Socialisme als blok aan het been van PvdA lEUWi Kamerlid Van Erp: mensa's moeten meeëters weren Engels parkeersysteem dodelijk voor Leiden Binnenland fieidócOotMOtti DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 uto verloren iRDRECHT Twee inwoners uit levoetsluis zijn gisteravond op rij- ;g 20 ter hoogte van Moordrecht hun sonenauto verloren. De twee man een man en zijn schoonzoon waren hun auto naar Linschoten gereden, daar een oplegger op te halen. Daar d besloten de personenauto, om ben- uit te sparen, op de oplegger te zet- In de omgeving van Moordrecht V0(Ö de auto, die volgens de Rijkspolitie goed was vastgebonden, van de htwagen af. De personenauto kwam Volgens op de vluchtstrook tegen de uc^ grail terecht. De bestuurders van de m gger konden later, gewaarschuwd^ tijr andere weggebruikers, de licht be- tjidigde auto ophalen. Het voorval 't geen gevaar voor het overige ver- opgeleverd. Kettingbotsingen door mist Een legertje brandweerlie den veegt het met olie en benzine besmeurde weg dek van de A-2 bij Abcou de schoon. Bij een ket tingsbotsing gisteren in de dichte mist, kwam daar de 28-jarige hoofdagent A. Huijgen uit Amsterdam bij hulpverlening om het le ven. Ook elders in het land deden zich kettingbotsin gen voor door de dichte mist. Hierbij raakten tien tallen mensen gewond. FOTO: ANP Minder snel bijstand voor werkloze jongeren DEN HAAG Werkloze jongeren van 18, 19 of 20 jaar komen vanf 1 juli dit jaar in beginsel uitsluitend in aanmerking voor een bijstands uitkering op basis van de zogenoemde thuiswo nenden-norm. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met dit voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid). De maatregel was al aangekondigd bij de begro ting van sociale zaken van dit jaar en geldt al leen voor nieuwe gevallen. De hogere uitke ring voor alleenstaanden wil De Graaf voort aan alleen nog toekennen als de jongeren niet bij hun ouders kunnen wonen, als ze in het ka der van de jeugdhulpverlening reeds buiten gezinsverband zijn geplaatst of als ze op de in gangsdatum van de bijstandsuitkering ten min ste een jaar niet meer bij het gezin wonen. Benzine twee cent duurder ROTTERDAM Benzine wordt morgen twee cent per liter duurder. Bij de zelftankpomp gaat een li ter super (gelood) dan 155 cent kosten en een liter normaal (ongelood) 150 cent. Een aantal oliemaat schappijen verkoopt langs de snelwegen ook Euro- loodvrij. De prijs hiervan gaat naar 152 cent per li ter. De prijs van diesel en lpg blijft hetzelfde. De prijsstijging is het gevolg van hogere dollarkoersen. ,d|uding ziet itiek CDA aanval litirvolg van de voorpagina) ten IDSCHENDAM De :de woorden van minis- ,a„ Ruding over het vast- aan de bezuinigin- was niet alleen een waarschu- Delg aan het kabinet, dat ee|e week over de extra d^uinigingen en ombui- r Jgen vergadert, maar Taan het adres van zijn pn partij, het CDA. pir gaan de laatste tijd JJimen op om het finan- °ringstekort minder snel laten dalen dan in het ssjeeraccoord overeenge- was. S<h schot voor de boeg? Zegt ar gerust: een schot!", zei kafctrijdlustige, net van va- ie teruggekeerde Ruding. sters die er niet in slagen uitgaven in bedwang te len, zullen op hun eigen oting compensatie voor de schrijdingen moeten zoe- en „dan maar op de bla- moeten zitten". Dat geldt voor de 3,5 miljard die hiister De Koning van socia aken en werkgelegenheid e reel heeft uitgegeven, limte jen de bewindslieden niet, moet het gehele kabinet jken waar nog ruimte is. va* de mening van Ruding aan „extra maatregelen" te ontkomen, „willen we kinderen niet met een hoge rekening opzade- maatregelen dat kun- e zijn, liet hij in het midden, de sociale zekerheid be- wordt gedacht aan het herpen van de voorwaar- >m voor een uitkering in lerking te komen. eringen iveau van de uitkeringen onaangetast, verzekerde ing. Belastingverhogingen ;n eveneens