Franz Stock, voorloper van Pax Christi GEESTELITK LEVEN/OPINIE kerk wereld IKV: accent op demilitarisen bij conciliair proces CU boeken Petitie voor godsdienstvrijheid Tsjechoslowakije groot succes £eidóe >weer EeidócSotnont ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 PAGI NIEUWE PRESIDENT VS MOET STERK GELOOF HEBBEN" washington Volgens de meeste kie zers in de Verenigde Staten moet de nieu we president een „sterk geloof in God" hebben en de „traditionele waarden" on dersteunen. Maar veel Amerikanen heb ben weinig op met een president die tel kens over zijn geloof praat. Dat blijkt uit een onderzoek van de Willi- amburg Charter Foundation, een organisa tie die onafhankelijk van de kerken werkt. Van de ondervraagden vindt 70 procent dat de nieuwe president een sterk geloof moet hebben. Maar 34 procent van de ondervraagden is het eens met de uit spraak dat „de meeste politici die over hun eigen religieuze waarden spreken, huiche len". De meningen zijn verdeeld over de vraag of een presidentskandidaat zich in zijn campagne over zijn geloofsovertuiging moet uitlaten. Sommigen menen dat de kiezers er recht op hebben te weten of de kandidaten godsdienstig zijn. Maar ande ren zeggen dat het leidt tot huichelachtig heid en een verdraaiing van de werkelijke problemen van de Verenigde Staten. Zo'n 60 procent van de ondervraagden wijst een atheïstische president af. Was dertig jaar geleden nog ongeveer 30 procent van de kiezers tegen een rooms-katholieke of joodse president, nu is dat percentage tot 8, resp. 10 gedaald. Een op de vijf onder vraagden laat weten niet op een presi dentskandidaat te stemmen die binnen zijn kerk als pastor werkzaam is. Van de hui dige presidentskandidaten is Jesse Jackson baptistenpredikant. Hoe meer hulp iemand krijgt in zijn korenveld, hoe minder koren hij krijgt ZlmbaDwees spreekwoord dooi Marimis van der Berg Honger Het eerste thema in een zogenaamd materialenboek voor meditatieve bijeenkomsten in de vasten tijd, is: honger. Een thema dat allerlei gedachten kan oproepen. Honger doet mij nadenken over de betekenis van eten. „Ik moet naar huis om mijn kind te voeden", zei een vrouw naast wie ik zat. „Dan moet je maar gauw gaan", zei ik. Ze zat op het puntje van de stoel te wachten tot de avond afgesloten zou worden. Hoewel ik anders misschien gezegd zou hebben: „Het is zo afgelopen", was nu m'n spontane reactie anders. Dat voel je aan: een moeder die haar kind moet gaan voeden, mag je niet ophouden. Wat moet het voor een moeder zijn als er geen eten voor haar kind is? Eten geven, eten innemen, is het leven bevorderen, is het leven mogelijk maken. Pasgeborenen worden herhaaldelijk gewogen om te kijken of ze gegroeid zijn. Dat is geen louter technische zaak. Een kind dat niet groeit, baart zorgen. Een kind dat groeit geeft aan de moeder een goed gevoel. Moeders zijn heel nauw betrokken bij het voeden van hun kind. In het verpleeghuis heb ik heel vaak gezien hoe jonge verzorgenden zeer oude mensen weer moesten voeden „als een baby". Lepeltje voor lepeltje. Ze stootten daarbij soms op een gesloten mond van de bejaarde die niet meer wilde eten. Vaak hoorde ik dan aansporingen zoals: „Toe nou, het is goed voor u". Soms hoorde ik als een wanhoopsgeluid: „Als u niet eet, gaat u dood". Eten heeft alles te maken met leven en dood. Eten is een bijzonder emotioneel gebeuren. In tijden van verdriet kunnen we niet eten. We zeggen: „Je moet eten, maar het smaakt niet". Iemand vertelde: „Mijn moeder was weduwe geworden en had heel veel moeite met alleen eten. Tegenover haar kwam een weduwnaar wonen. Iemand die zij van vroeger kende. Ze liepen regelmatig bij elkaar binnen en wilden ook graag samen gaan eten, maar „het gepraat" in de buurt weerhield deze twee oude mensen". Op een haast schrijnende manier maakt het verhaal duidelijk dat eten ook