KANT PAST OVERAL Thea Egger staat met één been in Italië i r J» mm Mevrouw Mantelpak Verleidelijke badmode m £X j Schoen-ontwerpster Thea Egger uit Rijswijk: „Ik heb natuurlijk het een en ander in mijn hoofd, maar ik wil altijd eerst Italië opsnuiven. Daar zijn ze een half jaar vooruit en Neder land loopt een half jaar achter". FOTO: MILAN KONVALINKA Thea Egger en haar echtgenoot gaan tweemaal per jaar naar Bologna. „De rimboe in", vertelt ze in haar Rijswijkse modewin kel. Het duo onderneemt een avontuurlijke tocht op zoek naar kleine schoenfabrieken die Thea's eigen ontwerpen kunnen maken. Met een pak vol ideeën tuffen ze richting Perugia (200 km van Rome), maar eerst accli matiseren ze in Milaan, Florence en ten slotte in Bologna om - wat Thea noemt - „het straat beeld op te pakken". „Ik heb natuurlijk het een en an der in mijn hoofd, maar ik wil eerst Italië opsnuiven. Het beeld is er toch anders dan in Neder land. Je kunt het ook niet zo maar vertalen. In Italië zijn ze een half jaar vooruit en Neder land loopt een half jaar achter. Maar de Nederlandse vrouw is wel steeds meer bereid iets nieuws te proberen". Eenmaal in Italië hebben ze het ook „samen leuk". Thea heeft grote steun aan haar echtge noot, die jurist is en ook Ita liaans heeft gestudeerd. „Alleen zou ik het niet klaren", zegt ze achter haar grote tekentafel. „Mijn man voert de onderhan delingen, hij maakt de contrac ten en helpt met de grensdocu- menten. Ik doe het creatieve werk. Natuurlijk heb ik vakdiplo ma's van opleidingen in leder- verwerking (Utrecht, Amster dam, red.), maar er komt veel kijken bij ons werk, ook admini stratief". Een perfecte samenwerking dus en veel plezier. „Als we klaar zijn met het zoeken en bezoe ken van relaties gaan we lekker iets eten en een glaasje wijn drinken in een verstopt café. Die moet je opsnorren. Je moet in Italië kijken wat er achter oude verzakte poortjes en deurtjes schuilt. Dat is het Italië waar de toerist niet zo gauw komt. Wij staan altijd met één been in Ita lië". „ONHOLLANDS" Met haar strak achterover ge kamd haar, hoge jukbeenderen en heftige make-up ziet Thea Egger er ook tamelijk „onhol lands" uit. „We eten thuis Ita liaans, we denken Italiaans. De Italianen zijn ontzettend aardige mensen. Ónze beste vrienden zitten daar; het zijn verre vrien den maar wel heel goeie vrien den. Ik ben nog nooit door een Italiaan belazerd en dat kan ik niet van iedereen zeggen". Thea Egger verkoopt haar ex clusieve merk schoenen niet al leen met haar naam in de zool, maar ook - in kleine letters - op de hak of een ander stiekem plekje. Haar schoenen zijn goedkoper dan Italiaanse mer ken omdat er bij de inkoop geen tussenpersonen aan te pas ko men. Pumps (in 1e kleuren) kos ten sinds jaar en dag 129.-. Dit seizoen brengt ze „perlato", letterlijk vertaald: „zilverleer". Thea Egger noemt het zelf liever „platina", omdat het geliger is dan zilver. „Zilver is te wit", be toogt ze. In de collectie van dit seizoen zit veel glans met brons en het reeds genoemde perlato. Heel mooi is het platina als het wordt gebruikt samen met don ker nubuck. Op de neus van de schoen of rond de hiel zijn glan zende strakke belijningen aan gebracht, bijvoorbeeld in de vorm van een driehoek. Thea werkt veel met gestyleerde mo tieven op het leer voor de voor voet, die hoog opgesneden is, terwijl de open hiel wordt om spannen door dunne bandjes met een elastieke versteviging van 1 of 1 1/2 cm. Ontwerpen en uitvoering vullen elkaar uitstekend aan. De prijs van zo'n schoen met open hiel is niet hoog, rond de 135,-. Er blinkt niet alleen zilver maar ook goud of goudbrons voor kleine bewerkte hakjes, die een beetje Egyptisch aandoen. In april komt Thea Egger met velours- achtige stoffen schoentjes, een nieuw produkt op de markt. TINY FRANCIS Tien jaar heeft Carla V. in een be knopt atelier in Voorburg haar uit zonderlijke leercreaties verkocht. Door haar toedoen, zo mag men wel zeggen, is leder in de Neder landse couture doorgedrongen. Tegenwoordig huist zij aan het