ïöidócSomcwit Al vijftien jaar draait De Linde op volle toeren STAD OMGEVING MONDRIAAN HAAGSE SCHOOL Leiden geeft voorrang aan vrouwelijke arts 20*-29 MEVROUW VAN WELZEN VAN DIENSTENCENTRUM TUINSTADWIJK: WEEK EINDE CeidóeÖouaant ZATERDAG 20.FEBRUARI 1988 PAGINA 15 loever van start 'houder D. Tesselaar kshuisvesting) heeft gis- niddag de eerste paal lagen voor het begin van woningbouwplan aan de oever in Leiden. De 36 fiingwetwoningen die op voormalige industrieter- zullen verrijzen, worden ouwd in opdracht van lingbouwvereniging De idracht. De bouwkosten Iragen bijna 3,5 miljoen len. De eerste woningen en naar verwachting in tember van dit jaar den opgeleverd. Eind dit jaar gaat de tweede van het plangebied Zij- iqx van start. FOTO: WIM VAN NOORT Wonen voor ouderen LEIDEN De Alge- mene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) afdeling Leiden houdt don derdag een informa tiemiddag over „wo nen voor ouderen" Wethouder D. Tesse laar gfeeft een toe lichting op de nieuwe regeling huisvesting voor ouderen. De bij eenkomst wordt ge houden in de Soos aan het Rapenburg 48 en begint om 14.00 uur. Na afloop is er een gratis bingo. VERLICHTING VIADUCT WORDT VERBETERD LEIDEN De verlichting van het viaduct in het verlengde van de Wassenaarseweg wordt verbeterd en de politie zal daar vaker gaan controleren. Dit schrijft burgemeester Sj. Scheenstra van Óegstgeest in een brief aan een beheerder van het barakkencomplex voor studenten aan de Oude Rijnsburgerweg. Bewoners hebben regelmatig geklaagd over de verlichting, die daar herhaaldelijk wordt vernield. Enige tijd geleden werd er een studente verkracht. In de brief schrijft Scheenstra dat de gemeente Óegstgeest aan Rijkswaterstaat zal verzoeken de verlichting aan te pak ken. Rijkswaterstaat beheert het viaduct. De gemeenten Leiden en Óegstgeest verzorgen beiden het onderhoud van de verlichting langs het fietspad, dat vanaf de Wassenaarse weg onder het viaduct naar het barakkencomplex loopt. Scheenstra schrijft ook dat de politie uit Leiden en Óegst geest er vaker gaan controleren. Vrouwelijke studenten fietsen sinds de verkrachting kilo meters om via Óegstgeest, of laten zich begeleiden door mannelijke studenten. LEIDEN Het Leidse college heeft zich de woede op de hals gehaald van een groep Leidse huisartsen. Reden voor de boosheid is het besluit om af te wijken van een voordracht van de Vestigingsadviescom missie Huisartsen (VAC). B en W hebben de voorkeur gege ven aan nummer twee op de voordrachtslijst, een vrouw, boven de nummer een, een man. Dit ten einde de scheve Plaatsvervangend projektleider J. Cornelissens, mevrouw R. van Weizen (rechts) en mevrouw A! Righart van Gelder van het dienstencentrum Tuinstadwijk. LEIDEN „Er wordt tegenwoordig voldoende georganiseerd voor oude ren", vertelt mevrouw R. van Weizen van dien stencentrum Tuinstad- n wijk „De Linde" aan de „Er is ech- tér te weinig echte hulp voor deze mensen. Er komen hier veel tele foontjes binnen van ou deren die hulp nodig hebben. Het enige dat we op dat moment kun nen doen, is vrijwilligers inschakelen die even langs gaan". Het dien stencentrum en de mede werkers hebben hun handen vol. Elke dag hebben mensen hulp no en worden er activi teiten georganiseerd voor bejaarden. Al vijftien jaar lang. Al die tijd draait het dienstencen trum op volle toeren. Het 15-jarig bestaan wordt dinsdag 1 maart gevierd met een hapje en een drankje in dienstencen trum De Linde. De onge veer 200 „vaste klanten" van het centrum zullen dan allemaal van de par tij zijn. Het centrum telt zo'n 24 vrij willigers. Twintig gastvrou wen die de activiteiten bege leiden en vier vrijwilligers die de mensen te hulp komen als ze problemen hebben. Dat laatste kan variëren van even boodschappen doen als de mensen hun