat een ltse militair, die drie jaar éden 'tot levenslang was fcïóordeeld wegens het jdschieten van een onge- Qpende katholiek in Bel- Jt, inmiddels weer in het er zit maar niet in ord-Ierland. De militair rd in 1984 tot levenslange iangenisstraf veroordeeld g gens de moord op de ka- laUieke Noordier. De be- ^fykingen tussen beide lan- waren vorige maand al JU vriespunt genaderd toen ™hden besloot geen vervol- S1lg in te stellen tegen poli- j'functionarissen, die een !hieten-om-te-doden" be- 3 zouden hebben gevoerd jenover het IRA. (Van onze correspondent) TEL AVIV De Ameri kaanse minister van Bui tenlandse Zaken Georg Shultz, net teruggekeerd van besprekingen in Mos kou, begint morgen al weer aan zijn vredescam pagne in het Midden-Oos ten. Nog onduidelijk is, in hoeverre Shultz er in zal slagen de tot duverre on wrikbare standpunten over het conflict in de be zette gebieden, in bewe ging te krijgen. Hoe lang de diplomatieke in spanning van Shultz gaat du ren, weet niemand. Het minis terie van Buitenlandse Zaken in Washington heeft bekend gemaakt dat de minister vanaf morgen de lopende zaken laat behartigen door een plaatsver vanger om zich helemaal aan het vredesinitiatief te kunnen wijden. Wat het vredesplan van Shultz precies behelst is in grote lij nen wel duidelijk geworden. Zowel de Arbeiderspartij als het rechtse Likoed-blok van premier Shamir gaan ervan uit dat Reagans voorstel voor een regeling van het conflict uit 1982 in „aangepaste vorm" opnieuw op tafel zal komen. Binnen de Israëlische regering zorgt dit plan een uitwer king van de Camp David-ak- koorden voor grote ver deeldheid. Shamir noemde zelfbestuur voor de Palestijnen en het handen geven van de bezette gebieden al op voor hand onbespreekbaar. Shimon Peres van de Arbeiderspartij is daarentegen enthousiast voor stander van een regeling vol gens het plan Reagan. Volgens het initiatief van Reagan uit 1982 zou een direc te koppeling gemaakt moeten worden tussen een tijdelijke en definitieve regeling van het Palestijnse probleem. Na een overgangsperiode van vijf jaar, met beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette ge bieden, zouden onderhandelin gen een definitieve regeling moeten brengen. Over de uit eindelijke status van de bezet te gebieden zei president Reagan in 1982: „Zelfbestuur voor de Palestijnen op de Westoever en in Gaza in een samenwerkingsverband met Jordanië biedt de beste kans op een duurzame en recht vaardige vrede. Het is het standpunt van de VS dat de terugtrekkingsbepaling van Veiligheidsraadsresolutie 242 van toepassing is op alle fron ten, met inbegrip van de West oever en Gaza". Potpourri Het Shultz-plan, als we het zo mogen noemen, bevat geen echt nieuwe elementen. Het is een potpourri van onderdelen uit andere initiatieven en plannen, samengeperst binnen een strak tijdschema ter wille van de dynamiek. Nieuw is al leen de gelijktijdige behande ling van inhoudelijke en pro cedurele aspecten. In de eerste fase zal Shultz steun proberen te vinden voor een tussentijdse regeling met beperkt zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebie den. Als er inhoudelijk voor uitgang is geboekt, zal om streeks april een internationa le conferentie worden gehou den die de resultaten bevestigt en goedkeurt. Later dit jaar kunnen dan de onderhande lingen over de definitieve sta tus van de bezette gebieden van start gaan. Die besprekin- §en moeten worden afgesloten innen een beperkt tijdsbe stek, genoemd is drie jaar. Te oordelen naar de eerste re acties van zowel Israëlische als Arabische zijde is de kans dat Shultz in zijn opzet zal slagen nihil. De enige die zijn missie van harte lijkt te steunen, is Shimon Peres. Maar die verte