De unieke toevalligheden van een schrikkel- tweeling Volop keus voor de „relaxte"man VAN HUIS UIT CetdAcSotvumt MAANDAG 22 FEBRUARI 1988 PAGINA 1 DanhbaarheL Guillaume van der In het gezin waarin ik ben opgegroeid, drie meisjes, ééjL jongen, werd nogal wat aandacht geschonken aan beleefdheid en daarmee u, verband houdend aan I dankbaarheid. Als iets je wfi aangereikt, als je wat kreegP werd je geacht daar danku\\ voor te zeggen. Wie het vetir werd een beetje afgestraft, meestal door een zusje of bri> Plagend riep er dan één: „ij> dankbaar is mijn kleine hort waarbij een gekke snuit iveli getrokken en de handen acfld het hoofd twee flapperende# oren verbeeldden. Het onbr^ alleen nog maar aan een jr kwispelend staartje. Ik weel niet zeker of je honden dankbaarheid kunt africhteïl Daar maak ik me eigenlijk niet zoveel zorg om. We hoeven toch niet honds te i- leven. Niet hemels, maar oer niet honds. Ik zou het anderzijds niet n onmiddellijk hemels willen fl noemen als we ook in onze je wat meer het plantje fs dankbaarheid cultiveerden. Het is niet zo'n willig gewi lijkt me. Algemeen geldt [k tegenwoordig dat we op alk' recht hebben. Als we iets krijgen komt ons dat toe. zouden we dankbaar voor z\ Toch is het natuurlijk bezij de waarheid te geloven da\ alles wat ons wordt geschonken, wat we omniet krijgen, ons zonder meer toekomt. Het is eigenlijk erg jammer®1 we er zo over zijn gaan denP) Op die manier wordt het P langzamerhand compleet onmogelijk elkaar nog iets schenken. En alleen waar jr geschonken wordt, wordt in] gekregen. En pas degene dik zich van bewust is, dat hem\ wordt geschonken kan een p gevoel van dankbaarheid voelen opkomen. Zouden daarom kinderen tegenwoofo zo weinig dankuwel zeggertT Hebben we zoveel in bezit er nauwelijks iets te wensen overblijftVermoedelijk is ün méér waar dan we onszelf L willen bekennen. We hoevp- niet meer te geven want j iedereen heeft bijna alles En de andere kant van de medaille: we behoeven zeli iets te ontvangen dus danki is er niét meer bij. Zo j\ verkommert de dankbaarhP Vroeger hebben we al geli dat het zaliger is te geven te ontvangen. Want wie ge in de positie van de meerdk oefent tot op zekere hoogtek. macht uit. Macht die er gemakkelijk toe leidt dat hij_' ander afhankelijk maakt. - Kunnen ontvangen is een degelijk de moeite waard zijn. Ontvangen betekent F overigens lang niet alleen ip het accepteren van iets ij materieels. We kunnen oom verrast worden door aandaja die ons geschonken wordtAr troost die men ons biedt, tigt die een ander voor ons vrijmaakt. Is het zo vreeml ervan uit te gaan dat we dL echt wel dankbaar voor mi zijn? We zijn zo gauw bang vool afhankelijkheid. Het liefst' iedereen maar zijn eigen boontjes doppen. Dan zijn niemand iets verschuldigd, geen dankwoord. Bedenkei daarbij wel ooit dat we op wijze ook anderen de mogelijkheid ontnemen o\ zich eens dienstbaar (of hoi liever het woord verdienstelijk?) te maken. Mogen we ons niet van ell afhankelijk voelen? Is dat jtl vorm van onvolwassenheids Welbeschouwd is dat een ,b vreemde opvatting. Want allerlei, meest praktische facetten van ons bestaan, we voortdurend op elkaar aangewezen en van elkaai activiteiten afhankelijk. Geen mens blijft in onze samenleving gezond, of zeifê maar in leven zonder de ir van anderen. Geen stervël kan zijn taak goed vervuilt1 als anderen niet op hun hun werk verrichten. Misschien getuigt degene i zonder moeite een bedank over zijn lippen krijgt, wel meer zielegrootheid dan oii even welke goede gever. Ontvangen is vele malen moeilijker dan geven. We hoeven niet hemels elkaar om te gaan. Dat zoi engelachtige houding kun\ veronderstellen. Niet hemels, maar ook nil opgefokt honds. Gewoon menselijk, vanzelfsprekeni Bijna iedereen, 50 tot 75 procent van de mensen, heeft ooit last van rugklachten. Die gaan, al komen ze wel eens terug, meestal vanzelf over, terwijl vijf procent er min of meer chronisch last van heeft. Waar die klachten vandaan komen is meestal een medisch raadsel en slechts bij een kleine minderheid kunnen dpkters een echte medi sche verklaring vinden. Een radi- culair syndroom, ofwel