Israel gebruikt dumdum kogels Kohl: werken aan een eensgezind veiligheidsconcept KINNOCK: Ook Gromyko viel voor Marilyn Monroe Dertien doden bij aanslag in Namibië UITENLAND £eidóC<2owiant ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 PAGINA 7 urdische hongerstaking ood in Turkse cel YAHBAKIR - Een Kurdische hongersta- is gisteren in een Turkse militaire ge- igenis overleden. Dit is gemeld door het ifhankelijke persbureau Hurriyet. Zeven iere hongerstakers in de gevangenis van iarbakir zijn volgens Hurriyet in kritie- toestand overgebracht naar een zieken- s. Enkele honderden gevangenen in rarbakir hebben de afgelopen negen da- i geweigerd voedsel tot zich te nemen, ■wel premier Turgut özal een verbete- g van de omstandigheden in de gevange- heeft toegezegd. Vooral Kurden hebben i bij de hongerstaking aangesloten. De -angenen eisen onder andere het recht rdisch te spreken tijdens bezoeken van ïilieleden. Het ministerie van defensie •ft gezegd dat de meeste eisen van de ïgerstakers zullen worden gehonoreerd. Vredesbesprekingen Nicaragua in impasse GUATEMALA-STAD - De regering van Nicaragua is niet bereid een nieuw voorstel voor een staakt-het- vuren van de Nicaraguaanse kardinaal Obando y Bravo rechtstreeks met de contra's te bespreken, zo heeft een Sandinistische woordvoerder in Guatemala gisteen verklaard. Volgens het voorstel van de kardi naal zouden de contra's een bestand van dertig dagen moeten aanvaarden, terwijl Managua dan een amnes tie zou moeten afkondigen voor alle politieke gevan genen, een onbeperkte persvrijheid toestaan, de dia loog met de politieke oppositie moeten hervatten en de dienstplicht in heroverweging moeten nemen. De contra's namen het voorstel onmiddellijk over. Maar voor Managua zou aanvaarding neerkomen op verde re concessies, nadat president Daniel Ortega in janua ri al de noodtoestand had opgeheven en de amnestie had verruimd. WASHINGTON - De VS en de Bondsrepubliek Duitsland zijn het er vol gens bondskanselier Helmut Kohl over eens dat de Navo een volledig plan moet uitwerken voor verdere ontwapeningsonderhandelingen met de Sovjetunie. Na besprekingen met president Reagan in het Witte Huis sprak Kohl gisteren de hoop uit dat de Navo tijdens de top in Brussel, op 2 en 3 maart, de aanzet voor zo'n concept zal geven. De bondskanselier zei verder dat er, in samenhang met het herstel van een evenwicht op con ventioneel gebied in Europa en een internationaal verbod op chemische wapens, een duidelijke en controleerbare vermindering van kernwapens voor de kortere afstand moet komen. „Het doel moet een gelijke boven grens zijn. Geen nul-optie, geen kernwapenvrije zones en al helemaal geen denuclearisering van de Verenigde Staten". Grote heroïnevangst in Italië VERONA - De Itali- aanse politie heeft giste ren een partij van 85 kilo bijna zuivere heroï ne in beslag genomen die bestemd was voor verkoop in het noorden van Europa. De partij had een straatwaarde, na ver snijding, van ongeveer 225 miljoen gulden. De politie arresteerde drie Italianen in verband met de vondst. De partij was afkomstig uit het Middenoosten. Spaans kabinet wil weer met ETA praten MADRID - Het Spaanse kabinet heeft gisteren meege deeld dat het bereid is de vredesbesprekingen met de ETA te hervatten omdat Baskische afscheidingsbeweging zij zich houdt aan de wapenstilstand die zij in januari aan bood. ETA, die de eerste wapenstilstand in haar bestaan van twintig jaar voorstelde, opperde dat men een bestand van zestig dagen in acht zou nemen en de besprekingen hervatten die men in december afbrak na een bomaan slag die aan elf mensen het leven kostte. Het kabinet had eerder laten weten het contact niet te zullen hervatten tot dat het er van overtuigd was