genwoordigt binnen het Israë lische kabinet geen meerder heid. Wat de Arabische leiders vre zen, hoopt Shamir. Koning Hussayn en president Muba rak zijn bang dat Shultz in eerste instantie uit is op het re aliseren van de gutonomie- voorstellen uit de Camp-Davi- dakkoorden. Die overeen komst uit 1978 heeft Jordanië nooit aanvaard en Egypte be schouwt het verdrag als dood en begraven. Bovendien gaan ze ervan uit dat premier Sha mir beperkt zelfbestuur voor de bewoners van de bezette gebieden niet ziet als een inte rimregeling, maar als een defi nitieve oplossing. Israël zou dan geen meter bezet gebied uit handen hoeven te geven. Jordanië en Egypte willen een internationale vredesconferen tie van alle betrokken partijen, plus de permanente leden van de Veiligheidsraad. Shamir wil alleen directe onderhandelin gen. Een internationale bijeen komst, meent hij, is uitsluitend bedoeld om Israël tot onver antwoorde concessies te dwin gen. De vraag is in hoeverre de partijen bereid zijn water in de wijn te doen. Jordanië en Egypte willen misschien zelf bestuur voor lief nemen, als Shultz met keiharde garanties komt dat het gaat om een kor te periode waarna het principe „grondgebied voor vrede" zal gelden. Maar dit soort garan ties kan Shultz alleen geven als Israël hem daartoe de mo gelijkheid biedt. De toekomst zal leren hoe fanatiek Shamir zal vasthouden aan zijn begin sel dat geen meter van het Land Israël uit handen mag worden gegeven. Een straattafereel in de plaats Khan Yunis: een Palestijnse man gaat in discussie met een Israëli sche soldaat die eerder een klein meisje had opgedragen een grote steen van de weg te halen. a FOTO: EPA JERUZALEM Israëlische soldaten zouden meer be heerst, terughoudend en verstandig moeten optreden in de bezette gebieden. Deze vermaning kwam gister avond van de stafchef van het Israëlische leger, luite nant-generaal Dan Shomron. Eerder had de procureur- generaal in Israël „zuiverder richtlijnen" van de leger leiding en autoriteiten geëist. Tegen het gebruik van geweld om een demonstratie te ver spreiden of een burger te arresteren die zich verzet maakte generaal Shomron geen bezwaar, maar wel veroordeelde hij het mishandelen of vernederen van arrestanten. Ondanks de toenemende kritiek op het legeroptreden in de bezette gebieden, blijven er nieuwe berichten komen over wantoestanden. Gisteren was er opnieuw sprake van het „le vend begraven" van Palestijnse jongeren. Eén 18-jarige ge tuige vertelde dat hij door soldaten op het strand in de Gaza- strook eerst achter een hard rijdende jeep was voortgesleept en later samen met zijn vriend onder het zand was bedolven. Het leger heeft inmiddels een onderzoek ingesteld. Een woordvoerder van Premier Shamir liet gisteren door schemeren dat hij mogelijk zal instemmen met vervroegde verkiezingen als de verhoudingen tussen Likoed en Arbei derspartij nog verder verslechteren. De Israëlische regering is ernstig verdeeld over de vredesplannen van minister Shultz, die vandaag in het Israëlische kabinet besproken worden. rdlYan onze correspondent) het Warschau Pact aan con- i tUSSEL De rege- ^gsleiders van de zestien 3VO-landen zullen vol- eipde week, tijdens hun Bifconferentie in Brussel, >sn speciale verklaring Weggen over de con ven- ^nele bewapening. Daar- 11 zullen zij wijzen op de ote krachtsverschillen ei5sen de NAVO en het .rarschau Pact en zullen >e aandringen op een be- evenwicht. rrv w verklaring is voorgesteld de Amerikaanse minister buitenlandse zaken fyltz, die gisteren in Brussel bondgenoten verslag uit- Bftcht over zijn jongste be- Jfekingen in Moskou. Vol- Jl|is minister Van den Broek li een aparte verklaring over onconventionele wapens het ■yorme belang" onderstrepen