Indianen worden gek van Nederlandse straaljagers CcidócSomcmt Gevolgen hormoon-verbod onduidelijk Kroonleden SER: koppeling uitkeringei Oproep aan jongeren snel zelfstandig te gaan wonen LAAGVLIEG-OEFENINGEN TARTEN PIJNGRENS CDA-senatoren willen geen verlaging minimi Uitzicht van gehandicapt op baan in journalistiek?' BINNENLAND/BUITENLAND WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGIN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Op het ministerie van landbouw bestaat onduidelijkheid over de gevolgen die een uitspraak van het Europese Hof over het gebruik van groeihormonen in de veehouderij kan hebben. Het Hof besliste gisteren dat een op 1 januari in de EG ingevoerd ver bod op groeihormonen ingetrokken moet worden. Volgens een woordvoerster hebben alle EG-lid- staten inmiddels een eigen wet die het gebruik van groeihormonen verbiedt. Wel kan nu de si tuatie ontstaan dat bepaalde EG-lidstaten die wetgeving intrekken omdat men die indertijd onder druk van andere EG-landen tot stand zou hebben gebracht. Het Europese Hof kwam tot haar uitspraak op basis van een klacht van Groot-Brittannië. Vol gens dit land was het besluit inzake het verbod op groeihormonen ten onrechte met meerder heid van stemmen genomen en niet unaniem. Het Europese Hof heeft deze procedurefout nu aangegrepen om het verbod nietig te verklaren. Overigens heeft ook Groot-Brittannië een na tionale wet die gebruik van groeihormonen verbiedt. Enkele weken geleden sprak een rechter in Den Bosch verdachten van het gebruik van groeihormenen vrij. Gevaren voor de volksge zondheid zouden onvoldoende zijn aangetoond. In de Verenigde Staten is gebruik van bepaalde groeihormonen toegestaan. Dit land ziet het verbod zoals dit in de EG geldt als een ontoe laatbare handelsbelemmering. Amerikaans hor moonvlees mag immers de EG niet meer in. Wiskunde voor PABO pas in '90 verplicht DEN HAAG De maatregel van minister Deetman van onderwijs om studenten die naar het PABO (pedagogische academies basison derwijs) willen te verplichten wis kunde in het vakkenpakket te ne men, gaat niet eerder in dan 1 au gustus 1990. Dat is een jaar later dan Deetman van plan was. Een ruime kamermeerderheid steunde gisteren een motie van deze strek king van CDA en PvdA. Alleen de VVD-fractie stemde tegen. Door de maatregel pas in 1990 te laten in gaan komt de Kamer huidige ha vo/vwo-ers tegemoet die geen wis kunde in hun pakket hebben en die naar de PABO willen. Wiegel blijft in Friesland HILVERSUM Com- missaris van de konin gin H. Wiegel van Friesland vindt dat hij zijn karwei in Fries land nog niet heeft af gerond en blijft daarom de eerstkomende iaren op zijn post. Hij heeft dit gisteren voor de ra dio gezegd. Zoals be kend worden de eerst volgende Tweede-Ka merverkiezingen in 1990 gehouden. „Hoe het verder in de toe komst gaat kan nie mand zeggen", aldus Wiegel. DEN HAAG De Kroonleden in de So ciaal Economische Raad (SER) willen dat de koppeling van het minimumloon en de minimumuitkeringen aan de sala risontwikkeling in het bedrijfsleven wordt hersteld. In het kader van de bezuinigingen zijn de uitkeringen en het minimumloon sinds 1980 bevroren. Sinds 1979 bestaat weliswaar de Wet Aanpassingsmechanis men (een automatische koppeling tussen lonen en uitkeringen) maar deze wet is slechts één keer toegepast. Het kabinet en een meerderheid van de Ka wil af van deze wet. In ruil daarvoor heeft kabinet in het regeerakkoord voorgesteld jaarlijks zal worden bekeken of er finant