KIKKER Michael Douglas is de kwaaie pier in Wall Street". Hij speelt de rol van Gekko, loe rend vanachter zijn imposante bureau tegen de achtergrond van de „skyline" van Man- hattan. FOTO: PR ..De film ..Wall Street" is voor mij ei genlijk begonnen in 1981. Ik had een \riend van mijn leeftijd in New York. Midden dertig. Hij verdiende miljoenen. Een enorm huis. Een beetje als Great Gatsby. Hij maakte dagen van zestien, achttien uur. Aan één stuk telefonerend met Hongkong, met Europa. In ..Wall Street" zit dan ook een tekst die luidt: ..Geld slaapt nooit". Nou. die vriend kwam op een punt dat de boel ontplofte.. Hij begon fouten te maken en een van die fouten kostte hem z'n vermogen. Hij moest z'n hele leven opnieuw inrichten. Z'n vriendschappen, de werkelijke waar de van dingen, alles moest hij met een andere blik bezien. En dat verhaal heb ik als de basis gebruikt voor mijn film. ..Wall Street" is eigenlijk een soort ..Pil grim's Progress" van een jongen die ver leid is en gecorrumpeerd is door het Grote en Gemakkelijke Geld. En in de derde acte moet hij verlost worden. Moet hij zichzelf verlossen. Werkelijke waarden weer ontdekken. Zijn fatsoen, zichzelf terugvinden. Veel mensen ko men op zo'n punt in hun leven terecht. Ik heb het ook gehad. Ik ben een tijdlang behoorlijk aan de drugs geweest. Ik ben er van afgekomen en ik het „Scarface" geschreven. Mijn vaarwel aan de cocaï ne". Kapitalisme ..Als jongetje had ik geen enkele notie van wat mijn vader precies deed. En hij had allang opgegeven het me uit te leg gen. Ik was het idiote zoontje. Mijn Na der was een overtuigd kapitalist, al was hij als kapitalist niet erg geslaagd. Hij verdedigde de rijken altijd Hij was een Republikein, maar wel een die niet bijster geprofiteerd heeft van wat hij ver dedigde. Op m'n zestiende kwam hij naar me toe en zei: ..Ik ga scheiden van je moederen ik zit financieel aan de grond". Ik was verbijsterd. Ik dacht dat m'n vader rijk was. Hij was conservatief, maar op een intelligente manier. Maar hij was ook een verdediger van de Kou de Oorlog. Ik ben groot geworden met angst voor de Russen. Ze waren een nachtmerrie voor mij als kind. Toen ik tien jaar oud was dacht ik dat Roosevelt een boef was en de econoom John May- nard Keynes de duivel. Ikzelf geloof nu dat kapitalisme in essentie een goed ding is. Het staat garant voor vrijheid. Ik ge loof niet in communisme, socialisme. Ik geloof wel in een beperkte beheersing van marktfactoren. Ik geloof in een Key nesiaans model van kapitalisme. Er zou een extra belasting moeten zijn voor ..rentiers", voor mensen die geld maken mét geld. die hun kapitaal niet weer in werk omzetten. Maar natuurlijk ben ik geen expert. Ik volg mijn eigen intuïtie, wat ik lees. wat ik voel. Met „Wall Street" heb ik/ geprobeerd een gecompli ceerd onderwerp simpel te vertellen en me toch aan de werkelijkheid te houden Ik ben geen politiek filmmaker. Mijn credo is: het moet je opwinden. Verve ling is de dood van een film. Zo simpel ligt het. Je zou ..Wall Street" een Finan ciële Western kunnen noemen". Racistisch ..Als filmmaker ben ik op zoek naar een goed drama. Naar sterke conflicten. Daarom kom ik zo vaak bij oorlog te recht. Oorlog is een conflict. Niet alleen om het fysieke geweld, maar ook om wat daar onder ligt: het mentale geweld. Ik ben geen filmer als Woody Allen. Bij hem is leven zélf het conflict. Ik ben ge ïnteresseerd in tegengestelde krachten. Door die houding ben ik vaak door een. ..rechtse" filmmaker versleten. Dat heeft me altijd pijn gedaan. Ik heb fouten ge maakt. Ik heb het verwijt gekregen racis tisch te zijn geweest ten opzichte van Turken in ..Midnight Express" en ten opzichte van Chinezen in ..Year of the Dragon". Ik kan dat nu begrijpen. Zeker wat ..Midnight Express" betreft. Maar ik was heel wat jonger toen ik dat scenario schreef. Ik heb me er sterk in geïdentifi ceerd met die jongen. Hij werd opgepakt oor marihuana-bezit. En