l0l de bondgenoten hechten oj een beter conventioneel Ifnwicht. jk Amerika's president Ro- 'ld Reagan heeft gisteren ge pen op de overmacht van ventionele wapens. Hij deed dat in een televisierede tot Eu ropa. In zijn toespraak pro beerde Reagan bijna puntsge wijs de zorgen weg te nemen die bij de Europese bondgeno ten leven sinds de totstandko ming van het INF-verdrag over de afschaffing van de m iddellange-afstandsraketten. De Westduitse wens dat er spoedig onderhandelingen worden geopend met de Sov jetunie over vermindering van de kernraketten voor de korte afstand (tot 500 kilometer) vond weinig weerklank bij Reagan. Halvering van de strategische bewapening, een evenwicht bij conventionele strijdkrachten en een verbod op chemische wapens zijn de prioriteiten voor de ontwape ningsonderhandelingen na het INF-verdrag. Bovendien verzekerde hij dat de VS voor de volle honderd procent gebonden blijven aan de verdediging van Europa. „Een aanval op München is hetzelfde als een aanval op Chicago", zo vatte Reagan zijn boodschap samen. „Ons doel is niet een kernwapenvrij Euro pa maar een Europa dat vrij van oorlog is". Hij weersprak met klem geluiden dat het een kwestie van tijd is dat de VS zullen beginnen met een ge deeltelijke terugtrekking van hun troepen uit Europa. „Onze troepen zullen in Europa blij ven, een garantie dat ons lot gekoppeld is aan de uwe", al dus Reagan. De 4000 Ameri kaanse kernwapens en de meer dan 300.000 militairen die in Europa achterblijven, vormen een sterke band tus sen de Amerikaanse en Euro pese pijler van de NAVO. Duitse ambtenaren staken voor atv HAMBURG Bijna 75.000 ambtenaren en mensen die bij staatsbedrijven werken, staken sinds gisteren in de hele Bonds republiek voor een kortere werkweek. In 74 steden werden vol gens de vakbonden stakingen en protestbijeenkomsten op het werk gehouden. In veel steden reden de bussen en treinen niet, waardoor honderdduizenden mensen te laat op het werk kwa men en de post niet werd bezorgd. Inzet van ae staking is ver korting van de werkweek en een loonsverhoging van vijf pro- Cent. Trapauto Prinsjes krijgen als ze eenmaal kunnen zitten en lopen geen trap auto, maar een miniatuur sportwagen die nog echt doet ook. De beide zoons van prins Charles, prins William en prins Harry, heb ben in elk geval van de fabriek Austin Martin een heuse ,,V8 Vo lante" tegoed. Austin heeft het scheurijzer speciaal voor de prinsjes gebouwd, de helft kleiner dan het commerciële model. Wanneer William en Harry in de V8 mogen rijden is nog niet be kend. FOTO: AP BELGRADO De Joego slavische hoofdstad vormt vandaag het toneel voor een klein politiek wonder. De ministers van buiten landse zaken van zes on derling verdeelde Balkan- landen: Albanië, Bulga rije, Griekenland, Joego slavië, Roemenië en Tur kije, scharen zich dan in Belgrado voor het eerst sedert 12 jaar om de tafel. De besprekingen mogen voor al niet het officiële stempel van een „conferentie' dragen. „Deze bijeenkomst is geen conferentie waar besluiten ge nomen zullen worden, maar een politieke ontmoeting voor het uitwisselen van opinies", beklemtoonde de Joegoslavi sche onderminister van bui tenlandse zaken Djukic. Een agenda is niet vastgesteld, maar wel hebben de deelne mende landen te kennen gege ven dat gepraat zal worden over „gemeenschappelijke standpunten", eerder dan over onderwerpen waarover de lan den sterk verdeeld zijn. De ministersbijeenkomst in Belgrado is een initiatief dat Joegoslavië begin vorig jaar al lanceerde. Aan de vorige con ferentie, die in Athene plaats vond, werd niet deelgenomen door Albanië. De onderwerpen die toen aan de orde waren hadden alleen betrekking op economische en technische sa