om gemeenschap vraagt. Eten nodigt uit tot samen. Het is een hele kunst om alleen te eten en te zorgen dat je dan het eten niet verwaarloost. Het is een joodse gewoonte om aan tafel een plaats open te houden. Voor de profeet Elia die langs kan komen. Het is onder meer een symbool van gastvrijheid. Iemand uitnodigen aan tafel of uitgenodigd worden, kan een feest zijn. Het kan het leven met elkaar rijker maken. Al jarenlang kent de NOVIB de actie „Gast aan tafel!" „Voor 60 cent iedere dag een gast aan tafel" staat er op het spaardoosje. „Dat is niet duur", denken sommigen misschien. Maar ook dit is niet een louter technische zaak. Dan kun je gemakkelijker een keer per jaar een geldbedrag per giro storten. Het gaat om denken aan de ander, die nauwelijks heeft. Elke dag. Je kunt dat een hedendaagse vorm van vroomheid noemen. Het verdiept ook het bidden voor en na het eten. Dat is niet slechts een goede gewoonte, een routinekwestie, maar herinnert ons aan de diepere betekenis van eten, gevoed worden. Het maakt het eten tot meer dan de maag volstoppen, tot meer dan honger stillen of schransen. Samen eten kan ook troostend zijn. De veertigdagentijd kan een tijd zijn om samen na te denken en samen te praten over de betekenis van eten, samen eten, maaltijd vieren, dankbaar zijn voor het voedsel en voor diegenen die het dagelijks bereiden. Soms krijgt de kokkin of de kok alleen maar iets te horen als het niet smaakte. Dat Christus het Levensbrood wordt genoemd, is een uitnodiging om elkaar in deze wereld het leven mogelijk te maken. Op 24 februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat in Parijs de Duitse priester Franz Stock overleed. Dit jaar zal eveneens worden her dacht, dat veertig jaar ge leden de Pax-Christi be weging ontstond. Franz Stock kan worden be schouwd als de pionier van Pax-Christi. Onder staand artikel werd ge schreven door J.W.M. van der Putten uit Was senaar, die in de jaren zestig een biografie over Stock uit het Frans ver taalde: „Aalmoezenier van de hel". DEN HAAG „Franz Stock was een Duitser en toch in Frankrijk thuis. Hij werd geboren in Neheim, in Sauerland (Westfalen) en toch hing hij hartstochtelijk aan Bretagne. Hij werd in Paderborn priester gewijd en werkte in Parijs. Hij sprak de beide talen Frans en Duits met gelijk gemak en begrip. Hij bracht geen scheiding tussen de liefde tot zijn volk en tot het Franse volk. Stock was bestemd om een bemiddelaar te zijn en deze bestemming was tot iets van zijn wezen geworden. Hij leefde tussen mensen, tussen oevers, tussen twee volkeren die hij bij elkaar bracht. Omdat hij echter in een tijd leefde waarin de haat regeerde, werd hij het slachtoffer van zijn bestemming". op eigen verzoek, onder meer toegewezen de geestelijke ver zorging van Fransen, die wa ren opgesloten in de gevange nis van Fresnes wegens hun verzet tegen de Duitsers. Deze opdracht zou later uitgroeien tot zijn voornaamste werk zaamheid. Hij heeft zijn uitzonderlijk zwaar werk verricht, dag in dag uit, nachten achtereen in dit „voorportaal van de dood". Hij bracht als Duitse priester met duizenden ter dood ver oordeelde Fransen de nacht door in een cel, sprak met hen, troostte hen, belastte zich met allerlei vertrouwelijke boodschappen voor de familie van de veroordeelden. In hun laatste nacht droeg hij voor hen clandestien de H. Mis op. Daarna ging hij met hen mee in de militaire auto die de veroordeelden moest brengen naar de plaats van fusillering, de Mont Valérien; een forse heuvel ten westen van Parijs. Hier zijn naar schatting 4000 Fransen ter dood gebracht. Franz had hen bijgestaan in Erich Koch karakteriseert met deze woorden Franz Stock in zijn boek „Priester zwischen den Fronten". En in deze karakterisering herken nen velen Franz Stock die zij hebben ontmoet op de pel grimstocht van de Tochtgeno ten van