,a lovely girl YVONNE VAN GENNIP invpiv AVRO, TROS en Veronica eisen STER-pot op Bijstand ondanks bezit zes ton Koeien dood door botulisme lEUWi Rechter hoort dat jonge advocaat soms argumenten vergeet Ruding eist van Deetman verlaging studiebeurzen Arseen onder huizen in Amsterdamse wijk Master schakelt Ninja's in om ouders van vriendin te doden giJSINNENLAND CeidócSouAOtit WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 Potest tegen loodvonnissen [EN HAAG Minister Van den Broek .uitenlandse zaken) moet bij de Zuida- ■ikaanse president Botha aandringen gratie voor zes ter dood veroordeelde Iwoners van Sharpville. Ook in EG- irband moet worden geprobeerd de le- >ns van de zes te redden. De Kamer ;eft hierop gisteren in overgrote meer- •rheid aangedrongen in schriftelijke agen aan Van den Broek. De Kamer- Immissie voor buitenlandse zaken rde gisteren een gesprek met fami- ïleden van twee van de gevangenen ie de doodstraf te wachten staat. Het roep op minister Van den Broek is idertekend door de fracties van CDA, dA, VVD, D66, PPR en PSP. Brand op plezierjacht Brandweerlieden proberen een fel le brand op een plezierjacht in een Amsterdamse gracht te doven. Bij de brand, die vermoedelijk ont staan is door het verhitten van drugs op een lepel, kwam een der tigjarige man om het leven. Een tweede persoon wordt nog vermist. De boot stond bij de politie bekend als een plaats waar drugs verhan deld werden. foto: anp ROZENBURG Een team van de sociale recherche Rozenburg en de rijkspolitie heb ben een 46-jarige inwoonster van die plaats aangehouden wegens steunfraude. De vrouw had ruim een jaar lang een bijstands uitkering van in totaal ongeveer 18.000 gul den ontvangen, terwijl zij een bedrag van 600.000 gulden achter de hand had bij een bank in Luxemburg. Volgens een woord voerder van de rijkspolitie werd vermoed dat de vrouw over kapitaal beschikte. Dat werd gesterkt door het feit dat ze bij een Nederlandse bank over een kluisje beschik te. Nadat het kluisje op rechterlijk bevel was geopend, bleken daar bewijzen in te zitten dat ze over geld in Luxemburg beschikte. MOERGESTEL Bij twee boeren in het Brabantse Moergestel zijn dertig koeien overleden door botulisme. De ziekte die in een andere verschijnings vorm doorgaans vooral bij vogels voor komt is veroorzaakt door kippemest. De boeren gebruikten de mest, die zij had den overgenomen van een pluimvee houder, als strooisel in de ligboxen. Vol gens een woordvoerder van de Gezond heidsdienst voor dieren in Boxtel komt vrijwel overal in de bodem botulisme voor maar ontwikkelen zich daaruit pas gifstoffen in kadavers. Hij veronderstelt dan ook dat in de mest kadavers van kippen hebben gezeten. DA-NOTA KEERT ZICH EGENRUDING [Niet ,kl,ezuinigen op 1 intwikkelings- "julp" (Van onze ise^ parlementaire redactie) be IEN HAAG Er mag iet worden bezuinigd op ojiitwikkelingshup. De fi nanciële inspanningen pl^n de regering op dit ge- nled, waartoe onder meer aa|ehoort een budget ter n Jrootte van 1,5 procent kekn het netto nationaal in ikomen, dienen te ,etforden voortgezet. Dit laat in een nota, die IDA-voorzitter Wim van leizen vanmiddag heeft "^jppresenteerd. ineSt standpunt over de omvang 3ijin de ontwikkelingshulp ooijaat haaks op dat van CDA- 3p|inister Ruding van finan ciën. Deze meent dat „in de .uidige uitzonderlijke omstan digheden" ook Ontwikkelings amenwerking en Defensie loeten bijdragen aan de extra ezuinigingen. Ruding zei dit jaandagavond op een spreek beurt in Leidschendam. wlinder daling n lij kondigde aan dat hij zich ofok hard zou opstellen aan het aJires van zijn partij, waarvan nüj