PvdA moet zakelijker en zo nodig harder optreden Wintermode 88- 89: brede randhoedensmal ondergoed H Hele trein vol zwartrijders WIARDI BECKMAN STICHTING WIL TABOES DOORBREKEN: Twee doden bij schietpartij Windenergie op de tocht CcidócSoimmt INNENLAND E^idócSotmwit MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 PAGINA 3 lan aangehouden 1 'fegens ontucht TRECHT Justitie in Utrecht heeft een -jarige man uit Wijk bij Duurstede aange- iuden op verdenking van ontucht met nderen. Hij is de eigenaar van een partij nderporno die de Utrechtse justitie een aand geleden op het spoor is gekomen. De I jarige man had onder meer een film in n bezit waarop hij seksuele handelingen èégt met een buurmeisje. De andere films ia iren volgens de Utrechtse officier van tiititie mr. R. Behling afkomstig uit de a! pdel. Ze zijn naar alle waarschijnlijkheid *het buitenland gemaakt. De man wordt röok van verdacht dat hij naast het buur- Sfsje zijn eigen kinderen heeft misbruikt, stitie hoopt tijdens het onderzoek achter dtherkomst van de films te komen. Drie Nederlanders verongelukt in Duitsland HOENDERLOO/MÜNCHEN Door een verkeersongeluk in het zuiden van de Bondsrepubliek zijn zaterdag een echtpaar en hun dochter uit Hoenderloo en twee Westduitsers om het leven ge komen. De auto van de Nederlanders reed op de autobahn tegen een West- duitse wagen die met een ander voer tuig in botsing was gekomen. Een zoon tje van het echtpaar uit Hoenderloo raakte zwaar gewond, evenals twee Duitsers die bij het ongeluk waren be trokken. Het was volgens de politie ter plaatse druk en glad door sneeuwval. Commissaris Sietsma verspeelt duim AMSTERDAM Commissaris Siets ma van de Amster damse politie is dit weekeinde bij een hockeywedstrijd het topje van zijn duim kwijtgeraakt. Het stukje duim is later in het zieken huis weer aange naaid. Sietsma: „Het is niets bij zonders en volgens de chirurg zal alles wel weer in orde komen met de duim". Groepsleider misbruikt geestelijk gehandicapten APPINGEDAM Een 29-jarige groepsleider heeft tegenover de rijkspo litie in Appingedam bekend ontucht te hebben gepleegd met geestelijk gehandi capte pupillen. De man werkt bij de Noordelijke Stichting Voorziening Gees telijk Gehandicapten. Volgens de politie is er geen enkel verband met andere ontuchtzaken zoals die in Oude Pekela en gaat het hier om een op zichzelf staande zaak. De zaak kwam aan het licht doordat er foto's waren gevonden die de man had gemaakt van de ontuch tige handelingen. Hij had geprobeerd ze langs het Eemskanaal bij Appingedam te verbranden, maar dat was niet hele maal gelukt. Wandelaars vonden de res ten van de foto's en brachten ze naar de politie. De groepsleider is vandaag voor geleid aan de officier van justitie. HOEK VAN HOLLAND De laatste trein van Hoek van Hol land naar Rotterdam is zaterdag nacht een half uur opgehouden, doordat de spoorwegpolitie 89 van de 96 passagiers betrapte op zwartrijden. Pas nadat zij alsnog betaald hadden (waarbij het in 24 gevallen kwam tot een boete) kon de trein vertrekken. De zwartrijders behoorden volgens een woordvoerder van de spoor wegpolitie tot een grote groep disco-gangers, van wie bekend was dat ze het niet zo nauw na men met de NS-tarieven. )e Graaf vreest iiljardenstrop in ociale zekerheid ta :<i> a; ifcVan onze parlementaire inpctie) IN HAAG Staatssecreta- De Graaf van sociale zaken ;d jwerkgelegenheid vreest dat Vjjp internationale verdragen x Regelde gelijke behandeling n mannen en vrouwen in de V( iale zekerheid, de Neder- P idse schatkist miljarden kan h sten. staatssecretaris zei dit gis- i»p voor de radio in een re- op recente uitspraken de Raden van Beroep ei