„Arme landen mogen geen pretpark worden" Genieten van eenvoud en rust op kleinste van de Balearen finale STICHTING TOERISME EN DERDE WERELD WAARSCHUWT IN BROCHURES: Fietsen Hippie-cultuur Zandstranden Kritiek Klachten CcidócGoirtcmt1 ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 Westfriese Flora in teken van luchtvaart Midden in de winter, nou ja winter, kon digt de „Westfriese Flora" de lente aan. Deze befaamde bloemententoonstelling wordt tot en met 28 februari voor de 55e maal in Bovenkarspel gehouden. Dit keer staat de fleurige bloemenzee in het teken van de luchtvaart. De organisatoren kozen dat thema, omdat via de lucht de beroem de Hollandse snijbloemen en bloembollen hun weg vinden over de hele wereld. Op de tentoonstelling zijn zes historische vliegtui gen te zien, waaronder een replica van 's werelds eerste motorvliegtuig, de Flyer van de gebroeders Wright. Overal in de vijftienduizend vierkante meter grote tuin staan attributen als propellers, motoren, vliegenierskleding en schaalmodellen. Bezoekers kunnen de Westfriese Flora ook „vanuit de lucht" bekijken. Niet vanuit een vliegtuig weliswaar, maar vanaf plateaus die hoog boven de lentebloemenzee oprij zen. Die uitkijkposten bieden een schitte rend uitzicht op de honderdduizenden tul pen, hyacinten, narcissen, irissen, krokus sen, lelies, keizerskronen en vele andere soorten bloemen. Openingstijden: tot en met 24 februari van 9 tot 18 uur, op 25 februari van 9 tot 22 uur en van 26 tot en met 28 februari van 9 tot 18 uur. Toegangsprijs 10 gulden; voor kinderen is de entree 5 gulden en 65-plus- sers betalen 8 gulden. De Westfriese Flora is per trein goed bereikbaar. Beurs duikt in onderwatersport Iedereen die in de boeiende mogelijkheden van de onderwatersport wil duiken kan dit en komend weekeinde terecht op de duik- beurs „Dolfirama 88" in het Dolfinarium aan de Boulevard van Zandvoort. Daar is onder meer informatie te verkrijgen over de nieuwste duikmaterialen, duikvakanties, duikcursussen en onderwaterarcheologie. De beurs is georganiseerd door de Interna tional Association of Divingschools, waar bij ruim zesduizend sportduikers zijn aan gesloten. Op het programma staan diverse demonstralies, onder meer met een decom- pressietank, koperenhelm-duiken anno 1900 en onderwaterlassen en -branden. Be zoekers mogen een duik tussen de doljijnen nemen. Openingstijden: op vrijdag en za terdag van 10 tot 22 uur en op zondag van 10 tot 17 uur. Toegangsprijs 5 gulden. Op een bakfiets naar Calcutta Reizen zit veel jonge Nederlanders in het bloed. Maar de 21-jarige Roderik Bouw man uit Zoelmond (Betuwe) heeft wel heel bijzondere plannen. Hij is vastbesloten bin nenkort met een gemotoriseerde bakfiets oostwaarts te reizen. Zijn einddoel is de Indiase miljoenenstad Calcutta. Het reizen per bakfiets is Roderik overigens wel ge wend. Tent en overige benodigdheden in de bak, en rijden maar. Toch is dal niet de manier waarop hij naar India zal reizen. Voor die gelegenheid is de bakfiets omge bouwd tot een compleet rijdend vakantie huis. De bakfietser denkt acht maanden nodig te hebben om India te bereiken en vervolgens komt hij terug met de boot. Reisboek voor Noorwegen Nog nooit in Noorwegen geweestWie het zojuist verschenen Noorwegen Reisboek doorbladert komt ongetwijfeld in de verlei ding de geplande vakantie in het zonnige zuiden af te blazen en spoorslags noord waarts te reizen. Overigens is het doorkij ken van het 242 pagina 's dikke boek al een reis op zich. En voor een koopje, want het boek kost slechts 12,95 gulden. Het is ver deeld in vier hoofdstukken. In het eerste staan foto's en artikelen van Noorwegen- kenners die een beeld geven van het leven in dit land. Het tweede hoofdstuk staat vol informatie, tips, adressen en ideeën voör excursies. In het derde hoofdstuk worden alle overnachtingsmogelijkheden genoemd. Hel vierde hoofdstuk is een reisgids op zich, waarin