Radicale keus paus voor armen in nieuwe encycliek TV-dominee Swaggart gaat „in therapie" CcicLe >weer GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld KERKELIJKE RIJKDOMMEN STAAN NU TER DISCUSSIE Overleg over nieuwe Missieraad in impasse Beroep kerken op bevolkingsregister niet langer terecht beroepingen Waldheim en de EG CeidócSoiMcwt DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGI Vrijgemaakten maken lichte groei door KAMPEN Steden die een gereformeerd-vrijgemaakte scho lengemeenschap rijk zijn, oefenen een grote aantrekkings kracht op het vrijgemaakte kerkvolk uit. Het gevolg is dat de kerken aldaar sterk groeien, terwijl gemeenten in de dorpen vergrijzen. Dit blijkt uit het jaaroverzicht in het nieuwste handboek van de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt. Op nieuw is er een geringe groei in het ledental van deze kerken te constateren, maar deze doet zich volgens redacteur ds. De Vries onevenredig voor in plaatsen met een vrijgemaakt gere formeerde school. In het jaaroverzicht worden landelijk 111.116 gereformeerd-vrijgemaakte kerkleden geteld, een re cord sinds de zogeheten Vrijmaking in 1944. Toen verliet een groep onder prof. K. Schilder de Gereformeerde Kerken. Templetonprijs 1987 voor Britse religieuze LONDEN De Templetonprijs voor „vooruitgang in de reli gie" is dit jaar toegekend aan een Britse religieuze dië een in terreligieus centrum in Birmingham heeft opgezet en aan een organisatie die zich inzet voor het samenleven van protestantse en rooms-katholieke jongeren in Noord-Ierland. Aan de prijzen is in totaal een bedrag van ongeveer 20.000 gulden verbonden. De religieuze, dr. Mary Hall, brengt in haar centrum in Bir mingham vertegenwoordigers van de diverse in de stad voor komende godsdiensten samen. Zowel sikhs, hindoes, boeddhis ten, moslims als joden en christenen onderzoeken in het cen trum samen hun geloof. Moeder Theresa nam in 1973 als eerste de Templetonprijs in ontvangst. Ook de nu in Libanon gegijzel de Terry Waite ontving de prijs. De mode is een tiran waarvan we niet los komen. ROME Van Johannes Paulus I, de "september- paus" van 1978, wordt verteld dat hij er ernstig over dacht het weelderi ge Vaticaan te verlaten en elders in de eeuwige stad een bescheiden wo ning te betrekken. Albi no Luciano stierf echter nog geen maand na zijn benoeming. Zijn opvol ger, Johannes Paulus II, zal het Vaticaan zeker niet vaarwel zeggen, maar in zijn nieuwe ency cliek herinnert Karol Wojtyla zowel priesters als gelovigen aan de oude christelijke deugd van de armoede. Sterker nog, de christen is moreel verplicht zich van zijn rijkdom te ontdoen ten behoe ve van de arme medemens. In "Sollicitudo Rei Socialis" (De Sociale Zorg) zegt de paus dat het tijd is om tot daden over te gaan. De christen moet de arme helpen, niet alleen door het "overtollige" wat hij heeft af te staan, maar ook het "noodzakelijke". Die noodza kelijke persoonlijke opoffe ring van eenieder is het "leit motiv" van de encycliek. Van de Heer, schrijft de paus, „vraag ik dat hij alle christe nen de kracht geeft deze leer trouw passen' De kerk zal het goede voor van puur goud of zilver, vaak geschonken door rijke gelovi- gen, die veel geld waard zijn mjs jggö blikte hij terug op de lijks nog tot de verbeelding heeft Johannes Paulus II de senmenigten, terwijl zijn be- armoede "ontdekt". Op kerst- zoeken in het westen nauwe- de praktijk toe te omdat er zoveel edelmetaal voor gebruikt is, maar die nauwelijks artistieke waarde beeld