Laat die bus niet leeg! J Hardere acties Palestijnen tijdens vredesmissie Shultz CeidócGomoiil Yassiliou nieuwe president Cyprus VIJF DODEN BIJ NIEUWE RELLEN In Juba is het bier gezonder dan water Honderden doden in Rio door regen- en modderstromen Franse communisten verdeeld verkiezing in Nieuwe top ook mogelijk zonder raketten-akkoord ONTVOERDERS STUREN VIDEOBAND AMERIKAAN Le£er des Heils wmwsmm BUITENLAND MAANDAG 22 FEBRUARI 19b8 PAGIN, Frans Guyana wijst tien aanhangers Brunswijk uit CAYENNE De autoriteiten van Frans Guyana hebben zaterdag tien aanhangers van Ronnie Brunswiik uitgewezen, die zich hadden geïnstalleerd op het eilandje Bas- tien in de grensrivier ae Maroni. Officieel heeft Frankrijk steeds geweigerd aanhan gers van het Jungle Commando op het grondgebied van Frans Guyana toe te la ten, maar oogluikend werd hun aanwezig heid goedgekeurd. Sinds eind januari is di plomatiek overleg gaande tussen Frankrijk en Suriname over de repatriëring van de ongeveer 9.000 Surinaamse vluchtelingen in Frans Guyana. De verwachting is dat een delegatie van de nieuwe Surinaamse regering hierover spoedig besprekingen zal komen voeren in Frans Guyana. VS dumpen giftig afval in Haïti PORT-AU-PRINCE Volgens de milieubeweging Greenpeace heeft een Amerikaans schip be gin deze maand vierduizend ton zeer giftig afval gedumpt op de kust van Haïti. Het gaat om as van verbrand afval, waarin hoge concentraties zware metalen en andere giftige stoffen zijn aange troffen. Het betrokken schip, de Khian Sea, arriveerde op 31 ja nuari in Haïti met 13.476 ton ver brand afval, na zeventien maan den op zee te hebben gezworven omdat het overal de toegang werd geweigerd. Het schip ver trok een week later en liet 4.000 ton van zijn omstreden vracht achter, aldus Greenpeace. Zware slag voor Iparretarrak PARIJS Met vijf aanhou dingen heeft de Franse politie in de nacht van vrijdag op za terdag de Frans-Baskische af scheidingsorganisatie Iparre tarrak van haar leiding be roofd. De groep, die vorig jaar verboden werd verklaard, heeft sinds 1973 de verant woordelijkheid opgeëist voor rond zestig moord- en bom aanslagen. Iparretarrak werd vijftien jaar geleden gesticht met het doel om Frans Bas kenland af te scheiden van Frankrijk en met de Spaanse provincie Baskenland een on afhankelijke staat te vormen. NICOSIA De door de communisten gesteunde miljonair George Vassi- liou wordt de nieuwe president van Cyprus. Hij ziet het als zijn belang rijkste taak via een gesprek met de Turken te komen tot een hereniging met het bezette noordelijke deel van het eiland. Vassiliou (56), een zakenman-miljonair die pas onlangs zijn intrede deed in de politiek en mede gesteund werd door de communisten, verklaarde na zijn zege dat hij er alles aan zal doen om „met flexibele methoden een regeling te bereiken" over hereniging met het afgescheiden Turkse deel van het eiland. Zittende president Spyros Kyprianou, die pas met de Tur ken wilde praten wanneer de 30.000 militairen en 65.000 kolonisten uit Turkije van het eiland waren verdwenen, werd al in de eerste stembus ronde uitgeschakeld. Daaruit kwamen Vassiliou en de conservatieve lei der Glafcos Clerides als winnaars naar voren. Vassiliou, die zich niet aan een partij heeft gebonden, verwierf ruim 51,6 procent van de stemmen. In een overwinningsrede zei Vassiliou dat ook hij zich zal inzetten voor het vertrek van de Turkse militairen en kolonisten en voor de terugkeer van de 180.000 Grieks-Cyprioten die in 1983 uit het noorden weggingen nadat daar eenzijdig een republiek Turks-Cyprus was uitgeroepen onder leiding van president Rauf Denktash. Leiders Solidariteit korte tijd vastgezet WARSCHAU De autoritei- ten in Polen hebben gisteren acht leiders van het verboden