jVergeer rekent nergens meer op Dick de Vroomen heeft de hele wereld beduveld TO 1500 METER LAATSTE KARWEI VOOR EX-WERELDKAMPIOEN teeds meer etuigen van )edienen Ioeddoping n u Qeidóct. ZATERDAG 20 FEBRUARI 1988 PAGINA 11. Schansspringen mogelijk na sluiting CALGARY Frank King, voorzitter van het organi- satie comité van de Olympische Winterspelen, houdt er rekening mee dat het skispringen van de negentig-me terschans pas na de sluitingsceremonie wordt gehou den. Het evenement in Calgary duurt vier dagen lan ger dan voorgaande Winterspelen. Het springen van de hoogste schans, het meest windgevoelige onderdeel van de Spelen, staat voor vandaag op de agenda. Naar verwachting is er echter in de middaguren te veel wind. Een suggestie om het schansspringen in het Ca nada Olympic Park bij nacht te verwerken, werd door King afgewezen. Grootste spelbreker in de eerste week van de Spelen was de wind. Doorgaans zijn de weers- condities in de nachtelijke uren en vroege ochtend gunstiger. De combinatie van het alpine-skiën bij de dames zal vandaag en morgen worden gehouden. De wedstrijden moesten worden verschoven na de vertra ging van een dag bij de afdaling voor dames. Jörg Hofmann (boven) en Jochen Pietzsch rodelen naar goud. Goud voor rodelaars Hoffman en Pietzsch CALGARY Jörg Hoffman en Jochen Pietzsch hebben de Oostduitse overheersing bij het rodelen nog eens bevestigd door het olympisch goud in de tweezitter te winnen. Hun landgenoten Stefan Krausse en Jan Behrendt veroverden de zilveren medaille. De Westduisters Thomas Schwab en Wolfgang Staudinger grepen brons. De wereld kampioenen Hoffmann en Pietzsch namen in de eerste omloop al de leiding. De tweede Oostduiste tweezitter, met Krausse en Behrendt, nestelden zich op de tweede plaats. Zij werden verrassend gevolgd door Sovjetrussische rodelaars Deloesov en Beljakov. De Russen konden in de tweede manche hun bronzen medaille niet vasthouden. De West duitsers Schwab en Staudinger, die de eerste man che enigszins teleurstellend als vierde hadden af gesloten, slaagden er in de achterstand op de Rus sen goed te meken. Russen te sterk voor Westduitsers CALGARY Tsjechoslowakije, de Sovjetunie zijn zeker van een plaats in de finale poule ijshockey. De Tsjechoslowaken wonnen vrijdag met 4-0 van Oostenrijk, de Russen versloe gen de Westduitsers met 6-3 en hebben nog geen puntver lies geleden. Russen heersen ook op op 15 kilometer skiloop CALGARY Na de drievoudige zege op de 30 km ski-lopen klassieke stijl trok de Sovjetunie ook de titel op de 15 km naar zich toe. Degene, die dat karwei opknapte, was Michael Devjatjarov; een bijna 29-jarige spor^officier. Lange tijd zag het er naar uit, dat de Noor Pal Gunnar Mikkelsplass ein delijk de zege zou gaan behalen, waar deze al jaren op jaagt. „Het traject stond mij op het lijf geschre ven. Korte klimmetjes, steile afdalingen. Dat moet voldoende zijn. Meer kon ik niet doen", hijgde de Noor, toen hij met zijn Zweedse trainer Ake John son aan de finish wachtte op de aankomst van Devjatjarov, die het veld van achteren oprolde. De Rus verdeelde zijn krachten goed. Hij startte snel, nam toen enigszins snelheid terug om met de fi nish in zicht weer onweerstaanbaar aan te zetten. Met een eindtijd van 41 minuten 18,9 seconden was hij beduidend sneller dan Mikkelsplass (41.33,4). CALGARY Hij is niet terug bij af. De cyclus van een Olympiade wordt in Calgary afgerond. Dat