£eicUe (Bowuvnt Strengere controle op aanvraag studiebeurs Bon: 2 Knipscheer Zuidafrika legt zwarte oppositie het zwijgen op Laatst vroeg een wegenwacht even een Subaru te leen. 3 4 5 11 13 14 Robert Dole laat Bush ver achter zich Brandbrief over spanningen bij MBO Doe het samen met Gamma Kunsthart straks ook in Nederland Topambtenaren willen Pont niet in adviescommissie Honderden banen weg bij gemeente Den Haag IG 10 16 CcidócSouocmt Woensdag 24 februari 1988 79e jaargang no. 24046 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholi Pets. Apothekeisdiik 34,2312 DD Lelden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244, Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur.!-1 Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, iaar I 270 20 Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1. 0,65 per mm, familieberichten f, 0,59 per mm. HET WEER Morgen half tot zwaar bewolkt en af en toe wat sneeuw. Mini mumtemperatuur rond het vriespunt, middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Matige tot krachtige wind uit noordelijke richtingen. Zon op: 07.36; zon onder: 18.11. Hoog water Scheveningen: 08.36 en 21.19; laag water: 04.06 en 16.13. Zoeterwoudse vleeshandelaar lokt afperser in hinderlaag ZOETERWOUDE/ROELOFARENDSVEEN Een 48- arige man uit Roelofarendsveen is in de nacht van naandag op dinsdag aangehouden op verdenking van ifpersing. De man stuurde begin februari dreigbrieven paar de Zoeterwoudse vleeshandelaar Jan Zandbergen in drie andere levensmiddelenbedrijven in de regio. Hij eiste hierbij per bedrijf zes tot tien miljoen gulden. Wanneer de bedrijven niet tot betaling zouden over gaan, dreigde hij hun produkten te vergiftigen. In totaal irobeerde hij zo 28 miljoen gulden af te persen. De man aangehouden met de hulp van de heer Zandbergen. jze bracht maandagnacht geld naar een afgesproken I )lek, zodat de afperser kon worden gepakt door de poli- ie. Pag. 14: „Het was net een spannende film" BLOKJE TENTOONSTELLINGSZEGELS Ter gelegenheid van de internationale postzegeltentoonstelling „Holland Europa 88 FILACEPT" verschijnt in oktober een spe ciaal blokje zegels. De drie zegels in het blokje zijn gisteren al afzonderlijk verschenen: de Rosa Gallica Versicolor naar een schilderij van Daan van Golden (75 c), de tekst van het gedicht „Ik noem je bloemen etc." van Jan Hanlo (55 c) en de afbeelding van een zeedistel (70 c). Het geheel geprojecteerd op een kaart van Den Haag uit 1270. De tentoonstelling wordt gehouden van 18 tot en met 23 oktober. WASHINGTON/MINNEAPOLIS De Amerikaanse senator Robert Dole heeft in de strijd om de Republikeinse presidents kandidatuur opnieuw een duidelijke overwinning behaald. Hij won de voorverkiezing in South Dakota met een ruime voor sprong op de vroegere televisiepredikant Pat Robertson en vice-president George Bush, die hier overigens nauwelijks cam pagne had gevoerd. Ook de caucussen (partijbijeenkomsten) in de aangrenzende staat Minnesota sloot Dole winnend af. Van de Democraten won Richard Gephart in South Dakota en Michael Dukakis in Minnesota. De voorverkiezingen van gisteren wa ren niet bijzonder belangrijk. Alle aandacht richt zich op „Su per Dinsdag" (8 maart) wanneer in maar liefst twintig zuidelij ke staten voorverkiezingen worden gehouden. Prins Charles weert spuitbussen LONDEN Kroonprins Charles van Grootbrittannië heeft alle spuitbussen de deur uit gedaan, uit bezorgdheid voor de aantasting van de ozonlaag door drijfgassen. In een toespraak voor vertegen woordigers van milieubedrij ven zei de prins dat het enige probleem van deze „radicale