krakers moeten na tien aar weg uit Kerkstraat NAAL Middeleeuwse muur wankelt VD HEKELT BELEID ROND HOGEWEGPOLDER fieicLeGomant VE HEBBEN GEEN POOT OM OP TE STAAN" Valkenburg mag geen woningen verkopen Europese beenmergbank van start in Leiden Geen steun meer bij ruimteproblemen katholiek onderwijs BSF naar Lisse »3DEN& OMGEVING WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGINA 15 yn;STGEEST Nog voor de zomer verwacht bur- )ln|ester Scheenstra van Oegstgeest een besluit de nieuwe huisvesting van het gemeentelijk ap- êa at. Het college moet kiezen uit twee plannen: te itadskantoor bouwen in het Wilhelminapark en al juidige raadhuis behouden óf complete nieuw- /ai r elders in de gemeente. Die nieuwbouw zou fd door een projectontwikkelaar kunnen worden in ;ezet waarna de gemeente het zou gaan huren. wogen is een externe deskundige aan te trek en om in de keuze te adviseren. Alleen al die op- hl st de gemeente een kleine ton. Vandaar dat er voor heeft gekozen een goedkopere, lezing jie horen door een vertegenwoordiger van een lisatiebureau. „Daardoor hebben wij een ht gekregen van de mogelijkheden" aldus bur- ■ester Scheenstra gisteravond. >sluit raadhuis ig voor de zomer IKON in Valkenburg VALKENBURG De IKON zal komende zon dagmorgen een dienst uit zenden uit de Hervormde Kerk in Valkenburg waar in professor dr. A. van de Beek zal preken over de „waarom"-vraag. Het is de tweede dienst in een serie van vijf die alle aan de vraag naar het „waarom" in 's mensen leven zijn ge wijd. De dienst begint op de radio om 10.10 uur en duurt vijftig minuten: De kerkgangers moeten uiter lijk om kwart voor tien aanwezig zijn. NIEUWE STRANDPOST REDDINGSBRIGADE NOORDWIJK De Noordwijkse Reddings brigade krijgt een ton voor de vestiging van een nieuwe strandpost bij de vuurtoren. De vervanging van de post aan de Duindamse Slag gaat voorlopig nog op de lange baan, want vervanging van beide posten zou 125.000 gaan kosten. W. Wijnands sprak zijn tevredenheid uit over het voorstel en deelde mede dat de CDA-fractie met het voorstel ac- coord zou gaan. W. Schelvis (PAN) dacht er anders over. Hij noemde het kinderachtig, dat het gemeentebesuur zich voor een bedrag van 25.000 liet kennen. „Kruidenierspolitiek", was het verwijt van P. J. Barnhoorn (Noordw. Belang). Wethouder A. E. Admiraal was het met deze kritiek niet eens. In goed overleg met de brigade is gekozen voor vervanging van één post. Daarbij wordt gedacht aan een ruimte van drie units. Afvalverwerking in Zoetermeer ZOETERMEER De gemeente Zoe termeer is in principe bereid om een grote Afval Verwerkings Installatie (AVI) op het industrieterrein Dwar- stocht Oost toe te laten. Dat is gister middag door het Zoetermeerse college van B en W besloten. Het gaat hier om een verwerkingsinstallatie van onge veer 400.000 ton per jaar, die in wer king moet treden als de installaties in Den Haag en Leiden in het begin van de negentiger jaren sluiten. Zoetermeer wil de afvalverwerking alleen binnen de grenzen hebben, als de noordelijke ontsluiting van de stad aanzienlijk wordt verbeterd. Met de bouw van de installatie is een investering van onge veer 450 miljoen gemoeid. Haaswijk wil bibliobus houden OEGSTGEEST Elke zaterdagochtend staat er in Haaswijk een bibliotrialer van de openbare bibliotheek. De aanwezigheid van deze rijdende bibliotheek geldt een proefpe riode van 'een jaar. Deze periode is praktisch ten einde en dezer dagen zal er beslist worden of de bibliobus mag blijven. Vele Haaswijkers zijn bang dat de bibliotrailer zal verdwijnen op een moment dat de vooruit zichten