Raadslid zelf schuldig aan geruchtenstroom STAD OMGEVING Procedure wekt „schijn des kwaads" Voorlopig nog geen vijfde basisschool in Stevenshof Twee lokaties voor woonwagencentrum langs Rijndijk EVREESDEKOFFIEVLEKOPDE VLUCHT! Directeur J. Bronkhorst van Endegeest achter de collegetafel naast de wethouders Kuijers en Tesselaar: „Misschien laat mijn geheugen mij wel in de steek". foto: tejo ringers LEIDEN CDA-raads- lid W. Hettinga heeft zijn zakelijke banden met Endegeest te laat afge broken en daardoor de schijn gewekt zijn func ties van raadslid en di recteur van bouw- en aannemingsbedrijf Be kooy onvoldoende te scheiden. Op die manier heeft hij zelf aanleiding gegeven tot het verwijt van belangenvermen ging. Tot deze conclusie kwam gisteravond een meerderheid van de ge- jneenteraad, die echter vasthield aan de ontken ning dat dit verwijt een rol zou hebben gespeeld in de het debat over de kwestie Endegeest. Dit debat wordt volgende week maandag voortge zet. De gemeenteraad sprak gis teravond geen duidelijk oor deel uit over de vraag in wel ke mate Hettinga geprobeerd heeft de „deal van de eeuw" binnen te slepen met make laar Menno Smitsloo als beoogd financier. Het feit al leen dat Hettinga bij "direc teur Bronkhorst informeerde naar de inhoud van de deal van de eeuw. was voor de overgrote meerderheid ech ter voldoende om het CDA- raadslid te beschuldigen van het „onvoldoende vermijden van de schijn des kwaads". Een schijn die inhoudt dat Hettinga als raadslid zou heb ben geprobeerd de deal van de eeuw binnen te halen. Een ongeoorloofde „twee pet- ten-combinatie" dus. Zelfs de ontkenning van En degeest-directeur J. Bronk horst dat hij gezegd zou heb ben dat Hettinga Smitsloo als beoogd financier had ge noemd. deed daar niets aan af. Bronkhorst: „Naar mijn beste herinnering heeft Het- tinga's commercieel mede werker De Mos tegen mij Smitsloo genoemd als 'een kapitaalkrachtig vriendje', toen ik naar voren bracht dat Bekooy niet in staat was dit project aan te pakken. Ik heb toen gezegd dat ik al met Smitsloo in zee was". De Mos stelde gisteravond in een eerste gesprek te hebben gezegd „dat Bekooy diverse kapitaalkrachtige relaties had". In het afsluitende ge sprek over de deal op 16 april noemde hij pas de naam van Smitsloo, „maar alleen als een makelaar die wij over deze deal konden tippen". De Mos hield vol dat Bronkhorst toen, 10 dagen na de beëdi ging van Hettinga als raads lid, niets over zijn contacten met Smitsloo vertelde. Bronkhorst: „Ik heb gezegd wat ik mij er van herinner, maar het is best mogelijk dat mijn geheugen mij in de steek laat". Bronkhorst benadrukte dat Bekooy nooit serieus gegadig de is geweest voor de deal, maar slechts „belangstelling had getoond". Die opmerking was ook te lezen in het ant woord van het college van B en W op schriftelijke vragen van het CDA, waarna binnen de raad irritatie ontstond over de rol van raadslid/di recteur Hettinga. Hij had het college kritische vragen ge steld over de gang van zaken rond de deal van de eeuw, omdat hij daar zelf belang bij had, zo werd hem verweten. PvdA-fractieleider M. van der Molen: „Hettinga had er beter aan gedaan zich terug houdend op te stellen. De ir ritatie over zijn opstelling was voor mij aanleiding om Walenkamp niet te steunen in zijn verzoek het besluit over de deal uit te stellen. Het was echter niet de reden voor de PvdA om voor IBB Kondor te kiezen". CDA WIL RICHTLIJNEN VOOR OFFERTES OPGESTELD LEIDEN Het college van B en W moet richtlijnen en procedures opstellen voor de gedragslijn die de ge meente moet volgen bij offertes en aanbestedingen. Dat is de strekking van een van de drie moties die het CDA