finale Stormvloed kering Nie*we Waterweg bouwklaar fieicUc Qowvant ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 Weerstand Het idee voor de stormvloedkering is niet nieuw. Aan het eind van de jaren zestig is er al een ontwerp voor een draaiklapdeur ingediend door ir. J.P. Jo- sephus Jitta. Volgens De Bruyne was op dat moment de tijd niet rijp om een keuze te maken vanwege de ontwikke lingen in de Rotterdamse haven. Het verhaal ging toen letterlijk de kast in, maar kwam een paar jaar geleden weer boven. Bij de uitvoering van de dijkver sterkingen was er steeds meer weerstand gekomen vanuit de milieu-organisaties en bewoners. De Bruyne: „Eigenlijk was het project Sliedrecht de aanleiding. Omdat de dijken daar zo slecht waren, was er een flinke kaalslag nodig. Alle huizen en bomen op de dijken moesten plat. De weerstand tegen het verdwijnen van bomen en huizen liep zo hoog op, dat de provincie zich ermee ging be moeien. Er waren wel alternatieven, maar alles was duurder en kostte meer tijd". Ook in Dordrecht ontstonden er grote problemen. Daar zouden alle huizen van de Voorstraat, een drukke winkelstraat, moeten worden gesloopt en herbouwd om de funderingen aan te passen. „Toen was al duidelijk dat de geplande datum van 1990 niet haalbaar was, zeker niet met de 600 miljoen gulden die er op de begroting voor uitgetrokken waren", al dus De Bruyne. „Tot overmaat van ramp bleek twee jaar geleden dat de maatgevende hoogwaterstanden waarop de dijkversterkingen gebaseerd waren, niet goed berekend waren". De zeespie gel bleek veel verder te stijgen dan ver wacht was door het smelten van de ijs bergen. Over de oorzaak daarvan zijn verschillende-theorieën in omloop. De gevolgen voor de Rotterdamse regio zouden rampzalig zijn. „Rotterdam moest rekening houden met aanzienlijk hogere waterstanden en dus hogere dij ken. En dal terwijl de dijken er net ver hoogd waren! Het Marconiplein zou een meter moeten worden verhoogd, de Maasboulevard zestig centimeter tot ruim een meter en de Maaskade op het Noordereiland zelfs een meter tachtig. Daardoor zouden alle verkeersaders lam komen te liggen". Dit was „de druppel" die de emmer deed overlopen en het oude plan van een stormvloedkering kwam weer op ta- Lelijke eend Als de bouw van de stormvloedkering doorgaat, betekent dat niet dat het dijk versterkingsprogramma helemaal van de baan is. Vanaf de kust tot aan de stuw zullen enkele dijken moeten worden ver sterkt. Er is rekening gehouden met een waterstand die eens in de 10.000 jaar op treedt. Verder wordt nog bekeken of er in het Hartelkanaal ook een stormstuw moet komen. Het Hartelkanaal staat di rect in verbinding met de rivieren en is een belangrijke schakel in het scheep vaartverkeer naar Duitsland. De Bruyne: „ln het begin hadden we de ijdele hoop dat één kering voldoende zou zijn. Maar om een aaneengesloten kering te krijgen, moet er een verbinding komen tussen de dijken van Delfland en Voorne-Putten. Bovendien moet je rekening houden met twee invloeden, de zee en de rivieren. Door de rivieren wordt constant water aangevoerd. Als de kering in de Nieuwe Waterweg dicht is, gaat het waterniveau aan de binnenzijde dus enorm stijgen. We weten nu al dat de bestaande con structies (dijken en dammen in het ach terland) daar niet tegen bestand zijn en zullen bezwijken. Zeer waarschijnlijk komt er in het Hartelkanaal ook een wa terkering, maar die wordt een stuk een voudiger dan de kering in de Nieuwe Waterweg". Afgezien van de kosten van de aanvul lende dijkversterkingen mogen de kosten van de stormvloedkering maximaal 840 miljoen gulden bedragen. Met de aanne mers worden harde contracten gesloten om een kostenoverschrijding als bij de Oosterschelde direct al uit- te sluiten. Volgens De Bruyne zijn er grote onder linge prijsverschillen tussen de verschil lende aanbiedingen. „Er zijn ontwerpen die te veel kunnen, maar er zijn er ook die maar net aan de eisen voldoen. Het is natuurlijk erg belangrijk in hoeverre het ontwerp de maatgevende hoogwater stand kan