gunstig zijn in verband met het aan tal kinderen in de nieuwe wijk dat aan lezen toe is. De plaats waar de bibliobus staat is nog steeds niet de meest aantrekkelijke. Eerder werden in de raad voorstellen gedaan de bus te plaatsen op het Boerhaaveplein waar zich het koopcentrum van de wijk be vindt. Tot nu toe is dit niet geëffectueerd. Waarschijnlijk omdat er maatregelen getrof fen moeten worden voor aansluiting op het electriciteitsnet. Zuidafrikaanse ambassade schrijft Leidse scholen LEIDEN Via een brief aan onder ande re de Leidse scholen heeft de Zuidafri kaanse ambassade geprobeerd zijn stand punt over het verzet tegen het apartheids- beleid uit te dragen. De brief ging verge zeld van een affiche met een eerder door Nederlandse kranten geweigerde adverten tietekst. Dat schrijven heeft de veront waardiging gewekt van het Leidse raadslid voor de Socialistiese Partij Cor Vergeer. De tekst van de Zuidafrikaanse ambassade richt zich vooral tegen de verzetsbeweging ANC die als gewelddadig wordt veroor deeld. Vergeer vraagt het Leidse college op geen enkele manier richting de Zuidafri kaanse ambassade te reageren. /a 3RD WIJK De vijf 5R|roners van het kraak- Kerkstraat IA oefcten hun woning ver- n. De eigenaar, Samos :rnational Vastgoed uit Amsterdam, wil huis verkopen. Deze ie er is van plan in het d een eetcafé te vesti- Hij wil alleen tot rJp overgaan wanneer pand op de hoek kstraat/ Van Limburg umstraat leeg is. De 'e< kers zijn opgeroepen op donderdag 3 maart voor de rechter te ver schijnen. Het bewuste huis staat al tien jaar te boek als kraakpand. Voor zover bekend is het het enige kraakpand in de bad plaats. Het is een overblijfsel van de failliete boedel van de Tilburgse Hypotheekbank. Sa- mos kan het nu verkopen aan de Exploitatie en Handels maatschappij Brals uit Amster dam. Deze wil op de begane grond een eetcafé inrichten en de bovenverdiepingen bestem men als woonruimte voor de bedrijfsleider van het café. In het huis wonen vijf perso nen. Drie van hen wensen anoniem te blijven, de andere twee zijn gedagvaard op op 3 maart voor de rechtbank in Den Haag te verschijnen. Pe ter Plug is een van deze twee. Hij woont nu drie jaar in de Kerkstraat. Hij beseft dat de vijf hun woning wel zullen moeten verlaten. De krakers hebben nooit huur aan de ei genaar betaald, er is ook geen huurcontract. „We hebben geen poot om op te staan", geeft hij toe. Plug zegt dat de bewoners het zeker niet op een confrontatie met de politie zullen laten aankomen. „Dat heeft geen nut, we proberen het liever goed te regelen". Plug vraagt zich af waar hij en de vier anderen nu moeten gaan wonen. „Volgens de ge meente is er voor ons geen vervangende woonruimte. Ik vraag me af hoe het verder moet, ik moet iedere dag wer ken in de bouw en heb een dak boven mijn hoofd nodig". Plug vindt dat de gemeente Noord wijk hem wel iets moet geven. Volgens hem kunnen hij en zijn medebewoners mo gelijk tijdelijk terecht in een garage. Hij noemt het idee om een eetcafé te beginnen in het pand „belachelijk". „Er is hier nog geen architect geweest, ze weten niet eens of het wel ge schikt is. De gemeente zou het moeten kopen. Dan zouden wij het kunnen opknappen". De krakers hebben in Noord- wijk nog rondgekeken naar een „kraakbaar" pand, maar volgens Plug heeft dat niets opgeleverd. In de Zuid staat een hotel al jaren leeg, maar dat is zo goed beschermd. Daar kom je niet in, we hebben het al verschillende keren gepro beerd". De heer Stroeve van de ge meente Noordwijk bevestigt de woorden van Plug. „Er is geen vervangende woonruim te, ik heb het gewoonwég niet". Stroeve zegt dat de kra kers bijvoorbeeld kunnen zoe ken naar een zomerhuisje. „Daarbij, ze zijn er vrijwillig gaan wonen, net als mensen die een zomerhuis huren". 