ruimte is voor verhoging van uitkeringen minimumlonen. De politiek bepaalt dan ver gens jaarlijks wat er met het minimumloot de uitkeringen gebeurt. De kroonleden zijn mening dat een dergelijke „beleidsmatige 1 peling" tot teveel rechtsonzekerheid leidt uitkeringsgerechtigden. Dit deel van de vindt dat het kabinet met het herstellen vai koppeling eindelijk de beloofde rust aan uitkeringsfront kan nakomen. De Kroonleden verbinden aan de koppc twee voorwaarden: als de werkloosheid ui hand loopt en de lonen in het bedrijfsleve; hard stijgen mag van de koppeling worden gezien. UTRECHT - Met enkele werkloze jongeren spant de jongerenbeweging FNV een proefproces aan tegen het mi nisterie van sociale zaken om de aangekondigde korting op de bijstandsuitkering tegen te houden. Eveneens roept de jongerënbe weging thuiswo nende werklozen tussen 18 en 20 jaar op nog voor 1 juli zelf standig te gaan wonen, zodat het recht op volledige bijstand behouden blijft. Momenteel hebben 20.000 mensen tussen 18 en 20 jaar een uitkering. Volgens de voorgenomen plannen zullen 15.000 werkloze jongeren de helft van hun inkomen moeten inleveren. Op Prinsjesdag 1987 werden de bezuinigingsplannen be kend gemaakt. De regering is van mening dat er een te klein verschil bestaat tussen inko mens van werkende en niet werkende jongeren. Boven dien liet staatsecretaris De Graaf in de begrotingstoelich ting weten dat werkloze jonge ren niet zelfstandig moeten wonen op kosten van de ge meenschap. Nu krijgen zelf standig wonende jongeren tus sen 18 en 20 jaar nog een bij standsuitkering van 729,70 gulden per maand. Met ingang van 1 juli zal een 18-jarige nog maar 342,65 gulden, een 19-ja- rige 345,05 gulden ontvangen en een 20-jarige 433,45. Voor de jongeren die nu reeds een uitkering hebben, verandert er voorlopig niets. De jongeren beweging gaat volgende week met leden van de vaste kamer commissie voor werkgelegen heid praten over de voorgeno men kortingsplannen. Bij dat gesprek zullen vertegenwoor digers van de Jonge Socialis ten, JOVD, CDJA, CNV-jon- geren en de Kinderrechtswin kel aanwezig zijn. Zij zullen de kamerleden proberen te over tuigen van de fatale gevolgen die de bezuinigingen voor de jongeren hebben. Appie Baas van de FN V-jongeren. „In de situatie na 1 juli kunnen werk loze jongeren niet zelfstandig gaan wonen op het moment wanneer zij dat willen, on danks het feit dat mensen vanaf 18 jaar voor de wet vol wassen zijn". (ADVERTENTIE) HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOOR 'T TE LAAT IS. van 9 tot 21 uur DEN HAAG/GOOSE BAY Met brullende straalmotoren en een gangetje van zo'n 900 ki lometer per uur razen ze over boomtoppen, uitge strekte meren en langs rivierbeddingen. Snel wendend, accellererend, formaties vormend en vooral zo dicht mogelijk bij de grond. Want laag vliegen, daar gaat het om. Goose Bay, een uit gestrekt terrein in het noordoosten van Canada, is sinds een jaar nieuwe laagvlieg-oefengebied voor Nederlandse F-16 piloten. Helaas stellen de plaatselijke Innu-Indianen de capriolen van de Koninklijke Lucht macht minder op prijs. „Als een straaljager is overgevlo gen rinkelen je oren nog twee uur na", vertelt Camille Mestanapeo. „De vliegtuigen scheren laag over het water. Ze laten een spoor achter dat op verf lijkt en je ziek maakt als je er van drinkt", zegt Etienne Lalo. „Onze kinde ren zijn doodsbang. Laatst yiliongen twee van mijn kin deren in paniek uit de kano toen een formatie straaljagers recht op ons af