Finale Onenigheid over premie ziekenfonds NOG I WEEK Finale 2 3 7 9 11 15 17 rc Mk 5tuk Russische satelliet «Valt vandaag op de aarde Memoires van Gromyko negenhonderd pagina S krokusvakantie rekt te veel Vakantiegangers tiaar wintersport DEEL PREMIE STRAKS IN GULDENS Amerika geeft Engeland documenten over Waldheim Fiets van het Jaar VANDAAG ©omo/nt Zaterdag 20 februari 1988 79e jaargang no. 24043 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. I Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg .Abonnementen (mcl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f. 270,20. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (ex'cl. 6% BTW) f. 0,65 per mm, familieberichten f. 0,59 per mm. Wolkenvelden en vrijwel droog. Middagtemperatuur on geveer 8 graden. Zondag af en toe zonnig. Matige wind, uit west tot noordwest. Zon op: 07.45, onder: 18.04; hoog water Scheveningen: 05.34 en 17.48; laag water: 01.03 en 13.41. t/i 'OLORADO SPRINGS - Een gedeelte van één van de rie Russische satellieten die afgelopen woensdag bij een gjnislukte lancering in de atmosfeer werden geslingerd, valt '3Candaag op de aarde. Niemand weet echter op welke plaats te li of het gevaar zal opleveren. Ook is niet bekend hoe 1! root het is, maar aangenomen wordt dat het stuk groter is an de resten die al voor de Australische zuidkust in zee ijijn gevallen. De baan van het brokstuk is moeilijk vast te G ellen, omdat de satellieten op relatief geringe hoogte zijn ebleven, aldus het North American Aerospace Defense 'ommand (Norad) in Colorado. Over de toedracht van de '®J ïislukte lancering zijn geen bijzonderheden verstrekt, iaar aangenomen wordt dat de raket is geëxplodeerd. Het ,0( ngeluk is een tegenslag voor de Sovjetunie, die de Russi sche raketten in het buitenland aanprijst als een betrouw- aar middel voor andere landen om commerciële satellie- jjJ :n in een baan om de aarde te brengen. Koningin in jubilerend Bronbeek Koningin Beatrix praat met twee 'oud-gedienden' in het Koninklijk Tehuis voor oud militairen Bron beek. Bronbeek bestond gisteren 125 jaar. De ko ningin zette haar handtekening in het gastenboek waarin ook de handtekeningen van haar moeder en grootmoeder staan. FOTO: ANP Oorlogsfoto's nauwelijks van historisch belang DEN HAAG Van de 3.500 tot 4.000 oude foto negatieven die op de zolder van de Scholenge meenschap Zuiderpark in Den Haag werden ge vonden, zijn er slechts ongeveer honderd van his torisch belang. Alle foto's moeten bij nader inzien toch worden toegeschreven aan de inmiddels overleden Haagse beroepsfotograaf W. Streef kerk. Hij had tot in het jaar 1944 een studio aan de Vaillantlaan. Door ^de ^hele collectie heen zijn de stempels, het handschrift en de decorstuk ken van Streefkerk aangetroffen, aldus de onder zoeker van het Rijksinstituut voor oorlogsdocu mentatie (RIOD), E. Somers. Het is niet bekend door wie en waarom de negatieven op de school- zolder zijn verstopt. /redespaleis op 6nonumentenlijst let Vredespaleis komt op de lonumentenlijst te staan, zo eeft het ministerie van WVC zaan de gemeenteraad van Den aag meegedeeld. Het paleis Dz,'an het Carnegieplein van ar chitect L.M. Cordonnier is ge- te ouwd tussen 1907 en 1913. In 15 et gebouw is onder meer het iternationale Hof van Justitie ivestigd. Behalve het in neo- snaissancestijl opgetrokken aleis komt ook het bijbeho- jnde park, de parkwachters- oning en zelfs het hekwerk j de lijst te staan van monu- lenten die vallen onder de be- ihermde jongere bouwkunst. Dlgens de Rijkscommissie onumentenzorg valt het pa is onder de categorie „bij- jnder". FOTO: SP MOSKOU - President Gro- myko, die in zijn zeer lang durige loopbaan als minis ter van buitenlandse zaken van de Sovjetunie geschie denis maakte, heeft zijn memoires geschreven. Na een leven van geheime di plomatie en stilzwijgen ont hult Gromyko in een 900 pagina's tellend werk voor het eerst persoonlijke bij zonderheden. Dictator Josef Stalin, de Amerikaanse pre sident Franklin Delano Roosevelt, Charly Chaplin en paus Johannes Paulus II, zij passeren allen de revue. Voor Westduitse politici heeft Gromyko weinig lo vende woorden en de in 1981 vermoorde president