hultz en S jevardnadze Villen vlotte START 3 Aanhoudende strijd in Angola Palestijnse leiders zullen Shultz mijden Verenigde Staten moeten blijven investeren in NAVO Onderzoek blijft uit na „bijna botsing" ITENLAND £etdóc Commit DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGINA 5 "BC voorgedragen or Nobelprijs IDEN Een initiatiefgroep van alle partij- het Britse Lagerhuis heeft de buitenlandse it van de BBC officieel kandidaat gesteld de Nobelprijs voor de vrede. De buiten- e dienst van de BBC, waarvan het meest lommeerde onderdeel de World Service is, irgt dagelijks nieuws- en andere uitzendin- Ên 37 talen en heeft een dagelijks luisterpu- van zo'n 120 miljoen mensen. In hun voor- it schrijven de Lagerhuisleden dat zij de willen eren voor 55 jaar van buitenlandse mdingen, waarbin objectieve informatiever- iking, bevordering van cultureel begrip tus- ie volken en het dienen van de vrede in de Ipd steeds een grote plaats hebben ingeno- Reagan wil alle gijzelaars vrij WASHINGTON De dier baarste wens van president Reagan vóór zijn vertrek uit het Witte Huis (in januari 1989) is de vrijlating van alle Amerikaanse en andere bui tenlandse gijzelaars in Liba non. Dat heeft het Amerikaan se staatshoofd verklaard in een toespraak tot een groep gouverneurs van Amerikaanse staten. „Wij doen het onmoge lijke, en laten niets aan het toeval over" om hun vrijlating te verkrijgen. „Maar het is heel moeilijk", aldus Reagan. Oostenrijkse socialisten willen van Waldheim af WENEN De socialistische partij van de Oostenrijkse kanselier Franz Vra- nitzky heeft laten weten dat president Kurt Waldheim vanwege de voortdu rende onrust over zijn oorlogsverleden niet kan aanblijven. De partij roept de conservatieve coalitiegenoot ÖVP op te praten over „een nieuw begin" voor het presidentschap. De verklaring die neerkomt op een verzoek aan Wald heim af te treden moet gezien worden als een nieuwe tegenslag voor de Oos tenrijkse president, wiens morele ge zag zowel in eigen land als in het bui tenland ernstig is aangetast. Strategische computer met omweg naar Moskou WASHINGTON De Amerikaanse re- gering heeft bevestigd dat er een onder zoek gaande is naar de levering van een Amerikaans computersysteem aan de Sovjetunie. Met de apparatuur kan een kernaanval worden gesimuleerd. Ook is het apparaat geschikt om doelen vast te stellen bij een eventuele kernaanval. De levering van dergelijke apparatuur aan de Sovjetunie en andere Oostbloklanden is verboden. De apparatuur zou geleverd zijn door een firma in Los Angeles aan een technische hogeschool in Zagreb, Joegoslavië. Via Belgrado en Oost-Berlijn belandde de computer in Moskou. Moskou gaat bezit woning stimuleren MOSKOU Sovjetburgers zullen in de toekomst hypotheken kunnen afsluiten bij de banken om zelf huizen te bouwen. Dat heeft de regering aangekondigd. De maat regel betekent een belangrijke hervorming in de strijd tegen de nijpende woningnood in de Sovjetunie. Op dit moment woont een op de vijf gezinnen in de Sovjetunie in een gemeenschappelijke woning. Daarmee wordt gedoeld op zowel een brits in een slaapzaal op een collectieve boerderij, als op een met een ander gezin gedeelde flat in de stad. Partijleider Michail Gorbatsjov heeft, overigens net als zijn voorgangers, beloofd dat hij de woningnood zal oplossen en dat elk gezin in het jaar 2000 een woning voor zichzelf zal hebben. Armeniërs eisen teruggave grondgebied MOSKOU In Erevan, de hoofdstad van de Sovjetrussische republiek Armenië, hebben gisteren 50.000 mensen gedemon streerd voor de teruggave van de autono me gebied Karabakj, zo is uit dissidente bron in Moskou vernomen. Dit bergachti ge gebied, dat voor vier vijfde deel door Armeniërs wordt bevolkt, werd onder Stalin toegevoegd aan de naburige repu bliek Azerbaidjan. Volgens de Armeense partijleider Demirtsjian, die gisteren op televisie verscheen, zal de kwestie onder de loep worden genomen. Er is al geruime tijd sprake van nationalistische spannin gen, zowel in Armenië als in Azerbaidjan, maar de officiële media in Moskou gaan er geheel aan voorbij. ii e velSSEL MOSKOU 8a<optimistisch gestemde ?'