vakverbond Solidariteit, die vrijdag en zaterdag in verschil lende plaatsen waren gearres teerd, weer vrijgelaten. De ar restaties hadden tot doel een bijeenkomst te verhinderen van het „uitvoerend comité" (KKW) van het vakverbond, georganiseerd door leider Lech Walesa in Gdansk. De vak bondsleiding wilde zich bera den over de te volgen strategie ten aanzien van de prijsverho gingen die op 1 februari zijn doorgevoerd en waarover veel ongenoegen bestaat. JERUZALEM Palestij nen in de bezette gebie den zijn van plan hun ver zetsacties aanzienlijk op te voeren tijdens de vredes missie van de Amerikaan se minister van buiten landse zaken George Shultz deze week. Voor donderdag, als Shultz in Jeruzalem arriveert, is een algemene staking af gekondigd. Vrijdag wordt er gedemonstreerd en za terdag zullen de uitgaans verboden genegeerd worden, zo meldt een or ganisatie die zich „Vere nigd Nationaal Leider schap van de Opstand" noemt. Shultz wil Jeruzalem gebrui ken als „thuisbasis' van waaruit hij korte reizen naar Syrië, Jordanië, Saudiarabie en Egypte wil maken in een poging het vredesproces in het Middenoosten weer op gang te krijgen. Gisteren werd bekend dat Shultz ook met Palestijnse leiders wil overleggen, maar PLO-leider Arafat liet op voorhand we ten niets voor zo'n beraad te voelen. Bij de Arabische regeringen was nog weinig enthousias me te beluisteren voor Shults' vredesinitiatief. De Egyptische collega van Shultz, Esmat Abdel-Meguid, zei dat de „oude" Ameri kaanse plannen voor Pales tijns zelfbestuur, zoals vervat in de Camp-Davidakkoor- den, geen toekomst hebben. Overleg Momenteel voert Shultz in Moskou overleg met zijn col lega Sjevardnadze, waarbij de explosieve situatie in het Midden-Oosten hoog op de agenda staat. Naar verluidt wil de Sovjetunie een actie vere rol spelen in het vredes proces, maar Shultz liet we ten dat de Sovjetunie alleen aan de onderhandelingen zou kunnen deelnemen als de di plomatieke betrekkingen met Israël hersteld worden. In de bezette gebieden zijn het afgelopen weekeinde bij verschillende onlusten totaal vijf dodelijke slachtoffers ge vallen. Doden Gisteren werden op de wes telijke Jordaanoever drie mensen door Israëlische mi litairen doodgeschoten, twee in Nablus en één nabij Ra- mallah. Zaterdag vielen twee dodelijke slachtoffers. Twee traangasgranaten van het le ger belandden in het labora torium en de kraamkliniek van het ziekenhuis van Ra- mallah. Ziekenhuispersoneel evacueerde twaalf baby's in couveuses. Abdul Latit (18). in de rug geschoten door Israëlische militairen, wordt door twee Palestijnse jonge ren naar een ambulance gebracht. Latit was één van de tien Palestijnen die bij de rellen van het afgelopen weekeinde zwaar gewond raakten. foto: ap KARTHOUM Onderuitgezakt in een rieten stoel op het terras van het Grand Hotel in Karthoum, kijkend naar de mannen die in hun witte gewaden en losjes geknoopte tulbanden vredig langs de Nijl kuieren met op de achtergrond de ondergaande zon, kun je je moeilijk voorstellen dat het een paar honderd kilometer verderop in Sudan oorlog is. De eerste zorg van de bezoeker is het vinden van een koud biertje. Dat valt niet mee, omdat „sharia", de islamitische wet. alcoholische dranken verbiedt, althans, in het open baar. Bij de mensen thuis wordt je meestal het plaatseliike levenswater „aragi" aangeboden; een vlammende dadel drank of anders een glaasje Etiopische gin of pastis. In het zuiden van Sudan, zitten mensen rond het zwembad van de Usaid Club in Juba de belegerde, voormalige hoofdstad van de zuidelijke provincie en nippen openlijk aan hun Schotse whisky of ijskoude Keniase biertje. Maar dat is dan ook de provincie Equatoria, waar sharia gene geerd wordt. De afschaffing van