overweegt in te dienen na afloop van de beraads laging over de kwestie Endegeest. De gemeenteraad zet die aanstaande maandag voort. De twee andere moties vragen het college om de uitspraak terug te nemen dat makelaar Smitsloo beoogd financier van Bekooy zou zijn geweest en om het besluit te herroepen om de deal van de eeuw met IBB Kondor te sluiten. IBB Kondor: CDA heeft achterdocht gewekt LEIDEN Het CDA heeft achterdocht ge wekt in de gang van za ken rond de deal van de eeuw en IBB Kondor in een kwaad daglicht ge steld. Die beschuldiging uitte algemeen directeur H.H. van der Maas van IBB Kondor aan het adres van het CDA. Volgens Van der Maas zijn „onjuiste sugges ties" gedaan in de gang van zaken rond de deal van de eeuw en heeft het CDA zijn firma negatie ve publiciteit bezorgd door te verkondigen dat IBB Kondor het project „moest en zou krijgen". „Maar het dat is beslist niet waar. Leidse bedrij ven genieten helemaal niet de voorkeur in de Leidse regio", stelde Van der Maas. Naast IBB Kondor en Menno Smits loo zijn biedingen ge daan door het Bouw fonds Nederlandse Ge meenten, de Haagse Stichting Wonen van morgen en het bureau voor planontwikkeling Kamplan uit Dordrecht. Van der Maas zei teleur gesteld te zijn „dat nooit iemand naar onze me ning heeft gevraagd". CDA-fractieleider J. Wa lenkamp weersprak de beschuldigingen. „Het gaat ons niet om IBB Kondor, maar om de procedure die Endegeest, het college en de raad hebben gevolgd in deze zaak. Dat wij nooit naar IBB Kondor hebben ge beld is juist een compli ment: het was niet nodig omdat wij geen twijfels over u hadden". Hoewel zij kanttekeningen plaatsten bij de gevolgde procedure rond de kwestie Endegeest, kwamen de woordvoerders van PvdA, VVD, Links Leiden en D66 gisteravond in de extra, druk bezochte raadsvergadering over dit onderwerp tot de conclusie dat de gang van zaken voldoende aanvaardbaar was om op de raadsvergadering van 1 februari een besluit te nemen over de deal van de eeuw. Om meerdere redenen mag die conclu sie minstens dubieus worden genoemd. Niet alleen bleven na afloop van de ex tra vergadering van gisteravond nog altijd tal van vragen onvolledig beant woord, het was merkwaardig om te zien hoe raadsleden zich in allerlei bochten wrongen om eerdere uitspra ken een andere wending te geven. Om met dat laatste te beginnen: terwijl bijvoorbeeld fractieleider J. Hoekema van D66 had toegegeven dat de geruch ten over W. Hettinga een irriterende rol hadden gespeeld bij het doordruk ken van de beslissing in de raadsverga dering van 1 februari, verklaarde zijn fractiegenoot P. Langenberg gister avond doodgemoedereerd „dat dat geen enkele rol had gespeeld". Hoe dat met elkaar te rijmen viel, kon hij echter niet duidelijk maken. Naast die hoogst merkwaardige gang van zaken werden, zoals gezegd, ook vele vragen niet beantwoord, die juist dringend aan een antwoord toe waren. Zo kon wethouder,F. Kuijers (volksge zondheid) niet duidelijk maken waar om de naam van Bekooy zo prominent maar ongevraagd door het college naar voren was gebracht als „belangstellen de", terwijl drie andere, veel meer se rieuze, geïnteresseerden speciaal op hun verzoek (aldus Kuijers)" niet wer den genoemd. „Wij wilden geen feiten achterhouden", aldus Kuijers. Schatten Ook bleef onduidelijk of de verschil lende biedingen inderdaad aanzienlijke verschillen vertoonden, omdat de gega digden niet over dezelfde informatie beschikten. Terwijl de wethouders Kuijers en Tesselaar en directeur Bronkhorst van Endegeest om het hardst riepen dat alle gegadigden de zelfde informatie hadden gehad, vertel de Smitsloo gisteravond dat hij de om vang van de percelen zelf had