dat ETA het doden wilde beëindigen. De woordvoerder van het kabinet, Javier So- lana, zei na het ministersberaad van gisteren dat aange zien geen overvallen plaatshadden, het kabinet bereid was contact met ETA op te nemen. Hij wilde niet zeggen wanneer het hervat zou kunnen worden of wie er aan zou deelnemen. loedzitting VN er sluiting LO-missie W YORK - De Vefenigde :ies zijn van plan een edzitting van de Algemene ■gadering te beleggen over voornemen van de Vere de Staten om de VN-missie de Palestijnse Bevrijdings- anisatie (PLO) te sluiten, zo VN-f unctionarissen eren bekendgemaakt. Het igres nam december vorig een anti-terrorisme wet die onder meer de sluiting de PLO-missie behelst, en uiterlijk 22 maart. De be- ;ing is door de VN en het erikaanse ministerie van tenlandse zaken bestem- als in strijd met een ver- g inzake de rechten van ienlandse missies. iutlz „zeer larschijnlijk" ik naar Syrië SHINGTON - De Ameri-, nse minister van buiten- dse zaken George Shultz volgende week „zeer waar- jnlijk" een bezoek brengen Syrië. Dat heeft een Ame- lanse functionaris gisteren ïgd. ltz zou met president Ha- Assad besprekingen voeren r een mogelijke duurzame issing van de problemen en de Arabische landen en P el. De steun van Syrië is fundamenteel belang voor slagen van een dergelijke ding. Twee weken geleden ïrde Shultz zijn ondermi- ;er voor het Middenoosten, :hard Murphy, naar Damas- i voor overleg met Assad. komst van de Amerikaanse inister zelf zou een verdere ■stigestijging betekenen _jr Assad en een aanzienlijke ■i betering van de betrekkin- tussen Syrië en de VS. Sy- is nog één van de zes lan- die door Washington k rden gebrandmerkt als on- fe steuners van terrorisme, jiltz zal verder Egypte, Jor- ie, Israel en waarschijnlijk diarabie bezoeken. JERUZALEM - Het Is raëlische leger gebruikt in de bezette gebieden dumdum-achtige kogels om ernstiger verwondin gen toe te brengen aan de Palestijnse demon stranten. Dit heeft de Britse Labourleider Neil Kinnock gisteren op een persconferentie ver klaard. Kinnock brengt momenteel een bezoek aan Israel, en heeft ook de bezette gebieden be zocht. Kinnock heeft naar zijn zeg gen in de ziekenhuizen rönt genfoto's van de verwondin gen gezien, die er volgens hem op duiden dat er explo derende kogels worden ge bruikt, die in het lichaam veel schade aanrichten. Hij toonde op de persconferentie twee kaliber .22 patronen, die aan de randen waren inge- vijld. Een dergelijke modifi catie voldoet volgens Kin nock aan de definitie van een dumdum-kogel, waarvan het gebruik door de Conventie van Genève is verboden. Israëlische functionarissen hebben het gebruik van der gelijke kogels herhaaldelijk ontkend, maar volgens Pale stijnse artsen kunnen de wonden die zij te behandelen krijgen alleen veroorzaakt zijn door dumdum-kogels. Kinnock, die tijdens zijn ver blijf in Israel met de belang rijkste Israëlische leiders heeft gesproken, zei dat bij die gesprekken nooit is ont kend dat het leger de verbo den kogels gebruikt, maar dat steeds is gewezen op de „enorme druk" waaronder het Israëlische leger in de be zette gebieden opereert. Kin nock zei ook dat er bewijzen zijn dat de Israëlische solda ten de Palestijnse demon stranten in de rug schieten. Rellen De Israëlische autoriteiten hebben in Jeruzalem een grote politiemacht samenge trokken om ongeregeldheden te voorkomen tijdens het be zoek volgende week van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, George Schultz. De Israëlische vrees is vooral aangewakkerd door de verspreiding van vlug schriften waarin „Volkscomi tés" de Palestijnse bevolking op de Westoever van de Jor- daan en in de Gazastrook op roepen haar verzet tegen de Israëlische bezetting de ko mende week op te