.%ikaanse minister van lei|nlandse zaken Geor- nsjhultz heeft vandaag in aatsel de NAVO-bond- ■n^ten ingelicht over zijn Neirekken met de Sovjet- '®„ers in Moskou. Shultz in Brussel zijn ■collega's inlichtte, I president Reagan via jdnet, de informatie-zen- der van de Amerikaanse over heid, een tv-toespraak tot Westeuropese journalisten over de onderhandelingen met de Sovjetunie. In Brussel verklaarde minister Shultz dat in Moskou vooruit gang is geboekt op het gebied van de beperking van lange- afstandswapens (START). Te vens zei Shultz ervan over tuigd te zijn dat Moskou van plan is de Sovjettroepen snel uit Afghanistan terug te trek ken. De Amerikaanse be windsman kondigde verder aan dat zijn ambtgenoot Sje- vardnadze in maart een tegen bezoek brengt aan Washing ton. De delegaties van beide lan den bij het START-overleg in Genève hebben opdracht ge kregen te werken aan de in houd van zo'n raketten-ak koord. Deze documenten moeten klaar zijn, voordat Sje- vardnadze volgende maand naar Washington komt. Op het gebied van ruimtewa pens kon Shultz minder voor uitgang melden. Hij gaf aan dat er sprake was van weinig toenadering in de meningsver schillen over de Amerikaanse SDI-plannen. Wel zijn er vol gens hem „enige misverstan den over ruimtedefensie" uit de weg geruimd, die waren ontstaan na de vorige topont moeting tussen Reagan en Gorbatsjov. Terwijl minister Shultz naar Brussel reisde, vertrok zijn ambtgenoot Sjevardnadze naar Praag. In de Tsiechoslowaakde hoofdstad heeft hij vandaag zijn collega's van de landen van het Warschau Pact op de hoogte gesteld van zijn bespre kingen met Shultz. Intussen heeft de Sovjetunie aangekondigd dat het nog voor het einde van deze maand alle SS-12-raketten uit de DDR en Tsjechoslowakije zal weghalen. De raketten worden eerst naar de Sovjetunie getransporteerd Lachende gezichten in Moskou bij het gesprek tussen Shultz en Gorbatsjov. FOTO: AP ter. De raket valt daarmee on der het INF-verdrag, dat geldt voor raketten met een bereik van ongeveer 500 tot 5500 ki lometer. en na de ratificatie van het INF-verdrag door de VS ver nietigd. De SS-12 heeft een bereik van ongeveer achthonderd kilome- homyko: ao wilde 5 op Tnaanval Mhalen YORK De vroe- Chinese leider Mao iong heeft in 1958 aan Sovjetunie voorgesteld helpen Amerikaanse >en naar het hart van lokken. Daar !en ze worden vernie- j bij een aanval met ■wapens. ihrijft de Russische presi- ndrej Gromyko in zijn lires, waaruit al eerder iwondering voor actrice lyn Monroe was opgeval- Eromyko schrijft dat hij !hinese voorstel afwees een geheim bezoek aan Shg in augustus 1958. In bestonden grote inter- bale spanningen rond de ■ese eilanden Quemoy en Hu. Mao meende dat de VS He verleiden waren tot een Hel op China om wille van (eilanden. Als het eenmaal f was zouden de Chinese |en zich op het vasteland |_jtrekken met de Amerika- z<n hun kielzog. De Sovjet- L;zou dan haar kernwapens zetten om de Ame- welen een vernietigende ne- &g toe te brengen. Toen <iovjetunie hier niet aan meewerken besloot Chi- !jn eigen kernwapens te ikkelen. Ravage inRio In de Braziliaanse Stad Rio de Janeiro wordt nog steeds met man en macht gezocht naar slacht offers van de aard verschuivingen en overstromingen, die de stad het afgelo pen weekeinde heb ben getroffen (foto). „Het is alsof een reus de stad ver woest heeft", aldus burgemeester Sa- turnino Braga. Dui zenden mensen zijn dakloos geraakt en gevreesd wordt voor het uitbreken van besmettelijke ziekten. Ook aan de andere kant van de Oceaan, in Zuidafri- ka, heeft men te kampen met hevige regenval en waters nood, waarbij zeker twaalf mensen om het leven zijn geko men. FOTO: AP JOHANNESBURG Tijdens gevechten in Angola zijn op nieuw drie Zuidafrikaanse mi litairen om het leven geko men. Dit heeft een leger- woordvoerder in Pretoria be kendgemaakt. De Zuidafri kaanse verliezen tijdens mili taire operaties in Angola in de afgelopen week zijn daarmee gekomen op negen. Eerder was in Pretoria be kendgemaakt