po sitieve oordeel spreekt Hein Vergeer (26) uit op de dag dat hij zijn laatste olympische afstand, de 1500 meter, zal rijden, jim- nenige dagen voor het be gin van de Winterspelen uit. Vier jaar geleden kwam sprinter Vergeer in Sarajevo zonder succes uit op de 500, 1000 en de 1500 meter en het ziet er naar uit dat ook Calgary hem geen felbegeerde olympi sche successen zal bren gen. „Ik had er graag de vijf kilo meter bij gedaan. Dit seizoen bleek definitief dat dat buiten mijn mogelijkheden ligt. Ik kan niet blijven teren op de 6.54, die uit Inzeil (1986) da teert". Berusting klinkt door in Vergeers woorden. In het laatste seizoen van zijn loop baan weigert hij vooralsnog te erkennen kansloos te zijn voor medailles. „Het zou heel goed kunnen, maar ik ben er niet mee bezig. Sinds mijn laatste wereldkampioenschap is er nogal wat mis gegaan. Ik weet dat ik het niet in eigen hand heb". Op grond van zijn beste sei zoen tijd op zijn sterkste af stand, de metrische mijl (1.56,44) en de tijden van zijn tegenstanders, hoeft Vergeer nergens op te rekenen. Hij be seft dat en onthoudt zich van het doorzichtig acteurswerk, dat de televisie-interviews met hem vaak kenmerkt. „Juist op.de 1500 meter is de prestatie-dichtheid enorm. Ik schat het aantal medaillekan didaten op tien. Vlak voor het foto: Milan konvalinka uur U wil ik niet relativeren. De Olympische Spelen zijn nog steeds een heilig doel. Maar als het mis gaat, probeer ik zelfs daarin een positieve kant te zien. Ik ga niet ver kondigen dat het niet zo best met me gaat. Het gaat hier pri ma". Zonder glorie Vergeer dreigt evenals Hilbert van der Duim de schaatsge- schiedenis in te gaan als als een allrounder zonder olympi sche glorie. Gedeeltelijk een gevolg van een beleidskeuze van de KNSB, die niet ondub belzinnig op specialisatie ge richt kan zijn. „Hilbert heeft enorm veel pech gehad. Die heeft veel ge wonnen, en had nog veel meer kunnen winnen. Hij is te veel allrounder geweest om olym pische potten te breken en trof net bovendien niet met het fe nomeen Heiden als tegenstan der. Mij heeft het eigenlijk nooit tegen gezeten. Mijn car rière was stormachtig. Volgens mij gaat de vergelijking met Hilbert niet helemaal op". Vergeers olympische ambitie werd voor het eerst uitgespro ken nadat hij in 1985 in Eskil- stuna zijn eerste Europese titel veroverde. Die eerzucht werd hem ten dele ingefluisterd door Henk Gemser. „Een ob sessie is het niet meer, de druk viel weg toen ik door het NOC werd aangewezen. Tot en met die 1500 meter in Davos was die druk er wel degelijk. Die wedstrijd liep niet. De dag er op had ik de pest in, en toch kon ik de vijf kilometer naar behoren rijden". Op dat moment stelde Vergeer al andere eisen aan zijn schaatswerk dan voorheen. Tijdens de Noordamerikaanse reis nam hij in feite afscheid genomen van de 5000 meter, de afstand waarin hij naar Ge- msers woordkeus twee seizoe nen lang woonde. „Mijn vijf kilometer had altijd al beper kingen, het ging goed als ik de race rustig opbouwde. Zodra ik ga jagen, loopt het mis". Vergeer zegt nog steeds te gis sen naar het waarom van zijn drastisch verzwakte vijf-kilo meterprestaties. Hij veronder stelt dat de val die hij in de herfst van 1986 maakte ernstig is onderschat. Gemser zei eni ge tijd later te zijn geschrok ken van Vergeers techniek. „Met die heupblessure heb ik een hele tijd gesukkeld. Ik ben er van uitgegaan dat het