moeten geven. Gecon- bezitten. Het gebruik van dit fronteerd met grote nood kan soort kostbaarheden in een het "geboden" zijn "kerksie- kerk die gevuld is met de al- raden" en "kostbare voorwer- lerarmste gelovigen is volgens pen" te verkopen. Wat bete- de encycliek niet meer te kent dit? Zullen de veiling- rechtvaardigen, meesters van Sotheby binnen- Naast échte kunst van het al- kort met pen en papier een lerhoogste artistieke niveau, ronde maken door de Vati- bezitten het Vaticaan en de caanse musea met hun kunst- Romeinse basilieken natuur- verzameling van astronomi- lijk ook veel liturgische kost- sche waarde? Zon vaart zal baarheden. zonder enige het niet lopen. Het Vaticaan kunstzinnige waarde. Zal daar houdt vol niet rijk te zijn. De nu een deel van verkocht uitgaven voor het bestuur van worden? Na de onverbloemde spreken en steeds minder volk op de been brengen. Zo wereldgodsdiensten bij elkaar iets mist zijn uitwerking niet. gekomen waren om voor de Wanneer herder Wojtyla naar vrede te bidden. „In Assisi", zo zei hij, „hebben we beslo- zijn schapen kijkt, blik steeds duidelijker naar de wereldkerk overschrijden de inkomsten royaal. arnden Wan- oproep van de encycliek zou een demonstratieve verkoop ten voortaan arm te zijn; arm het zuiden en steeds minder zoals Christus, arm als Fran- naar het noorden en westen, ciscus". Kort daarna zei hij tot Vandaar dat de keuze voor de een groep Franse bisschoppen armen en de veroordeling van dat "de kerk haar armoede de rijken nog radicaler gefor- moet accepteren". Priesters muleerd is dan twintig jaar en kloosterlingen „moeten de geleden. Maar er zijn meer accentver schillen met "Populorum Pro- De encycliek past ook perfect gressio". Ook Paulus VI kriti- in het beeld van de wereld kerk anno 1988. De gewichten neer in het verleden werd door Rome op zijn plaats zijn. voorgesteld ter leniging van Immers njet alleen in de Der de financiële nood een deel de Wereld, maar ook in Italië van de kunstwerken te ver- en West-Europa is er volop kopen hield het Vaticaan al- armoede. In de encycliek tijd duidelijk de boot af. De wordt immers niet alleen over kunst diende in het Vaticaan de Derde Wereld gesproken, te blijven "als een schatkamer De paus heeft het uitdrukke- voor de gehele mensheid". lijk over "de ellende van de -ïii lijdenden, dichtbij en ver Gouden kruisbeelden weg". Waar de encycliek waar- schijnlijk op doelt zijn de A.SS1S1 kostbaarheden waar tal van De armoede was tot nu toe kerken in oost en west, noord beslist geen constante in de en zuid over beschikken, toespraken van de Poolse Kruisbeelden bij voorbeeld paus. Vooral de laatste jaren seerde zowel het communis- het westerse kapitalis- liggen nu anders dan twintig me, maar omdat hij het laatste jaar geleden toen Populorum zwaarder aanviel leek Popu- Progressio, de grote sociale encycliek van Paulus VI ver scheen. De situatie van de arme landen is sindsdien al leen nog maar verslechterd. Tegelijkertijd groeit de bevol king in de Derde Wereld ex plosief. Een steeds grotere meerderheid yan de katholie ken behoort tot de armen. De bevolking van Afrika en Zuid-Amerika balanceert op de rand van het bestaansni- veau, maar bruist van katho liciteit. In deze gebieden wordt de paus ontvangen door ongekende, uitzinnige, men- lorum Progressio een "linkse" encycliek. De Poolse paus valt het communisme echter net zo zwaar aan als het kapitalis me. Zonder dat het land met name genoemd wordt staat er zelfs een duidelijke veroorde ling in van