Hoop op gezamenlijke weg van joden en christenen Het bos wordt een puinhoop Bonus voor ambtenaren ministerie van justitie Hoeveel politie is er eigenlijk nodig? BINNENLAND. CeidócSoiuatit DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGINA 7 I Curden beëindigen ongerstaking )TTERDAM De 35 Kurden in de Pau- jkerk in Rotterdam hebben gisteren be oten hun hongerstaking voorlopig te eéindigen. De Kurden gingen vier weken eleden in hongerstaking om een dreigende jtzetting te voorkomen. Volgens ds. H. 72 'isser van de Pauluskerk namen de Kur- 97 en hun besluit nadat staatssecretaris Kor-. 33 j-Van Hemel in een brief bevestigde dat ij op medische gronden de Kurden tijdelijk gjal gedogen. De Vreemdelingenwet voor in iet in een dergelijke mogelijkheid. Een 115 [oordvoerder van het ministerie van justi- 8i e wees hier nadrukkelijk op. Visser hekel- e namens de Kurden de „uiterst formele" ij, jonzetting van de brief van de staatssecre- 4$ iris. „De staatssecretaris geeft in het ge- 22 eel geen blijk var 23 en", aldus Visser. Compromisvoorstel D66 over winkelsluiting DEN HAAG De door staatssecretaris Evenhuis (economi sche zaken) gewenste ochtend-middagwinkels moeten tot zeven uur 's avonds open kunnen blijven. Indien die moge lijkheid er komt zal D66 een eigen wetsvoorstel inzake de winkelsluiting intrekken en zich scharen achter een voor stel van Evenhuis dat naast ochtend-middagwinkels ook middag-avondwinkels mogelijk maakt. Deze laatste groep mag dan open zijn van 12.00 tot 21.00 uur. Het D66-Kamer- lid Groenman heeft dit gisteren laten weten. Eerder diende zijn een eigen wetsvoorstel in waarin werd voorgesteld dat winkeliers tot zeven uur 's avonds open konden blijven. Het maximale aantal uren waarop een winkel in de week open was moest wel op 52 gehandhaafd worden. Begin maart zal in de Kamer over de winkelsluiting worden gepraat. VVD en PvdA hebben zich al in grote lijnen achter het voorstel- Evenhuis opgesteld. Het CDA is tegen elke wijziging in de winkelsluiting. Graaft nieuwe chef defensiestaf Luitenant-generaal P.J. Graaft (52) zal op 16 december van dit jaar generaal G.L.J. Huyser op volgen als chef defensiestaf. De ministerraad is met deze benoe ming, op voorstel van de minister van defensie, akkoord gegaan. Graaff is ruim twee jaar chef van de landmachtstaf en bevelhebber der landstrijdkrachten, aldus een woordvoerder van Defensie. Ge neraal Huyser, die de functie van chef defensiestaf vanaf 1 juli 1983 heeft bekleed, zal de militaire dienst met leeftijdsontslag verla ten. Over de opvolging van luite nant-generaal Graaff zal binnen kort een voorstel aan de minister raad worden gedaan, aldus De fensie. foto:anp Vergeten zegeltjes voor hulp Libanese kinderen AALSMEER Jos Brink en de AVRO heb ben er alle vertrouwen in dat er deze week miljoenen zegeltjes boven water komen die een vergeten bestaan leiden in menig huishouden. In zijn uitzending „Wedden dat?" gisteravond deed hij een oproep voor het opzoeken van dergelijke zegeltjes en het inzenden ervan naar het postbusnummer 8000, 2000 XB, te Haarlem. De zegeltjes moeten geld opleveren voor Liba nese kinderen die door het oorlogsgeweld op blote voeten in bomtrechters en in hun ver nielde huizen spelen. Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, begon hiervoor kort geleden een actie, waar Jos Brink nu op in haakt. Uit de eerste reacties blijkt het idee bij de bevolking aan te slaan. „Illegale Surinamers geleidelijk terug" DEN HAAG Premier Lubbers steunt staatssecretaris Korte-van Hemel (justitie) in haar beslissing illegale Surinamers niet langer te dogen, maar te behandelen als alle andere vluchtelingen. Lub bers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat nu er geen spra ke meer is van een onveilige si tuatie in Suriname, de groep ille galen geleidelijk zal worden te ruggestuurd. Volgens de premier fiast dit in het proces van norma- isering van de betrekkingen tus sen Suriname en Nederland. Lubbers zei te verwachten dat de betrekkingen met Suriname snel zullen worden hersteld. 