Noodlokalen De Kinderburg afgekeurd Theater 01751 in Warenar „Niet de organist, maar\ het orgel speelde" Kans op ontslagen Endegeest neemt toe Nader onderzoek bodemvervuiling aan Ruigelaan LEIDEN OMGEVING CeidaeSommti DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGINA WASSENAAR Er komt een nader onderzoek naar de vervuiling van de grond bij het woonwa genkamp Ruigelaan aan de Katwijkseweg in Wasse naar. De gemeenteraad stelde hiervoor gisteravond 42.500 gulden beschikbaar. Zoals bekend wordt het woonwagenkamp opnieuw ingericht. Hiervoor werd gisteravond een aanvullend krediet van 380.000 gulden beschikbaar gesteld. Alle fractiewoordvoerders spraken hun ernstige veront rusting uit over het verdere verloop van het onderzoek. Het al beschikbaar gestelde krediet voor de herinrichting van het kampje werd verhoogd tot 692.000 gulden. Daar naast werd 44.000 gulden voor het aanleggen van open bare verlichting op de Ruigelaan beschikbaar gesteld. De fractiewoordvoerders van CDA, VVD en PvdA/D66 spraken hun vrees uit dat na het bodemonderzoek naar de vervuilde grond rond het huidige sloopbedrijf de kos ten voor de sanering van het woonwagenkampje en auto sloopbedrijf wel eens vele malen hoger uit zou kunnen komen. Wassenaar wil nu acht plaatsen voor woonwagens reali seren aan de Oostdorperweg en zes aan de Ruigelaan, een lokatie die oorspronkelijk door een groot gedeelte van de raad als de enige juiste werd aangemerkt". Drs W. Olieslagers benadrukte dat Wassenaar voortaan „verschoond" moet blijven van grote grepen in de ge meentelijke kas voor dit soort zaken, hetgeen wethouder mr D. Cocheret (Openbare Werken) deed opmerken dat Wassenaar gewoon „schoon" moet blijven. WASSENAAR Theater 01751 geeft zaterdag 27 fe bruari een voorstelling in het Wassenaarse Cultureel Centrum Warenar. Thea ter 01751 is een unieke in stelling in het Wassenaar- se culturele leven. Op 30 januari 1987 werd het Theater 01751 officieel op gericht; inmiddels telt het gezelschap meer dan 50 deelnemers verdeeld over vijf leeftijdsgroepen. Begeleidster van de vijf groe pen is Wilma Schumm. „Wat wij met 01751 doen, is de beste vorm voor kinderen om zich zo goed mogelijk te uiten en zich te ontplooien. Het wordt ook wel eens vrije of dramati sche expressie genoemd. Wat dat is, valt moeilijk te beschrij ven. Ik zal het toch trachten aan do hand van een nraktiik- voorbeeld. We improviseren bijvoorbeeld „de kindertele foon". We zetten dan in scène wat er kan gebeuren bij de kindertelefoon. Een van onze deelnemers bemant dan de kindertelefoon en zit daarvoor aan een tafeltje met een tele foon in de hand. Aan de ande re kant van het podium zit een andere deelnemer die voor op beller speelt. Ze krijgen vijf tot tien minuten voorbereidings tijd en dan gaan die twee van start". Rome Achteraf wordt er geëvalueerd wat er is voorgevallen. „Was het realistisch, juist en waarom werden bepaalde opmerkingen gemaakt? Een ander voor beeld: een stuk of tien deelne mers spelen dat zij in de bus zitten richting Rome. Zij moeten dan luidop beschrijven wat ze onderweg allemaal be- loven nat tan tnt HnlU^rr,i_ sche of ook zeer aangrijpende situaties leiden". Wilma Schumm grijpt zo min mogelijk in. „Hooguit spring ik er tussen wanneer het te lang duurt of het langdradig wordt. Of wanneer iemand teveel aan het woord is. Zo leren ze in feite naar elkaar luisteren en respect voor elkaar hebben. Ze leren hier met elkaar in een groep om te gaan, ook