Rusland. De ency cliek spreekt immers over een "economie die verstikt wordt zowel door militaire uitgaven, als door burocratie en inge bakken inefficiëntie". De her vormingspolitiek van Gor- batsjov? Het Vaticaan moet het kennelijk eerst allemaal nog zien. De verwachtingen van Popu lorum Progressio zijn niet uit gekomen. De toon van de nieuwe encycliek is er een van teleurstelling. Maar hoe wel de situatie duidelijk ver slechterd is, lijkt deze paus minder begrip te hebben voor het gebruik van geweld door de armen. Paulus VI recht vaardigde een revolutionaire opstand uitdrukkelijk wan neer er sprake is van een langdurige tirannie die de „fundamentele rechten van de mens ernstig aantast en op gevaarlijke wijze het alge meen welzijn schaadt". De huidige paus beperkt zich tot een retorische vraag. "De be volkingen die geen toegang krijgen tot de goederen die in principe voor iedereen be doeld zijn, zouden zich af kunnen vragen: waarom zou den wij niet met geweld ant woorden ten opzichte van de genen die ons als eersten met geweld tegemoet treden?" Het verschil is subtiel, maar duidelijk: Wojtyla gaat op dit gevoelige punt minder ver. Dat mag op grond van deze formuleringswijze rustig ge constateerd worden. Want meer nog dan anders wordt bij een encycliek elk woord, elke zindswending, op een laltje gewogen. GERARD KESSELS DEN HAAG Het be stuur van de Nederlandse Missieraad wil niet toege ven aan de eis van de Ne derlandse bisschoppen dat alleen door hen goed gekeurde organisaties kunnen deelnemen in de raad en dat bestuursleden uitsluitend door de bis schoppen moeten worden benoemd. Met bisschop Bomers als voorzitter van de Nederlandse Missie raad (NMR) kan het NMR-bestuur nog wel akkoord gaan. Bisschoppen en Missieraad overleggen al geruime tijd over een nieuwe opzet van de Nederlandse Missieraad, waarin allerlei rooms-katho lieke organisaties voor missie en ontwikkelingssamenwer king samenwerken. Ook be horen er toe het Buro voor Internationale Solidariteit en het Missionair Centrum in Heerlen, die door bisschop Gijsen niet worden erkend. De Nederlandse Missieraad bepaalde tot nu toe zijn eigen beleid, maar de bisschoppen willen met het nieuwe kerke lijk wetboek in de hand hun greep op de missie-organisa ties versterken. Aanvankelijk lag het in de bedoeling dat de nieuwe opzet nog voor het ad- limina-bezoek aan Rome in januari een feit zou zijn. De missie-organisaties sputteren echter al geruime tijd tegen en hebben er groot bezwaar tegen dat de progressief getin te Limburgse organisaties in een nieuwe opzet buiten spel worden gezet. „Het bestuur wil vasthouden aan het eigen gezag en het open lidmaatschap van de missieraad", aldus Karei Weerkamp van het in Roer mond gevestigde Bureau voor Internationale Solidariteit, dat lid is van het NMR-bestuur. De organisaties zijn bang dat de NMR na de herstructering nog slechts een adviesorgaan voor de bisschoppen wordt. Ze vrezen ook dat het de bis schoppen eigenlijk gaat om een aanpassing van de pro gressieve koers van de missie raad. Tijdens het in principe laatste overleg tussen de bisschoppen en de NMR hebben de eersten vastgehouden aan hun eis dat slechts door hen goedgekeur de organisaties lid kunnen ,zijn van de raad. „De bis schoppen kunnen gezien de verplichte aanpassing van de NMR aan het nieuwe kerke lijke wetboek ook moeilijk anders", meent NMR-secreta- ris drs. A.N. van Elven. Het overleg tussen de bisschop pen, dat namens hen gevoerd wordt door mgr. Bomers van Haarlem en hulpbisschop De 