ISruit is gebleken dat vol- ns internationale verdragen li aantal bepalingen in het ..derlandse stelsel van sociale 1j ierheid in strijd zijn met de K fjke behandeling van man- 1 n en vrouwen. Bij de Raden D nnen mensen in beroep p m tegen beslissingen van de keringsinstanties, ndaag zal De Graaf een a sturen naar de Tweede e4rner met daarin een voorlo- raje™ inventarisatie van de fi- Snciële gevolgen van de uit haken. ,,Als het gaat op basis de veronderstellingen die gemaakt kunnen worden, zou het inderdaad wel ns kunnen gaan om miljar- aldus de staatssecretaris, uitspraken werden gedaan basis van het VN-verdrag e larin de burgerlijke en poli- a ke rechten worden gere- '6 ld Eén van de gevolgen van .verdrag is dat gehuwde Wjwen dezelfde rechten Deten hebben als ongehuwde ouwen. In het Nederlandse elsel van sociale zekerheid ^ordt in de meeste wetten het lostwinnersbeginsel nog ge- rije óók dat weduwnaars de- olfde rechten moeten krijgen ^weduwen. De aww voorziet enteel echter alleen in uitkering aan weduwen, nform het VN-verdrag zul- v>de ongelijkheden met te- jtverkende kracht ongedaan leten worden gemaakt, 'erigens moet de Centrale lad van Beroep nog een uit maak doen. Maar De Graaf i- rekening te houden met n-'aantal vrij forse uitgaven de sfeer van de sociale ver dringen. ngdurig erklozen innen baan in i ivangenis rijgen (Van onze ^•parlementaire redactie) X IN HAAG Staatssecreta- n'Korte-Van Hemel (justitie) r langdurig werklozen de T fis bieden op een baan in gevangenis. Binnenkort hiermee worden geëxperi- inteerd in Amsterdam, Alk- Breda en Utrecht. De jeringspartijen CDA en 'D steunen dit initiatief, werklozen krijgen geen be- ardersfunctie. Het is de be- fling dat zij uitsluitend on- 11 steunende werkzaamheden an verrichten, bijvoorbeeld chauffeur, portier of admi- J itratieve kracht. Contact r !t gedetineerden mogen de n luwe werknemers alleen :e bben onder toezicht van een in afessionele gevangenbe waarder. staatssecretaris heeft tot experiment besloten om de rkdruk in gevangenissen it "weinig personeel (bijvoor- eld bij een hoog ziektever- im) te verminderen. Zij opt dat daardoor het aantal eruren van bewaarders zal lemen. In elk van de vier oefgemeenten zullen lang- rig werklozen via de 'ART-uitzendbureaus van de ierheid worden ingedeeld in n „arbeidspool" van twaalf rsonen. Uit deze pools kun- in dan op afroep werklozen schikbaar worden gesteld •or,het gevangeniswerk. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Als op lossing ziet Kalma, de adjunct-directeur van de Wiardi Beekman Stich ting, dat de PvdA kiest voor een „nieuw refor misme". Hij bedoelt daarmee een beleid zoals dat gevoerd werd in de periode 1945 - 1958, toen de partij onder Drees voortdurend deel uit maakte van de regering. Kalma pleit voor wat hij noemt een nieuwe „zake lijkheid, en zo nodig eni ge hardheid, ook als ze in eigen vlees snijden". Het bevorderen van werkge legenheid moet weer centraal komen te staan, ook als dat gaat ten koste van heilige huisjes als verdere gelijktrek king van inkomens en de au tomatische koppeling van lo nen en uitkeringen. Ook moet de PvdA concessies doen aan de werkgevers, als in ruil daarvoor hun steun verkregen wordt voor een betere werkloosheidsbestrij ding. Kalma vraagt begrip voor de zogeheten „flexibili sering" van de arbeid en de arbeidsmarkt (versoepeling van de regels betreffende bij voorbeeld werktijden, belo ning en ontslag), en steun aan het streven naar verho ging van de produktiviteit in de bedrijven. Overheidsbeleid Daarbij kan volgens de schrijver een krachtig over heidsbeleid niet worden ge mist. De regering moet stre ven naar een algemene, zij het