met jon geren die niet zo populair zijn". Eén van de onderwerpen, die zaterdag aan bod komen, is de toekomst. De dinsdaggroep (tien tot twaalf jaar) heeft zich intensief met dit onderwerp beziggehouden. „Je merkt dat ze er echt over hebben nagedacht en bij hen andere problemen en vragen leven als wij volwassenen ver onderstellen. Sommigen heb ben angst voor de toekomst, len „zien wel" wat er komt. Mijn taak is nu al deze stand punten te ontdekken, met el kaar te verbinden en te orde nen. Voor de rest is het echt door de jongeren uitgedacht en uitgewerkt. Iedereen heeft zijn eigen act in het grotere geheel van de voorstelling. De een danst, een tweede zingt, een derde doet een voordracht, weer eentje brengt wat caprio len op de planken. Iedereen is bezig met het centrale thema. Dikwijls is het om te lachen want ook kinderen in deze leeftijdcatagorie hebben een geheel eigen humor". De voorstelling begint zater dag om 19.30 uur. Op zaterdag 19 maart komen de jongeren van 12 jaar en ouder aan bod met hun avondvullende voor stelling in het Adelbertcollege. Voor beide avonden bedraagt de entree 5 gulden. Dit geld komt geheel ten goede aan bet Oud-Noord wijk over 'Ons Hui NOORDWIJK Het Genoot schap Oud-Noordwijk houdt vrijdag 4 maart in het dorps centrum De Rank aan de Golfbaan haar jaarlijkse alge mene ledenvergadering. Deze bijeenkomst staat in het teken van de vereniging „Ons Huis". Op initiatief van burgemeester jhr. mr. J. H. J. Quarles van Ufford werd deze vereniging op 21 december 1897 opgericht, onder andere met het doel het instandhouden van een tehuis voor zeelieden. Men kocht daartoe een villa aan, Beatrice genaamd en gelegen aan de boulevard, waar later het hotel „Poolster" zou verrijzen. P. van Bommel, een familielid van een der oprichters, heeft aan de hand van de notulen van de vereniging een cul tuur-historische schets samen gesteld over het vissersdorp Noordwijk aan Zee in de pe riode 1900-1918. Het is de be doeling dat GON-voorzitter J. van Kan tijdens de ledenver- van het boekje overhan aan K. Passchier, de laatst* cretaris van „Ons Huis". Voorts meldt de agenda bestuursverkiezing, de vi ning van de film van 1 Kleton „100 jaar praat- raadhuis" onder meei recente raadhuisbouw en restauratie van de muse boerderij van het GON. vergadering begint om BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIfl i0 THEATER, RECREATIE,EX POSITIE" e EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDEN/OEGSTGEEST De kans dat het psychi atrisch ziekenhuis Ende geest in de toekomst men sen moet ontslaan, neemt toe. Dit zei gisteren de Leidse wethouder F. Kuij- ers (volksgezondheid), te vens voorzitter van het dagelijks bestuur van En degeest. De kans op ont slagen neemt toe, zodra de overheid voorgenomen bezuinigingen gaat uitvoe ren. Dat gebeurt binnen afzienbare tijd. Inbraak tijdens vakantie NOORDWIJKER- HOUT Inbrekers hebben in de nacht van zondag op maandag een wo ning aan de Paral lelweg „bezocht". Een raam aan de achterzijde werd opengebroken. Aangezien de bewo ners opvakantie zijn, is nog niet be kend wat er is ge stolen. STUDIEREIZEN VOOR JONGE WETENSCHAPPERS RIJSWIJK De Koninklijke/Shell Groep reikt vrijdag middag 26 februari tien studiereizen uit aan jonge onder zoekers van de faculteiten Wiskunde en Natuurweten schappen van verscheidene universiteiten. Twee van de voorgedragen onderzoekers zijn drs. H.J. Hoogeboom van de Rijksuniversiteit Leiden en Ir. G.H. Jansen van de