I anbeleid bij erkoop weiland CeidócSotnant fog zes lokaties ioor woonwagens Bromfietser zwaar gewond Steeds meer vrouwen zoeken een herenhuis. Misschien het uwe. Het kopen van een huis is allang geen man nenzaak meer. Steeds vaker speelt de vrouw een bepa lende rol inde uiteindelijke keuze van een woning. Daar om, voor wie tóch nog twijfelt, even dit: herenhuizen zijn beslist niet louter bestemd voor het zogenaamde "ster ke" geslacht. Nietwaar, dames? LEER MEER MET GROTE BEER TDEN OMGEVING ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 PAGINA 17 pIDSCHENDAM In overleg met rijk en provin- en na advies van de werkgroep lokatie-onderzoek pnwagens hebben B en W van Leidsehendam zes aisen aangewezen waar in principe woonwagens MÏipcn staan. Dat is in de nieuw te bouwen woon- fjjli De Rietvink (tussen Oude Trambaan en de belet), de Frekeweg, de Oude Bleijk (bij op- en afrit rfefcweg 4), 't Lien (bij de begraafplaats), in Stomp- W|k (achter de Van Santhorststraat) en De Star (ach- :de Nieuwstraat). Laatstgenoemd terrein zou ech- alleen in aanmerking kunnen komen als de Kost- ilorenweg t(voor 15 standplaatsen) alsnog zou irden afgewezen. Binnen het college heerst ver- •ldheid over de vraag of kleine (voor 5,6 woonwa- is) of grotere lokaties voor de restende 21 woonwa- is moeten worden aangewezen. De raadscommissie ?tïjntelijke ordening zal komende maandag advies Afbrengen. Verkeerslichten overdag weer in werking NOORDWIJK De verkeerslichten op de kruising North- godreef/Duinweg zijn overdag weer in werking. Hiermee is een einde gekomen aan de proef om de lichten in de winter maanden overdag te laten knipperen. De gemeente Noord- wijk heeft dit besloten omdat is gebleken dat met eenvoudi ge middelen en tegen lage kosten het niet mogelijk is de weggebruikers tijdig te attenderen op de aanwezigheid van de kruising. Tevens is over het hoofd gezien dat de kruising een onderdeel is van de niet onbelangrijke schoolroute naar het Leeuwenhorstcollege in Noordwijkerhout. De „knipper- proef" was genomen nadat was gebleken dat het uitschake len van de verkeerslichten 's avonds en 's nachts wel een succes is. In de Northogodreef komen overigens geen snel- heidsbeperkende maatregelen. Dit laat de gemeente Noord- wijk weten aan de heer R. Ie Clerq van de Northgodreef. Deze had daarom gevraagd. Le Clerq had de gemeente ook gewezen op de gevaarlijke situatie die was ontstaan door de proef met de verkeerslichten. Bezwaren JOIN afgewezen NOORDWIJK De Stichting JOIN krijgt geen extra subsidie- van de ge meente Noordwijk. JOIN had bezwaar gemaakt tegen verlaging van de subsi die voor 1988, maar B en W wijzen dit af. Volgens het college is er niet eens sprake van verlaging van de subsidie. JOIN krijgt in 1988 hetzelfde bedrag als in 1987. Er wordt alleen een inflatiecor rectie van drie procent toegepast, aldus B en W in hun toelichting op het afwij zen van het bezwaarschrift van JOIN. De stichting ging voor dit jaar uit van een subsidie van ruim 193.000 gulden. Men krijgt ruim 181.000 gulden. De ge meenteraad spreekt dinsdag over het voorstel van B en W om het bezwaar schrift van JOIN af te wijzen. De raads commissie welzijn is het eens met afwij zing. Al maand vermist I De 63-jarige Antal Kishazi uit I Oegstgeest wordt sinds 19 ja nuari van dit jaar vermist. Op die dag vertrok hij met onbe