het afknel- len van een zënuwwortel van het ruggemerg, is zo'n verklaring. Die kan op zijn beurt weer veroorzaakt worden door een aangeboren te nauw wervelkanaal, of door zieke lijk vergroeide wervels, of door de welbekende hernia. In het laatste geval is dan het volgende misge gaan. Tussen elke wervel zit een schokbrekende schijf, gevuld met zachte pulp met een stevige ver pakking er om heen. Als die pulp door een zwakke plek in de ver pakking uit gaat puilen dan kan het een van de zenuwwortels in het wervelkanaal afknellen. Gevolg: rugklachten, uitstralende pijn in het been (knieholte, kuit en voet) die verergert bij hoesten, niezen, persen én bij vooroverbuigen. De klassieke behandeling van een hernia bestaat uit bedrust, en als dat niet helpt, een operatie. Deze operatie wordt in Nederland onge veer 7000 keer per jaar gedaan en bestaat uit het onder totale verdo- helemaal? De moeilijkheid bij al dit onderzoek is dat er eigenlijk geen beïrouwbare methode is om het ef fect van een herniabehandeling te meten. Vandaar die enorme ver schillen in behandelresultaten. Het enige wat je kunt doen is de patiënt zelf vragen wat hij ervan vindt en dat antwoord hangt erg af van de manier waarop de vraag is gesteld. Toen een groep patiënten vragen uit een ander onderzoek te beant woorden kregen zakte het percen tage tevredenen prompt met bijna 40 procent! Bovendien blijkt een simpele fopinjectie zoutoplossing ook al onverwachte resultaten te hebben, want 40 procent knapt ook daarvan op. Men houdt het er voorlopig op dat chemonucleolyse, het spuitje dus, inderdaad werkt, maar dan eigenlijk alleen bij de be perkte groep mensen die een echte hernia heeft maar dan niet in ern stige mate, en tamelijk jong is. Wel ke plaats chemonucleolyse nu in het therapeutisch arsenaal inneemt, is ook na al dit onderzoek niet he lemaal duidelijk. Wel is duidelijk dat dezè.-behandeling niet goedko per is en ook niet veel minder be lastend dan een operatie. Na een spuitje kan hevige rugpijn optreden en doordat de schijf door de injec tievloeistof opzwelt kunnen ook de pijnklachten in de benen aanvan kelijk verergeren. Geen spuitje van een cent dus. Gestreept „thuishemd" met korte mouwen en bies langs de opengedragen hals. foto: intermodis bv. VENLO - Februari is een bijzondere maand. Eens in de vier jaar wordt ze namelijk een dag langer. Natuurlijk zijn er ook op dié dag mensen jarig. Als je dan bovendien nog deel uit maakt van een tweeling is de toevalligheid op haar hoogtepunt. Er is dan reden genoeg om sa men met alle andere tweelingen eens een groot feest te vieren. Dat gebeurt zondag dan ook op een landelijke bijeen komst in Venlo. Schrikkel-tweelingen. Ady Argante-Kortink, nu woon achtig in Venlo, is de grote kracht achter de contactdag voor de schrikkel-tweelin gen. Zelf hoort ze ook tot die groep bijzondere men sen. ,,Er hebben zich nu zo'n 22 deelnemers aange meld voor onze contactdag. Ik hoop dat nog veel meer tweelingen mee willen doen, want het wordt een uniek en leuk gebeuren daar in de Maaspoort. De moeilijkheid is echter dat je niet precies weet hoeveel schrikkel-tweelingen er in ons land zijn. Het is ontzet tend moeilijk om daar ach ter te komen. Je wordt in je speurwerk behoorlijk vaak van het bekende kastje naar de muur gestuurd. Via verschillende oproepjes in tijdschriften en kranten zijn we dan uiteindelijk nog aan een aantal adressen geko men", aldus Ady. Ady is nu volgens de kalen der tien jaar. Toch loopt ze al veertig jaar op deze aard bol rond. „Ja, dat soort din gen zijn toch leuk. Je hebt iets unieks door allerlei toe valligheden. Dat levert ei genlijk alleen maar leuke reacties op. Het enige na deel is dat je niet echt elk jaar jarig bent. Vrienden en bekenden komen dan ook op verschillende dagen om de verjaardag te vieren. En aangezien ik een winkel heb, brengt dat nog wel eens moeilijkheden mee". De contactdag in Venlo zal daarom ook niet op de schrikkeldag zélf worden gehouden. „Nee, dat kun je eigenlijk niet maken. Die mensen zijn maar eens in de vier jaar echt jarig en op die dag mag je geen beslag leggen. Dat unieke moet je dan