Amerikaanse tv- predikanten huilen graag tranen met tuiten GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidócSotvtant kerk wereld Pastoor verkocht kapitaal schilderij voor habbekrats beroepingen BEELDBUISKERKEN VS KOPPELEN RELIGIE AAN EMOTIES EN GELD Braziliaanse RK Kerk voert campagne tegen racisme brieven 'fJ Hl lezers fieidócSomo/r Kostbare gelijke behandeli >weer WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAG| Methodisten willen Shell boycotten WASHINGTON Het bestuur van de Verenigde Methodisten Kerk in de Verenigde Staten heeft opgeroepen alle produkten van Shell te boycotten wegens de houding van dit bedrijf te genover Zuid-Afrika. De kerk is met 9,2 miljoen leden de op een na grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten. Het initiatief voor een consumentenboycot van Shell is afkomstig van vakbonden, religieuze organisaties en groepen die ijveren voor de mensenrechten. Volgens het bestuur kan het „onder drukkende systeem in Zuid-Afrika zich alleen door de steun van de internationale oliemaatschappijen handhaven". De sy node van de kerk is voorgesteld tijdens haar vergadering eind april de oproep tot een boycot over te nemen. Kinderen mogen aan avondmaal LEIDSCHENDAM In de Hervormde Kerk is weliswaar vol gens de kerkorde de toelating van kinderen aan het heilig avondmaal („kindercommunie") niet toegestaan, toch laat de generale commissie voor de behandeling van bezwaren en ge schillen van deze kerk nu ruimte voor deze in tal van gemeen te ingevoerde praktijk. De commissie heeft namelijk een klacht van een gemeentelid in Zoetermeer tegen toelating van kinde ren aan het avondmaal in zijn wijkgemeente niet ontvankelijk verklaard. De kerkeraad van Zoetermeer had al in mei 1983 het principebesluit genomen het avondmaal open te stellen voor de hele gemeente. In twee van de drie wijken, die onder de verantwoordelijkheid van de kerkeraad vallen, was vervol gens tot praktizering van dit besluit overgegaan. Wanneer de duivel ziek wordt, wil hij monnik worden. Christoph Lehmann ROME Een pastoor in de buurt van het Noordi- taliaanse Ferrara heeft een schilderij uit zijn kerk dat ruim anderhalf miljoen waard is, ver kocht voor nog geen vijf duizend gulden. In de plaats van het origineel wilde de pastoor een ver valsing ophangen. Het olieverf-schilderij dat toegeschreven wordt aan An- nibale Carracci stamt uit 1582 en toont de Heilige Hierony- mus. De pastoor verkocht het doek voor minder dan vijf duizend gulden aan een slu we handelaar. De politie ach terhaalde het kostbare doek in een hotel bij Modena waar een bekwaam vervalser net doende was de laatste hand te leggen aan een perfecte kopie. De 42-jarige pastoor had op een bordje aan de ingang van zijn kerk de parochianen op geroepen royaal bij te dragen in de restauratie-kosten van de kunstwerken in de kerk. Volgens de politie was de pastoor echter meer geïnte resseerd in verkopen dan op knappen. De politie werd in geschakeld nadat inspecteurs van het ministerie voor kunstbezit ontdekt hadden dat het schilderij niet meer in de kerk was. De pastoor ver telde de inspecteurs dat hij het doek aan een restaura teur had meegegeven om het op te knappen. Dat verhaal klonk weinig geloofwaardig, omdat de pastoor moest we ten dat daar de uitdrukkelij ke toestemming van het mi nisterie voor nodig is. Laatste Chailo's naar VS vertrokken OUDMIRDUM De laatste drie in Nederland verblijven de leden van de Russische baptistenfamilie Chailo, zijn gisteren uit het Friese Oud- mirdum vertrokken. Ygor (28), Marchella (20), en Micha (27) gaan nu ook richting Chicago, waar op