Sint Frans in 1931. Die ontmoeting was in Lu xemburg op het grensgebied tussen Frankrijk, België en Duitsland. Fransen en Neder landers stonden te wachten op de Duitsers die met de tocht mee zouden gaan. Voor de Fransen een bijzondere erva ring. Voor hen was de herin nering aan 1914-1918 nog niet vervaagd. Voor de Nederlan ders was een ontmoeting met Duitsers toen nog niet belast met onprettige ervaringen. Franz Stock was een eenvou dige, hartelijke, rustige jon gen, een seminarist die zijn studies mocht voorbereiden aan de katholieke faculteit van Parijs en in het Karme lietenseminarie. Hij was daar medestudent van prof. Joseph Folliet die later schreef: „In Parijs aan de faculteit een Duitse student opnemen was iets ondenkbaars in de menta liteit van 1928. En toch is het Stock gelukt". Het is de ontmoeting met Fol liet die Franz Stock in contact bracht met de franciskaanse beweging van de Tochtgeno ten van Sint Frans. De bewe ging beantwoordde precies aan zijn eigen ideeën en aan zijn jeugdaspiraties. Na zijn priesterwijding in april 1932 werd hij om zijn bijzondere kennis van Frank rijk in september 1934 als ziel zorger aangewezen voor de Duitsers in Parijs. Eind augus tus 1939 riep men hem we gens de internationale span ning terug. Aanvankelijk zou hij naar Amsterdam gaan, maar de oorlog maakte dat onmogelijk. In augustus 1940 werd Stock opnieuw door de kerkelijke overheid naar Pa rijs gezonden om daar de ziel zorg te gaan uitoefenen onder de Duitse bezetting te Parijs. En daar begint dan eigenlijk het epos van zelfverlooche ning, gevaar, heldenmoed en heiligheid. Hij kreeg namelijk in Parijs, hun cel en hun laatste woorden gehoord voor de schoten vielen. Zijn leven is vier jaar lang een hel geweest. Dagelijks executies. Eens schrijft hij: „Ik denk dikwijls dat ik het niet meer kan volhouden. Wat ik hier beleef is zo verschrikkelijk, dat ik nachten lang niet kan slapen. Maar het gaat steeds door. Op 21 Februari 1944 25 executies, op 7 Maart 16 exe cuties, op 10 Maart 7 execu ties, op 15 Maart 6 executies, 11 April 22 executies, 20 Mei 11 executies, 22 Juni 15 exe cuties...". Talloze mensen, jongeren en ouderen, katholieken, protes tanten, joden, ongelovigen heeft hij bijgestaan. Mensen van alle nationaliteiten. Hij wist velen van hen weer tot het geloof terug te brengen. Hij was tot het laatste mo ment de verbindingsman tus sen deze mensen en hun fa milie. Hij was als verdacht ge noteerd bij de Gestapo, maar kon soms bepaalde tips door geven naar de ondergrondse over bepaalde plannen die de Polizei tegen hen beraamde. Dit leven vol spanning, dit meebeleven van een hel van Franz Stock, „aalmoezenier van de hel". niet het geval. Hij bekommer de zich om de priesterstuden ten onder de Duitse krijgsge vangenen. Zijn vele en goede relaties met het Franse epis copaat deden wonderen. Hij kreeg een Amerikaans barak kenkamp in Chartres aange wezen. Daar verzamelde hij met de hulp van vele Franse vrienden de overal verspreide Duitse seminaristen. Het getal loopt op tot 500, later zullen het er bijna 1000 worden. De toestand in dat kamp is onvoorstelbaar slecht. Het hoognodige ontbreekt. Maar verschrikking en angsten, dit Nuntius Roncalli de latere machteloos vertoeven temid- Paus Johannes XXIII, spant den van onrecht en haat was e.r Z1C^ persoonlijk voor in voor hem een immense be proeving. Toen de bevrijding van Parijs kwam werd hij krijgsgevan gen gemaakt en opgesloten in een kamp in Orléans. Men zou denken dat hiermee een draad de zo noodzakelijke einde was gekomen aan zijn vorming van de seminaristen aktiviteiten. Maar dat was voort te zetten. Want er dit onderkomen leefbaar te maken. Via Roncalli stromen giften toe. Uit Duitsland ko men professoren die zich voor dit doel krijgsgevangen laten maken om in dit wonderlijke seminarie achter prikkel- moeten priesters