'Kok van Utrecht, wordt begin maart voortgezet. Mocht het bestuur nog steeds geen ge hoor willen geven aan de bis- schoppenlijk eisen, aldus Van Elven, dan ontstaat „een heel moeilijke situatie". HIRSCH BALLIN: DEN BOSCH Bij de verdeling van de finan ciële steun voor de gees telijke verzorging in krijgsmacht en justitie-in- richtingen kunnen vol gens prof. mr. E. Hirsch Ballin de kerken zich niet langer beroepen op de gegevens in de bevol kingsregisters. „Humanis tische raadslieden in het leger klagen terecht over een te grote werkdruk. Herverdeling is noodza kelijk want de traditione le formule van één predi kant en één aalmoezenier op drieduizend dienst plichtigen werkt allang niet meer." Dit zei prof. Hirsch Ballin, hoogleraar staats- en be stuurskunde aan de Katholie ke Universiteit Brabant te Tilburg, gisteren in een toe spraak voor de rooms-katho- lieke Sint Gertrudis-academie in Den Bosch. Hij is voorzitter van de commissie die volgen de maand een advies aan de regering uitbrengt over de fi nanciële banden tussen kerk en staat. Hij toonde zich voorstander van een systeem waarbij dienstplichtige militairen naar hun voorkeur worden ge vraagd. De uitkomst daarvan zou dan maatgevend zijn voor de verdeling van geestelijke verzorgers. Hetzelfde idee be pleitte de commissie een jaar geleden in een tussenrappor tage. Volgens Hirsch Ballin moeten de kerken voor een oplossing van hun problemen zich niet tot de overheid wenden. „Au tonomie is wezenlijk voor kerken," zei hij. „Een instel ling die wordt gesubsidieerd, moet zich onderwerpen aan regels en controles van over heidswege." Hij zei wel oog te hebben voor historisch gegroeide situaties. Verder pleitte hij voor een se lectieve koppeling van gege vens van de burgerlijke stand eh die van de kerken. Mensen moeten zelf laten weten of zij bij een kerkgenootschap gere gistreerd willen worden. „De kerken moeten niet langer zich groter voordoen dan ze zijn." Romero- herdenking in Utrecht UTRECHT Op 26 maart wordt in Utrecht voor de acht ste maal een Romero-herden- king gehouden. Sinds de Sal vadoraanse bisschop Oscar Arnulfo Romero op 24 maart 1980 door een doodseskader werd vermoord, is hij het sym bool geworden voor de strijd voor gerechtigheid in El Salva dor en andere landen van La- tijns-Amerika. De herdenking op 26 maart in de Sint Jans- kerk omvat onder meer dis cussiebijeenkomsten en een viering met bisschop Arturo Overleg, per adres Centraal Lona Reyes uit Mexico. Missie Commissariaat, Oegst- Inlichtingen bij het Romero geest, tel. 071-171771. Van der Zee: CONCILIAIR PROCES GEEN MODIEUS TIJDVERDRIJF UTRECHT Het conciliair proces voor gerechtigheid, vrede en behoud van de schepping. (JPIC) loopt volgens de secretaris van de Raad van Kerken in Nederland, ds. W.R. van der Zee, het risico tot een „modieus tijdverdrijf" te verworden. „Het gaat om levensgevaarlijke processen als de kloof tussen arm en rijk, de wapenwedloop en de vervuiling van het milieu. Het proces is geen spelletje, het leidt onherroepelijk tot impopulaire keuzen", aldus Van der Zee op een studiedag van .Kerk en Vrede' en het IKV te Utrecht. De Raad van Kerken coördi neert de Nederlandse bijdrage aan het conciliair proces waar toe de Wereldraad van Kerken in 1983 heeft opgeroepen. Het proces moet in 1990 uitmonden in een wereldconferentie over deze drie thema's. Van der Zee wees op de spanning in het pro ces, doordat het enerzijds mensen „op een conciliaire manier" tot keuzen wil brengen en het anderzijds om problemen