ieidócSomcmt erdeeldheid in Zuid-West ►ver bebouwing groenstroken a STAD OMGEVING Handig "miniburo* ÏRENIGING AKTIEF POSITIEF OVER WONINGBOUW BERLAGESTRAAT EHD huurt ambulance van GGD Den Haag Cultuurverschillen met woonwagenbewoners te groot £eidöc(Soiuatit DINSDAG 23 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 |itie vindt ^eer en vfronen in woning scherpe patronen zijn gister- fiag aangetroffen in een wo- aan de Condorhorst. De 25- 'e bewoner is al eerder met dfclitie in aanraking is geweest erband met verboden wapen- Vorig jaar werden revol- in beslag genomen. Op het sent dat de politie zijn wo- D I doorzocht, was de man niet De agenten konden het I gemakkelijk binnenkomen, »3nt de ramen openstonden. De lenaar is vanmorgen ver- 1. Automobilisten te hard over Oegstgeesterweg LEIDEN Zeer veel automobilis ten rijden te hard over de Oegst geesterweg. Gisteravond hield de politie daar gedurende een half uur een radarcontrole en toen bleek dat 64 van de 85 passerende auto's har der reed dan de toegestane maxi mum snelheid van 50 kilometer per uur. De politie heeft alleen de 14 bestuurders bekeurd die harder re den dan 70 kilometer per uur. Van wege het grote aantal overtreders wil de politie vaker gaan controle ren op de Oegstgeesterweg. Rond acht uur werd ook een half uur ge controleerd op de Schipholweg. Ze ven automobilisten kregen een pro ces verbaal. Verslaafde steelt aluminium pijpen LEIDEN De politie heeft gisteravond rond kwart voor zeven een 25- jarige Leidenaar aange houden die 25 aluminium pijpen van elk vier meter lang op zijn vrachtauto had geladen. Dat was op het bedrijfsterrein aan de Amphoraweg. Voorbijgan gers waarschuwden de po litie. De man is volgens de politie „een bekende junk" die vaker materiaal steelt vanaf bouwplaatsen. Hij en zijn auto zijn overge bracht naar het politiebu reau. Weer inbraak Stadsbouwhuis LEIDEN Het Stadsbouwhuis aan de Langegracht is weer het doelwit ge weest van dieven. Het afgelopen week einde werd ingebro ken in de kantine. Koffie, saté, broodbe leg en kroketten werden ontvreemd. De daders konden binnenkomen door een ruit te vernielen. De afgelopen tijd is meerdere malen in gebroken in het Stadsbouwhuis. GEMEENTE BLOKKEERT LIVE-OPTREDENS LEIDEN De Leidse popmuzikanten komen in de pro blemen, omdat ze bijna nergens meer in Leiden live kun nen optreden. Oorzaak van de geringe animo van kroeg bazen om bandjes te contracteren zouden de strenge eisen van de gemeente Leiden aan de geluidsproduktie zijn. Dat liet Leiden Weer Gezellig-raadslid B. Stöxen gister avond weten tijdens de commissie algemene en bestuur lijke aangelegenheden. „Bands hebben veel geld besteed aan apparatuur, maar worden nergens meer gevraagd. Op veel plaatsen kan best live-muziek zijn, zonder dat er geluidsoverlast is. Maar omdat er soms 1 of 2 mensen zijn die klagen, moet vaak het plezier van honderden mensen wijken", aldus Stöxen. Burgemeester C. Goekoop ontken de dat Leiden roomser was dan de paus. „Er is nu een maal een nieuwe wetgeving voor geluidhinder waar aan voldaan moet worden". Stöxen kondigde aan dat de Leid se muzikanten binnekort op ludieke wijze aandacht gaan vragen voor hun probleem. Leiden krijgt geld voor kunstbeleid LEIDEN De gemeente Leiden krijgt een tot twee ton van de provincie Zuid- Holland voor het ontwikkelen van be leid op het gebied van beeldende kunst. Volgens wethouder F. Kuijers (cultuur) gaat Leiden met omliggende gemeenten aan Gedeputeerde Staten (GS) verzoe ken om