komen die in de door de oorlog geschapen verwarring zo snel mogelijk het woord van het Evangelie kunnen brengen. Uit dit semi narie in Chartres zijn tal van priesters voortgekomen: les Chartrains. Franz Stock heeft zich letter lijk doodgewerkt. Hij stierf eenzaam op 24 februari 1948, 42 jaar oud. Kort tevoren was hij geëerd met een ere-dokto- raat in de theologie door de universiteit van Freiburg im Breigau. De brief die hem zijn benoeming meldde tot mon seigneur werd ontvangen een dag na zijn dood. In 1951 zou men de stoffelijke resten op het Duitse soldaten- kerkhof van Thiais, waar Franz Stock begraven was, gaan opruimen. Maar toen heeft Joseph Folliet een vlammend protest gepubli ceerd en de Fransen duidelijk gemaakt welk een groot fi guur Franz Stock was en wat hij had gedaan voor het Fran se volk. De actie had tot ge volg, dat er een waardig mo nument werd opgericht in aanwezigheid van kardinaal Feltin, de ministers Michelet en Gay, Père Riquet sj. en d'Harcourt. Op 13 juni 1963 werd zijn stoffelijk overschot overgebracht naar Chartres. Nuntius Roncalli had reeds gezegd: Franz Stock, dat is niet alleen een naam, dat is een program! Hij is inderdaad een heraut van de verzoening tussen de volkeren. De Pax Christibeweging ziet in hem haar grote pionier, wat hij in werkelijkheid ook was. Franz Stock zal dit jaar zowel in Duitsland als in Frankrijk worden herdacht. In Duits land door een Congres in Ne heim van Frans-Duitse vere nigingen (28 april-1 mei), een Franse week in Arnsberg (19- 25 sept.); in Frankrijk door een herdenking op de Mont Valérien (Parijs) op 21 mei en in Chartres op 22 mei. In Ne derland zullen de Tochtgeno ten van Sint Frans op 28 fe bruari a.s. hem herdenken op hun jaarlijks kapittel in Den Bosch. J.W.M. VAN DER PUTTEN DEN HAAG Het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) wil binnen het „conciliaire proces" van gerech tigheid, vrede en behoud van de schepping (JPIC) de nadruk leggen op het demilitariseren van internatio nale relaties. Dat blijkt uit een concept-nota over de bijdrage van het IKV aan het proces, waarover de Campagneraad, het hoogste or gaan van het IKV, volgende maand discussieert. De nota is sa mengesteld door een werkgroep, waarin onder anderen zitting hadden IK V-secretaris M.J. Faber (rapporteur), prof.dr. B. Goudzwaard en IKON-directeur R. Haan. De vrees heerst dat een al te actieve deelneming van het IKV aan het proces van de Wereldraad, tot polarisatie kan leiden. Daarom werd Faber niet benoemd in de stuurgroep die in op dracht van de raad het conciliaire proces voorbereidt. Wel heb ben drie leden van het IK V-beraad, Pax Christi-secretaris drs. J.J. ter Laak, drs. L.J. Hogebrink en ds. J.E. van Veen, uit an deren hoofde zitting in de stuurgroep. Kuy per- herdenking Dr. G. Puchinger hield diver se toespraken ter gelegenheid van de Abraham Kuyper-her- denking in 1987. Vijf opstel- lencen en lezingen werden gebundeld in het boekje: Kuy- per-herdenking 1987. In het boekje wordt vooral nadruk gelegd op de religieuze aspec ten van Kuypers persoon en werk. Uitgave Kok Kampen. In de Ruimte in financiële moeilijkheden SOEST Het kinderoord van evangelisch centrum In de Ruimte te Soest bevindt zich ernstige financiële moei lijkheden. Het centrum heeft voor 1 juli een half miljoen gulden nodig voor de verhui zing van faciliteiten voor kin derkampen en de drukkerij. De gemeente Soest zal het huidige terrein per 1 juli opei sen wegens verlenging van een weg. In de Ruimte, dat zich richt op evangelische vormiiïg en op onderwijs, heeft het terrein 22 jaar in bruikleen gehad.' Diverse activiteiten zijn in middels overgebracht naar het naburige stuk grond, dat in 1982 is gekocht. De finan ciën voor de verhuizing van de kinderfaciliteiten ontbre ken echter. Hierdoor dreigen deze zomer de kinderkampen niet door te