honderden plaatsen en tiental len routes worden behandeld. Hel Noorwe gen Reisboek is verkrijgbaar in boekwin kels en natuurlijk bij het Noors Nationaal Verkeersbureau, postbus 50669, 1007 DD Amsterdam. Vakantietips voor CARA-patiënten Voor mensen met CARA (langdurige aan doeningen van de luchtwegen) zijn de mo gelijkheden om op vakantie te gaan uiterst beperkt. Zij zijn voor zo veel invloeden van buitenaf gevoelig, dat hun vakantie-onder komen aan een lange lijst van voorwaar den moet voldoen. Om tegemoet te komen aan de vraag naar meer informatie over geschikte vakantiemogelijkheden heeft het Nederlandse Astma Fonds voor mensen met CARA een aantal folders samenge steld. Een van de folders staat vol adviezen waar CARA-patiënten bij hun vakantie aan moeten denken. Tevens is er een folder met namen en adressen van vooral Neder landse hotels en bungalows die door het Astma Fonds zijn goedgekeurd. Tenslotte is er de folder „Vakantie voor Jong en Oud", waarin de reizen staan vermeld die het Astma Fonds dit jaar organiseert. Deel name aan deze reizen staat open voor mensen die niet (meer zelfstandig) op va kantie kunnen gaan. Meer informatie is te verkrijgen bij het Nederlandse Astma Fonds, Postbus 5, 3830 AA Leusden. Naar de zon Trans Vakanties, de reisorganisatie van de Nederlandse Spoorwegen, doet allang niet meer uitsluitend in treinreizen. Dit jaar is het aanbod zelfs uitgebreid met vliegvakan ties, met name naar bestemmingen rond de Middellandse Zee. Het gaat daarbij om arrangementen waarvan de cliënt zelf de duur kan vaststellen. Dus.geen tevoren ge pland acht- of vijftiendaags verblijf. Waar wèl de precieze vertrekdatum en auur van vaststaan, is een viiftiendaagse rondreis per trein door Canada. Een soortgelijke reis door de Verenigde Staten werd vorig iaar een daverend succes. Ondanks de goedkope dollar blijft de totale reissom overigens- fors: 4695 gulden per persoon. Meer infor matie is te verkrijgen bij Trans. Stations straat 50, 3818 LW in Amersfoort en bij 41 grote NS-stations. ES PUJOLS - Wie kent ze niet: Mallorca, Ibiza, Menorca? De Spaanse eilandengroep de Balearen waar een toerist met nog een beetje gevoel voor avontuur niets meer te zoeken heeft. Toch is er nog een ei landje tussen die „chartervreters" waar betrekkelijke rust heerst, waar torenhoge appartementenflats nog niet bestaan en waar nog echt dat strandje voor jezelf is te vinden: Formentera, een eiland van louter strand, rotsen en heel veel zon. Dat klinkt op het eerste gehoor niet voor iedereen erg aantrekkelijk. Laten we daarom gelijk de andere eigenschappen van het eiland de revue laten passeren. Om er te komen ben je aangewezen op veerdiensten, want voor een vliegveld is het eiland te klein. De accommodaties zijn over het algemeen sober tot zeer so ber. Restaurants zijn er weinig. Het lei dingwater is zilt. Het aanbod van verse produkten in de winkels is minimaal en het uitgaansleven beperkt zich tot twee discotheken in Es Pujols, de enige plaats waar het massatoerisme meer dan een teen aan wal heeft gekregen. Zo, wie heeft er nog zin? Toch blijken steeds meer Nederlanders bijzonder ge charmeerd te zijn van dit kleine eiland, enkele kilometers ten zuiden van het mondaine en vermaarde Ibiza. Waarom? Misschien omdat Formentera wel iets heeft van een Waddeneiland als Ame land. Er zijn duinen, langzaam aflopen de zandstranden en de enige „berg" is tweehonderd meter hoog. Formentera is uitstekend geschikt om te wandelen en te fietsen, wat dan ook volop gebeurt. Maar er is een verschil met bijvoorbeeld Ameland: de (bijna) altijd aanwezige zon. In La Sabina, zoals het haventje van Formentera heet, staan honderden en nog eens honderden fietsen in lange rijen te wachten op traplustigen die de zon durven trotseren. Want heet is het op dit eiland, dat dank zij een gunstige golf stroom vanaf de Noordafrikaanse kust nog minder regen en wolken krijgt dan de