steeds beter zou gaan. Door mijn fout in Heerenveen bij de wereldti telstrijd te snel weg te gaan, is het er nooit van gekomen". In Butte noteerde Vergeer voor het tweede keer in zijn loopbaan een tijd onder de ze ven minuten, een week later bleek hoe weinig een dergelij ke prestatie bij de huidige stand van zaken (wereldrecord van Geir Karlstad 6.43,59) zegt. De wereld van Vergeer is de laatste twee jaar aanzienijk veranderd. Destijds werd een olympisch scenario vastge steld, dat reikte tot ver na „Calgary". Met adviseur Ron Mulder zette Vergeer al pro jecten op touw om de olympi sche medailles, waarvan hij zich zo zeker wist, te verzil veren. Eerst verspeelde hij zijn Europese titel, vervolgens de wereldkroon. Omdat hij niet langer de voornaamste troef is maar een outsider, heeft hij af gezien van zijn stellige voorne men nooit meer Alma Ata (waar begin maart om de we reldtitel wordt geschaatst) te bezoeken. „Alle commerciële projecten voor straks staan op een lager pitje. Het is beter dat ik me er niet mee bemoei. Ik weet niet wat er gaat gebeuren. Ook niet tijdens het IJsgala. Daar zal wel een bijdrage op de schaats worden verwacht. Want dat is het definitieve einde". iLGARY Bloeddo- |g, waarbij eerder afge- |te rode bloedcellen la- weer bij een atleet |rden ingespoten, wordt jer toegepast dan ver led. Dat heeft de voor- lige coach van het Ca- flese ski loopteam giste- i verklaard. I deze uitspraak komt An- k Lenes, die vier jaar gele- I in Sarajevo als bondscoach jgeerde, zijn opvolger Marty te hulp. Deze stond na beschuldigingen aan het fes van de Sovjet-delegatie er zware kritiek. les zegt in een Canadese bt in Sarajevo getuige te I geweest van het toedienen I bloeddoping. Het betrof de I Aki Karvonen, winnaar I zilver en brons, die ook in Eary tot de deelnemers be kt. Destijds werden al twij- I geuit door de Noorse coach knar Lundema. mens de Finnen is alles ~l[r chef-trainer Esa Klinga [ikend. In een interview met ij Amerikaanse blad Sport .fstrated heeft Karvonen I - nes verklaart dat hij bij toe- i! het Finse appartement in J olympisch dorp binnen- ï>te, terwijl dokters en coa- 0 jte Karvonen bloed toedien- Karvonen eindigde in |l>more als negentiende op '0 kilometer. De nu dertig- ]e Fin behaalde in Saraje- tilver op de 15 kilometer en is op de 50 kilometer. Zijn ite succes dateert van vo- 'ar, toen hij bij de wereld- Istrijd de tweede plaats be lde. CALGORY Dick de Vroomen is een recht- voor-zijn-raap mens. Een Amerikaan die zijn olym pische jas wil kopen wordt gevraagd of hij miljonair is. Zo niet, dan is verder onderhandelen overbodig. Woensdag smokkelde hij kroonprins Willem- Alexander met behulp van Eric Heiden de olym pische ijsbaan op, streng verboden terrein voor niet-olympische schaat sers, zelfs ^voor prinsen. Hij leende het konings kind zijn eigen kleding. „Dat soort dingen heb ik altijd gedaan. Ik heb de hele wereld beduveld". Dick de Vroomen (58) gaat er nog even mee door. Aan het eind van dit schaatsseizoen houdt hij ermee op. Dan is hij 38 jaar het ma nusje-van-alles van de Neder landse schaatstoppers geweest. „Tegenwoordig heet dat ploeg leider. Je doet gewoon alles wat de coach, de dokter en de fysiotherapeut niet doen. Ei genlijk ben je iemand die de rotzooi erom heen een beetje regelt. Ik heb altijd getracht paniek te voorkomen op ieder ogenblik. Ik sta altijd met ve ters, een schaartje en een zak doek langs