00mant W 11 Ruding kiest voor harde lijn i f Si „Optreden van leger Israel is onwettig" 2 In zee vandJT 3 4 5 7 11 12 13 14 17 Auto's kabinet niet duurder dan ƒ75.000 Blair slaat bres in lbastion DDR Dinsdag 23 februari 1988 79e jaargang no. 24045 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende lol Sijlholi Pers, Apothekeredijk 34,2312 DD Leiden, Poslbus 1,2300 AA, lel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V, Leiden. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas. Chef-redacteur WA. Buiileweg Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal I. 70,93, laar I. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) I. 0,65 per mm, familieberichten 1.0,59 per mm. Losse nummers f. 1,10 Wisselend bewolkt en enkele sneeuw- of hagelbuien, vooral in het westen van het land. Minimumtemperatuur om streeks min 2, middagtempera- tuur 4 graden. Matige, aan de kust krachtige noordenwind. Zon op: 07.38, onder: 18.09; hoog water Scheveningen: 07.41 en 20.15; laag water: 03.26 en 15.49. Donderdag 10 maart verschijnt bij deze krant de bijlage Wonen voorjaar 1988 liljoenen fietsen onder reflector ^STERDAM De wielreflec- r voor fietsen, die op 1 januari [87 verplicht werd, ontbreekt jg op miljoenen fietsen. De lichting Fiets heeft gisteren op I Tweewieler RAI voorgere ed dat het moet gaan om vier vijf miljoen fietsen. Woord erder Simons: „In de grote ste- n rijdt zeker veertig procent n de fietsers zonder reflector, arbuiten gaat het ongeveer om n kwart". Simons gaat ervanuit t deze achterstand via de ver- iop van nieuwe fietsen en nieu- banden (die allemaal met re ctor zijn uitgevoerd) binnen ree jaar zal zijn ingelopen. DEN HAAG Ministers en staatssecretarissen die een nieuwe dienstwagen willen aanschaffen mogen hiervoor niet meer dan ƒ75.000 (incl. btw) uitge ven. De nieuwe regeling gaat bovendien uit van kostprijzen per kilometer in tegenstelling tot de oude regeling die nog was gebaseerd op de catalogu sprijzen van de auto's. Met dit besluit, dat gisteren door de de ministerraad werd genomen, wordt afge weken van het omstreden voorstel van minister Smit- Kroes (verkeer en water staat) om het huidige maxi mum aanschafbedrag te ver hogen van 65.000 tot boven de 100.000. Premier Lub bers zei gisteren na afloop van de ministerraad dat de grens van 75.000 zowel geldt voor het leasen van au to's als voor het kopen. De Kamer stemt vandaag over een PvdA-motie waarin het kabinet wordt aange spoord af te zien van de ver hoging van de maximumbe dragen. Volgens Lubbers spoort het nieuwe kabinets voorstel met de geest van de motie. De premier ontkende berichten dat hij degene is geweest die op duurdere dienstauto's had aangedron gen. Hij noemde de veront waardiging en ophef rond de duurdere dienstauto's te recht. Lubbers laat zijn oude auto overigens niet opknap pen. Hij blijft er gewoon in rijden totdat zijn nieuwe wa gen, na bestelling en om bouw, rijklaar is. In de nieuwe regeling zijn niet alleen de aanschafprij zen van invloed maar ook kostenposten als rente, on derhoud, brandstof, belasting en verzekering en voorts het aantal kilometers dat jaar lijks wordt gereden. Dat be tekent onder meer dat be windslieden die gemiddeld 60.000 kilometer per jaar rij den, een dienstauto mogen aanschaffen met een kilome- terprijs tot 62 cent. Hiervoor kunnen wagens worden ge leasd of gekocht tot 75.000 gulden. Haagse WV boos over „onderzoek" ondernemersblad DEN HAAG De Haagse VVV is „verontwaardigd" over een artikel in ondernemersblad