Commit Machtige uitbarsting Tomas Gustafson I 3 Een cadeau van formaat 3panner bindt schaatsend veter vast ms «apreholte takt af LEO VISSER GAAT DOOR TOT ALBERTVILLE Napoleon shockeert Canadezen MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 PAGINA 11 an der Burg mag niet naar WK iGARY De leiding van ren na zijn deceptie op de 1500 [school van schaatsenrijder meter, een 27e plaats. Gemser ivan der Burg uit Waterin- en Vergeer willen het verzoek geeft de sportman geen deze week bespreken. Naast ;emming om uit te komen Leo Visser, Gerard Kemkers iet toernooi om de wereld- en Annejan Portijk was Ver- schaatsen in Alma Ata op geer al voor de titelstrijd in 6 maart. Daarom heeft de Alma Ata aangewezen. Zijn 'leidingscommissie kern- aanwezigheid is nu des te gen via bondscoach Henk meer gewenst omdat Van der iser een beroep gedaan op Burg, de meest waarschijnijke L Vergeer om zich beschik- reserve, door schoolverplich- te stellen voor het toer- tingen niet naar Kazakstan Vergeer kreeg dit te ho- kan. ^DANSERS HEBBEN MOEITE MET MATEN LGARY De ijsdansparen, die gisteren voor het eerst tij- te de Olympische Winterspelen in actie kwamen, hebben kri- F uitgeoefend op de afmetingen van de baan van de Stampe- [feorral, die wordt gebruikt voor de eerste drie verplichte dan- f De Corral is meer dan een meter smaller en een halve me elanger dan de andere twee banen, die voor de trainingen be- ■fkbaar zijn. Zonnetje GjLGARY De Japanner Yoshiyuki Shi- ku heeft halverwege zijn tien kilometer wegen zijn landgenoot Toni Aoy&nagi V,\r een bijzondere stunt gezorgd. Shimizu ?e% er niet bij liggen, zoals Geir Karlstad Gerard Kemkers overkwam. Als een evenwichtskunstnaar maakte de pas jttienjarige Shimizu al rijdend zijn los geraakte veter vast. Shimizu noteerde een tijd van 14.47,21. Het beroemdste veterinci dent staat op naam van de atleet Gerard Nijboer, die zeven jaar geleden in Athene even de veter moest vastmaken alvorens op klassieke bodem de Europese marathontitel te veroveren. De krankzinnige temperatuurs- schommelingen in Calgary werden afgelopen weekeinde het best bewezen door deze bij 23 graden Celsius vlak voor de schaatshal in het zonnetje ■zittende jongedames. FOTO: EPA Eindelijk CALGARY Canada heeft zaterdag eindelijk een gouden me daille veroverd, ook al was dat bij de olympische demonstraties- port curling. De Canadese dames lieten bij het geschuif met de gepolijste blokken graniet de teams van Zweden en Noorwegen achter zich. Bij de heren ging het olympisch goud naar Noorwe gen. Zwitserland werd tweede en Canada derde. Het curling- toernooi trok in Calgary duizenden bezoekers. De in Canada erg populaire sport stond in de jaren tussen 1924 en 1936 ook al eens op de olympische agenda. MEDAILLES Land goud zilver brons Sovjetunie 6 5 5 Oost-Duitsland 6 3 1 Oostenrijk 2 3 1 Finland 2 0 2 Zweden 2 0 1 Zwitserland 1 3 2 West-Duitsland 1 1 1 Verenigde Staten 1 1 1 Frankrijk 1 0 1 Nederland 0 2 2 Noorwegen 0 2 1 Tsjechoslowakije 0 1 1 Canada 0 1 1 Japan 0 0 1 Italië 0 0 1 ïiderdorp bhterhaald lüERDORP BV derdorp heeft za- ig een unieke laten liggen om Initief afstand te tien van de enig cirgebleven concur- voor het kampi- ischap in de eerste ?Jjsie, Early Bird. nog drie minuten te n. kende de ploeg van Ti bh Peter Paulides in jéigen „Op Dreef" im- een voorsprong van liefst elf punten, marge die 99 van de keer voldoende is om 114 seconden later de •winning te kunnen •oeten; zaterdag ech- niet. De Leiderdor- stortten geheel in Ier de door de Purme- Ise opponent lpgi- irwijs ingestelde ;s, zagen de 65-54 irsprong als sneeuw Ir de zon verdwijnen, Iden bij 68-65 nog al- hoop, maar werden ts f seconden voor tijd Mitchel Runder- ip definitief op ver dij-gezet: 68-70. gradatie- ndidaat [UIDEN UVS t zichzelf gisteren uiterst slechte st bewezen. In IJ- fe iiden -ging de ploeg Arie Lagendijk 2-0 onderuit tegen r^ikesluiter Stormvo- de[ nederlaag waardoor ree(Leidse hoofdklasser r"i nu een serieuze de- dient .noemen. Niet alleen T de stand op de rang- n waarop UVS met 10 orjstpunten uit 14 wed- jden pas laag terug te Zlden is, maar ook door t tamme wijze waarop ijfueidenaars zich giste- bij Stormvogels pre- )o4eerden. Op de 2-0 ne- dajfaag viel immérs ItAr heel weinig af te hgen. „We hebben ver- lid verloren", vond linker middenvelder 4s van Leeuwen. Sfl SMEER De halsters van Fore- kunnen het kampi- hap in de eerste di- A, na het met 25-17 ren duel in en tegen 7. bmeer, wel vergeten. elk Voorhoutsen gaven atjthuisploeg één helft prima partij, 9-9. In 1 ibegin van de tweede Jjt echter bezweken j Vertes het geratel de aanmoedigingen meegereisde „de- ia/itie" ten spijt, echter jer de druk van de van trainer Frans Iersel. Het ambitieu- staat nu, ujfnog vijf wedstrijden toJaan, zes punten ach- Aalsmeer, dat heel o d'blii was met de ruim lAjakkende winst. j (ADVERTENTIE) I ijzerwaren* vakhandel TtTITT CALGARY De schaat sers van de tien kilometer hebben aan hun populari teit gewerkt. De langste afstand van de klassieke schaatstoernooien werd op het Amerikaanse conti nent altijd afgedaan als het kijken naar groeiend gras. Omdat er nooit wat gebeurt. Gisteren, op de olympische tien kilome ter, gebeurde er genoeg. De Noorse favoriet Geir Karl stad die tegen het ijs ging, dë Japanner Aoyanagi die zijn ve ters tijdens de rit vastmaakte en Gerard Kemkers (alweer een favoriet), die ondanks een val de Rus Mozin versloeg. En tot slot nog een machtige uit barsting van Tomas Gustafson, die met een wereldrecord (13.48,20) zijn "tweede gouden plak van, het olympisch ijs gris te. Een dergelijk toernooi zien ze graag in het land over de grote plas. Het brons van Leo Visser zou in zoveel spektakel bijna ten onder gaan. Toch haalde ook de Haastrechter, net als Gus tafson zijn tweede plakje op. Meer zat er ook niet in voor Leo Visser. De winnaar van het zilver op de 5000 meter probeerde alles, maar had gis teren gewoon niet de vorm die nodig was om het felbegeerde goud te pakken. Dat zijn 14.00,55 niet genoeg zou zijn voor goud had hij tevoren zelfs wel durven voorspellen. Direct na zijn race kon hij niets in schatten omdat hij volledig leeg was. De schaatsen werden zelfs voor hem uitgedaan en minu tenlang lag Leo Visser met blo te voeten op de bank in de Olympic Oval bij te komen van de zwaarste tien kilometers van zijn carrière. „Ik heb van het slot van mijn rit ook niet zoveel bewust meegemaakt. De laatste ronden heb ik eigenlijk gereden zonder dat ik wat zag of voelde. Het plan was na zes ronden te versnellen, möar dat lukte niet. In deze tien kilome ter en die vijf kilometer van woensdag ben ik tot grenzen gegaan die ik nooit eerder heb bereikt". Niet hersteld Tijdens de nabeschouwing, bij na vier uur na zijn inspanning, voelde Visser de benen nog trekken. „Ik zit er weer nor maal bij, kijk weer normaal uit mijn ogen, maar hersteld ben ik nog niet. Ik kan de kramp in mijn benen nog voelen". Toch was hij tevreden met brons. Het waren niet alleen woorden, maar de tevredenheid straalde ook werkelijk van het gezicht. „Natuurlijk ging ik voor goud. Leo Visser is uitgeteld neergezegen op een bank na zijn inspanning op de tien kilometer die hem uiteindelijk brons zou opleveren. FOTO: EPA Daarvoor waren we hier. Maar lukt dat niet, dan moet ie een compromis met jezelf sluiten. En twee olympische medailles zijn ook wel wat waard". Door de mislukte greep naar goud wil Visser (22) er over vier jaar in Albertville weer bij zijn. „Had ik nu goud gepakt, dan zou het niet zo zeker zijn of ik wel door zou gaan tot Al bertville. Dan had ik me wel licht meer op de allround-toer nooien gericht. Nu heb ik twee kleuren medailles, dat is een extra stimulans om volgende keer goud te halen". Dat het brons werd, kwam na tuurlijk door ten eerste Tomas Gustafson. Maar ook door Mi chael