sharia is de belangrijkste zaak waarvoor de rebellen van het Sudanese Volksbevrijdingsleger SPLA uit het Afrikaanse en christelijke of animistische zuiden strijd leveren. Ook al komt het er in de praktijk op neer dat sharia nauwelijks toegepast wordt, in het Noorden bezigt men de opvatting dat de Islam een leidende rol moet hebben in het land. En dus blijft sharia het krachtige symbool voor de Noorden om het Zuiden te blijven domineren. In Juba kijkt iedereen een beetje angstig omhoog als één van de twee Boeings komt aanvliegen met de voorraden voor het regeringsleger en een enkele passagier aan boord. Er wordt al gespeculeerd wanneer de eerste zal worden neergeschoten. Op het moment is de SPLA het vliegveld nog niet dicht genoeg genaderd om haar Sam 7 schouder- raketten te kunnen gebruiken. Maar de rebellen verwach ten zelf dat ze nog vóór volgende maand dichtbij genoeg zul len zijn om een vliegtuig neer te halen. Op die manier hoopt de SPLA Juba te isoleren en uiteindelijk in te nemen. De circa vijftig „immigranten" die zich in de Usaid Club op houden vrezen dat ze vast komen te zitten in een stad met twintigduizend verhongerende mensen en een leger dat steeds meer in paniek raakt. Een voorbeeld hiervan is de garnizoensstad Wau, die al meer dan een jaar is afgesloten van de buitenwereld. Er heerst een enorme hongersnood en er doen verhalen de ronde over afschuwelijke vormen van kannibalisme. In Juba is het nog lang niet zover. Wel beginnen de gebou wen langzamerhand tekenen van verval te tonen. En de gangen in het Juba hotel liggen bezaaid met bierflesjes uit Zaïre. Volgens de bewoners komt het kraanwater recht streeks uit de Nijl en is de kans groot dat het water besmet is. „Sharia" of niet, bier lijkt dan een veiliger alternatief. ANDREW BUCKOKE (c) The Times. Londen Een Braziliaan balanceert op het dak van zijn auto, die door het water dreigt te worden meege sleurd. De man houdt nog een paraplu boven het hoofd, maar veel zin heeft dat niet meer.foto-, ap RIO DE JANEIRO Bij aardverschuivingen en overstromingen als gevolg van hevige regenval en zware storm zijn de afge lopen dagen in en rond de Braziliaanse stad Rio de Janeiro zeker 200 mensen om het leven gekomen. Burgemeester Saturnino Braga heeft voor de negen miljoen inwoners tellende stad de noodtoestand uit geroepen. Rio wordt al enige weken ge troffen door hevige regenval, maar in de nacht van vrijdag op zaterdag viel het water tien uur lang ononderbroken met bakken uit de hemel. In de sloppenwijken op de heuvels rond de stad stortten hele wijken de diepte in. Hoe veel mensen daarbij zijn omge komen zal nooit bekend worden. In veel stadswijken elders in Rio stond het water tot heuphoogte. Autobezitters bonden hun voertuig aan pa len vast om te voorkomen dat ze door het water werden meegesleurd. Reddingswer kers probeerden met amfibie- voertuigen en op surfplanken mensen uit hun benarde posi tie te helpen. In de woonwijk Santa Teresa werd de vleugel van een zie kenhuis getroffen door een enorm rotsblok. Daarbij zijn zeker honderd patiënten om het leven gekomen Het befaamde Maracana-voet- balstadion liep onder water, waardoor een wedstrijd moest worden afgelast. De slotparade van het carnaval van Rio werd een week uitgesteld, om dat de rond 20.000 deelnemers en de 70.000 toeschouwers za terdag niet het parade-terrein in het centrum konden berei ken. Vermoedelijk zal het dodental, nog aanzienlijk oplopen. On der modder en puin worden nog veel slachtoffers vermoed. De autoriteiten hebben aange kondigd dat er massale inen tingen tegen tetanus en typhus zullen worden gehouden, en er is gewaarschuwd tegen een uitbarsting van lepra. SUSKEENWISKE DE EDELE ELFEN (c) Standaard Ultgoveri)/Wavefy Productions (Van