vermoedde dat deze des- loods het financiële tekort wel minder wil laten dalen ian is afgesproken. CDA-nota over ontwikke- p is geschreven door '5n werkgroep onder voorzit- sfschap van prof. dr. L.B.M. \leer kans op Succes met iunsthart IjiVervolg van de voorpagina) TRECHT - Bijna zes jaar •leden kreeg de eerste itiënt in Amerika een lunsthart. Zijn artsen gin- 2 jen er toen nog van uit it het apparaat het men- |p blijk hart permanent zou "'[unnen vervangen, maar it bleek niet het geval, iè patiënt overleed drie- neenhalve maand later Ja vele complicaties. Tot jog toe hebben twee- tot piehonderd hartpatiënten n de wereld ooit een (ünsthart gekregen. jn|oIgens de Utrechtse cadrio- lStjiog G. Jambroes gebeurde' dat |eI ongeveer de helft van de vallen met succes, althans ie op de officiële cijfers, ellens: „De registratie is ech- r niet waterdicht. Artsen ;bben de menselijke neiging un mislukkingen stil te hou- .erjen". Volgens Jambroes geven L technische ontwikkelingen ,eI|oop voor de toekomst. Op 10krschillende plaatsen in de 0g|ereld, ook in Europa, wordt pwerkt aan een verbetering jan het kunsthart. Jet belangrijkste struikelblok ilppor de invoering van het 2 lunsthart in de Nederlandse artchirurgie is volgens Jam- 2 roes het geld: „Een zieken- 2 luis zal in deze tijd niet zo 1 hel een nieuwe, dure ingreep 2 jitroduceren omdat het dat uit j jigen middelen moet betalen. 4 Haar vandaag of morgen zal j en arts met een jonge, ernstig ïlïeke hartpatiënt de stap toch lemen. De keuze is in zo'n ge il [al eigenlijk simpel: de patiënt o Iverlijdt of hij heeft nog een 0 fans door implantatie van een o lunsthart". VANDAAGi IN HET CALGARY Maandag avond was er Bonnie Blair. Vannacht stal Yvonne van Gennip de harten van de Ameri kaanse pers. De Holland se met de ietwat bolle toet en blozende wangen die, alsof het een sprookje was, ook nog verkondigde zondagmor gen in Calgary naar de kerk te zijn geweest. Toen wist ze plotseling weer dat er belangrijker zaken in het leven zijn dan schaatsen of olym pisch goud. Door een tongetje uit te steken naar de fotografen en met een stralende glim lach te verkondigen dat ze hoopt het goud ook nog een beetje te kunnen verzilveren, werd ze „a lovely girl", een heerlij ke meid voor de, vooral Noordamerikaanse, pers. Het enthousiasme kende he lemaal geen grenzen toen Van Gennip vertelde enkele dagen geleden Edwin Moses, de beste 400 meter hordenlo per aller tijden, tegen het lijf te zijn gelopen. Ze had hem een handtekening gevraagd. Want voor Van Gennip is Moses de grootste sportman ter wereld met Bernard Hi- nault. Gisteren moest ze zelf hand tekeningen uitdelen. Een van de eersten die de Haarlemse Yvonne Gennip is blij met haar gouden medaille, foto: anp Een bedankje voor de supporters die na afloop van de wedstrijd onmiddellijk bezit namen van de olympische ijsbaan en voor een groot Hollands feest zorgden. foto: epa een papiertje onder de neus duwde was Folker Kluge, ex- chef van het Oostduitse Olympisch Comité en auteur van diverse sportboeken. En een van de eersten die de nieuwe olympische kampioe ne feliciteerden was Karin Kania; de tienvoudige Oost duitse wereldkampioene was toen nog maar net bekomen van haar enorme inzinking in de openingsrit tegen An drea Ehrig. Neerlands bloed In het Olympic Oval konden ze het niet helemaal bevat ten. Met uitzondering dan van de Nederlanders en zij die weliswaar in Canada wo nen maar Neerlands bloed door de aderen hebben stro men. En van degenen die ooit eerder een schaatsfeest in Nederland meemaakten. Een huldiging als die van Yvonne van Gennip hadden ze in de olympische ijshal