Technische Universiteit in Delft. Het doel van de studiereis is de ontvangers in staat te stel len kennis te maken met vooraanstaande onderzoekers in hun vakgebied door het bezoeken van wetenschappelijke bijeenkomsten in West-Europa of Noord-Amerika. Het programma voor de reis wordt opgesteld door de ontvan ger in samenwerking met zijn hoogleraar en iemand uit de Koninklijke/Shell Groep. De uitreiking gebeurt door dr. ir. H.L. Beckers, research coördinator van Shell Internationa le Research Maatschappij bv en vindt plaats in het Explo ratie en Produktie Laboratorium aan de Volmerlaan 6 te Rijswijk. Ambtswonii iets duurder VALKENBURG De ambtswoning burgemeester C. Si heeft ruim 290.000 den gekost. Dit is b 8.000 gulden meer was geraamd, nieuwbouw is duui uitgevallen door on meer de verhop van de BTW van naar 20 procent door meerwerk keuken, sanitair, te werk en hang- sluitwerk. Leiden hoopt op deelname regiogemeenten aan Halt LEIDEN Leiden heeft goede hoop dat Voorschoten, Leiderdorp en Oegst- geest mee willen doen aan het Halt project. Leiden heeft de gemeenten ge vraagd om dan één van beide betaalde krachten van het project voor hun re kening te nemen. Burgemeester C. Goekoop sprak die hoop gisteren uit tijdens de vergadering van de commis sie algemene en bestuurlijke aangele genheden. Via het Halt-project worden jongeren die door de politie voor de eerste keer zijn opgepakt wegens vandalisme, in geschakeld bij alternatieve straffen. Dat is in principe het herstellen van de aangerichte schade. De jongeren blij ven dan uit handen van justitie, die wel goedkeuring voor deelname aan het Halt-project van een verdachte moet geven. De adviesraad die het project begeleidt, met daarin vertegen woordigers van onder meer gemeente, justitie en politie, is zeer tevreden over de resultaten. De bekendheid van Halt bij de politie nam wel enige tijd in be slag. Of Halt ook leidt tot minder van dalisme is volgens jeugdofficier van justitie R. Hansma niet te zeggen: „Bij vandalisme komen zo veel factoren om de hoek kijken. De voordelen zijn in elk geval dat de verdachte de gevolgen van ziin daad krijgt ingepeperd, de be nadeelde de alternatieve straf als pret tig ervaart, er snelle actie ondernomen wordt na het vernielen en de jeugd nog niet in de dossiers van justitie te recht komt". Na de start van het pro ject op 1 april 1986 werden in '86 34 jongeren door de politie naar Halt ver wezen en in '87 52. Leiden wil tot 1990 50.000 gulden beschikbaar stellen voor het Halt-project. Het rijk wil een ton bijdragen. Leiden hoopt dat de regio gemeenten in het project mee willen doen en gezamenlijk ook 50.000 gulden voor twee jaar op tafel willen leggen. De beide huidige medewerksters kun nen dan gewoon in dienst blijven van het Halt-project. „De politie in de re giogemeenten is enthousiast en de ge meenten hopelijk ook. Het gaat voor hen niet om enorme bedragen die we vragen", aldus Goekoop. R.K. ONDERWIJS: ONOVERZICHTELUKE SITUATIE Endegeest ontkomt daar niet aan", aldus Kuijers tijdens een vergadering van de commissie Endegeest. „Tot nog toe heb ben we gedwongen ontslagen als gevolg van bezuinigingen kunnen voorkomen, maar voor de toekomst kunnen we dat niet garanderen". Alge meen directeur J. Bronkhorst gelooft niet dat het gevaar van ontslag acuut is. „We hebben nog wel even de tijd om nieu we bezuinigingsmogelijkheden op te sporen", zei hij gister avond. Extra tegenvaller voor Ende geest is, dat de overheid