ik heb hetzelf de gehad toen ik uit Vietnam terug kwam. Daar'heb ik ook voor gezeten. Je kunt zeggen dat ik in actualiteit geïnte resseerd ben. Ik heb die actuele voor grond nodig om bij mijn achtergrond te komen. Bij wat ik wil vertellen. Voor ..Wall Street" ben ik met een aantal ..beurs-raiders" wezen praten. Ik heb me uitgebreid laten voorlichten. Films die over ..business" gaan kloppen nooit. Dat zei m'n vader al: „Zakenfilms slinken, zakenmensen zijn altijd slechte cliché karakters. Wanneer een vrouw twee minnaars heeft en de een is zakenman, dan zal ze die altijd laten schieten voor die ander, de loodgieter". „Wall Streef' is dus de voorgrond voor dat andere verhaal, „the moral story", het verhaal van een jongen die zijn morele balans herstelt. Hij is een yuppie, een carrière maker en hij laat zich door Gekko om praten om op een illegale manier infor matie te verzamelen en door te spelen. En zo wordt hij stinkend rijk. Ik twijfel er niet aan of bijna alle grote kapitalen in Amerika zijn op een half legale wijze vergaard. Of iedereen, net zoals Charlie Sheen in „Wall Street" ook weer de ba lans wil herstellen is wat anders. Maar films zijn geen realiteit. Ze zijn een be nadering van de werkelijkheid en in sommige gevallen de vervulling van een droom, van een wens. Het is een eeuwi ge eigenschap van mensen om in iets be ters te geloven. In het leven komt dat meestal niet. Daar hebben we films voor". Dus zien we in Stone's „Wall Street" Michael Douglas voor het eerst als een schurk, Gordon Gekko. Een nieuw soort rol voor Douglas, die zelfs na zijn over spel in „Fatal Attraction" nog de sympa thieke held bleef. En Charlie Sheen als Bud Fox, het al te leergierige knaapje dat zich door de duivelse Gekko laat verlei den. En illegale tips in miljoenen omzet. Tot Gekko het lucht vaartmaatschappij- tje kan kopen waar Buds vader (gespeeld door Charlie Sheens eigen echte vader. Martin Sheen) werkt. Het betekent dat bijna alle werknemers op straat zullen komen te staan, inclusief vader Fox. Dus wordt het een conflict: zal Bud Fox kiezen voor de miljoenen van zijn za- kcnvader of voor het fatsoen van zijn echte pa? Oliver Stone: „We hebben niet in de studio opgenomen. Ik houd niet van studio's. Er hangt een te kunstmati ge atmosfeer. Acteurs komen 's morgens per auto aan, doen hun werk en gaan weer per auto naar huis. Ik wil dat mijn filmset een stukje van de wereld is en een stukje tijd, waarin iedereen die er aan meewerkt eventjes lééft. Ik heb zelfs in het echte Wall Street mogen filmen. Tijdens de beursuren. Het is de eerste keer dat ze dat aan een filmmaker heb ben toegestaan. Maar de Wall-Street- mensen hadden wel eerst hel script gele zen. En ze vonden het prima dat Bud Fox uiteindelijk gearresteerd wordt voor zijn machinaties". Oliver Stone kan nu even grijnzen: „Vandaar. Want Wall Street wil graag fatsoenlijk lijken". BERT JANSMA Wall Street, met in dc hoofdrollen onder anderen Michael Douglas en Charlie Sheen, de nieuwe jungle van filmmaker Oliver Stone. FOTO: PR HOLLYWOOD - Oliver Stone heeft zijn nieuwe jungle gevonden. Na het bloedige oerwoud Vietnam M („Platoon"), het geweld in Midden- Amerika („Salvador"), is hij aan p® het thuisfront temidden van agres- sieve krachten van een totaal ande- ,dc re aard beland: Wall Street. De eij duurste vierkante kilometer ter we- d(, reld heet het, waar kapitaal en [te| mens in een onontwarbare kluwen J van winst en verlies ronddraaien. Een voor leken ontoegankelijke wereld van loven en bieden, stij gende en dalende koersen. 