toch al schaars voorziene Balearen Ibiza en Mallorca. Zoutwinning en landbouw vormen hier de enige oorspronkelijke bronnen van inkomsten, maar zijn allang overvleu geld door het toerisme. Al is het toeris me niet zo massaal als elders aan de Spaanse zonnekusten; bijna iedereen op Formentera verdient wel iets aan de Westeuropeanen die enkele weken ver zekerd willen zijn van mooi weer. De wat provisorische aanpak daarbij is overigens kenmerkend voor Formentera. En tegelijkertijd vormt dat een van de charmes, voor wie er tenmiste oog voor heeft. De boerenzoons zijn 's zomers ober en dat betekent vooral veel vrien delijkheid maar wdt minder deskundig heid bij het bereiden en serveren van de maaltijden. Daar staat tegenover dat de prijzen bijzonder redelijk zijn. Voor rond de vijftien gulden is het goed eten. En wat kan er eigenlijk misgaan in de piepkleine eethuisjes, waar alle gasten zich één grote familie voelen. Is er dan op Formentera niets anders te doen dan zonnen, luieren en eten? Zeker wel. Mocht het eens bewolkt zijn - de kans daarop is overigens tussen mei en oktober miniem - dan is een scooter- tocht naar het hoofdstadje, de molen bij Pilar of naar Cabo de Berberia, een ver laten rotspunt met een verblindend witte vuurtoren, zeker de moeite waard. Een wandeling over het Romeinse pad, Ca- mino Romano, vormt tevens een leuke afwisseling. Het uitgesleten pad leidt langs rotsen naar de top van Sa Mola, de enige berg op het eiland. Onderweg niet alleen idyllische vergezichten maar ook resten van de hippie-cultuur. In de jaren zestig was Ibiza immers het hippie eiland van de Middellandse Zee. Daar kwamen de bloemenkinderen, schilders, schrijvers en would-be kunstenaars bij een voor een zonnige trip. Formentera kreeg een vleugje „love, peace and hap piness" mee. De beschilderde hippie grotten langs de Camino Romano getui gen daar nog van. „Cave de Mano" - grot van Mano - staat boven een van de grotten geschilderd. Mano is er niet meer. Waarschijnlijk vertrokken naar Nepal of misschien weer gewoon onder wijzer geworden in Barcelona. De inspannende beklimming van het pad wordt boven ruimschoots vergoed door het panorama dat zich voor de ogen van de vermoeide wandelaar ont vouwt. Vanaf de berg kan bijna het ge hele eiland worden overzien en de azuurblauwe zee waardoor het wordt omspoeld. Verderop een in warmtene- vels gehuld Ibiza. Geen wonder dat de eigenaar van het restaurant aan het eind van de Camino Romano zijn bedrijf Bella Vista heeft gedoopt. Het is goed toeven op zijn terras, vooral als er een zuchtje frisse zeewind langs de inmid dels verbrande huid strijkt. Over verbranden en bruin worden ge sproken. Wie wil kan dat op Formentera ook „streeploos". Op bijna alle stranden is naaktrecreatie toegestaan en daarmee neemt dit eiland in Spanje een uitzonde ringspositie in. Naaktstranden zijn langs de costa's op het vaste land dun gezaaid. Op Formentera leven textielrecreatie en naaktrecreatie in vreedzame coëxistentie met elkaar. Ongeschreven spelregels ma ken dat er voor iedereen een plekje is op de stranden van dit eiland. Die stranden, en daarmee neemt For mentera ook een bijzondere positie in, zijn overwegend zanderig. De beste stranden liggen aan de zuidkant en in de noordelijke punt achter de zoutmeren. Een van de mooiste stranden is zonder twijfel Playa de Mitjorn. Het glooiende strand gaat in westelijke richting over in rotsen met kleine zandinhammen. Wie wat klauterpartijen voor lief neemt vindt daar de stille pnvéstrandjes waar aanrol lende golven en krijsende meeuwen te zamen voor een verademende symfonie van zeegeluiden zorgen die niet wordt overstemd door gillende kleuters, blaf fende honden en knetterende brommers. Als je daar je handdoek uitspreidt, besef je dat Formentera een uniek stukje Spanje is. doeld zoals prostitutie, bedelarij, drugs gebruik en diefstal. Bovendien blijkt de stimulans van het toerisme voor