dat een Zuid afrikaans gevechtsvliegtuig tij dens luchtaanvallen in het zui den van Angola was neerge schoten. De Zuidafrikaanse luchtaanvallen, zaterdag en zondag, volgden op een vergel- dingsaanval tegen bases van de guerrilla-organisatie SWA PO, die voor onafhankelijk heid van het door Zuidafrika bestuurde Namibia strijdt. Met de aanvallen reageerde Zuid afrika op een bomaanslag in een bank in het noorden van Namibia, die aan negentien mensen het leven kostte. Pre toria stelt de SWAPO verant woordelijk voor de aanslag, maar de SWAPO ontkent elke betrokkenheid. Pretoria stuurde vorig jaar een troepenmacht naar Angola om een offensief van het Angolese regeringsleger en Cubaanse troepen tegen de verzetsbewe ging organisatie UNITA af te slaan. Zuidafrika is nu naar zijn zeggen bezig zijn troepen uit het land terug te trekken, maar de gevechten gaan on verminderd voort. (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM Voorlopig lijkt de kans klein dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Shultz, tijdens zijn komende bezoek aan Israël Pale stijnse leiders te spreken zal krijgen. Enkele vooraan staande Palestijnen zeiden maandag dat veel Palestij- nen in de bezette gebieden, de Westelijke Jordaanoe- ver en de Gaza-strook, niets voelen voor een gesprek tussen hun leiders en Shultz. Professor Sari Nusseibeh van de universiteit van Bir Zeit zei dat niet alleen de waarschuwing van de PLO om Shultz te mijden daarbij een rol speelt, maar ook de sfeer op straat in de bezette gebieden. Hij verweet de Amerikaanse minister het probleem te beschouwen als een conflict tussen twee staten. Volgens hem gaat het om de strijd van een volk voor de oprichting van een eigen staat. Burgemeester Elias Freij van Bethlehem verklaarde daarente gen dat prominente Palestijnen wel met Shultz willen praten, maar niet om te onderhandelen over een vredesplan. Volgens Freij zouden de Amerikaanse plannen voor een vredesregeling veel verder gaan dan het Camp David-akkoord. Zo zou de Ame rikaanse afgezant Cluverius die vorige week tien palestijnse lei ders benaderde, gezegd hebben dat over de vorming van een on afhankelijke Palestijnse staat moet worden beslist door de Ara bische wereld buiten een internationale vredesconferentie om. Verder zou hij een suggestie hebben gedaan voor de verkiezing van een interimraad van vijftig leden, van wie twaalf een soort ministerspost toebedeeld krijgen. PLO-leider Yasir Arafat hekelde gisteren het Amerikaanse vre desinitiatief in het Midden-Oosten als een „knechting van mijn volk". De Israëlische premier Shamir verklaarde gisteren nog eens duidelijk dat de bezette gebieden in zijn visie onderdeel vormen van het bijbelse Beloofde Land. „Voor mij is het belangrijk dat het volk van Israel dient te heersen over het land van Israel", aldus Shamir. 'e huidige vice- resident George Bush één van de Zangrijkste andidaten voor de pvolging van president eagan. Een van de erwijten die allé merikaanse residentskandidaten eft, is dat het in hun ampagnes vooral gaat m het uiterlijk, terwijl Ie inhoudelijke kant an hun prograiyima auwelijks is itgewerkt. In een serie rtikelen in onze krant roberen Amerikaanse residentskandidaten ie kritiek te pareren, andaag in de tweede Revering is het de eurt aan George Bush ie zegt dat het INF- erdrag niet betekent at de positie van uropa verzwakt. 7T- (Door George Bush) WASHINGTON In maart 1986 hield ik een toespraak op het West minster College in Mis souri. Die dag was de veertigste verjaardag van Winston Churchills be roemde „IJzeren Gor dijn" speech. Ik realiseer de mij toen plotseling dat de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie NAVO sindsdien zo enorm veel bereikt heeft: ruim veertig jaar van on onderbroken vrede. Vrede in een eeuw die tot twee maal toe verscheurd werd door wereldoorlo gen die op Europese bo dem uitbraken; vrede in een tijd die gekenschetst wordt door meer dan honderd oorlogen in an dere delen van de we reld. Het is aan ons de taak om die successen van de afgelopen veertig jaar te transporteren