moeten schatten omdat hem de kadastrale ge gevens niet werden verstrekt. In het licht van die gelijke behandeling vertoonde het gedrag van de gemeente een opvallende inconsequentie, waarbij principes plaatsmaakten voor een puur pragmatische aanpak, Kuijers gaf gis teravond toe dat een bod van Smitsloo op zijn waarde was bekeken, hoewel het volgens de normen van de gemeen te te laat was ingediend. Waarom? Mede omdat het bod hoger lag dan dat van IBB Kondor en de gemeente daar dus meer aan kon verdienen. Andere antwoorden op vragen ver dienden nog veel minder dan „geen schoonheidsprijs", zoals raadsleden het oordeel formuleerden. Op de vraag van het CDA waarom de gemeente Leiden niet, zoals gebruikelijk, gegadigden had uitgenodigd om zich voor het project in te schrijven, antwoordde wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting), verwij zend naar de overeenkomst met geslo ten beurzen, „dat dit een unieke proce dure is, waarvan ik de procedures niet ken". Hij stelde wel vast dat het „mis schien verstandig is die procedure voor de toekomst vast te leggen". Directeur Bronkhorst maakte duidelijk dat niet het unieke aspect van de over eenkomst aanleiding was om niemand uit te nodigen tot het doen van een bod, maar het feit dat gegadigden zich zelf meldden nadat zij via-via gehoord had den van de plannen van Endegeest na-' dat de Warmondse architect Bob van Beek zijn interesse had uitgesproken voor het restaureren van het op instor ten staande Koetshuis. Bronkhorst: „Het bestuur van Ende geest gaf mij toestemming om met meerdere gegadigden te praten toen bleek dat er meer geld uit het project was te halen dan aanvankelijk gedacht. Er was winst te boeken. Van een proce dure was toen nog geen sprake. Eerlijk gezegd ken ik de Leidse procedures op dit gebied ook niet". Anders gezegd: de gemeente Leiden vond het wel goed zo. Gisteravond waren nog meer minpun ten te noteren voor de verantwoordelij ke wethouders. Terwijl wethouder Kuijers enige weken geleden duidelijk maakte dat raadsleden niet met ver trouwelijke informatie kunnen om springen en daarom geen inzage had den gekregen in drie van de vijf bie dingen. lag in de hal van het stadhuis voor iedereen een stuk ter inzage met de namen van de drie gegadigden, die hun naam volgens Kuijers onder geen beding in de openbaarheid wilden heb ben. Een falende tekstverwerker zorg de er voor dat schriftelijke antwoorden op vragen van het CDA op 30 oktober een passage bevatten, die er niet in had moeten staan. De antwoorden werden weer uit de bakjes van de raadsleden gehaald en dc volgende dag vervangen door een aangepaste versie. Dat de Leidse gemeenteraad, uitgezon derd het CDA, Leiden Weer Gezellig en de Socialistiese Partij, met boven staande informatie in het achterhoofd tot de uitspraak is kunnen komen dat de gang van zaken in de kwestie Ende geest „geen schoonheidsprijs" verdient, maar wel voldoende acceptabel is ge weest, heeft gisteravond minstens een soortgelijke „schijn des kwaads" over de leden van de raad en het college ge wekt, die zij Hettinga verwijten onvol doende te hebben vermeden. PIETER EVELEIN WOENSDAG 24 FEBRUARI 1988 PAGINA 13 WEINIG PROBLEMEN VERWACHT DANKZIJ STAGNATTE WONINGBOUW LEIDEN Het kan nog jaren duren voordat de vijfde bij zondere basisschool in de Stevenshof haar deuren opent. Dat betekent dat mensen die in de nieuwbouwwijk komen wonen hun kinderen óf naar de openbare basisschool moeten sturen óf naar de bij zondere scholen aan de Antoi nette Kleynstraat. „Daar zit het zo goed als vol", aldus P. Peters, hoofd van de directie onderwijs van de gemeente Leiden. „De woningbouw stag neert in de Stevenshof en als dan