kende bestemming uit zijn woonplaats. Kishazi is 1.80 meter lang en heeft een ten ger postuur. Hij was gekleed in een middellang grijs jack, jf'een donkere broek en hij droeg geelbruine bergschoe nen en een wollen muts. Hij spreekt gebroken Nederlands met een Duits/Hongaars ac cent. Wie inlichtingen kan ver schaffen over zijn verblijf plaats wordt verzocht de de rijkspolitie van Oegstgeest te bellen: 071-155440. foto: RIJKSPOLITIE LEIDEN Een 19-jarige man uit Lisse is gistermiddag zwaar gewond naar het Diaconessenhuis in Heem stede overgebracht. De man stak op zijn bromfiets de Heereweg over bij de kruising met de Westelijke Rand weg (noordzijde), toen hij werd ge schept door een vrachtwagen die over de Heereweg reed in de richting van Sassenheim. De vrachtwagen werd bestuurd door een 42-jarige Lis- ser. De politie stelt een onderzoek in naar de toedracht van het ongeluk. Het kruispunt is met stoplichten be veiligd. Het vermoeden bestaat dat de vrachtwagen of de bromfietser door rood licht is gereden. ZOETER WOUDEN AAR VERWIJT GEMEENTE 50ETERWOUDE De lëer G.M. den Blanken Üt Zoeterwoude verwijt gemeente wanbeleid iij de kwestie rond de erkoop van een stuk Ieiland. Door loting vam het stuk land uit- ndelijk in handen van heer A. Paardekoo- :f. Den Blanken echter het absoluut niet eens et de gang van zaken nd de inschrijving. Hij reekt zelfs van „cor- ptie" en „het niet na- >men van afspraken". iige tijd geleden riep de ge rente Zoeterwoude agra- •rs op in te schrijven voor verkoop van een stuk •iland langs het Molenpad Zoeterwoude. Na het ver- ijken van de inschrijfter- jn bleek dat Den Blanken enige en hoogste bieder is met 1,51 per vierkante .'ter. „De gemeente wilde :n echter ineens gaan on- rhandelen, omdat zich na- *dien A. Paardekooper had t(jgemeld met een bod van flvvee gulden per vierkante 0 neter. Burgemeester Houdijk Verzekerde mij echter dat het *r and aan mij gegund zou vorden als mijn bod hoger ou blijven". Toen zich ech- sz ar ook nog een derde bieder 8- leidde het loonbedrijf 'an Mcurs Van der Meer por 2,80 per vierkante fcter werd dit weer te- ist uggedraaid. )rie gulden inl )e gemeente deelde mee dat jn en bracht vervolgens een jefcotl van driegulden per vier- ante meter uit en stelde Barbij enkele voorwaarden, lit bleek weer het hoogste pd te zijn. „Tijdens de raads- ilk urgadering waar dit onder- p aan de orde kwam, porde ik echter tot mijn prbazing zeggen dat er maar met twee gegadigden onder handeld werd, namelijk A. Paardekooper voor 2,25 voor het hele perceel en J. Zwetsloot met 4,00 voor een deel daarvan. Ik heb toen nog tijdens de vergade ring gevraagd waarom ik buiten beschouwing gelaten werd. Houdijk antwoordde toen dat ik geen voorwaar den had mogen stellen. Ter wijl in de verkoopvoorwaar den van de gemeente niet uitdrukkelijk vermeld stond dat er geen voorwaarden door de bieders gesteld mochten worden", aldus Den Blanken. De volgende dag nog meldde Den Blanken schriftelijk aan de gemeente dat hij bereid was zijn bod te handhaven en zijn voorwaarden te laten vallen om als' gegadigde in aanmerking te komen. „De fractievoorzitters hebben toen het college teruggefloten door te stellen dat ik ook in aanmerking voor de koop van het weiland moest ko- Vervolgens besloot het colle ge van B en W om een derde inschrijfronde te houden, waarbij vier