uitnodiging van de Ukranian Baptist Church reeds zeventien an dere familieleden verblijven. Aanvankelijk zou het drietal vijf weken geleden met de rest zijn meegegaan, maar wegens de psychische proble men van Micha werd daar op het laatste moment van afge zien. De Chailo's die vorig jaar in Nederland aankwa men na lange ontberingen in de Oekraïne hopen in de VS een nieuw bestaan op te bou- Nederlands Hervormde Kerk Aangenomen naar Moerkapelle J.W. Estrik te Mastenbroek - Gereformeerde Kerken Beroepen te Sleeuwijk (2e predi kantsplaats) drs. M. de Geus te Westmaas. WASHINGTON Toen de bekende Amerikaanse televisiepredikant Jimmy Swaggart zondagmorgen bekende dat hij had "ge zondigd" en dat hij zich daarom "voor onbepaalde tijd" terug zou trekken uit de door hem opgerich te kerkgemeenschap in Baton Rouge (Louisiana), huilde, kreunde, knarse tandde en zweette hij. Hij smeekte om vergeving in een scène die zo hartroe rend was, dat zijn mede standers naar de preek stoel opdrongen en hem bijna in koor hun verge ving aanboden. Swaggart omhelsde zijn vrouw Frances langdurug, prangde zijn kinderen aan zijn borst en liet an dermaal zijn tranen de vrije loop. Na afloop van de televisie- dienst bleken Swaggarts vol gelingen niet de minste moei te te hebben met het feit dat hun voorganger had gezon digd. Vrijwel allemaal vonden ze dat vergeving op z'n plaats was en dat Swaggart, wat hen betrof, weer gerust als predi kant mocht optreden. Swag gart, zo werd later bekend, onderhield contacten met prostituées die hij allerlei "pornografische handelingen" liet verrichten terwijl hij toe keek. Voor Europese en trouwens ook voor veel Amerikaanse christenen is de hoogst emo tionele benadering van predi kanten als Swaggart en de vo rig jaar ten val gebrachte Jim Bakker, niet of nauwelijks te begrijpen. Maar het huilen, het zweten, het aanroepen, het opleggen van handen, het spontaan om vergeving vra gen, het bekennen van zon den, het genezen van zieken, het smeken om geld, het spre ken in tongen, het zingen en het bezweren zijn normale za ken in wat in de VS de Pente costal Churches (De Pinkster gemeenten) worden genoemd. Deze kerken worden over koepeld door de Gemeenten van God (Assemblies of God), een organisatie die 25 jaar le den nog geen half miljoen le den telde, maar die nu min stens twee miljoen leden, 11.000 kerken en 30.000 predi kanten heeft. Perfectie De beweging schoot wortel onmiddellijk na de Ameri kaanse burgeroorlog in de ja ren zeventig van de vorige eeuw. Ettelijke duizenden, voornamelijk uit de methodis tische traditie voortkomende christenen vonden dat er een "herleving van de heiligheid" moest plaatsvinden. Ze streef den naar een zo hoog moge lijk christelijk perfectie en een strikte interpretatie van de Bijbel. In die beweging ontstond spoedig een afsplit sing van gelovigen die zich "pentecostals" noemden: aan hangers van een Amerikaanse variant van de Pinksterbewe ging. Zij gingen op zoek naar "de gaven van de H. Geest", waartoe handopleggingen en spreken in tongen behoren. Jim en Tammy Bakker prijzen hun religieuze pretpark in North-Carolina aan. Het staat echter zo goed als vast dat dit park na de val van de Bakkers failliet zal gaan. Die speciale gaven werden als "charismen" aangeduid en het charismatische element begon als spoedig een zeer belangrij ke rol in de beweging te spe len. Een predikant diende charismatisch over te komen en dat verplichte hem derhal ve tot een hoogstpersoonlijk, emotioneel, bezwerend, vurig en in veel gevallen fanatiek optreden. In 1914 sloten de de pentecostals zich aaneen in de Gemeenten van God, een