voor jezelf houden", meent de Venlose. Zondag wordt een eerste aanzet gegeven voor de op richting van een landelijke schrikkelvereniging. Met die club zou dan in de toe komst, bij voldoende be langstelling, gezamenlijk de verjaardag gevierd kunnen worden. Dagje uitstel? Ook in het Overijsselse Rijssen woont een één-eiïge schrikkel-tweeling. Jolande en Dorien Baan zijn straks voor de eerste keer echt ja rig. Ze worden dus vier. Volgens moeder Willemien Baan zal de verjaardag uit bundig gevierd worden. „We zullen dit jaar natuur lijk extra aandacht aan de verjaardag schenken. Zelf beseffen ze weliswaar die hele drukte nog niet echt, maar als ik de reacties van familie, vrienden en ken nissen hoor, dan wordt het heel wat". Ze hebben besloten niet naar de landelijke contact dag in Venlo te gaan. „Nee, die 28e valt op een zondag en dat komt ons eigenlijk niet zo goed uit. We blijven lekker thuis. Als de twee ling straks een jaar of tien is, mogen ze zelf beslissen De schrikkel-tweeling Jolande en Dorien Baan wordt vier jaar. Hun moeder: „We heb ben er aan gedacht hun ge boortedag te laten wijzigen in 1 maart, maar we hebben dat toch maar niet gedaan. Je zou dan later elke keer op 29 februari denken dat ze nu pas écht jarig zijn". FOTO: PERS UNIE of ze aan een club of een gezamenlijke verjaardag willen deelnemen. Die stap wil ik nu nog niet voor ze maken. We hebben wel een uitnodiging ontvangen voor de contactdag en ik vind het ook een leuk initiatief, maar onze kinderen zijn daarvoor voorlopig eigen lijk nog te jong". De moeder weet zich nog goéd de gebeurtenissen bij de geboorte te herinneren. „De dokter vertelde me dat ik waarschijnlijk een kind zou krijgen op de 29e: Dat vond ik destijds niet zo leuk. We hebben toen ge probeerd de geboorte een dag uit te stellen. Ik ben toen weer naar huis gegaan en kreeg vervolgens toch op de schrikkeldag mijn kinderen. Dat het een twee ling zou worden had nie mand verwacht. Dat was dus een behoorlijke verras sing. Toch ben ik achteraf blij dat het zo gelopen is. De arts heeft zelfs toen nog aangeboden om de geboor tedatum bij de burgerlijke stand te veranderen naar 1 maart, maar we hebben dat toch maar niet gedaan. Je zou dan later elke keer op 29 februari denken dat ze nu pas écht jarig zijn en dat is niet leuk' In de sterren Volgens Ady Argante-Kor tink zijn de schrikkel-twee lingen in het buitenland be ter georganiseerd. „Ik heb een aantal jaren geleden contacten gehad met bij voorbeeld een Duitse club. Deze hield ook ontmoe tingsbijeenkomsten. De be doeling is, om straks als de Nederlandse vereniging is opgericht, deze contacten te verbeteren en uit te brei den. Dan kom je met nog meer mensen in aanraking. En dat is nu precies de op zet". De landelijke bijeenkomst wordt dus gehouden in Venlo. „We hebben in de Maaspoort dan een geva rieerd programma samen gesteld. Een astrologe kómt bijvoorbeeld uitleggen wat voor ons in de sterren staat en Wil van Eekeren, een regionaal talent, doet op die dag een compleet jazz-or- kest na. Daarnaast komen er nog twee vertegenwoor digers van de landelijke Vereniging van Tweelingen en treedt een volksdans groep op. Kortom, genoeg te doen voor alle aanwezi gen. De oudste schrikkel- tweeling is 64 en de jongste 4 jaar oud. Nee, dat is de echte leeftijd. Die grap maakt iedereen, maar toch blijft'die leuk..." FRANK IN 'T VELD SPUITJE VAN EEN CENT? Prik tegen hernia Een jaar of zes geleden steeg er een luid gejubel op uit leke- en vakpers toen bleek dat hernia van de rug ook met een simpel spuitje te be handelen valt. Patiënten waren op getogen, want liever een spuitje dan een operatie, en volgens de Groningse neurochirurg dr. R. Deutman zou dit de behandeling van de toekomst zijn. Niet iedereen wilde dat geloven. De Gezond heidsraad besloot om het nut van het spuitje uit te zoeken en de Ne derlandse neurochirurgen hielden een twee jaar durende wedstrijd tussen het spuitje en de gebruike lijk operatie. Het advies is nu uit, het onderzoek gedaan. Welnu, het spuitje werkt beter dan een fopspuit. De Gezond heidsraad vindt het spuitje duide lijk minder werkzaam dan de