'Menselixer toneelgroepen van de )U wen be weging Voorhout ngen vrijdagavond het Het Levenselixer" de planken in het Paro- huisHet toneelstuk is chreven door Jo de Leur. aanvangstijd is acht uur. irten zijn aan de zaal ver ghaar voor vijf gulden persoon. roop wafels Tjarding Scouting groep Sassenheim gaat vrijdag februari, vrijdag 4 maart zaterdag 5 maart weer >-aan-huis verse stroop- f'els verkopen. De jaarlijk- stroopwafelactie is om uw botenmateriaal aan te schaffen. tuurtuin Koudekerkse natuurtuin jonderdag het onderwerp een informatieavond in De Hoek in Koudekerk i den Rijn. Binnenkort innen de werkochtenden Ie natuurtuin in het Hofs- irpark weer, waarop be stellende vrijwilligers de zullen onderhouden, 'avond zal er naast werkbespreking een dia- irstelling gegeven worden r de heer W. Kan bier, he rder van de heem tuin in derdorp. Belangstellenden men donderdag om acht othet café terecht. estavond dorpscentrum De Rank de Golfbaan in Noord- tl» wordt vrijdag de tradi- iele propagandafeesta- d van de plaatselijke |C V-bonden gehouden. Het gramma vermeldt onder er een toneeloptreden. De itavond begint om half i\ht. zoals de causerie, geïllu streerd met filmbeelden, van de heer N. Hemmes uit Rijns- burg over het reilen en zeilen van de veiling Flora. De ver gadering begint om acht uur. Strand De Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming houdt vrijdag een informatieve avond over het strand in het Natuurcentrum Jan Verwey aan de Weteringkade 27 in Noordwijk. De heer G. Sla ger uit Rijnsburg, een etn- housiaste medewerker van de Strandwerkgemeenschap Het Zeepaard van de KNNV, vertelt net een en ander over zijn ervaringen. De bijeen komst begint om acht uur. Bejaarden werk Wie inlichtingen wil over de Stichting voör Gecoördineerd Bejaarden werk Noord wijk kan op werkdagen tussen half tien en tien uur terecht in 't Trefpunt aan de School straat, telefoon 10133. Infor matie over groepsactiviteiten wordt gegeven door me vrouw S. van Vossen. Zij heeft op dinsdagmiddag van half twee tot half drie spreekuur in De Kuip aan de Zeestraat en op vrijdagmid dag van half twee tot half drie in 't Trefpunt. Wil men inlichtingen over bijvoor beeld het alarmeringssysteem of hulp aanvragen bij de vrij willige hulpdienst, dan kan men zich wenden tot me vrouw B. Kre win kei. Zij houdt op werkdagen van ne gen tot tien uur spreekuur in De Kuip, telefoon 10975. Ver voer moet minstens een dag van tevoren worden aai •Irb 31 afdeling Noordwijk van LTB houdt vrijdagavond hotel-restaurant De Poort i Cleef aan de Douzastraat ledenvergadering met i feestelijk karakter. Er meerdere hoogtepunten, bij De Kuip. MOKER Het Media Overleg van de Kerken in Rijnland en de Bollenstreek (MOKER) brengt vanavond in zijn ra dio-programma drie onder werpen: De leer-werkavon- den over Kind en Liturgie, een gesprek met Kees Ai ders, lid van de raad van elf in Lisse en de vakantiewe ken voor lichamelijk gehan dicapten. De uitzending (op de kabel FM 88.1 en via de ether FM 105.7) begint om half zeven en duurt tot zeven Plok De Zoeterwoudse jeugd van af 7 jaar kan zondagmiddag in Ons Huis genieten van de jeugdtheatergroep Plok met het stuk „Geld zat". Aanvang 15.00 uur. VALKENBURG Het mi nisterie van VROM heeft de gemeente Valkenburg verbo den 28 woningen aan de Mar. Poststraat, Burg. Lotsy- straat en Marktveld te ver kopen aan de bewoners. Dit liet wethouder M. J. Vos