gefaseerd en gedifferen tieerd in te voeren arbeids tijdverkorting (tot 32 uur per week). Ook moet er een ac tief kabinetsbeleid komen om langdurig werklozen (tijde lijk) weer aan de slag te hel pen. Dezen moeten op hun beurt verplicht worden der gelijk werk te accepteren, „op straffe van een korting op hun uitkering". Als tegenwicht voor een krachtige overheid bepleit Kalma weer meer aandacht voor democratisering van de staat, bijvoorbeeld door de burgers mogelijkheden (via referendum of volksinitia tief) te geven rechtstreeks tussenbeide te komen. Kalma ziet er niet tegenop ook andere PvdA-taboes te doorbreken. De verzorgings staat dient zakelijker bena derd en beheerd worden. Het moet afgelopen zijn met het beschikbaar stellen van een zak met geld zonder te kijken hoe dat besteed wordt. Het vragen van een eigen bijdra ge op bijvoorbeeld het terrein van de gezondheidszorg kan wel degelijk nuttig zijn. Verder bepleit Kalma een praktische opstelling tegen over kernenergie. Bedenkin gen daartegen zijn gerecht vaardigd, maar het verbre ken van elke band met deze vorm van energieopwekking, „is onverantwoordelijk, ge zien het feit dat kernenergie nu eenmaal bestaat en niet dan door een goddelijk won der de wereld uit kan worden geholpen". Een dergelijk „pragmatisch reformisme" is eigenlijk niets nieuws, meent Kalma. Het grijpt terug op het feit dat de sociaal-democratie onverbre kelijk verbonden is met de Westerse liberale samenle ving. Sociaal-democratische partijen als de PvdA hebben die samenleving niet vernie tigd, zoals het marxistisch so cialisme in het Oosten heeft gedaan, maar beter georgani seerd „en een nieuw en men selijker gezicht gegeven". Politie-agenten buigen zich over een van de twee slachtoffers van een schietpartij op het Rem- brandtplein in Amsterdam. foto: anp AMSTERDAM Bij een schietpartij op het Rembrandtplein in Amsterdam zijn twee ver moedelijk Algerijnse mannen van tussen de 25 en 30 jaar oud om het leven gekomen. De poli tie vermoedt dat het om een liquidatie gaat om dat er meermalen op de lichamen geschoten is toen zij al op de grond lagen. In totaal zijn zes verdachten, waaronder twee Tunesiërs aange houden. Zij zijn echter gisteren allen vrijgelaten omdat zij niets met de zaak te maken hebben. De slachtoffers zijn onder verschillende namen bekend bij de vreemdelingenpolitie in Amster dam. De politie verwacht hun ware identiteit via de Algerijnse autoriteiten te achterhalen. CNV in actie voor behoud ontwikkelingshulp DEN HAAG Het CNV gaat een actie op touw zetten tegen de dreigende bezuinigingen op de begroting voor ontwikke lingssamenwerking. Voorzitter Hofstede van de christelijke vakcentrale heeft dit afgelo pen zaterdag aangekondigd. Een woordvoerder van het CNV zei vanmorgen dat het de bedoeling is tientallen maat schappelijke organisaties (waaronder alle vakbonden en kerken) te mobiliseren voor een gezamenlijke oproep aan het kabinet om de uitgaven voor ontwikkelingshulp op peil te houden. Vandaag is het kabinet begonnen met de be sprekingen over de extra be zuinigingen (in totaal 6,5 mil jard) die de komende twee jaar nog nodig worden geacht. NOORDWIJKERHOUT De ontwikkeling van windenergie wordt momenteel gehinderd door de lage olieprijs. Verlam mende inspraakprocedures frustreren de verwezenlijking van projecten. De industrie aarzelt te investeren in grote windturbines. De overheids steun is te gering om deze vorm van duurzame energie door de tegenwind heen te helpen. Dit is de visie van de Neder landse Windenergievereniging (NEWIN) op de toekomst van de nieuwe energiebron. Deze werd vanmorgen vertolkt door haar voorzitter H. Breurskens op de nationale