kwam. Ze hadden wel kunnen verdrin ken", meldt Francois Bellef leur. Het zijn maar enkele verklaringen van Canadese Innu-Indianen die in het laagvlieggebied in het voor- en najaar op wild jagen. De Innu, die al zeker acht duizend jaar in het bos- en waterrijke Goose Bay wonen en rondtrekken, hebben nooit het Britse- en later Ca nadese gezag over het gebied erkend. Er is ook geen terri toriumverdrag met hen ge sloten. „Ntesinan", een ge bied zo groot als drie maal de oppervlakte van Nederland, beschouwen de Innu daarom nog steeds als hun onver vreemdbare grondgebied. Maar over het luchtruim bo ven hun jachtgronden heb ben de Innu klaarblijkelijk weinig te vertellen. Autonomie Hoewel besprekingen over regionale autonomie voor het Innu-volk nog gaande zijn, heeft de Canadese overheid al op voorhand en zonder tussenkomst van de Innu lu cratieve verdragen met het Verenigd Koninkrijk, de VS en Westduitsland gesloten, waarbij het de luchtmachten wordt toegestaan op een hoogte van 30 meter boven twee sectoren in Goose Bay te vliegen. Dat is dertig me ter lager dan de „drempel" die in Europa geldt. De Ne derlandse overheid liet in 1986 zijn oog op Goose Bay vallen, nadat Bonn de oefen mogelijkheden boven de Bondsrepubliek al fors had beperkt. Canada hapte toe. Eind 1986 werd een principe contract getekend en begin vorig jaar waren de eerste oefenvluchten. Het is niet zo dat aan de be langen van de Innu-Indianen geheel wordt voorbijgezien. Zo is geregeld dat de tijdelij ke jachtkampen van de Innu niet zullen worden overge vlogen als de Innu tijdig hun locaties aan de plaatselijke overheid doorgeven. De kari- boe-kuddes in Ntesinan zijn uitgerust met zendertjes. waarmee hun trekbewegin- gen gevolgd en ontweken kunnen worden. Tenslotte, zo wordt in het contract opge merkt, jagen hooguit 800 Innu-Indianen in het laag vlieggebied en dan nog uit sluitend gedurende acht maanden in het jaar. Rust Zowel de Nederlandse als Canadese overheid zijn van mening dat de rust en bewe gingsvrijheid van dit volk in het contract voldoende gega randeerd wordt. Maar de Innu zélf denken daar anders over. Om te beginnen bestrij den zij dat slechts 800 India nen met het straaljagerlawaai te maken hebben. Omdat de Innu verzamelend en jagend rondtrekken in een groot ge bied, zouden zeker 5.500 mensen direct last hebben van de oefenende piloten. De ervaring van de Innu is bo vendien dat de luchtmachten van de betrokken landen zich niet altijd keurig aan de afspraken houden. „Soms vliegen de straaljagers zo laag over ons kamp dat het doek van de tenten rimpelt", ver telt Mestanapeo. Steeds meer Indianen zijn er mee opge houden hun locaties aan de overheid door te geven om dat zij menen dat er toch niet naar hun geluisterd wordt. Bovendien hebben de Innu verontrust geconstateerd dat de kariboe-kuddes sinds het akoestische geweld losbarstte andere trekroutes zijn gaan volgen. Toch willen de Innu het er niet bij laten zitten. Vandaag hebben twee Innu-vertegen- woordigers bij de Tweede Kamer, het ministerie van defensie en de Canadese am bassade protest aangetekend tegen het Nederlands-Cana- dese „laagvlieg-verdrag". Zo is op Het Binnenhof een ge luidsband afgedraaid die een kleine indruk moest geven van het overdovende lawaai van laag overvliegende F- 16's. In koele cijfers uitge drukt: 145 decibel; ongeveer 35 decibel boven de pijn grens. Een niet bepaald ver heffende ervaring voor een volk, dat gewend is in de stil te van de natuur te leven. Inmiddels hebben