Aqua sana en de kracht van water finale Genieten van de Loire vanaf een fietszadel ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 ZEEWOLDE - „Ik ben, dat mag je gerust zo stellen, gek van water. Je kunt er van alles mee doen. Een echte freak. Ik probeer telkens weer wat nieuws te verzinnen of werk bestaande ideeën verder uit. Weet je wat mijn jongste vondst is? Sneeuw in de zomer. In onze Ro meinse sauna staat een cabine waarin het kan sneeuwen. Heerlijk toch. Als je uit dat warme hok komt lekker even in een sneeuwbui gaan staan. Wie vindt dat nou niet lekker?". De Eemhof, gelegen in de op het water veroverde polder van Flevoland, is een speeltuin aan het worden voor water freaks. Neem bijvoorbeeld de Neder landse variant op de „floating tank", die in 1954 werd bedacht door de Ameri kaanse neurofysioloog dr. John C. Lilly. Hij had ontdekt hoe mensen zich volko men kunnen ontspannen wanneer zij al hun zintuiglijke waarnemingen op een zijspoor zetten. Hij maakte met die we tenschap in het achterhoofd een afsluit bare watertank met daarin een laag wa ter van vijfentwintig centimeter en een buitengewoon hoog zoutgehalte van ruim vijftig procent. Op dat water kun je drijven. Wie bij een constante lucht- en watertemperatuur van 34,5 graden Celsi us in de tank gaat liggen, verbruikt maar een fractie van zijn energie. Gelens: „Door de combinatie van drijven en de „uitschakeling" van ogen en oren kun je je volmaakt ontspannen". Eén ding ver anderde hij ingrijpend: de „floating tank" is op de Eemhof een „floating room" geworden. Een „zweefkamer" met water dat aan de normen voldoet en met een bassin waarin je met gemak languit kunt liggen. Rustgevend Een proef op de som leert dat je inder daad wordt overvallen door een gevoel van gewichtloosheid. Door de in vaseli ne gedoopte watjes in de oren - ter be scherming tegen het zoute water - hoor Aqua sana, verzamelnaam voor de nieuwste vondst op' het gebied van schoonheidsbehandelingen. Met een knipoog naar de Romei nen, van wie al zo veel is afgekeken. In het oude Rome deden ze een hoop mooie dingen met water. Het baden in de thermen was méér dan een simpele wasbeurt. Aqua sana is het equivalent van de Romeinse badcultuur. Gezond voor lichaam en geest. Althans, dat belooft het bungalowpark De Eemhof in Zeewolde (Flevoland), waar het eerste Aqua-sana-instituut in ons land is gevestigd. Ad Gelens, „waterbedenker" bij Center Pares en de geestelijke vader van de superglijbanen waarmee de zwembaden in ons land het hoofd boven water trachten te houden, gelooft heilig in de verkwik kende werking van water. je nog vaag wat rustgevende muziek, maar je ziet er geen hand voor ogen. Na een korte aarzeling geef je je echter over aan de natuur. In de intense duisternis gaat elk gevoel voor tijd verloren. Na zestig minuten stap je uit het bassin en onder de douche om het zout van je li chaam te spoelen. Herboren is wellicht wat te sterk uitgedrukt, maar losjes in hoofd en spieren keer je huiswaarts. In Nederland is deze manier van ont spannen nog niet ingeburgerd. In de Verenigde Staten daarentegen kreeg de floating tank veel aandacht, bijvoorbeeld nadat John Lennon er eentje had aange schaft. Sinds 1983 worden de tanks op grote schaal ingezet in ziekenhuizen, fit ness-centra, schoonheidssalons en be drijven en momenteel wordt weten schappelijk onderzoek verricht naar de effecten ervan op het slapen, gedrag en de bloeddruk. In de VS heeft een arts al eens een floating-therapie aanbevolen voor druggebruikers. Ad Gelens vergelijkt het resultaat van een uurtje „floaten" met yoga. „Maar bij yoga bereik je pas iets na jarenlange da gelijkse oefeningen. Voor de floating room hoef je niet geoefend te zijn. Je voelt je gewoon in de ruimte zweven, stijgen of dalen, als een wolk tussen de wolken". Warm zeewater In de wolken is Gelens ook over de tha- lasso-therapie, waarvan de naam het principe eigenlijk al verraadt: het Griek se woord „thalassa" betekent zee. Bij