TV-dominee Swaggart treedt af na contact met prostituee CcidócSomcMi GEESTELIJK LEVEN/OPINIE kerk wereld Koor Rode Leger zingt voor paus Artiesten wilden zelf naar Westen beroepingen brieven Vf- I lezers >weer CcidócGomotit MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 PAGI1 Petitie voor toelating Oekraïnse Katholieke Kerk MOSKOU De Russische autoriteiten hebben geweigerd een petitie voor opheffing van het verbod van de Oekraïnse Ka tholieke Kerk in ontvangst te nemen. De petitie was door 5421 Oekrainers ondertekend. Dat heeft de Russisch-orthodoxe strij der voor de mensenrechten, Aleksandr Ogorodnikov, dit weekeinde meegedeeld. Twee Oekrainers hadden vrijdag te vergeefs geprobeerd de petitie te overhandigen aan het presidi um van de Opperste Sovjet. Ogorodnikov hoopt dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Shultz, die gisteren in Moskou aankwam, het verzoekschrift aan de Russische partij leider Michail Gorbatsjov wil geven. De Oekraïnse katholieke kerk ging ondergronds toen zij in 1946 werd verboden en de leden zich moesten aansluiten bij de Russisch-orthodoxe kerk. Nederlandse priester in Chili met dood bedreigd OSORNO De Nederlandse priester Winfred van den Berg, directeur van een radiostation in de Chileense stad Osorno, is met de dood bedreigd door een onbekende groe pering die zich "uitroeiingscommando 143" noemt. De priester ontving een briefje met de tekst "tragisch overle den in februari". Van den Berg zei dat winkeliers in de stad dreigbrieven hadden ontvangen van een "nationalistisch strijdfront" met de waarschuwing dat ze geen reclamebood schappen meer mogen uitzenden over het katholieke radio station. De priester zegt al zeven maal eerder met de dood te zijn bedreigd sinds 1979, toen voor het eerst een aanslag werd gepleegd op het radiostation. Bij te veel twisten raakt de waarheid zoek. MGR. GIJSEN: Versterking katholicisme door huisbezoek ROERMOND Het huisbezoek is een zeer be langrijk element in het pastoraal-missionair plan van het bisdom Roer mond dat het rooms-ka- tholicisme in Limburg moet versterken. „Aan het intensieve huisbezoek van de priesters in de tijd, waarin de industrialisatie in Limburg veld won, is het te danken geweest, dat het geloof hier be waard bleef. Nu zal het grotendeels van dit huis bezoek afhangen, of wij de kerken weer gevuld krijgen en wel met gelo vige mensen". Dit schrijft bisschop J. Gij- sen in zijn vastenbrief „Re- evangelisatie...opdat de Kerk van Christus nog- /weer leeft in Limburg in het jaar 2000". Het bisdom begon vorig jaar maart met een evangelisatiecampagne die zich richt op zowel de mensen die nooit tot de RK Kerk hebben behoord of er van vervreemd zijn geraakt als degenen die nog wel in de kerk komen. Mgr. Gijsen toont zich tevreden over de eerste resultaten van de campagne. Menigeen heeft ontdekt en vastgesteld dat de christelijke boodschap weer uitgedragen werd. Maar het eigenlijke werk moet volgens hem nog ge beuren. Het bisdom Roermond wil de kerkgangers de komende jaren proberep te bezielen met niet alleen een geest van geloof en onbaatzuch tigheid, maar ook „apostoli sche ijver". „Eigenlijk zou iedere kerkganger per jaar twee nieuwe regelmatige kerkgangers moeten win nen. Niet zozeer door kracht van woorden, maar veel meer van uit gebed en door een aansprekend voorbeeld van leven", aldus Gijsen. De kerkgangers zouden van consumptieve gelovigen ac tieve mensen moeten worden, die in de parochie het werk doen dat zij even goed of zelfs beter dan de priesters en diakens aan kunnen. Hij herinnert aan de toe spraak van paus Johannes Paulus II tot de bisschoppen vorige maand waarin deze de priesters opriep hun gees telijke leven zorgvuldig te cultiveren door onder meer het dagelijks bidden van het brevier en het dagelijkse vieren van de Eucharistie. De priester moet steeds voor de mensen beschikbaar zijn. BATON ROUGE De Amerikaanse televisie- predikant Jimmy Swag gart, het hoofd van een