gegadigden op geroepen werden hun bod ui terlijk op 5 februari om 12.30 uur uit te brengen. Dit waren Zwetsloot, Paardekooper, Den Blanken en zijn broer R.A. den Blanken^, die allen drie gulden per vierkante meter boden. „De chef van de afdeling algemene zaken verzekerde mij dat dit tijdstip de uiterste termijn was voor het uitbrengen van een gel dig bod", aldus Den Blanken. „Achteraf blijkt dat er twee inschrijvingen volgens af spraak op tijd binnen waren; die van mijn broer en die van mij. Zwetsloot trok zich terug. Paardekooper had ech ter van de chef algemene za ken de heer J. Kliffen uitstel gekregen tot 's middags vier uur. Terwijl Kliffen tegen mij had gezegd dat hij nog liever zijn nek dan zijn woord breekt als het om af spraken gaat. Bovendien was ik niet op de hoogte van het toegestane uitstel tot vier uur. Het is oneerlijk om één gegadigde toch het stellen van voorwaarden toe te staan", aldus Den Blanken. Bij de loting bleek Paarde kooper die zijn bod later had uitgebracht als win naar uit de bus te komen. „De gemeente heeft zich niet aan de afspraken gehouden", vindt Den Blanken. „Boven dien had ik al een paar we ken eerder als enige een bod gedaan zonder voorwaarden. De anderen hebben uitge breid de gelegenheid gehad hun bod op dat van mij aan te passen. Ik had erop gere kend dat de gemeente mij het weiland zou gunnen". Voorwaarden De heer Kliffen meent ech ter dat Den Blanken geen onrecht is aangedaan. „Bij de eerste ronde heeft Den Blan ken dergelijke forse voor waarden aan zijn bod ver bonden, dat wij daar niet op in konden gaan. Het ging on der meer om de aanleg van een dam en het dempen van sloten. Toen hij die voor waarden introk, is hij direct als serieuze gegadigde aange merkt". Ook de loting is volgens Klif fen volkomen eerlijk verlo pen. „Den Blanken heeft ons vóór de loting te kennen ge geven dat hij het niet eens was met de gang van zaken. Met name de paar uren uit stel die Paardekooper had gevraagd omdat hij de zaken met zijn bank niet binnen de gestelde termijn rond kon krijgen, kon de goedkeuring van Den Blanken niet weg dragen. Burgemeester Hou dijk heeft toen uitdrukkelijk aan de gebroeders Den Blan ken gevraagd of zij vonden dat de loting toch door moest gaan. Daar stemde iedereen mee in, zodat het volkomen eerlijk is gegaan". Donderdag buigt de raad van Zoeterwoude zich over de kwestie. Lenteflora geopend Piet Muller van het Laborato rium voor Bloembollenonder- zoek heeft gisteren in de Ho- bahohallen in Lisse de ten toonstelling Lenteflora geo pend. Hij deed dat door de prijzen uit te reiken aan de winnaars van de huisbroeiwed- strijd. De hoofdprijs was voor P. Kortekaas uit Lisse. Hans en Wil van Noort uit Noordwijker hout werden tweede, mevrouw Van Leeuwen derde. De Lenteflora is begonnen als tentoonstelling voor de huis- broeiers en is de laatste jaren uitgebreid met produkten van de beroepsbroeiers. Huisbroeiers krijgen van de or ganisatoren van de tentoon stelling bloembollen mee naar huis en zij moeten deze iri bloei trekken. Daarbij worden de meest wonderlijke metho den gebruikt. De produkten van de huis- en beroepsbroei ers zijn vandaag, morgen en maandag nog te zien, onder meer tijdens de Winterwandel- tocht van de VVV in Lisse die ook door de Keukenhof voert- FOTO: HENK VAN DEN ENDE Werkloosheid rond Alphen fors gestegen Dec. '87 