de ei gen economie nogal tegen te vallen: „De euforie raakt er snel van af als blijkt dat de meeste gelden terugvloeien naar het Westen, dat de tickets verkoopt, de pas sagiers vervoert, de hotels bouwt, het voedsel en soms ook het personeel le vert". Ook de Nederlandse minister van ont wikkelingssamenwerking Bukman heeft zo zijn bedenkingen bij de hausse in het toerisme naar de Derde Wereld. Tijdens de beurs „Tour '87" in Utrecht stelde hij de confrontatie tussen „arm" en „rijk" tijdens de vakantie-uitstapjes ter discus sie: „Het wereldbeeld en de menselijke aspiraties in de Derde Wereld worden door het ontworteld Zwitserlevengevoel van riante hotels aan het wankelen ge bracht. Wat moeten ,een man en een vrouw in een sloppenwijk die na een lange dag van zwoegen en ploeteren nog niet voldoende vergaard hebben om alle monden te voeden van hun toekomst denken als ze naast zo'n hotel wonen?". Verder bekritiseerde Bukman toeristen die in de Derde Wereld goedkope seks, drugs of illegale activiteiten zoeken: „Veel westerlingen gedragen zich in sek sueel of moreel opzicht op een manier die niet moet kunnen. Ik bedoel het soort dat zich naar de Derde Wereld be geeft om zeldzame elders beschermde dieren te jagen en seksuele genoegens te smaken waarop in Nederland gevange nisstraf staat". Maar wat moet een toerist die al deze kritiek ter harte wil nemen? Ontwikke lingslanden voortaan maar links laten liggen? En het arme land daarmee een - weliswaar misschien bescheiden - in komstenbron ontzeggen? Het is beslist niet de bedoeling van de stichting het toerisme naar de Derde Wereld in diskrediet te brengen, bena drukt Van Teeffelen. Wel zou gezocht moeten worden naar andere vormen, die meer bijdragen aan wederzijds begrip en waardering en zowel het gastland als de gast verrijken in plaats van verarmen. Toerisme in de Derde Wereld zou meer moeten zijn dan onbezorgd en goedkoop pret maken, meent de Stichting. Met een beetje meer interesse en een minder puissant rijke levensstijl kom je al een heel eind. Al in 1984 werd over die vraagstukken in de Thaise stad Chiang Mai een work shop georganiseerd onder de noemer „Verantwoord Toerisme", waaraan door twintig landen werd deelgenomen. Uit gangspunt was, dat toerisme naar de Derde Wereld gebaseerd moet zijn op de gedachte dat mensen een natuurlijke wens hebben om elkaar als mensen te le ren kennen. Om dat mogelijk te maken zal het toerisme minder massaal, minder georganiseerd en minder luxueus moeten zijn, zo werd geconcludeerd. In het zuiden van Senegal wordt dat SINDS het Spaans Verkeersbureau zich precies vijfentwintig jaar ge leden in Den Haag vestigde, is het Nederlandse toerisme naar het Iberisch schiereiland alleen maar gegroeid. Gingen in' het begin van de jaren zestig nauwelijks meer dan 150.000 landgenoten over de Pyreneeën, tegenwoordig is Spanje na Frankrijk en Duitsland ons voor naamste vakantieland. Met hartelijke dank vooral aan de zon, die zomer en winter het overgrote deel van deze toeristenstroom naar de Spaanse costa's lokt. Wie een kaart van de Spaanse kusten bekijkt, krijgt al gauw de indruk dat er geen stadjes en stranden meer zijn waar het toerisme nog geen stempel op heeft gedrukt. „Fout", zegt Adri van Breda, directeur van het Spaans Verkeersbureau in Den Haag. Aan de costa's én op de eilan den, zo verzekert hij, zijn nog talrijke plaatsen waar rust en eenvoud het virus van het massatoerisme tot op heden hebben kunnen weerstaan. Wie wil weteh welke plekjes dat zijn, kan terecht bij het Spaans Verkeersbu reau, Laan van Meerdervoort 8 in Den Haag, tel. 070-465900. NIJMEGEN - De toeristen die vo rig jaar november met de eerste Duitse chartervlucht naar het Indiase „vakantieparadijs" Goa reisden, werden daar niet bepaald met open armen ontvangen. Het welkomst-spandoek van het reisbu reau werd met koeiemest be smeurd, de toeristen zelf werden met eieren bekogeld en dorpsbewo