overkoepelende organisatie die tot het midden van de ja ren vijftig geen rol van bete kenis in het Amerikaanse re ligieuze leven speelde. In de loop der jaren sloten zich ook tal van fundamentalistische kerkgemeenschappen bij de Gemeenten van God aan. De fundamentalisten - die uit de baptistische traditie voort kwamen - streven eveneens een zo strikt mogelijk inter pretatie van de Bijbel na, maar hebben een veel minder emotionele en minder op cha risma gerichte benadering. Na 1950 ontstond er een derde stroming in de Gemeenten van God. Die preekte een zeer optimistische, bijna vro lijke en wereldse vorm van geloofsbeleving. Een van de meest succesrijke vertegen woordigers van die stroming was Jim Bakker. Met zijn vrouw Tammy verkondigde Bakker een sterk op aardsë en financiële successen, op gla mour en uiterlijkheid gerichte "leer" in de presentatie waar van de nadruk grotendeels op het showelement werd gelegd. Van enige theologische onder bouw was bij de Bakkers in het geheel geen sprake. Jim Bakker hield zijn volgelingen voor dat een oprecht en vurig geloof in God al in het aardse leven tot royale, materiële be loningen zou leiden. Robertson Andere fundamentalistische gemeenschappen hielden zich evenwel buiten de Gemeen ten van God. Zo bleef de kerkgemeenschap van Pat Robertson - die nu naar het prsidentschap van de VS dingt - een zelfstandig geheel, dat zich niettemin van dezelf de technieken bediende als de pentecostals. Robertson heeft naast een religieuze ook nog een sterk maatschappelijk ge richte boodschap die hem ten slotte in aanraking bracht met de politiek. Robertson heeft aan zijn benadering een sterk anti-eommunisme toegevoegd. Hij houdt zijn gelovigen bo vendien voor dat een diep ge loof in God de Amerikaanse natie weer onaantastbaar sterk kan maken. Het is geen wonder dat toen de pentecostals aanvankelijk van de radio en later van de televisie gebruik gingen ma ken, hun successen niet meer te stuiten waren. De hoogst emotionele, uitbundige en theatrale werkwijze van de predikanten leende zich bij uitstek voor de tv. De televi sie zorgde ervoor dat ze uit hun betrekkelijke anonimiteit tevoorschijn konden treden en landelijk bekende persoon lijkheden werden. Het zeer opmerkelijke televisie-optre den van de predikanten werd gemengd met veel muziek, een zeker showelement en een perfecte studiotechniek. De reacties van de gelovigen die bij de tv-opnames aanwe zig waren, konden nu in beeld worden gebracht. "Herboren" christenen vertelden hoogst dramatische verhalen. Zon daags beleden in het openbaar hun schuld. Persoonlijke ge tuigenissen en bevlogen docu mentaires werden afgewisseld door uitleggingen van de Bij bel. Sommige mensen werden ten overstaan van miljoenen tv-kijkers van hun kwalen genezen. Pat Robertson hield met gebed zelfs een naderen de orkaan op afstand. Gevolg: vele miljoenen christenen raakten' gebiologeerd door deze vorm van religieuze tele visie. Ze reageerden grif op de vrijwel constante smeekbede om geld. Hun bijdragen maakte veel pinksterkerken en fundamentalistische ge meenschappen tot zeer mach tige en rijke groepen met een enorme invloed. Vooral dank zij de kabeltelevisie, konden de beeldbuiskerken een steeds groter publiek aan zich bin den. Verzoening Opmerkelijk is dat deze ge meenschappen erin slaagden de strenge bijbelse tradities en de onverwoestbare materialis tische en kapitalistische prin cipes van de VS met elkaar te verzoenen. Vooral Jim en Tammy Bakker lieten ronduit weten dat aards bezit geen schande is en in geen enkel opzicht in tegenspraak is met de Bijbelse leer. De gelovigen gaven enorme