van Egypte, Anwar.el Sa- dat, noemt hij „een pygmee tegen de achtergrond een piramide". Pagina 7: Ook Gromyko viel voor Marilyn Mon roe. ,-INSBRUCK - Als de belangstelling voor de winter- g°iort tijdens de krokusvakantie verder toeneemt - en le tekenen wijzen daarop - dreigt volgend jaar een te ontstaan waarin veel „nee" zal moeten orden verkocht. In februari alleen al zijn er 400.000 edërlanders met vakantie gegaan, van wie de helft in krokusvakantieweek. a jaren van slechte sneeuwomstandigheden tijdens de ;rstvakanties zijn veel toeristen vooral in de maanden fe- uari en maart gaan skiën. Het resultaat is dat de winter- ortgebieden in die maanden overvol raken, mevrouw J. Noordman, hoofd van het ANWB-steunpunt in out Oostenrijkse Innsbruck, is aan echte tellingen nog niet egekomen. Zij heeft het te druk gehad met de diverse on- vallen waarmee onze landgenoten steeds maar weer Gorden geconfronteerd. De gipsvluchten zijn inmiddels op 'al rig gekomen. n£ igina 3: Mooie vakantieweek mei weinig sneeuw (ADVERTENTIE) WERKEN EN LEREN? zie pagina 8 'ranse politie arresteert Bask ARIJS - De Frans-Baskische terroristische afscheidingsbewe ging Iparretarak is door de Franse politie opgerold met de arres- 3rj tie van Philippe Bidart, de oprichter van de ondergrondse oep. Bidart werd met vier naaste medewerkers gearresteerd in n appartement in Boucau, bij Bayonne in het westen van de preneeën. (ADVERTENTIE) £r is op 27 Februari heel wat te "horen" en te "zien" op I50um2. UTRECHT - De Zie kenfondsraad is ver deeld over de invoering van een andere premie- vorm voor de zieken fondsverzekering. De premie bedraagt nu 10,2 procent van het inko men. Daarnaast zal vol gens voorstellen van het kabinet een deel van de premie nominaal (in guldens) moeten worden betaald om de tandheelkundige zorg in het ziekenfondspak ket te houden: per vol wassene jaarlijks 64 en per kind 32 gulden. Voor een gezin van twee volwassenen en twee kinderen komt dit neer op 192 gulden. Het premiepercentage zou dan iets kunnen dalen. De nominale premie moet 500 miljoen opleveren. Staatssecretaris Dees heeft de raad gevraagd om voor 1 maart een advies uit te brengen. Dit zal een rol spe len bij het kamerdebat over de voorstellen die de rege ring eind deze maand gaat doen over het plan-Dekker voor de financiering van de gezond heidszorg. De werkgevers in de Zie kenfondsraad vinden een nominaal deel in de zieken fondspremie in elk geval nodig voor de beoogde ver schuiving van de financie ring. De vakbeweging wijst de invoering van een nomi nale premie ronduit af om dat deze de solidariteit uit holt en de inkomenspositie van de lager betaalden be dreigt. Volgens haar moet er een volksverzekering met een premie naar draag kracht komen. De Ziekenfondsraad consta teert dat de grootste nadeli ge gevolgen voor het inko men zullen optreden bij de mensen met een laag inko men en veel medeverzeker den. De negatieve gevolgen kunnen omslaan in een voordeel naarmate het in komen hoger is en er min der medeverzekerden zijn. Welk standpunt de „mede werkers" (artsen, apothe kers, ziekenhuizen) kiezen staat nog niet vast. De zie kenfondsen zeggen alleen maar „ja" tegen een deel van de premie in guldens als ook andere voorstellen van de commissie-Dekker worden uitgevoerd. Daar mee heeft het kabinet ech ter problemen. Schaap krijgt vier lammetjes De veestapel van boer J.C. Zwets loot aan de Om- medijkseweg 9 in Zoeterwoude is in korte tijd belang rijk uitgebreid. Eén van zijn ooien gaf gisterochtend het leven aan vier gezonde lamme tjes. „Dat gebeurt maar zelden", al dus de gelukkige eigenaar van het moederschaap. ,,Op onze boerde rij is het nog nooit gebeurd. Meestal krijgt een schaap één of twee lam metjes en een en kele keer drie". Volgens de heer Zwetsloot verke ren het schaap en haar lammetjes in blakende gezond heid. FOTO: WIM VAN NOORT LONDEN - De Verenigde Staten hebben Groot-Brit- tannië documenten gege ven die bewijsmateriaal zouden kunnen vormen tegen president Waldheim van Oostenrijk. In de do cumenten zou luitenant Kurt Waldheim van de Wehrmacht gevangen ge nomen Britse militairen ondervragen. Dit heeft premier Margaret That cher