Mill 11= mi E Uitbundigheid siert de jeugd Mooi van buiter maakt mooi van binnen ZOMER-KLEURKAART IN BLOESEMTINTEN „Mode brengt mensen op een dwaalspoor" Wachten is een eigenaardige bezigheid. Als je zelf op tijd bent en je wacht in de regen op een bus die veel te laat is, dan is dat onaangenaam. Maar als je be wust wat vroeger bent en je af spraak in het Schiphol-Hilton geldt twee aardige vrouwen die met zekerheid stipt zullen zijn en aan je reeds ingeschonken glas wijn een boeiende conversatie gaan toevoegen, dan is wachten een luxe. De meewarige blik in de ogen van de barkeeper ver dwijnt als ijs in een kop hete soep wanneer zijn eenzame klant gezelschap krijgt van An- gelique Hogendoorn en Elisa beth Reijenga. Beiden hebben veel gewerkt als mannequin en fotomodel, maar de laatste tien jaar timmeren zij vooral aan de weg met hun bureau „Model In ternational" in Haarlem. Over hun leeftijd doen Angeli- que (43) en Elisabeth (40) niet moeilijk, want de tijd krijgt op hen toch amper greep. Hun na men horen eigenlijk thuis in het Guinness Book of Records, want ooit organiseerden ze ze ventien verschillende mode shows in drie dagen. Angelique en Elisabeth hadden toen de zorg over 1250 kledingstukken, 3180 accessoires, 28 modellen, 28 kleedsters, alsmede kap sters, visagistes en mensen voor het licht, de muziek en de op bouw van de bühnes. Na die krachtsinspanning kunnen ze al les aan. Nu hebben ze het even wat rus tiger. Hun houdingcursus voor modellen, mannequins en dress- men staat één seizoen stil, om dat zij daar een nieuwe vorm en een nieuwe naam voor zoeken. Samen vertellen ze: „Die cursus is eigenlijk bedoeld voor het verbeteren van de houding én het zelfvertrouwen. Er komen ook niet alleen mooie mensen. Onze cursisten zijn meestal uit de leeftijdsgroep 18 tot 45 jaar". VROLIJK Het is al weer zeven jaar gele den dat Elisabeth Reijenga en Angelique Hogendoorn hun eer ste modeshow organiseerden. In de modewereld verbaast men zich er nog steeds over hoe twee vrouwen na zo'n lange tijd nog net zo vrolijk en goed kun nen samenwerken als in het be gin. Twee vrouwen die naast hun werk ook nog aandacht moeten schenken aan hun res pectieve man en kinderen en aan het huishouden. Elisabeth en Angelique blijken twee gelijk gestemde zielen te zijn met een humorvolle, filosofische inslag. Zij kenden echter een totaal ver schillende start in de wereld van kleding en show. Zo begon het allemaal. Elisa beth: „Ik ben echt in de mode opgegroeid. Mijn vader had tex tielzaken en ik showde al op mijn zesde kleding. Ik ben later Onze verrichtingen in de Golf hebben hun sporen nagelaten. De Jantjes zijn en blijven populair (C&A). FOTO: PR De modethema's voor de jeugd zijn afgekeken van de volwassen mode, maar zijn nóg uitbundiger! Vrolijke fi guurtjes uit stripverhalen en cartoons laten zich bekijken op droge shorts, sweats, po lo's en T-shirts. Olympische motieven staan ook hoog ge noteerd. Voor aanhangers der „klassieken" op het gebied van kleding is er keus in het marine-thema, dat niet alleen in semi-matrozengoed is uitge voerd, maar ook in blauw/wit te blokstrepen, seinvlaggetjes en college-logo's. Er zijn sug gesties uit de watersport, wie lersport en fitness-wereld, die voor de wat, rustiger uitgedos te jongelui uitmonden in ver fijnder clubsportsweaters en cruise-kleding. Het lijkt of de romantiek voor meisjes heeft afgedaan, maar niets is minder waar. Meer dan ooit viert bloempjesdessin hoogtij, als .argeloze herinnering aan de jaren '50-'60. Blazertjes voor koele dagen worden gecombi neerd met shorts, bermuda's en zeemansbroeken. Tenslotte zijn de Nederlanders nog altijd een zeevarend volkje. Onze verrichtingen in de Golf heb ben hun sporen nagelaten. De Jantjes zijn en blijven populair. TINY FRANCIS Angelique Hogendoorn (links) en Elisabeth Reijenga van Model International" horen eigenlijk thuis in het Guinness Book of Records; ooit organiseerden zij zeventien verschillende modeshows in drie dagen. FOTO: MILAN KONVALINKA doorgegaan als fotomodel en mannequin. Na de geboorte van mijn twee kinderen wilde ik weer gaan studeren, medicijnen of psychologie. Maar toen ont moette ik Angelique. En nu wer ken we al tien jaar met zeer veel plezier samen". Angelique begon „op latere leeftijd". „Ik werd pas op mijn dertigste gevraagd als model/ mannequin te gaan werken", vertelt ze. „Ik vind ook