onze correspondent) PARIJS Een nieuw electoraal debêcle dreigt voor de Franse communisten. Twee maanden voor de presi dentsverkiezingen geven de diverse opiniepeilingen slechts vijf procent van de stemmen aan André Lajoi- nie, de officiële kandidaat van de PCF. Dat is éénderde van de score van partijleider Georges Marchais bij diens „historische" nederlaag in 1981. Pierre Juquin, de uit de partij gesmeten „vernieuwer", zit Lajoinie met drie procent op de hielen. Terwijl het communistische huis nu toch echt wankelt houdt Georges Marchais vol dat „de partij nog nooit zo sterk was". Een opmerkelijke uitspraak want de cijfers bewijzen het tegendeel. Het is lang geleden (1946) dat de partij 26 procent der stemmen kreeg. In 1978 stemde nog een op de vijf Fransen communis tisch. Maar bij de parlementsverkiezingen van maart 1986 was de aanhang geslonken tot 9,7 procent; ééntiende minder dan het extreme Nationale Front van Le Pen. Het feit dat de presidentsverkiezingen met twee kandidaten wordt ingegaan maakt de positie van de PC nog wankeler. Ju quin en Lajoinie beschudigen elkaar ervan „de ondergang van de partij alleen maar te versnellen". Lajoinie vindt Juquin maar „een kale heester, die mij niet in de schaduw zal zetten". Dat laatste valt nog te bezien, want „de vernieuwer" is hem inmid dels heel dicht genaderd. AMERIKAANSE WOORDVOERDER: MOSKOU De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Shultz en zijn Sovjetambtgenoot Sjevard nadze hebben „goede vooruitgang" geboekt bij hun be sprekingen in Moskou. Vandaag heeft Shultz een ont moeting gehad met partijleider Gorbatsjov. Zowel Amerikaanse als Russische woordvoerders maakten giste ren gewag van een „goede en zakelijke sfeer". Maar geen van hen wilde bijzonderheden geven over de inhoud van de ge sprekken, die de weg moeten banen voor een vierde topontmoe ting tussen president Reagan en Sovjetleider Gorbatsjov. Die top zal vermoedelijk eind mei of begin juni plaatsvinden. Overigens is volgens Amerikaanse zegslieden een akkoord over de halver ing van de strategische kernarsenalen geen absolute voorwaarde voor het doorgaan van de top. De twee ministers spraken behalve over de kernwapens ook over de mensenrechten en de kwestie-Afghanistan. Shultz en Sjevardnadze ondertekenden verder een akkoord dat Ameri kaanse schepen het recht geeft te vissen in de exclusieve econo mische zone voor de Oostkust van de Sovjetunie. Gisteravond heeft Shultz lange tijd doorgebracht in het huis van een Ameri kaanse diplomaat, waar hij heeft gesproken met een groep emi gratie-activisten en refuseniks; hij heeft ook gesproken met de dissidente geleerde Andrei Sacharov. BAYRUT De ontvoerders van de Amerikaanse VN-functio- naris William Higgins hebben een videoband uitgegeven, waarin de militair zijn eigen land en Israel vraagt tegemoet te komen aan de eisen van zijn ontvoerders. Higgins, een marine-officier, werkt bij de VN-commissie die toe zicht houdt op het bestand in Zuid-Libanon. Hij noemde cle vol gende eisen: de terugtrekking van de Israëlische troepen uit alle bezette gebieden in Libanon; de vrijlating van alle gevangen Li- banezen en Palestijnen uit de (Israëlische) Khiam-gevangenis en uit alle andere gevangenissen en een einde aan de „Amerikaan se inmenging in Libanon". Intussen wordt door Libanese strijd groepen naarstig gezocht naar de ontvoerde kolonel. Daarbij heeft de sji'itische Amal-militie een groot aantal personen ge vangen genomen, die worden verdacht van medeplichtigheid aan de ontvoering. Het gaat vooral om leden van de pro-Iraanse Hezbollah-militie. De 43-jarige Higgins is de tiende Amerikaan onder de 28 buitenlanders die in Libanon in gijzeling worden gehouden. (ADVERTENTIE) NATIONALE COLLECTE EIND FEBRUARI-BEGIN