sommen geld, maar namen het hun predi kanten geenszins kwalijk dat ze daar goed van leefden. Swaggart, Bakker, Falwell en Robertson zijn miljonairs die in enorme huizen wonen met zwembaden, tientallen ka mers en alle denkbare luxe. Ze hebben eigen vliegtuigen, protserige limousines en hor des personeel. Soberheid en eenvoud zijn deugden die in de electronische kerk niet of nauwelijks worden beleden. Glamour en glitter worden daarentegen als onontbeerlij ke middelen voor de geloofs verkondiging beschouwd. De predikanten zijn zeer modieus gekleed. Hun assistentes zijn allemaal jong, mooi en sexy. Toch beweren tal van Ameri kaanse godsdienstsociologen dat de schandalen die nu rond Swaggart en Bakker zijn los gebarsten onvermijdelijk zijn. Veel gelovigen verliezen door de nadruk op de emotionali teit de greep op zichzelf. De predikanten kunnen de onge kende weelde die hen ten deel is gevallen niet meer dragen. De schandalen hebben veel goedgeefse gelovigen intussen achterdochtig gemaakt. Na de smadelijke aftocht van Jim en Tammy Bakker in maart van het vorig jaar, liepen de in komsten van de televisieker- ken drastisch terug. Na het schandaal rond Jimmy Swag gart gebeurt waarschijnlijk hetzelfde. Honderdduizenden Amerikanen vragen zich plot seling af waarom ze zich zo hebben kunnen laten meesle pen door een handvol voor mannen dat het kennelijk meer om het succes en het geld te doen is geweest dan om het verbreiden van een echte christelijk boodschap. Dat neemt niet weg dat Jim en Tammy Bakker en ook Jimmy Swaggart nog steeds veel aanhangers hebben. Swaggart zal vrijwel zeker over enkele maanden terug keren. JO WIJNEN RIO DE JANEIRO De Rooms-Katholieke Kerk in Brazilië heeft haar jaarlijkse „broeder schapscampagne" dit jaar gewijd aan de achterstel ling van de zwarte be volking van het land. Een eeuw na de afschaf fing van de slavernij is Brazilië nog steeds „ra cistisch", verklaarde de aartsbisschop van Forta- leza, kardinaal Aloisio Lorscheider, bij de ope ning van de vastenaktie in zijn bisdom. Volgens de aartsbisschop van Sao Paulo, kardinaal Paulo Evaristo Arns, was de af schaffing van de slavernij weliswaar een eerste aanzet tot „genezing van een al vijf eeuwen durend kwaad, maar ruilden de zwarten hun sla vernij in voor discriminatie, die net zo hard en kwetsend bleek". De voorzitter van de Braziliaanse bisschoppencon ferentie, Luciano Mendes de Almeida, riep op tot erken ning van de belangrijke rol die de zwarten bij de opbouw van Brazilië hebben gespeeld. Het was volgens Vera Triun- fo, coördinatrice van het pas toraat onder de zwarten in de deelstaat Rio Grande de Sul, niet makkelijk om de cam pagne voor dit jaar op te zet ten. Veel bisschoppen en geestelijken zouden zich er fel tegen hebben verzet. Maar juist de kerk, waar maar heel weinig zwarten leidinggevende posities be kleden, zou zich volgens Tri- unfo over het vraagstuk van racisme moeten buigen. On der de 12.500 Braziliaanse priesters zijn er 200 zwarten en mulatten. Slechts vijf van de 280 bisschoppen hebben zwarte ouders of grootouders en bijna alle zwarte vrouwen in religieuze ordes zijn kok kin of schoonmaakster. gen van prof. E. Schillebeeckx aan te vallen, maar wel heb ik enkele vragen bij zijn recente uitlatingen. Prof. Schille beeckx beweert dat de door braak van Vaticanum II van bovenaf werd tegengehouden door Rome. Hoe is dat moge lijk als de Paus (Joh. XXIII) zelf zo'n concilie in het le ven riep? Het beleid van de huidige bisschoppen in Neder land was er op gericht „bij te sturen". Maar was dat niet om dat bij de praktische uitvoe ring van de concilie-documen- Niet