dit geld te mogen besteden aan een experiment in de Leidse regio. Dat experiment moet de Beeldende Kunst Regeling (BKR) opvolgen. Kuijers over legt binnenkort met wethouders uit om liggende gemeenten over de mogelijkhe den waarop het geld kan worden be steed. Het gaat om Oegstgeest, Leider dorp, Alkemade, Voorschoten en Zoeter- woude. Zij buigen zich over mogelijkhe den om beroepskostenregelingen te tref fen. Ook nemen zij een standpunt in over de hang- en staangelden. De bedoe ling is dat het eenvoudiger wordt voor kunstenaars om hun werk te exposeren. Kuijers noemde gisteravond enkele mo gelijkheden om het geld aan te besteden. Bijvoorbeeld het opzetten van een huur koopsysteem waarbij kunstwerken „stukje bij beetje" gekocht kunnen worden met geleend geld, waarover geen rente wordt gerekend. Ook dacht hij aan catalogi waarin de werken van kunstenaars overzichtelijk in beeld zijn gebracht en het uitgebreider benutten van de Kunstuitleen. De commissie cul tuur vergadert volgende week over dit onderwerp. Naar verwachting wordt in maart bekend hoeveel geld Leiden, wel licht samen met de omliggende gemeen ten, definitief krijgt van de provincie. LEIDEN Het bestuur van irijkvereniging Aktief van de 't Zuid-West heeft geen en- bezwaar tegen het bouwen in vijftien eengezinswonin- n op de plek van de voor- nalige kleuterschool aan de jerlagestraat. Dit maakte de ■)(j|ecretaris van de wijkvereni- png H.C. Kwik gisteravond tenbaar tijdens een tweede Gipenbare hoorzitting over de iota „Bouwen in bestaande o Rijken". De zitting in de kerk ian de Antoniusparochie aan je Boshuizerlaan werd be- j0jpcht door ruim vierhonderd puid-West bewoners. jn een brief die aan de aanwe lf Luge wethouders J. Peters en p. Tesselaar werd overhan digd, maakt de vereniging luidelijk dat woningbouw op jie plek juist een verbetering f^/an het leefklimaat in en rond )e Berlagestraat zal beteke- ïen. „Er werden de afgelopen tijd in en rond de school ver nielingen aangebracht. Het gebouw werd verwaarloosd en ^r kwamen veel klachten uit de buurt van geluidsoverlast", f"|Zo staat in de brief. „Het ver schijnen van de nota gaf een Iwelkome oplossing voor deze adproblemen", aldus secretaris tCwik. „We gaan er wel vanuit injat er voor de muziekvereni gingen Allegro Vivace en Iterkmans Wilskracht ver hangende ruimte komt". Nu leze verenigingen inmiddels jvereenstemming met de ge- jieente hebben bereikt over ten muziekverzamelgebouw p de Waard mag de school ran vereniging Aktief tegen Je vlakte. Kwik: „Maar we '0hoeten democratisch zijn en tok de andere bewoners uit de juurt hun mening laten ge- Oten". Er werd gisteravond di eet kritiek geuit door enkele kjuurtbewoners. Veel omwo nenden vreesden vooral met Ie komst van vijftien wonin- pjen ook meer auto's in en ond de Berlagestraat. Par- feerruimte was volgens velen let probleem. Dit laatste geldt lok voor de lokatie Bartok- j^aat-Mahlerstraat waar men 'Hvee blokjes van acht eenge- jnswoningen wil bouwen, foor de Multatulistraat waar Jf woningen zouden moeten iomen, kwam dezelfde kri- POek. Voorzitter Cornet van de Stichting Bejaardencentrum Haagwijk vond het een „on zinnig" plan om de bejaarden woningen aan de Beethoven- laan te verplaatsen en aan te sluiten bij het bejaardencen trum Haagwijk. Op de overge bleven plek zouden volgens de nota 22 eengezinswoningen gebouwd moeten worden. De voorzitter vond het een ab surd idee om zestig bejaarden die er volgens hem naar hun zin en vooral goedkoop wo nen, te laten