huis niet uit kunnen tot het praten over hun dagelijkse zorgen. „Vier vrijwilligers is veel te weinig. De bezuinigingen van het stedelijk bureau Diensten centrum Gecoördineerd Be- jaardenwerk (DGB) in Lei den, een centraal orgaan van de dienstencentra, speelt hierin een belangrijke rol. Vóór die bezuinigingen kon je vrijwilligers nog eens belo nen met een gezellige mid dag. Nu dat niet meer kan, zijn de mensen minder snel bereid te komen. Dat is best te begrijpen. Voor wat, hoort wat", aldus Van Weizen. Behalve het probleem met het aantal vrijwilligers, loopt in De Linde alles op rolletjes. Iedereen heeft het er druk Spil Mevrouw Van Weizen is vol gens velen de spil waar het centrum om draait. Ze is in middels 76 jaar oud en was vijftien jaar geleden al bij het centrum betrokken. „Wij wa ren het tweede dienstencen trum dat in Leiden werd op gezet door mevrouw Winkel molen en mevrouw A. Rig hart van Gelder", vertelt Van Weizen. A. Righart van Gelder is ook nog altijd zeer actief in De Linde en knikt instemmend bij de woorden van Van Weizen. „Ik had al tijd veel voor de jeugd ge daan en vond het vijftien jaar geleden tijd worden om eens meer voor de ouderen te gaan doen", aldus Van. Wei zen. Ze werd voorzitster van de Wijkouderenraad. Iéts dat ze tien jaar lang heeft ge daan. Ook stapte Van Weizen in de organisatie van het diensten centrum. Vanuit de wijkou derenraad ging ze veelvuldig naar de gemeente om te plei ten voor oplossingen van problemen van ouderen. Zo wilden de ouderen een verla ging van de opstap in de stadsbus. En de Herenstraat was zonder stoep te onveilig. „De busopstap is iets ver laagd maar nog niet voldoen de. Die Herenstraat is nog steeds gevaarlijk. Maar ik vind toch dat de gemeente al meer voor ouderen doet dan voorheen. Ze luisteren nu tenminste". Mevrouw Van Weizen vond het werk voor de Wijkoude renraad en voor het dien stencentrum wat te veel worden en moest kiezen. Zij koos voor het laatste. „De eerste tien jaar van het be staan van het dienstencen trum hadden we een onder komen elders in de wijk. Vijf jaar geleden hebben we met veel moeite dit voormalige Haanstra kleuterschooltje weten te bemachtigen". Het gebouw De Linde wordt gebruikt door zowel het dien stencentrum voor ouderen als het wijkcomité voor de jeugd. Elke dag en één avond in de week is het gebouw in gebruik door de ouderen. De andere avonden zijn voor de jeugd. Samen met een pro jektleider zorgen de gast vrouwen dat er altijd ver schillende activiteiten zijn. Zo is er volksdansen, gym, schilderen, kaarten, toneel, fietsen en worden dagtochtjes georganiseerd. „De mensen die hier al jaren komen, vor men eigenlijk een grote fami lie", zegt Righart van Gelder. „Er komen zelfs mensen van buiten onze wijk of van bui ten Leiden. Dit geeft des te meer blijk van de gezellig heid hier". JULIA VAN BOHEMEN dragen van Wollgang I' by result under ekstra, Janet van Dijk, Pie- )fous boards plan Evelein, Kees van Herpen Roza van der Veer. fisplaatst :den van de plaatselijke car- ivalsvereniging De Noor- kkers keken zondag gniffe- nd toe hoe zo'n 500 toe zich op het strand èldden voor een strandrace ior vrachtwagens. De in de atselijke pers aangekondig- wedstrijd ging echter niet n start; hoewel er toch drie achtwagens klaar stonden. Hgens carnavals-prins Ca- ion kon echter niet zomaar Bt zulke zware vrachtwa- ns over het strand worden scheurd. Niet alleen het pu- iek, maar ook enkele be- igstellende vrachtwagen- auffeurs, die met hun voer- ig naar Noordwijk waren komen, konden dus onver- 'hterzake naar hpis. De race eek een geintje van de car- „Jim Peters", voorpaginanieuws in Engeland. (Zie: Indruk). 