tot elke priis ieden moeten worden, al- Zvjde minister, „omdat wij dan nog verder uit de prijzen". Andere EG- n hebben de loon- en in- wel ver- PAUL KALMA WIJKT NIET VOOR KRITIEK VANDAAG* IN HET DEN HAAG Sinds de „overwinningsneder laag" van mei 1986 is de PvdA zich aan het bezin nen op manieren om uit haar politieke isolement te komen. Eind vorig jaar presenteerde de commissie-Pronk daartoe het rapport Schuivende Panelen. Dit werkstuk werd in eigen kring met kritiek ontvangen, om dat de auteurs nogal 'rechtse' standpunten zouden innemen ten aan zien van bijvoorbeeld van euthanasie, gelijke behandeling van homo seksuelen (geen wetge ving nodig) en commer ciële televisie (toelaten). Voor de Wiardi Beekman- stichting, het wetenschappe lijk bureau van de PvdA, gaat de 'verrechtsing' kenne lijk niet hard genoeg. Giste ren presenteerde de WBS met enige trots het rapport „Socialisme op Sterk Water", geschreven door adjunct-di recteur Paul Kalma. Centrale stelling van dit werkstuk is dat een sociaal-democratische partij als de PvdA zich einde lijk eens moet bevrijden van de in de vorige eeuw ontwik kelde socialistische ideologie. Nu het geloof in de klassen strijd en het bereiken van de heilstaat allang uit het begin selprogramma is geschrapt, doet de PvdA er goed aan te zeggen haar socialistische eti- üleiden blijft personeel tar politieschool sturen DEN De Leidse ge- èntepolitie blijft voor- nieuw personeel r de politiescholen stu- 1 ook al moet er moge- npen worden. zijn in het verleden terughou dend geweest en kampen nu met ongewenste vacatures", aldus hoofdcommissaris H. Mostert. Ook hij wilde geen voorspelling doen voor de de toekomst wat sterkte van het Leids ekorps betreft inge- in de komende jaren. Aan de ene kant heeft een recent on derzoek uitgewezen dat Lei den in vergelijking met andere korpsen te weinig mensen heeft, maar aan de andere kant zijn er bij het ministerie van binnenlandse zaken tal van bezuinigingsplannen in omloop, zoals die van het Compact Beraad. er uiteindelijk van alle (chillende bezuinigings- ]nen terecht komt is kof- t kijken. Maar mocht Lei- te veel mesnen hebben, ;1| kunnen die altijd elders tacheerd worden. Andere )sen zitten om mensen te aldus burgemeester soop gisteravond tij- een vergadering van de missie algemene en be- a aangelegenheden. ?erde daarmee op een van D66'er P. Lan- [erg, die zich afvroeg of verstandig was van [Leidse korps om nu men- iar de politiescholen te met het risico dat ze drie iaar niet terecht hen omdat het korps is in- [ompen. „Andere korpsen GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ket nu eindelijk ook eens te vervangen, aldus Paul Kal ma. Zijn baas, dr. Joop van den Berg, voegde daar enigszins plechtig aan toe dat het werkstuk de inbreng zal vor men van de WBS op een eind van dit jaar te houden inter nationale conferentie van so ciaal-democratische partijen in West-Europa. Thema van die bijeenkomst zal zijn hoe de PvdA en vele van haar zusterpartijen uit het politie ke isolement moeten komen, waarin zij nu alweer vele ja ren verkeren. Met andere woorden: hoe komen zij ein delijk weer eens achter de regeringstafels? Sint kritisch Welnu, met de methode-Kal- ma zal dat waarschijnlijk niet gebeuren. Niet omdat die zo slecht zou zijn, maar omdat hij niet beproefd zal worden. Want hoewel PvdA-voorzit- ter Maijanne Sint ooit gezegd heeft dat het socialisme bij haar „geen snaar" beroert, leverde zij gisteren forse kri tiek op het uitgangspunt van Kalma's rapport. „Het socia lisme een belemmering voor de PvdA? Het lijkt wel of Paul en ik ieder in een ande re partij functioneren". De voorzitter is het volstrekt niet eens met de stelling van Kalma dat er anno 1988 geen behoefte meer is aan een te genstelling tussen kapitaal en arbeid maar aan een grotere samenwerking van beide „klassen". Door de steeds verdergaande internationalisering