stap" is, dat prinses Diana nog geen alternatief heeft voor de bus met haarlak. De milieube weging Vrienden van de Aar de verklaarde blij te zijn over de maatregelen die de prins heeft getroffen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG - Het ministerie van onderwijs is begonnen met steekproefsgewijze controle van adres, schoolsoort en financiële gegevens bij de aanvraag van studiefinanciering. Bij geble ken onjuiste opgave zal aangif te worden gedaan bij het Open baar Ministerie nadat naar de betrokken studenten een waar schuwing is uitgegaan. Al en kele tientallen studenten van wie de gegevens niet overeen stemmen met de werkelijkheid, hebben een dergelijke vyaar- schuwing ontvangen. Voor het aanvragen van een basis beurs voor uitwonende studenten zal in het vervolg een ouderverklaring nodig zijn. Minister Deetman wil hiermee voorkomen dat studenten opgeven niet meer thuis te wonen en daarvoor een hogere beurs ontvan gen, maar in de praktijk wel bij hun ouders verblijven. Het gaat met name om kamerruil „op papier" door studenten. Minister Ruding van financiën heeft zich mateloos geër gerd aan de uiterst geringe controle op de gegevens. De fraudegevoeligheid van het nieu we stelsel van studiefinanciering, waarvoor in de Tweede Kamer al was gewaarschuwd, is een van de oorzaken van de overschrijding van de onderwijsbegroting vorig jaar. Mi nister Deetman heeft vorig jaar 234 miljoen meer uitgegeven aan studie beurzen dan was begroot. Ook dit jaar wordt rekening gehouden met een overschrijding: in totaal zullen de uitgaven aan studiebeurzen dit studiejaar zo'n half miljard gulden hoger uitvallen. Minister Ruding wil daarom dat de beurzen worden ver laagd. De voornaamste oorzaak van de overschrijding wordt veroorzaakt door een toename van het aantal stu derenden dat gebruik maakt van de regeling. In de ramingen was nog re kening gehouden met 477.000 stu denten. Het werden er uiteindelijk 536.000. Pagina 3: Ruding eist verlaging studiebeurzen JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering leeft vanmorgen een ver- )od afgekondigd op alle ictiviteit van de belang rijkste anti-apartheids- jroeperingen, waaronder het Verenigd Democra- :isch Front (UDF), de gro- vakcentrale COSATU n de bewustzijnsorganisa- jie AZAPO. n totaal zeventien organisa- ;ies zijn weliswaar niet recht sreeks verboden, maar zij mo len niet langer activiteiten iaar buiten ontplooien. Daar- nee zijn zij monddood ge naakt. Volgens een regerings- unctionaris mogen de getrof fen oppositie-organisaties „niets doen zonder toestem ming van de regering". De maatregel is ook gericht tegen het steuncomité van ouders van politieke gevangenen (DPSC), dat campagne heeft gevoerd tegen de massa-arres taties onder de noodtoestand. Het is het meest vergaande op treden tegen oppositiegroepen sinds 1977, toen de regering een reeks bewustzijnsorganisa- ties 'buiten de wet stelde. Ove rigens komen de maatregelen niet geheel onverwacht. De re gering Botha staat onder zwa re kritiek van rechts, dat zij te zwak optreedt. Volgende week worden belangrijke tussentijd se verkiezingen gehouden in enkele blanke kiesdistricten. (Van onze parlementaire redactie) iDEN HAAG De belan genorganisatie voor het middelbaar beroepsonder wijs, de Unie-MBO, heeft onderwijsminister Deet man vandaag een zeer kritische open brief aan geboden over het uitblij ven van het overleg over "de fusie-operatie. Volgens de Unie-MBO dreigt de [ang van zaken in het 4BO volledig uit de hand lopen. De scholen moeten tenminste een jaar langer de tijd krijgen om pie fusie-operatie in het MBO