Hadschieff. De Oostenrij ker toonde de sterke vorm die hij het hele olympische toer nooi al had laten zien. Hij start te sneller dan Visser en bleef de hele race onder het schema van de- Nederlandse allround kampioen. Of Visser zelfs het brons vast had kunnen houden als Karl stad overeind was gebleven is een vraag, die altijd onbeant woord blijft. De onttroonde we reldrecordhouder leek op weg naar een snellere tijd dan die van Visser toen hij na zeven kilometer op het rechte eind onderuit ging. Hij weet het na derhand aan concentratiever lies en pure vermoeidheid. Vier jaar werkte Karlstad naar een revanche voor de gemiste kan sen in Sarajevo. Daar werd hij vierde op de tien kilometer en kwam hij er op de vijf kilome ter niet aan te pas. De Noor zat er verslagen bij gistermiddag tijdens de persconferentie, kon er nauwelijks een woord uit krijgen, oogde en voelde zich ook „leeg". Het beeld van een kapot en meelijwekkend schaatser. Ander beeld Een heel ander beeld dan dat van de absolute ster van het olympisch schaatstoernooi voor de mannen. Tomas Gustafson, de enige man die in Calgary tot nu twee gouden medailles om de nek heeft, straalde, grapte en verhaalde anekdotes na zijn zegetocht. Na zijn gouden vijf kilometer van Sarajevo in 1984 werd in zijn huis in Eskilstuna ingebroken. De inbrekers moeten schaatsliefhebbers zijn geweest, want ze namen veel mee, maar lieten de gouden medaille liggen. Uit respect voor een groot kampioen. „Ie dereen vraagt me nu wat voor gevoel het is om tweemaal goud te halen. Maar hoe be schrijf je geluk", repliceerde hij de wereldpers gistermiddag. Tomas Gustafson kan genieten van de natuur, is verzot op trai ningen in bosrijke omgevingen en op zeilen. Voor de komende weken heeft hij minder rustige plannen. Hij wil feestvieren. In 1984 dook hij na zijn olympisch succes onder (hij won ook nog zilver op de 10 kilometer) en ontliep hij alle feesten die in Zweden rond zijn persoon wa ren gepland. Hij wilde voor ei gen publiek bij het WK in Gö- teborg vlammen. Het toernooi werd een fiasco. Gustafson haalde niet eens de laatste zes tien. „Dat wil ik niet nog een keer meemaken. Nu wil ik feest vieren. Volop genieten van alles wat er aan twee gou den medailles vast zit". En gaat de 29-jarige Zweed door tot Albertville „Ik zou graag willen doorgaan tot Al bertville. Maar Albertville krijgt geen overdekte baan. En ik hou niet meer van schaatsen op buitenbanen. Het zou ook gewoon regel moeten worden om kampioenschappen alleen maar binnen te laten verrij den". RENÉ VAN HATTUM CALGARY Heel Cana da hield de adem in vóór het grote feest. Kranten, radio en televisie hadden het aangekondigd: kunst rijder Brian Orser ging het eerste goud winnen voor het gastland van de Olympische Winterspelen. De primo ballerino op de schaats zou in de lange ktlr de Amerikaan Brian Boitano beslist van de eer- Brian Boitano („Napoleon") verwees de als gouden medail lewinnaar gedoodverfde Brian Orser (links) naap het zilver. FOTO: AP ste plaats in het klasse ment (na verplichte figu ren en korte ktlr) stoten. Orser immers bracht beter dan wie ook techniek en kunstzin nigheid in evenwicht. De uit komst shockeerde Canada. Boitano verscheen compleet met epauletten en gouden knopen als veldheer Napoleon in het Saddledome, showde al zijn kunststukken bijna per fect en stak de gouden plak in zijn binnenzak. Orser veroverde vier jaar gele den in Sarajevo al zilver. In ei gen land moest het goud wcSVden. Daar heeft hij vier jaar aan gewerkt. Brian Orser werd intussen wereldkam pioen. In Cincinnati onttroon de hij de andere Brian (Boita no). Als beste ter wereld kon Orser niët meer falen. Een team van zeven mensen pre pareerde de olympische missie van de stress-gevoelige jonge man uit Ontario; een sportpsy- choloog, trainer, accountant, diëtiste, kostuumontwerpster, fysiotherapeute en choreogra fe. De druk op zijn ranke schouders was enorm