terugbrengen. Verder is de ene kering meer lek dan de andere. Maar dat mag best, dat is heel gebruikelijk. Alleen de kering van CHNW is volledig water dicht. Alle keringen bieden de mogelijk heid om tussen twee hoogwaterstanden te lozen, maar de grootte van de spui- openingen is nogal verschillend. Maar minstens zo belangrijk als de kwa liteit is de prijs. Waarom zou je een Mercedes kopen als je ook zou kunnen volstaan met een Lelijke Eend?". JEANNETTE VOORBIJ ,j 2) Pneumatische kleppen. BMK maakte ook het plan voor deze kleppenkering die op lucht werkt. Bij te verwach- n ten zeer hoge waterstanden scharnieren de kleppen omhoog, zoals rechts op de teke- I ning te zien is. Het linkergedeelte toont de normale gang van zaken, waarbij de klep- n pen op de bodem liggen ën de scheepvaart ongehinderd kan passeren. e De constructie is opgebouwd uit 7 caissons in de bodem van de Nieuwe Waterweg, die i_ elk twee kleppen herbergen. De stalen kleppen zelf zijn hol, elk 25 meter breed en door g middel van scharnieren aan de caissons bevestigd. e In geopende toestand liggen de kleppen in de caissons. Bij sluiting wordt lucht in de kleppen geperst waardoor ze gaan drijven, omhoog draaien en een kering vormen. On- -t der de kleppen is dan een brede spleet aanwezig, waar water doorheen stroomt en e waardoor zand en slib uit de kas worden weggespoeld. 3) Rijdende segmentdeuren. n Op het eerste gezicht lijkt dit ontwerp van de Combinatie Nieuwe Waterweg Storm- vloedkering (NIWAS) erg op de sectordeuren van BMK. NIWAS bestaat onder meer uit Ballast Nedam Beton- en Waterbouw en Boskalis Westminster Dredging. Links op de foto is de naar zee gerichte zijde van de kering, linksonder details van de deur en rechtsboven details van de scharnier. Toch zijn er duidelijke verschillen met het ontwerp van BMK. In geopende toestand staan de deuren in inkassingen in de oevers, die in open verbinding staan met de Nieu we Waterweg. Bij BMK zijn de kassen afgesloten. Bij het sluiten rijden de segmentdeu ren over een op de rivierbodem gemaakte drempel van geprefabriceerde betonnen ele menten. Elke deur wordt in positie gehouden door een araagarm, die door middel van een scharnierconslruclie aan een fundering is verbonden. Om de drempelbelasting te beperken is de draagarm opgebouwd uit buisprofielen die een opdrijvend vermogen hebben. In de deuren bevinden zich afsluitbare doorstroomopeningen. Nieuwe Waterweg naar elkaar toe. In de deuren zitten afsluitbare doorstroomope ningen. FOTO'S: PR 1) Drijvende sectordeuren De Bouwcombinatie Maeslant Kering (BMK), bestaande uit Hollandsche Beton Groep, Koninklijke Volker Stevin, Hollandia Kloos en IGB Holding, diende een ontwerp in voor een drijvende sectordeurkering. Linksbeneden is de naar zee gerichte zijde van de kering, rechtsbeneden het Calandkanaal. Beide sectordeuren bestaan uit een gebogen waterkerende wand die door middel van een stalen netwerk zijn verbonden met een op de oever geplaatste bolscharnier. In geopende toestand zijn de deuren opgeborgen in afgesloten inkassingen in de oevers. Bij sluiting worden de deuren eerst drijvend gemaakt, ingedraaid en vervolgens afge zonken door ze met water te vullen. In de deuren zitten afsluitbare doorstroomopenin- verbonden. Bij sluiting worden ze door middel van hydraulische cilinders om hoog bewogen, zodat ze een kering vor men. De stand kan aan de hand van voorspellingen worden ingesteld. DORDRECHT - De verf van de Oosterscheldedam is nog maar nauwelijks droog of er breekt een nieuwe concurrentiestrijd uit tus sen de aannemers. Dit keer gaat het om een beweegbare stuw die Zuid-Holland moet beschermen te gen extreem hoog water. Vrijwel niets lijkt de bouw van een stormvloedkering in de Nieuwe Waterweg meer in de weg te staan. De bouw is technisch mogelijk, een stormvloedkering is veel goedkoper dan het voortzetten van het lopen de dijkversterkingsprogramma en de uitvoering kan binnen acht jaar zijn gerealiseerd. Ook de plaats van de kering is al bepaald: tussen Hoek van Holland en het