ope ratie, maar de neurochirurgen kre gen als uitkomst dat het spuitje bij na even zo goed werkt. Wat daar van te denken? Door buigen of tillen kan de druk in de tussenwervelschijven enorm stij gen. Als het kapsel van een schijf onder die druk bezwijkt zal, zie pijltje, de inhoud in wervelkanaal uitpuilen waardoor zenuwen worden afgekneld. Ge volg: hernia. ving geheel wegnemen van de behandeling en in Amerika zelfs boosdoener. De patiënt moet dan verboden (tussen '75 en '82) vanwe- nog een dag of zeven tot tien in het ge dodelijke bijwerkingen. Geen ziekenhuis blijven voordat hij naar wonder dat de Gezondheidsraad en huis mag. En dan is er natuurlijk de Neurochirurgen eens precies het spuitje. Het was de Amerikaan wilden weten wat het gevaar en Lyman Smith die in 1964 voor het het nut van deze „nieuwe" behan- eerst de zogeheten chemonucleoly- deling was. se, zo heet deze behandeling in me- Het spuitje bleek niet echt gevaar- disch sjiek, voor het eerst toepaste, lijk te zijn, dus dat was mooi mee genomen. Anders zat het met de Hij spoot pulpoplossende chymopa- resultaten. De Gezondheidsraad paine in de uitpuilende schijf in de kwam door napluizen van eerder verwachting dat dit de hernia zou gedaan onderzoek tot de conclusie laten slinken. Smith meldde gewei- dat het spuitje beter hielp dan een dige resultaten. Dat het toch nog 20 fopspuit maar dat duidelijk minder jaar zou duren voordat het spuitje patiënten tevreden waren na een m Nederland zijn intocht maakte spuitje dan na een operatie. Het on- lijkt raar, maar is het niet. Toen derzoek van de neurochirurgen, Deutman het in 1962 introduceerde waarbij ze twee jaar lang patiënten was het een behoorlijk omstreden willekeurig of een spuitje hadden gegeven, of geopereerd, gaf een iets ander beeld. Liefst 16 procent van de patiënten had na het spuitje méér last van pijn. Een kwart van alle spuitjespatiënten moest alsnog geopereerd worden en dan was (dus met de alsnog geopereerden erbij) het resultaat dat 71% tevre den was tegenover 79% van de al leen geopereerde patiënten. Dat verschil (71 tegen 79 procent) hoeft niets te zeggen, want zou, zo bleek uit rekenwerk, ook op toeval kun nen berusten zodat het effect van een spuitje ongeveer gelijk is aan dat van een operatie. Maar ja, wat zeggen deze cijfers nu De man heeft deze zomer een ruime keuze aan kledings- mogelijkheden. Dit is mede te danken aan de rage van tweedelige kombinaties, soms met twee broeken. Er valt te kiezen tussen éénknoops en tweeknoops modellen met één knoop voor de sluiting en één knoop voor de sier...) in blauwe, grijze en bruin/beige tinten. De meeste pakken zijn lichtgewicht. Broeken hebben al dan niet bandplooien en omslag in katoen, cool wool of de nim. Het overhemd krijgt meer gezichten. Aan de marine- look en het Olympisch thema valt deze zomer niet te ont komen. Jacks hebben soms vijf Olympische ringen. De kleuren zijn schallend: rood, geel, groen, blauw en zwart. De man moet er deze zomer uitzien of het leven alleen uit pretjes bestaat. Ook het nieuwe bloot" tast hem aan. Niet alleen op het strand mag zijn hemd openhangen, hij mag thuis zijn kran tje lezen met slechts wat textiel om de schouders en daar niet raar op worden aangekeken. De meer klassieke man nen hebben overhemden met polokraagjes met opstaande boordjes en voor de sjeuigheid één gekleurd knoopsgat of borduursel op een borstzakje met gekleurde knopen. Men moet zich komend seizoen diverteren en de (strop)das in een hoek smijten. Pasteltinten horen bij het plezieren en hoe inconsequent ook: manchetknopen mogen. De steeds technischer wordende wereld vraagt om een te genwicht. Dit blijkt uit de nostalgische prints op truien. Het gaat daarbij om motieven uit de wereld van de lucht vaart. jazz, ballonvaart en film uit de jaren vijftig en mooie ..pin ups" uit de jaren zestig compleet met sjaal om het hoofd en vlinderbril. TINY FRANCIS Olympische kleuren, vooral in de watersport als meneer de zeilen hijst. Hier draagt hij jeans, een sweatshirt met mari neprint en een stoer jack. foto: super-confex

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10