gaat die dringend moeten worden opgelost. Hij waarschuwde ervoor het proces op te vatten als „een kakofonisch concert", waarin iedereen het zijne aan de orde wil stellen. Jimmy Swaggart tijdens zijn bekentenis in Baton Rouge. FOTO: A ALEXANDRIA De TV-dominee Jimmy Swaggart, die zondag in tranen aan zijn volgelin gen heeft opgebiecht dat hij heeft „gezondigd" door contact te zoeken met een prostituée zal de komende twee jaar een „rehabilitatieperiode" doormaken, waarbij hij in therapie zal gaan. In die periode zal hij zijn evan gelisatiewerk beperken. Dit besluit werd gister avond genomen nadat Swaggart bijna tien uur was gehoord door de lei ding van de Assemblies of God, het conservatieve kerkgenootschap van Swaggart. Swaggart zal minstens drie maanden niet prediken. De TV-do- minee zelf gaf geen com mentaar toen hij aan het eind van de ontmoeting vertrok. nen in de VS diep geschokt. Opmerkelijk was overigens d^t Swaggart, na zijn gepas sioneerde en pathetische schuldbekentenis ten over staan van zijn gelovigen, alle sympathie ondervond. De 8000 volgelingen die Swag- garts voorlopig laatste dienst bezochten, dromden huilend samen rond de preekstoel en zeiden in koor hem te verge ven. De predikant maakte er een hartroerende scène van, .waarin hij ook zijn vrouw Frances betrok. Vorig jaar maart ontstond er grote beroering door het in storten van het imperium van Jim en Tammy Bakker, het predikanten-echtpaar dat gro te hoeveelheden show en mu ziek in zijn programma's deed. Jim Bakker bleek een seksuele relatie te hebben ge had met een zekere Jesica Hahn die vele duizenden dol lars zwijggeld van de predi kant ontving. Ook het optreden van de pre dikant Oral Roberts uit Tulsa (Oklahoma) die4zich in een to ren opsloot met de medede ling dat "God hem zou komen halen" als zijn volgelingen niet snel 8 miljoen dollar bij eenbrachten voor de medi sche "afdeling van Roberts' universiteit, veroorzaakte gro te ergernis. Het geld kwam er weliswaar en Roberts daalde in triomf uit zijn toren af. Maar de escapades van zowel Bakker als Roberts hebben de fundamentalistische tv-ker- ken enorme schade berok kend. De inkomsten zijn met miljoenen teruggelopen en de integriteit van de in geheel Amerika beroemde predikan ten wordt sindsdien ernstig in twijfel getrokken. Jimmy Swaggart heeft zijn Wereld GeloOfs Centrum ge vestigd in de buurt van Baton Rouge in Louisiana. Hij tracht niet alleen de Amerikaanse gelovigen te bereiken, maar heeft ook missioneringspro- jecten in 142 landen opgezet. Jaarlijks ontvangt Swaggart van de Amerikaanse tv-kij- kers meer dan 140 miljoen dollar. Swaggart is een zeer bezeten, woordrijk en bijna fanatiek overkomend predi kant die zich in het verleden weinig vergevingsgezind heeft opgesteld tegenover col lega's die het met de moraal niet zo nauw namen. Swag gart noemde zijn gevallen col lega Jim Bakker "een kan kergezwel in het lichaam van Christus". De Republikeinse presidents kandidaat en voormalig tv- predikant Pat Robertson is er van overtuigd dat het schan daal rond collega-dominee Jimmy Swaggart mede be doeld is om hem schade toe te brengen bij de belangrijke voorverkiezingen in 16 zuide lijke staten op 8 maart, de zo genoemde 'Super Tuesday'. „Er gebeurt met mensen niets toevallig," zei Robertson giste ren. „Het doet vreemd aan dat deze zaak juist twee we ken voor de belangrijkste voorverkiezingen in het land de kop op steekt." Op Super Tuesday zijn in de 16 staten een kwart van het totale aan tal Republikeinse kiesmannen