dat ik pas na de geboorte van mijn zoon mooi ben geworden". Zij kreeg plotseling een golf van complimenten over zich heen, werd op een voetstuk gezet. Maar dank zij het verantwoorde lijkheidsgevoel van de trouwe moeder en echtgenote die zij is, liet Angelique zich niet gek ma ken; de meeste opdrachten in het buitenland wees zij af. De kleding kan nog zo slecht zijn, elke ontwerper of confec tionair kan altijd een goed geor ganiseerde en vooral gezellige show verwachten van Model In ternational, omdat de beide „di rectrices" altijd bij de show aan wezig zijn. Elisabeth: „Ik regis seer, spreek, laat de modellen op tijd opkomen en afgaan en hou het licht en de muziek in de gaten". Angelique fungeert als floorma nager en ziet toe op de styling van de show, d.w.z. de choreo grafie en de afwerking. „Ik let op dingen die het publiek niet ziet. Je moet streng zijn. Manne quins hebben leiding nodig. Ze leven vaak in een roes en weten dan niet wanneer ze moeten op komen. Ze mogen niet te re laxed worden". Het zakelijke toontje waarmee modellen toe gesproken moeten worden, wordt bereikt door hun tijdens hun werk een nummer te geven en niet bij hun naam te noemen. RELATIVEREN Na zoveel jaar hard werken is het leidingevende duo van Mo del International alles steeds meer gaan relativeren. Die ont spannen houding houdt hen op de been en biedt tevens moge lijkheden voor nieuwe plannen. Angelique en Elisabeth, die in den lande ook assertieve en so ciale vaardigheden onderwijst, zien als nieuwe uitdaging ook wel iets in het geven van per soonlijke kleedadviezen. Ge woon een klant een paar dagen mee de stad in nemen, kleren kopen, kapper en visagiste be zoeken, hapje eten enzovoort. „De meeste Hollanders kunnen niet combineren", weet Elisa- TIEN JAAR MODEL INTERNATIONAL" beth Reijenga. „Ze hebben vaak veel kleren, terwijl ze aan een paar basisdingen genoeg zou den hebben". Maar er zijn ook mensen die nooit willen veran deren. Voor die groep heeft An gelique Hogendoorn een hard en eerlijk advies: „Leer aan je zelf te wennen in je nieuwe kle ren. Dat is een leerproces. Bij de meeste vrouwen zit ingekapseld: m'n vent vindt het wel goed zo als ik nu ben. Hun omgeving is dan bepalend, niet hun eigen ik. Je moet kritisch kijken naar je zelf". Is mooi zijn dan echt zo belang rijk? Op zich niet, menen Elisa beth en Angelique, maar hoe meer je uit jezelf haalt hoe meer voldoening je voelt. Je wordt dan ook mooi van binnen en dat straal je dan weer uit. En daar gaat het om. HERMAN JANSEN Galante kleuren voor de zomer die levenslust moeten uitstralen. Dit predikt Shiseido, het Make up Huis waarvan Serge Lutens zich dit seizoen heeft laten inspi reren door de middeleeuwse vlaggekleuren, die krachtig overkomen, zoals fuchsia, paars, blauw, geel en oranje. Over het algemeen echter houdt de lente/ zomer-maquillage het op teer en bekoorlijk. De teint is licht en de lipstick en de oogschaduw pas sen zich aan. Dit is niet al te leuk voor vrouwen die graag met een gebronsde huid pron ken. De blondines en roodhari- gen zijn goed af met de New Look: „Les Bouquets" van Dior, die beeldschone vierkleuren doosjes eyeshadow in de collec tie heeft. „Les Classigues" van Dior is een serie van acht kleu ren om huidoneffenheden op het gelaat te verdoezelen. „Special Fluid Make-up Extra Soft" van Sans Soucis (in lichte kleuren) geeft de huid een fluwelig aan zien; het is een perfecte fond de leint, waarin een natuurlijke vochtbinder Aloë Vera zit. Lan caster laat de lente inluiden met koele, gebleekte pastels als he melsblauw, vanille en teer lila; naar de zomer toe komen rozi ger tinten aan bod. Het portret van de vrouw werd door Lancó- me speels en sprekend met frui tige züurtjeskleuren getekend. „Lumière des Andes et Menthe a l'eau" geeft een impressie van koel stromend water, waarbij in zacht mint opgemaakte ogen. Voor de brunette verdiept zich de eyeshadow met warme ko pereffecten (oogpotlood „Bleu Profond") en eyeshadow „Frian- dise" en Reflet", respectieve lijk perzik/jade en bruin, samen gesteld op koper en goudgeel. De lippen worden aard-oranje gekleurd. TINY FRANCIS KLEURADVISEUSE RUBINGH: Mevrouw Rubingh (links), bezig met het vaststellen van de juiste kleurcombinaties: „Een onderzoek is maar één keer in je leven nodig". FOTO: MILAN KONVALINKA Mevrouw R. Rubingh uit Noord- wijk is er een kleine drie jaar ge leden