niet het geval zou zijn, zouden er problemen ont staan". In de Stevenshof is in totaal ruimte voor vijf basisscholen. Sinds oktober 1984 staan er een openbare, een rooms-ka- tholieke en een christelijke ba sisschool. Op 1 augustus wordt de tweede openbare school ge opend. Gisteren heeft de eer ste ouder zijn kind aangemeld voor deze basisschool. „Hoe veel leerlingen er in augustus zullen zijn, is niet te zeggen. De afdeling Volkshuisvesting is op dit moment bezig met prognosés over de oplevering van de huizen. Maar we begin nen gewoon, ook als we nog maar één leerling hebben. De enige eis van het ministerie is dat we over vijf jaar 125 leer lingen moeten hebben. Dat ha len we gemakkelijk", ver wacht Peters. Het is nog niet bekend of de vijfde school van christelijke of interconfessionele signatuur zal zijn. Beide besturen dien den vorig jaar een aanvraag in. De gemeente verwacht dat een tweede christelijke school in de Stevenshof niet genoeg leerlingen zal trekken en koos daarom voor een interconfes sionele school. Het bestuur van de Protestants-Christelijke Schoolvereniging Leiden ging tegen deze beslissing in beroep bij de provincie. Peters: „De provincie gaf het christelijk onderwijs op formele gronden gelijk. De gemeente is in beroep gegaan bij de Kroon te gen deze beslissing". Eeuwenoud wapen vernield Het uit de 17e eeuw daterende wapenschild van de familie Meer man is in ruim veertig stukken teruggevon den. Het wapen was zaterdagavond uit een vitrine in het Meer manshof aan de Oude Vest gestolen. Op maandag werden de stukken verpakt in zak ken door een buurtbe woner bij de Koolstraat teruggevonden. Hij bracht de brokken gis teren naar de politie. Volgens de politie is geprobeerd het eigen lijke uit hout gesneden wapen, te scheiden van de omringende lauwer takken. Hoewel het niet helemaal compleet is, zou restauratie tech nisch mogelijk zijn, door de stukken op een ondergrond aan te brengen. Dat is echter erg kostbaar. Nog niet bekend is of de stich ting Meermanshof daartoe kan of wil overgaan. foto: wim van noort LEIDEN Het Leidse college heeft twee lokaties in de Stevens hof op het oog om daar een woonwagencentrum in te richten. Het gaat om het wijkparkje tussen de Rijndijk, de Dijkhoflaan en de Anne Frankweg en om het stuk grond op de hoek van de Rijndijk en de Betty van Niftrikweg. Er zijn voor de Dijkhof drie varianten ontwikkeld, en voor de tweede lokatie twee varianten. Wethouder H. de la Mar hoopt dat nog dit jaar de eerste wagen op de nieuwe lokatie zal komen te staan. De varianten worden' nu aan alle be trokkenen voorgelegd, waarna de raad een besluit neemt. Voor de lokaties zijn y/ijzigingen van het bestemmingsplan nodig. Langs de Dijkhof was eerst een sportschool gepland, maar die optie gaat niet door. Op de andere lokatie was geen woningbouw toegestaan van wege de aanwezigheid van de fabriek van Schrama. Nu deze in de toekomst gaat verhuizen is dat beletsel van de baan. Provincie en rijk hebben in principe geen bezwaar tegen de vijf varianten. De variant die de bewoners hebben aangedragen aan de rand van de Stevenshof is volgens De la Mar niet aanvaardbaar, omdat deze vlak bij het toekomstig tracé van rijksweg 11 ligt en boven dien te ver uit de bebouwing. De toekomstige bewoners van de Stevenshof zijn bang dat de buurtverenigingen Rijndijk en Zeven hoven hen „de Zwarte Piet toespelen". „Ze willen het woonwa gencentrum niet op de Dijkhof, maar ergens anders in de Stevens hof. Dat betekent dat het niet in de buurt van hun woningen komt, maar dichtbij andere woningen", aldus de eigenaar van een flatwoning die wordt gebouwd in vlek 18. Dat werd gisteravond gezegd tijdens