ners gingen voor de bussen liggen die de vakantiegangers naar hun hotel moesten brengen. Kennelijk had de ontwikkeling van het toerisme in Goa de afgelopen jaren niet bijdragen tot een beter wederzijds begrip tussen de plaatselijke bevolking en de westerse toeristen. „Inderdaad", zegt Kees van Teeffelen. „Dergelijke tafere len zijn gelukkig nog geen regel, maar wel een duidelijk signaal dat het met het toerisme naar de Derde Wereld scheef dreigt te lopen. In Goa kon je bij wijze van spreken wachten op deze demon stratie. De vijfsterrenhotels die langs de kust gebouwd zijn, staan de lokale vis sers letterlijk in de weg. De hotels consu meren vrijwel al het water en elektrici teit. De dorpelingen hebben nauwelijks kunnen profiteren van de toeristische ontwikkeling in de afgelopen jaren". Van Teeffelen is een van de initiatiefne mers tot de oprichting van de Stichting „Toerisme en Derde Wereld". Een stich ting, die anderhalf jaar geleden zichzelf ten doel stelde via voorlichting meer be grip te kweken tussen gast en gastheer in de Derde Wereld. Deze week komt de stichting met een eerste initiatief om aan deze verstandhouding een en ander te verbeteren. In spéciale voorlichtingsbro chures wordt wat meer verteld over In dia, Nepal en Thailand dan de gebruike lijke informatie over accommodatie en bezienswaardigheden. De „Te Gast in ."-serie is een eerste proef, maar de bedoeling is dat via een betere voorlichting aan toeristen uitein delijk ontsporingen zoals in Goa voor komen kunnen worden. Van Teeffelen: „Reisorganisaties schieten helaas vaak te kort in de voorlichting aan mensen die een reis naar een exotische bestemming hebben geboekt. Welke effecten brengt het massatoerisme teweeg? Wat zijn de lokale gewoontes en omgangsvormen? Dat soort vragen wordt onvoldoende be antwoord. Met als gevolg dat toeristen soms door schade en schande wijzer moeten worden. Door iets beter voorbe reid op pad te gaan, kan voorkomen worden dat toeristen hun hoofd stoten en mensen in het gastland zich beledigd voelen". Volgens Van Teeffelen komen de laatste jaren steeds meer klachten uit de Derde- Wereldlanden zélf over dé negatieve ge volgen van het toerisme. Daarmee worden dan onvoorziene gevolgen be- j Een exotisch avontuur binnen afgebakende wandel paden: een tochtje op de rug van een olifant in een toeristen dorp. Toerisme in de Derde Wereld zou meer gelegenheid moeten bieden om kennis te maken met de plaatselijke bevolking. FOTO: PERS UNIE laatste al in praktijk gebracht. In de streek Basse-Casamance kunnen toeris ten in dorpen verblijven en rondkijken. Men slaapt in kampementen die beheerd worden door de dorpsbewoners zelf. De toeristen eten met de pot mee en slapen in een sobere ruimte met alleen een rie ten bed en een muskietennet. Zo wordt een meer gelijkwaardig contact mogelijk. Een nauwere kennismaking met de plaatselijke cultuur maakt een reis naar Senegal - of om het even welk ander land - ook meer de moeite waard, hoopt de Stichting Toerisme Derde We reld. Kees van Teeffelen: „Projecten zoals in Senegal schieten op het moment in de Derde Wereld als paddestoelen uit de grond. Wij hopen dat daar ook vanuit het Westen meer belangstelling voor komt". In de serie „Te Gast in wordt in elk geval volop informatie gegeven over de verschillende toeristische mogelijkheden in India, Nepal en Thailand. Binnenkort wordt de serie nog gecompleteerd met een brochure over Indonesië. Naast praktische- en achtergrondinformatie zijn in de brochures ook interviews met plaatselijke bewoners en reisverhalen op genomen. Op die manier kan de ont moeting met een andere cultuur al thuis beginnen; in de stoel bij cv of haard vuur. PAUL KOOPMAN „Te gast in 5,25 gulden, Stichting Toerisme en Derde Wereld, Postbus 1504, 6501 BM Nijmegen. Molens, zon en vooral heel veel rust vinden toeristen nog in Formentera.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 35