naar de jaren negentig en de eenentwintigste eeuw. Terwijl wij hier nog nagenie ten van de nieuwe wapen overeenkomst met de Sovjetu nie, merk ik dat sommigen in Europa zich een beetje onge makkelijk voelen. Er wordt gesproken over een vermin dering van de Amerikaanse verplichting aan de NAVO en er doen geruchten de ronde dat de Verenigde Staten zich willen „loskoppelen" van Eu ropa. Tegelijkertijd tonen opi niepeilingen aan dat veel Eu ropeanen en Amerikanen vertrouwen stellen in Michail Gorbatsjov en schijnen te ge loven dat we een nieuw tijd perk zijn binnengetreden waarin vrede en welwillend heid vanzelfsprekend zegevie ren. In ben tot de conclusie gekomen dat ik in de Vere nigde Staten de enige Repu blikeinse presidentskandidaat ben die het INF-verdrag vol mondig steunt, ook al berei ken we nu eindelijk een doel dat president Reagan al sinds 1981 nastreeft. West-Europa noch de Vere nigde Staten hebben een ho mogene politiek. De enige manier om onze alliantie bij elkaar te houden is door ons steeds te blijven richten op onze gemeenschappelijke doelstellingen. Ik denk dat we het erover eens zijn dat we de stabiele afschrikking willen voortzetten, de integriteit en de vrijheid van de NAVO willen behouden en een gelei delijk vrijheidsherstel in Oost-Europa en de wederop- komst van het vroegere „Mid den-Europa" nastreven. Het INF-verdrag is de eerste overeenkomst met de Sovjetu nie dat daadwerkelijk kern wapens verwijdert uit Ameri kaanse en Sovjetrussische ar senalen. Terwijl deze stap brede steun van het volk ge niet, worden sommige be leidsmakers er een beetje ner veus van. Zij vrezen voor een verzwakking van de afschrik middelen; een verstoring van het nucleaire machtseven wicht dat zo bepalend is voor het bewaren van de vrede. Hun vrees wordt niet door mij gedeeld. Ik put vertrouwen uit de nieuwe verificatie-pro cedures die in het INF-ak- koord zijn afgesproken. Onze natuurkundigen zullen toe stemming krijgen de Sovjet russische wapenfabrieken te bezoeken die tot een paar we ken geleden nog verboden terrein waren voor Westerlin gen. En Sovjet-inspecteurs zullen toegang hebben tot de Amerikaanse militaire bases. Dit is véél meer dan het uit oefenen van toezicht op een bepaald verdrag. Het is een nieuw hoofdstuk in de Oost- West relaties. Tijdens Gorbatsjovs recente bezoek aan Washington ver keerde ik regelmatig in zijn gezelschap. Ik zie hem als de man die de Sovjetunie hoogst waarschijnlijk de jaren negen tig zal binnenloodsen. Hij is bijzonder intelligent, inne mend en duidelijk uit op de erkenning van zijn status als staatshoofd van een super macht. Hij maakte grote indruk op het Amerikaanse volk, maar hij is ook een toegewijde mar xist en een onbuigzame on- derhandelaar. Hij weigerde concessies te doen op het ge bied van de mensenrechten of regionale problemen, waaron der tevens de bezetting door de Sovjets van Afghanistan. Deze onderwerpen blijven be langrijke punten op de agen da. Ik geloof dat er nog wel enkele decennia over heen zullen gaan eer de relatie met de Sovjetunie zoveel verbe terd is dat we onze defensieve wapensystemen in belangrijke mate kunnen verminderen. Wat we nog dit decennium en het volgende zouden moeten doen, is een nieuw en meer stabiel afschrikkings-concept realiseren, gebaseerd op het afweervermogen van een be perkt aantal nucleaire wapens en defensieve capaciteiten die naar we hopen verwe zenlijkt zullen worden door het SDI-oriderzoek. We zullen ook nieuwe be leidslijnen moeten bepalen voor het testen van de Sovjet russische retoriek over open heid en gematigdheid. Maar allereerst moet de NAVO het voorbereidende werk doen waardoor het voor ons moge lijk is de Sovjetunie te bena deren over de redukties van conventionele strijdkrachten. Gorbatsjov heeft te kennen gegeven dat hij een asymme trische vermindering van de conventionele wapens zal aangaan en sprak zijn afkeu ring uit over het feit dat wij niet bereid waren daarover te discussiëren. Gorbatsjov weet heel goed dat de NAVO anders te werk gaat dan het Warschau Pact en dat onderling