een protestbijeenkomst in voorlichtingscentrum De Dijkhof aan de Rijndijk. Daar waren meer dan 150 buurtbewoners aanwezig. „Wij wisten niet dat daar al woningen verkocht zijn", verdedigde woordvoerder H. de Niet van de buurtvereniging van Rijndijkbe woners zich. „Wij willen juist dat de gemeente een plek kiest bij huizen die nog moeten worden verkocht. Kopers weten dan waar ze aan toe zijn". De buurtverenigingen Rijndijk en Zevenhoven hebben de bewoners van de Rijndijk en omliggende buurten ge vraagd vijftig gulden te betalen om de kosten te dekken van het Haagse advocatenkantoor De Brouw en Westbroek. De advocaat moet voorkomen dat er een woonwagenkamp komt op de Dijkhof. (ADVERTENTIE) Onafhankelijk TNO-onderzoek naar het gedrag van vlekken toont aan: zelfs de ergste koffievlek gaat er op lage temperaturen beter uit als u eerst voorwast. ECHT SCHOON WORDT HET PAS MET BIOTEX Han aangehouden wegens erkrachten ex-vriendin ,EIDEN Een 34-jarige Leidenaar is door de olitie aangehouden op verdenking van het erkrachten van zijn even oude ex-vriendin, e vrouw verscheen vorige week woensdag, verdekt met blauwe plekken aan het politie- ureau. Ze meldde mishandeld te zijn door haar riend, maar wilde geen aangifte doen van ver- rachting. Korte tijd later verscheen de vriend an het bureau omdat hij bedreigd zou zijn door jn ex-vriendin. Hij werd toen al aangehouden i afwachting van wat de vrouw zou doen. Na- at zij zich onder doktersbehandeling had ge- eld, besloot ze alsnog aangifte te doen. De lan, die nog een sleutel had van de woning an de vrouw, ontkent niet dat hij gemeen- •hap met haar heeft gehad. Hij meent echter at er geen sprake was van verkrachting. Verslaafde met vrachtwagen op dievenpad LEIDEN Een 28-jarige Leidse drugsverslaafde is aangehouden wegens diefstal van bouwmateri alen. Hij deed dit door met een vrachtauto langs bedrijfsterrei nen en bouwplaatsen te rijden en daar materialen te stelen. Maandagavond werd hij gezien bij een terrein aan de Amfora- weg. De gewaarschuwde politie trof de man bij zijn wagen aan, met in de laadbak 25 aluminium buizen met een lengte van zes meter. De buizen zijn terugge legd. Auto en bezitter zijn naar het politiebureau gebracht Restauratie Schachtenhof helpt één woningzoekende LEIDEN „Er zijn 8259 woningzoekenden in Leiden. Met deze restauratie kan er in elk geval weer één aan een woning worden geholpen". Dat zei N. van Leeuwen, tweede voorzitter van de stichting Het Schachtenhof, gistermiddag bij het begin van de restauratie van de regentenkamer van het hofje aan de Middelstegracht 27. Wet houder J. Peters (monumentenzorg) gaf het offi ciële startsein voor de restauratie door met be hulp van een hijskraan het torentje van het hofje naar beneden te halen. Dankzij subsidies van ge meente en Rijk hoeft de stichting Het Schachten hof zelf nauwelijks bij te dragen aan de restaura tie die een kwart miljoen gulden kost. Verwacht wordt dat de werkzaamheden tot begin augustus zullen duren. Tien jaar geleden zijn de andere woningen van het hofje al opgeknapt. Schachten hof stamt uit de zeventiende eeuw. Lezingen over Olympische Spelen LEIDEN In een serie van drie lezingen wordt vanaf donderdag 3 maart uitgebreid ingegaan op de Olympische Spelen. Aan de orde komen de geschiedenis van de spelen, de spelen zo als ze in Seoul worden ge houden en de manier waar op in de Sowjet-Unie ermee wordt omgegaan. Alle lezingen zijn gratis toe gankelijk. Ze worden ge houden in het Centrale Voorzieningengebouw van de Leidse Universiteit, Cle- veringaplaats 1. POLITIEK LEIDEN OVER VERMEENDE BELANGENVERMENGING ENDEGEEST:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13