te verdienen. Tentoonstelling over vrouw in Catharijneconvent UTRECHT Van 5 maart tot 16 mei is in het Rijksmuseum Het Catharijneconvent in Utrecht de tentoonstelling "Helse en hemelse vrouwen" te zien die een beeld geeft van de vrouw in de christelijke cultuur. Opzet van deze tentoonstelling is aan te tonen dat bepaalde vooroordelen over de vrouw al een lange geschiedenis hebben, aldus de samenstellers. De tentoonstelling toont hierover schilderijen, beelden, prenten en gebruiksvoor werpen uit de periode 1400-1600. Het museum is geopend van di. t.e.m. vri van 10 tot 5 uur, zon- en feestdagen van 11 tot 5 Gereformeerde Kerken Beroepen te Nleuwegein(part-time) mevr. drs. H.C. Pasterkamp, kand. te Amsterdam, te Hillegersberg-Ter- bregge drs. E.D.J. de Jongh, studen tenpredikant te Wageningen. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Nieuwerkerk (Zld.) A.F. Honkoop te Zwijndrecht.- Baptisten Gemeenten Beroepen te Harllngen C. Molema te Treebeek. WaLDHEIM zetelt nog steeds in het presidentiële I van Oostenrijk, zij het inmiddels een beetje ongemakk en op het puntje van zijn stoel. Sinds zijn toespraak vol dio en televisie, waarin hij uiterlijk vastberaden P zonder overtuigende argumenten aan te dragen liet aan te zullen blijven, zijn de internationale verhoud! met Oostenrijk er niet op vooruitgegaan. Ook in het lanfc duurt het gemor voort. De socialistische regeringspartij! heeft gisteren bijvoorbeeld op subtiele, maar niet mis te0 stane wijze aan coalitiepartner ÖVP voorgesteld, saml zoek te gaan naar „een weg naar een nieuw begin voir ambt van bondspresident". In Wenen maakt men zich zorgen over de houding van de overige Europese landi OOSTENRIJK heeft bijvoorbeeld enkele maanden gei weer eens zijn belangstelling voor een nauwere samen king met de Europese Gemeenschap en zo mogelijk voor toetreding tot de EG te kennen gegeven. Het toekö beeld van de grote Westeuropese markt zonder grenzj 1992 oefent ook op Oostenrijk een onweerstaanbare aan! kingskracht uit. Economisch gezien is Oostenrijk al sterj hankelijk van de de EG-landen: twee derde van de h< loopt via EG-landen. In Wenen vreest men na 1992 uit^ ten te worden van de grote Europese markt, indien meij tijdig aansluiting krijgt bij de EG. Dat is echter een zaak die niet alleen Oostenrijk aart Het verdrag van Wenen, waardoor in 1955 het na-< Oostenrijk tot stand kwam, legt het land een eeuwigdur| neutraliteit op, een verplichting waarop de toenmalige lieerde bezettingsmogendheden toezicht uitoefenen. De>l voormalige Westerse geallieerden zouden wellicht geef zwaar hebben tegen een toetreding van Oostenrijk tot d^ De vierde mogendheid, de Sovjetunie, heeft dat echter <j In juli vorig jaar kwam de Sovjet-premier Nikolai Rij"! speciaal naar Wenen om over de betrekkingen van Oof- rijk met de EG te praten. Hij maakte de Oostenrijkers dr lijk dat er niet getornd kan worden aan de neutraliteitssL Van een toetreding van Oostenrijk tot de EG kon dusl sprake zijn. De Sovjet-ambassadeur in Wenen, Gennadi kin, heeft kort geleden nog eens verduidelijkt, dat de Sk unie inderdaad tegen toetreding van Oostenrijk is, maarL bezwaar heeft tegen toenadering tot de EG. Moskou kap gen dit laatste ook weinig inbrengen omdat het uiteinJ' zelf toenadering tot de EG zoekt. r Het verzet van het Kremlin tegen de Oostenrijkse int tie in het Westeuropese economische systeem, plaatst c gens wel de uitspraak van Gorbatsjov over het „ene gei schappelijke Europese huis" in een bijzonder daglichl wijst op