Jan. '88 Dec. '87 Jan.'88 Alphen a/d Rijn 841 922 721 738 Hazerswoude 106 105 82 83 Koudekerk 37 45 28 30 Leimuiden 39 39 27 26 Nieuwkoop 110 107 86 81 Nieuwveen 17 16 17 19 Rijnsaterwoude 16 20 10 9 Ter Aar 57 66 54 55 Woubrugge 46 55 28 23 Zevenhoven 1 20 0 9 (ADVERTENTIE) ALPHEN AAN DEN RIJN De werkloosheid in de regio rond Alphen is in januari fors gestegen. In totaal stonden er op 1 februari 2519 mensen als werkzoekende bij het Gewes telijk Arbeidsbureau in Al phen ingeschreven. De werk loosheid in de regio nam toe met 122 personen ofwel met 5,1 procent. Landelijk lag dit percentage op een half pro cent. In de hele provincie Zuid-Holland was sprake van een daling van de werkloos heid van een half procent. De stijging deed zich vooral voor bij het mannelijke deel van de beroepsbevolking. Per ge meente steeg de werkloosheid vooral in de plaatsen Alphen, Ter Aar en Koudekerk. Ver wacht wordt dat deze maand de werkloosheid weer daalt, omdat veel mensen zich in het begin van februari al weer uit lieten schrijven. De werkloosheid in de Rijn streek ontwikkelde zich in de maand januari als volgt: Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Demmenie Computers organiseert voor al die bedrijven die overwegen om hun administratie te automatiseren een gratis introduktiekursus boekhouden. Op donderdag 25 februari en zaterdagochtend 27 februari kunt u bij ons alles leren over computers, boekhoud- programma's en natuurlijk de GROTE BEER STERPROGRAMMA'S. Een unieke kans om eerst zelf te zien wat computers voor uw bedrijf kunnen betekenen. Onze IBM PS/2 computers staan op deze dagen tot uw beschikking. Deze GRATIS introduktiekursus t.w.v. fl. 395,- staat open voor alle ondernemers die overwegen hun administratie, klein of groot te automatiseren. Maak direct een afspraak met: Demmenie Computers Reaal 2 2353 TL Leiderdorp Tel. 071 -41 11 81 Onder redactie van Ton Pieters. et „Geïllustreerd Zondags blad" van zaterdag 20 februa- i 1926 vergunde zijn lezers en ooral lezeressen een kijkje in e" R.K.Huishoudschool te éiden. Dat ging gepaard met ?n uiteenzetting: Met Nijverheidsonderwijs oor meisjes, waartoe het uishoud-, industrie- en land- ouwonderwijs behoort, heeft vel alle redenen tot bestaan. jtteïcholen welke in de laatste jaren zijn tot stand geko- ien, de commissies die zich evormd hebben om te ko- :unnen door het stopwetje an Mei 1924 de plannen niet z0 'tijd verwezenlijkt worden 3f4- spreken wel heel sterk jrioor de belangrijkheid en noodzakelijkheid van dit on derwijs. 3e genoemde scholen trach- en allereerst het meisje op te eiden voor de taak, waarvoor e vrouw door alle eeuwen een bestemd is geweest en ok zal blijven, die van huis- rouw en moeder. Vroeger verd de kennis voor deze 'l 'ak verkregen óf in het ei- Ju Dn gezin óf bij anderen, ^aar dit mogelijk is, behoort opleiding tot de beste, 'och, nu vele meisjes na het ROCKEFELLER: ..Mr.John D.Rockefeller, de bekende Amerikaansche milliardair. die, •-» v V trots z'in 87 1%"^^ jaren, nog v dagelijks golf speelt". verlaten van de lagere en en van de huishoudelijke middelbare school een plaatsje werkjes weinig tijd over. Deze buitenshuis gaan innemen, omstandigheid en de steeds hetzij op kantoor, fabriek of meer op den voorgrond tre- ^atelier, blijft voor het aanleer- dende drang, om voor elk vak R.K.NIJVERHEID: „Een