windenergie conferentie in Noordwijker- hout. Hij achtte extra over heidssteun nodig om de ont wikkeling van windenergie niet te laten stagneren en de toekomst van deze energie bron te garanderen. Tot 1983 was windenergie twee keer zo duur als opwek king van elektriciteit met be hulp van fossiele brandstoffen, zoals olie en gas. Sindsdien is de industrie erin geslaagd de kosten aanmerkelijk omlaag te brengen. Breurskens verwacht echter dat de prijs van olie en daar mee die van gas de komende jaren zal stijgen. Dat is voor hem reden genoeg om de ont wikkeling van windenergie voort te zetten. EKNOLLEN Die. CM25N vueseN al-mo in eeM \/-VORM- MOUcVMflDlG. J£ i/MW j£ AF WAAftorl. Stil protest sigarenhandel DEN HAAG De actie van de sigarenwinkeliers is giste ren vrijwel onopgemerkt ver lopen. De winkeliers die uit protest tegen het beleid van staatssecretaris Evenhuis (eco nomische zaken) gisteren hun zaak openhielden, trokken maar weinig klanten. Wie si garen of sigaretten wilde ko pen, ging - net als op andere zondagen - gewoon naar de benzinepomp of de snackbar. De animo van sigarenhandela ren om aan de actie mee te doen bleek in Den Haag en Leiden zeer gering. „Die actie werd pas laat bekend en ik had al een afspraak voor zon dag", aldus de reactie van een sigarenmagazijn in Leiden. w m Donderdag 10maart verschijnt deze krant met de bijlage Wonen voorjaar 1988. Intormatie over de adverteermogelijkheden in deze bijlage wordt u graag ver strekt door Aernoud Lippmann, die bereikbaar is onder nummer 071-122244. Hongerstakende Kurd bewusteloos Een verpleger buigt zich over een Kurd die door hongerstaking bewusteloos is geraakt. Na een bezoek aan een ziekenhuis zette de man dit weekeinde zijn actie voort. De man maakt deel uit van een groep Kurden die in de Rotterdamse Pauluskerk nu al vier weken in hongerstaking is om uitzetting te voorkomen. De hon gerstakers verwachten vandaag nog een doorbraak in het over leg met Justitie. foto: anp CDA'ER OOSTLANDER: VVD-idealen oorzaak van stijgende criminaliteit DEN HAAG Directeur Oostlander van het we tenschappelijk bureau van het CDA heeft afgelopen zaterdag in een interview met de Telegraaf, fel uit gehaald naar coalitiepart ner VVD. Volgens Oost lander zijn liberale idea len de oorzaak van de stij gende criminaliteit. De CDA'er zegt zijn bewerin gen te baseren op de VVD-dis- cussienota Liberaal Bestek '90. In de nota wordt verdergaan de individualisering en minder betutteling door de overheid gepropageerd, zaken die vol gens Oostlander debet zijn aan de toenemende criminaliteit. De tweede fractie-voorzitter van de VVD in de Tweede Kamer, Hermans, reageerde gisteren verbolgen op de uit spraken van de CDA'er Oost lander. Hermans zei te hopen dat de mening van de direc teur van het wetenschappelijk CDA-bureau niet door de CDA-fractie zullen worden overgenomen. AMSTERDAM De mo debranche gelooft nog steeds in de echte Hol landse winter. Gisteren al werd de warme kleding voor de komende „koude" periode, namelijk winter '88/'89, geïntroduceerd op de 48e Modebeurs Am sterdam (MODAM). Meer dan 255 deelnemers, groothandelaren van be kende en minder bekende merken, lieten zich in de Amsterdamse Rai van hun mooiste winterse kant zien. Daarmee maakten op de eerste beursdag 8340 modebewuste landgeno ten kennis. Een winter van brede randhoeden en smal ondergoed. „Ik durf te stellen", zegt ma- nagement-directeur van de Vereniging Nederlandse Mo debeurs, Reinier Sinaasappel, „dat de Modam de belangrijk ste beurs is van de Benelux en de oudste beurs van de we reld". De Vereniging Nederlandse Modebeurs werd in 1950 opge richt en heette toen nog de Herenmodebeurs. Pas in 