Ro- kin (nr. 40) in Amsterdam. Bijzon der fraai zijn de leren mantelpak ken van Carla V., doordat zij voortdurend bezig is met nieuwe kwaliteiten, verwerkingstechnieken en kleuren. Nieuw is het soepele gespikkelde (leer)velours met een goudachtige optiek, zeer geschikt voor jurkjes, jasjes en blousons. Haar rokjes zijn van micro-mini tot langer en kunnen naar wens worden besteld. In de zomercol lectie heeft Carla ruimte gemaakt voor veel linnen, cool wool en ka toen, te zamen met het dunste suède in eigen zachte tinten: bruin, peach, beige, rose, rood, lila blauw, groen en wit. Op haar adres kunnen nu ook exclusief de kleren van Louk Grauwen worden verkocht, accessoires van Brigitte Salezius en een geselecteerde schoencollectie van Dr. Adams en Jan Jansen. Van Carla V. ge tailleerd kort jas je en koker in zwart plongë- leer. Het jasje loopt even uit na de taille door in teressante naad verwerking; de revers zijn rond en de rok is mini- Haarmode voor hem en haar HIJ-mode is voor hem, ZIJ-mode voor haar. Maar haar-mode is er voor beiden. Haar is erg belangrijk. Het verwarmt, het verbergt, het verraadt, het verfraait, het shockeert, het etiketteert of het zondert uit.' In de mode is haar een hoofdstuk apart. Haar is niet iets dat je zomaar even aan of uit kunt trekken. Kleren die afgedragen zijn of de mode niet hebben overleefd, kun je weggooien en vervangen door iets nieuws, al dan niet modern. Maar met het haar dat je als kind hebt meegekregen zit je opgescheept totdat de natuur anders beslist. Je kunt er hooguit het beste van maken. Wie zijn haar onder de douche verwaarloost, valt sneller op dan iemand die tijdens een wasbeurt alleen zijn oren overslaat. Uit haar blijkt hoe vies of ziek iemand is; ook hoe ouderwets of trendy, slordig of verstrooid. De staat waarin een kapsel zich bevindt kan ook verraden welke activiteiten er net hebben plaatsgevonden. Bijna iedereen heeft wel een reden om een bepaalde haarkeuze te maken. Lang haar maakt mij altijd wantrouwend. Zie ik iemand met decimeterslange bossen, dan schiet mijn blik naar de oorpartij om te zien of geprobeerd wordt een paar zeilers dan wel een stel punters aan het oog te onttrekken. Nog langer haar, dat dan ook vaak nog aan de voorkant langs het lichaam wordt gedragen, duidt op een verlegen natuur van de draagster. Zij wil of haar gezicht of haar vrouw-zijn verbergen. Hoe ouder een vrouw wordt hoe korter zij haar haar zal laten knippen. Een vrouw die haar haar langer laat groeien dan bij haar leeftijd past, sorteert meestal het omgekeerde effect: zij ziet er niet jonger uit maar juist ouder. Immers, al te nadrukkelijke pogingen om jonger te lijken waarschuwen de omgeving ogenblikkelijk dat het in werkelijkheid om een ouder iemand moet gaan. Sommige kapsels bevatten nog maar zo weinig haar en zijn zo vreemd „geschoren", dat je de indruk krijgt dat iemand wat al te geforceerd wil tonen lak aan de maatschappij te hebben. Bij zo'n verknipt geval was het geestelijke instrument van een psychiater meer op zijn plaats geweest dan de tondeuse van een kapper. Zo kun je elke haarvorm onder de loep nemen, maar de rol van het haar moet ook weer niet worden overtrokken. Alles is gelukkig betrekkelijk. Er zijn kale mannen die door iedereen bejubeld worden en er zijn fraai gelokte kerels die in niemands ogen genade vinden. In zijn eentje redt haar het niet; het „groeit" in combinatie met andere kwaliteiten die een mens te bieden heeft. Een sterke combinatie daarentegen redt het ook zónder haar. Los van alles wat de mens zelf wil of wat de natuur hem gunt, laat hij zich ook leiden door het modebeeld. Bakkebaarden en pagekoppen brengen iemand nu in diskrediet, coupe '88 daarentegen zorgt voor meerwaarde. De zin en onzin van het haar zijn ooit treffend samengevat in het volgende, beroemde gedicht: Zij hield van hem maar ook van haar, wel lang niet kort. Niet lang hield zij niet van kort, want kort na lang hield zij van kort, en nog steeds van hem Ik bedoel maar. HERMAN JANSEN' Het badpak en de bikini