1 >1 Sinds de beurskrach van „Black Mon day" was Wall Street wereldnieuws. Sto ne's film moet daar hevig van geprofi- '0({ teerd hebben, want zijn filmische „Wall Street" werd een hit van jewelste. „Ze ni zeggen dat ik geluk gehad heb", zegt Oli- l ver Stone. Maar hij kijkt erbij met een vj gezicht van „maar ik zeg je dat daar n( geen cent van waar is". Oliver Stone gold tot voor kort nog als een reactionair in Hollywood. Hij schreef films als „Co- nan the barbarian", „Scarface" en „Mid- v! night Express". Films van bloed en ge- zf/'1 weid, films waarin het altijd oorlog is. 96 Of het nu in fictieve oertijden is („Co- |^e! nan"), in Turkse gevangenissen („Mid- lle< night Express"), of aan het cocaïnefront 'unl in Amerika („Scarface"). Pas „Salvador" laij bracht enige verandering in dat image, omdat hij iels liet zien van de verdene- I lijke betrokkenheid van de Amerikaanse h(j geheime dienst en het leger aldaar. Maar zowel „Platoon" als „Salvador" bleven geschreven in een soort spierballenpro- za. Het werk van een journalist in vecht- Sri tenue. „Wall Street" is in feite met de- 9 f zelfde middelen gemaakt: de camera's iac( op oorlogssterkte, inzoomend, zwaaiend, I vanaf de schouder met de neus op de Ai) feiten gericht. Maar Oliver Stone toont j er één ding nog duidelijker in dan in zijn j andere werk: hij is de Moralist van Hol- I lywood, de man die als in een moderne i versie van de sprookjes van Grimm goed en kwaad torenhoog tegenover el kaar moet zetten. „Hebzucht is goed, hebzucht is terecht, hebzucht werkt, heb zucht zal de Verenigde Staten redden", zegt hoofdrolspeler Michael Douglas in „Wall Street". Het kan niet anders dan dat hij de kwaaie pier is in Stone's film. En wat voor een. Michael Douglas zet hem meer dan levensgroot neer. Het haar sluik naar achteren, loerend van achter zijn imposante bureau tegen de achtergrond van de „skyline" van Man hattan. Een spin wachtend op zijn prooi, een reptiel klaar voor de dodelijke beet. Gordon Gekko heet hij dan ook, een weinig subtiele verwijzing naar de die- t renwereld, en hij is een „corporate rai- v der", een overvaller, een opkoper, altijd klaar voor de snelle „kill". Funny money „Oliver Stone", zegt persman van Twen tieth Century Fox, „wil niet. over het echte Wall Street en Black Monday pra ten. Daar heeft hij geen verstand van". Maar het gesprek met Stone gaat alleen- maar over Wall Street. Logisch. Stone's vader verdiende er jarenlang zijn brood als effectenmakelaar. „Mijn vader", ver telt Stone, „was een eerlijk mens. Inte ger. Hij zou het Wall Street van vandaag nauwelijks herkennen. Hij werkte zijn leven lang voor vaste klanten met wie hij een vertrouwensrelatie had. Zoals je dat bij banken hebt. Maar toen in de ja ren zeventig de commissies aan de beurs anders geregeld werden, was er geen plaats meer voor dat soort kleine zelf standigen. Ze werden marginaal. Wall Street werd het terrein voor de grote huizen, voor de institutionele beleggers die met grote blokken van fondsen werk ten. Dat Wall Street heeft de jaren tach tig beheerst. Black Monday mag dan op nieuw de schijnwerper van de publiciteit op Wall Street gezet hebben, er was in feite niets anders aan de hand dan wat zich er al jaren dagelijks afspeelt. Van daar dat ik het succes van mijn film niet alleen aan Black Monday kan toeschrij ven. In tegenstelling tot anderen denk ik trouwens dat die Zwarte Maandag niets te maken heeft met ons dagelijks leven. Het had te maken met een aantal rijke mensen die geld verloren hebben. Met speculanten en papieren geld, „-funny money", niets reëels". Bud Fox voor FOTO: PR rharlie Sheen die als J^oeilijheheuze.n 1 ZATERDAG 20 FEBRUARI dooi Piet Snoeren Dc nationale folklore rond strenge winters heeft twee kenmerken. De ene is de roep om een Elfstedentocht, de tweede die om een koudetoes/ag. De eerste valt te begrijpen. Zijn in landen met nog koudere winters de omstandigheden dusdanig dat de bewoners zich met een batterij flessen in hun blokhutten opsluiten teneinde bepimpe/d de terugkeer van de noorderzon boven de kim af te wachten, ten onzent blijft het ook bij 20 graden vorst licht genoeg om de punten van de doorlopers te kunnen zien. hetgeen geboorte heeft gegeven aan een woord als ijspret. De walm van valse vrolijkheid slaat eraf. maar een roes is een