het voordeel van een lagere af dracht van pensioenpremies (ter waarde van 500.000 gul den) dit jaar voor het eerst te niet wil doen door dat bedrag te korten op het budget dat ter 'beschikking wordt gesteld aan Endegeest. De directie had het bestuur voorgesteld voor 1,4 miljoen gulden te besparen. Nu daarvan 5 ton is afgeval len, moet de directie op zoek naar nieuwe mogelijkheden om dat bedrag toch te halen. Vorig jaar werd de begroting met 1,2 miljoen gulden over schreden. De totale begroting voor 1988 bedraagt ongeveer 45 miljoen. Naar verwachting presenteert de directie eind april de definitieve bezuini gingsvoorstellen. De Adviesraad Patiëntenzorg (ARP) vreest overigens dat een aantal maatregelen in het kader van de bezuinigingen ten koste zal gaan van de kwa liteit van de zorg. „Er zou een onverantwoorde situatie ont staan", aldus de ARP. SASSENHEIM De Stichting R. K. Onderwijs heeft van het Sassenheim- se gemeentebestuur toe stemming gekregen voor de plaatsing van twee noodlokalen bij basis school De Kinderburg aan de Knorrenburgerlaan. De lokalen die het be stuur op het oog heeft, voldoen echter niet aan de normen van de wet op het basisonderwijs en zijn door het college van B en W afgekeurd. De tijd gaat evenwel dringen voor di recteur A. Merks van De Kinderburg omdat de de pendance aan de Park laan, waar een gedeelte van zijn leerlingen tot de zomervakantie onderdak vindt, door het gemeente bestuur niet langer be schikbaar gesteld wordt. Ook basisschool De Overplaats aan de Charbonlaan heeft met zijn 300 leerlingen last van ruimtegebrek. Sinds de op richting van de school in 1985 heeft men een toevlucht moeten zoeken in twee depen dances om de schoolbevolking te kunnen huisvesten. De Springplank aan het Kager- plein heeft daarentegen door een tekort aan leerlingen te maken met leegstand. De lege lokalen zijn in gebruik geno men door De Kinderburg. Ge volg hiervan is dat kinderen die eigenlijk ingeschreven staan bij de school „om de hoek" zich genoodzaakt zien dagelijks 6 a 7 kilometer af te leggen om onderwijs te volgen in een andere woonwijk. De Startbaan, eveneens een basisschool die aan het begin van dit schooljaar is opgericht mede om het nijpende ruimte gebrek binnen het katholiek basisonderwijs op te heffen, heeft tijdelijk een intrek geno men in de voormalige kleuter school aan de Parklaan. Om streeks Pasen zal men echter naar het nieuwe gebouw in Postwijk kunnen verhuizen. Bij de totstandkoming van deze school in Postwijk zal het aantal lokalen dat door de 840 leerlingen van het katholiek basisonderwijs gebruikt kan worden tot 34 zijn opgelopen. Een aantal dat volgens een ge meentelijk woordvoerder ruimschoots aan de behoefte moet voldoen. Het bestuur van de stichting R. K. Onderwijs heeft reeds vorig jaar pogingen onderno men om te komen tot een be tere verdeling van de leerlin gen over de vier katholieke scholen. Zonder al te veel suc ces overigens, want de huidige stand van zaken is nog steeds zo, dat twee scholen te maken hebben met leegstand en de overige twee scholen ruimte gebrek hebben waardoor extra lokalen gehuurd moeten worden. Vanavond zal de de heer H. de Vries de problema tiek samenhangend met de huisvesting van de basisscho len tijdens de vergadering van de commissie voor onderwijs zaken aan de orde stellen. De Vries: „Ik ben allerminst op oorlog uit. Het enige dat ik wil is opheldering van wethouder W. Maris over deze onover zichtelijke situatie. Ik wil we