MAART Steun het geestelijk en maatschappelijk werk van het Leger des Heils. Geef aan de collecte of stort een bijdrage op postgiro 37071 of bankrekening 70.70.70.171 Stichter: William Booth AFDELING VOORLICHTING (TST. 215) door Frans Boogaari STRATEN VEGi BRUSSEL Bestaan e tóch nog wonderen? Iema twee maanden geleder, voorspeld dat Roger Nols, terst conservatieve burgt ter van de Brusselse r, meen te Schaarbeek, zomi clochards in dienst zou i als ambtenaar zou onmid voor gek zijn versleten vreemdelingen en vaget heeft Nols namelijk een grote hekel als een veg aan vliegen in zijn soep. En toch zijn, stipt om acl zes zwervers aangetreden dienst van de gemeente S beek straten te gaan Deze nogal spectaculair breiding van het Schaar ambtenarenbestand volgt al evenmin onopgemerkt ven ontruiming van de hal van het Brusselse G, Nord, eind vorige week, bij een aantal dakloze twintig volgens de j honderd volgens de bet, nen werden verdrev de verwarmde ruimte, sinds begin december hui was. De aantrekkingskracht v tijdelijke toe vluch tsoora nooit zo groot geweest, gemeente Brussel vorii niet het Centraal Station Gare du Midi hermetiscl hen had afgesloten èn a een aantal scouts van de eenheid van Laken zich 1 had aangetrokken. Twe deze scouts waren er be& cember vorig jaar getuig hoe een oud vrouwtje pi de van een kartonnen do bed te maken, om in hei du Nord de nacht door te gen. Zij bezorgden haar t gende dag een warme m en herhaalden die geste c gende dagen. Dat gebaar sloeg derma dat half december al ee derdtal clochards de nJ het Noordstation dooi De Lakense scouts mob den mankracht bij anderi lingen en verzekerden zii de morele en organisatt steun van twee francii broeders die ook hun inti het Noordstation namet twee broeders namen, pend met gitaren, het i mentsgedeelte voor hun ning geruchten dat zt voor meisjes van lichte inschakelden, blijken waar en de moeders i scouts kwamen elke ave het diner met cake, sigai drank. Vertegenwoordigers va Vereniging van Vlaamst haalhuizen en van haar I zusterorganisatie, de A tion des Maisons d'A konden hun ogen niet g toen ze in het Noordstatii doelgroep zingend, etend kend en rokend, kortom: opzichten van het leven tend, de nacht zagen ing, Diepgravende gesprekke, de zin van het bestaan, beidsmoraal van de wei mens en de kwaliteit v, maatschappelijk bestel in werden in de ruime be heid van de stationshal i de weg gegaan. Er bloei ongeremde discussieculti waaraan zelfs wachtende reizigers van harte deeln Tegen de tijd dat het schappelijk werk pools kwam nemen, bleek niet een groot aantal daklozer, ook bedienden en anden menstrekkers uit de omt. de vaste kostgangers I gaan behoren. Van het schap maakten voorts journalisten deel uit en e den te die aan het verst een doctoraalscriptie wil den. Daarenboven wist scouts, die hun hele k kan tie aan deze armoed opofferden en die ook niet aflieten, nog acht vi aan een vaste baan te he De clochards zelf haddt het Gare du Nord hun tion willen maken, mal simpele aanwezigheid, u| ook de politie zich al n wend, werd de onderhoui gen van het station uiteil te veel. Nols zag zich gi gen een ontruiming te gé maar was intussen derm\ der de indruk geraakt j grote saamhorigheid bin\ groep daklozen, scouts er) ren, dat hij zes zwerveri kost en inwoning in dien als straatveger. Met de dat wanneer dit expt mocht slagen, hij zich j meenten, aan de slag kul Die eerste zes, op de vj volgd door hun lotgenotl vol enthousiasme begoni het besef dat zij zich al J een weg kunnen banei een nieuwe toekomst. Ij gewicht van een lang lef armoe hebben zij zich 4 bezems geworpen, om J straten van Schaarbei straks hun eigen, doffe j eindelijk wat glans te geJ

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4