1983 kwam de damesmode op de beurs erbij. Sindsdien is het aantal aanbieders van dames kleding explosief gestegen. Lingerie Was vroeger de herenonder broek een sensatie, sinds vorig jaar trekt het vrouwelijk nachtgewaad veel bekijks. De directeur van de Modam noemt deze ontwikkeling enigszins zorgwekkend. „De lingerieshows van sommi ge stands, met steeds meer ,,peepshow"-achtige presenta ties, trekken enorm de aan dacht. Op zich geeft dat niet. En uit modisch oogpunt ben ik wel voor dames ondergoed op de beurs. Maar de mensen moeten niet bij dergelijke stands blijven hangen". Si naasappel vindt dat de manier waarop de lingerie zich pre senteert niet echt past bij het Eén dame en twee heren in de winterkleding „Baroc Shock" van het seizoen '88/89. De tijd van het kolbert en het mantelpakje komen weer terug. foto: pr/modam serieuze karakter van de beurs. „Wij trekken veel pu bliek, en dat is voor elke zaak aantrekkelijk. Maar volgend jaar zullen er absoluut geen extra stands met nachtelijke damesmode bijkomen". Ook bij de etalagepoppen wordt, aldus een medewerker, de laatste tijd zeer het accent gelegd op het vrouwelijke en het sensuele. „De klanten ko pen een pop om de kop. Het gezicht moet dan ook direct aanspreken. De pop moet de aandacht trekken. En dat heeft bijna iets met seks te ma ken". De nieuwste vrouwen- etalage poppen zijn verkrijg baar in verschillende maten en standen, en kosten per stuk ongeveer tweeduizend gulden. Trends Afgezien van de „minder se rieuze" presentaties kreeg de bezoeker gisteren van vijf mo deshows een goed beeld van de modetrends voor wintersei zoen '88/'89. De trends: Nuovo Informale, Retro Sport, Baroc Shock en Stars Heroes. Op vallend was de Baroc Shock: comfortabele kleding met ruim soepelvallende silhouet ten; jassen uitgevoerd in deke nachtige plaidstoffen, tweeds, Olie B. Bommel en andere rui ten. Voeringen met randmo- tieven of geheel gedessineerd met barokke afbeeldingen, bij voorbeeld schilderijlijsten of passementen. De Barokke, Victoriaanse en Rococo stijlen, zo weggelopen uit Engelse landhuizen. De stoffen en des sins lijken ontleend aan het in terieur van de klassieke biblio theek. Zowel bij de formele, de informele alsook de sportieve kleding komen deze dessins terug. Kortom: een „casual chique" sfeer. Volgens de coördinator van de modeshows, stilist en ontwer per Bert Zuiderveen, zijn de vernieuwingen in de mannen mode „enorm,,". „Ik weet niet precies waardoor het komt, maar de vernieu wingen bij de herenmode zijn momenteel veel groter dan bij de damesmode. Vooral de Yuppie-richting heeft gezorgd voor een weer verdere ont wikkeling van het nette kos tuum. Ontwerpers vertalen het tijdsbeeld gevoelsmatig in de kleding. Mode heeft overal invloed op. Mensen die zeggen dat ze niet met de mode mee gaan, zien er over tien jaar toch heel anders uit dan op dit moment". Bert Zuiderveen die al sinds 1967 in het modevak zit, komt op de beurs voor het eerst met een collectie onder eigen naam. Onder meer biedt hij luxe lange jassen gemaakt van dure stoffen. Nieuw Nieuw komende winter zijn de luxe joggingpakken. Niet meer de dunne felgekleurde pak ken, maar de meer luxe uit voeringen in gedekte kleuren komen voor de sportliefhebber op de markt. Ook het leer en het bont, zowel echt als kunst, zijn weer terug in het winterse beeld van volgend jaar. Vol gens de hoedenleverancier zal de komende winter de hoed met de brede rand helemaal „in" komen. Of dat waar is, zal de toekomst leren. Voorlopig moet de echte „kou" van dit jaar nog beginnen en duurt de „winter" op de Modam tot en met 23 februari. WOUTER SMIT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3