Nieuw- Oranjekanaal dat halverwege Maassluis en Hoek van Holland uitmondt in de Nieuwe Waterweg. Toch is er nog één probleem: wie betaalt de kosten van het project? De aannemers die de ontwerpen voor de stormvloedkering hebben gemaakt, wachten in spanning het besluit van mi nister Smit-Kroes af. Hun handen jeu ken om met de bouw te beginnen, maar voorlopig is het nog niet zover. Minister Ruding van financiën wil dat het minis terie van verkeer en waterstaat de kosten van het project - ongeveer 1,45 miljard gulden - voor haar rekening neemt. Smit-Kroes ziet daar echter geen moge lijkheden toe en zal dus in overleg met Ruding een andere oplossing moeten zoeken. Niet alleen de aannemers, maar ook de waterschappen wachten op een reactie van de minister. Vorig jaar zijn in aller ijl de dijkversterkingen stilgelegd toen minister Smit-Kroes haar plannen voor de stormvloedkering bekend had ge maakt. „Het duurt maar een jaar", zei Smit-Kroes. Dat jaar is inmiddels om. maar de waterschappen weten nog niet of ze in april dc dijkversterkingen verder voort kunnen zetten. Het dijkversterkingsprogramma, dat over dertig jaar gereed zou moeten zijn, zou voor de veiligheid rond de openblij vende zee-armen (Westerschelde en Nieuwe Waterweg) moeten zorgen. Voortzetting van de dijkversterkingen kost echter 1,74 miljard gulden, dat is 0,3 miljard meer dan de stormvloedke ring. Eindselectie Nu bijna een jaar'geleden heeft minister Smit-Kroes de Commissie Stormvloed kering Nieuwe Waterweg ingesteld. Via een inschrijving heeft deze commissie aan vijf combinaties van aannemersbe drijven de opdracht verstrekt om een of meer ontwerpen voor een stormvloedke ring in te dienen. Van de zes ontwerpen die er binnenkwamen, zijn er uiteinde lijk vijf overgebleven die - met enkele aanpassingen - in aanmerking komen voor uitvoering.. In totaal zitten er nu al negentig manja ren werk in de voorbereiding van de stormvloedkering, tien per aannemers combinatie en dertig bij Rijkswaterstaat. De eindselectie van de ontwerpen ligt in handen van Rijkswaterstaat- in Dor drecht. Totdat de minister haar fiat heeft gegeven, valt er weinig te selecteren. „Het enige wat we nu kunnen doen, is de ontwerpen nader onderzoeken en de eisen die we gesteld hebben nader speci ficeren", zegt ir. J.M. de Bruyne. „We hebben vorig jaar in een heel kort tijds bestek randvoorwaarden moeten opstel len zonder daar met de bedrijven over te kunnen praten. Achteraf bleek dat ze die voorwaarden verschillend geïnterpre teerd hebben". Rijkswaterstaat had vier eisen gesteld waaraan de ontwerpen moesten voldoen: de stuw moet honderd jaar meegaan, een vrije doorvaart moet mogelijk blijven, de diepte op de plek van de kering mag niet minder worden dan de zeventien meter van nu en er moet zo weinig mo gelijk hinder ontstaan voor de scheep vaart. Naar verwachting zal het maar eenmaal per vijf a tien jaar nodig zijn de stormvloedkering te sluiten. Hydraulische kleppenkering. 4) Deze kering is ontworpen door de Stormvloedkering Combinatie (STOR- COM), met onder meer Bredero Bouw en de Rotterdamsche Droogdok Maatschap pij. De constructie is opgebouwd uit drie caissons met elk acht kleppen. De stalen kleppen van 15 meter breed worden elk met twee hydraulische cilinders geopend en gesloten. In geopende toestand liggen de kleppen in caissons op de bodem van de Nieuwe Waterweg, waarmee ze scharnierend zijn Schuifdeurkering. 5)Het laatste ontwerp is afkomstig van de Combinatie Hoogwaterkering Nieuwe Waterweg (CHNW), een Duits-Neder lands consortium met Heerema Neder land, Vermeer, Broekhoven en het Duitse bedrijf Hochtief De kering bestaat uit twee ruim 200 me ter lange, stalen deuren. De onderzijde van de deuren is gedeeltelijk gevuld met ballastmateriaal om een grotere stabili teit te krijgen. In geopende toestand zijn de deuren op geborgen in afgesloten deurkassen in de oevers, dwars op de as van de Nieuwe Waterweg. Bij sluiting glijden de deuren over een drempel op de bodem van de

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31