de baan bij de start. Die dingen kunnen altijd no dig zijn net voor de start en dan kun je geen paniek ge bruiken. Maar ik heb geen verstand van schaatsen en dat zal ik ook nooit krijgen. Ik ben ook nooit lid van de KNSB ge weest". Details of anecdotes van 38 jaar ploegbegeleiding wil - kan - De Vroomen niet kwijt. „Ik kan niet vertellen wat ik alle maal zou moeten vertellen. Ten eerste zijn er allemaal dingen gebeurd, dingen die in zo'n vertrouwenssfeer zijn ge beurd, dat ik die nooit kén vertellen. En ik heb zoveel er varingen dat ik er niet één uit kan pakken. Ik heb 38 jaar ge noten, ik heb gelachen, ge juicht, gehuild, g^chreeuwd èn getreurd met de schaat- „Het mooiste? Alles was mooi. Als je bij een groep jongelui kunt zijn, waar je je helemaal thuisvoelt, en waarvan je weet dat je het hele vertrouwen van de jongens en van de coach hebt, en ook nog het vertrou wen van de KNSB, het NOC en weet ik hoe al die mensen heten, dan denk ik': „Wat kun je mooier hebben!" Moordgozer „Ard Schenk was een moord gozer, maar er zijn ook jaren geweest dat we geen top- schaatsërs hadden en dat we toch fijne dingen beleefden met elkaar. Plezier wordt ze ker niet aan medailles of pres taties afgemeten. Het maakt het wel een stukje plezieriger, maar het is niet de graadme ter. Ik heb alle kampioenen aangepakt en het is natuurlijk altijd een genoegen wanneer je er bij mag zijn wanneer jon gens of meisjes zulke prestaties leveren. Ik weet niet hoeveel dameskampioenen ik aange pakt heb. Maar van de heren allemaal in elk geval sinds 1951. Ik. heb er voor mezelf een boek met anecdotes aan overgehouden. Dat blader ik zo nu en dan eens door met mijn vrouw". Na 38 jaar vindt de bloembol lenexpediteur uit Lisse het mooi geweest. Hij wil meer thuis zijn, bij zijn vrouw en de zes paarden. In 1951 kwam De Vroomen tijdens een zaken reisje in Noorwegen zes Ne derlandse schaatsers tegen, on der wie plaatsgenoot Egbert van 't Oever. „Als je tijdens zo'n zakenreis in de weekein den geen fluit te doen had, kon je kiezen: öf met de hotel gasten in het hotel hangen, óf naar de ijsbaan gaan". Hij be loofde Van 't Oever te komen kijken. „Dat had ik nóóit moeten doen. Die jongens reis den zonder begeleiding, maar ik sprak Zweeds en als je Zweeds spreekt verstaan ze je in Noorwegen ook. Toen heb ik ze wat geholpen. Ben ik be smet geraakt en nooit meer genezen". Die eerste tien jaar gaf de KNSB niet door dat De Vroomen tijdens verblijven in Scandinavië van alles voor de schaatsploegen regelde. Hij liet via zakenrelaties zelfs verse groenten uit Nederland ko men. „Ik was daar voor het werk toch altijd in januari en februari en het waren toch al-, tijd wedstrijden tussen Neder land, Noorwegen en Zweden. Dat ik niets kreeg vergoed was geen punt; ik had zo zó'n ple zier in de stille weekeinden". Daarna duurde het tot de Spe len van 1972 voordat het NOC hem in de gaten kreeg. In 1968 reisde De Vroomen nog op ei gen kosten naar Grenoble. „In 1972 zou ik ook niet meegaan. Maar Ard en Keessie stonden erop dat ik meeging naar Sap poro. Ik ben toen uiteindelijk als kok meegegaan. Dat stond tenminste op mijn papieren". Vroeger had De Vroomen door de KNSB gevulde enve- loppes op zak om de hotelre keningen van de ploegen te betalen. Nu heeft hij een cre- ditkaartje, maar worden de ta ken hem langzaam te veel. „Als je het karwei dat ik doe goed wil doen, is er hoognodig een jongere kracht