overleg één van de sterkste en meest bindende krachten van de alliantie is. We moeten er evenwel voor waken dat het raadgevende proces zich maar voortsleept en we niet meer in staat zijn Gorbatsjovs bereidheid tot het FOTO: AP Oost-Europa, maar het is wel zo dat glasnost en perestrojka het klimaat scheppen voor een „revolutie van de stijgen de verwachtingen", zoals we in de jaren zestig en zeventig zagen gebeuren in Afrika, Azië en Latijns Amerika. We moeten daarom bereid zijn vluchtelingen aan te nemen herstellen van het evenwicht en humanitaire hulp te bie- voor de conventionele wapens den. op de proef te stellen. Een andere test voor Gorbats jovs nieuwe beleid zal de ma nier zijn waarop hij omgaat met de onrust in Oost-Europa. De geschiedenis leert ons dat de volken van Oost-Europa tekeergaan tegen de tekortko mingen van de marxistische economieën. Wij hebben nooit overwogen in te grijpen in Intussen moeten we goed in onze oren knopen dat de Amerikaanse NAVO-verbin tenis en de verdediging van Europa de beste investeringen vormen voor vrede en veilig heid. Ik geloof dat deze inves teringen alleen door onafge broken aandacht en overleg hun meest essentiële rente op brengen: vrede. (c) The Sunday Times (Van onze correspondent) LONDEN Er komt geen uitgebreid onderzoek naar de oorzaken voor de recente „bijna botsing" af gelopen zondag van twee passagierstoestellen in het luchtruim voor de Britse kust. Dit heeft de Britse minister van verkeer Paul Channon gistermiddag in het Lagerhuis meege deeld. Channon sprak in zeer relati verende termen over de ernst van de „bijna botsing"; hoewel zich twee weken eerder in hetzelfde gebied een soortge lijk incident had voorgedaan. Het feit dat een Brits lijnvlieg- tuig op weg naar Schiphol bo ven het graafschap Essex een Boeing 727 die van Oslo naar Londen vloog op een haar na miste, was een „incident waar aan geen risico's waren ver bonden", aldus Channon. De Britse bewindsman zag geen reden om een apart over- heidonderzoek in te stellen naar de nieuwste onregelma tigheid in het Britse lucht ruim. „Dergelijke onderzoeken behoren tot de verantwoorde lijkheid van ons hoge gezag sorgaan van de burgerlijke luchtvaart", zei de minister. „Automatisch wordt het toe zicht verscherpt en betrokken verkeersleiders desnoods ge schorst". Evaluatie Volgens de Britse verkeerslei ders treft hen ditmaal geen blaam. De piloot van de Ame rikaanse Boeing 727 zou lager zijn gaan vliegen dan door de luchtvaartleiding in Drayton was opgedragen. Als gevolg daarvan vlogen de 727 van PanAm en het toestel van Bri tish Caledonian in een recht lijn en op gelijke hoogte op el kaar af. Toen de verkeerslei der dit merkte, zou hij de Boeing onmiddellijk opdracht gegeven hebben zijn koers te wijzigen. Zodoende werd een fatale botsing voorkomen. De bandopnamen van de ge sprekken tussen de „toren" en de cockpit van het PanAm- toestel zullen uitsluitsel moeten geven, want de Ameri kaanse maatschappij ontkent krachtig dat er bij het jongste incident sprake was van een „pilot error". Gezien deze twee tegengestelde visies is het aan nemelijk dat de communicatie tussen piloot en verkeerslei ding niet vlekkeloos en zonder misverstanden is verlopen. De verkeersleiders van West Drayton klagen al geruime tijd over ernstige stress, overwerk en sterk verouderde, of falen de modernere apparatuur. Daarentegen behoren de Brit se luchtcorridors, vooral in de aanvliegroutes naar Heathrow, tot de drukste ter wereld. Ge zien de ernst van de situatie zal het Britse hoge gezagsor gaan van de burgerlijke lucht vaart aanstaande zomer ver moedelijk opnieuw strenge be perkende maatregelen toepas sen om het risico van bijna- botsingen tot een minimum te beperken. Verwacht wordt dat het burgerlijke luchtverkeer hierdoor ernstig zal worden vertraagd. Op betere appara tuur zullen de verkeersleiders nog wel even moeten wachten. (ADVERTENTIE) HEBT U OOK LAST VAN TE VEEL LAWAAI OP UW WERK? BEL GRATIS: 06-0228338* VOOR 'T TE LAAT IS. von 9 tot 21 uur

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5