als één van de eersten in Nederland mee begonnen: het geven van adviezen aan mensen die wel eens precies willen we ten welke kleuren in kleding en make-up bij uitstek passen bij de tinten van hun huid, haar en ogen. Zelf werd zij op die manier ooit in de Verenigde Staten ge adviseerd. „Het was zo simpel, dit moet Nederland weten, dacht ik toen". Aldus geschiedde. In Londen volgde mevrouw Rubingh, die van oorsprong schoonheidsspe cialiste is, de Amerikaanse cur sus „Color Me Beautiful". Zij heeft nu een eigen praktijk en leidt „Kies Je Kleur", de Neder landse afdeling van de inmiddels wereldwijde organisatie. De basis voor het kleurengebeu- ren werd gelegd door de kunst schilder Johannes Itten. Ooit merkte hij op dat als zijn leerlin gen vrij mochten schilderen, zij altijd kleuren kozen die in har monie waren met hun uiterlijk. Een Amerikaanse studente kunst en mode, Carole Jackson, kwam deze uitspraak tegen, zag er brood in en ontwikkelde een theorie, gebaseerd op de vier seizoenen. Elk seizoen wordt volgens haar gekenmerkt door een reeks kleuren in de natuur die nooit in disharmonie met el kaar zijn. leder mens, ongeacht huidkleur of geslacht, heeft pig menten in de huid die het best aangevuld worden door één van de seizoenpaletten. Vervolgens introduceerde Jackson de win ter-, lente-, zomer- en herfst- vrouw/man. Toen haar boek „Color Me Beautiful" een best seller werd, besloot Jackson een organisatie met dezelfde naam op te richten. STAALTJE De man of vrouw die behoefte heeft aan een deskundig advies van mevrouw Rubingh, mag er op rekenen daarmee wel een ochtend of een middag zoet te zijn. Ze plaatst je op een stoel en doet net als bij de kapper een wit laken om je heen om volledig zicht te kunnen krijgen op de pigmenten in je huid, je haar en je ogen. Daarna houdt de adviseuse een groot aantal kleuren bij je gezicht om te kij ken welke de natuurlijke kleuren het best aanvullen. Als blijkt in welk seizoen je het best inge deeld kunt worden, krijg je een zogenaamd kleurenpaspoort met staaltjes stof in de juiste kleuren. De ongeveer drie en een half uur durende zittingen worden altijd gehouden met drie of vier mensen tegelijk. „Als ik dan met één persoon bezig ben, kunnen de anderen meepraten over hoe het er uitziet. Dat geeft wat meer vertrouwen dan uit sluitend mijn oordeel; ik ben tenslotte commercieel bezig". Jong en oud doet een beroep op de adviezen van „Kies Je Kleur". De mannen zijn voorlo pig nog wat ondervertegenwoor digd. Rubingh: „Het is voor mannen ook heel belangrijk om er representatief uit te zien. Want als je weet dat je er goed uitziet, stijgt het zelfvertrouwen. Maar mannen zijn vaak toch wel een beetje kleurenblind. Hoewel de kleur van het overhemd heel belangrijk is, dragen mannen dikwijls een wit overhemd, om dat dat geassocieerd wordt met vertrouwen. Toch zijn er heel weinig mannen die wit kunnen hebben; de meesten worden er niet mooier van. Verkeerde kleuren benadrukken de baard groei en de lijnen in het ge zicht". ONZEKER „Vaak zijn mensen heel onzeker als ze voor een advies komen. Ze lopen winkel in, winkel uit en durven niets te kopen omdat ze bang zijn dat het hen eigenlijk niet staat. Voor deze mensen is een advies een uitkomst. Ze krij gen een kleurenpaspoort mee dat ze kunnen vergelijken met de kleding die ze van plan zijn aan te schaffen. Andere mensen zijn juist heel overtuigd van hun eigen ideeën en zoeken alleen een bevestiging, die ze dan vaak ook krijgen. Er is ook een keer een vrouw bij me geweest die het allemaal aandachtig aan hoorde en na afloop zei dat ze toch lekker zou doen wat ze zelf wilde. Tja, dat moet ze natuurlijk zelf weten, ik zit daar niet mee". Het is volgens mevrouw Ru bingh niet zo dat mensen altijd met iets wanstaltigs thuiskomen als ze zich niet laten adviseren. „Van nature kiezen de mensen voor de juiste kleuren, maar ze worden op dwaalsporen ge bracht door de mode. Ze zien er dan wel goed uit, maar waarom zou je er góed uitzien als je er gewéldig uit kunt zien? Ook ou ders of een partner kunnen de menselijke intuïtie op een dwaalspoor brengen. Vroeger zag mijn man er in de winter al tijd zo vaal uit. Dat kwam omdat hij altijd in mijn lievelingskleuren liep in plaats van in zijn eigen warme kleuren. Nu mijn man de juiste kleuren draagt, ziet hij er jaren jonger uit". LUUK OBBINK

Leidse Courant | 1988 | | pagina 22