menwerking. De Joegoslavi sche gastheren willen de the ma's ook deze keer beperkt houden tot politiek ongevaar lijke onderwerpen als milieu, sport, toerisme, verkeer en economie. Hongerstakende kroegbaas naar Spaans ziekenhuis (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De 49- jarige Brabantse kroeg baas Adrianus M. uit Roosendaal is na een hon gerstaking van ruim twee en een halve week in de gevangenis van de Noord- spaanse stad Gerona opge nomen in het plaatselijke ziekenhuis. De wegens hasjsmokkel ver oordeelde Nederlander is vol gens zijn advocaat Rafael de Quintana psychisch volledig ingestort. „Als er niet snel een oplossing komt, weet ik niet wat er gebeurt. Mijn cliënt is bereid tot het uiterste door te gaan. Hij heeft alle vertrou wen in de Spaanse justitie ver loren", aldus de advocaat van M. De Brabander begon zijn actie als protest tegen de weigering van de plaatselijke rechtbank hem de rest van zijn straf in Nederland te laten uitzitten. „De volgende keer dat ik eet en drink zal ik het op straat doen, zo niet dan zal ik het nooit meer doen", zo schreef M. drie weken geleden in een brief aan de rechtbank van Gerona. M. werd in juni 1984 voor de kust van Catalonië gearres teerd aan boord van een Liba nese vrachtboot. Het schip vervoerde 3.000 kilo hasj. De rechtbank van Gerona stelde de veertien Arabische beman ningsleden en de Libanese ka pitein enkele weken later op vrije voeten. M. bleef alleen achter in de cel en werd als enige veroordeeld voor de smokkelzaak. Hij kreeg zes jaar. De kroegbaas heeft altijd hardnekkig ontkend dat hij schuldig is. MOSKOU In de Sovje trepubliek Armenië zijn gisteren meer dan hon derdduizend mensen de straat opgegaan. Zij eisen dat de leiders in het Kremlin een onrecht on gedaan maken dat dateert uit de eerste jaren van de Russische revolutie. Voor alsnog is deze eis van de hand gewezen, maar het protest duurt voort. Inzet van de demonstraties is het autonome gebied Nagorno- Karabakj, dat in 1805 werd op genomen in het Russische rijk. Het behoorde voor de revolu tie van 1917 tot Armenië en de overgrote meerderheid van de bevolking van 160.000 zielen is nog steeds Armeens. In 1923 werd het gebied evenwel toe- fevoegd aan de naburige repu- liek Azerbaidjan. De betrek kingen tussen de inwoners Ar menië en Azerbaidjan zijn van oudsher gespannen, omdat de Armeniërs christenen zijn en de inwoners van Azerbaidjan moslems. Kort nadat Sovjetleider Go- ratsjov er vorige week toe had opgeroepen het nationalitei- tenprobleem in het land te be spreken, begonnen in Armenië en onder Armeniërs in Azer baidjan demonstraties voor te ruggave van Nagorno-Kara- bakje aan Armenië. Het natio nalistische karakter van de onrust werd gisteren voor het eerst bevestigd door het Sov jetpersbureau TASS. Maar de eis tot teruggave is inmiddels door het Kremlin afgewezen, wat weer leidde tot nieuwe de monstraties. Zo is de golf van nationalisti sche onrust in de Sovjetunie van Centraal-Azië tot de drie Oostzee-staten nu ook overge slagen naar de twee zuidelijk ste van de vijftien deelrepu blieken. In de Sovjetunie wo nen meer dan honderd volken samen. Binnen elk van de vijf tien republieken zijn er vaak autonome gebieden, zoals Na- gorno-Karabakj in Azerbaid- jan, omdat de politiek van Moskou erop is gericht elke nationaliteit haar eigen cultu rele leven te laten leiden. Toch blijkt dat officiële beleid onrust waren in de afgelopen jaren al Moldavië, Estland, Letland en Litouwen en Ka- zachstan en Kirgizië, terwijl de onder Stalin naar Oezbekistan gedeporteerde Krimtataren vorig jaar zelfs in het hart van Moskou kwamen betogen voor terugkeer naar hun „stam land".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5