gisteren meegedeeld. De documenten vormen een kopie van het originele rap port dat in 1978 in Engeland door de papierversnipperaar is gedraaid. Groot-Brittannië zal de documenten laten zien aan professor Gerard Fleming, die zitting had in de internationa le commissie die onlangs Waldheims eventuele betrok kenheid bij oorlogsmisdaden onderzocht. Thatcher weiger de het conservatieve Lager huislid Robert James te ont hullen of Groot-Brittannië van Waldheims oorlogsverleden op de hoogte was voordat het be sloot zijn kandidatuur voor het secretariaat-generaalschap van de Verenigde Naties in 1971 te steunen, na er voordien tegen te zijn geweest. Rhodes James werkte in de jaren zeventig op het VN-hoofdkwartier in New York als kabinetschef van se cretaris-generaal Kurt Wald heim. Deze was benoemd op aandringen van de Russen. De Britten en de Amerikanen hadden een Finse kandidaat, maar om problemen te voor komen kreeg Waldheim uit eindelijk ook de steun van Groot-Brittannië. Pagina „Waldheim was la kei van de Sovjets" AMSTERDAM De 'Road Cruiser' van Ga zelle uit Dieren is op de openingsdag van de Tweewieler-Rai gekozen tot Fiets van het jaar. De verkiezing die in het vervolg ieder jaar zal plaatsvinden, is een initiatief van de Stichting: Fiets! Een onafhankelijke jury koos dit keer uit 32 inzendingen. Bij de be oordeling speelden vormgeving, constructie, afwerking, gebruikte materialen, rijcomfort en de prijs een belangrijke rol. Eervolle ver meldingen gingen naar de stadsfiets 'Bridge- tone Blouson', de ATB-fiets 'Cannondale SM 600' en de super-sportfiets 'Giant Expedi tion'. 'Road Cruiser' van Gazelle (ADVERTENTIE) "Natuurlijk, want daar kun je gratis proefrijden op 'n brommer, motor of scooter". Je kunt er ademloos genieten van's werelds beste stuntrijder: Wheelie King Doug Domokos. Er is de verkiezing van de "fiets van 't jaar" En er is de indoor-triathlon met alle grote namen! Sport Spektakel van 19 t/m 28 februari dagelijks van 10 tot 17 uur ü«hi=liM j-- 1 aegangbiljetten bij NS-sutions Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Hepatitis- controle bij zwangerschap AMSTELVEEN - Zwangere vrouwen moeten standaard ge controleerd worden op de aan wezigheid van het Hepatitis-B- virus in hun bloed. Bij besmetting kunnen hun baby's dan direct na de ge boorte ingeënt worden, om te voorkomen dat zij ziek worden en hun leven lang besmettelijk blijven voor anderen. Dat schrijft een commissie uit de Ziekenfondsraad in een advies aan staatssecetaris Dees. Hepa titis B is een besmettelijke vorm van leverontsteking (geelzucht) die zonder goede medische behandeling ernstig kan verlopen en zelfs dodelijk kan zijn. Zwangere vrouwen die besmet zijn dragen het vi rus over op hun kind. Per jaar worden in ons land naar schat ting 1.500 besmette baby's ge boren. 36 PAGINA'S Franz Stock voorloper van Pax Christ! Eerste gipsklanten teruggevlogen Israël gebruikt dumdum kogels Staatsuitgeverij kijkt uit naar privatisering Organisatie niet zo perfect Voorrang voor vrouwelijke arts in Leiden Gemeente Zoeterwoude wanbeleid verweten INKLEUR Lee Towers en de kracht van het positief denken. Het succes van het 'Jeugdjournaal. 75 jaar Koninklijke Luchtmacht. Middagje nostalgie op Mecanno- tentoonstelling. Stormvloedkering Nieuw Waterweg bouwklaar. Achmed de Kom overweegt vestiging in Italië. Twee pagina's vol toeristische informatie. Wie de Leidse Courant leest, begint de week met de bijlage vol sportnieuws uit het weekeinde: Sport- tribune. Niet dat hij altijd een sportliefhebber is, sportief zijn ongetwijfeld al onze abonnees. Ze be leven met de redactie intensief alle gebeurtenissen van zo'n week. Elke dag lawines berichten en ver slagen, keurig geordend op onze pagina's, daar waar u ze verwacht. Uit binnen- en buitenland, uit stad en regio. En als dan zo'n week weer - veel te vlug - voorbij is, komt voor de lezer bij de krant van zaterdag de apotheose. De Finale, waarmee we het weekeinde kunnen overbruggen om maandag weer met de „Sporttribune" te beginnen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N.B. Indien daartoe aanleiding bestaat. kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1