en bleek uiteindelijk toch te zwaar, on danks zijn rustgevende drank je voor ae finale bestaande uit een mengsel van rauwe eie ren, bananen, honing, sinasap- pelcap, gist en proteinen. Gevoel Hein Vergeer ken ik Wat ontzettend jammer dat Hein Vergeer op deze manier zijn schaatscarrière moet afsluiten. Het lukte echt helemaal niet dit seizoen, terwijl hij er er toch zo verschrikkelijk veel aan heeft gedaan. Ik kan me goed voorstellen hoe hij zich moet voelen. We kunnen elkaar immers een hand geven. Ook Hein begrijpt niet waarom hij nu lang niet meer zo goed schaatst als enkele jaren geleden. Hij vertelde gisteren in een interview met Mart Smeets dat hij in de toekomst misschien nog wel een een antwoord zal vinden op deze vraag, maar dat hij nu voor een compleet raadsel staat. Ik ben er yan overtuigd dat Hein, op het moment dat hij weer helemaal zichzelf kan zijn, zal begrijpen waaraan het heeft gelegen. Ik denk dat het allemaal eigenlijk wel logisch is wat er met hem is gebeurd. Na twee keer Europees- en wereldkampioen te zijn geworden moest hij zich gaan waar maken. Waarbij er meer schaatsers van zijn niveau, of zelfs nog beter, op het strijdtoneel verschenen. Kampioen worden gebeurt vaak heel onverwacht en is vaak relatief gemakke lijker dan kampioen blijven. Wat dat betreft denk ik dat Hein een beetje hetzelfae meemaakt als ik. Na de zilveren medaille van Lake Placid heb ik altijd de druk gevoeld van de beste te moeten zijn. Je hoopt gewoon elke keer dat je dat niveau weer haalt Maar wat je ook knokt, het lukt gewoon niet meer. De hoofdoorzaak is denk ik het feit dat je zo graag wilt. Je gaat forceren, waardoor het nog minder gaat. Ik denk dat dat Hein ook is overko men. Natuurlijk kan hij veel harder schaatsen dan dat hij tot nu toe heeft gedaan. En dan wordt hij misschien geen eerste meer, maar een 27e plaats op de 1500 meter is ver beneden zijn kunnen. Velen hadden Hein een beter afscheid gegund. Het is trouwens wel een toernooi van vallen en opstaan. Wat een toestanden daar in Calgary. Onbegrijpelijk die val partijen. Ik vind het echt heel jammer dat het zo is verlo pen. En wat zal Gerard Kemkers over zijn val ontzettend balen. Hij ging echt heel goed. Ik ben er van overtuigd dat hij heel dicht bij een medaille was gekomen. Je vraagt je af wat de oorzaak van al die valpartijen kan zijn. Ik denk dat het te maken heeft met de hoge snelheid, die in de overdek te hal wordt bereikt. Het vergt zo veel van de coördinatie en de concentratie van de rijders, dat het steeds moeilijker wordt overeind te blijven op die twee smalle ijzertjes. Zeker als daarbij dan ook nog de vermoeidheid parten gaat spelen. Tomas Gustafson heeft gisteren bewezen dat de omstandig heden in de hal van Calgary uitstekend waren. En je kunt ie afvragen of de twijfels die eerder deze week over de kwali teit van het ijs zijn uitgesproken terecht zijn geweest Mis schien moeten we de oorzaak van de tegenvallende tijden toch zoeken bij de rijders zelf. Velen waren in elk geval niet bestand tegen de grote druk van dit olympische toernooi in tegenstelling tot de Zweed. Niets of niemand kon hem meer van zijn grote vorm afbrengen. Met twee gouden medailles en een wereldrecord mag Tomas Gustafson de held van het mannentoernooi worden genoemd. En nu op naar de dames. f cn luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft De nieuwe abonnee wordt ook I hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Not I Nol Noteer als nieuwe abonnee ingaande. Naam: Adres: Postcode/plaats: Telefoonfvoor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnement betaald per maand automatisch betalen f23,74 kwartaal acceptgiro f70,93 Stuur ais dank de handdoek aan: Naam:Voor Adres: Stuur deze bon ingevuld aan de Leidse Courant, Antwoordnummer :r I 8, 2500 Vd Den Haag (postzegel betalen wij). CeicLe Commit

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11