nodig. Want ik sjouw mezelf half dood voor die jongens en meis jes. En als ik dat niet meer kan, dan ben ik te laat gestopt. Het is ook een vak apart ge worden". Dick de Vroomen wilde al va ker stoppen, maar het lukte nooit. Behalve in 1984, het Olympische jaar zonder me dailles voor Nederland. „Maar dat had er niets mee te maken. In '84 ben ik weggelopen om dat er niemand meer was op wie je terug kon vallen. Het KNSB-bestuur was weg, de di- Dick de Vroomen: „Ik heb 38 jaar genoten, ik heb gelachen, ge juicht, gehuild, geschreeuwd èn getreurd met de schaatsers". foto: ANP recteur ging weg, de trainers hadden ruzie. Het was een grote puinhoop. Sarajewo was een fiasco en ik voelde me daar gewoon schuldig aan en ik dacht: Dat moet allemaal maar door anderen opgeknapt worden want ik kan het ook niet meer. Aan die hele toe stand in Sarajewo kon ik toch geen positieve bijdrage leve ren". De Vroomen keerde te rug toen zijn oude vriend Henk Gemser de leiding kreeg. Dick de Vroomen wil geen „groot verhaal", „en ook niet zo overdreven". Hij geeft zichzelf ook maar één keer een schouderklopje. „Ik denk dat er heel wat toernooien duurder waren geweest voor de KNSB als ik er niet was ge weest. Want ik heb vrienden over de hele wereld. Daardoor viel er ook altijd en overal wel wat te ritselen. Dan weer in een hotel, en dan weer op de baan. En het leuke is, dat al die mensen als ze in Holland komen allemaal aan mijn ias gaan hangen. Ze denken alle maal dat ik hier heel wat ben. Maar dat is het aardige, want ik ben hier helemaal niets". „Dingen zoals met de prins heb ik altijd gedaan. Ik heb al tijd tassen met official-arm banden en -kaarten. Als de vrouwen niet waren uitgeno digd voor het banket, dan aten ze toch mee. De baas van de ijsbaan van Hamar kwam des tijds naar Deventer. Die kon nergens in, want hij had geen kaart. Toen heb ik hem een armband gegeven. Hij kon overal in en uit en hij was dol blij. Na afloop wilde hij die armband houden als souvenir. „Nee, die moet ik terug van je", heb ik toen gezegd, „want die heb ik straks weer nodig om jullie te kunnen beduve len". RENÉ VAN HATTUM Organisatie niet zo perfect je kunt je afvragen of voor de Canadese organisatie de Spe len tot nu toe wel helemaal naar wens zijn verlopen. Vooraf werd gesproken over een tot in de perfectie georganiseerd evenement. Perfect georganiseerd en volledig uitverkocht. In december al werd mij gezegd dat er ook voor het vrou- wenschaatsen geen kaartje meer was te krijgen. „Nee. echt niet, jammer voor uw ouders, maar u bent echt te laat", al dus Klaas Schipper, Nederlander van oorsprong en lid van het organisatiecomité Calgary. Gelukkig voor mijn ouders dat ik niet daar, maar hier in Den Haag zit. Het zal je toch gebeuren dat je om die reden bent thuisgebleven en je ziet op tv een lang niet uitverkocht olympisch stadion. En wat te denken van al die halflege tribunes bij de ijshockeywedstrij- den, terwijl de ijshockeyliefhebbers uit Calgary geen kaartje meer konden krijgen om naar hun favoriete sport te gaan kijken. De slechte weersomstandigheden heeft het ski-programma al aardig overhoop gegooid. Misschien had de organisatie er beter aan gedaan om toch te kiezen voor de wat minder winderige hellingen van Lake Louise. De Olympische Spelen van Calgary kent ook haar eerste echte grote rel. Gelukkig niet in het Oranjekamp, maar in de ploeg van de Canadese langlaufers. Coach Marty