van de grootste electroni- sche kerken van de Vere nigde Staten, heeft giste ren zijn ambt neergelegd nadat hij in opspraak was geraakt wegens overspel. Voor een gehoor van dui zenden aanhangers be kende Swaggart huilend dat hij „tegen God en mijn gezin" gezondigd had. Het is de tweede keer binnen een jaar dat een vooraan staande televisie-dominee moet aftreden wegens een seks-schandaal. Vorig jaar legde „televangelist" Jim Bakker de leiding van het re ligieuze PTL-imperium („Praise the Lord") neer, na dat Swaggart naar de pers had laten uitlekken dat Bak ker een secretaresse seksueel had misbruikt. Zowel Swaggart als Bakker behoren tot het „Assemblies of God"-kerkgenootschap. Het bestuur van het kerkge nootschap bevestigde zaterdag dat het een onderzoek instel de n^ar Swaggarts gedrag, maar wilde niets zeggen over de beschuldigingen die tegen hem waren ingebracht. Vol gens berichten in de pers zou een collega van Swaggart, do minee Marvin Gorman uit New Orleans, zich bij de lei ding van het kerkgenootschap hebben gemeld met foto's van een bezoek van de televisie predikant aan een prostituée in een motel. Gorman heeft verder een gerechtelijke pro cedure tegen Swaggart aange spannen, omdat deze hem val selijk van overspel zou heb ben beticht met het oogmerk zijn televisiekerk te gronde te richten. Als genoegdoening eist Gorman 90 miljoen dollar aan smartegeld. Swaggart zei gisteren dat hij het beheer van zijn kerk in Baton Rouge in de staat Lou- siana waarvan de waarde op 165 miljoen dollar wordt geschat en die een televisies tation dat naar ruim 140 lan den uitzendt, een bijbelcollege met duizend studenten en een kerkgebouw met 7.000 zit plaatsen omvat zal over dragen aan de afdeling van de „Assemblies of God" in Loui siana. Bij de „Assemblies of God", die zo'n 16 miljoen le den heeft in de hele wereld, zijn ongeveer 30.000 predi kanten aangesloten. Swaggart vroeg zijn volgelin gen in zijn World Faith Cen- Jimmy Swaggart tre in Paton Rouge om vergif fenis voor zijn zonden. „Aan mijn mede-evangelisten die al een bijna ondraaglijke last torsen, zeg ik: Ik heb uw last nog zwaarder gemaakt en ik heb u pijn gedaan. Vergeeft u mij", zei Swaggart. Een bijbel boven zijn hoofd houdend zei Swaggart tot zijn volgelingen: „Dit evangelie is vlekkeloos alhoewel zij die het dienen soms gebreken hebben". Ter wijl hij sprak huilden veel van zijn volgelingen en de le den van het koor achter hem. Het Rode Leger applaudisseert voor de paus. (Van onze correspondent Gerard Kessels) ROME Het was nog niet eerder voorgekomen: Rus sische soldaten in het Vati- caan. Het koor van het Rode Leger, deels in uni form, deels in folkloristi sche kleding, gaf zaterdag een concert in het Vaticaan voor de paus. Johannes Paulus de Tweede was zeer bewogen toen het koor Schuberts' "Ave Maria" zong. Toen de paus de "Sala Cle mentina" binnen trad waar het concert plaats vond werd hij begroet door een langdurig applaus van het koor van het Rode Leger. In een korte toespraak zei kolonel Nietsjaev, de leider van het koor, dat het Rus sische volk ten opzichte van de paus vervuld is van gevoelens van "liefde en respect". Het is een hartewens van Johannes Paulus de Twee de een pastoraal bezoek aan Rusland te brengen. De paus zou bijzonder graag dit jaar gaan, omdat het nu duizend jaar gele den is dat het christendom in Rusland geïntroduceerd werd. In Rusland wordt de boot echter afgehouden. Het Vaticaan hoopt echter dat de betrekkingen met Rusland de komende jaren voldoende verbeterèn om toch nog een bezoek moge lijk te maken. OOSTDUITSE BISSCHOP SCHÖNHERR: VLAARDINGEN De Oostduitse kunstenaars, onder wie de protestzan ger Stephan Krawczyk, werden niet met het pis tool op de borst gedwon gen een uitreisvisum aan te vragen. De meesten van hen wilden reeds naar het Westen, zoals Krawczyk's vriendin Freya Klier. Dit zei eme ritus-bisschop dr. Al- brecht Schönherr van Berlijn-Brandenburg, tot 1982 voorzitter van de