nog niet eerder meegemaakt. Het hele repertoire werd af gewerkt. De rood-wit-blauwe vlaggen wapperden al een week in de hal. Voor Gerard Kemkers en Leo Visser gin gen ze ook al redelijk heen en weer, maar ze werden niet één keer zo fanatiek ge zwaaid als gisteravond. Het „Olé, olé, we are the cham pions" galmde door het sta dion. „Yvonne, Yvonne" werd al gescandeerd toen de olympische kampioene nog een plasje aan het plegen was voor de dopingcontrole en „zo'n goeie" als gisteravond hadden ze in Calgary zelfs nog nooit gehad. En natuurlijk werd Yvonne door de naar schatting twee honderd fanatieke Nederlan ders ook nog toegezongen hoe mooi ze wel was... Op weg naar het podium, op het podium en op weg naar de catacomben; ze konden er geen genoeg uan krijgen. Met Gerard Kemkers als onver wachte „cheerboy" en spon tane dirigent Herbert Dijk stra als waarschijnlijk de hardst schreeuwende ploeg genoot en NOC-voorzitter Henk Vonhoff voor het rit mische handgeklap. Alleen was het jammer dat het bandje met het Wilhelmus op alle snelheden, draaide be halve de goede. Maar met „dus toch nog het Wilhel mus" waren ae meeste van de fans al lang tevreden. Daar moet op ge dronken Een twintigtal van de aller- grootste fans hield zelfs lang nadat Yvonne van Gennip gehuldigd was, de hal van de Olympic Oval bezet. Ze zon gen daar dat ze nog wel een borreltje lustten en dat er op gedronken moest worden. En dat is waarschijnlijk ook wel gebeurd. Het was een vol maakte folkloreshow voor de verzamelde Noordameri kaanse pers die zich in gro ten getale vergaapte aan het deinende en zingende groepje oranjemutsen. Ze werden ook nog beloond voor hun vasthoudendheid. Hoewel werd gevreesd dat het feestvarken stilletjes via een tunnel uit het stadion was geslopen, kwam ze toch nog even langs. Yvonne van Gennip is zelf niet zo'n feest varken, maar gunde de fans toch nog even de stralende glimlach van een kersverse Olympisch kampioene. Daar na werd ze door ploegleider Dick de Vroomen heel snel naar een in alle haast georga niseerd feestje gedirigeerd. RENÉ VAN HATTUM UTRECHT „Psychotherapeu ten zijn geneigd cliënten te kiezen die bij hun bele vingswereld passen en die hun kennis sen zouden kunnen zijn". De psycho loog W. de Waal concludeert dit na een onderzoek on der klanten van de instituten voor multidisciplinaire psychotherapie (IMP's) in Den Bosch en Zwolle. De aangenomen cliënten zijn vol gens hem, vergele ken bij degenen die voor een behande ling worden afge wezen, jonger en sociaal actiever. Ze verwachten meer van de behande ling en ze hebben Psycho therapeuten kiezen vooral aardige cliënten minder vaak een ingrijpende voor geschiedenis. De psychotherapeuten schrijven de geko zen cliënten dan ook eigenschappen toe als aardig, volg zaam, aantrekke lijk, gemotiveerd, slim en actief. De instituutspsy chotherapie is niet voor allen, maar voor een duidelijk te onderscheiden groep, zo conclu deert De Waal. Of iemand als cliënt wordt geaccepteerd hangt volgens hem overigens niet uit sluitend samen met sociale klasse en inkomen. Het gaat er meer om of hij of zij zich weet^te gedragen en „de taal van de psycho therapeut spreekt". Zelf vindt De Waal deze' selectiecriteria onjuist. Hij stelt dan ook een aantal verbeteringen voor, zoals het in zetten van psycho logen in de eerste lijn (de thuiszorg) als voorbereiding op de behandeling. Het proces van verwijzing meestal door huis arts of maatschap pelijk werk zou dan vloeiender kunnen verlopen. >E KNOLLEN ROTTERDAM - De recht bank in Rotterdam over weegt jonge onervaren ad vocaten voortaan uit te sluiten van het verlenen van bijstand