van het bedrijfsleven krijgen de werknemers juist steeds min der in de melk te brokkelen, meent Sint. Ook de stelling van Kalma dat er een groter verschil moet komen tussen de lonen en de uitkeringen om de mensen te prikkelen werk te zoeken, valt bepaald niet goed bij haar. Doordat in het bedrijfsleven bijna ieder een meer dan het minimum loon verdient, zouden die verschillen veel groter zijn dan men meestal denkt. Te meer omdat de alleenstaande werklozen en arbeidsonge- Marjanne Sint: „Het socialisme een belemmering voor de PvdA? Het lijkt wel of Paul en ik ieder in een andere partij func tioneren". foto: dijkstra schikten slechts zeventig pro cent van de minimumuitke ring ontvangen. Maijanne Sint: „Dat zijn alle maal redenen om de loonaf hankelijke bevolking te voorzien van een tegen macht. En ik zie dus geen en kele reden om afscheid te ne men van het socialisme". Kruisverhoor Voor een aantal aanwezigen bleek die kritiek een aanspo ring Kalma aan een soort kruisverhoor te onderwer pen. „Is de Wiardi Beekman- stichting in plaats van een wetenschappelijk bureau ten dienste van het socialisme een uitvaartvereniging ge worden?" luidde een vraag. „Waarom heeft u niet als vijftiende stelling in uw boek opgenomen dat de PvdA zo snel mogelijk een fusie met D66 moet aangaan?" wilde een ander weten. „Heeft u ooit weieens de onderzoeken gelezen waaruit blijkt dat mensen zich kapot sollicite ren om aan een baan te ko men", snauwde een woeden de Stan Poppe, oud-kamerlid en representant van de lin kervleugel van de PvdA. De adjunct-directeur van de Wiardi Beckmanstichting hield echter dapper vol. Het vasthouden aan de socialisti sche ideologie kan de PvdA alleen maar schade berokke nen. Dat leidt namelijk tot gevoelens van minderwaar digheid bij de leden, omdat zij deksels goed weten dat ze de doelstellingen van het echte socialisme allang niet meer nastreven. De PvdA is immers niet uit op het natio naliseren van de produktie- middelen en streeft evenmin naar de heilstaat waarin de mensen goed zijn en er geen conflicten bestaan, zo betoogt Kalma. Maar in plaats van zich te re aliseren wat de PvdA wel be reikt heeft („een nog niet eerder gekende verdeling van de welvaart") zoeken veel van haar leden een com pensatie voor hun tekort schieten. Zo ontstaan extre me standpunten als het abso luut afwijzen van kernbewa pening en kernenergie. „Nu is wel het besef ontstaan dat men daaraan verkeerd heeft gedaan. Maar als de oorzaken niet weggenomen worden, gaat het een volgende keer weer fout", aldus Kalma. Ergens tegen Ook wees hij erop dat de PvdA weliswaar veel succes heeft bij de kiezers maar kennelijk alleen bij de men sen die ergens tegen zijn. „Enquêtes tijdens de verkie zingen van vorig jaar hebben uitgewezen dat veel kiezers de PvdA niet voldoende des kundig achtten om de soci aal-economische problemen op te lossen. Die taak achtte men bij Lubbers en het CDA in betere handen". Daarom is het volgens Kalma de hoogste tijd dat de PvdA zich zakelijker gaat opstellen en net als in de tijd van Drees gaat streven naar een „nieuw compromis tussen ka pitaal en arbeid". „Dat som migen dat vertalen als het willen afbreken van de ver zorgingsstaat, doet geen recht Kok: lagere btw als middel tegen werkloosheid AKKRUM - De Partij van de Arbeid bereidt in over leg met de organisaties in het midden- en kleinbe drijf een uitvoerbaar plan voor om de btw op onder delen van de dienstverle ning te verlagen. Dat dringt het zwart werken terug en het is goed voor de werkgelegenheid, aldus fractievoorzitter Wim Kok gisteren op een spreek beurt in Akkrum. Kok vindt het immers on rechtvaardig dat de éne groep van de Nederlandse bevolking een veel grotere financiële armslag heeft dan de andere. Hij gunt ie dereen zijn wintersportva kantie van harte, „maar toch gaan we niet de goede kant op als één deel van de bevolking