gis teravond weten aan raads commissie economische, maatschappelijke en sociale zaken. De gemeente mag leegkomende huizen wel verkopen. „Dat betekent dat de panden zo'n veertig pro cent meer opbrengen". De kerkeraden van de Ned. Herv. Gemeente en Geref. kerk hebben de gemeente gevraagd een besluit om geen asielzoekers op te ne men, opnieuw te bezien. Ook al zou Valkenburg maar één woning ter beschikking stel len, dan zou dit belangrijk zijn, aldus de beide kerkera den. Wethouder M. J. Vos deelde mee dat er overleg is geweest met de predikanten van beide kerken. Niet al leen het afstaan van een gro te woning is het probleem, maar ook het maatschappe lijk begeleiden door vrijwilli gers is geen eenvoudige zaak. Toch was de commissie eens gezind van oordeel dat men gezamenlijk naar positieve mogelijkheden moet zoeken. SASSENHEIM Een groot gedeelte van de middeleeuwe- se ringmuur die het kerkhof bij de Nederlandse Hervormde Kerk omgeeft, verkeert in een deplorabele toestand. Aan de zuid-zijde tegenover de Amro bank is anderhalf jaar geleden al 5 meter van de muur afgebroken, omdat er in stortingsgevaar dreigde. Aan de westkant is het bouwwerk geheel verdwenen en langs de Hortuslaan beginnen eveneens scheuren zichtbaar te worden. Slechts aan de Hoofdstraat is de situatie aanmerkelijk beter. Dit gedeelte van de ringmuur heeft tijdens de aanleg van het winkelerf een onderhouds beurt ondergaan. Onlangs werd door de liberaal W. van Biezen en CDA-fractieleider J. Karremans bij B en W aange drongen op een snelle restau ratie van dit uit historisch oog punt waardevolle monument. Van Biezen voerde aan: „Een hevige regenbui zou tot gevolg kunnen hebben dat de hele boel, inclusief het kerhof, gaat verzakken. „De Hervormde Gemeente, die eigenaar is van de ringmuur, klopte in 1985 aan bij de gemeentebestuur voor een bijdrage in de kosten. Er werd destijds een subsidie toegezegd van dertigduizend gulden. G. Bruggeman verbon den aan de afdeling algemene zaken van het Sassenheimse gemeentehuis deelt mee: „In eerste instantie werd gedacht dat dit bedrag toereikend zou zijn". Dat dit allerminst het geval was, bleek na overleg met een aannemer die vast stelde dat een renovatie ge compliceerder zou zijn dan aanvankelijk werd veronder steld. Nu wordt rekening ge houden met een bedrag van vier tot vijf ton. Een aanvraag bij Monumentenzorg is door de gemeente inmiddels ingediend. Maar men vreest dat er een te kort van enkele tonnen voor de gemeente zal resteren. De Sassenheimse ringmuur. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Anna2in gebruik Tijdens de laatste avond van de cursus reanimatie in Wassenaar ontving de bij de Haagse GG en GD op de ambulance werkende ver pleegkundige P. Raaijmakers (rechts) gister avond een nieuwe oefen pop. De vorige pop was na ja renlange dienst zodanig versle ten zodat een opvolgster van de Anna 1 bit tere noodzaak was. De Anna 2 werd be schikbaar ge steld door het Wassenaarse Kruiswerk als blijk van waar dering voor het werk dat P. Raaijmhkers in zijn vrije tijd gèheel belan- genloos doet. LEIDEN Met het prik ken van vier Rotterdamse studenten is vanmorgen in het Leidse Academisch Ziekenhuis de eerste grote Europese beenmergbank van start gegaan. Alleen in Groot Brittannië zijn volgens een woordvoerder van het ziekenhuis soort gelijke initiatieven, die echter van zeer beschei den schaal. De bank die de naam Europe Tissue Donor krijgt, gaat voor al weefseltyperingen verzame len. Daardoor moet het moge lijk worden dat ook niet-fami- lieleden van patiënten been merg kunnen afstaan voor