thalasso-behandelingen gaat het er om optimaal te profiteren van werkzame stoffen in verwarmd zeewater en algen. Hippocrates, de „vader" van de gezond heidszorg, liet zijn patiënten zeewaterba den nemen en sommigen moesten zelfs zeewater drinken (dat zal tegenwoordig iedereen worden afgeraden). In het begin van deze eeuw ontstond er een her nieuwde interesse voor de thalasso. Sinds de jaren zestig wordt deze therapie met name in Frankrijk (Perros-Guirec, Deauville en Roscof) veelvuldig in prak tijk gebracht. Gelens: „De samenstelling van zeewater vertoont wat de mineraalverhouding be treft een grote overeenkomst met li chaamsvocht. Zeewater is de oerbron van het leven op aarde. Daarbij komt dat algen heel goed zijn voor de vernieu wing van de huid. Algen slaan de actieve bestanddelen van de zee, zoals vitami nen, aminozuren, mineralen en sporene lementen, op". Het zeewater voor de thalasso-therapie - afkomstig.uit Bretagne - wordt gezui verd, van natrium ontdaan en gevries droogd. Het extract wordt tijdens de tha lasso toegevoegd aan water voor een on derwatermassage. Volgens Ad Gelens is zo'n zeewaterbad niet alleen bevorderlijk voor-de conditie van de huid, hij sluit zelfs bij herhaling resultaten op het vlak van huidproblemen, reumatische aan doeningen, stofwisselingsstoornissen en stressverschijnselen niet uit. „Eigenlijk zou de thalasso in het ziekenfondspakket moeten", aldus Gelens. Steenolie De derde pijl op zijn boog is de karwen- del-therapie, een verzameling behande lingen met fossielolie, gewonnen uit een bepaald gesteente, begin deze eeuw dopr de Oostenrijkse bergbeklimmer Martin Albrecht ontdekt in het Tiroler Karwen- delgebergte. Het verhaal wil dat Albrecht door een hevig onweer werd verrast en daarom beschutting zocht in een berg hut. Het vuur in de haard gloeide nog na. Herders waren net vertrokken. Al brecht hing zijn kleren te drogen en sloeg een stuk steen uit de rotswand. De brokken gooide hij achteloos in het smeulend vuurtje. Korte tijd later begon het spul te branden. Albrecht had een ontdekking gedaan. Nu, tachtig jaar la ter, is de ontginning van olie- en zwavel- De „floating-kamer", waarin een mens zich uitzonderlijk goed zou kunnen ont spannen. houdend gesteente een industrie in han den van de familie Albrecht, die overal in Europa Steinölprodukten afzet. Gelens: „Steinöl, olie uit steen dus, als oplossing in badwater of als zalf werkt voortreffelijk bij reuma-, spier- en ge wrichtspijnen. Dat komt door de hoge, organisch ongeschonden, tweewaardige zwavel in combinatie met fossiele resten van vissen en planten. De fossielolie wordt steeds meer therapeutisch toege past. Zo brengt de huidindringende wer king van de badolie de bloedsomloop op peil zonder dat de hart- en bloedvaten extra worden belast. Hierdoor krijgen blessures de kans zich te normaliseren en hierdoor verdwijnen pijnen". ROBIN BRUINSMA TOURS - Het zijn niet alleen de kastelen die de Loirestreek tot een lieflijk en aangenaam vakantiege- bied maken. Die kastelen staan er namelijk niet voor niets. Voor de Franse koningen en in hun spoor de edelen die er de kastelen bouw den was het gebied immers bij uit stek geschikt om te profiteren van een zacht klimaat en vruchtbare bodem en toch binnen het bereik te blijven van het hof in Versailles en Parijs. Anjou, het oude graafschap rond de stad Angers, is een vriendelijk ogend land. De Loire stroomt er breed en in alle rust doorheen naar de Atlantische Opeaan waar de zandstranden en baaien de zon- aanbidders lokken. Overvol toeristen is Anjou dus nooit. Het land is wel rijk aan bloemrijke natuur, en de grote wijnpro- duktie geeft aan hoe zonnig het er door gaans is. Langs de rivier liggen oude stadjes en kloosters, pleisterplaatsen voor liefheb bers van rijkdommen uit het verleden. De kastelen hebben de waarde van het gebied voor de vakantieganger vergroot. De (restanten van) burchten uit de Mid deleeuwen geven iets weer van het mili taire belang van het gebied, de