'vakvereniging te ziin. Of 8raP leuk was of niet, larover valt te twisten. Maar g isplaatst was hij in elk geval Pb Mensen foppen, dat ge- urt-op 1 april en niet tijdens H. carnaval. Op deze wijze 'en de slecht „timende" «tukkers beide tradities weid aan. I®)druk eschokt en niets minder wa- n ze. de Leidse raadsleden pjjjft jongstleden zondag terug- atlfaniën van een vierdaags kerkbezoek aan Oxford. Ge hokt door de leefomstandig- 'den van bejaarden, die in Oxford inderdaad alle recht tot klagen hebben als ze de pech hebben dat zij in de be jaardenhuizen terecht komen die door de Leidse delegatie werden bezocht. Met eigen ogen zagen de raadsleden dat soms vier be jaarden met elkaar een kamer moesten delen, waar nauwe lijks vier bedden in pasten. Stoelen waren alleen te vin den in de gemeenschappelijke ruimtes, waar de ouderen el kaar dan ook de ganse dag plegen aan te staren. Ontdaan door die taferelen besloot wethouder Jit Peters tijdens zijn afscheidsspeech een hartekreet te slaken. Na het uiten van de gebruikelijke beleefdheidsfrases en ge meenplaatsen koos hij zeer bewust een dramatische toon zetting en nam, om zijn af schuw vooral niet te bagatelli seren, het woord „shocked" in de mond om aan te geven welke indruk de bejaarden huizen op de Leidse bezoekers hadden gemaakt. „Een Nederlandse wethouder die dót zegt, dat maakt in druk", sprak Jit na afloop tot zijn landgenoten. „Stel je eens voor, dat dat in de kranten te recht komt!". Zelden zullen in Weekeinde Jits dromen zo snel zijn uitgekomen. Een vlijtige correspondent van The Daily Telegraph pikte het nieuws ter plekke op en de hoofdredactie achtte het nieuws vervolgens een plaats op de „front page" waardig. Weekeinde kan dan natuur lijk niet achterblijven. Al was het alleen maar om nu ook eens het humane gezicht van Peters te benadrukken. Op continentale bodem komt deze wethouder immers nooit verder dan parkeerproble men, verkeersmaatregelen en af en toe een bouwplannetje voor een plek waar boompjes staan. Schaatsen Een sportieve inslag kan de leden van Rijnsburgse sport raad niet ontzegd worden. Woensdagavond zou deze raad, die zich bezig houdt met alles wat maar enigszins met sport te maken heeft in Rijns burg, eindelijk weer eens ver gaderen. De twee voorgaande vergaderingen waren Dij ge brek aan agendapunten afge last. Woensdag zou onder meer gepraat worden over de belangstelling van de sport verenigingen voor de viering van de 25-jarige band met de zustergemeente Siegen in West-Duitsland. Niet onbe langrijk, want op maandag 22 februari moet het hele pro gramma rond zijn. Toch belemmerde dat de le den van de sportraad, die be ter sportkijkraad genoemd kan worden, niet "om de ver gadering twee weken op te schuiven. Er werd immers ge schaatst in het Olympische Calgary (de vijf kilometer met Leo Visser en Gerard Kern- kers) en dat geniet in Rijns- burg kennelijk de voorkeur boven vergaderen. Zeker nu de Rijnsburgse schaatsster Jo- landa Grimbergen de vrien din van Leo Visser is, zal de belangstelling voor diens ver richtingen zijn toegenomen. De sportraad kan dit jaar nog in ernstige problemen komen. Er staan immers nog veel sportevenementen op het pro gramma, zoals het EK voet bal, Wimbledon, de Tour de France en de Olympische zo merspelen in Seoul. Dat brengt de continuïteit van het werk van een sportraad, die ook geïnteresseerd is in sport buiten Rijnsburg, zeker in ge vaar. Maar, misschien kan van het inmiddels uitgespaar de koffiegeld zo'n handige videorecorder worden ge huurd? Winter Het is vooral te danken aan de Olympische Winterspelen dat niemand vergeet dat er ook nog ander jaargetijden be staan dan lente en herfst. Wie na een wandeling in het zon netje en langs velden vol kro kussen voor de televisie plaatsneemt, krijgt toch nog de kans sneeuw en ijs te zien. Leidse ouderen hebben Calga ry echter niet nodig om ge confronteerd te worden met de gevolgen van