£eidóe(3owiarit W li Randstadweg Bon: 2 Kleintjes Scherp conflict in NAVO over modernisering kernraketten Faillissement Zaïre van de baan 11 18 Veiligheid passagier in gedrang door wet Nijpels tekent route voor verkeer zonder files vervallers rijden Jlphens postkantoor 'innen met auto „We zijn bevoorrecht" VANDAAG 3 4 5 13 14 15 17 AjH Uitgave Westerpers, behorende tot Siithofi Pers, Apothekersdijk 34,5312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. lel. 071-122244 Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-banl N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur M. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buiileweg Abonnementen (tncl. 6% BTW) per maand f. 23,74 (aut. betaling), kwartaal f. 70,93, jaar f 270 20 PP Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (ettcl. 6% BTW) I. 0,65 per mm, familieberichten'I S9permm. Donderdag 18 februari 1988 79e jaargang no. 24041 HET WEER Morgen half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen. Mini mumtemperatuur omstreeks 3 en middagtemperatuur onge veer 8 graden. Matige wind. Zon op: 07.49; zon onder 18.00. Hoog water Scheveningen: 04.12 en 16.20; laag water: 12.04. Donderdag 10 maart verschijnt bij deze krant de bijlage Wonen voorjaar 1988 [eer stakingsacties bij [nkopslag in Rotterdam [TTERDAM - De stakingsacties bij de tankopslag- rijven in de Botlek worden verscherpt. Kaderle- van de Vervoersbond FNV gaan bij meer vesti gen van Paktank en Matex tegelijk staken en er [r ploegen bij betrekken. Bovendien dreigt de sta- b zich uit te breiden tot het tankopslagbedrijf Pa pan. De Vervoersbond FNV heeft gedreigd met [ingsacties als de directie van dit bedrijf morgen j ingaat op de cao-eisen van de bonden. Met net beren van de acties wil de Vervoersbond FNV de Hies van Paktank en Matex onder druk zetten Öe eisen voor een nieuwe cao in te willigen. Vol- s de Vervoersbond is de internationale transport- b ITF bij de acties betrokken; uitwijkende sche- j in buitenlandse havens en in Rotterdam zullen den geboycot. Bij Matex heeft de nachtploeg afge- >n nacht gestaakt; er liggen zes zeeschepen en een envaartschip voor de kant. Dief hield werk bij op computer BRUSSEL Een 36-jarige West- duitse dief had een wel zeer pro fessionele opvatting van zijn „vak". Bij zijn arrestatie bleek hij alle inbraken compleet met da tum, uur, plaats, de buit en een beschrijving van de gebouwen in een computer te hebben opgesla gen. De computer uiteraard óók gestolen verschafte de ge rechtelijke autoriteiten in één klap alle gegevens over 's mans conduitestaat. Gisteren werd de in Hauset wonende inbreker voor de rechtbank in Verviers voor zijn lange staat van dienst ver oordeeld tot vier jaar en negen maanden. Onderwijs zet vier inspecteurs in tegen ongewenste intimiteiten ZOETERMEER Het ministerie van onderwijs heeft vier speciale inspecteurs aangesteld als wapen tegen ongewenste intimiteiten in het onderwijs, met name tussen leerkrachten en leerlingen. De zo geheten vertrouwensinspecteurs moeten klachten onderzoeken en er op toezien dat de bevoegde instanties afdoende maatregelen treffen. Dit blijkt uit een brief die de inspecteur- generaal van het onderwijs aan alle scholen, hogescholen en universiteiten heeft gestuurd. De vertrouwensinspec teurs, drie vrouwelijke en één mannelij ke, zijn gevestigd in Rijswijk, Haarlem, Arnhem en Zutphen. Micro-foontje voor hoortoestellen ENSCHEDE Aan de Tech- nische Universiteit Twente is een miniscuul microfoontje ontwikkeld dat onder meer gebruikt kan worden voor in wendige hoortoestellen. Het microfoontje, dunner dan een nagel, is het resultaat van een onderzoek van ir. A.J. Spren kels, die daar vandaag op pro moveert. Volgens Sprenkels is zijn produkt drie keer zo klein als het kleinste microfoontje dan totnutoe gebruikt wordt in hoortoestellen. De onderzoe ker probeert het binnen drie jaar op de markt te brengen. DEN HAAG In de nieuwe wet op het personenvervoer, die sinds januari van kracht is, is vergeten de bepaling op te nemen dat werknemers een medische geschiktheidsverkla ring moeten overleggen voordat ze achter het stuur plaats- Met deze kritiek hebben de openbaar-vervoerbedrijven, ver enigd in de ESO, zich gewend tot de Raad van State. De wet vertoont volgens de ESO nog tal van andere juridische te kortkomingen. In sommige gevallen dreigt zelfs de veilig heid van de passagier in het gedrang te komen. Zo worden de minimumleeftijden waarop mep mag rijden (taxi 19 jaar en bus 21 jaar) niet vermeld. Voorts blijken passagierslijsten van touringcars niet meer te hoeven worden ingevuld. Het ministerie van verkeer en waterstaat geeft toe dat er proble men zijn gerezen rond de uitvoering van de nieuwe wet, maar ontkent dat er sprake is van grote juridische missers. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nijpels (ruimtelijke or dening) wil een aparte j route in de Randstad i aanleggen voor een be- tere doorstroming van het zakelijk wegverkeer (onder meer vrachtver- keer). Deze „Randstad- weg" die een aantal knelpunten in het we gennet in het westen van het land moet weg nemen, krijgt alleen aansluitingen op Am sterdam, Schiphol, Utrecht, Rotterdam en Den Haag en op de ver bindingen met de Ka naaltunnel en het Roer gebied. „Een goede ge dachte", vindt de ANWB. Het zakenverkeer moet op de nieuwe Randstadweg zo min mogelijk worden ge hinderd door het overige verkeer (met name het woon-werk-verkeer), zo blijkt uit een nog vertrou welijk ontwerp voor de „Vierde nota over de ruim telijke ordening". De nota komt maandag voor een eerste bespreking in de mi nisterraad aan de orde. ANWB-directeur P.A. Nou- wen; „De nieuwe route lijkt mij zeer positief. Populair gezegd, betekent het voor het economisch vervoer minder files en opstoppin gen". Er zal geen compleet nieu we weg worden aangelegd. Volgens de nota zullen de bestaande autosnelwegen tussen de grote steden in de Randstad worden verbreed met op enkele plaatsen nieuwe weggedeelten. Op deze banen zal tol worden geheven. De speciale autoroute moet de mogelijkheden voor de Randstad verbeteren om in ternationaal te concurreren bij het aantrekken van be drijven. Met name Den Haag, Amsterdam en Rot terdam worden genoemd als steden waar projecten van nationaal belang worden opgezet: „een hoogwaardig woon-, werk-, recreatie- en voorzieningsmilieu met in ternationale allure". Voor Den Haag zijn hiervoor het Spuikwartier en de omge ving van de Utrechtse Baan de aangewezen plaatsen. In de ontwerp-nota wordt verder voorgesteld het tra ject van de hoge-snelheid- strein TGV door te trekken naar de Randstad, met hal tes in Rotterdam, Amster dam en Schiphol. Andere voorstellen zijn de aanleg van een vijfde baan op Schiphol en uitbreiding van het luchthaventerrein. Er wordt in de nota geen be sluit genomen over de in poldering van de Marker waard. tnessapparaten PTT HAAG Om de condi- iran de ruim vijfduizend cnemers van de twaalf PTT-expeditieknoop- en op peil te brengen en louden, heeft de PTT 100 gulden uitgetrokken, ir meer voor de aanschaf fitness-apparaten. De PTT hoopt daarmee het ziekteverzuim, als gevolg van rugklachten, drastisch terug te dringen. Van de werknemers die postzakken tillen en die werken in het containerver voer worden video-opnamen gemaakt. Na het werk kan dan met de betrokken mensen hun werkwijze worden be sproken. Na een geslaagde proef in Den Haag zijn de eer ste trainingstoestellen ge plaatst in de expeditiecentra Den Haag en Haarlem. PHEN AAN DEN RIJN Be mannen hebben vanoch- p rond tien voor half negen overval gepleegd op het (dpostkantoortje aan de icertweg in Alphen. Daar- is vermoedelijk een aantal ^betaalcheques gestolen, j overvallers wisten zich gang tot het pand te ver effen door de achtergevel p het gebouwtje te rammen met een auto. Eén van hen ging naar binnen en maakte de cheques buit. De twee ver trokken in een andere auto. Deze werd even later een kilo meter verderop teruggevon den. Beide auto s bleken gesto len te zijn. Op het moment van de overval was één werk neemster in het postkantoor aanwezig. Het is nog niet be kend of zij bedreigd is. Leo Visser (zilver) en Gerard Kemkers (brons): CALGARY Onder het vuurwerk op het Olympic Plaza in Calgary veranderden Leo Visser en Gerard Kemkers van beteuterde schaatsers in blije mensen. In de openlucht-disco kregen ze na „golden boy" To- mas Gustafson hun zilveren ep bronzen medaille van de olympische 5000 meter omgehangen. Hun lach was stralend. „We zijn bevoorrechte mensen", stelde Visser. Een uur slechts was hij nijdig geweest over de geslaagde machtsgreep van de Zweed. Terug in het olympisch dorp stond de champagne klaar onder de hoede van kroonprins Willem Alexander, werden handen geschud en kregen beide schaatsers achter elkaar opbeurende dreunen op de schouder. Manager Ron Mulder deel de mee, dat de ene na de andere aanbieding voor commerciële activi teiten voor hen binnenkwam. Visser kreeg toen al het besef dat hij en Kemkers iets bijzonders hadden gepresteerd. Daarna was er gelegen heid voor een feestje in de familiekring. De vader van Gerard Kem kers, de ouders plus