dat ik de pretentie heb en ten bleek dat men naar eigen de geleerdheid om de uitlatin- smaak hieraan een interpreta- Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Schillebeeckx (3) tie gaf die veel verwarring, veroorzaakte in rk kringen en ook in strijd was met de be doelingen) van Vaticanum II? Er werd niets tegengehouden door de bisschoppen, integen deel. Voorts bestaat er naar mijn mening geen „oude gar de" binnen de rk kerk. Het proces van vernieuwing gaat door; maar ook oude en wijze priesters zullen weer vervan gen worden door jongere ambtgenoten. God zal daarin voorzien als we het Hem bid dend afsmeken tot behoud van de kerk en haar boodschap voor alle eeuwen. Volgens prof. Schillebeeckx verliezen de bisschoppen hun intellec tuele gezag. Dat bestrijd ik (voorbeeld: rechtzaak kardi naal Simonis). Bovendien heb ben de bisschoppen ook nog een „gelovig" gezag, en daar aan dienen wij ons te toetsen. Verder is de kerk nooit ge blokkeerd geweest zoals hij stelt maar voor een ieder toe gankelijk die zich wil voegen naar de bestaande leeropvat- ting(en) van de kerk. De heer Schillebeeckx moet er niet bij voorbaat vanuit gaan dat er geen hoop is op verbetering van de betrekkingen tussen de bisschoppen en de Acht-Mei beweging. Een tweede gesprek volgt in maart '88. Een hoop vol gegeven. Carna val- condooms Het sexuele gedrag van de mens is m.i. ieders eigen ver antwoordelijkheid. Overheid, kerken en anderen zijn vrij goede raad te geven, de ge dragsbeslissing berust bij elk gratis condpoms werden uitge reikt de wezenlijke drijf veer van de mens ontdaan wordt van ware liefde, weder zijdse waardering of innige ge hechtheid en heden ten-dage ontaardt in bevrediging van dierlijke behoefte, die niets meer met ethische waardes ge meen heeft en het hoogste ge not in zeer tijdelijke wellust ziet. Op het punt van de gelijke behandeling van mann vrouwen zijn op het ogenblik belangrijke, en kostbare, aan de orde. Staatssecretaris De Graaf kan daarvan mi ten. De rechter in Europees en nationaal verba heeft de Nederlandse regering gevoelig op de vingers Op zich is het geen reclame voor ons land dat die rech aan te pas moet komen om de anti-emancipatorische king van onze sociale wetgeving aan de kaak te stelle: MAAR hoe dan ook, het is nu gebeurd en de stevige ning ligt op het bureau van De Graaf. Hij zal met teru kende kracht de werkloosheidsuitkering van een groo tal (gehuwde en samenwonende) vrouwen moeten as len. In „omgekeerde" richting dient hij weduwnaars de financiële tegemoetkoming te geven als weduwen. UITGEREKEND nu het kabinet zich het hoofd breek een diep ingrijpende nieuwe bezuinigingsronde moet nog een slordige zeven miljard extra vandaan worden verd. Het ligt op het eerste gezicht voor de hand dat a volg daarvan de uitkeringen over de hele linie gaan i Menigeen zal daar moeite mee hebben. Als dat echter d< is voor een strikte hantering van het gelijkheidsbeginse zit er niets anders op dan dat die prijs maar wordt be Door mannen en vrouwen gelijk. De gelijke behandeling kent in ons land ook minder oj barende ontwikkelingen. De Voedingsbond FNV bij beeld is van oordeel dat alleen een zeer radicale opl< een einde kan maken aan de achterstandspositie van wen op de arbeidsmarkt. Als een vrouwelijke kandidaa doet aan de eisen voor een functie, dient de betrokken gever haar zonder meer te benoemen. Een mannelijke citant die vaktechnisch meer in huis heeft, moet dan het veld ruimen. Het is geen nieuwe gedachte, maar het een slechte. POSITIEVE discriminatie is een nuttig en noodzakeli strument om te zorgen dat beschikbare arbeidsplaatsen