2Bezoek Lubbers rkenning voor jodse volk" Ij MSTERDAM Er moet 8Si olgens het Tweede-Kamerlid 76 ualthérie van Weezei (CDA) ïeel wat gebeuren indien 35 ubbers niet naar Israël zou 46 lan". Weliswaar zullen Ara- 8i]sche landen zo'n bezoek in- irpreteren als steun voor het Jj ileid van de huidige Israëli- 70 he regering, maar de bete- 23. enis van dit bezoek gaat veel 85 erder. „Het is ook erkenning 2,Joor het joodse volk dat voor jn vrijheid heeft moeten rijden", aldus het kamerlid, remier Lubbers is ter gele- inheid van het 40-jarig be- aan uitgenodigd in mei Is- aël te bezoeken. In verband f.1. iet de huidige onlusten in de 01 azastrook en op de westelij- OM e Jordaanoever heeft het ka- 6,i inet nog geen besluit over et doorgaan van deze reis !nomen- jj jesprekken 2 net jj verklozen leginnen 11 april )EN HAAG De ko rtende drie jaar krijgen 170.000 mensen die langer drie jaar werkloos zijn actief naar werk zoe ken, een z.g. heroriënte- solngsgesprek. In het ge brek stelt de werkloze simen met het arbeidsbu- iau een actieplan op aarmee de betrokkene werk geholpen moet J orden. De gesprekken arten op 1 april. linister De Koning (sociale ken) heeft voor de operatie 1,5 miljoen uitgetrokken. Het ee is verleden jaar gelan- lerd door de VVD-fractielei- ir Voorhoeve. >or de gesprekken geldt en nieuwe straffen. Als er rake mocht zijn van verwijt- ar gedrag, d.w.z. het niet nvaarden van werk dat naar 3; et oordeel van het arbeidsbu- 31 au geschikt is voor de werk- 8 ekende of het weigeren te 'j rschijnen op een oproep, in de betrokkene gestraft 41 >rden met een korting op n uitkering. et gaat bij de heroriënte- ïgsgesprekken om een indi- duele benadering die tot aatwerk leidt. Met wensen n daarbij rekening worden houden. Daartegenover mag n de werkzoekende een in- anning worden verwacht, dus de minister. Individuele istandigheden zoals ziekte of ilpbehoevendheid kunnen hter tot de conclusie leiden een actieplan niet zinvol is. 24 februari Prins Claus neemt in het s stadhuis van Naarden het eerste exemplaar in ont vangst van „Het geheim van Naarden, zwerftocht door een Matthaus-tradi- SYMPOSIUM OVER VEERTIG JAAR ISRAEL EN DE KERKEN AMSTERDAM De va der van dr. Geoffrey Wi- goder kreeg van zijn rooms-katholieke land genoten nogal eens het verwijt dat hij Christus vermoord had. Wigoder senior placht dan te ant woorden: „Nee, dat was mijn neef in Belfast". Aan die laconieke hou ding is het echter niet te danken dat Wigoder ju nior, hoofdredacteur van de Encyclopaedia Judai ca, zich tegenwoordig niet meer hoeft te ver antwoorden voor de dood van Jezus. Eerder is het de vernietiging, de Shoah, geweest die de houding van de kerken tegenover Israel heeft gewijzigd. Maar helemaal goed is het nog steeds niet tussen joden en christenen - namen als Waldheim en Arafat zijn nog te pijnlijk -, zo bleek gisteren op een symposium in Amster dam, waar de bisschop pen ontbraken. Vanaf het eerste moment stond het symposium „Veer tig jaar Israel en de kerken", georganiseerd door het Cen trum voor Informatie en Do cumentatie Israel (CIDI) en het Overlegorgaan van Joden en Christenen (OJEC), in het licht van de huidige spanning in de door Israel bezette ge bieden. Maar daar wilde CIDI-direc- teur Ronny Naftaniël het nu eens niet over hebben. Hoe wel hij wel begreep dat de relatie tussen christenen en joden op dit moment minder tot de verbeelding spreekt dan die tussen Palestijnen en joden, zag hij op de achter grond een „religieuze dimen sie" die (ook) voor de kerken van het grootste belang is: Voor het begin van het