verhuizen. Velen bleken het daarmee eens te zijn. Het maken van een lift in de huidige bejaardenwoningen van twee hoog, zou volgens de voorzitter een betere en goed kopere oplossing zijn. Veel kritiek kwam er van de korfbalvereniging „Ons Eiland" om het korfbalveld aan de Brahmslaan op te offe ren voor vijftig woningen. Ge paard met spandoeken maak ten vooral jeugdige korfbal- spelers kenbaar het niet met de plannen van wethouder Tesselaar eens te zijn. Een be stuurslid van de vereniging maakte duidelijk dat dit het enige sportveldje is in het ge bied Voorschoterweg-Chur- chilllaan-Haagweg-Leidseweg. Volgens de wethouder was het onderbrengen van de vereni ging „Ons Eiland" bij de korf balverenigingen De Danaïden en Zuiderkwartier aan de Vijf Meilaan een goede oplossing. „De vereniging is steeds klei ner geworden en dit is een re den om de club bij derden on der te brengen", aldus Tesse laar. Het bestuurslid wilde hier echter niets van weten. Veel bewoners van Zuid-West waren vooral bang voor van dalisme wanneer groenstro ken zouden verdwijnen. Be woners van de lokatie Wissel- weg-Kiljanpad, waar volgens de nota 46 eengezinswoningen gebouwd zouden moeten worden, pleitten gisteravond voor het behoud van het groen nu vandalisme in die buurt nog zo weinig voor komt. Volgens hen zijn groen stroken, waar de jeugd zich kan vermaken, hier de oor zaak van. Volgens wethouder Peters kunnen groenstroken nooit de enige oorzaak van het tegengaan van vandalisme zijn, en achtte deze uitspraak dan ook overtrokken. WONINGNOOD KAN OPGELOST ZONDER BOUWEN OP GROEN' LEIDEN De gemeente Leiden kan de bestaande woningnood oplossen door al leen te bouwen op plaatsen die een bouw- bestemming hebben. Het volbouwen van groenstroken kan dan ook achterwege blijven. Dit zei VVD-raadslid M. Wijn bergen gisteravond op een VVD-bijeen- komst over gemeentepolitiek. Volgens Wijnbergen zijn slechts 2.000 van de 12.000 geregistreerde woningzoeken den urgent. De anderen zijn slechts op zoek naar een betere woning, meent Wijnbergen. Zij gelooft dat het bouwen op plaatsen die daarvoor in bestemmings plannen zijn aangewezen, voldoende is om die 2.000 mensen aan een huis te hel pen. Wijnbergen opperde dat grote hui zen die door oudere bewoners worden verlaten, worden verbouwd tot meerdere woningen voor alleenstaanden. „Het is in elk geval zaak zeer selectief te werk te gaan bij nieuwbouw". Wijnbergen miste de sociale gevolgen van de inbreidings- plannen van het college van B en W. „Er is onvoldoende beseft wat er met kinde ren gebeurt als zij te weinig speelruimte hebben. Het is ook zeer belangrijk dat ou deren dicht in de buurt van hun woning een wandelingetje kunnen maken. Bo vendien heeft studie uitgewezen dat een dichte bebouwing leidt tot verpaupering en verarming". „Het groen moet daarom zoveel mogelijk worden behouden. Bou wen mag alleen op plaatsen waar het leefmilieu niet wordt geschaad". Kleine sportvelden moeten volgens haar niet worden bebouwd. „Het is beter er parkjes en speeltuinen van te maken", wimber gen had nauwelijks een goed woord over voor de wijze waarop B en W de bouw plannen in de Inbreidingsnota hebben gepresenteerd. Zij was niet te spreken over de grote hoeveelheid, „niet realisti sche" voorstellen, „Er is zoveel wisselgeld in de nota ingebouwd, dat veel mensen al blij zijn als er een paar lokaties afvallen. Afhankelijk van de hoeveelheid lawaai die bewoners maken, blijven er veel of weinig lokaties over. Op die manier wordt veel mensen de