kijkje in de R.K.Huishoudschool te Leiden: de behande ling van de wasch". methodisch onderwijs te ge ven zie de scholen van handel, industrie, textiel, maatschappelijk werk heeft de huishoud-, industrie- en landbouwhuishoudscholen in het leven geroepen. De be volking van de genoemde in richtingen wijst op het resul taat dat men van deze nuttige instellingen verwacht. Naast de kennis, welke voor het eigen gezin noodig en ge- wenscht is, bieden deze scho len ook'gelegenheid om, door het behalen van een staatsdi- Clorna, als lager- en middel aar leerares, naast een pret- tigen werkkring, een goed be staan te verwerven. De schooldiploma's linnen-, cos- tuumnaaister en coupeuse ge ven aan de leerlingen kans om op een atelier of elders productief werk te verrichten. Uit bovenstaande moge blij ken dat deze nuttige scholen in het belang van het meisje worden opgericht en tot bloei gebracht. Onze foto's verleenen een Kjjkje in de R.K.Huishoud R.K.NIJVERHEID 2: „In de huiskamer van het internaat in Leiden". „Jong, studeerend, meisje tot beroemd oudheidkundige: „O, professor, ik heb onlangs, toen ik uit was» zoo'n prachtig oud fossiel gevonden! Ik dacht direct aan u!" school te Leiden, die, naast de opleiding tot linnen- en cos- tuumnaaien, vooral bijzondere aandacht besteedt aan de op leiding tot leerares in de huis houdelijke vakken. In 1918 is de dagschool in haar huidigen vorm tot stand gekomen. In 1919 is men aan de opleiding tot leerares begonnen. Tal van gediplomeerden in den zo mer van 1925 slaagden 13 leerlingen voor het staatsdi- ploma hebben vanaf 1919 de school verlaten en werken aan Nijverheids-onderwijsin stellingen in ons land. Mogen nog tal van jonge meisjes zoo'n nuttige instel ling bezoeken, om later zegen te kunnen verspreiden in ei gen kleinen kring of op rui mer schaal te brengen aan de meisjes, die aan hunne zorgen worden toevertrouwd". Aldus schreef mevrouw M.C.v.O.-Z. De leut van de week: „Een arme drommel hield een voorbijganger aan en zeide: „Mijnheer, geef mij twee kwartjes". De voorbijganger verwonderde zich over het betrekkelijk belangrijke van de som voor die tijd.T.P.) en antwoordde met een wei gering. „Dan weet ik wat mij te doen staat", zeide de bede laar. En hij verwijderde zich vastberaden. De voorbijgan ger werd terstond door zekere wroeging bevangen. Hij wilde zich geen ongeluk te verwij ten hebben en liep den arme na, wien hij de twee kwartjes gaf. Toen de bedelaar hem be dankte, vroeg hij: „Kom aan, zeg mij nu eens wat gij zoudt hebben gedaan, als ik u die tien stuivers niet had gege ven?" „Dan zou ik gaan wer ken", hernam de man met sombere stem". „Belangstellende bezoeker: „Is mijnheer de graaf van ou den adel?" Graaf: „Of ik! Pas kort geleden heb ik in het fa miliearchief een bundel onbe taalde rekeningen uit de ne gende eeuw gevonden". „Drie dames komen een co- mestibleswinkel binnen. Win kelier: „U verlangt?" Dame: „Een blik sardines". Winke lier: „Dat is dan zestig cents". (Tot de andere dames): „En u dames?" Beiden: „Niets m'nheer, wij hooren bij de sardines". „Kloekjes, tot zijn vriend Baarspul: „Hoelang heeft schilder Dekalker wel over dat groote werk gedaan?" Baarspul: „Niet minder dan acht jaar: zes maanden om het te schilderen en zeven en een half jaar om het te verkoop-

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17