transplantatie. Mede-initiatief- nemer voor de bank is de Leidse hoogleraar prof. dr. J.J. van Rood. Volgens een woord voerder van het Academisch Ziekenhuis is de opzet van de beenmergbank te vergelijken met die van bloedbanken. Do noren worden opgeroepen wanneer beenmerg van hen nodig is. Dat is mogelijk ge worden door verbeterde tech nieken voor weefseltypering. Vroeger moesten donoren in de familiekring gezocht worden. Nu kan door bloedaf name bepaald worden welk beenmerg geschikt is voor een patiënt. De beenmergbank hoopt op den duur over duizenden type ringen te kunnen beschikken om steeds wanneer transplan tatie nodig is de daarvoor ge- schikste donor te vinden. Het afnemen van beenmerg voor transplantatie geldt ove rigens als een pijnlijke opera tie. Het wordt, aldus de zie kenhuiswoordvoerder, met „een soort appelboor" verwij derd. Ook daarom is het van belang over veel weefseltype ringen te beschikken. VALKENBURG Geboren: Paul, zn. van M. J. G. A. Adams en J. Guijt; Cornelia Alida, dr. van H. Sabee en A. J. Schaap. Gehuwd: J. M. van Klaveren en E. M. C. van Gestel. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI] UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ORDWIJK Het rstel van het college I hernieuwde vaststel- van een voorberei- gsbesluit voor de Ho- 'egpolder, leidde gis- i} ivond in de Noord- ise raad tot een vinni- tliscussie. Met name de e D bleek het met de b 'g van zaken niet eens h ijn. Zo was de opgeleg- a! geheimhouding aan de leden van de commissie ruimtelijk ordening bij de VVD-fractie in het ver keerde keelgat geschoten. Het voorstel had een ingewik kelde voorgeschiedenis, die in de toelichting op het raads voorstel uitgebreid werd uitge stald. De kwestie dateerde van december '86 een besluit werd genomen om het ompuiten van grasland te voorkomen vanwege het landschappelijk schoon van de polder. Na het verstrijken van de geldig heidsduur van het voorberei- dingsbesluit, was in december van het afgelopen jaar het ont- werp-bestemmingsplan ter vi sie gelegd. Daaruit bleek, dat het voorbereidingsbesluit meet bescherming bood dan het be stemmingsplan. In discussie mengde zich ook de provincie, die niet tot een oordeel kwam. Ook de agrarische commissie wilde meer bedenktijd. Vol gens het college veroorzaakte een en ander, dat binnen de wettelijk vastgestelde termijn geen' ontwerp-bestemmings- plan voor de Hogeweg-polder kon worden vastgesteld. Om te voorkomen dat bij het uitlek ken van de plannen alsnog bouw-aanvragen zouden worden ingediend, was er haast geboden bij het her nieuwd vaststellen van het voorbereidingsbesluit en was in de commissie voor ruimte lijke ordining over deze zaak voor een deel achter gesloten deuren vergaderd. VVD-frac- tievoorzitter J. Smit sprak gis teravond over „een overval", niet zozeer yoor de gemeente raad, maar wel voor buiten standers. Voor de opgelegde geheimhouding in de commis sie had Smit geen goed woord over. Hij bleek voorstander van het omspuiten van gras land tot bollenland en kondig de aan zich tegenhet besluit te verzetten. R. Dessing (CDA) stelde zich achter de wethou der op. Ook mevrouw J. Voor- ham-Bartens (PvdA) atten deerde op het belang van het natuurgebied, waar zich de uniek situatie voordoet, dat er ieder jaar duizenden goudplu vieren neerstrijken. Haar frac tie zou accoord gaan met het college-voorstel. De oplossing om het ontwerpbestemmings- plan te vervangen door een nieuw voorbereidingsbesluit noemde Voorham niet de meest elegante. Locoburge meester J. Bedijn rondde de discussie af met de opmerking, dat uitstel een