Hall be schuldigde eerder deze week de skilopers uit de Sovjet Unie van bloeddoping. De Canadese minister van sport bood aan zijn Russische collega reeds zijn excuses aan. De Canadese trainer neemt echter niets van zijn uitlatingen terug. Niet zo verstandig van Hall om zoiets te roepen. Het brengt alleen maar onrust binnen de ploeg en wat schiet je ermee op zo lang het nog niet kan worden bewezen. Dat vind ik trou wens met al die verhalen over het al dan niet gebruiken van doping. Regelmatig beginnen verslaggevers over het feit, dat die Oostduitse dames toch zo verschrikkelijk veel harder rij den dan de Nederlandse. Wat moet je dan zeggen Het enige dat we zeker weten is dat de pupillen van Rainer Mund ont zettend hard rijden. Harder dan dat wij doen, daar ben ik van overtuigd. En de medische begeleiding staat in Oost- Duitsland ook op een veel hoger niveau. Wat ze verder doen is tot nu toe een groot vraagteken. En voorlopig ga ik ervan uit dat je toch in de eerste plaats een ontzettend groot talent moet zijn, die ontzettend hard heeft getraind, om zo hard als Karin Kania te kunnen rijden. Maar wie weet komen we nog wel eens achter het grote geheim, als Rainer Mund hier in Nederland damescoach wordt. Vandaag is het de dag van Hein. Ik hoop dat hij op deze 1500 meter weer eens als vanouds over het ijs gaat, gewoon lekker ontspannen, met iets van dat katachtige in zich. Want dat hebben we nog niet van hem gezien dit seizoen. Met een plaats bij de eerste acht mag hij dan best tevreden zijn. De Nederlandse damesploeg is inmiddels ook gearriveerd in Calgary. „Twee dagen eerder dan gepland vanwege de slechte weersomstandigheden in Butte". aldus een bericht in deze krant. Zou het weer daar echt zo slecht zijn geweest....? MEDAILLES Land goud zilver Sovjetunie 5 4 Oost-Duitsland 4 3 Finland 2 0 Zwitserland 1 2 West-Duitsland 1 1 Oostenrijk 1 1 Zweden 1 0 Nederland 0 2 Tsjechoslowakije 0 1 Noorwegen 0 1 Canada 0 0 Frankrijk 0 0 Japan 0 0 Verenigde Staten 0 0 O II Vrijdag 18 maart verschijnt deze krant met de bijlage Auto 1988. Informatie over de adverteer- mogelijkheden in deze special wordt u graag verstrekt door Aemoud Lippmann, bereikbaar onder nummer 071-122 244. £eidóeSou/ia/nt sportuitslagen RODELEN Tweepersoons: 1. Hoffmann/Pietzsch (ODI) 1.31,940 (45.786-46,154), 2. Krausse/Behrendt (ODI) 1.32,037 (45,886-46,153). 3. Schwab/Staudin- ger (WDI) 1.32,274 (46,024-46.250. 4. Ilsanker/Hackl (WDI) 1.32,278 (46,054-46,244), 5. Flucklnger/Man- zenreiter (Oos) 1.32,364 (46,136- 46,229). SKIËN Afdaling dames: 1. Klehl (WDI) 1.25,86, 2. Oertli (Zwi) 1.26.61, 3. Per cy (Can) 1 26,62, 4. Walllser (Zwi) 1.26,89, 5. Graham (Can) 1.26,99, 6. Konberger (Oos) 1.27,03, 7. Mögen- lechner (WDI) 1.27,16, 8. Klrchler (Oos) 1.27,19, 9. Flgini (Zwi) 1.27.26, 10. Medzihradska (Tsj) 1.27,28, 11 Bournissen (Zwi) 1.27,46, 12. Merle (Fra) 1.27,53, 13. Gerg (WDI) 1.27,83, 14. Kawabata (Jap) 1.27,85, 15. Lee (Can) 1.28,07. 15 km skilopen: 1. Devjatjarov (Sov) 41.18.7, 2. Mikkelsplass (Noo) 41.33,4. 3. Smlrnov (Sov) 41.48.5. 4 Bra (Noo) 42.17,3, 5. Bellmann (Old) 42.17.8. 6. Zolt (Ita) 42.31.2, 7. Ulvang (Noo) 42.31,5, 8. Kirvesnleml (Fin) 42.42.8. 9. Albarello (Ita) 42.48,6, 10. Vanzetta (Ita) 42.52,6. IJSHOCKEY Poule B: Tsjechos!owaklje-Oostenri|k 4-0 (2-0, 1-0, 1-0), Sovjetunie-West- Duitsland 6-3 (2-1, 2-1, 2-1).

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11