ten hoe het in elkaar steekt". Maribel wijkt voor appartementen Waar nu nog de discotheek Maribel staat aan de Katwijkse Boulevard worden acht luxe appartementen geboüwd. Deze appartementen worden opge trokken in vier bouwlagen. De gemeente Katwijk is in principe accoord gegaan met het bouw plan van Marbouw Beheer b.v. uit Katwijk. De luxe apparte menten zullen dezelfde rooilijn krijgen als de naastgelegen woonhuizen. Vandaar dat het college voorstelt een gedeelte van het trottoir te verkopen aan de bouwer. De bouw van de appartemen ten op de Katwijkse Boulevard betekent de eerste ingrijpende verandering van dit straatge deelte. Nadat in de Bezettings tijd op last van de Duitsers de boulevardbebouwing werd ge sloopt, betekent deze bouw het eerste grootscheepse pro ject na de wederopbouw. FOTO: HENK V.D. ENDE LEIDERDORP LOKAAL VANUIT LEYTHENRODE LEIDERDORP Het radio programma Leiderdorp Lo kaal wordt zondag in het bij zijn van publiek opgenomen in de hal van verpleeghuis Ley- thenrode aan de Hoogmadese- weg in Leiderdorp. De zieken omroep van Leythenrode stelt haar pas vernieuwde studio daarvoor belangeloos ter be schikking. Wie de opname, van 15.00 tot 16.00 uur, wil bij wonen kan. zich opgeven bij de lokale omroep: tel. 071-414634. Het programma wordt uitge zonden op maandag 29 februa ri tussen 19.00 en 20.00 uur via Omroep Rijnland. nodig'Dit zegt Wim Boot. Hij is nauw betrokken bij de restauratie van het Adema- orgel van de St. Agathakerk in Lisse. De Lissese kleermaker Wim Boot is een enthousiast „or gelman". Behalve dat hij tweede organist is van de twee Lissese Hervormde ker ken, zit hij in de Stichting Orgelkring Bollenstreek en in de Stichting Vrienden van het Adema Orgel Lisse. Hij wordt zo gefascineerd door dit muziekinstrument, dat hij in zijn eigen woning een har monium heeft gebouwd. „Als klein jongetje vond ik orgels al mooi. Ik kreeg op jonge leeftijd muziekles en op mijn negende speelde ik tijdens de kinderkerk in Rehoboth. Ook het functioneren van or gels heeft altijd mijn belang stelling gehad. Ik knutsel graag. Toen in 1961 in de Hervormde kerk een orgel werd gebouwd heb ik mijn ogen goed de kost gegeven. Dankzij die kennis kon ik thuis het harmonium bou wen". Secretaris Boot is de enthousiaste secre taris van de Stichting Vrien den van het Adema Orgel Lisse. Dit orgel werd in 1904 gebouwd. In 1962 kreeg het instrument een grote onder houdsbeurt, maar verder functioneerde het altijd goed. Boot nam tijdens deze op knapbeurt zitting in een spe ciaal comitp dat de werk zaamheden begeleidde. Hij was afgevaardigde van de Orgelkring Bollenstreek. „De speeltafel was versleten, het tweede klavier kreeg er wat registers bij en de tractuur werd electrisch gemaakt", vertelt de Lisser. Pas in de jaren tachtig werd ontdekt dat het orgel aan een grote restauratie toe was. De verzakkende frontpijpen vormden het duidelijkste sig naal. „De pijpen rusten op een relatief smalle voet. Door de trillingen zakten ze hier langzaam doorheen". Het nog uit 1962 stammende comité stapte naar het kerk bestuur en kreeg toestem ming het orgel te restaure ren. Snel werd de stichting Vrienden van het Adema Or gel opgericht met als doel 70.000 gulden bijeen te bren gen voor de eerste fase van de restauratie. Door het orga niseren van koffieconcerten en speelmiddagen en het werven van donateurs kwam het beschikbare bedrag op ta fel. Ook voor de volgende fa sen van de restauratie wer den de noodzakelijke