weloverwogen besluitvorming zou kunnen bevorderen. Op de VVD na ging de gemeenteraad accoord met het voorstel van burge meester en wethouders. SASSENHEIM De ge meente Sassenheim zal niet langer financiële steun verlenen aan katho lieke basisscholen die we gens ruimtegebrek hun leerlingen onder willen brengen in dependances of noodlokalen. Dit werd vastgesteld tijdens de gis teravond gehouden verga dering van de commissie voor onderwijszaken. CDA-vertegenwoordiger H. de Vries meende een lans te moeten breken voor De Kin derburg die momenteel de schoolbevolking heeft onder gebracht in drie gebouwen. Met ingang van het komende schooljaar zail de gemeente echter een van de dependan ces niet langer beschikbaar stellen. Reden voor de Stich ting R.K. Onderwijs om toe stemming te vragen voor de plaatsing van twee noodloka len naast het hoofdgebouw van de Kinderburg. Hoewel deze vergunning is verleend zijn de voorgestelde noodloka len afgekeurd. De afmetingen, toilet- en wasvoorzieningen zouden niet voldoen aan de ei sen vastgelegd in de wet op het basisonderwijs. De Vries kwam gisteravond met het voorstel de benodigde ruimte te zoeken in de leegkomende dependance aan de Parklaan. Wethouder W. Maris bleek echter geenszins bereid aan dit verzoek te willen voldoen. Ma- ris, allerminst ingenomen met de huidige stand van zaken in het r.k. basisonderwijs in Sas senheim, verklaarde: „We hebben ons licht opgestoken bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten en het mi nisterie. Die noemden de Sas senheimse situatie ongekend in Nederland. Er zou geen hoop zijn, dat het ministerie noodlokalen zal bekostigen, terwijl er bij twee van de vier scholen leegstand wordt aan getroffen. De wethouder van onderwijs benadrukte met klem dat het schoolbestuur de huidige ontwikkelingen aan zichzelf te danken zou hebben. RIJNSBURG/LISSE Het Bemiddelingsbureau Sierteeltpro- dukten Flora (BSF) verhuist van Rijnsburg naar Lisse. De direc tie van deze „dochter" van de Veiling Flora in Rijnsburg meent vanuit Lisse de exporthandel beter te kunnen bedienen. Het BSF, opgericht in 1974, is nu nog ondergebracht in het ge bouw van de Bloemenveiling Flora. Het bureau had in 1987 een omzet van 73 miljoen gulden, meer dan een verdubbeling in zes jaar tijd. Bollen kwekerij, export en met name broeierij zijn de pijlers waarop het BSF rust. De directie verwacht de marktpos- tie in de komende jaren nog sterk te kunnen verbeteren. Dat kan beter vanuit Lisse, dat het centrum begint te worden van de handel in bollen en vaste planten. In Lisse is een perceel aange-, kocht aan de Grachtweg, waar een kantoorgebouw annex han delscentrum zal worden gebouwd. Overigens blijft de vertegen woordigersruimte nabij de mijnzaal van de Rijnsburgse veiling gehandhaafd. Per 1 april krijgt het het BSF overigens een algemeen directeur: drs. J.A. Rink. Open dag werkplaats HILLEGOM LEIDSCHEN - DAM Zo'n 60 leerlingwerk- plaatsen in de bouw houden vrijdag 4 en zaterdag 5 maart open dag. Op vrijdag kunnen belangstellenden van negen tot negen uur terecht en op za terdag van negen tot één uur. Leerlingen geven demonstra ties en bezoekers kunnen zelf ook de handen uit de mouwen steken. De bouwnijverheid heeft voor het komende cur susjaar 5.000 leer/arbeidsplaat sen beschikbaar. In Hiliegom staan de deuren open van Leerlingwerkplaats S.S.P.B. Haarlem, Bollenstreek, Haar lemmermeer, Meerlanden aan de Marconistraat 4. In Leid- schendam kan men terecht in de Leerlingwerkplaats Stich ting Haagbouw aan de Am bachtsstraat 11a.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15