Quote van deze maand waar in staat dat Den Haag voor zakenlieden de duurste stad is van Nederland. Vogens E. de Smalen van de VVV heeft het blad „appels met peren" vergeleken. C. Mos, beleidsambte naar van de gemeente Den Haag spreekt van „een onzorg vuldig onderzoek". Quote komt na een summiere vergelij king tussen prijzen van hotels, restaurants, muziekuitvoerin gen en taxiritten in zeven steden tot'de conclusie dat Gronin gen de goedkoopste stad is om als buitenlandse zakenman of vrouw heen te gaan. Eén dagje in het noorden kost de bezoe ker 304 gulden. Een reis naar de Hofstad komt de zakenman op 646 gulden te staan. Amsterdam is vijftien gulden goedko per, in Rotterdam kost een „werkbezoek" inclusief een be zoek aan het Rotterdams Philharmonisch Orkest 506 gulden. !ALGARY Bonnie 31air heeft de eerste, ver wachte, bres in het bas tion van het Oostduitse schaatsen geslagen. Zoals voorspeld, veroverde de o 23-jarige Amerikaanse e iet eerste goud van het iamestoernooi, dat voor ede rest van de week vol ledig door rijdsters uit de DDR zal worden be heerst. ti ;dBlair voltooide een perfecte v 500 meter in 39,10 seconden. Dat was twee-honderdste ineller dan de Oostduitse !hrista Rothenburger, twee ritten eerder haar we reldrecord van 39,39 had aan gescherpt. Naast Rothenbur ger werd Blair gevolgd door nog twee Oostduitsen, van wie Karin Kania zich met brons (39,24) tevreden stelde. In de snelste 500 meter aller tijden van de dames eindigde Ingrid Haringa als vijftiende en Christine Aaftink als ze ventiende. Haringa's Neder landse record van 40,61 hield stand. Vijf rijd passeeerden de streep in minder dan 40 seconden. Ha ll ringa (41,12) en Aaftink d (41,22) behoorden tot de enke lingen die haar persoonlijke :opper niet verbeterden. Loting 3000 meter Yvonne van Gennip start Calgary '88 Bonnie Blair is blij met haar gouden medaille op de 500 meter in Calgary. F0T0; AP vannacht op de 3000 meter in de vierde rit. Haar tegenstan der is de Oostenrijkse Ne- meth. De wedstrijd wordt ge opend door de Oostduitsen Kania en Ehrig, die in de eer ste rit tegen elkaar uitkomen. De loting had het volgende resul taat: 1 Ehrig (ODl)-Kania (OD1), 2. Natsue (Jap)-Stam (Ned), 3. Docter (VSt)-Zange (OD1), 4. Van Gennip (Ned)-Nemeth (Oos), 5. Paul (Ned)- Hashimoto (Jap), 6. Lapoega (Sov)- Toemanova (Sov), 7. Belci (Ita)-Van Helden (Fra), 8. Qing (Chi)-Cote (Can), 9. Goldman (VSt)-Bojko (Sov), 10. Lagnon (Can)-Krohn (Zwe), 11. Dumont (Fra)-Grenier (Can), 12. Bader (VSt)-Mischke (WD1), 13. Sung (Nko)-Nystedt (Noo), 14. Kim (Zko)-Hang (Nko), 15. Rys (Pol)-Choi (Zko). Pagina 15: Bonnie Blair gifkik kertje. Demonstratiegoud Monique Velzeboer 'ALGARY De Nederland se Monique Velzeboer heeft jisteren in Calgary in een tijd van 48,28 seconden de 500 neter gewonnen bij het short- rack schaatsen, dat als de- nonstratiesport op het pro- [ramma staat van de Olympi- Jche Winterspelen. Ze eindig- Ie voor de Canadese Eden Donatelli (tweede in 48,34) en He Chinese Li Yan (48,84) en Canadese Sylvie Daigle ,64). Monique's zus Simone viel in de series en moest worden opgenomen in een ziekenhuis. Bij de familie Velzeboer, door kennissen getipt dat de Oud Adese zusjes op de televisie waren, werden de berichten uit Canada met gemengde ge voelens ontvangen. „Voor Monique was het heel erg leuk, want bij de WK had ze wat pech gehad. Ze mocht door een val toen de 500 me ter niet rijden en ze werd in de 3000 meter in de mangel genomen. Maar we wisten dat ze veel kans had op een me daille als ze op de been zou kunnen blijven. Voor Simone is het allemaal niet zo leuk. Er is een stukje van een wer vel af gegaan bij haar val. Het is niet zeker of ze zaterdag mee terug kan komen met de rest van de ploeg. Maar ze hebben wel gezegd dat het met haar rug helemaal goed kan komen", aldus een deels blije en deels bezorgde moe der Velzeboer. een krant ontvangen Bel tussen .00 en 19.00 uur, zaterdags tussen .00 en 15.00 uur, telefoonnr.071- 2248 en uw krant wordt nog dezelf- i avond nabezorgd. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (ADVERTENTIE) WERKEN EN LEREN?1 zie pagina 8 Sphinx betaalt personeel helft eigen bijdrage MAASTRICHT Werknemers van Sphinx krijgen de helft van de eigen bijdrage voor de specialist vergoed. Deze afspraak maakt deel uit van de nieuwe cao voor het Maastrichtse 'edrijf dat is gespecialiseerd in aardewerk, sanitair en tegels. In de éénjarige cao, waaro ver gisteren principe-akkoord werd bereikt, is ook een loonsverhoging overeengekomen van 1,25 procent met terugwerkende kracht tot 1 januari. Verder zullen werknemers van 61 jaar en ouder in de gelegenheid worden gesteld om één dag per week vrijaf te nemen. Bij Sphinx werken ongeveer 1400 mensen. (ADVERTENTIE) Vijziging extra Commissie- en Semeenteraadsvergadering >P verzoek van de fractievoorzitter van het CDA, dhr. J. L. I. M. V. Wa- nkamp, zijn de plaats en tijd van de ingelaste Commissie- en Raads- ergadering van dinsdag 23 februari als volgt gewijzigd: lezamenlijke Commissie voor Cultuur, Volksgezondheid en Groen, Volkshuisvesting en Sport, financiën, Personeel en Organisatie. lanvang: 20.00 uur 'oorafgaand aan de Raadsvergadering) 'laats: Raadszaal van het Stadhuis. temeenteraadsvergadering invang: 21.30 uur 'laats: Raadszaal van het Stadhuis. LEIDSCHENDAM Minister Ruding van fi nanciën wil het ombui gen en bezuinigen hoe dan ook met kracht doorzetten. Tot 1990 zal het kabinet nog zes tot acht miljard extra moeten bezuinigen om de doelstellingen uit het regeerakkoord, zoals een lager tekort, te ha len. Aan dat akkoord mag niet getornd worden. De extra bezui nigingen zijn een gevolg van de lage dollarkoers, verder dalende inkom sten uit aardgas en de extra uitgaven voor de Europese Gemeenschap. In ongezouten bewoordin gen gaf hij gisteravond op een spreekbeurt voor het CDA in Leidschendam te kennen weinig geloof te hechten aan beweringen als zou de rek er nu helemaal uit zijn. Ruding zei dat met name de WIR, een gunstige fiscale regeling voor bedrij ven met investeringsplan nen, er op den duur aan zal moeten geloven. Hij bena drukte niet te geloven dat er in ons „veel echt zwak ken" voorkomen. Daarom is volgens hem in de sfeer van de kosten voor studiefinan ciering, sociale zekerheid en buitenlandse asielzoekers nog genoeg te halen, „mits we harder optreden daar waar wetten moeten worden nageleefd". Ruding doelde in het bijzonder op de fraude en het oneigenlijk gebruik van (bijstandsuit keringen, wat „in Neder land op grote schaal voor komt". Volgens Ruding laat „de samenleving zich bero ven", als daar geen paal en perk aan gesteld wordt. Lukt het „dit kwaad" in te dammen, dan kunnen wat hem betreft belastingtarie ven en premies zeker dalen. Pagina 3: Ruding ziet kri tiek CDA als aanval FELLE KRITIEK PROCUREUR-GENERAAL: JERUZALEM Het op treden van het Israëlische leger in de bezette gebie den is onwettig. Deze on gezouten kritiek werd gis teren geuit door de procu reur-generaal Yousef Ha- rish in een brief-op-poten aan