symposium ontmoette minister Brinkman van WVC (tweede van rechts) de Israëlische ambassadeur Suffot (links), prof. Riegner van het Joods Wereldcongres en minis ter-president Rau van de deelstaat Nordrhein-Westfalen. foto: anp „Joden kennen het onder scheid tussen het land en het volk Israel niet". Geen betrekkingen Het is juist die identificatie van joden met hun land, waar het Vaticaan het zo moeilijk mee heeft. Nog steeds heeft de Heilige Stoel geen diplomatieke betrekkin gen met Israel, nog steeds verzet Rome zich tegen de status van Jeruzalem als hoofdstad van het joodse be loofde land. Terwijl sinds de stichting van de staat Israel (1948) de dialoog tussen joden en rooms-katholieken rede lijk op gang kwam, is de rela tie tussen het Vaticaan en Is rael niet evenredig verbe terd, constateerde dr. Wigo der, die als joodse vertegen woordiger herhaaldelijk de paus ontmoette. Maar dat er ondanks „problemen, frustra ties en teleurstellingen" toch wel enige vooruitgang is ge boekt, toonde hij aan door uitvoerig uit de doeken te doen van welk afgelegen sta tion de rooms-katholieke kerk vertrokken is. Nadat de toon de eeuwen door was gezet door uitspra ken als die van de kerkvader Augustinus („de joden zijn over alle landen verstrooid als getuigenis van hun zonde en onze waarheid") ging de kerk de 20e eeuw in met de anti-zionistische paus Pius X. Nog liever dan de joden zag hij de Turken in het Heilige Land, zo zei hij in 1904 tegen Theodor Herzl: „De joden hebben onze Heer niet er kend, daarom kunnen wij het joodse volk niet erkennen". Geen wonder dat het Vati caan zich verzette tegen de staat Israel en er na 1948 maar moeilijk aan kon wen nen dat het er toch van geko men was. Wapensmokkel De sfeer werd er niet beter op door de ontmoeting tussen de paus en Yasser Arafat. Wigober: „Ter verdediging van die ontmoeting werd ge zegd dat de paus er bij Arafat op had aangedrongen Israel te erkennen een beetje ironisch voor iemand die dat zelf weigert". Die erkenning vormt op dit moment het grootste strui kelblok voor een warmere verhouding tussen Rome en Jeruzalem. Weliswaar is ook de Palestijnse kwestie een barrière, zoals het plan voor een klooster in Auschwitz, de ontvangst van Waldheim door de paus en de heiligver klaring van Edith Stein dat was, maar dat de paus nog steeds weigert de staat Israel te erkennen, is voor de joden het zwaarst te verteren. Om dat de relatie tussen katholie ke gelovigen en joden intus sen wel fors verbeterd is (on der meer door de inzet van kardinaal Willebrands), gaat Wigober ervan uit dat andere factoren een erkenning in de weg staan. „Ik verwacht dat vooruitgang op dit punt niet afhangt van de joods-katho lieke dialoog, maar van poli tieke factoren waarop we weinig of geen invloed heb ben". Vitaliteit De vice-voorzitter van het Joods Wereldcongres, dr. Gerhart Riegner, signaleerde dezelfde barrières en dezelf de vooruitgang als Wigoder deed. Ook hij wees voor de verhouding tussen katholie ken en joden op de verkla ring „Nostra Aetate" uit 1986, waarin veel van Augustinus' onvriendelijke erfenis wordt teruggenomen. Voor verdere verbetering suggereerde hij aan te sluiten bij de katholie ke theoloog Congar, die zegt: „Eén van de grote problemen voor ons christenen is een goede reden te geven voor de joodse vitaliteit na Christus". Daarbij citeert Congar op zijn beurt weer Moltmann: „De kerk is niet de enige die het koninkrijk van God voorbe reidt. De religies, zelfs de se culiere wereld, maar in de eerste plaats Israel leveren daar een bijdrage aan". Als vertegenwoordiger van dat nieuwe theologische den ken verscheen de minister president van Nordrhein- Westfalen, Johannes Rau, op het symposium. Hii rekende als protestant en als Duitser af met Luthers antisemitisme en Hitiers jodenhaat en pleit te