zijn de laatste jaren in de mode een ei gen leven gaan leiden. Ze spelen een aardige rol in de lichaams verering. Strandverleidsters kun nen ook dit jaar weer goed te recht bij de badmode, die zon nig, bloot en soms ook komiek is. Koel en vrouwelijk is het onver woestbare zwart met wit, leutig wordt deze klassieke combinatie als het dessin is uitgevoerd als een schaakbord met schaakstuk ken hier en daar opgedrukt. Co- mic-strips zijn eveneens te bekij ken in het water of op het droge. Ook vrolijke matrozenfans kuie ren langs de vloedlijn. Ze dragen blauw-wit-rood in blok-strepen of vaantjes en vlaggetjes. Katten- look is ook gewild op zand, naast palmen, safari en schelpdepsins. We gaan toch ver weg met va kantie: vliegtuigen brengen de mens in een ommezien naar an dere werelddelen en dat weer spiegelt zich in de badmode. TINY FRANCIS Noblesse- Negresco van Triumph. FOTO: PR Kant is er voor rustige uurtjes in intiem samenzijn. Een opzienba rend entree, dwars over het glan zend parket is voor kant zelden weggelegd. Het weefsel komt het best tot zijn recht in lingerie, bin nenshuis. Jean Paul Gautier en Thierry Mugier lanceerden kant in de corsetlook voor buiten de deur. Madonna pakte het idee op en heeft er furore mee gemaakt. Kan ten bustiers en boxing shorts, kanten kousen en jarretelles, ze zijn al weer bijna oude koek. Kant heeft een oude historie. Ooit was het in Italië omstreden. Tij dens het Edict van Venetië werd in 1542 het dragen van zijden en gouddoorweven borduursel wette lijk verboden. Prachtlievende ar tiesten uit de hoogste klasse (de „Serissima" of doorluchtigheden) verzonnen er toch iets op om zich overdadig luxueus te kleden. Ze leefden hun creativiteit uit op kant achtige weefsels, die op den duur ook in Europa en Engeland ver schenen. Om de „lagere standen" op hun plaats te houden, vaardig de Mary Tudor in Groot-Brittannië (17e eeuw) zelfs een wet uit waar bij het iedereen beneden de rang van „peer" (adellijke titel voor le den van het Hogerhuis, op z'n minst baron) verboden was kant te dragen. Vluchtende Hugenoten brachten kant echter uit Frankrijk mee naar Engeland en wel in zo grote mate dat de latere koning Charles I alle kantimport verbood, zodat de kantindustrie in zijn ei gen land ruimte kreeg zich te ont wikkelen. Vandaag de dag schrijven vorsten echter geen wetten meer voor over modegrillen. Niemand ver biedt een vrouw een kanten beha of slipje te dragen en dit is nu juist de grote rage in de lingerie, waar aan het streng choreografisch ge spring van Madonna een steentje heeft bijgedragen. Grote namen in de lingeriemode zijn Cerruti, Warner Triumph en Schiesser. Nino Cerruti, kleinzoon van de opnchters (1881), is van daag de dag het brein achter de luxueuze collectie dag- en nacht lingerie die door Schiesser gepro duceerd wordt. Voor dit jaar zijn er „combinations", teddy's en bo dy's, deels met prachtige Art Deco-kant. Gemercireerde katoen, polyester-satijn, elastische kant, polyester crêpe de chine en zuiver zijde zijn de toegepaste materia len. Warner brengt voor de lente de „balconnet" beha, een beugel beha met 3/4 cup en met opzij ge plaatste schouderbandjes, de zo genaamde boothalslijn. Die beha zorgt voor een perfecte „push up", zeer leuk voor kleinere ma ten. Een nieuwe „balconnette" heeft een voorsluiting, waardoor het decolleté nog lager kan worden gemaakt. Het „nieuwe bloot" dus, want van de blotigheid moeten mooie vrouwen het dit sei zoen hebben. Alles echter toch keurig. „Vulgair" en „ordinair" staan niet in het modewoorden boek. TINY FRANCIS „Floral", beha met slipje van Warner ge ïnspireerd op het materiaal opaline, melkwit doorschijnend opaalglas, met de hand beschilderd in een geaderd kleuren spel van bloemen in pasteltinten. Dit des sin werd in 1900 vaak gebruikt voor sler- vazen. Bodystocking met elastische kanten inzet ten (Cerruti). De pijpjes zijn hoog opge sneden en met een smal kantje afgezet. Perfecte pasvorm (Schiesser). FOTO'S: PR

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19