een échte winter, blijkens een brief aan het college van burgemeester en wethouders. In die brief klaagt de Werkgroep Oude ren Verkeer en Vervoer (WOW) er over dat de ge meente nooit heeft gereageerd op een brief van de Wijk Ou deren Raad in Leiden-Noord. Daarin werden de problemen aangekaart die de gladheid met zich mee brengt („oude ren glijden uit op de kruis punten in de wijk en daar door heeft een aantal van hen botbreuken opgelopen, vooral polsbreuken en heupfractu ren"). De raad dringt er bij de gemeente op aan bij gladheid de kruispunten en trottoirs sneeuw- en ijsvrij te maken. De WOW vindt het eigenlijk schandalig dat het gemeente bestuur nooit op deze brief heeft gereageerd, maar „voor alsnog gaan wij er van uit dat hier geen boze opzet in het spel was", schrijft de werk groep. Dat is een zeer milde uitspraak, die waarschijnlijk wel door harde acties zal worden gevolgd. Want gevol gen heeft de laksheid van de gemeente zeker gehad, getui ge de brief van de ouderen. Die begint met de woorden „Ondertussen heeft zich zoals elke winter, weer de nodige gladheid voorgedaan". Als deze brief ook een jaar onaangeroerd blijft liggen bij de gemeente en Koning Win ter over twaalf maanden wél een bezoek brengt aan Neder land, krijgt de werkgroep misschien toch nog gelijk. Maar daar kan beter niet van uit worden gegaan. Ofwel: de ouderen hun fantasie beter oewaren voor de verhaaltjes die ze aan hun kleinkinderen vertellen. Als ze een brief schrijven naar het college moeten ze maar met beide beentjes stevig op de grond blijven staan en zich niet op glad ijs begeven. Dan voorko men ze uitglijders als deze. Slijpen De messen zijn geslepen, schuttersputjes gegraven en de stellingen al bijna ingeno men. Komende dinsdag, 23 fe bruari, zal de strijd ontbran den. Het gaat dan om de poli tiek verwikkelingen rond de 'deal van de eeuw', de plan nen voor Endegeest. Jaren lang bromt eenieder dat het zo rustig is geworden in de Leidse politiek, dat het vuur werk met het vertrek van Helmuth Driessen uit de raadszaal is verdwenen. Maar dat is afgelopen. Donder en bliksem zullen het politieke wereldje doen schudden. Wiens kop zal straks rollen, die van Kuijers of die van Hettinga is vooralsnog de vraag. Maar als je de gepeper de taal mag geloven, zal er dinsdagavond tot op het scherpst van de snede gestre den worden. CDA-fractieleider Joop Wa lenkamp gaf daar gisteren al een voorproefje van in een lij vig epistel aan het college. Hij wil dat de commissievergade ring, voorafgaande aan de raadsbijeen komst geleid wordt door burgemeester Cees Goekoop en niet door wethouder Fred Kuijers. Wa lenkamp beargumenteert dit verzoek door te wijzen op de betrokkenheid van Kuijers, maar tussen de regels door valt te lezen dat het CDA de wethouder in het geheel niet vertrouwt. Daarom is hij ook van plan een soort Leidse en quête te houden en wil een handvol getuigen oproepen. Zoals dat in de landspolitiek bij de RSV en recent de bouwsubsidies gebeurde. De ingrediënten zijn voldoen de voor een spannend avond je-uit: steekpenningen en smeergelden rond een moge lijk bouwschandaal, op de man gespeeld en dus herken baar voor de publieke tribune. Of er iemand daadwerkelijk zal worden geofferd, is nog de vraag. Voorlopig past de con clusie dat er straks maar één echte verliezer en dat is de politiek zelf. verhouding tussen het aantal mannelijk en vrouwelijke huisartsen in Leiden recht te trekken. De afgewezen man nelijke huisarts en de artsen van de betreffende waarneem- groep verzochten de Raad van State om het besluit van B en W te schorsen. Dat verzoek werd gisteren afgewezen. De omstreden vestigingsplaats in het Boerhaavedistrict ont stond door het vertrek van dr. Schafeffer, die zijn praktijk beëindigde. De gemeente Lei den plaatste