aan mensen die wegens een strafbaar feit terecht moeten staan. De rechtbank overlegt hierover met de advoca tuur. De Rotterdamse rechtbankpre sident mr. F.J.M. Nivard, die 1 maart met pensioen gaat, krijgt soms de klacht dat te jonge advocaten te ingewik kelde zaken behandelen. „Het komt voor dat advocaten door hun onervarenheid alleen pleiten voor een lagere straf en belangrijke juridische argu menten die in het voordeel van hun cliënt kunnen wer ken, niet benutten. Natuurlijk gaan hiaten in de bewijsvoe ring niet ongemerkt aan de rechtbank voorbij. Maar het is wel in het belang van een ver dachte dat zijn advocaat hem goed verdedigt. Voor heel veel mensen is een straf van veer tien dagen net zo erg als een van veertien jaar". Bij de advocatuur is volgens Nivard alle begrip voor het standpunt van de rechtbank. ,,Qnze wederzijdse opzet is de rechtshulp zo goed mogelijk te laten functioneren. De balie doet daar alles aan door het organiseren van bijscholings cursussen voor haar leden". Toch heeft de Orde van advo caten kritisch op de uitlatin gen van mr. Nivard gerea geerd. Over het algemeen vindt de scheidende recht bankpresident de kwaliteit van de advocatuur echter uit stekend. „Maar ja, dat geldt zo wel voor rechters als advoca ten, het zijn niet allen pi keurs". Vergeten pagina werd niet gemist Den Haag Tijdens het debat gisteren in de Tweede Kamer over het initiatief-wetsont werp Jeugdhulpverlening stokte staatssecretaris Korte van Hemel (justitie) plotseling haar toch al weinig inspireren de betoog. Ze was door ambte naren getipt dat ze een pagina van haar tekst had overgesla gen. Het excuus dat ze de Ka mer bood was echter niet no dig: geen van de kamerleden bleek de misser te hebben op gemerkt. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. (Vervolg van de voorpagina) De overschrijding van de begroting van Onderwijs (en die van andere depar tementen) kwam gisteren naar voren tijdens de be spreking in het kabinet van de zogeheten februa- rinota die maandag wordt gepresenteerd. In de nota wordt een overzicht gege ven van de uitgaven in 1987. De overschrijdingen zullen moeten leiden tot extra bezuinigingen. Minister Ruding waarschuwde zijn collega-ministers eerder deze week al dat hij niet ak koord zal gaan met een soepe le opstelling tegenover nieuwe financiële tegenvallers. Hij wil dan ook dat de tegenvaller op Onderwijs wordt gecompen seerd door een algemene ver laging van de beurzen. Ruding verwijst in dit verband naar de afspraak die gemaakt is bij de invoering van het nieuwe stelsel van studiefinanciering dat het stelsel „budgettair neu traal" zou worden ingevoerd, d.w.z. dat het stelsel niet meer mocht kosten dan de vorige regeling. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG AVRO, TROS en Veronica willen de gehele opbrengst heb ben van de STER-recla- me'. Deze drie omroepen zeggen dat geld nodig te hebben om met succes - gezamenlijk - een com mercieel radio- en tv-sta- tion te kunnen beginnen. AVRO-voorzitter G. Wall- lis de Vries verklaarde dit gisteren na een gesprek met minister Brinkman. De bewindsman toonde zich niet onder de indruk. „Het lijkt me een beetje veel. Zo staat het niet in het regeerak koord". Brinkman wees erop dat er voldoende geld zal moeten overblijven voor de omroepen die niet commer cieel willen worden, zoals NCRV, KRO, VARA, EO en VPRO. De kijk-en luistergel den zijn niet voldoende voor deze omroepen om goede pro gramma's te kunnen maken, zo meent minister Brinkman. Ook is hem nog niet geheel duidelijk of AVRO, TROS en Veronica kunnen voldoen aan de eis van samenwerking met uitgevers. Volgens