voor een nieuwe dialoog. Volgens Rau putten ioden en christenen uit dezelfde bron (het Oude Testament, de joodse bijbel) en ligt daarin de grondslag voor vergeving. „De traditie is proviand voor onze toekomst. Hopelijk heb ben we genoeg proviand voor een lange gezamenlijke weg". Rau weigerde gedetailleerd in te gaan op de actuele poli tieke situatie in Israel. Vol gens hem kan een Duitser zich beter niet te snel laten verleiden uitspraken te doen over de veiligheid van de staat die grotendeels als ge volg van de Holocaust is ont staan. Dat was Naftaniël uit het hart gegrepen: „Het zijn niet de christenen die de jo den aan hun tradities en ge schiedenis moeten herinne ren". STEVO AKKERMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Zestig tot 65 ambtenaren van het ministerie van justitie hebben onlangs een grati ficatie ontvangen varië rend. van 7000 tot 10.000 gulden bruto. Het geld werd hen toegekend we gens „bijzonder loflijke dienstverrichtingen". Mi nister Korthals Altes heeft persoonlijk met de toe kenning ingestemd. De betrokkenen kregen het geld voor hun deelname aan een door McKinsey opgezet onderzoek om Justitie een slagvaardiger ministerie te maken. Het onderzoek, „Rechtdoor" geheten, vond plaats van maart tot oktober 1987. De graficatie is toege kend al naar gelang het aantal uren dat de ambtenaren aan het onderzoek meewerkten. De mogelijkheid om dit soort gratificaties te geven is vastge legd in het algemeen rijksamb tenaren regelement (ARAR), de rechtspositionele regeling voor ambtenaren. Justitie heeft het benodigde geld voor de gratificatie binnen de be groting gevonden. >USKE EN WISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard UltQeveflj/Wawry Productions Vergoeding ziektekosten zelfstandigen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Evenhuis (econo mische zaken) heeft 189,7 miljoen gulden uitgetrok ken voor een regeling waarbij (ex-)zelfstandigen een tegemoetkoming krij gen in de kosten van een ziektekostenverzekering. De regeling geldt voor perso nen die na 1 april 1986 gedu peerd werden door de ophef fing van de vrijwillige zieken fondsverzekering en de bejaar denverzekering. Zij moesten zich toen elders, tegen hogere lasten, verzekeren. De rege ling loopt tot 31 maart 1990. Voor de nieuwe regeling ko men in aanmerking: - zelfstandigen, - ex-zelfstandigen die vooruit lopend op hun pensioenering hun bedrijf hebben opgegeven, - (ex-)zelfstandigen die na 31 maart 1986 65 jaar zijn gewor den. De betrokkenen krijgen alleen een uitkering indien zij gedu rende twee van de drie jaar voorafgaande aan de aanvraag een inkomen hadden dat be neden het minimumniveau lag. De hoogte van de uitke ring is afhankelijk van de ge zinssamenstelling en het aan tal aanvragers. In eerste instantie krijgt een ieder een voorlopige uitkering. Na 31 maart 1990 zal aan de hand van het aantal aanvra gers en het beschikbare bedrag ae* definitieve uitkering worden vastgesteld. Voorzitter J. Kremers POLITICI DRAAIEN NOG STEEDS OM HETE BRU HEEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net en de Tweede Kamer moeten zich eindelijk eens duidelijk uitspreken over de vraag hoe groot het Nederlandse politie-appa- raat minimaal zou moeten zijn. Dit is de opvatting van de commissie-Kre- mers, die gisteren de mi nisters Korthals Altes en van Dijk een aantal aan bevelingen voorlegde om te bezuinigen op het poli tiebudget. „Het wordt hoog tijd dat de politiek zich uitspreekt over het gewenste niveau van de politiezorg. Daar heeft men nu lang genoeg omheen ge draaid", aldus hoofdcommissa ris De Vries uit Tilburg, één van de leden van de advies commissie. De commissie heeft zich volgens voorzitter Kre mers, de gouverneur van Lim burg, met opzet niet uitgespro ken over de gewenste hoeveel heid politie in