tot een goed einde te brengen. Naast de saneringsoperatie wordt het middelbaar onder wijs ook geconfronteerd met diep ingrijpende bezuinigingen en met een ernstige terugloop van de leerlingenaantallen: „Meer dan 6000 van de 17.500 arbeidsplaatsen zullen verlo ren gaan. Begrijpt u dan niet dat dit dramatische verlies van werkgelegenheid grote onge rustheid in het MBO veroor zaakt en dat de spanningen op de scholen ernstige vormen aannemen", zo schrijft de Unie aan Deetman. De bond verwijt de minister dat hij het overleg met de bond steeds heeft uit gesteld. De Unie-MBO eist nu duidelijkheid. Yvonne van Gennip wordt door haar mannelijke schaatscollega's Menno Boelsma, Herbert Dijkstra, Hein Vergeer, Gerard Kemkers en Leo Visser (van links naar rechts) op handen gedragen na haar overwinning op de 3000 meter. FOTO: ANP Calgary '88 Magistrale Van Gennip huilt niet tijdens Wilhelmus CALGARY „Ik heb er nog wel even over gedacht om te gaan huilen tijdens het Wilhelmus. Dat doen ze bijna altijd toch?" Yvonne van Gennip huilde niet vannacht toen het volkslied klonk. Maar de vreugde over het be halen van de olympische titel op de 3000 meter was er niet minder om. De overwinning van de magistraal schaatsende Van Gennip was een regelrechte sensatie. De 23-jarige schaat- ster liet op de 3000 meter de torenhoge favorieten uit Oost-Duitsland achter zich en veroverde met een schitte rend nieuw wereldrecord (4.11.94) de eerste gouden me daille voor Nederland bij de Olympische Winterspelen in Calgary. De overwinning van Van Gennip kwam als een complete verrassing. In een een eerdere rit had de Oost- duitse Andrea Ehrig het wereldrecord al aangescherpt. Niemand op de olympische baan hield er rekening mee dat die tijd nog verbeterd zou worden. De prestaties van de andere twee deelnemers aan de 3000 meter staken schril af bij die van de winnares. Ma rieke Stam kwam niet verder dan eert zestiende plaats. Ingrid Paul werd gediskwalificeerd omdat ze tot twee maal toe verkeerd wisselde. Bij het short track, tijdens de Spelen derponstratiesport, won Monique Velzenboer voor de tweede achtereenvol gende dag een medaille. Gisteren veroverde de rijdster uit Oud Ade zilver op de 1500 meter. ADVERTENTIE ADVERTENTIE (Hij kwam ze tijdens z'n werk nooit tegen) Subaru 1600 Sedan Oe Luxe ff 22.995»-. Informatie: 02977-40906. UTRECHT - Het zal niet lang meer duren voordat Nederlandse hartchirurgen hun toe vlucht kunnen nemen tot het kunsthart om tijd te winnen voor patiënten voor wie niet tijdig een donorhart beschikbaar is. De mees te patiënten met een kunsthart overlijden na vele complicaties. De laatste technische ont wikkelingen geven echter aan dat het kunst hart vaker soelaas zal kunnen bieden als overbrugging voor harttranplantatie-kandi- daten, zo zeggen cardioloog prof. H. Wellens en zijn collega G. Jambroes. Zij spreken die verwachting uit aan de vooravond van een symposium over het kunsthart, morgen in Utrecht. Pagina 3: Meer kans op succes (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een aantal topambtenaren voelt er niets voor om Hans Pont, die binnenkort van de FNV overstapt naar het ministerie van binnenlandse zaken, deel te laten nemen aan het belangrijkste adviesorgaan van het kabinet op sociaal- econo misch gebied, de Centrale Economische Commissie (CEC). Pont wordt binnenkort directeur-generaal management en per soneelsbeleid op Binnenlandse Zaken. Namens dat departement maakt plaatsvervangend directeur-generaal Margés momenteel deel uit van de CEC. Margés heeft echter een baan geaccepteerd bij Philips. Pont zou bij zijn sollicitatie