Pax Chris- ti, de Stichting Werkgroep Inheemse Volken en de poli tieke partijen PPR en PSP zich sterk gemaakt voor de zaak van de Innu. In een pe titie van de Werkgroep wordt geëist dat het voorlopi ge contract geschorst wordt. Ook PPR en PSP zijn van mening dat het principe-con tract voor het laagvliegen bo ven Innu-gebied nooit geslo ten had mogen worden. Goedkeuring De Tweede Kamer, die het defintieve contract met de Canadese overheid moet goedkeuren, heeft de moge lijkheid de helé operatie als nog af te blazen. Maar het is de vraag of de petitie van de Werkgroep Inheemse Volken door een Kamermeerderheid zal worden overgenomen, aangezien CDA en VVD met het oog op het belang van goed geoefende luchtstrijd krachten geen overwegende problemen met het verdrag zeggen te hebben. De PvdA betwist weliswaar de geldig heid van het voorlopige ver drag met Canada, maar ver zette zich tot op heden in principe niet tegen het laag vliegen in Ntesinan. Er is nog een sprankje hoop voor de Innu, want in het Canadese verdrag met de NAVO-landen is bepaald dat Canada eenzijdig de bepalin gen van het verdrag kan wij zigen als milieurapporten, die dit jaar uitkomen, dat wense lijk maken. Maar meer dan een sprankje hoop is het niet, zo erkent ook de Werkgroep Inheemse Volken. Want de Canadese regering heeft er geen geheim van gemaakt dat het één van 's werelds grootste luchtmacht-oefen terrein binnen zijn grenzen wil halen. Gebieden voor bombardementsvluchten, doelvernietiging en luchtge vechten zijn al aangewezen en gedeeltelijk geoutilleerd. Doorgang van deze plannen zou een forse economische stimulans betekenen voor de westerse bevolking in Goose Bay. Maar de vestiging van een NAVO-trainingscentrum zou ook een einde kunnen maken aan de traditionele leefwijze van de Innu-India nen. die al in de jaren vijftig gedwongen werden zich per manent in enkele dorpen te vestigen en de laatste jaren juist weer hun oude „leefs tijl" in ere hadden hersteld. PAUL KOOPMAN ME'ers proefkonijn stroomstokken MIDDELBURG ME'ers van de Zeeuwse rijkspolitie als proef persoon voor het testen van zogenoemde stroomstokken. Dit zou volgende week tijdens een oefening in Middelburg moeten ge beuren. Doordat het plan is uitgelekt, gaat het testen waarschijn lijk niet door. Het was de bedoeling dat de politiereservisten de ME'ers als demonstrant tegenstand zouden bieden door de ME te verrassen met elektrische paralyser-wapens. Volgens Comman dant H.W. Van Tol van de reservisten wilde de politieleiding weten hoe de ME'ers zouden reageren als ze onverwacht met een onbekend wapen geconfronteerd werden. Van Tol zegt dat het overigens niet de bedoeling is dat de politie overgaat tot aan schaf van de stroomstokken. SUSKEENW1SKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Uitgevorll/Wavary Produetfyf* Overlevenden hotelbrand H. Korsen, een van de Nederlanders die betrokken was l?lj de ho'.'Jbrand in het Bulgaarse Borovec, keerde gisteren In een rol stoel op Schiphol terug. Bij een sprong van de tweede verdieping van het brandende hotel raakte hij gewond aan zijn voet. Bij de brand kwamen twee Nederlanders en drie anderen om het leven. Samen met Korsen arriveerden vijf andere overlevenden gisteren op Schiphol. FOTO: ANP Kappersvakschool wil einde aan grievende uitlatingen UTRECHT De Kappers- bond FNV en de Algemene Nederlandse Kappers Organi satie (ANKO) mogen geen grievende uitlatingen meer doen over de Kappersvak school Nederland BV. De par ticuliere kappersopleiding