Nederland. „Dat behoorde niet tot onze op dracht en bovendien vinden wii dat dit een zaak is die de politici zelf moeten uitmaken. Wij hebben uitsluitend geke ken naar de bezuinigingsmaat regelen die haalbaar zijn". Zoals bekend heeft de commis- sie-Kremers geadviseerd de totale politiesterkte (momen teel ruim 35.000 personen) de komende drie jaar met 1 2 procent extra in te krimpen. Deze personeelsreductie komt bovenop de al in gang zijnde 'afslankingsoperatie' bij de korpsen van gemeente- en rijkspolitie. „Alles bij elkaar genomen betekent dit, dat tot 1992 het Nederlandse politie apparaat circa 2300 arbeids plaatsen zal moeten inleve ren", aldus Kremers. „Overi gens zijn wii ervan overtuigd dat deze reductie de essentie van de politiezorg niet aan tast". Gas met behulp van laser verplaatst (Vervolg van de voorpagina) Werij en zijn collega's werkten vooral met gasmengsels van natrium in edelgas (bij voor beeld xenon). Door de natri- um-atomen met een bepaalde golflengte te bestralen ver plaatsten deze zich in een be paalde richting. Het is volgens FOM duidelijk te zien hoe in een glazen buisje met natrium- en xenongas alle natrium met een snelheid van 14 meter per seconde wegschiet. Dit kan met het blote oog worden waargenomen. Om dit effect tot stand te brengen is een laser nodig die uitermate nauwkeurig kan worden afgestemd op de ge wenste golflengte. De Russi sche onderzoekers beschikten niet over zo'n apparaat. Bo vendien bleek het nodig de binnenwand van de gasbuis te bedekken met een laagje pa raffine. Hierdoor wordt de wrijving van de natrium-ato- men met de wand van het glas sterk verkleind. In Leiden werkt men nu aan de bouw van een nieuwe laser, waar mee het effect optimaal kan worden gemaakt. Fietsen d boven water Terwijl de Tweewieler-RAI in Amsterdam nog in volle gang is. vist de Stadsreinigings- dienst in de hoofdstad oude fietsen uit de gracht. Vermiste en afgedankte fietsen vinden daardoor alsnog hun weg naar de oud-ijzerhandel, foto: anp STIKSTOFOXYDEN VERDRIJVEN WAARDEVOLE PLANTEN ZWOLLE Slechts twee procent van het Neder landse bos kan zich nog ongestoord op een natuur lijke manier ontwikkelen. Voor de rest doen de na delige gevolgen van men selijk ingrijpen zich direct of indirect gevoelen. Dat blijkt uit een intensief ecologisch onderzoek van het Rijks Instituut voor Natuurbeheer (RIN), dat tweeduizend bospercelen onderzocht. Vooral de laaggroeiende vege tatie op de schraalste gronden heeft het zwaar te verduren als gevolg van een hoge con centratie stikstofoxyden lucht en in de bodem. Bovendien hebben de heidevelden sterk hebben te lijden van vergras- sing. Het heideplantje heeft arme grond nodig, maar voor al door toedoen van het ver keer is de stikstofconcentratie in het milieu zo hoog gewor den dat de heide wordt over woekerd door plantesoorten die een rijkere bodem nodig hebben. En in de bossen verto nen met name de braam en de rankende helmbloem een ster ke groei. Die planten reageren zeer snel op de aanwezigheid van eenrijke bodem en ver dringen bijvoorbeeld de kors tmossen, waardoor de veijon- fing van het bos in gevaar omt. Het RIN ontdekte verder dat bijna de helft (43 procent) van het bos wordt beschouwd als openbare stortplaats voor af val. Het eaat daarbii niet al leen om door bezoekers ach tergelaten zwerfvuil, maar ook om afgedankte ijskasten, meu bels, fietsen en puin. Directeur Thalen van het RIN maakt zich daar niet al te druk om. „Natuurlijk", zegt hij, „afval in een bos staat slordig. Maar als ik als bioloog moest kiezen tussen een ijskast of brandne tels in een bos, geef mij dan maar die ijskast. Want brand netels geven aan dat er iets mis is met de structuur van j het bos. Er is dan geen plaats meer voor een natuurlijke op bouw".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7