voeren. In de door Israel bezette ge bieden is het ook gisteren weer tot een treffen geko men tussen Palestijnse beto gers en Israëlische troepen. Betogers gooiden met stenen en de militairen zetten traan gas in; er vielen echter geen gewonden. De 23-jarige stu dente E.P. uit Amsterdam is gisteren in Ramallah op de bezette westelijke Jordaan- oever aangehouden door de Israëlische grenspolitie we gens het gooien van stenen naar Israëlische soldaten. Een half uur na haar aan houding is ze vrijgelaten, zo hebben getuigen verklaard. De VS zijn gisteren uit een bijeenkomst van de commis sie voor de rechten van de mens van de VN in Genève gelopen, toen de voorzitter van de Palestijnse bevrij dingsorganisatie PLO, Ara fat, het woord nam. Alle an dere delegaties uit het Wes ten hoorden de rede aan. Arafat viel er de Israëlische politiek in de bezette gebie den in aan en pleitte voor een Palestijnse staat met Je ruzalem als hoofdstad. Een Palestijn op de schouders gehesen door medestanders, zwaait demonstratief met de Palestijnse vlag. De menigte verzamelde zich gisteren na het middaggebed in Nablus. Vervolgens kwam het weer tot een treffen tussen Palestijnen en Isrealische politie. Sommige Palestijnen beschoten de politie met katapults. FOTO'S: ap hampagne na cordverkoop °erestrojka" heer Bloemsma. Met de wensen, M. Gorbatsjov". :e woorden schreef de Sov- leider in een exemplaar van boek Perestrojka. Gisteren ving Spectrum-directeur J. imsma (I) op de Russische iassade uit handen van assadeur Blatov dit gesig- rde exemplaar. Sinds de schijningsdatum (18/11) zijn in Nederland elf drukken het boek vervaardigd met totale oplage van 210.000 implaren, meer dan in welk iters land ook. Bloemsma was de enor- verkoop een verrassing; assadeur Blatov had daar- sgen wel een grote oplage 'acht gezien de belangstel van Nederland voor de 'jetunie. Op de ambassade, ir de champagne gisteren elijk vloeide, werd van Rus- :he zijde betwijfeld of alle kochte werken ook gelézen 'den. FOTO: ANP (c) Standaard UltgeverlJ/Wavery Productions ,Waldheim was lakei van de Sovjets' (Vervolg van de voorpagina) LONDEN - Rhodes Ja mes, die een grondige he kel schijnt te hebben ge had aan zijn Oostenrijkste baas, sprak afgelopen woensdag in de Londense „Daily Mail" de mening uit dat Waldheim wellicht door de Russen als agent van de KGB geparachu teerd was in het VN- hoofdkwartier. „Zelfs de Chinezen", aldus James, „beschouwden Waldheim als een lakei van de Sov jets". Sir Anthony Parsons, onder staatssecretaris van het Fo reign Office die zich destijds bezighield met VN-aangele- genheden, is het eens met an dere gewezen VN-collega's dat Waldheim tot secretaris-gene raal werd gekozen bij gebrek aan een betere tegenkandi daat. Groot-Brittannië en de Verenigde Staten gaven de voorkeur aan de Fin Max Ja- cobsen, maar die had de Sov jets tegen zich omdat hij anti- kommunistisch gezind was. Volgens Parsons gaven zij de voorkeur aan Kurt Waldheim omwille van diens passieve aard. Groot-Brittannië kwam tegemoet aan het verlangen van Moskou om te voorkomen dat het probleem van Ham- marskjölds opvolging onopge lost zou blijven. Volgens Robert Rhodes James toonde Kurt Waldheim zich als secretaris-generaal een trouwe dienaar van Moskou. Hij zou namelijk zelf enorm veel Sovjets hebben benoemd in belangrijke VN-functies. „Wij werden er tenslotte aan gewend", aldus Rhodes James, „dat het op de hoogste étage van het VN-hoofdkwartier doorlopend krioelde van KGB-mensen". Britten trekken mi jnenjager terug uit de Perzische Golf LONDEN/DEN HAAG - Groot-Brittannië zal een mijnenjager terugtrekken uit de Perzische Golf. Er zal voortaan nauwer worden samenwerkt met de Nederlandse en Belgi sche mijnenjagers in dit gebied. Een