vriendin van Leo visser en meer familie en be kenden gaven de twee medaillewinnaars het warmste onthaal. List en bedrog helpen kroonprins op de schaats CALGARY Uitsluitend met list en bedrog zijn de beveili- gings-functionarissen tijdens de Olympische Winterspelen om de tuin te leiden. Zelfs als een (kroon )prins gewoon een f>aar rondjes wil schaatsen, zijn eugentjes onvermijdelijk. Want wie geen adequate ac creditatie kan overleggen, wordt de toegang geweigerd. De list werd verzonnen door de Nederlandse chef d'equipe Dirk de Vroomen; het bedrog werd in samenwerking met 's werelds beste schaatser aller tijden en de snaakse prins Wil- lem-Alexander uitgevoerd. De Vroomen nam Eric Heiden als gesprekspartner naar de dienstdoende suppoost. Onder wijl duwde De Vroomen de kroonprins de trap af. Toen de functionaris zijn onderhoud had beëindigd, stond Willem- Alexander al lang en breed op de baan. Leo Visser (links) en Ge rard Kemkers ogen goed met hun medailles. FOTO: EPA Kroonprins Willem Alexander wordt onder anderen door bondscoach Henk Gemser ge holpen bij het aantrekken van zijn schaatsen. FOTO: EPA Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. WASHINGTON/BRUS SEL Binnen de NAVO bestaat een scherp conflict over de mogelijke moder nisering van de kernwa pens voor de korte afstand in West-Europa. De Duitse bondskanselier Kohl, mo menteel op bezoek in Washington, wil daar niets van weten. Hij vindt daarbij zowel de Amerika nen, de Britten als de Fransen lijnrecht tegen over zich. De Britse premier Thatcher hield gisteren in Brussel een krachtig pleidooi voor moder nisering van de kernwapens die in West-Europa achterblij ven als het INF-akkoord is uitgevoerd. Onderhandelingen over een vermindering van deze nucleaire wapens voor de korte afstand (bereik tot 500 kilometer) zijn volgens haar voorlopig niet aan de orde. Daar kan pas sprake van zijn als de besprekingen over de conventionele strijdkrachten en chemische wapens tot re sultaat hebben geleid. Maar volgens Kohl kan ook zonder dergelijke akkoorden worden onderhandeld over de kern wapens voor.de korte afstand. Zijn standpunt wordt vooral ingegeven door de wetenschap dat deze kernraketten alleen Duits grondgebied kunnen ra ken. Overigens komt de mo dernisering van deze wapens niet uit de lucht vallen. Daar toe is al in 1983 besloten. Pagina 16: Modernisering staat centraal op NAVO-top. DEN HAAG Het gerechtshof in Den Haag heeft het faillisse ment van de staat Zaïre, dat vorige week door de rechtbank in Den Haag werd uitgesproken, vernietigd. Zaïre was tegen het faillissement in beroep gegaan. Het land heeft zich terecht be roepen op de diploma.tieke onaantastbaarheid, aldus het hof vanmorgen. Een faillissement is een vergaande maatregel, waardoor de ge failleerde de beschikking en het beheer over zijn gehele vermo gen kwijtraakt. De curator kan zelfs de post van de failliet ver klaarde openen. Dat kan het ene land het andere niet aandoen, aldus het hof. Het volkerenrecht verbiedt ook dat een land zo in het uitvoeren van zijn „diplomatieke zending" wordt belem merd. Zaïre werd door de rechtbank failliet verklaard wegens schul den aan onder andere een voormalige werkneemster. De vrouw is nu door het hof veroordeeld tot betaling van de kosten van de curator, circa duizend gulden exclusief btw. De schuldeiser heeft acht dagen de tijd om in cassatie te gaan bij de Hoge Raad. 20 PAGINA'S Positie bisschoppen conferenties ter discussie De risico's van het alleen zijn Buckingham Palace zoekt een lakei Gevaar stijgende steeds onderschat Basllevitch: „Cruijff is een oplichter" Verzets- monument Stevenshof door roest aangetast Ziekenhuis Alphen heeft weer hartbewaking Zwembad Sassenhelm deze zomer toch open Leidse korfballers verliezen respect voor Oranje Negen Oscar nominaties voor The Last Emperor Wie niet te duur uit wil zijn, moet nu eenmaal op de kleintjes letten. De Leidse Courant wijst daar al veel langer op dan een bekende landelijke kruide nier in zijn advertenties ook doet. Immers, de ru brieksadvertenties heten in onze krant al sinds jaar en dag de Kleintjes. Van alles en nog wat wordt daarin, hetzij tweedehands hetzij nieuw, te koop aangeboden. Hoe daarop wordt gelet weet u snel genoeg als u onze krant een tijdje leest. Wilt u dus voortaan echt elke dag op die Kleintjes letten? Neem dan een proefabonnement! U zult ervan op kijken, wat u er in de Leidse Courant allemaal nog bij krijgt! De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB Indien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1