vindt dat zij zich in het open baar zeer negatief uitlaten over de Kappersvakscholen. Dat eiste de Kappersvakschool Nederland BV gisteren onder meer in kort geding voor de rechtbank in Utrecht. De opleiding van de Kappers- vakschool Nederland BV wordt door de ANKO gezien als een niet door de bedrijfstak ondersteunde scholing. Andere opleidingen tot kapper, zoals het Leerlingwezen en de Kap persdagschool krijgen wel de steun van werkgevers en werknemers. Een bestuurder van de Kap- persbond FNV waarschuwde leerlingen vorig jaar nooit naar een niet door de bedrijfs tak en overheid erkende oplei ding of school te gaan. De par ticuliere Kappersvakschool er vaart dit als „krenkend en on juist". Volgens raadsman mr. J. Knipscheer van de gedaag de partijen ziet de bedrijfstak het nu als als zijn taak om in zijn voorlichting te wijzen op dat verschil tussen „onder steunde" en „niet-ondersteun- de" opleidingen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA- fractie in de Eerste Kamer steunt het voorstel van PvdA-fractieleider Kok om de btw-tarieven voor bedrijven met relatief veel personeel te verla gen. Ook willen de CDA- senatoren, evenals de PvdA, de WIR-gelden voor dit doel aanwenden. Dat bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid in de Eer ste Kamer. Volgens CDA-se- nator J. Franssen „noodzaken gewijzigde omstandigheden tot een gewijzigde aanpak". Hij verwees in dit verband naar de stagnerende werkloosheids bestrijding waardoor de be langrijkste kabinetsdoelstel ling, het terugdringen van de werkloosheid tot 500.000 in 1990, niet gehaald zal worden. „Een uiterste krachtsinspan ning blijft nodig om de grootst mogelijke werkloosheidsbeper king te bereiken", aldus Franssen. Concreet betekent dit volgens de CDA-senator dat voor de financiering van tegenvallers de WIR-gelden niet buiten de discussie mogen worden gehouden, evenals een minder snelle verlaging van het financieringstekort". Volgens Franssen leiden lage re werkgeverslasten tot meer werkgelegenheid in met name de detailhandel. In deze sector steeg het aantal werknemers tussen 1986 en 1987 met 23.000 tot 475.000. Als verklaring voor deze ontwikkeling noem de de CDA-senator de toéna- me van de koopkracht, waar door de bestedingen toenemen, en de bevriezing van de jeugd lonen, waardoor meer jonge ren konden worden aangeno men. Maatregelen die de ar beidskosten verlagen en de werkgelegenheid aoen toene men kunnen op de steun de CDA-fractie rekenen, z Franssen. Lagere minima Verlaging van de (netto) n mumlonen en -uitkeringe voor de fractie echter niel spreekbaar. Dit in tegen ling tot VVD-senator H. 1 mans die zich gisteren, zij in bedekte termen, wèl voorstander van lagere n mumlonen toonde. Hij liet: echter niet uit over de v of en op welke wijze extri tiviteiten voor de bevorde van de werkgelegenheid n zakelijk zijn. „Het kabinet raadt zich momenteel i verdere bezuinigingen maatregelen inzake de staj rende werkgelegenheid. L we eerst maar eens de con te beslissingen van het kak afwachten. Bovendien lij de grenzen met de bestaj overheidsmaatregelen ij scholing en tijdelijk weri zijn bereikt", aldus Heijmj Kritiek was er van alle ties op de dreigende mt den-tegenvaller in de so zekerheid als gevolg van ij terlijke uitspraken over da lijke behanaeling van maij en vrouwen. Volgens seij Heijmans had staatssecrej De Graaf veel eerder toli inzicht kunnen komen dr in het nieuwe stelsel van ale zekerheid strijdigheden ten met internationale vei gen. „In