stuipen op het lijf Over de eventuele bouw van honderd woningen aan de Vijf Meilaan was niemand te spre ken. De honderd woningen zouden gebouwd worden in de vorm van enkele negen ver diepingen hoge torenflats of wat minder hoge flats. „We komen dan nog dichter op el kaar te wonen en onze kinde ren kunnen dan nog slechts op parkeerplaatsten spelen", was de kritiek van vele om wonenden. „Bovendien vre zen wij voor vermindering van de verkeersveiligheid als de Vijf Meilaan versmald wordt", aldus enkele leden van de Vereniging van flatei genaren van de Mozartstraat. Ook Tesselaar was het met de bewoners van de wijk eens dat wanneer je de vergrijzing in de wijk wilt tegengaan, geen 3-4 kamerwoningen moet bouwen. „Daar komen twee-persoonshuishoudens en vooral oudere mensen opaf. Als je kinderen in de wijk wilt hebben, moeten er minstens 5- kamerwoningen gebouwd worden", aldus de wethouder. Tesselaar voorzitter vergadering Endegeest LEIDEN Wethouder D. Tesselaar (volkshuisvesting) zit vanavond de extra commis sievergadering over de kwes tie Endegeest voor. Het CDA had er bij eerder bij B en W op aangedrongen dat burgemees ter C. Goekoop de vergadering zou voorzitten. De christen-de mocraten wilden in geen geval dat wethouder F. Kuijers (volksgezondheid) de voorzit tershamer zou hanteren van wege zijn betrokkenheid bij de kwestie. In een reactie zei Kuijers gis teravond dat hij „er nooit over gepeinsd" heeft die rol op zich te nemen. „Het is niet handig als je tegelijkertijd de orde moet handhaven en op de in houd van de discussie moet letten. Het is bovendien veel meer ontspannend als je je al leen op de inhoud hoeft te richten", zo zei hij. Het CDA heeft eerder laten weten dat het beter was als ook de PvdA-wethouders Tes selaar of P. Bordewijk (finan ciën) de extra vergadering niet zouden voorzitten. Overigens heeft de gemeente meerdere betrokkenen bij de kwestie uitgenodigd om zondig te kunnen worden gehoord. Het gaat om directeur J. Bronkhorst van Endegeest, de heer Rustenhoven, chef Tech nische Dienst van Endegeest, makelaar M. Smitsloo en de commerciële medewerker van bouw- en aannemingsbedrijf Bekooy, de heer De Mos. Ook aanwezig is W. Hettinga, raadslid voor het CDA en di recteur van Bekooy. LEIDEN De Leidse Eerste Hulp Dienst (EHD) heeft een am bulance van de GGD uit Den Haag gehuurd om in het tekort aan ambulances te voorzien. De hoeveelheid beschikbare wa gens was in vier weken tijds van drie teruggelopen naar één. Afgelopen zaterdag was opnieuw een auto van de EHD betrok ken bij een ongeluk, nadat al eerder een wagen geheel was ver nield en één licht beschadigd was geraakt bij aanrijdingen. De ambulance die afgelopen zaterdag kantelde bij de Leiderdorpse brug moet geheel afgeschreven worden. „Toen hadden we nog maar één wagen ter beschikking", aldus F. van Oosten van de brandweer, waar de EHD onder ressorteert. „We hebben in principe drie auto's, waarvan er twee steeds paraat zijn. Eén wordt in reserve gehouden voor het geval de andere twee niet beschikbaar zijn wegens onderhoud of grote evenementen. De wagen die de tweede keer een ongeluk kreeg op de Churchill- laan reed weer, maar door het ongeluk in Leiderdorp hadden we er zaterdag nog maar een over. We hebben er toen direct een kunnen huren bij de GGD in Den Haag. De paraatheid en servi ce zijn gewaarborgd". Het huren van de ambulance kost 125 gul den per dag. Hoelang het nog duurt voor dat de EHD weer een geheel eigen wagenpark heeft hangt volgens Van Oosten