een advertentie, waarop 66 reacties binnen kwamen. De VAC, die bestaat uit vertegenwoordigers van huisartsen, kruisverenigingen, patiëntenorganisaties en zie kenfondsen, nodigde enkele kandidaten uit voor een ge sprek en diende uiteindelijk een advies in bij het Leidse college. Nummer één op de voor drachtslijst was de heer E. Baart, een afgestudeerd arts die tijdens zijn opleiding al had meegedraaid in de betrok ken waarneemgroep. Nummer twee was mevrouw M. Alber- da, huisarts in Almere. Beiden voldeden volgens de VAC aan de profielschets, waarbij met name de omgang met buiten landse patiënten belangrijk was, omdat bijna de helft van de patiënten van de praktijk uit buitenlanders bestaat. Het college besloot vervolgens om mevrouw Alberda de ves tigingsvergunning te verlenen. „In de betrokken waarneenv groepen ligt het percentage vrouwelijke artsen op 5,4 en 6,5. Dat heeft consequenties voor de bereikbaarheid van vrouwelijke huisartsen voor hen die een vrouwelijke huis arts willen", zo betoogde amb tenaar C. van Viegen van de gemeente Leiden bij de Raad van State. Mr. J. Keereweer legde namens Baart en de art sen van de waarneemgroep uit dat er sprake was van onbe hoorlijk bestuur, nu het colle ge zo maar de voordracht van de VAC opzij had geschoven. Hij had geïnformeerd bij de vertegenwoordiger van de zie kenfondsen in de VAC, de heer J. Kool, en die had ver klaard dat er een straatlengte verschil was tussen beide kan didaten. Keereweer vroeg staatsraad mr. P. Kapteyn de verleende vergunning voorlopig te schor sen, in afwachting van een de finitieve uitspraak van de Raad van State. Dat zou er volgens hem anders toe kun nen leiden dat mevrouw Al berda zich zou vestigen als huisarts in Leiden en na een definitieve afwijzing van de Raad van State zich weer zou moeten terugtrekken. De ad vocaat van mevrouw Alberda bracht naar voren dat zij haar praktijk in Almere al had be ëindigd en door schorsing bro deloos zou worden. ADVERTENTIES Inschrijvingsformulier woonruimteverdeling kost f 1,-. Het aanvraagformulier voor registratie als woningzoekende kan niet langer kosteloos worden verstrekt. Door de steeds stijgende drukkosten hebben ^Burgemeester en Wethouders dit helaas moeten besluiten. Met ingang van maandag 22 fe- bruari 1988 wordt het formulier bijlage inclusief de voorbedrukte en veloppe tegen betaling van f 1,— af- Öe formulieren blijven verkrijgbaar aan de balies van het Stadhuis en het Stadsbouwhuis. Door Uitgeverij Centraal wordt de uitgave voorbereid van een paar nieuwe christelijke tijdschriften: een opi nieweekblad en/of een opvoedkundig maandblad. Om een en ander effectief te kunnen opzetten en uitvoeren wordt FINANCIËLE DEELNAME aangeboden, gekoppeld aan de volgende zeer bijzondere terugbeta lingsregeling: a. een bedrag van 5.000.- wordt (met een rentevergoeding van 7%) niet alleen eind 1988 terugbetaald, maar hetzelfde bedrag wordt ook nog eens eind 1989 uitgekeerd; b. hogere bedragen (met stijgende rentepercentages) ook in een of meer jaren na 1989, afhankelijk van de grootte van het beschik baar gestelde bedragll REDACTEUR(TRICE) met betrekking tot het gebied waarop zij door studie of ervaring des kundig zijn, zoals: Kerk en godsdienst. Politiek, Maatschappij, Op voeding en onderwijs, Gezondheidszorg, Voeding. Huishouding, Bloe men en planten. Huisdieren, Toerisme, Verkeer, Automobilisme, enz. enz. mits zij uiteraard over de nodige deskundigheid beschikken. Uitvoerige informatie voor serieuze gegadigden en snelle beslissers bij UITGEVERIJ CENTRAAL Postbus 225, 2230 AE Rijnsburg. HAAGS GEMEENTEMUSEUM IS 'f VAN FIGURATIE NAAR ABSTRACTIE EN WERKEN UIT DE p SIDNEY JANIS FAMILY COLLECTIONS, RY. MET VELE GERESTAUREERDE SCHILDERIJEN fbam

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15