de debatten ova stelselwijziging en ook bis dere gelegenheden is de stk secretaris hierop herhaald! gewezen, maar hij heeft a ontkennend gereageerd". I PvdA-senator Ria Jaarsma schuldigde minister De ning van het „afschieten losse flodders om het min riële huishoudboekje klopp te maken". Volgens haar de voorstellen van de windsman om de tegenva' in de sociale zekerheid te penseren „nodeloos den rend tegenover de mensei wie het gaat". GEDING OM STUDIETOELAGE i DEN HAAG Heeft de visueel en motorisch ge handicapte Willem Meijer wel of geen uitzicht op een - aan zijn specifieke capaciteiten aangepaste - baan in de journalistiek? Dat is de vraag die de Haagse rechtbankpresi dent mr. M.R. Wijnholt moet beantwoorden, voor hij tot zijn uitspraak komt in het kort geding van de Amsterdammer tegen de Staat der Nederlanden dat gisteren diende. Meijer wil dat de Staat alsnog overgaat tot het betalen van de kosten, van onge veer 3500 gulden, die hij heeft bij het volgen van het tweede jaar van zijn studie aan de School voor de Journalistiek (SvdJ) in Utrecht. Willem Meijer (34) werd drie jaar geleden door zijn hoofd geschoten bij een geweldple ging. Een deel van zijn hersen functie werd daarbij bescha digd. „En hoewel je zo weinig aan hem ziet, mist hij een deel van het normale gezichtsver mogen en heeft hij problemen met zijn motoriek. Hij heeft moeite met lezen en schrijven. Dat kan hij alleen met techni sche hulpmiddelen", vertelde Meijers advocaat mr. H.W.J de Groot gisteren tijdens het kort geding. In overleg met de Gemeente lijke Medische Dienst, het re validatiecentrum voor blinden en slechtzienden Loo Erf in Apeldoorn en de Stichting Handicap en Studie werd in 1986 gekozen voor een oplei ding aan de School voor de Journalistiek voor Meijer, die vóór zijn ongeluk grafisch ont werper was. Als werkloze, die een opleiding gaat volgen waarmee hij weer aan een baan kan komen, kreeg de Amsterdammer een tegemoet koming in de studiekosten. Maar op 2 oktober vorig l kreeg Meijer te horen dat toekenning voor het tw<j jaar was ingetrokken. Re^ de directeur van het Ams, damse Gemeentelijk Arba bureau vond dat Meijers si| tie niet langer voldeed aar' eisen die de wet, de kadcf, geling scholing, stelt. 'i Perspectief „Volgens deze regeling rrt wil iemand in aanmerking! men voor de tegemoetkom duidelijk zijn dat de sch<r voldoende perspectief b om duurzaam in het arbé proces te worden opgenom! stelde landsadvocaat I G.J.H. Houtzagers. Volj hem is dat niet meer het gt nu is gebleken dat Meijerr eerste jaar niet heeft gety en dit jaar een aangepast gramma volgt. „Hoe hardl ook is", pleitte Houtzagers,i vaststelling dat hij niet in is om het reguliere onden te volgen, betekent dat hij^ geschikt is voor het bei waarvoor hij deze opleif volgt. Omdat hij nu volgeiP wet op het Hoger Beroepsf derwijs alleen een verkla van de school maar geeiu „Het perspectief op arbei5, juist verbeterd, nu Meijer® opleiding volgt, waarmee, een heel eigen plaats in der roepspraktijk kan innemi antwoordde De Groot, cliënt zich toelegt op het bb ren van databanken. „Meh die informatie nodig heb(i weten niet direct waar z« informatie kunnen vindemi moet dan wel weten hoe jfe richten en verhalen in ■elk zet en hoe ie de mensen: beste kunt Dereiken", zo- Meijer zijn toekomstige tb Hij zou van VNU de mo| linge toezegging hebben oih zijn studie daar aan de sl4i kunnen. ft Uitspraak 1 maart om ït uur. k PETER SCHOLr

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4