marinewoord voerder in Den Haag liet echter weten dat de be sprekingen die met Lon den worden gevoerd over een grotere samenwer king nog geen resultaat hebben opgeleverd. Volgens de Britten zijn drie vaartuigen momenteel vol doende om bescherming te bieden aan Britse schepen ge zien de recente daling van het aantal aanvallen op koopvaar dijschepen in de Golf. Hij gaf niet aan wat de nauwere sa menwerking met de Nederlan ders en Belgen precies zal in houden. Wel wees hij erop dat tijdens een recente bijeen komst van de ministers van defensie van de drie landen besloten is om geen gemeen schappelijk commando te vor men. In Londen werd verno men dat verwacht wordt, dat Nederland en België, die thans elk met twee mijnenjagers in de Golf aanwezig zijn, binnen kort zullen besluiten ieder een schip terug te trekken. MOSKOU - Op een leef tijd van 78 jaar zal zijn vrouw Lidija Dmitrijevna het hem wel niet meer kwalijk nemen: ook An- drej Gromyko kon in zijn tijd als Russische diplo maat in Amerika niet koud blijven onder de charmes van Marilyn Monroe. President Gro myko, die in zijn zeer langdurige loopbaan als minister van buitenlandse zaken geschiedenis maak te, heeft zijn memoires ge schreven. Na een leven van geheime di plomatie en stilzwijgen onthult Gromyko in een 900 pagina's tellend werk voor het eerst persoonlijke bijzonderheden. Dictator Josef Stalin, de Ame rikaanse president Franklin Delano Roosevelt, Charly Cha plin en paus Johannes Paulus II, zij passeren allen de revue. Aan het eind van zijn levens verhaal presenteert Gromyko een verrassing: hij stond op goede voet met Boris Paster nak, de lange tijd officieel ver guisde schrijver van Dr. Zjiva- go. Voor Westduitse politici heeft Gromyko weinig lovende woorden, waarbij Helmut Schmidt er nog slechter af komt dan Konrad Adenauer. „Deze capabele man heeft zich nooit kunnen bevrijden van de filosofie van een officier van de Duitse Wehrmacht. Schmidt was niet alleen soci aaldemocraat, maar ook een „Pruisische officier met con servatieve ideeën", schrijft Gromyko. Stalin De staatsman gaat ver in het verleden terug. Toen Stalin hem in 1939 naar Washington stuurde gaf hij hem de raad mee zijn Engels te verbeteren door in de Verenigde Staten af en toe eens een kerk te bezoe ken. „De predikanten spreken goed en duidelijk Engels", zei Stalin. Gromyko merkt hierbij op dat hij waarschijnlijk de enige Sovjetdiplomaat is ge weest die een advies van Sta lin in de wind heeft geslagen. In de beschrijving van de vele Amerikaanse presidenten en ministers van buitenlandse za ken die hij heeft meegemaakt, blijft Gromyko nogal opper vlakkig. Met veel plezier be vestigt hij het verhaal dat Nancy Reagan ooit aan de Amerikaanse pers toever trouwde. Hij heeft haar inder daad gezegd dat zij haar man 's nachts het woord vrede in zijn oor moest fluisteren. En zij beloofde hem dat te zullen doen. Monroe De nu 78-jarige diplomaat be steedt tweeëneenhalve pagina aan zijn ontmoeting met de „eerste klas filmsterMarilyn Monroe. Bij een bezoek aan Hollywood zat Monroe op nog geen vijf meter van de Russi sche delegatie, zo herinnert hij zich. Later stapte zij direct op de diplomaat af en zei: „Mister Gromyko, hoe gaat het met u". „Zij deed alsof wij oude beken den waren, hoewel ik haar voor het eerst ontmoette". Gromyko schrijft dat hij haar films graag zag, en hij presen teert de filmster als een voor vechtster voor de mensenrech ten. Zij verkeerde in hoge kringen en zij wist veel, merkt Gromyko op, die vervolgens de vraag opwerpt of Marilyn Monroe inderdaad zelfmoord heeft gepleegd, of dat zij om politieke redenen is vermoord. „De toekomst zal het leren". Sadat Zonder genade rekent Gromy ko af met de in 1981 vermoor de president