twee, drie of vier keer op vakantie kan en anderen de vakantie- uitkering hard nodig heb ben om schoenen en kleer tjes voor de kinderen te kopen of de reparatie van de wasmachine te beta len". Het - btw-voorstel maakt deel uit van een plan van zes punten om de werk loosheid terug te dringen. De andere vijf zijn: lagere werkgeverspremies op ar beid te betalen uit de in- vesteringspremiepot (wir); gemeentelijke arbeidspools voor langdurig werklozen; investeringen in o.a. riole ringen en spoor- en ver keerswegen; voortgaande herverdeling van arbeid, bijvoorbeeld in de vorm van periodiek scholings verlof; meer scholing en werkervaring voor lang durig werklozen. aan de achtergrond van mijn ideeën". Overtuigd als hij is van zijn gelijk, had Kalma er geen moeite mee om tenslotte nog even te vertellen hoe hij op de titel van zijn boek was ge komen. „We zochten naar iets pakkends, iets waarmee we duidelijk zouden kunnen maken dat de socialistische ideologie elke waarde voor de PvdA verloren heeft, dat zij een blok aan het been is geworden. Toen kwam het beeld op van zo'n potje met sterk water in een diepe kast, waarin je curieuze dingen voor het nageslacht be waart". RIK IN 'T HOUT Socialisme op sterk water „Staf en curatoren van de Wiardi Beckman stichting beschouwen de studie „Socialisme op sterk water" als een ei gen en doelbewust ge prononceerde bijdrage aan het vernieuwingsde bat in de. PvdA - niet langer mtfer met een 'col lectief' karakter, maar na het werk van de com missie-Pronk met een noodzakelijkerwijs meer individuele toon en stijl". Dit schrijft de WBS-directeur Joop van den Berg in het voor woord van het rapport. Gisteren wees Van den Berg er nog eens op dat het rapport weliswaar het werk is van Kalma, maar dat de gehele WBS zich er ten nauwste bij betrokken voelt onder meer door „voortduren de grondige discussie in staf en curatorium". KNOLLEN ZUIDLAREN /LEIDEN De voorzitter van de vaste Kamercommissie voor het midden- en kleinbedrijf, Van Erp, gaat bekijken op welke wijze een eind ge maakt kan worden aan het eten op universiteiten en in kantines van provin ciehuizen door mensen die daar niets te zoeken heb ben. Dat heeft Van Erp maandag gezegd bij de opening van de eurs Horesca in Zuidlaren. Uit een enquete van Horeca Nederland is gebleken dat een derde deel van de bezoekers van de mensa van de Katho lieke Universiteit Nijmegen geen enkele binding heeft met de universiteit. Die situatie geldt volgens Van Erp ook el ders. Voor een drie-gangenmaaltijd riële studentenvoorzieningen in Leiden meent dat het in Leiden niet zo'n vaart loopt. Hij zegt dat de werkelijke prijs van een maaltijd moeilijk is te bepalen, doordat de mensa is ingebed in de universiteit. Voor een complete maaltijd wordt 5,50 gulden berekend. In mensa De Bak aan de Kai- serstraat wordt „een terughou dend beleid" gevoerd bij het weren van buitenstaanders. Als er te veel ongewenste gas ten binnenkomen wordt er strenger gecontroleerd. Enige tijd geleden werd daarom sy stematisch gecontroleerd. Nu is daar geen aanleiding voor, zegt Gorssen. Hoewel de mensa nadrukke lijk voor studenten en het uni versitair personeel is bedoeld, eten er ook buitenstaanders. „Dat zijn vooral alleenstaande bejaarden hier uit de buurt. Sommigen van hen komen Kamerlid A. van Erp. foto:ANP in een mensa wordt drie vier hier al jaren. Die zullen als ze niet binnen mogèn, echt niet naar eetcafés gaan". De op- gulden berekend, terwijl de werkelijke kosten twaalf gul den zouden bedragen. In Nij megen wordt volgens Horeca Nederland jaarlijks een half miljoen gulden besteed aan het susbsidiëren van maaltijden voor mensen die op de univer siteit niets te maken hebben. H.J? Gorssen beheerder mate- merkingen van Van Erp zijn voor hem geen aanleiding het beleid te veranderen. „We faan door zoals we altijd heb- en gegaan, nadrukkelijk ge richt op studenten. Van com merciële activiteiten is geen spraj^s". Extra kosten sociale zekerheid vier tot zeven miljard (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De kosten voor de sociale zekerheid zullen eenmalig zeker met 3,8, maar mogelijk met ze ven miljard gulden stij gen. Daarnaast moet er rekening mee worden ge houden dat de jaarlijkse uitgaven nog eens met een tot twee miljard gulden oplopen. Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) heeft dit de Tweede Kamer in een nota laten weten. Het stuk is gemaakt op verzoek van het D66-Kamerlid Groen man. Zij wilde weten in hoeverre de kosten van de sociale zekerheid zouden stijgen door enkele ge- rechterlijke uitspraken over gelijke behandeling van mannen en vrouwen bij uitkeringen. In zijn nota zegt De Graaf dat vooral een uitspraak van de Centrale raad van beroep, geld kost. De raad bepaalde dat in de algemene arbeidsonge schiktheidswet (aaw) ten on rechte gehuwde vrouwen van een uitkering zijn uitgesloten. Recht De uitspraak van de raad bete kent volgens De Graaf dat een groot aantal gehuwde vrou wen met terugwerkende kracht vanaf 1 januari 1980 alsnog recht krijgt op een-aaw- uitkering. Dit kost waarschijn lijk tussen 3,1 en 3,3 miljard gulden ineens en daarna nog eens een tot 1,2 miljard gulden per jaar. Op Sociale Zaken wordt nu bekeken of de uit spraak van de raad ook gevol gen moet hebben voor andere sociale uitkeringen. De meer uitgaven worden daarbij in het somberste geval geschat op 1,25 miljard gulden. Iets meer optimisme bij Ruiten Troef ROELOFARENDSVEEN Onder het personeel van Ruiten Troef is de af gelopen weken iets meer optimisme gegroeid over de toekomst van het nog altijd in surséance verke rende conservenbedrijf. De afgelopen weken is mondjesmaat de produktie weer op gang gekomen. Bovendien zijn contracten afgesloten voor de ver werking van groenten in de zomermaanden. Dergelijke ontwikkelingen zijn voor secretaris G. Schra- ma van de ondernemingsraad aanleiding om te spreken van eeen „lichtpuntje" dat aan de horizon verschijnt. De directie van Ruiten Troef vroeg, na mislukte reorganisatiepogin gen, in december faillissement aan. De daarna aangestelde bewindvoerder vroeg als ver volg daarop in januari collec tief ontslag voor 46 personeels leden. Sindsdien is een ware uittocht van werknemers ont staan. Nu schat Schrama dat er nog zo'n 80 mensen werken bij Ruiten Troef, een kleine veertig minder dan in de afge lopen herfst. Hij merkt dan ook op dat nog moet blijken hoeveel mensen daadwerkelijk hun werk bij het bedrijf ver liezen. De ondernemingsraad, inmid dels zelf ook uitgedund, maakt ook uit contacten met de be windvoerder op dat binnen de leiding van het bedrijf inmid dels wordt uitgegaan van voortzetting. Op welke manier en of daar derden bij betrok ken zijn, is nog onbekend. Be gin maart komen de schuldei sers van Ruiten Troef bijeen. Die crediteurenvergadering kan medebepalend zijn voor het lot van het bedrijf. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LEIDEN „Leiden wordt op de lange duur een dode stad als de ge meente het parkeersys teem invoert dat in Ox ford wordt gebruikt". Dat zei VVD-raadslid N. Lan- gerak gisteravond tijdens een VVD-bijeenkomst over gemeentepolitiek. Volgens Langerak is het on mogelijk om in Leiden aan de rand van de stad parkeerter reinen aan te leggen zoals in VVD-RAADSLID N. LANGERAK: Oxford, omdat bezoekers in het centrum, dicht bij de win kels willen parkeren. „Als Leiden dat onmogelijk maakt, blijven de mensen weg", ge looft Langerak. Hij wees op de concurrentie van winkelcentra in oiyliggende steden. In Ox ford is daarvan geen sprake. „Bovendien worden in Oxford veel hogere parkeerboetes ge heven", aldus Langerak. Daar bedraagt een boete 175 gulden. Wie de zaak laat „voorko men", betaalt zelfs het dubbele bedrag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3