sierlijke kastelen van latere eeuwen ademen nog de adellijke gewoonten uit een tijd dat deze nog toonaangevend waren. De tocht kan beginnen in de hoofdstad Angers, 185.000 inwoners, in het bezit van een dertiende-eeuwse burcht met een prachtige verzameling wandtapijten. Daaronder het beroemde doek van de Apocalyps dat in 1375 en volgende jaren in Parijs werd geweven: 168 meter lang en 5 meter hoog. Het kasteel werd al een eeuw eerder gebouwd en in de vijftiende eeuw uitgebreid door „de goede koning René", de laatste graaf van het zelfstan dige Anjou, tevens titulair koning van Sicilië. Deze beminnelijke man kende alle klassieke talen, componeerde en speelde muziek, schilderde en dichtte, was wiskundige, jurist en ook genoeg fi losoof om zich rustig terug te trekken in zijn Zuidfranse bezitting in Aix-en-Pro- vence, toen de Franse koning Louis XI zijn graafschap Anjou inpalmde. Het is duidelijk dat onder „le bon roi René" het graafschap een bloeiperiode door maakte waarvan de sporen nog duidelijk zichtbaar zijn. Zeven dagen De stad is een goed uitgangspunt voor een zevendaagse fietstocht door het vrij Als had een Fransman ze ontdekt, zo Frans zijn de fietstochten die France Indi- viduelle ook dit jaar weer heeft uitgezet. Gedurende een of twee weken rustig rond toeren door een niet al te heuvelachtig deel van Frankrijk, af en toe een klimmetje naar een kasteel, desnoods lopend naast de fiets, onderweg genietend van die com binatie van natuur en cultuur die toch een van de aantrekkelijke bijzonderheden van het land is, 's avonds genieten van een goed glas en van iets heerlijks uit de Fran se keuken in een comfortabel hotel. De keuze is ruim genoeg. Afhankelijk van de streek neemt men zijn eigen fiets mee (als er wat meer te klimmen valt, zoals langs de Dordogne of in de Pyreneeën) of kan men een fiets met tien of twaalf versnellin gen huren. En al naar gelang de inspan ning kiest men een tocht van een of twee weken of de combinatie filets-luiervakantie waarbij luier slaat op het weekje kampe ren aan bijvoorbeeld een meertje in het Dordognegebied. Maar dat luieren kan ook weer ingewisseld worden voor iets sportievers: een kano-trektocht - er is zelfs een survival-peddeltocht over de Va- renne - of een week paardrijden. In alle gevallen wordt de bagage nagebracht. De reis van en naar huis is een zaak van öf eigen vervoer öf gebruik maken van fiets- slaapbus of -trein. Een van onze verslagge vers bekeek het graafschap Anjou, gelegen langs de Loire, vanaf het fietszadel. Het AKTIEF reisprogramma van France Individuelle is te bestellen bij: Prinsen gracht 122, Amsterdam: tel.: 020-268898. vlakke dal van de Loire. Een gemiddelde afstand van vijftig kilometer per dag is goed haalbaar, zeker op een fiets met tien versnellingen. Daarbij dient men overigens te bedenken dat de derailleur niet door een stuurhandel wordt bediend maar door twee hefboompjes wat lager aan het frame. Dat vergt wat inspelen op vlakke weggedeelten om niet helling-op in de problemen te komen. Kenners van huurfietsen - in dit geval overigens van voortreffelijke kwaliteit - weten dat het prettig kan zijn het eigen vertrouwde za del mee te nemen. Saumur De tocht voert langs plaatsjes als Les Rosiers met zijn hunebedden, de ves tingstad Montreuil-Bellay met zijn sier lijke kasteel en langs diep in de grond uitgehakte holwoningen bij de rozenstad Doué-la-Fontaine. In Chalonnes-sur-Loi- re bevindt men zich op de met platanen getooide oever van de Loire, met het zicht op de wijngaarden langs de zijrivie ren Layon en Loiret. Centraal in de route ligt de stad Saumur met zijn trotse burcht. De klim erheen dwingt de meeste fietsers tot afstappen, want de helling is steil, bochtig en lang. Maar eenmaal de wenteltrappen be klommen heeft men een grandioos weids uitzicht over de Loire, de prachtige leien daken van de stad beneden, de wijnhel lingen verderop: de tuin van Frankrijk zoals trots wordt vermeld. Dat trekt, ge tuige de duizend hotelkamers, negentig