Bond van Evangelische Kerken in de DDR, zater dag in Vlaardingen. Volgéns hem had Krawczyk van zijn advocaat te horen ge kregen dat een weigering om een uitreisvisum aan te vra gen, ertoe kon leiden dat hij kon worden veroordeeld we gens landverraad, waarop een maximumstraf van twaalf jaar staat. „Zélf heb ik tijdens net nazibewind in de gevan genis gezeten. Als wij ons toen hadden laten leiden door de angst voor gevangenisstraf, dan zou het er slecht hébben uitgezien voor de Bekennende Kirche (de kerk van prote stantse herkomst die zich te gen het nazi-regime keerde), aldus Schönherr. Tien jaar geleden sloot een delegatie onder zijn leiding het akkoord met staats- en partijleider Erich Honecker, waarbij de Oostduitse kerken werd toegestaan ook op maat schappelijk gebied een rol te spelen. Schönherr voerde het woord tijdens een bijeenkomst over kerken en christenen in Oost-Europa, die was georga niseerd door de Europa-com missie van het hervormd en gereformeerd werelddiaco- naat en de Stichting Oecume nische Hulp. De staat heeft volgens Schön herr veel te hard gereageerd op de aanwezigheid vorige maand van kritische, niet- kerkelijke jongeren bij de herdenking van de commu nistische martelaren Rosa Lu xemburg en Karl Liebknecht. Daarbij hadden zij spandoe ken gedragen met onder meer het citaat van Rosa Luxem burg: vrijheid is altijd de vrij heid van de andersdenkende. Onder de autoriteiten zijn mensen die bang zijn dat de partij haar machtspositie zal verliezen. Zulke mensen zijn bang voor in hun ogen ogen verschrikkelijke dingen als de Praagse lente, aldus Schön- De kerk in de DDR heeft één privilege, namelijk dat zij als enige maatschappelijke orga nisatie niet aan de partij is on derworpen. Daarom ziet de kerk het als haar taak de deur open te houden voor zulke jongeren, die weliswaar niet christelijk zijn maar in vre- des- of milieuzaken dezelfde idealen hebben. Deze jonge ren moeten er dan wel naar streven dat zij de kerk niet al te veel problemen bezorgen, zo zei Schönherr. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Bedankt voor Apeldoorn (tweede predikantsplaats) H.J.J. Feenstra te Berkel en Rodenrijs, voor Brunssum- Treebeek H. van den Berg te Asaen- Zuid. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Apeldoorn P. Boomsma te Stiens Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te 's-Gravenzande B.de Graaf te Zierikzee Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Enkhuizen J.Baaijens te Aagtekerke. te Randburg (Zuid-Afri- ka) J.C.Weststrate te "s-Gravenpol- der, te Zwolle J.Kareis te Rijssen. Bedankt voor Hilversum en Nieuw- Beijerland J.Mijnders te Veenendaal, voor St.Annaland B. van der Heiden te Woerden, voor Krimpen aan den IJssel L. Blok te Nunspeet. Diakenwijding ROTTERDAM De 39-jarige Bert Janssen, lid van de congre gatie van het H. Sacrament, is zaterdag onder grote belangstel ling door mgr. R. Bar in de Open Hof-kerk in Rotterdam-Om moord tot diaken gewild. Janssen is al twee jaar werkzaam als pastoraal werker actief in de Rotterdamse parochie. Hij is af komstig uit Waalre. Secretaris-generaal Wereldraad bij koningin Koningin Beatrix heeft zater dag op Paleis Huis ten Bosch de secretaris-gene raal van de Wereldraad van Kerken, dr. Emilio Castro, ontvangen. Castro (links) was in gezelschap van dr. Ninan Koshy, directeur van de commissie internationale zaken van de Wereldraad. Castro is voor eén privé ver blijf in Nederland. Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon den stukken te bekorten Schillebeekx „Kerk en Wereld" was voor mij als een onderhand grijs ge draaide grammofoonplaat. De naald bleef weer hatelijk ste ken bij de woorden „Vaticaan" en „bisschoppen". Voor de zo veelste maal geeft de geïnter viewde hoog op van het intel lectuele gezag van een vorige generatie bisschoppen, omdat zij, als een plaat van His Mas ter's Voice, gewillig zouden hebben gezegd wat hij, Schille- beeckx, hen ingaf. Als de pro fessor van de kerk nog iets verwacht, dan is dat niet van wege de bisschoppen, maar vanwege de basis. Bij het woord „basis" lijkt hij aan niets anders te denken dan aan de Acht Mei Beweging, zo lang die hem als top erkent en wil fungeren als zijn echoput en applausmachine. „Ik ben altijd voor dialoog", zegt Schil- lebeeckx royaal, om vervol gens het a s. gesprek tussen de Acht Mei Beweging en de bis schoppen bij voorbaat zo goed als kansloos te verklaren. De hele wereld lijkt volgens Schillebeeckx zeer positief be zig, behalve de bisschoppen. die moeten zich „bekeren zo als hun voorgangers in de da gen van het Tweede Vaticaans concilie, onder zijn geestelijke leiding. De schriftgeleerden indertijd hadden ook veel in tellectueel gezag. Maar Chris tus koos die twaalf vissers, om hun geloof. Hetzelfde geloof dat de bisschoppen als hun op volgers verdedigen tegen al of niet intellectuele ondermij ning. En ze blokkeren nie mand die dat geloof in prak tijk wil brengen, integendeel. Alleen worden hen de handen gebonden door dwarsliggers, die hen zwart maken en die alle aandacht opeisen. Schillebeeckx (2) centrum in Nederland had? Dat zou dan een open kerk worden, open voor alle stro mingen. Dan zou zij weerloos worden voor alle negatieve in vloeden. Daarom is het noord- zakelijk dat men het in de kerk eens is en blijft over de fundamentele geloofswaarhe den. Daarom moet het cen trum van de kerk in Rome blijven en moeten de bis schopsbenoemingen van daar uit gebeuren, al bestaat er he laas geen enkele „ideale" kan didaat, zoals er ook geen enke le ideale theoloog bestaat, geen enkele ideale mens zelfs, tenzij Christus alleen als de „God mens", dat dubbele aspect van Christus dat categorisch on derbelicht wordt. Terwijl de wereld steeds zoekt zich lera ren naar eigen wensen aan te schaffen die de oren strelen, heeft Nederland bisschoppen nodig die duidelijk in de ge zonde leer zijn, zoals St. Pau lus schreef." „Kalm bij alles, het lijden verdragen, trouw, en het juiste evangelie verkon digen". (2 Tim. 4.1). Zonder vast te houden aan deze waar heden zouden wij slechts een verminkt christendom over houden. Socialisme op sterk water De ingrijpende ommekeer, die zich eind vorig jaar i Partij van de Arbeid manifesteerde, neemt steeds duidel vormen aan. De „Schuivende panelen", het rapport waa PvdA-kopstukken eind oktober een flink aantal socia sche heilige huisjes omver kegelden, is ondanks heti door opgeroepen verzet in eigen gelederen nu aa scherpt door „Het socialisme op sterk water". Dat vanmi verschenen rapport van het wetenschappelijk bureau va PvdA, de Wiardi Beekman Stichting, haalt nog een paai lige huisjes omver, terwijl er een stuk of wat die ondi „Schuivende panelen" al stonden te wankelen nu mi grond gelijk gemaakt worden. MET een kleine onderbreking staat de PvdA. een vi grootste partijen in ons land, nu al vele jaren achtereen ten de regering. Om in die situatie verandering te brf tracht de PvdA zich meer in de realiteit van de jaren ta en waarschijnlijk ook van de jaren negentig te plaa Maar de pogingen daartoe gaan uiteraard vergezeld van te beroeringen binnen die partij. OOK vanavond zullen veel PvdA-leden met gemengd voelens kennis nemen van „Het socialisme op sterk wi Vooral bij diegenen die altijd het droombeeld van de soc tische heilstaat hebben gekoesterd, moet dit advies ovi men als het verwerpen van één van de belangrijkste p van hun politieke denken en handelen. Zij zullen zich der twijfel politiek ontheemd, misschien zelfs verraden len, nu de dogma's waarnaar zij de maatschappij hebben len inrichten, plotseling en nog wel door het „eigen" w schappelijk bureau als niet meer geldig terzijde wordei schoven. De schok die het rapport vanavond in socialistische kri zal teweegbrengen kan echter wel degelijk positief uit ken. Het drukt de aanhang van de Partij van de Arbeid eens met de neus op de politieke realiteit van alledag. D is voor al te wazige dromen en idealen