roes, of die nu verkregen wordt door het leegzuipen van een vat aquavit dan wel door een gelijkwaardige Herculische prestatie, namelijk hel schaatsen via een tweehonderd kilometer lange omweg van Leeuwarden naar Leeuwarden. Moeilijker te begrijpen valt dattweede, de roep om een koudetoeslag. Hamsters, eekhoorns, woelmuizen en andere dieren des velds leggen 's zomers een voorraad aan voor de magere maanden. Kampioenen daarin zijn mollen. I 'reten dat die kunnen. Per etmaal wel hun eigen gewicht aan regenwormen. Maar roepen ze, wanneer de regen in de worm bevroren is. gelijk om een wormentoeslag? Ben je gek. Diep in hun gangen hebben ze vorst vrije provisiekelders, gevuld met duizenden wormen. Die zijn bij de vangst achter de kop gebeten zodat ze verlamd raakten, maar dood zijn ze niet. De hele winter door kunnen mollen, als dat zo schikt, een hapje verse regenworm nuttigen. Wie wat bewaart, die heeft wat. De na-oor/ogse Nederlander heeft dit inzicht verloren. Die vliegt er gedurende achtereenvolgens de grote, de kerst- en de krokusvakantie eens uit, verbrast ergens alle schepen achter zich, keert zondoorstoofd en met een extra speklaag van het aprës-skiën terug en eist op hogetoon\ een koudetoeslag als de temperatuur hier wat tegen blijkt te vallen. Maar nu het gekke. Een warme winter, want dat kan ook. Al iemand dit jaar om een warmte-afdracht horen roepen? ,,Hoge temperatuur in januari heeft de staat 600 miljoen gekost vanwege tegenvallende aardgasbaten", is vanuit Den Haag gemeld. De definitieve rekening moet nog worden opgemaakt, maar gezien de halfzachte februari- maand zal de schade voor de schatkist wel oplopen tol anderhalf miljard of meer. In hoeveel rijdende burelen van boven een ton zou voor dat bedrag niet rondgezoefd kunnen worden ter vervanging van het armetierige blik waarin 's lands bestuurlijke top momenteel kantoor houdt? Hoeveel extra cellen zouden er vervolgens rtiet voor kunnen worden gebouwd ter opsluiting van de veel voorkomende criminelen die natuurlijk in een wip alle stereotorens uit die nieuwe, risicogevoelige dienst-BMW's zullen hebben gesloopt? Maar geen haar op het hoofd van de Nederlandse burger dat eraan denkt Rtiding een warmte-afdracht toe te stoppen. Liever stopt hij de winst van deze halfzachte winter in eigen zak. Om er wat mee te doen? Om er Noordamerikaanse bruikikkers voor te kopen, zo valt te vrezen. De engerds zijn bij bezitters van siervijvertjes al dermate geliefd dat de Directie Natuur, Milieu en Faunabeheer van het ministerie van landbouw en visserij een banbrief heeft moeten richten aan de Nederlandse Vereniging van Tuincentra plus alle dierenwinkels. ..Hou op met deze absurde vorm van faunavervalsing", maant het schrijven. Waarom? De Noordamerikaanse bruikikker (Rana catesbeiana) waarvan de larven of donderkopjes blijkens een recente vakbeurs te Utrecht voor een paar piek te koop zijn, brult niet alleen overtuigend, hij voegt de daad bij het gebrul en verslindt alles wat er voor zijn kaken komt. Zelfs jonge vogels vangt deze gifgroene monsterkikker die aldus gesterkt wel twee decimeter groot kan worden. Maar het liefst zet hij al brullend zijn tanden in inheemse kikkers. Die roeit hij binnen de kortste keren uit, want behalve zijn honger is ook zijn vermenigvuldigingsdrift gezond. In Italië hebben door tuincentra verspreide bruikikkers hun lokale kwaakverwanten al op grote schaal verdrongen, aldus een zorgelijke zegsman ten departemente. Nauwelijks heeft ons vaderlandse kikkertje dus dank zij moeizame milieumaatregelen terug kunnen keren in beemd en berm. of het wordt bedreigd door faunavervalsers die weer eens iets anders in hun siervijvertjes willen, maar een krokodil nel een slag te vals vinden. Hoe ging die oude zegswijze over de onverbeterlijkheid van 's mensen gedrag ook weer? Zet een kikker op een stoel, hij springt terug in de modderpoel. '£eidóc Qowiant1

Leidse Courant | 1988 | | pagina 27