gaan. Ook de toe komst van de werknemers is onzeker geworden. Sinds kort wordt er in de ge bedskapel van In de Ruimte dagelijks een kettinggebed ge houden. Medewerkers trek ken het land door met een voorlichtingsfilm. De achter ban is middels een brief van de ontwikkelingen op de hoogte gesteld. WENEN Bijna 300.000 Tsjechoslowaken hebben een petitie ondertekend waarin wordt aangedrongen op meer godsdienstvrijheid. De autoriteiten hebben verschillende keren gewaarschuwd dat onderteke ning van de oproep illegaal is. Minstens 173.000 Slowaken christenen en niet-christenen en 100.000 Tsjechen hebben via de petitie vervulling van de tien vakante bisschopszetels en meer mogelijkheden voor gods dienstonderwijs geëist. Ook kardinaal Frantisek Tomasek be hoort tot de ondertekenaars. Hij zal de petitie eind februari aanbieden aan de autoriteiten. Het dagblad van de communistische partij 'Rude Pravo' be schuldigde Tomasek vorige week ervan handtekeningen te vervalsen en ze te verkrijgen onder valse voorwendselen. Volgens de Rude Pravo staan de meeste ondertekenaars be kend om hun „strijd tegen de eenheid van Tsjechoslowakije en hun streven naar een clericale facsistische staat". Slechts drie van de dertien bisschopszetels in het land zijn be zet. De drie bisschoppen zijn allen ouder dan 75 jaar en boven dien niet al te gezond. In januari gingen delegaties van het Tsjechoslowaakse regime en het Vaticaan na onderhandelingen over vervulling van de vacatures onverrichter zake weer uit elkaar. Het regime blijft vasthouden aan de eis dat kandidaten lid zijn van de regimegetrouwe priestervereniging Pacem in Terris. Het Vaticaan verbiedt priesters lid van deze beweging te worden. Bezuinigingen in kabinet Vooral de cd a -ministers, maar ook VVD-minister Eekelen, zullen zich heftig verzetten wanneer het kal zich maandag buigt over extra-bezuinigingsplannen. Min Onno Ruding speurt andermaal naar mogelijkheden oi overheidsuitgaven te beperken. Hij doet dat omdat de gi gen van de beurskrach en de dollarcrisis ernstiger zijn aanvankelijk werd gedacht. Het bedrijfsleven aarzelt nieuwe investeringen en dus zal de economische groei - daaarmee het inkomen van de overheid achterblijve wat verwacht werd. De reuzenslalom van de dollar haal streep door de aardgasrekening. Minister Ruding raan totale schade voor het rijk op 6,5 miljard gulden. In da drag zijn de openstaande rekeningen van het vorige bi tingsjaar overigens meegenomen. De kortingsplannen van Ruding strekken zich uit tot onderdelen van de rijksbegroting. De minister van finar wenst namelijk ook de posten ontwikkelingssamenwer en defensie niet langer te ontzien. Wat hem betreft doen nu de „buitengewone omstandigheden" voor die volgem regeerakkoord een ingreep in beide budgetten rechtva gen. DEFENSIE en ontwikkelingenssamenwerking zijn doe regeringscoalitie indertijd met een politieke draad aan el gebonden. De VVD beloofde van de hulp aan de Derde reld af te blijven, zolang het CDA op zijn beurt het lib troetelkind defensie met rust liet. Alleen als de hoogst nanciële nood aan de man zou komen, mochten de twe< partementen in een bezuinigingsronde worden betrokkt MINISTER Ruding vindt dat het nu zover is. Het defe budget is tot dusver volgens afspraak jaarlijks verhoogi het niet met de drie procent waartoe de NAVO-bondgen zich anno 1983 in Montebello hebben verplicht. Aan di spraak heeft echter geen van de Atlantische partners ziel houden. Montebello wijkt in dat opzicht helaas niet af alle andere „inspanningsverplichtingen" waarover men binnen de NAVO ooit eens is geworden. Maar het kab Lubbers liet de Nederlandse defensiebegroting in elk g wel stijgen, zij het met slechts een tot twee procent per Daaraan wil Ruding voorlopig een einde maken. ZlJN collega Van Eekelen van Defensie is uiteraard me in het defensief gegaan. Hij