wichtig worden verdeeld tussen werkzoekende manni vrouwen. Zolang positieve discriminatie inhoudt dat bij; ke kwalificaties een vrouwelijke sollicitant de vooi krijgt boven een mannelijke collega, valt er weinig op dingen. Vrouwen kennen een lange historie van achte ling in het maatschappelijk leven en het vergt de medj king van overheid en bedrijfsleven, een steuntje in de om daarin verandering te brengen. WAT de Voedingsbond bepleit is echter geen steuntje} rug meer. Van werkgevers wordt verlangd dat zij in personeelsbezetting genoegen nemen met minder kw dan zij eigenlijk zouden kunnen krijgen. Van vrouwen j gevraagd dat zij zich bewust als tweede keuze in een oj satie laten parachuteren: een slecht begin van een ca» Het mes snijdt op die manier aan twee verkeerde kanj TERECHT heeft de letterenfaculteit van de Univer van Amsterdam onlangs een soortgelijke quasi-emancip. sche opdracht van het universiteitsbestuur naast zich ne< legd. Terecht ook is indertijd van vele kanten geprotes tegen het voornemen van het Amsterdamse gemeentebe om op directeursposten van openbare scholen voorlopi sluitend vrouwen te benoemen; ook al moesten de kan} ten aan de haren de kamer van de sollicitatiecomr worden binnengesleept. GELUKKIG is dit soort pogingen om de emancipati^ de ene groep te realiseren ten koste van andere groepej voorbaat tot mislukken gedoemd. De mogelijkheden cl controleren of benoemende instanties zich aan de spelr houden zijn immers nihil. Alleen al om die reden val voorstel van de Voedingsbond in de categorie overbodig telmuziek. Met een schuine blik naar de deels werkloze) nelijke achterban heeft het FN V-bestuur dan ook zeé houdend i De positie van de vrouw op de arbeidsmarkt is nog zeer wankel, daarin heeft de Voedingsbond gelijk. Eej richt stimuleringsbeleid blijft nodig, maar dan wel op van realistische voorstellen. Hopelijk leidt de ongetw| goedbedoelde uitglijder van de Voedingsbond er niet to andere emancipatieplannen straks afglijden op een muul (mannelijke) irritatie en scepsis. Kans op sneeuw DE BILT (KNMI) -Boven Midden- en Oost-Europa is de luchtdruk laag. Anderzijds be vindt zich op de oceaan tussen Schotland en Skandinavie een gebied met hoge luchtdruk. Dat heeft noord tot noordoos ten wind ten gevolg, die aan de kust nu en dan krachtig is. Daarmee wordt uit Denemar ken en zuid-Skandinavië kou de lucht aangevoerd, die door het Oostzee- en Noordzeewa ter tot iets boven nul wordt aangewarmd. Bij een middag- temperatuur van rond 3 gra den en wat lichte vorst in de nacht valt bij ons gedurende het komende etmaal plaatse lijk een sneeuwbuitje. Weersvooruitzichten voor de Europese landen, geldig voor morgen en vrijdag: Zuid-Skandinavië: Droog en perioden met zon. Middagtem- peratuur ongeveer min vijf graden, langs de Noorse kust rond het vriespunt. Britse Eilanden: Droog en pe rioden met zon. Middagtempe- ratuur ongeveer vijf graden. Benelux: Perioden met zon en nog enkele hagel- en sneeuw buien. 's Nachts lichte tot ma tige vorst, middagtemperatuur ongeveer drie graden. Duitsland: Perioden met zon en enkele sneeuwbuien, 's Nachts meest matige vorst, 's middags temperatuur rond het vriespunt. Frankrijk: Perioden met zon en vrijwel overal droog.'s Nachts lichte tot matige Middagtemperatuur van graden in het noordoost! tien graden in het zuidei Alpengebied: Perioden zon, maar ook nog af sneeuw. Nul graden ongeveer 800 meter. Portugal en Spanje: Pei met zon en vrijwel droog. Middagtempel van 8 graden in het no tot 17 graden aan de Cos Sol. Mallorca Malta Moskou

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2