nauwelijks p Dromen en idealen zijn goede uitgangspunten voor een tieke partij. Maar omdat politiek in een democratisch bedreven moet worden met mensen die andere idealei streven, zal eenieder water bij de wijn moeten doen „nieuw reformisme", dat volgens de Wiardi Beekman Jr ting in de PvdA de plaats moet innemen van de oude sr listische uitgangspunten, zou er toe kunnen bijdragen dr partij haar vroegere, belangrijke plaats in de Nederlands|r litiek terugkrijgt. n VAN wezenlijke betekenis is daarvoor, dat kiezer énV tuele regeringspartners weer vertrouwen krijgen in de tieke, maatschappelijke én financiële haalbaarheid va 4 ken waarvoor de PvdA zich sterk wenst te maken. Te li concludeert het WBS-rapport daarom, dat de ideoloj I „drammerigheid", die in het recente verleden zo vaa 0 parlementaire en buiten-parlementaire optreden v Q PvdA kenmerkte, plaats moet maken voor een „real e] socialisme". |o loi Indien dat lukt en dat zal van veel kiezers die _|g toe op de PvdA stemden nog een forse mentaliteitsverijï ring vergen dan is ongetwijfeld in de toekomst vooU partij een grotere kans weggelegd om regeringsverantvi delijkheid te dragen. Dat zou we hebben het in dezf' lom al vaker betoogd een goede zaak zijn. Een zo gro| politieke stroming als de PvdA moet zichzelf niet langr buiten die verantwoordelijkheid opstellen. Dat onder® op langere termijn ons politieke bestel. In de laatste van de veertien stellingen van het rappor|i>; het wetenschappelijk bureau van de PvdA, wordt stevijr gehaald naar het „neo-conservatisme", dat volgens de sjn ver door delen van het CDA wordt uitgedragen. Daal' lijkt „Het socialisme op sterk water" vooral een knipoogr de VVD in te houden. Regen-of sneeuwbuien. DE BILT (KNMI) Morgen is het half tot zwaar bewolkt en er vallen regen-of sneeuw buien. Het wisselvallige weer hangt samén met een depres sie, die van IJsland naar De nemarken trekt. Achter dit la gedrukgebied stroomt koudere lucht ons land binnen. De middagtemperaturen worden morgen niet hoger dan 5 gra den. De noordwestenwind is matig, aan de kust -en op het IJsselmeer krachtig. Woens dag kunnen er ook nog buien vallen, maar daarna is het overwegend droog. Er komen meer opklaringen en in de nacht gaat het licht vriezen. Overdag worden middagtem peraturen verwacht van rond de 4 graden. Weersvooruitzichten voor de Europese landen geldig voor morgen en woensdag: Zuid-Skandinavië: Vooral morgen af en toe sneeuw. Temperaturen geleidelijk da lend tot iets onder nul in het zuidwesten en tot -5 -10 gra den meer landinwaarts. Britse Eilanden: Morgen voor al in Schotland en oost-Enge- land sneeuwbuien, overigens perioden met zon. Middagtem- peratuur van 7 graden in het zuidwesten tot 3 graden in Schotland. Denemarken, noord-Duits- land: Af en toe sneeuw, vooral in Duitsland eerst ook regen. Middagtemperatuur dalend tot rond of iets boven nul. Benelux: Wisselend bewolkt. Regen en morgen en woens dag sneeuwbuien. Middagtem peratuur dalend tot 5 graden. Noord-Frankrijk: Enige regen gevolgd door enkele regen- of natte sneeuwbuien. Middag- temperatuur dalend tot 5 a 8 graden. Zuid-Duitsland, oost-Frank rijk: Morgen van het noorden uit regen, later sneeuw, woensdag af en toe sneeuw, vooral in de dichter bij de Al pen gelegen streken. Mii» temperatuur dalend tot graden. Alpengebied: Morgen in de noordelijke dele woensdag ook in het z sneeuw, beneden de 10ÖI;i ter ook regen. Middagtem i; turen in de dalen daler plus 6 a 0 graden. Nul-grh grens dalend tot 1000 me het noorden en tot 500 in het Spanje, Portugal: Eerst ,'t zonnig, woensdag in het r den meer bewolking en i lijk wat regen. Middagte^ ratuur van 14 graden iiB] noorden tot 19 graden i zuiden. Woensdag in het den wat kouder. Franse Riviëra, Italië, J't Slavische kust: Eerst per !t met zon, woensdag in;i noorden regen. Middagte^ ratuur van 8 graden ii01 noorden tot 15 graden zuiden. ■3 l[

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2