onder meer af van de afhandeling door de verzekering. Overigens loopt Leiden de kans op de vernielde ambulances fors te moeten toeleggen. Het verzekeren van de ambulances (nieuwwaarde: 150.000 gulden) is dermate duur, dat een verzekering is afgeslo ten waarbij alleen de restwaarde van de ambulance wordt uitge keerd als de tegenpartij niet aansprakelijk is. BEWONERS STEVENSHOF: LEIDEN De bewoners van de Stevenshof en omgeving zijn niet alleen tegen de komst van een woonwagenkampje op de Dijkhof omdat daardoor groen verdwijnt, maar ook „omdat de leef- en wooncultuur van die bewoners anders is dan van de mensen die daar reeds wonen; kopers van een premie A-wo- ning". Dit zei woordvoerder H. de Niet van de bewoners gister avond tijdens een VVD-bijeen- komst over gemeentepolitiek. De bewoners van de Stevens hof en de Riindijk zijn tegen de komst van het kampje omdat daardoor groen verdwijnt. „De gemeente heeft ons in 1985 be vestigd dat op die plaats een parkje zou komen. Dat zou voorjaar 1987 zijn ingericht", aldus woordvoerder H. de Niet. „Maar de gemeente is stiekem zijn eigen weg gegaan. Toen wij naar de plannen informeerden, werden we van de ene naar de andere wethouder gestuurd. Peters en Tesselaar hebben ,deze lokatie bekokstoofd en door de strot van wethouder Kuijers geduwd. Een alterna tieve lokatie konden we met de grootste moeite bij de gemeente kwijt". Volgens De Niet zijn de bewo ners via de wethouders J. Pe ters (ruimtelijke ordening), H. de la Mar (woonwagenzaken) en D. Tesselaar (volkshuisves ting) doorverwezen naar wet houder F. Kuijers (groenvoor zieningen). Die was echter met vakantie. Kuijers wilde geen commentaar geven op de ge volgde procedure. Enkele bewoners deelden tij dens een bijeertkomst van de VVD over gemeentepolitiek gisteravond mede, dat zij toe vallig van de plannen hoorden toen een woonwagenmaker uit Brabant hen kwam vragen of zij wisten „waar de nieuwe woonwagens kwamen te staan". Zij hoorden ook dat po tentiële bewoners de nieuwe lokatie al met de vertegen woordigers van de gemeente hadden bekeken. De Niet bena drukte dat de woonwagenbe woners welkom zijn, maar dan wel op een andere plaats. VVD-raadslid M. Wijnbergen toonde begrip voor de bewo ners. „Je kunt je afvragen wat de waarde van een bestem mingsplan is, als je er op rekent een parkje in de buurt te krij gen en die plaats opeens wordt bebouwd". Over het meepraten over plannen van de gemeente zei zij: „Inspreken is vaak het aanhoren van van wat er gaat gebeuren". Ook VVD-fractieleider M. van der Nat viel de woordvoerder bij. „Hét is een rare situatie dat wethouder De la Mar, die ver antwoordelijk is voor woonwa genzaken, er tegenover de be woners niet voor uit heeft dur ven komen dat de gemeente in derdaad van plan is daar woon wagens te vestigen. Van Links Leiden zou je een andere op stelling mogen verwachten". Van der Nat sloot een commu nicatiestoornis op het stadhuis overigens niet uit. Dit 'miniburo' is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De stevige cassette meet slechts 8 x-12 cm en bevat een schaar, een nietmachine met nietjes, een linaal(tje), paperclips, plakband in houder, vlakgom, lijm, een rolmaat en een mesje. r' De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:. Adres:. Postcode/plaats: Telefoon:(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur als dank het 'miniburo' aan: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). ler j

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11