de stille wens van het Kremlin dat „gemeenschj lijke Europese huis" naar eigen inzicht en wensen in tè| ten: Moskou droomt er van dat de Sovjetunie er eei grootste kamer zal bezitten om als een bazige huishoudsS heersen over het kleine Europese grut. In elk geval maakt Oostenrijk, gezien de houding van kou, voorlopig slechts kans op een grotere toenadering t EG. Vervolgens is Wenen daarbij echter afhankelijk vJ welwillende houding van de EG-landen. President heim staat normale contacten met de EG in de weg. En de kwestie van de toenadering tot de EG zijn er, van het aanblijven van Waldheim, nog tal van andere punten, die de normale betrekkingen tussen Oostenrijk el overige Europese landen schaden. Daarom zal ook in Ooi rijk de roep blijven weerklinken, dat het land uit puur ejz belang wat Waldheim betreft orde op zaken moet stelle! Sneeuwbericht DEN HAAG - Sneeuwbericht samengesteld door de ANWB naar de situatie van.maandag 22 februari. Dicht bij huis. In de Belgische Ardennen zijn momenteel geen wintersport- mogelijkheden meer. Duitsland: in de Eifel zijn zeer beperkte wintersportmogelijk heden in Udenbreth op een sneeuwlaag van ca. 15 cm. Langlauf is hier niet mogelijk. Beter is het in het Sauerland, de Harz en het Zwarte Woud. De sneeuwcondities en winter- sportmogleijkheden zijn hier redelijk tot goed te noemen. In het Sauerland ligt gemiddeld 25 tot 40 cm sneeuw, in de Harz 25 tot 60 cm en in het Zwarte Woud 30 tot 80 cm. Alpengebied In het hele Alpengebied goede wintersportmogelijkheden. Een overzicht van de gemid delde sneeuwhoogte op geo pende pistes f Oostenrijk Vorarlberg Tirol Salzburgerland Karinthië Zwitserland Berner Oberland Graubuenden Wallis dal pistes Weesverwachting tot en met woensdags vond Dicht bij huis Sneeuwbuien, beneden 400 a 700 meter eerst ook regen. Nul-gradengrens dalend naar 300 a 500 meter. Oostenrijk Sneeuwbuien. Nul-gradenni- veau dalend naar om en nabij 500 meter. Zwitserland, Frankrijk, Noord-Italië Sneeuwbuien. Nul-graden grens vanuit het noorden da lend tot 500 a 800 meter. Voor meer gedetailleerde formatie uit de genoemde den de ANWB/Kjr sneeuwlijnen: Belgische Ardennen/Ju /Sauerland/Harz en Woud: 06 - 910 910 20; Oostenrijk: 06 - 910 910 3(c Zwitserland /Frankrijk- e /Noord-Italië: 06 - 910 91(jsi Minder buien DE BILT (KNMI) Het komende dagen vrij kou de nacht en vroege ochten het licht vriezen. In het nenland zal op beschutte sen matige vorst optr Achter een front dat vani over het land naar het zi trok, stroomt lucht over pa die afkomstig uit het zg bied tussen IJsland en wegen. Boven het i warme water van de noo komen in deze lucht hage sneeuwbuien tot ontwikki,c Een depressie boven IT marken veroorzaakte vai boven de Noordzee storit het Waddengebied zal avond de wirtd storman zijn, windkracht acht. D^k pressie trekt samen me koude lucht naar Joegosl In ons land neemt morgei de komende dagen zow<si wind als de buiigheid af. Weersvooruitzichten voo^n verse Europese landen, grl voor woensdag en dondei e Zuid-Scandinavië: Af sneeuw. Middagtemperjv tot om het vriespunt zuidwesten tot min 5 a i graden meer landinwaarter Denemarken rond min f den. 01 Britse Eilanden: Perioden zon, alleen in Oost-Scho kans op een sneeuwbui, dagtemperatuur van 3 gr in Schotland tot 7 graded het zuidwesten. Benelux: Af en toe overwegend droog, temperatuur omstreeks 4 den. Duitsland: Vooral woei) regen- of sneeuwbuien, dagtemperatuur rond vriespunt of net iets dai

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2