van Egypte, An war el Sadat, tijdens wiens bewind het tot een breuk kwam tussen Egypte en de Sovjetunie. „Hij was een pyg mee tegen de achtergrond een piramide". Dat er vrijwel nie mand op zijn begrafenis kwam, is volgens de Russische politicus tekenend voor de rol van Sadat in de Arabische we reld. Gevoel toont de topdiplomaat aan het einde van zijn boek als hij zijn relatie met Pasternak beschrijft. De Gromyko's en de schrijver kwamen regelma tig bij elkaar, en zij bezochten Pasternak ook in zijn datsja in het kunstenaarsdorp Peredel- kino. Gromyko noemt hem een „groot en getalenteerd vertegenwoordiger van de Sovjetliteratuur". Eens heeft Pasternak een gedicht ge schreven voor Qromyko's vrouw Lidija, dat ons beiden „tot ontroering bracht". Gromyko laat geen bedenkin gen horen over de buitenland se politiek van de Sovjetunie. Het nieuwe denken van partij leider Michail Gorbatsjov heeft de oude bewindsman niet tijdig bereikt. Stalin, de Berlijnse Muur en Afghanistan worden door Gromyko met dezelfde afstandelijkheid be schreven als zijn Zwitserse horloge, dat na vijfenveertig jaar nog precies loopt. WINDHOEK - In Nami bië is gisteren een bom ontploft in een druk be zocht bankgebouw. Er vielen 13 doden en 35 ge wonden, aldus de politie. Het was de bloedigste aanslag die in Namibië werd gepleegd sinds 22 jaar geleden de onafhan kelijkheidsstrijd tegen Zuidafrika begon. De explosie in de noordelijke grensplaats Oshakati doodde tien vrouwen, twee mannen en een kind, zei politie-inspec- teur Keirie du Rand. Alle slachtoffers waren zwart, met uitzondering van een blanke vrouw. Eerder zei de politie dat er zestien doden waren ge vallen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is niet opgeëist. De explosie veroorzaakte aanzien lijke schade aan het gebouw van de First National Bank. Du Rand zei dat een bom van 25 kilo plastic explosieven was gebruikt. Er brak een felle brand uit die uren later nog woedde. Oshakati ligt onge veer 40 kilometer ten zuiden van de Angolese grens. Vanuit Angola opereert de Zuidwesta- frikaanse Volksorganisatie Swapo. De militaire tak van de Swapo is verboden, maar de politieke tak is legaal. Een Swapo-woordvoerder in Windhoek ontkende elke be trokkenheid bij de aanslag. Hij zei dat het een Zuidafrikaanse provocatie was om Swapo in diskrediet te brengen. Clandestiene organisatie eist ontvoering Higgings op NEW YORK/BEIRUT - De clandestiene „Organi satie van de Verdrukten in de Wereld" heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de ontvoering afgelo pen woensdag in Libanon van de Amerikaanse ma rine-officier Higgins. In een met de hand geschre ven verklaring aan een pers bureau in West-Beirut staat dat Higgins een Cia-agent is die zijn werk voor de VN-or- ganisatie Untso gebruikte als dekmantel voor spionage. De islamitische organisatie zond met de verklaring een fotoko pie van twee van Higgins identiteitskaarten mee waarop zijn foto en handtekening staan. De groep eist de „terug trekking van alle Israëlische troepen van Libanees grond gebied, de vrijlating van alle Libanezen en Palestijnen uit alle zionistische gevangenissen en een „einde aan de Ameri kaanse inmenging" in Liba non. Higgins is hoofd van de Libanese eenheid van Untso, de VN-organisatie die toezicht houdt op het bestand tussen Is rael en de Arabische landen. Als reactie op de ontvoering hebben de VN de overige 75 leden van de internationale groep van waarnemers terug getrokken op het hoofdkwar tier van de VN-vredesmacht in Nakura. (ADVERTENTIE) VASTENAKTIE steunt jaarlijks ±450 kleinschalige sociale projekteq^ In 70 landen. GIRO 5850 te amersfoort. banknr. 70.70.70.147 t.g.v. vastenaktie-nederland

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7