acht een bezuiniging op defe uitgaven op dit moment volstrekt uit den boze. Het zo geloofwaardigheid van ons land binnen de NAVO aanta en die is net moeizaam hersteld van al het tumult ron kruisraketten. Bovendien ondergraaft gepraat over het ten van militaire budgetten de positie van de NAVO i onderhandelingen met het Warschau Pact over verderg de ontwapening. Van Eekelen heeft niet helemaal ongi Hij overdrijft echter schromelijk. De onderhandelingspositie van de NAVO staat of valt) met een paar miljoen meer of minder op de Nederlands fensiebegroting. Daarvoor is bijvoorbeeld de uitslag va huidige discussies over de in Montebello overeengeki modernisering van de kernwapens voor korte afstand bepalender. De geloofwaardigheid van ons land zal ook nig schade lijden van een eventuele tijdelijke bevriezing de defensie-uitgaven. Waar het om gaat, is dat de eerste a riteiten van de NAVO en de Nederlandse bijdrage d'f worden gewaarborgd. Het moet niet per definitie onmogelijk zijn dat onze si krachten een aantal jaren met een geringere of desnoods nulgroei worden geconfronteerd. Het is ook niet onredtf Als straks alle sectoren van de samenleving worden aar slagen voor een extra bijdrage aan het terugdringen vaj overheidsuitgaven en dat lijkt onvermijdelijk waal dan niet defensie? Ontwikkelingshulp is een geheel ai hoofdstuk. De steun van ons land aan de bestrijding van moede in de wereld dient los te staan van tijdelijke „luxa blemen" in het eigen welvarende huis. Het zou daarom j zijn als de politieke draad tussen defensie en ontwikkelii samenwerking zo snel mogelijk wordt doorgeknipt. Wolkenvelden DE BILT (KNMI) - Het weer in ons land komt geleidelijk meer onder invloed van een hogedrukgebied. Het heeft zich dagenlang opgehouden boven het zeegebied ten zui den van Ierland, maar nu is er meer beweging in gekomen. Rond het middaguur wordt de kern van het hogedrukgebied boven noord-Frankrijk ver wacht, Voor ons land betekent dit vrijwel overal droog weer en een geleidelijk afnemende wind tot matig of zwak, uit richtingen tussen west en noordwest. In de vochtige lucht die naar ons land stroomt komt veel bewolking voor. Af en toe zal echter ook de zon te voorschijn komen. De middagtemperatuur wowrdt omstreeks 8 graden. Weersvooruitzichten voor di verse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Scandinavië: In het oos ten van Zweden af en toe sneeuw en lichte vorst, elders plaatselijk regen of natte sneeuw en temperaturen van rond het vriespunt meer lan dinwaarts tot 5 graden in zuid- west-Noorwegen. Britse Eilanden: In Schotland en noord-Ierland wolkenvel den, elders perioden met zon en 's ochtends plaatselijk mist. Middagtemperatuur van 8 tot 12 graden. Denemarken, noordwest- Duitsland, Nederland: Wol kenvelden. Voornamelijk in Denemarken af en toe wat re gen. Middagtemperatuur van 4 graden in Denemarken tot 7 a 9 graden elders. Midden- en zuid-Duitsland, Belgie en noord-Frankrijk: Wolkenvelden. Ook perioden met zon. Droog. Middagtempe ratuur van 5 graden in Duits land tot 9 graden in België en noordwest-Frankrijk. Midden- en zuid-Frankrijk: Perioden met zon. In zuid west-Frankrijk meer bewol king- Middagtemperatuur van oosten tot 14 graden in I west-Frankrijk. Alpengebied: Droog weet veel plaatsen zon. Middatf peratuur in de dalen tot 7 den. Nul-gradengrens ov| tussen 1400 meter hoog het westen en 800 meter I) te in het oosten van helj pengebied. Spanje en Portugal: Veraj lijk bewolkt. Op enkele sen een bui. Middagtemj tuur van 10 graden la) waarts in noord-Spanje ll a 18 graden in de kust# den. Italië en Joegoslavische f In zuid-Italië op zondag, enkele buien, overigens i den met zon. Middagtemf tuur van 9 graden lani Joegoslavische kust en nf oost-Italië tot 15 graden il westen en op Sardinië enj lië.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2