finan ciën vergaard. Boot: „Voor de speelmiddagen op de tweede zaterdag van de maand is vreselijk veel belangstelling. Orgelliefhebbers mogen te gen betaling op het Adema- orgel spelen. Hiervoor ko men mensen uit de wijde om geving naar Lisse. Sommigen kunnen heel aardig spelen, maar er zijn er ook die niet veel verder komen dan de vlooienmars. Het gaat vaak alleen om het gevoel op zo'n groot orgel te hebben ge speeld". Een gevoel dat de Lisser zich heel goed kan voorstellen, want zelf kruipt hij ook regelmatig een uurtje achter het orgel. Adema In 1983 werd de eerste fase van de restauratie uitge voerd. Het werk werd ge daan door de Amsterdamse firma Adema, dezelfde firma die 70 jaar daarvoor het orgel had neergezet. Zowel de helft van het tweede als het eerste klavier zou worden opge knapt. „Eenmaal in het twee de klavier schrokken we ons dood. Het was een wonder dat het orgel nog zo goed had gespeeld. Allerlei voetjes en leertjes in de registers waren los en versleten. Het was net als bij een oude muur, zolang je er vanaf blijft, blijft hij staan. Zodra je er iets aan doet blijkt alles verrot te zijn. Er is toen besloten het eerste klavier te laten zitten en het hele tweede klavier te res taureren". Twee jaar later werden de frontpijpen van een nieuwe voet voorzien en de speeltafel verplaatst. Op dit moment is de Amster damse orgelbouwer bezig met het eerste klavier. Honder den orgelpijpen worden schoongemaakt en gerestau reerd. De windladen worden nagekeken en voorzien van nieuwe leertjes. Dat gaat om bijna 1700 kleine stukjes leer die vervangen moeten worden. „Monnikenwerk", lacht Boot terwijl hij in het klavier zit en de verschillen de onderdelen van het orgel toont. Ook de contrabas van het pedaal, die helemaal ach ter in het orgel staat wordt opgeknapt. Deze houten pij pen waren gebarsten. Ze zijn gedicht en kunnen straks weer mee spelen. Pasen Met de Paasdagen moet het klavier helemaal gereed zijn, Tot die tijd gebruikt de Agat hakerk een kleiner orgel dat voorin de kerk staat. Boot: „We hebben gekozen voor deze tijd van het jaar omdat er dan geen kerkelijke fees ten zijn. Omdat Pasen vroeg valt, hebben we niet erg veel tijd. We zitten de orgelbou wer dan ook goed achter zijn broek, want met Pasen moet het klaar zijn". In 1990 moet de laatste fase van de restauratie van het Adema-orgel plaatsvinden, Dan moet onder andere de windmachine in de grond ge plaatst worden zodat het or gel „stiller" wordt. „Binnen tien jaar is dan het hele orgel onder handen geweest", con cludeert Boot tevreden. Dit betekent niet dat de Stichting Vrienden van het Adema Or gel wordt opgeheven. De stichting wil geld blijven ver zamelen om zo het onder houd 'van het orgel te kun nen blijven bekostigen. „Mocht er dan weer eens groot onderhoud nodig zijn dan hebben we daarvoor geld in de reserve", aldus Boot. ROZA VAN DER VEER Wim Boot in het eerste klavier van het Adema-orgel. De opknapbeurt van het Frans-romantische orgel na dert haar voltooiing. FOTO: HENK VAN DEN LISSE „Niet de organist, maar het orgel speelde. Zo slecht was de conditie van het eerste klavier. Doordat er lucht ontsnapte, bleven som mige pijpen doorspelen ter wijl de organist ze stil wilde hebben. Door wat provisori sche maatregelen hebben we nog kunnen voorkomen dat het echt hoorbaar werd, maar de restauratie van het eerste klavier was heel hard RESTAURATIE ADEMA-ORGEL BIJNA VOLTOOI

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14