minister van defensie Yitzhak Rabin. Volgens Harish wordt het Openbaar Ministerie momen teel „overstroomd" met rap porten over'het afranselen van Palestijnen door Israëlische militairen. De legerleiding zou zijn instructies aan de soldaten onverwijld moeten wijzigen, aldus Harish. „Militairen mogen geen ge weld gebruiken om demon stranten na hun arrestatie te straffen of te vernederen. Der gelijke opdrachten van hoger hand zijn is in strijd met de wet", zo schrijft hij in een ver wijzing naar geheime instruc ties van de „legerpsychologi- sche afdeling" om de handen, voeten en benen van demon stranten te breken* Het afran selen van Palestijnen is vol gens Harish zeker geen inci denteel gebeuren, zoals Rabin beweert. Gisteren was het in de bezette gebieden betrekkelijk rustig. Wel werd een Palestijns meisje van 13 door een Israëlische burger gedood in het dorp Baqa Sharqiya op de bezette Westelijke Jordaanoever. Is raëlische soldaten schoten vanmorgen een Palestijn dood in Yamun, in de buurt van Je- nin. Pagina 5: Palestijnse leiders zullen Shultz mijden Paard in wagen In de Filipijnse hoofdstad Manila was gisteren een moderne variant op het oude vervoermiddel „paard en wagen" te be wonderen: een paard in de wagen. Erg gelukkig is het edele dier met zijn zit plaats overigens niet. Het paard dook door de voor ruit van de taxi nadat het op hol was geslagen. Zo wel chauffeur als paard kwamen er wonderwel met lichte verwondingen vanaf. FOTO: AP (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F. PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 Onderzoekers verplaatsen gas met licht LEIDEN - Experimenten in het Huygens Laboratorium van de Leidse universiteit hebben aangetoond dat het mogelijk is één van de be standdelen van een gasmeng sel met behulp van laserlicht te verplaatsen. Dit effect kan worden toegepast bij het schei den van gasmengsels en bij het manipuleren van gassen voor het maken van dunne lagen van verschillende materialen. Werij ging uit van een Russi sche voorspelling. Maar waar de Russen er niet in slaagden het verschijnsel zelf aan te to ner», lukte het Werij en zijn collega's in samenwerking met de Russische onderzoekers wel 'atomen in een gasmengsel met een snelheid van ongeveer 14 meter per seconde te verplaat sen onder sturing van laser licht. Pagina 7: Gas met behulp van laser verplaatst 18 PAGINA'S TV-dominee Swaggart gaat in therapie Socialisme als blok aan het been van PvdA Oostenrijk lonkt naar EG Shultz en Sjevardnadze willen vlotte START Hoop op gezamenlijke weg van joden en christenen Lelden Zuid-West verdeeld over bebouwing groenstroken Mogelijk ook woonwagen kampje in Stompwijk Aconcagua te hoog voor Leldenaar Gerco Jongejans Noodlokalen Sassenheimse Kinderburg afgekeurd Switch vervult een jongensdroom EXTRA BIJLAGE in kleur We gaan steeds meer „van de wind leven". Hoewel de zon voor niets op gaat, hoor je tegenwoordig toch niet meer zo veel over zonne-energie. De wind gaat wat dat betreft kennelijk meer uit een andere hoek waaien. Elektriciteit winnen door middel van windmolens mag dan nog niet zo'n mime toepas sing hebben gekregen, daar zou nu wel eens flink verandering in kunnen komen. Omdat windmolens het landschap ontsieren gaan we er nu letterlijk mee in zee. Dertig kilometer nit de kust zie je ze niet staan en het levert toch flink wat stroom op. U weet dit allemaal dank zij de Leidse Coorant. De krant waarmee u gerust in zee kunt gaan. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1