restaurants, zeventien campings en tien tallen andere relatief goedkope over nachtingsplaatsen in de nabije omge ving. Saumur heeft ook bekendheid door zijn champignons en zijn „champagne", al mag de mousserende brut van Saumur die naam niet dragen. Uitgegraven in de tufstenen bodem liggen de kilometers lange kelders van Bouvet-Ladubay, Frankrijks grootste producent van wij nen „méthode champenoise". Daar gist het van jewelste in de meer dan twee miljoen flessen wit en rosé die twee jaar op rijping moeten wachten. De smaak wordt door sommige kenners ronder en voller genoemd dan die van de meeste champagnes. Een bezoek aan de kelders doet je versteld staan van de zorg waar mee de wijn omgeven wordt en van de verfijnde produktiemethoden. Het be De graftombe van koning Richard Leeuwenhart in de abdijkerk van Fontevraud. FOTO: PR zoek eindigt onvermijdelijk in een proe- verij en de aankoop van een of meer flessen. Voor de snobs bestaat de moge lijkheid de fles te laten voorzien van een eigen persoonlijk medaillon. Voor iedere toerist is een bezoek aan de Cadre Noir, de hogeschool van de Fran se dressuur en te vinden even buiten Naumur, verplicht. Er is wat geluk voor nodig, maar enkele keren per seizoen treedt in een van de reusachtige maneges van de E.N.E., afkorting voor de natio- Met de fiets aan de hand komt men er ook. Op de hellingen in Anjou kan men echter doorgaans in het zadel blijven. FOTO: BAREND STRANG nale ruiterschool, de keurtroep voor het voetlicht in een perfecte cadans van pas sen en figuren. De groep onder aanvoe ring van de Ecuyer en Chef of opperstal meester steelt over de hele wereld de show met zijn „courbettes, croupades et cabrioles", ofwel buigen, berijden en bokkesprongen. Van heel andere allure is één bezoek aan het graf van de Plantagenets, de Britse koningen die enkele eeuwen lang het westen van Frankrijk hebben bestuurd. De nazaten van Willem de Veroveraar die in de elfde eeuw de Britse troon be stegen, behielden hun Normandische be zit en breidden dit uit door een uitge kiende keuze van hun bruiden. De machtigste koning uit die dynastie was Heniv II, gehuwd met Eléonore van Aquitanië, vader van twee andere konin gen: Richard Leeuwenhart en Jan Zon der Land. Henry II, Eléonore en Richard liggen, samen met Isabelle, de derde vrouw van Jan Zonder Land, begraven in Fontevraud, de grootste abdij van Frankrijk en al jarenlang het grootste restauratieproject van het land. De Brit ten hebben meermalen gevraagd de ko ningen naar Engeland te mogen halen, maar Victoria heeft tenslotte genoegen moeten nemen met kopieën van* de fraaie tomben die in het zuidelijk'tran sept. van de kloosterkerk staan opgesteld. Ze hebben er, met het klooster van Fon tevraud, twee eeuwen geleden ternau wernood de Franse revolutie overleefd. Dat was~te danken aan Napoleon die het klooster voor algehele verwoesting be hoedde door er een gevangenis van te maken, een bestemming die het complex tot 1963 heeft gehouden. Het is overi gens niet verwondelijk dat de restauratie sindsdien zoveel energie en geld vergt. Een architectonisch wondertje in het klooster is de achthoekige keuken met op de hoeken acht absides. De centrale koepel is van boven opengehouden voor de ventilatie. Het interieur toont een speelse afwisseling van achthoekige en vierkante vormen. In de voormalige refter zijn de portret ten van de machtige abdissen te bewon deren in allerlei religieuze voorstellin gen. Het waren adellijke dames, vaak van koninklijke bloede, die er de scepter zwaaiden. Jammer genoeg zijn de por tretten niet allemaal bewaard gebleven: er waren meer abdissen dan aantrekke lijke plaatsen in de schilderingen, zodat nogal eens het gezicht van een overleden voorgangster werd vervangen door dat van haar nog levende opvolgster. Be scheidenheid was niet hun fraaiste sie raad. In de rijke omgeving waann zij verkeerden zou die deugd misschien ook niet begrepen zijn. PAUL TOBY

Leidse Courant | 1988 | | pagina 33