bedongen hebben dat hij de plaats namens binnenlandse zaken in de CEC zou gaan inne men. Een aantal commissieleden, afkomstig van de departemen ten van financiën en economische zaken, voelt daar niets voor omdat Pont er een „geheel andere visie op het economisch be leid zou nahouden". Secretaris-generaal Rutten (economische zaken) zou als argu ment tegen de benoeming van Pont in de commissie hebben aangevoerd dat de ambtenaren op persoonlijke titel deel uitma ken van de CEC en niet als officiële ministeriële vertegenwoor digers. DEN HAAG Honder den banen verdwijnen de komende jaren bij de ge meente Den Haag, maar gedwongen ontslagen blij ven uit. Het aantal gemeentelijke dien sten gaat van veertig terug naar zesentwintig, topambte naren krijgen meer bestuurlij ke bevoegdheden en iedere wethouder krijgt een groepje van viif bestuursadviseurs om zich heen. Raadscommisies krijgen in Den Haag de be voegdheid beslissingen te ne men zonder tussenkomst van de gemeenteraad. Deze veranderingen staan in de rapporten Bestuurlijke Werkgroep Reorganisatie en de Stuurgroep Reorganisatie die wethouder van personeels zaken F. Vooys gisteren heeft gepresenteerd. De stuurgroe pen vinden dat de 10.000 amb tenaren in dienst van de ge meente efficiënter en klant vriendelijker moeten werken. Volgens wethouder Vooys heeft het verdwijnen van een groot aantal banen geen in vloed op het volume van het lïjieuw te bouwen stadhuis aan het Spuikwartier. „Er zijn nog zoveel diensten die niet in het nieuwe stadhuis konden; daar komt misschien nu verande ring in". In een eerste reactie zegt amb tenaar K. Tap, lid van het Ge organiseerd Overleg (verte genwoordiging van ambtena ren) dat de wethouders eerst zelf maar eens duidelijkheid moeten scheppen over de wij ze waarop zij hun diensten willen besturen. „De ene wet houder heeft graag een per soonlijke belangenbehartiging, terwijl je van de ambtelijke kop krijgt, omdat dat Laat eerst maar eens worden hoeveel zeg- een wethouder heeft welke ambtenaren", vormen van grote keuren de ambtena- top op je niet kan. duidelijk genschap en over Ook het diensten ren af. Verder vermoeden de ambte naren, hoewel dat door het college wordt ontkend, dat de hele reorganisatie een verkap te bezuiniging is. „Het gerucht gaat al dat wethouder G. van Otterloo (financiën) 22 miljoen gulden op het personeel wil bé^uiningen". 16 PAGINA'S Amerikaanse predikanten hullen graag tranen met tuiten Yvonne van Gennip „a lovely girt" Indianen worden gek van Nederlandse F-16's Stafchef leger Israel eist gematigd optreden Olga Zulderhoek en Loes Luca schitteren In „Parking" De macabere wereld van de mafia Leids raadslid Hettinga zelf schuldig aan geruchten belangen vermenging „Nog zo'n pomp en de Veenderpolder verzuipt" Krakers moeten natiën jaar weg uit Noordwljkse De kappersbonden en de Kappersvakschool Neder land BV mogen elkaar niet meer in de haren vlie gen. Dat hebben ze gisteren in een kort geding voor de rechter in Utrecht bij wijze van spreken voor het laatst gedaan. Ze deden dat, omdat de school de bonden beschuldigde van grievende uitla tingen, die zeer negatief uitpakten voor de Kap persvakschool. De opleiding van de Kappersvak school Nederland BV wordt door de bonden gezien als een niet door de bedrijfstak ondersteunde scho ling. En dat zit die school weer niet lekker. Hoe een en ander voor de rechtbank verliep leest u van daag in de Leidse Courant en ook wat de advocaat van de bonden heeft gezegd. Hij was overigens een bij uitstek deskundige, namelijk mr. J. Knipscheer. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1