Wallis de Vries is in beginsel een ak koord bereikt met Elsvier, VNU, Audet en De Telegraaf. Kennelijk vindt Brinkman dit niet voldoende. De minister praat deze week ook met TROS en Veronica over com merciële tv. AMSTERDAM Klei- korrels, die als een mi lieuvriendelijke vulling van kruipruimtes onder huizen in een Amsterdam se wijk gebruikt zijn, blij ken vervuild met giftige stoffen als arseen, lood en cadmium. Dit blijkt uit een onderzoek van de Chemiewinkel en de Vrije Universiteit. onderzoeker Te Bol ster lijkt het erop dat bij de productie van de koYrels geen natuurlijke materiaal maar vliegas is gebruikt. Hoewel na tuurlijke kleikorrels ook ar seen bevatten gaat het hier om veel kleinere hoeveelheden. In grote hoeveelheden kan de giftige korrel een gevaar voor de volksgezondheid opleveren. Doordat de korrel al jaren on der de huizen ligt, is een groot gedeelte van de giftige stoffen inmiddels in het grondwater terecht gekomen. Al dan niet vervuilde kleikorrels worden in geheel Nederland in de bouw als afdeklaag onder hui zen gebruikt. IN GREEP VAN ANGST EN OBSESSIE DEN HAAG Wat was het nu precies - blinde haat, hypnose, zwarte ma gie, of de angst door hun „master" geliquideerd te worden - dat twee Ninja- leerlingen er op 19 sep tember 1987 toe dreef de ouders van een 19-jarige vriendin uit Voorburg met blote handen te wil len vermoorden? Zij, hun vroegere leider en de dochter van de beide slachtoffers probeerden gisteren voor de Haagse rechtbank hierop een ant woord te geven. Tegen de mannen (20, 27 en 29 jaar oud) werd vier jaar gevan genisstraf geëist, tegen het meisje twee jaar en zes maanden. „Ik ben er nog steeds van overtuigd dat hij occulte krachten bezit", aldus de 20-ja- rige verdachte, een in Aber deen (Schotland) geboren jon gen s morgens over zijn voor malige idool en leraar Ninjitsu: een zeven jaar oudere in Ja pan opgeleide atleet, tevens gediplomeerd onderwijzer, voormalige overbuurman èn latere vriend van het Voor- burgse meisje. „Ik was bang voor hem. Hij deed aan zwarte magie. Hij was een soort hogepriester en hij dreigde me door de muur van mijn cel heen te zullen vermoorden als ik met de poli tie zou kletsen", legde hij uit. De Schot en zijn vriend, een 29-jarige chemisch-analist uit Zwijndrecht, vertelden recht bankpresident mr. S.F. Kootte, dat zij 's avonds in opdracht van hun Ninja-meester en diens vriendin naar de Voor- burgse woning van het echt paar waren gegaan om hen daar te doden. Het meisje haatte haar ouders. Met name de moeder zou de relatie tussen haar dochter en de Utrechtse sportleraar al drie jaar in de weg staan. De dood van de ouders was voor het viertal langzamerhand een obsessie geworden. Het moest op een roofmoord lijken. Die zaterdagavond re den de drie mannen in een huurauto naar Voorburg. De vriendin bleef thuis in Utrecht, om een alibi te heb ben als de politie er aan te pas mocht komen. De beide Ninja- leerlingen, schaduwkrijgers genoemd, moesten het vuile werk op knappen. Hun leider bleef achter in de auto. Een maal in de woning ging het gespierde tweetal als „voorge programmeerde vechtmachi nes" tekeer, aldus één der ad vocaten, mevrouw mr. G. Koopman-Rond. Het echtpaar werd geschopt en geslagen. Tevergeefs echter werden Ninjitsu-grepen toege past, zo verweerden de bewo ners zich. Aan de tussenkomst van een buurvrouw, die op het lawaai was afgekomen en op een raam begon te beuken, was het uiteindelijk te danken dat de slachtoffers de moord- aansleg overleefden en de in dringers de benen namen. Vonnis op 8 maart. PETER VIERING

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3